تبلیغات
انصار حزب الله گیلان - مطالب تیر 1393

فریاد مردم گیلان- ASTARAo@YAHOO.COMایمیل ارسال خبر و عضویت

مسئول بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت سپاه ناحیه آستارا-مصاحبه با سردار حاج رمضان انصاری

تاریخ:سه شنبه 31 تیر 1393-02:38 ب.ظ

x219778_13042013118.jpg

حاج رمصان انصاری مسئول بسیج پیشکسوتان سپاه ناحیه آستارا

فلسفه تشكیل و مأموریت های بسیج پیشكسوتان جهاد و شهادت را اینگونه معرفی کردن و در ادامه به عملکرد آن پرداختن!

سپاه پاسداران مولودی است كه هم تراز با انقلاب اسلامی تشكیل شده، به همین دلیل از آیین نامه ها، دستورالعمل ها و نحوه آموزش متناسب با سایر سازمان های لشكری و كشوری قدیمی، برخوردار نبود، لذا زیرساخت های خود را متناسب با شرایط پیش روی تدوین می كرد. پس با توجه به نوپا بودن، بازنشستگی در آن معنا و مفهوم نداشت و ساختار و آیین نامه ای هم برای آن پیش بینی نشده بود. چون اغلب پاسداران هنگام ورود به سپاه در پاسخ به این سوال كه تا چه زمانی در سپاه می مانید؟ می نوشتند تا ظهور آقا امام زمان(عج)، تا پیروزی نهایی یا تا شهادت، یعنی در ذهن شان بازنشستگی جایگاهی نداشت. ولی پس از جنگ تحمیلی ( بقیه در ادامه )
o72052_IMG_2406.jpgتحمیلی و بنابر اقتضای زمان كه سپاه پاسداران نیروهایش را حفظ كرد، لازم بود تا از نظر اصلاح هرم نیروی انسانی، با ورود نیروهای جوان، خون تازه ای به رگ های سپاه تزریق شود. به همین جهت از سال 73 مفاهیمی به نام بازنشستگی وارد سپاه شد. به عبارت دیگر، از سال 1373 بازنشستگی پاسداران شروع شد و از آن زمان سپاه با این موضوع مواجه شد كه باید برای این بازنشستگان، برنامه داشته باشد. به ویژه اینكه، تعدادی از پاسداران نسل اول سپاه بعضاً بازنشسته شده بودند و پس از بازنشستگی با مشكلات عدیده ای دست و پنجه نرم می كردند. لذا سپاه برای رفع مشكلات این افراد در سال 1385 كانون بازنشستگان را تأسیس كرد تا در رابطه با معیشت، خدمات رسانی، پشتیبانی حقوقی و قضایی، توانمندسازی، اشتغال و امثالهم، خدمات لازم را به آنها ارائه كند. بلكه بدین طریق بخشی از مشكلات آنها مرتفع شود، اما بخشی از مشكلات به دلیل كم بودن منابع و محدودیت های كانون همچنان باقی بود. از سوی دیگر، به علت آنكه به ماهیت و رسالت پاسداری آنها توجه نشده بود، بازنشستگان خود را در خلأ می دیدند، چرا كه اصلاً برای شان قابل قبول نبود كه پس از سال ها تلاش و مجاهدتی كه در جهت حفظ انقلاب اسلامی انجام داده اند، اكنون به واسطه بازنشستگی نظاره گر فعالیت راهزنان خارجی و مزدوران داخلی شان در به سرقت بردن دستاوردهای انقلاب باشند. بنابراین دغدغه زیادی داشتند تا همچنان به نوعی بتوانند از دستاوردهای انقلاب اسلامی حفاظت كنند. وقتی این موضوع كم و بیش به محضر رهبر معظم انقلاب منتقل شد، بنابر تدبیر معظم له مبنی بر اینكه سپاه نباید بازنشستگان را رها كند، فرمانده كل سپاه طی ابلاغی از سازمان بسیج مستضعفین خواستند همانند سایر اقشار، سازمانی هم برای بازنشستگان در نظر بگیرند. لذا با این درخواست، سازمان بسیج پیشكسوتان جهاد و شهادت به منظور تأمین مأموریت هایی شامل ایجاد و حفظ ارتباط معنوی و انقلابی پاسداران بازنشسته با سپاه و بسیج، جذب، سازماندهی، حفظ، انسجام و به كارگیری آنها در راستای اهداف و مأموریت های سپاه و بسیج و انقلاب اسلامی در اوایل سال 1389 شكل گرفت. علاوه بر این، با توجه به اینكه رهبر معظم انقلاب توجه خاصی به موضوع بازنشستگان داشتند، سردار نقدی در اجازه ای كه از ایشان گرفتند، مقرر شد بسیج، بازنشستگان سایر نیروهای مسلح  و جانبازان 70 % و از سال آینده کلیه نیرو های جبهه رفته را نیز  هم تحت پوشش این سازمان قرار خواهد داد. با ابلاغ دستور عمل در سپاه ناحیه آستارا نیز بسیج پیشکسوتان شروع به فعالیت نمود نیروها در قالب یک مجمع و مجمع هم دارای یک شورا و رئیس شوراو کمیته های تخصصی سازماندهی شدن که به فعا لیت خود ادامه می دهد1) كمیته سازندگی2)کمیته فرهنگی 3-کمیته امنیتی و دفاعی4-کمیته امر به معروف و نهی از منکر5-کمیته ورزشی میباشد . در آخر همانگونه که رهبر م امام خامنه ای می فرمایند(رهبر کبیر انقلاب اسلامی .خود را بسیجی می شمردن و به آن افتخار می کرد . بنده هم آرزو می کنم و از خدا می خواهم که با بسیجیانم محشور باشم)ما هم بعد از سی سال افتخار می کنیم یک بسیجی هستیم.والسلام

مصاحبه با حاج رمضان انصاری سردار بازنشسته هشت سال دفاع مقدس

-------------------------------------------------------

 

دلبسته ی آن یار خراسانی خویشم


عمریست که مدیون پریشانی خویشم

شرمنده از این وضع مسلمانی خویشم

دریازده ام نیست مرا بیم تلاطم

حیرت زده ی این دل طوفانی خویشم

ابری شده ی وصل توام کاش بگرید

سرمست از این دیده ی بارانی خویشم

من زاده ی ری هستم و هروز بگویم

پابست همان قبله ی تهرانی خویشم

بر روی دلم با خط خوانا بنویسید

من عاشق ابیات رجزخوانی خویشم

بگذار بگویم که چگونه شدم عاشق

زنده شده ی پیر چمارانی خویشم

ای مردم آزاده بدانید که من هم
دلبسته ی آن یار خراسانی خویشم

----------
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

عامل اغفال بانوان شهرستان آستارا دستگیر شد

تاریخ:سه شنبه 31 تیر 1393-02:30 ب.ظ

عامل اغفال بانوان شهرستان آستارا توسط نیروی انتظامی دستگیر شد.

سرهنگ پاسدار رحیم مهدیزاده فرمانده انتظامی بندر مرزی آستارا امروز ظهر عنوان کرد:در پی گزارشات واصله امت حزب ا… مبنی بر اینکه احدی از فعالان خدمات رایانه ای به هویت معلوم اقدام به اغفال برخی از بانوان جوان می نماید،بلافاصله شناسایی آن شخص در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه فرد دستگیر شده، با اغفال برخی از بانوان جوان اقدام به تهیه فیلم می نمود و ضمن اخاذی از اغفال شدگان،موجبات نگرانی خانواده ها را فراهم می کرد گفت:در این راستا پلیس امنیت عمومی این فرماندهی محل سکونت فرد را شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه با اخذ مجوز قضایی فرد را دستگیر نمود.

سرهنگ مهدیزاده ادامه داد:پس از تفتیش از محل سکونت وی تعدای از فیلم هایی که نشان دهنده اعمال قبیح و زننده بود کشف،و با انتقال فرد به مقر پلیس امنیت عمومی پرونده قضایی تشکیل و به همراه فرد به دادسرا معرفی شد.

فرمانده انتظامی بندر مرزی آستارا ضمن تقدیر و تشکر از برخورد قاطعانه دستگاه قضایی به ویژه دادستان محترم دادسرای عمومی با افراد خیانتکار و ناهنجار،از خانواده ها خواستار کنترل فرزندان در سطح خانواده و جامعه شده و بر شناسایی دوستان آنان، و نظارت جدی بر رفتار و منش فرزندان در سطح اجتماع تاکید نمود و ابراز داشت:اگر خانواده ها کنترل بر فرزندان نداشته باشند آنان طعمه عده ای از افراد سودجو و خیانتکار خواهند شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم تیر 1393ساعت 14:28  توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  |  نظر بدهید

به مناسبت ماه مبارک رمضان تعدادی از مسوولان محلی شهرستان آستارا ضمن عیادت از بیماران بیمارستان شهید بهشتی محصولات فرهنگی در بین این بیماران توزیع کردند.مسوولان آستارا محصولات فرهنگی در بین بیماران توزیع کردند

رییس اداره تبلغیات اسلامی آستارا در حاشیه دیدار و دلجویی از بیماران بیمارستان گفت: عیادت از بیماران در دین مبارک اسلام و در احادیت پیامبر گرامی اسلام(ص) بارها به صورت های مختلف تاکید و سفارش شده است.

حجت الاسلام حسن ملائکی با اشاره به اینکه ماه پر خیر و برکت رمضان بهانه خوبی برای یاد کردن از بیماران است ، افزود: انتظار داریم مردم و مسوولان همواره در طول سال عیادت از بیماران را در برنامه کاری و زندگی خود قرار بدهند.

وی یاد کردن مسلمان از برادر مسلمان خود را دارای ارزش معنوی فراوانی ذکر و اظهار کرد: ارزش عیادت در نزد خداوند آنقدر بالاست که پیامبر گرامی اسلامی(ص) در برخی مواقع حتی به عیادت دشمن خود نیز می رفت.

رییس اداره تبلیغات اسلامی آستارا این حرکت را تابلویی برای اعلام پیام نوعدوستی مردم ایران اسلامی عنوان کرد و گفت: در امت اسلامی و در میان مومنان ، اعمال و کارهای پسندیده ای انجام می شود که نماد و نشانگر توجه به ارزشهای الهی در حیات انسان است.

حجت الاسلام ملائکی ثواب عیادت را در این ماه فراوان ذکر کرد و افزود: خداوند وعده داده که هر کس عمل صالحی انجام دهد در حالی که مومن به خداست ما به او حیات طیبه می دهیم.

وی اضافه کرد: عیادت ضمن تسکین قلبی برای بیماران در برخی مواقع باعث فراموشی درد و رنج بیماری نیز می شود.

بنابراین گزارش، در این دیدار که تعدادی از کارکنان شبکه بهداشت درمان و نیز کارکنان بیمارستان شهید بهشتی حضور داشتند ، ۲۰۰ جلد کتاب با عنوان احکام پزشکی به همراه تابلوهایی مزین به نام فاطمه زهرا (س) و امام زمان (عج) در بین بیماران و سرپرستاران بیمارستان ۱۰۴ تختخوابی شهید بهشتی آستارا توزیع شد.

قرائت دسته جمعی زیارت عاشورا به مناسبت ایام شهادت حضرت علی(ع) در محل سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان آستارا از دیگر بخش های این آیین بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم تیر 1393ساعت 14:26  توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  |  نظر بدهید
از امروز
نخستین برداشت برنج در آستارا آغاز شد

نخستین خوشه‌های برنج در روستای ویرمونی بخش مرکزی آستارا برداشت شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، نخستین خوشه برنج ظهر امروز در روستای ویرمونی بخش مرکزی این شهرستان برداشت شد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی بندر آستارا در جریان این برداشت به خبرنگار فارس اظهار کرد: برداشت برنج در مزرعه منوچهر اشجعی در روستای ویرمونی بخش مرکزی از امروز آغاز شد.

ایرج شیارکار، با بیان اینکه این مزرعه برنج نیم هکتاری است، افزود: نوع رقم آن برنج هاشمی است. وی با بیان اینکه در آستارا 3 هزار و 200 هکتار وسعت شالیزارهای این شهرستان است، تصریح کرد: متوسط عملکرد در 4.5 هکتار مقدار 4 تن برنج با کیفیت است.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم تیر 1393ساعت 14:25  توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  |  نظر بدهید
فرماندار آستارا خبر داد
حضور گسترده مردم آستارا در راهپیمایی روز قدس

فرماندار آستارا از حضور گسترده مردم این شهرستان مرزی در راهپیمایی روز جهانی قدس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، سیروس شفقی پیش از ظهر امروز در جمع مدیران این  شهرستان با اشاره به برنامه‌ریزی برای برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس اظهار کرد: نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان با عنوان روز قدس به عنوان یادگار ارزنده بنیانگذار انقلاب اسلامی است.

وی افزود: راهپیمایی روز جهانی قدس آستارا امسال در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان راس ساعت 11 صبح از مقابل سپاه به طرف مصلای بزرگ شهر آستارا برگزار می‌شود.

فرماندار آستارا حضور مردم این شهرستان مرزی در روز راهپیمایی را گسترده خواند و تصریح کرد: با توجه به شرایط حساس کنونی، مردم همیشه در صحنه شهرستان مرزی آستارا باشکوه‌تر از سال‌های گذشته در راهپیمایی روز قدس حضور می‌یابند.

وی راهپیمایی روز جهانی قدس را حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اعلام انزجار از جنایات و کشتار بی‌رحمانه صهیونیست در غزه عنوان کرد.

شفقی، با اشاره به اینکه تاکنون بیشتر گروه‌های اجتماعی، مردمی، مذهبی، فرهنگی و سازمان برای شرکت در این روز مقدس اعلام آمادگی کرده‌اند،خاطرنشان کرد: امسال حضور مرزبانان آستارا در راهپیمایی روز جهانی قدس پرشورتر از سال‌های گ


با حضور 480 کشتی‌گیر
مسابقات کشتی ساحلی کشور در گیلان برگزار می‌شود

رئیس هیئت کشتی گیلان گفت: نخستین دوره مسابقات کشتی ساحلی کشور با حضور 480 کشتی‌گیر در ساحل چمخاله گیلان دوم مردادماه سال‌جاری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، نقی هدایتی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری مسابقات مذکور در ساحل چمخاله اظهار کرد: نفرات برتر به بازی‌های کشتی ساحلی در کشور تایلند اعزام می‌شود.

وی از حضور چهار تیم از 10 استان برتر کشتی در مسابقات کشتی ساحلی کشور خبر داد و افزود: استان‌های رده دوم کشتی کشور هر کدام دو تیم به مسابقات مذکور اعزام می‌کنند.

هدایتی با بیان اینکه استان‌های رده سوم کشتی هر کدام یک تیم به مسابقات ساحلی کشور اعزام می‌کنند، تصریح کرد: 480 نفر تاکنون برای شرکت در مسابقات مذکور ثبت‌نام کردند.

رئیس هیئت کشتی گیلان به حضور اعضای ورزشی فدراسیون‌های ورزش‌های بومی محلی و کشتی در مسابقات کشتی ساحلی کشور اشاره کرد و گفت: مسابقات مذکور از ساعت 22 دوم مردادماه تا 3 صبح سوم مردادماه جاری برگزار می‌شود.

وی با اشاره به پخش زنده مسابقات ساحلی کشور از شبکه‌های باران، ورزش و جام‌جم، بیان کرد: نورافشانی و جلوه‌های ویژه از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده در مراسم افتتاحیه مسابقات مذکور است.

هدایتی برگزاری مسابقات ساحلی کشتی را در چهار وزن 60، 70، 80 و 90+ کیلوگرم عنوان کرد و یادآور شد: زمان کشتی ساحلی سه دقیقه است و کشتی‌گیران با کسب دو امتیاز برنده مسابقه معرفی می‌شوند.

رئیس هیئت کشتی گیلان در ادامه خواستار حمایت مسئولان از کشتی استان شد و خاطرنشان کرد: تنها هیئتی هستیم که سالن کشتی نداریم.

وی با اشاره به دعوت 12 کشتی‌گیر گیلانی به تیم ملی کشتی در سال 92، اظهار کرد: سال گذشته مهران داداشی به عضویت تیم ملی کشتی در آمده است.

هدایتی به کسب چهار مدال طلای کشتی‌گیران گیلانی در مسابقات ترکیه در سال 92 اشاره کرد و افزود: سال گذشته کشتی‌گیران گیلانی 14 طلا، 18 نقره و 24 برنز در مسابقات کشوری و ملی کسب کردند.

رئیس هیئت کشتی گیلان با بیان اینکه 72 دو مورد اعزام تیم کشتی به مسابقات کشوری در سال 92 داشتیم، تصریح کرد: در مدت دو سال گذشته لیگ‌های کشتی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در استان برگزار شده است.

وی ارتقای دانش مربیان کشتی را از برنامه‌های هیئت کشتی گیلان خواند و یادآور شد: کلاس‌های مربیگری ارتقای کلاس سه به دو در استان برگزار می‌شود.

هدایتی با اشاره به برگزاری مسابقات دوجانبه کشتی‌گیران گیلان با مازندران، اظهار کرد: اردوهای مشترک و تمرین گشتی‌گیران گیلان و مازندران در رده نونهالان، نوجوانان و جوانان از چهارم مردادماه سال‌جاری در گیلان برگزار می‌شود.

*احداث خانه کشتی گیلان در رشت

رئیس هیئت کشتی گیلان از واگذاری زمین کشتی از طرف شهرداری رشت به‌زودی به این هیئت خبر داد و بیان کرد: خانه کشتی گیلان در رشت احداث می‌شود.

وی با بیان اینکه فدراسیون کشتی تشک در اختیار هیئت‌های کشتی شهرستان‌های گیلان گذاشته است، تصریح کرد: تعداد 14 تخت تشک کشتی با پیگیری نمایندگان مردم گیلان در مجلس به شهرستان‌ها اختصاص داده شده است.

*کشتی گیله‌مردی نیازمند ساماندهی است

هدایتی خواستار ساماندهی کشتی گیله‌مردی در گیلان شد و اظهار کرد: برگزاری همزمان کشتی گیله‌مردی در شهرستان‌های مختلف موجب آسیب به این ورزش می‌شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تعداد مارال های ایرانی پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا افزایش می یابد

تاریخ:سه شنبه 31 تیر 1393-01:33 ب.ظ

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا از افزایش تعداد مارال های ایرانی پناهگاه حیات وحش لوندویل طی روزهای آتی خبر داد.

 

شهروز قلی نژادگفت : هم اینک 13 راس مارال ایرانی به همراه شش راس گوزن زرد در این محل نگهداری می شود.

وی با اشاره به اینکه یک راس مارال ایرانی روز 24 تیرماه در این پناهگاه متولد شد ، افزود : هم اینک سه راس از مارال های موجود آبستن هستند و تا پایان فصل تابستان با نظارت دامپزشک وضع حمل صورت می گیرد .

وی اضافه کرد : پیش بینی می شود در دو ماه آتی تعداد مارال های ایرانی این پناهگاه به 16 راس افزایش یابد .

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا در ادامه از استقبال شهروندان و مسافران از درشکه سواری سنتی در محدوده پناهگاه خبر داد و بیان کرد : هم اینک دو دستگاه درشکه هر کدام با ظرفیت چهار نفر با هدف توسعه ظرفیت های گردشگری این منطقه راه اندازی شده است .

قلی نژاد ادامه داد : مسافت در نظر گرفته شده برای طی مسیر درشکه ها در پناهگاه حیات وحش لوندویل یک کیلومتر است .

 پناهگاه حیات وحش لوندویل و تالاب آق شهرستان آستارا با مساحتی افزون بر یک هزار و 74 هکتار طی مصوبه شماره 63 مورخه 21 مرداد ماه سال 1354 شورای عالی محیط زیست کشور به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست در آمده است .

این پناهگاه حیات و تالاب استان گیلان و در حد فاصل بین بخش لوندویل و بخش مرکزی شهرستان آستارا واقع شده و از جنوب به شهر لوندویل ، از شمال به شهر آستارا ، از شرق به دریای خزر و از غرب به جاده آستارا ـ لوندویل منتهی می شود
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جزئیات مذاکره قوام و استالین به روایت معتضد

تاریخ:سه شنبه 31 تیر 1393-01:31 ب.ظ

قوام بعد از مذاکره با استالین وقتی به کاخ برمی‌گشت به حدی اذیت شده بود که گریه می‌کرد و به همراهانش شکوه می‌کرد چقدر استالین بی‌ادب است که دود پیپش را به صورت من می‌زند.

احمد قوام ملقب به قوام‌السلطنه (1334ـ 1252ش) پسر میرزا ابراهیم معتمدالسلطنه برادر وثوق‌الدوله از رجال معروف تاریخ معاصر ایران علی‌الخصوص عصر پهلوی است.

او تحصیلات مقدماتی را به اتفاق برادرش حسن وثوق نزد معلمین خصوصی فرا گرفت و سپس در زمینۀ ادبیات فارسی و صرف و نحو عربی، عروض ، معانی بیان و ریاضیات قدیم ادامۀ تحصیل داد و مدتی نیز در مدرسه مروی به آموزش فلسفه و حکمت اشتغال ورزید.

او در 12 یا 13 سالگی مدتی جزو پیشخدمتان ناصرالدین شاه بود اما پس از ترور او از دربار فاصله گرفت و هنگامی که داییش میرزا علی خان امین‌الدوله در 1314 ق به والیگری آذربایجان رسید، به آنجا رفت و سمت دبیر حضوری او را یافت. وی پس از صدارت امین الدوله به سمت منشی مخصوص او در آمد اما پس از عزلش جهت ادامه تحصیل به اروپا رفت و در دانشکده حقوق در رشته علوم سیاسی مشغول تحصیل شد، ولیکن نتوانست تحصیلات خود را به پایان ببرد و به ایران برگشت. پس از بازگشت به ایران وزیر حضور مظفرالدین شاه شد و مسئولیت ریاست دفتر مخصوص شاهنشاهی را بر عهده گرفت. او خط بسیار زیبایی داشت و فرمان مشروطیت در سال 1324 ق به خط او نگارش یافت. وی در همان سال پس از فوت نریمان خان قوام‌السلطنه وزیر مختار ایران در اطریش لقب او را کسب کرد. رشد سیاسی قوام پس از فتح تهران به دست مجاهدین شروع شد و او به ترتیب به معاونت وزارت داخله، وزیر وزارت جنگ، کشور و عدلیه نائل گشت. همچنین در کابینه دوم مستوفی الممالک در 1298 ش به والیگری (فرمانفرمای) کل خراسان و سیستان دست یافت. قوام‌السلطنه به هنگام کودتای 1299 ش به رهبریت سید ضیاءالدین و رضاخان میر پنج به دلیل اهمال در ابلاغ دستورات دولت کودتا به ادارات و مردم مورد غضب قرار گرفت و توسط کلنل محمدتقی خان پسیان دستگیر و روانه تهران گردید. وی به محض رسیدن به تهران زندانی شد اما پس از برکناری سید ضیاءالدین به دستور احمد شاه به صدارت رسید.

قوام جز ساستمدارن موفق دوران قاجار و پهلوی است که در دوران ستم‌شاهی و ساختار غلط آن اقدامات درست و نادرست داشته است اقدام درستش نجات آذربایجان است و مقاومت در برابر زیاد‌خواهی رضاخان و محمدرضا شاه است ودفاع از قانون مشروطه است و اقدام نامناسب در قیام 30 تیر است روبه روی ملت قرار گرفت. به همین دلیل با خسرو معتضد مورخ و نویسنده به گفت وگو نشستیم.

*آیا با یک نگاه کلی به قوام السلطنه می‌توان او را چگونه ارزیابی کرد؟ 

قوام و مصدق به جهاتی جز خدمت‌گذاران تاریخ ایران هستند. یکی از ویژگی‌های بررسی تاریخی این است که هر اندازه از زمان حوادث دور می‌شویم درخشندگی و سیاهی صورت‌ها روشن‌تر می‌شود. به این دلیل که هر روز با انتشار اطلاعات جدید برگی تازه از حوادث تاریخی روشن‌تر می شود.

اطلاعات جدیدی که  از اسناد داخلی آمریکا و انگلیس بعد از سال 1927 میلادی منتشر شد چهره جدیدی از قوام ساخته است.

پدر قوام معتمد‌السلطنه بود که سه فرزند به نام وثوق، احمد و معتمد‌السلطنه دوم داشت.

 

 *قوام به درخواست مظفر‌الدین شاه تحصیلات را نیمه کاره رها کرد

قوام در جوانی در فرانسه و رشته حقوق درس می‌خواند اما به درخواست مظفر‌الدین شاه درس را نیمه‌کاره رها کرد و به ایران بازگشت. عکس های زیادی ازقوام زمانی که منشی مظفرالدین شاه بود وجود دارد در دوران تحصیل تا حدود زیادی به زبان فرانسه مسلط شد خط ‌بسیار خوشی نیز داشت.

 

*قوام در جوانی طرفدار استبداد بود

قوام در جوانی مقوم استبداد بود و اما در طول زمان و به تدریج با ادامه تحصیلات و بالاتر رفتن سن و رفتن به سفر خارجی شده و فکرش بازتر می‌شود.

*تنها ارثیه پدری قوام،‌قرآن خطی بزرگ و ارزشمند بود

خانواده قوام متمکن نبودند.تنها ارثیه ارزشمند پدری قوام، قرآن خطی بزرگ و ارزشمند بود. بنابراین دو برادر قوام و وثوق‌السلطنه زمانی که به مقامی دست پیدا می‌کردند از دریافت خدمتانه، پیشکش و زمین خوداری نمی‌کردند و این رسم آنروزگار بود علاوه بر اینکه دولت به کارمندان خود حقوق نمی داد. حاکمان ولایات نیز باید پولی را به دربار شاهان قاجار می‌دادند و این پول را باید از مردم جمع‌آوری می‌کردند.

چنین روش حکمرانی از گذشته بسیار دور به خصوص از دوره مغول در ایران باب شده بود قوام نیز در آن فضا زندگی می‌کرد و از این روش تبعیت می‌کرد بنابراین نمی‌توان از دوران جوانی قوام تمجید کرد. زمانی که حاکم خراسان شد.

*قوام السلطنه قصد ترور رضاخان را داشت

قوام السلطنه با کودتای سید ضیاء زندانی و بعد از کودتا از زندان آزاد می‌شود و دوبار با حکم احمدشاه قاجار نخست‌وزیر ایران می‌شود. و رضاخان وزیر جنگش می‌شود که در این دوره کشمکش قوام و رضاخان بالا گرفت چون قوام نمی‌توانست اجازه دهد که رضاخان وزیر جنگش بود همکاره کشور شود. حتی  یک ـ دو بارقصد کرده بود که رضاخان را از بین ببرد ـ‌ اما موفق نمی‌شود.

*قوام به دستور رضاخان تبعید می‌شود

قوام به دستور رضاخان تقریبا از سال 1302 تبعید می‌شود مدتی در خارج از کشور به سر می‌برد و بعد با وساطت برادرش به املاک خود لاهیجان بر می‌گردد در مزرعه چای خود زندگی می‌کند. و هرگز در سیاست دخالت نمی‌کرد. قوام به دلیل اینکه از دوران جوانی مورد لطف مظفر‌الدین شاه قرار داشت. ثروتی به هم زده و باغات چای زیادی در لاهیجان داشت. در سال‌های تبعید زندگی به ظاهر آرامی در لاهیجان داشت و چون همسرش صاحب فرزند نمی‌شد. با دختری شمالی ازدواج کرد و از آن دختر صاحب فرزند شد که فرزندش به نام حسین در جوانی به مواد مخدر ـ هرویین ـ روی می‌آورد و جوان مرگ می‌شود می‌توان گفت خوشبختی خانوادگی نداشته است.

*رضاخان به اشتباه مصدق را تبعید می‌کند

عوامل جاسوسی انگلستان در همه جا بودند به رضاشاه گزارش می‌دهند که یکی از رجال ایران به بهانه تجارت فرش به آلمان رفته و قصد دارد علیه شما کودتا کند رضاشاه به اشتباه فکر می‌کند شخصی که علیه او قصد کودتا دارد به همین دلیل دستور می‌دهد شبانه دکتر مصدق را از خانه ییلاقی‌اش در تجریش دستگیر و تبعید کنند راز دستگیری دکتر مصدق در تیرماه 1319 این است.

بسیاری از مورخان علت دستگیری مصدق را نمی دانند به تازگی کتابی منتشر شده است  که شامل اسناد به جا مانده در  آلمان غربی است یک نسخه آن در کنگره آمریکا و یک نسخه در آرشیو وزارت خارجه آلمان است این اسناد نشان می دهد که قوام السطلنه قصد کودتا داشته است و نه مصدق.

*روس به قوام به عنوان سیاستمدار احترام می‌گذاشته است

بعد از شهریور 20 یک مدت کوتاهی نوری و بعد سهیلی نسخت وزیر می‌شوند قوام در دوره رضاشاه مثل مصدق خانه نشین بوده است البته خیلی مورد توجه مردم قرار می‌گیرد و روس ها هم به او ارادت داشتند و قوام را یک سیاست مدار با شخصیت می دانستند و برخلاف کسانی که فکر می‌کنند قوام وابسته به انگلیس بوده او بیشتر به قدرت ثالث توجه داشته است.

*قوام سعی داشت با باز کردن قدرت ثالث به کشور دولت روس و انگلیس را کنترل کند

قوام علاقمند بود که آلمان یا آمریکا وارد صحنه سیاست ایران شود نسل امروز نمی‌دانند دولت انگلیسی و روسیه تزاری چقدر ایران را تحت فشار قرار می‌گذاشتند.

قوام در سال 21 مدتی نخست وزیر می شود ولی شاه به علت اینکه پدرش همیشه از قوام بد می گفت او را آدم خطرناکی می دانست از او ناراضی بود. و با ورود آوراگان لهستانی به ایران و اشاعه تیفوس در ایران خواروبار کم می‌شود.

*حزب پیکار و نمایندگان سعی داشتند قوام را مجبور به استعفا کنند

حزب پیکار (جوانان) چند سردبیر روزنامه‌ها، عده‌ای از نمایندگان مجلس، یکی از نخست‌وزیران پیشین و یکی از روسای سابق اداره خوراک کوشیدند قوام را وادار به استعفا به نفع علی سهیلی کنند.

شاه و اطرافیان نظامی او از جمله یزدان‌پناه رییس ستاد ارتش و رادسر رییس پلیس تهران چندبار به قوام توصیه کردند که استعفا کند به این امید که به جای او دولتی نظامی روی کار بیاورند. قوام با اتکا به اعلام حمایت انگلیس، شوروی و آمریکا از استعفا خودداری کرد. به جای آن دستور داد برای بازگرداندن نظم اقدامات فوری به عمل آید.این اقدامات عبارت بودند از: ممنوعیت عبور و مرور در شب از ساعت ٨ بعد از ظهر، توقیف کامل تمام روزنامه‌ها، سانسور رادیو تهران، انتشار یک روزنامه رسمی دولتی (اخبار روز) و گماردن سپهبد احمدی برای برقراری دوباره نظم در خیابان‌های تهران

در هجدهم آذر رویدادها، همان طور که در روز قبل شروع شده بود، آغاز شد. گروه‌هایی از دانشجویان در دانشگاه تهران هنگامی که کلاس‌ها دوباره تعطیل شد، سازماندهی شدند و به راهپیمایی به طرف مجلس پرداختند، اما این بار نیروهای پلیس عقب نشینی نکردند. آگهی‌هایی نصب شده بود که قصد کارگزاران حکومت نظامی را برای جلوگیری از هر گونه تظاهرات نشان می‌داد..

 سپهبد احمدی مسلسل‌ها و تانک‌هایی در تقاطع‌های مهم قرار داده بود. سربازان انگلیسی و لهستانی در میدان‌های بزرگ به چشم می‌خوردند.

در میدان بهارستان سربازان ایرانی با شلیک مسلسل به مقابله با جمعیت دانشجو و دیگر افراد همراه آنان پرداخته و آنها را متفرق کردند. در نتیجه کشتاری که رخ داد حدود 600 نفر کشته یا زخمی شدند.

این کار برای نمایش دادن قدرت و جرات دولت کافی بود. همه مغازه‌ها بسته شدند و در خیابان‌ها جز گشتی‌های نظامی حاضر در همه جا، کسی دیده نمی‌شد. ممنوعیت عبور و مرور در شب از ساعت ٨ بعد از ظهر که به شدت اجرا شد آرامش را در تمام مدت شب برقرار کرد. روزنامه دولت، اخبار روز، برای نخستین بار در غروب هجدهم آذر منتشر شد و دستگیری رییس پلیس تهران را اعلام کرد که سپر بلای موقت در مقابل شورش شد.

قوام با تعطیل کردن مجلس تا بیست و هشتم آذر و گوشمالی دادن شاه تحت حمایت انگلیس، سلطه و موقعیت خود را تثبیت کرد. بعضی از مغازه‌ها در نوزدهم آذر و تمامی آنها در روز بعد دوباره باز شدند.

*شورش نان آشفتگی  عمیق در کشور به وجود آورد

شورش نان آشفتگی‌های عمیق و دراز مدت بسیاری به همراه داشت. در آغاز، وضع تهیدستان کم غذای تهران که تعداد آنها بر شدت و وسعت شورش افزوده بود، تغییری نکرد. پس از یک سرشماری در بیست و هفتم آذر، برای همه اهالی تهران کارت‌های جیره صادر شد که در آنها 800 گرم نان جو برای هر کارگر و 400 گرم برای هر فرد دیگر در هر روز به بهای تقریبا سه سنت از سوی نانوایی‌های انبار غله در نظر گرفته شده بود.

این مقدار بیش از 60 درصد کمتر از مصرف میانگین در طول ادوار عادی‌تر بود. با وجود این، بازار آزاد همچنان دایر بود و در آنجا نان سفید با کیفیت خوب را با تقریبا یک دلار برای هر 400گرم می‌شد به هر مقدار خرید. بازار آزاد تا زمانی که در دوازدهم مرداد 1322 آرتور میلسپو آن را تعطیل کرد، همواره برای گندم کمیاب پیشنهادی بیشتر از پیشنهاد انبار غله می‌داد.

با وجود این، جیره‌بندی یک راه‌حل نبود، زیرا تهران همچنان فاقد غله کافی بود و این امر شریدان را واداشت که از متفقین تقاضا کند که تا زمان برداشت محصول سال 1322 هر ماه ٠٠٠/10 تن گندم تحویل دهند.

ماموران آمریکایی که به علت شدت شورش، برای اقدام در حال آماده باش بودند با وعده واگذاری 25000 تن گندم برای حمل فوری به ایران، پاسخ دادند.

ماموران انگلیسی با واگذاری ٠٠٠/10 تن دیگر گندم به اضافه 16400 تن جو از عراق موافقت کردند. با وجود این، در بهمن‌ماه ایالات‌متحده برای حمل تنها 800 تن به ایران جا پیدا کرد که فقط برای احتیاجات سه روز تهران کافی بود.

در اسفند ماه بیش از 122000 تن بار که برای کمک به اتحاد شوروی در نظر گرفته شده بود، در جنوب ایران در انتظار انتقال از کشتی به وسایل نقلیه دیگر بود و نظام حمل‌و‌نقل ایران را متوقف کرده بود. یک مرتبه هفده روز طول کشید تا گندم را بار بزنند و با کامیون به تهران برسانند. با وجود این،‌ در خرداد 1322 مشکل تغذیه تهران تخفیف یافته بود.

روس‌ها در فروردین 1322 با واگذاری 25000 تن از گندم آذربایجان موافقت کردند و 4500 تن نخست آن در خرداد 1322 رسید.

ایالات‌متحده و انگلیس در خرداد 1322 تقریبا ٠٠٠/50 تن غله به ایران حمل کرده بودند. واردات مداوم متفقین، افزایش برداشت محصول سال 1322 و استفاده از کامیون‌های متفقین برای جمع‌آوری و توزیع، در پاییز سال 1322 به بحران خوراک زمان جنگ در ایران خاتمه داد.

*شورش، دولت قوام را نیز سرانجام به زیر کشید

شورش، دولت قوام را نیز سرانجام به زیر کشید. او از عهده حل مشکلات غذایی ایران برنیامده بود. در هفدهم بهمن 1321 ده وزیر برای تثبیت قانونی بودن پیشنهاد قوام مبنی بر اجازه دادن به وزیران برای حفظ کرسی‌های خود در مجلس در مدت خدمت در دولت وی، استعفا کردند.

در بیست و چهارم بهمن 1321 مجلس در مخالفت با این پیشنهاد و به نفع علی سهیلی رای داد تا به عنوان نخست‌وزیر جانشین قوام شود. شورش، حاکی از بازگشت سربازان اشغالگر متفقین به تهران بود. آنها تا شانزدهم مرداد 1324 در تهران باقی ماندند و ماموران انگلیس و شوروی به منظور اعمال نفوذ بر سیاست ایران که به خصوص در طول بحران امتیاز نفت در آذر 1323 آشکار بود، آنها را مورد استفاده قرار دادند قوام نخست‌وزیری را رها می‌کند و بازنشسته می شود و بعد کابینه ساعد می‌آید و بعد هم در زمان اشغال ایران زمان کنفرانس تهران سهیلی نخست وزیر است که خیلی هم از پس خارجی ها برنمی آید و ایران کشور اشغال شده می شود.

قوام دراین مدت در خانه نشین می‌شود عده‌ای مردم و  روشنفکران دور او جمع می‌شوند. قوام تشخص مخصوص داشته است و رفتار و صحبت کردن و متانتش برای مردم جالب بوده است. او از اواخر سال 21 تا 24 شمسی خانه نشین بوده است و دراین مدت شوروی ها به او ارادت پیدا می کنند و در سال 24 و پس از پایان جنگ جهانی دوم قرار بود اشغالگران بلافاصله بعد از جنگ ایران را ترک کنند انگلیسی و امریکا سربازان خود را از ایران خارج می‌کنند. اما شوروی از خارج کردن سربازان خود از ایران امتناع می‌کند.

اعتراض می‌کند چرا انگلستان از امتیاز نفت جنوب برخوردار است و شوروی از امتیازی شبیه به این در  شمال برخوردار نیست.

یکی از خدمات مصدق در مجلس این بود که طرحی را به مجلس برد که دولت ایران تا زمانی که در اشغال کشور به وسیله متفقین هست هیچ مامور ایرانی و نخست وزیر و... حق مذاکره برای واگذاری امتیاز نفت به کشوری خارجی را ندارد این قانون با اصلاحی در مجلس چهاردهم به تصویب رسید.

*کارگردان مجموعه کیف انگلیسی بی‌سواد است

این خدمت بزرگ مجلس چهاردهم به کشور است اما  یک کارگردان ناآگاه به مسائل تاریخی با ساخت سریال «کیف انگلیسی» ادعا می‌کند که همه این نمایندگان خائن هستند. منکر نمی شوم که در مجلس چهاردهم نمایندگان طرفدار روسیه و انگلستان  در مجلس حضور داشتند.

اما اکثر نمایندگان مستقل و وطن‌خواه بودند. که قانونی را تصویب می‌کنند که  دولت ایران تا زمانی که در اشغال بیگانگان است دولت ایران حق برگزاری انتخابات را ندارد.

 

*استالین قصد داشت 5 استان شمالی را زمینه خاک روسیه کند

بعد از گذشت چندین دهه و با تجزیه اتحادیه شوروی و رو شدن اسنادی از آن دوران، متوجه می شویم. استالین قصد داشت 5 استان شمالی را زمینه خاک روسیه کند.در 1999 چند دانشگاه مانند دانشگاه پاریس و دانشگاه آمریکایی آذربایجان آمریکا و جمهوری ارمنستان، گرجستان اسناد  ک.گ. ب را منتشر کردند. که این اسناد نشان داد چرا  استالین برای گرفتن امتیاز نفت شمال اصرار داشته است.

*حزب توده خواستار دادن امتیاز نفت به روسیه است

در دوران صدارت قوام سرگئی کافتارادزه معاون کمیسر خارجی شوری به ایران می آید و با آقای ساعد نخست وزیر ملاقات کرد و حزب توه هم شروع به تبلیغات می کند که ملت ایران خواهان دادن امتیاز  نفت به شوروی است و باید تبعیض از بین برود.

سرگئی را دولت ایران دست خالی برمی‌گرداند. روس‌ها یک سازمان بین‌المللی را که کمینترن بود ایجاد کردند و افرادی را به کشورهای مختلف می‌فرستادند تا با آموزش افراد زمینه انقلاب کارگری ـ کمونیستی را در آن کشور فراهم کنند. و فردی را به ایران فرستادند که کمونیست‌های ایرانی را آموزش دهد. و شخصی به نام میرجعفر پیشه وری را که در زندان رضاشاه به اتهام جاسوسی به سر می‌برد را پیدا کردند. ایشان از سال 1309 تا 1320 در زندان بود  بعد از شهریور 1320 از زندان آزاد شد و پیشه وری یک روزنامه دست چپی به نام «آژیر» منتشر کرد.

اعضای حزب توده افرادی مانند فریدون کشاورز و ایرج  اسکندری پیشه‌وری را بیسواد می‌دانستند به همین دلیل او را قبول نداشتند. پیشه‌وری در جوانی در قفقاز کارگری می‌کرده است. همراه با کار به تحصیل پرداخت. حزب توده تصمیم گرفت در آذربایجان شورش راه‌اندازی کند. حزب توده اردشیر آونسیان را به نمایندگی از حزب به آذربایجان فرستاد. ترک‌های آذربایجان چون مسلمان بودند اردشیر آونسیان  را قبول نداشتند. به طور مثال خلیل ملکی یکی از طرفداران حزب توده به حزب توده اعتراض می‌کند که چرا در ساختمان کمیته مرکزی به جای استفاده از عکس‌های ستارخان و باقرخان از عکس‌های لنین استفاده می‌کند.

دولت شوروی که تمام آذربایجان را اشغال کرده بود به حزب دموکرات کمک می‌کند. تا پیشه‌وری اعلام استقلال کند و آذربایجان ایران را از ایران جدا کند.

اسناد جدید که در باکو منتشر شده شخصی به نام جلیل حسن اف که آدم باسوادی است، استاد دانشگاه باکو است کتابی به نام آذربایجان در آستانه جنگ سرد منتشر کرده است در آنجا می‌گوید شوروی 600 افراد متعصب انقلابی که به کمونیست باور داشتند به آذربایجان فرستاد جالب این است که کنسول انگلیس در تبریز می‌گوید آذربایجانی‌ها هیچ‌گونه میل جدایی از ایرانیان ندارند - مردم آذربایجان به شدت مردم مذهبی و وطن‌پرست هستند ـ  هیچ علاقه‌ای به جدا شدن از ایران ندارند.

حزب دموکرات و پیشه‌وری از شهریور 20 شروع به تبلیغات می‌کنند که ترک با فارس فرق دارد و برای جداسازی آذربایجان افسر شهربانی و رئیس ایلچی را می‌کشند و پای او را اره می‌کنند.

در چنین وضعیتی حکیم‌الملک نخست‌وزیر است که فراموسون و ضعیف‌النفس بود و استالین هم او را قبول نداشت و مجلس کابینه‌اش را ساقط می‌کند. صدرالاشراف نخست وزیر می‌شود که نمی‌تواند پیش از  چهل روز حکومت کند دستور قلع و قمع شورش تبریز را می‌دهد که آنهم به جایی نمی‌رسد و چون سربازان شوروی در شریف آباد قزوین جلوی ارتش ایران را می‌گیرند حتی ارتش هم وارد عمل نشد بلکه ژاندارم‌ها بودند فرمانده لشکر تبریز شخصی به نام سرتیپ درخشانی بود که بعدها مشخص شد ایشان از سال 1318 که اخراج شده بود با روس‌ها ارتباط داشت.

پادگان تبریز در دست ارتش روس بود ارتش ایران در باغ کشاورزی مستقر بودند که اطرافش را سیم خاردار کشیدند و مناسب دفاع نبود. و بنابراین لشکر تبریز که بیشتر از هزار نفر نبود در شهر رضائیه و ارومیه مقاومت می‌کند در چنین وضعیتی دوباره چشم‌ها متوجه قوام‌السلطنه شده بود و بزرگان به خانه‌اش می‌روند و با خواهش و تمنا از او می‌خواهند نخست‌وزیری را بپذیرد برای اینکه شوروی‌ها نسبت به قوام خوشبین بودند و حزب توده هم از او حمایت می‌کرد قوام در حالی کابینه خودش را تشکیل می‌دهد که دوره مجلس در حال تمام شدن است نیروهای سیاسی تبلیغات را برای کسب کرسی‌های مجلس آغاز می‌کنند و حزب توده نیز از قوام حمایت می‌کند و ارتش شوروی برای که ایران ترک کند خواستار کسب امتیاز نفت شمال است قوام بلافاصله اعلام می‌کند که شخصا به روسیه می‌روم با ژنرال روسی ملاقات می‌کند دولت شوروی هواپیما می‌فرستد قوام با هیأتی قوی که شامل چند روزنامه‌نگار و روسی دان برجسته است به شوروی می‌رود این افراد مانند حمید سیاح و نفیسی به باکو می‌روند یک شب در باکو اقامت می‌کنند و بعد به مسکو می‌روند هواپیمای آن زمان ضریب امنیتی پایینی داشتند. در مسکو مورد استقبال مولوتوف قرار می‌گیرد همراهان در هتل بزرگ مسکو جای می‌گیرند و قوام در یکی از کاخ‌های تزاری سکونت می‌کند.

قوام در اتاق کار استالین در کاخ کرملین با او ملاقات می‌کند. استالین بسیار به قوام بی‌اعتنایی می‌کند با اکراه یک صندلی می‌آورند تا قوام بنشیند.قوام با بی‌اعتنایی استالین روبه رو می‌شود دست به جیب می‌شود سیگاری از جیبش بیرون می‌آورد به این ترتیب استالین ناچار می‌شود برای او فندک بزند. قوام به زیرکی استالین را از حالت اربابی خارج می‌کند.

مذاکره با قوام گاهی اوقات ساعت‌ها طول می‌کشید این در حالی بود که قوام دچار بیماری پروستات بوده است مجبور بود مدام در مدت کوتاه به دستشویی برود و در مذاکره به شدت درد می‌کشیده است. پدر سعید نفیسی دکتر بود در آن سفر قوام را معالجه می‌کرد. قوام شخصیت کاریزما داشت مدام به ملاقات استالین می‌رود و گفت‌وگو می‌کند و مرتب استالین به او حمله می‌کند.

استالین وقتی عصبانی می‌شد عکس گرگ در کاغذ می‌کشید در یکی از دیدار با قوام بیش از 100 گرگ در کاغذ کشید و مدام پیپ می‌کشید با این استدلال که ایران بعد از پایان جنگ جهانی اول ادعا کرد باید قفقاز و ترکمنستان به ایران برگردد ایران را متهم به دشمنی با شوروی می‌کرد. قوام پاسخ داد دولت قاجار خواهان بازگشت سرزمین‌های قفقازی بود بود در حالی که دولت جدید چنین نظری ندارد.

استالین پرسید چرا آن دولت چنین درخواستی داشت قوام پاسخ داد دولت تزار که توسط کمونیست‌های شوروی ساقط شد دولت زورگویی بود ما از زمانی که آقای لنین سر کار آمد خواهان همکاری و گسترش روابط با شوروی هستیم. در حال حاضر روابط ایران با شوروی دوستانه است. و ایران جز اولین کشوری بود که شوروی و انقلاب کمونیستی شوروی را به رسمیت شناخت.

قوام یک دیپلمات کامل بود بسیار اروپائیان آدم‌های دلال و حسابگر هستند و امروز در بحث مسئله هسته‌ای وقتی مذاکره آقای ظریف را با این آدم‌ها می‌بینید همیشه ظریف لبخند به لب دارد اما من مطمئن هستم از ته دل در حال گریه است قوام همیشه در برابر استالین می‌خندید و با زیرکی رفتار می‌کرد هرچه استالین بداخلاقی می‌کرد در عوض قوام دیپلماتیک جواب می‌دهد.

همراهان قوام توضیح می‌دهند که قوام بعد از مذاکره با استالین وقتی به کاخ برمی‌گشت آن اندازه اذیت می‌شد که گریه می‌کرد و به همراهانش شکوه می‌کرد آنقدر استالین بی‌ادب است که دود پیپش را به صورت من می‌زند. اما قوام با وجود این بد اخلاقی‌ها دیپلماتیک رفتار می‌کرد و یک بسته چای و توتون لاهیجان را به عنوان هدیه برای استالین برد و گفت این هدیه کارگران ایرانی به شما است که استالین بسیار خرسند شد. در طول مذاکره قوام نامید شد و به استالین می‌گوید شما که قانع نشدید به همین دلیل من فردا مسکو را به سمت ایران ترک می‌کنم.

استالین قوام را به ضیافت شام دعوت می‌کند و قوام می‌گوید من به اتفاق همه اطرافیان خدمت می‌رسم و استالین ضیافت عالی برگزار می‌کند و در ضیافت آخرین گفت‌وگو انجام می‌شود قوام از استالین می‌پرسد در نهایت نظر شما چیست؟ استالین جواب می‌دهد که نظرم این است که شرکت تشکیل بدهیم و قوام می‌گوید به این دلیل دست من باز شد. چون دکتر مصدق طرحی را به تصویب مجلس رساند که در زمان اشغال به شرکت خارجی نباید امتیاز داد.

استالین از قوام می‌پرسد چرا؟ مجلس را منحل نمی‌کنید.

قوام جواب می‌دهد اگر شما سربازان را از ایران خارج کنید من به شما قول می‌دهم مجلسی از طرفداران من تشکیل می‌شود و کسانی که به هدف‌های من اعتماد دارند به مجلس می‌روند و من قول می‌دهم امتیاز شرکت نفت را به تصویب برسانم.

نامه‌هایی که قوام به سفیر شوروی نوشت شاهکار است در آن نامه‌ها توضیح می‌دهد مردم آذربایجان به هیچ روی خواهان جدایی از ایران نیستند و مسئله آذربایجان مسئله داخلی است و همیشه از نظر نژاد جز ملت ایران بودند زبان دلیل بر جدایی نیست.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معاون استاندار گیلان خبر داد ارائه طرح‌های الگویی برای ساماندهی سواحل استان‌های شمالی

تاریخ:سه شنبه 31 تیر 1393-01:28 ب.ظ

امیر سیاری:
اقتدار نیروی دریایی ایران با تکیه بر معنویت است

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اقتدار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر معنویت کسب شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندر انزلی، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری شامگاه دوشنبه در جمع کارکنان منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش با اشاره به برگزاری محفل انس با قرآن در تمام مساجد این نیرو اظهار کرد: شاهد حاکم شدن فضای معنوی در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی اقتدار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را با تکیه بر معنویت عنوان کرد و افزود: تکیه بر معنویت هر نیرویی را قوی می‌کند.

سیاری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب با اقتدار نسبت به هر دشمنی موضع‌گیری می‌کند، تصریح کرد: فرمانده معظم کل قوا فرمودند اگر می‌خواهید زیر بار زور نروید باید قوی باشید.

فرمانده نیروی دریایی ارتش، ارتقای اقتدار را در دو موضوع دفاع در جنگ سخت و نرم دانست و یادآور شد: کارکنان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران باید برای هر نوع نبرد سخت آمادگی داشته باشند.

وی با اشاره به رویکرد دشمن در جنگ نرم، خاطرنشان کرد: در جنگ نرم وظیفه سنگینی به عهده سربازان ولایت گذاشته شده است.

سیاری بر حفظ سبک زندگی اسلامی ایرانی در جنگ نرم دشمن تاکید کرد و گفت: دشمن به دنبال تغییر سبک زندگی مردم است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش سبک زندگی مردم ایران را مبتنی بر آموزه‌های اسلامی ایرانی خواند و اظهار کرد: مردم اجازه رخنه دشمن در سبک زندگی اسلامی ایرانی را نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: کارکنان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اقتدار در مقابل هر دشمن ایستادگی می‌کنند.

*برگزاری روزانه 80 کلاس قرآنی در منطقه چهارم دریایی ارتش

فرمانده منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش نیز در مراسم مذکور به برگزاری روزانه 80 کلاس حفظ و آموزش قرآن کریم در این یگان اشاره کرد و گفت: ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای برگزاری محفل‌های انس با قرآن است.

امیر دریادار دوم افشین رضائی‌حداد با اشاره به برگزاری کلاس‌های ختم قرآن کریم در منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش، اظهار کرد: ویژه‌برنامه شب‌های قدر در مساجد منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش برگزار شده است.

وی از برگزاری کلاس‌های ویژه طرح اوقات فراغت با حضور خانواده‌ها در منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش خبر داد و بیان کرد: بهره معنوی باید از ماه مبارک رمضان برده شود.

*معنویت نیروی دریایی ایران را از دیگر نیروهای جهان متمایز کرده است

امام جمعه بندر انزلی نیز در جمع کارکنان منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه معنویت، نیروی دریایی ایران را از دیگر نیروهای جهان متمایز کرده است، اظهار کرد: کارکنان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اتکا به نیروی لایزال الهی، تدابیر مقام معظم رهبری و دعای ملت توانستند آب‌های دنیا را تسخیر کنند.

حجت‌الاسلام سید داود موسوی به زیبایی‌های ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: رمضان ماه رحمت، آمرزش و آزادی از آتش الهی است.

وی رمضان را ماه پذیرایی از طرف خداوند توصیف کرد و یادآور شد: ماه مبارک رمضان تمرینی برای خوب بودن است.

موسوی نزول قرآن مجید را از برکات ماه مبارک رمضان خواند و تصریح کرد: قرآن مجید شفای هر درد و درمان هر گرفتاری است.

امام جمعه بندر انزلی قرآن را شفای درد کفر، نفاق و فساد دانست و بیان کرد: درمان دردهای بزرگ توسط قرآن از ویژگی‌های ماه مبارک رمضان است.

وی با بیان اینکه رمضان ماه معرفت به ولایت علی (ع) است، تصریح کرد: ایمان به معنای اعتراف به ولایت علی (ع) است.

به گزارش فارس، در مراسم مذکور کارکنان نمونه منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش با اهدای لوح و هدایا تجلیل شدند.

-----------------

معاون اجتماعی پلیس گیلان خبر داد
ارائه 1000 مورد خدمات مشاوره‌ای از پلیس گیلان

معاون اجتماعی پلیس گیلان از ارائه بالغ بر یک‌هزار مورد انواع خدمات مشاوره‌ای در مرکز معاونت اجتماعی و کلانتری‌های پلیس این استان به مراجعان از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

محمدرضا جعفری‌خیرخواه امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در رشت اظهار کرد: در چهار ماه نخست امسال یک‌هزار و 289 مورد انواع خدمات مشاوره‌ای به مراجعه کنندگان مرکز مشاوره در حوزه معاونت اجتماعی پلیس و کلانتری‌های استان ارائه شد.

وی با بیان اینکه خدمات مشاوره به دو گروه از مراجعه کنندگان ارائه می‌شود، افزود: گروه نخست افرادی هستند که به دلیل مشکلات و نیازهای خود مراجعه می‌کنند و خود معرف‌اند.

این مسئول ادامه داد: گروه دوم افرادی هستند که به دلیل مشکلاتی مانند درگیری، طلاق، مشکلات خانوادگی و ... به کلانتری‌ها مراجعه کرده و تقاضای رسیدگی به مشکلات حقوقی، کیفری و... خود را دارند.

وی با بیان اینکه حضور مشاوران در کلانتری‌ها از حجم پرونده‌های قضایی می‌کاهد تصریح کرد: ورود پرونده‌های مختلف به مراجع قضایی ضمن افزایش پرونده‌های موجود در محاکم قضایی نیازمند زمان و پرسنل بیشتری برای رسیدگی در دادگاه‌ها است.

جعفری‌خیرخواه متذکر شد: سال گذشته 3 هزار و 369 مراجعه به کلانتری‌های استان صورت گرفت که از این تعداد یک‌هزار و 950 فقره پرونده با تلاش مراکز مشاوره به صلح و سازش انجامید.

وی مشکلات خانوادگی، نزاع و درگیری، مشکلات حقوقی، اجتماعی، شغلی و تحصیلی، فردی، تربیتی و... را به ترتیب در اولویت مراجعه‌کنندگان برای دریافت خدمات مشاوره عنوان کرد.

معاون اجتماعی پلیس گیلان ادامه داد: در سه ماه ابتدای امسال 733 نفر به صورت خودمعرف برای دریافت خدمات مشاوره‌ای به کلانتری‌ها و مرکز مشاوره معاونت اجتماعی استان مراجعه کردند که این تعداد در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته که 828 نفر بودند، 11.5 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به پرونده‌های ارجاعی به واحد مشاوره کلانتری‌ها در سال جاری گفت: در سه ماه نخست امسال 478 مورد پرونده به مراکز مشاوره مستقر در کلانتری‌ها ارجاع شد که این تعداد در مقایسه با سال 92 که 672 پرونده بود، 29 درصد کاهش داشته است.

جعفری‌خیرخواه با اشاره به افزایش پرونده رسیدگی به مشکلات خانوادگی در مراکز مشاوره، خاطرنشان کرد: امسال 378 مورد از پرونده‌های موجود در مراکز مشاوره با موضوع مشکلات خانوادگی مطرح بود و سال گذشته در همین مدت زمان 319 مورد پرونده با موضوع خانوادگی در دست بررسی قرار داشت.

به گفته وی، در سه ماه امسال پرونده‌های نزاع و درگیری با 162 مورد، مشکلات حقوقی با 82 مورد، مشکلات اجتماعی با 86 مورد و... به ترتیب در رده‌های بعدی تعداد مراجعان به مراکز مشاوره در کلانتری‌ها و معاونت اجتماعی پلیس گیلان قرار دارد.

معاون اجتماعی پلیس گیلان با تصریح بر اینکه ضرورت ایجاد مراکز مشاوره در کلانتری‌های استان به خوبی احساس می‌شود، یادآور شد: به دلیل برخی از مشکلات موجود اکنون تنها کلانتری‌های 11،12،13،14و 22 شهر رشت دارای مرکز مشاوره هستند.

وی اضافه کرد: کلانتری 12 در شهر انزلی، کلانتری 11 در رودبار، کلانتری 11 در سیاهکل و کلانتری 11 در لنگرود نیز دارای خدمات مشاوره برای مراجعه کنندگان هستند.

جعفری‌خیرخواه درباره ضرورت ایجاد مراکز مشاوره در کلانتری‌ها خاطرنشان کرد: برای این منظور با برنامه‌ریزی از سال گذشته و طی یک فراخوان از افرادی که دارای مدارک کارشناسی و بالاتر در زمینه‌های مشاوره بودند به عنوان مشاور افتخاری دعوت به همکاری کردیم.

وی از ثبت‌نام 200 نفر مشاور افتخاری در گیلان خبر داد و یادآور شد: این افراد به‌زودی و پس از تعیین صلاحیت آنها در  کلانتری‌ها مشغول به خدمت می‌شوند.

معاون اجتماعی پلیس گیلان گفت: امیدواریم با فعالیت مشاوران در مراکز مشاوره مستقر در کلانتری‌های استان شاهد کاهش شکایات و تخلفات باشیم.

وی با قدردانی از رسانه‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت و توانمندی‌های رسانه‌های استان خواستار تعامل و همکاری بیشتر آنها به منظور فرهنگ‌سازی در زمینه برطرف شدن برخی از آسیب‌ها و ناهنجاری‌های موجود در جامعه هستیم.

--------------------------------

دریادار سیاری در گفت‌وگو با فارس خبر داد
الحاق ناوشکن دماوند به نیروی دریایی ارتش / اجرای 6 عملیات موفقیت‌آمیز علیه دزدان دریایی

فرمانده نیروی دریایی ارتش از الحاق ناوشکن دماوند در آینده نزدیک به این نیرو در شمال کشور خبر داد.

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندر انزلی با اشاره به حضور ناوگروه سی‌ام نیروی دریایی ارتش در آب‌های بین‌المللی اظهار کرد: ناوگروه مذکور متشکل از ناوشکن «الوند» و ناو جمهوری اسلامی ایران «بوشهر» در حال انجام ماموریت در آب‌های آزاد است.

وی مدت حضور ناوگروه سی‌ام در آب‌های بین‌المللی را 110 روز اعلام کرد و افزود: ناوگروه سی‌ام با حضور در خلیج عدن امنیت را برای کشتی‌های نفتکش و تجاری برقرار کرده و در تنگه باب‌المندب و دریای سرخ حضور داشته است.

سیاری به بازدید ناوگروه سی‌ام از بنادر کشورهای سودان، عمان و تانزانیا اشاره کرد و گفت: ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران حامل پیام صلح و دوستی برای تمام کشورها هستند و در راستای اجرای تدبیر مقام معظم کل قوا مبنی بر اینکه نیروی دریایی یک نیروی بین‌المللی است، حرکت می‌کنند.

*6 مورد درگیری ناوگروه سی‌ام با دزدان دریایی

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ناوگروه‌های اعزامی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ماموریت‌های خود موفق عمل کرده‌اند، تصریح کرد: ناوگروه سی‌ام نیروی دریایی ارتش در مدت ماموریت خود شش مورد با دزدان دریایی برخورد شدید داشته و موفق بوده است.

وی، عزیمت ناوگروه سی‌ام به کشور در بندرعباس را چهارم مردادماه امسال عنوان کرد.

*اعزام ناوگروه سی‌ویکم به دریاهای آزاد

سیاری از اعزام ناوگروه سی‌ویکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به دریاهای آزاد خبر داد و اظهار کرد: ناوگروه مذکور در حال عزیمت به منطقه ماموریت خود است و جایگزین ناوگروه سی‌ام می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ناوگروه سی‌ویکم شامل ناوشکن شهید «بایندر» و ناو جمهوری اسلامی ایران «بندرعباس» است، خاطرنشان کرد: حضور ناوگروه سی‌ویکم در دریاهای آزاد در ادامه ماموریت‌های ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

*الحاق ناوشکن دماوند به نیروی دریایی ارتش

وی به رونمایی از ناوشکن جمهوری اسلامی ایران «دماوند» در شمال کشور اشاره کرد و گفت: ناوشکن «دماوند» در آینده نزدیک به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌پیوندد.

سیاری با اشاره به اینکه اقتدار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تمام عرصه‌ها با تدابیر فرمانده معظم کل قوا، همت بلند نیروهای مسلح و سربازان ولایت نمود یافته است، بیان کرد: آمادگی کشور اکنون در بعد دفاعی بسیار خوب است و از توان دفاعی بسیار بالایی برخوردار هستیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تجهیزات این نیرو در دریا نسبت به سال‌های گذشته را بسیار پیشرفته تر دانست و تصریح کرد: حضور نیروی دریایی ارتش در دریاهای آزاد در سال‌های اخیر اتفاق افتاده و این موضوع نشان‌دهنده توانمندی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه سفر اخیر ناوگروه سی‌ام به بندر دارالسلام در کشور تانزانیا در اقیانوس هند جنوبی بود، افزود: اقیانوس هند جنوبی واقع در زیر خط استوا است و حضور نیروی دریایی ارتش در این منطقه نشان از توانمندی این نیرو دارد.

سیاری یادآور شد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن حضور در آب‌های ساحلی، توانسته در آب‌های آزاد حضور داشته باشد و ماموریت خود را انجام دهد و پرچم کشور را به اهتزاز در آورد.

-------------------------

معاون استاندار گیلان خبر داد
ارائه طرح‌های الگویی برای ساماندهی سواحل استان‌های شمالی

معاون سیاسی ‌امنیتی استاندار گیلان از ارائه طرح‌های الگویی برای ساماندهی سواحل استان‌های شمالی خبر داد و گفت: در سواحل گیلان باید موانع از سر راه برداشته شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمد احمدی‌پور امشب در کمیته ساماندهی سواحل و مناطق گردشگری گیلان ارائه طرح الگویی جدید سواحل را از برنامه‌های مهم وزارت کشور عنوان و اظهار کرد: در سواحل گیلان باید موانع از سر راه برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه با ارائه طرح الگویی جدید دریا می‌توان سرمایه‌گذاری خوبی انجام داد، افزود: کیفیت طرح‌های دریا مهم است و طرح‌های الگویی نیاز به تامین منابع مالی دارند.

احمدی‌پور با اشاره به اینکه اختصاص اعتبار 20 میلیارد تومان مشکل سواحل گیلان را برطرف نمی‌کند، گفت: هر طرح الگویی 8 میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

وی اجرای 50 طرح سالم‌سازی دریا در گیلان را نیازمند مشارکت بخش‌خصوصی عنوان کرد و یادآور شد: شورای اجتماعی وزارت کشور پنج برنامه را تصویب کرد که اجرای هر کدام از آنها می‌تواند سواحل استان‌های شمالی را ساماندهی کند.

معاون سیاسی ‌امنیتی استاندار گیلان تهیه اساسنامه سازمان عمران و سواحل، مشارکت بخش‌های خصوصی، طرح الگویی استاندارد دریا، شناسایی مناطق ممنوعه و برنامه متنوع و مفید فرهنگی را پنج برنامه حوزه اجتماعی مذکور عنوان کرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فرماندار آستارا خبر داد حضور گسترده مردم آستارا در راهپیمایی روز قدس

تاریخ:سه شنبه 31 تیر 1393-01:25 ب.ظ

فرماندار آستارا خبر داد
حضور گسترده مردم آستارا در راهپیمایی روز قدس

فرماندار آستارا از حضور گسترده مردم این شهرستان مرزی در راهپیمایی روز جهانی قدس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، سیروس شفقی پیش از ظهر امروز در جمع مدیران این  شهرستان با اشاره به برنامه‌ریزی برای برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس اظهار کرد: نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان با عنوان روز قدس به عنوان یادگار ارزنده بنیانگذار انقلاب اسلامی است.

وی افزود: راهپیمایی روز جهانی قدس آستارا امسال در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان راس ساعت 11 صبح از مقابل سپاه به طرف مصلای بزرگ شهر آستارا برگزار می‌شود.

فرماندار آستارا حضور مردم این شهرستان مرزی در روز راهپیمایی را گسترده خواند و تصریح کرد: با توجه به شرایط حساس کنونی، مردم همیشه در صحنه شهرستان مرزی آستارا باشکوه‌تر از سال‌های گذشته در راهپیمایی روز قدس حضور می‌یابند.

وی راهپیمایی روز جهانی قدس را حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اعلام انزجار از جنایات و کشتار بی‌رحمانه صهیونیست در غزه عنوان کرد.

شفقی، با اشاره به اینکه تاکنون بیشتر گروه‌های اجتماعی، مردمی، مذهبی، فرهنگی و سازمان برای شرکت در این روز مقدس اعلام آمادگی کرده‌اند،خاطرنشان کرد: امسال حضور مرزبانان آستارا در راهپیمایی روز جهانی قدس پرشورتر از سال‌های گذشته خواهد بود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تغییرات جدید در فرمانداری و ادارات آستارا

تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-11:13 ب.ظ


تغییرات جدید در فرمانداری و ادارات آستارا

یك منبع  گفت :تغییرات جدید در فرمانداری و ادارات آستارادر راه است ..

وی تصریح كرد تغییرات در عزل و نصب معاونین فرماندار و مدیریت ها در فرمانداری نهایی شده است

منبع مطلع گفت: قطار تغییرات  دولتی در استارا به كندی پیش رفته اما با رایزنی های نهایی كه انجام شده است

معاونین آستارا عزل و نصب می شوند

منبع موثق تاكید كرد :

تغییرات جدید در فرمانداری و ادارات آستارا

یك منبع  گفت :تغییرات جدید در فرمانداری و ادارات آستارادر راه است ..وگفت: طبیعی است که پس از یک دوره خدمت و تلاش برای خدمت رسانی به مردم، باید زمینه را برای حضور دیگر افراد با هدف تداوم روند شتابان خدمت و توسعه و عمران منطقه فراهم کنیم.

وی تصریح كرد تغییرات در عزل و نصب معاونین فرماندار و مدیریت ها در فرمانداری نهایی شده است

منبع مطلع گفت: قطار تغییرات  دولتی در استارا به كندی پیش رفته اما با رایزنی های نهایی كه انجام شده است

معاونین آستارا عزل و نصب می شوند

وی تصریح كرد : معاونین و بعضی مدیران  فرماندار ی  وبعضی روسای ادارات در آینده نزدیك نصب خواهند شد تا با دولت تدبیر و امید  هماهنگ شوند و همانوریكه تغییرات در استارا به كندی راه می رفت این بار با سرعت 360 درجه پیش خواهد رفت ..

منبع افزود : یكی از شرایط مدیران در این دولت و همصدا و مسیر بودن با دولت تدبیر وامید است و تنها تقوای الهی شخص را در سکان مدیریتی در دل مردم زنده نگه می‌دارد و خدمت به مردم باید در راه رضای خدا و  در راستای اهداف الهی انجام گیرد.

وی تصریح كرد : بعضی روسای ادارات در آینده نزدیك نصب خواهند شد تا با دولت تدبیر و امید  هماهنگ شوند و همانوریكه تغییرات در استارا به كندی راه می رفت این بار با سرعت 360 درجه پیش خواهد رفت ..

در خاتمه افزود :مسئولان آستارا  باید مراقب فتنه برخی از افراد که مانع خدمت به مردم می‌شود، باشند.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فرمانده نیروی دریایی ارتش: معنویت بستر انجام ماموریت‌های نیروی دریایی ارتش است

تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-09:01 ب.ظ

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری عصر امروز در مراسم محفل تدبر در قرآن کریم ویژه ماه مبارک رمضان در مسجد پیامبر اعظم (ص) این شهر اظهار کرد: در عرصه دریاهای آزاد سربازان دریادل ولایت ماموریت‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به عهده دارند.

وی کارکنان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را مومن و تکلیف‌گرا توصیف کرد و افزود: ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای کشور مشغول انجام ماموریت هستند.

سیاری با بیان اینکه توجه به معنویت بستر انجام ماموریت‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: توجه به معنویت نیروها را ورزیده و آماده ماموریت می‌کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش به راهبری ناوشکن‌های جمهوری اسلامی ایران توسط نیروهای مومن و متخصص اشاره کرد و گفت: کارکنان نیروی دریایی ارتش فرهنگ اسلامی و انقلابی را با تکیه بر علم و دانش و کارآمدی به دیگر نقاط جهان منتقل می‌کنند.

وی محور فعالیت کارکنان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را تداوم راه ائمه (ع) خواند و بیان کرد: ادامه دادن راه امام حسین (ع) نیاز به بصیرت عمیق دارد.

سیاری با بیان اینکه کارکنان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مسیر ولایت را ادامه می‌دهند، خاطرنشان کرد: مسیر حرکت کارکنان نیروی دریایی ارتش در راستای اقتدار و حفظ کشور است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش به روحیه شهادت‌طلبی کارکنان این نیرو اشاره کرد و یادآور شد: کارکنان نیروی دریایی ارتش از دین و ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند.

وی شهادت را افتخار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار کرد: حضور نیروی دریایی ارتش در دریاهای آزاد نشان‌دهنده اقتدار ملت ایران است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مردمی نزاد از جنس مردم

تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-08:41 ب.ظ

آقاجان وقتی می خندی سربازت از جان دل خوشحال می شود

 

ولی حیف که نا اهلان و نامحرمان چندیست این اندک لبخند را نیز از تو ربوده اند

 

نمیدانم جواب مادرت زهرا را چگونه می خواهند بدهند . شاید آنجا هم از روی رافت اسلامی

 

این نابخردان و کوردلان زمانه را همچون جد غریبتان علی می بخشید ... 

 

    امیدمان به لبخند  شماست تا جان بگیریم 


بسم الله الرحمن الرحیم

من لم شکر المخلوق لم یشکرالخالق


جنبش وبلاگی خدا قوت مردمی نژاد


امام خامنه ای:یکی از شعارهای این دولت، عدالت است. عدالت یقیناً محور انقلاب بود؛ در این شکی نیست. هیچ دولتی هم از اول نیامده صریحاً بگوید من نمی‌خواهم طبق عدالت رفتار کنم. لیکن من باید از آقای احمدی‌نژاد تشکر کنم که ایشان کار جدیدی کردند. عدالت محوری را به عنوان یک شعار گذاشتند وسط؛ این کار خیلی بزرگی بود. (از بیانات مقام معظم رهبری دراولین دیدار بادولت دکتر احمدی نژادمورخ 8/6/84)لینک منبع

امام خامنه ای:آنچه كه من امروز باید به دوستان عرض كنم، در درجه‌ى اول خداقوّتى است؛ ان‌شاءالله كه خسته نباشید. هشت سال كار كردید، تلاش كردید، كارهاى خوبى انجام گرفت، تحمل زحمات كار شبانه‌روزى را شماها نشان دادید؛ یعنى دیده شد، احساس شد، همه فهمیدند كه رئیس جمهور محترم و همكارانشان در دولت حجم كارشان بسیار بالا و پرشتاب نسبت به همه‌ى دوره‌هاى دیگر بود و هست؛ این نقطه‌ى برجسته‌اى است كه نباید این را نادیده گرفت. همه‌ى كسانى كه میخواهند درباره‌ى دولتها، درباره‌ى كابینه‌ها، درباره‌ى رؤساى جمهور قضاوت كنند - چه پیش خودشان، چه در منظر عموم - و نظرى بدهند، خوب است به این نكته هم توجه كنند: حجم كار بالا و تلاش خستگى‌ناپذیر و اعراض از آسایشها و آسودگى‌ها و امتیازاتى كه معمولاً مسئولان كشورها در دنیا دارند؛ استراحت میكنند، تفریح میروند، امتیاز میگیرند؛ اینها را نخواستن، ندیدن، طلب نكردن، امتیاز بزرگى است كه این دولت بحمدالله از این امتیاز برخوردار بود.
 یك نكته‌ى دیگر هم كه در مورد این دولت در طول این هشت سال مورد نظرم بود و بارها هم به آن اشاره كردم، این است كه این دولت بحمدالله توانست شعارهاى انقلاب را سر دست بگیرد و به آنها افتخار كند و آنها را در جامعه مطرح كند.(از بیانات مقام معظم رهبری در آخرین دیدار بادولت دکتر احمدی نژادمورخ ۲۳/۴/۹۲)


وَاللّهُ أَعْلَمُ بِأَعْدَائِکُمْ وَکَفَى بِاللّهِ وَلِیًّا وَکَفَى بِاللّهِ نَصِیرًا

و خدا به [حال] دشمنان شما داناتر است کافى است که خدا سرپرست [شما] باشد و کافى است که خدا یاور [شما] باشد


درباره سایت

اون كه بدون ادعا
گردن دشمن رو شكست
اون كه تو قلب مردم
كشور دشمنش نشست
اون كه تموم وقتشو
صرف عدالت می كنه
اون كه توی هر ثانیه ای
یه جور عبادت می كنه
رسید به ساحل نگاهت
كشتی امن اعتماد
ما به تو داریم اعتقاد
ای دكتر احمدی نژاد
تویی فقط رمز نجات
تو فصل بی رحمی باد
ما به تو داریم اعتماد
ای دكتر احمدی نژاد
نذاشت كه خون شهدا
دوباره باز هدر بشه
به نام آزادی نذاشت
دعایی بی اثر بشه
انرژی هسته ای رو
به روی دشمناش كشوند
امنیت و شهامتو
به اونور مرزا رسوند
تویی فقط رمز نجات
تو فصل بی رحمی باد
ما به تو داریم اعتماد
ای دكتر احمدی نژاد


می نویسم برای شناخت کسی که نمی شناسیمش. کسی که در میان تاریخ شاید شناخته شد و وای به حال ماست آنروز که فرزندانمان برما لعنت می فرستند که چرا حامیش نبودیم. چرا او را نشناختیم وچرا اهل کوفه شدیم.

لطفا منو با نظراتتون راهنمایی کنید. با تشکر
احمدی نژاد:

ا = آزاده

ح = حامی رهبر

م = متعهد

د = دانا

ی = یاور محرومان

ن = ناجی ایران

ژ = ژرف نگر

ا = آماده نبرد

د = دنباله رو شهیدان
*باورم نیست ز بد عهدی ایام هنوز

قصه غصه که در دولـت یـار آخر شد*

وقتى دختر دكتر ازدواج كرد، همه منتظر بودیم از طرف نهاد یك خانه به آنها در جهیزیه ى اغلب دخترانى كه پدرانشان كارمند ساده هستند، همان پاستور بدهند.امّا آنها در یكى از محلات تهران خانه اى اجاره كرده و درآنجا زندگى جدیدشان را شروع كردند.چند بارى دكتر براى دیدن دخترش به منزلشان رفت و هربار ما؛بچه هاى حفاظت توى در دسر مى افتادیم. اینكه باید دكتر را ازمسیرى مى بردیم كه شناخته نشود.وبراى دختر و دامادش از لحاظ امنیتى مشكلى به وجود نیاید.امّا با همه ى اینها باز مردم متوجه شدند.ممكن بود از طرف ضد انقلاب برایشان خطرناك باشد.آن قدر به دكتر فشار آوردیم تا بالاخره پذیرفت آن دو بیایند بنشینند در طبقه ى دوم منزل یكى از كارمندهاى نهاد در پاستور.داماد دکتر ماه به ماه كرایه ى آن جا را به حساب نهاد واریز مى كند.

آهسته

فتح کردی

با چشم هایت...

فتح كردی چون مرد عمل بودی

فتح كردی چون شهید رجایی بودی

فتح كردی

چون تابع امام وقت بودی

فتح كردی

چون از جنس مردم بودی

فتح كردی

چون جاویدانی هستی

هر چه داشتم را !

حالا تمام جهان من

مستعمره توست ... !

 

خاموش شمشیر بزن در دفاع از این حریم الهی ...

 ما ساکت می نشینیم و نظاره می کنیم. . .!!!

     اما یقین داریم که بزرگی نگاه روشنت تا همیشه ی

         تاریخ از فراز کوه های صبور عــشــق پیداست.

 یقین داریم بهار دوباره خواهد ماند

تا آنروز منتظر خواهیم بود ...اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و وبلاگ نویس


                                                            

 


 

رئیس جمهور عزیزم خدا قوت!درست است قانونا روحانی ریس جمهور است و من هم مسئول تبلیغات ستاد روحانی در شهر مان بودم ...اما قبل از ان مسئول تبلیغات مردمی نزاد بود ....عشق ام احمدی نزاد بود و خواهد بود...اسماعیل اسدی دارستانی - آستارا

بعضی ها در خیال خود میخواهند بعد از رفتنتان مردم چیزی از احمدی نژاد به یاد نداشته باشند! اما باید بدانند این خیالشان توهمی بیش نیست.چرا که خوبی ها و پاکی های شما آنقدر زیاد بوده و هست که محال است از یاد برود.

مگر میشود لحظات زیبایی را که در سفر های استانی دیدیم از یاد ببریم؟!

مگر میشود نوای " اللهم عجل لولیک الفرج " شما که در مجامع بین المللی طنین انداز میشد و نام ویاد امام عصر(عج) را در سراسر جهان زنده میکرد؛ فراموش کرد؟!

مگر میشود بوسه ای که از سر محبت و تواضع بر دستان پدران شهید میزدید را از خاطر برد؟!

رئیس جمهور خوب و دوست داشتنی ما ؛ زحمات بی دریغ شما تا ابد دریاد ها باقی ست و هیچ گاه به دست فراموشی سپرده نخواهد شد...

دکتر عزیز ، احساس میکنم بعد از رفتن شما ، در این سمت ریاست جمهوری دیگر این لحظات و صحنه های زیبا پدید نخواهد آمد...

چرا که شما مردی از جنس مردم هستید ، شما خاضع و فروتن و ساده زیست هستید،شما با درد مردم درد کشیدید ، با مردم گریه کردید و با لبخند مردم لبخند بر چهره ی مهربانتان می نشست...

نمیدانم! سراسر قلبم آکنده از دلهره و نگرانی شده! ترس از آینده ی بدون شما؛ ترس از ایران بدون رئیس جمهوری به نام " احمدی نژاد " یا بهتر بگویم : " مردمی نژاد "

اما به قول خودتان با تغییر عنوان مسئولیت عوض نمی شود! همچنان باید تلاش کنیم برای پیشرفت و اعتلای ایران عزیزمان.باید دست در دست هم،با همدلی و اتحاد به رئیس جمهور جدید کمک کنیم تا در این مسئولیت خطیری که بر عهده گرفته است،موفق شود.

رئیس جمهور مهربانمان، بدانید بی اندازه دلتنگ می شویم برای شما....

برای شما که با تقوا و پاک دستی ثابت کردید می شود دریک مقام عالی بود ، ولی پاک بود. میشود رئیس جمهور بود اما ملعبه ی دست احزاب و باند های گوناگون نبود. می شود با جرات ، شهامت و توکل به خدا و اعتماد به نفس کارهای بزرگ و به ظاهر انجام نشدنی را انجام داد و...

شما بهترین معلم و استادمن در زندگیم بودید...

آری؛ دلتنگ می شویم برای لحظاتی که هرچند کوتاه  شما را در صفحه ی رسانه ی ملی می دیدیم و به کارهای بزرگتان افتخار می کردیم...

رئیس جمهور عزیزم، بدانید همیشه دعاگویتان هستیم و تا ابد مهربانی هایتان در قلبمان جاودانه خواهد ماند و هستیم بر آن عهد که بستیم...

امیدواریم هرکجا که هستید در پناه خداوند و الطاف امام عصر(عج) سالم و سلامت باشید.

دکتر عزیز ، مهربانترین رئیس جمهور دنیا ، خدا نگهدار ... اسماعیل اسدی دارستانی - استارا astarao@yahoo.com 09119812795

قطار میرود

تو میروی

تمام ایستگاه می رود

          ..

و من چقدر ساده ام

 که سال های سال

در انتظار تو

کنار این قطار رفته ایستاده ام

و همچنان به نرده های ایستگاه رفته

                                تکیه داده ام!!!!!!

                                                                               

 

به تو خیانت می کنند، تو مکن.
تو را تکذیب می کنند، تو مکن.
تو را می ستایند، فریب مخور.
تو را نکوهش می کنند، شکوه مکن.
مردم شهر از تو بد می گویند، اندوهگین مشو.
همه مردم تو را نیک می خوانند، مسرور مباش.
آنگاه تو از ما خواهی بود.
حضرت امام باقر(ع)

بهتر آن بود که این یادداشت، هم اینجا به پایان می رسید چه براین چند سطر نورانی، هیچ نمی توان افزود. اگر ما قادر باشیم نیروهایی با چنین خصوصیاتی (که در فرمایش حضرت محمدابن علی(ع) آمده است)، تدارک ببینیم، و اگر داریم، آنان را تکثیر کنیم، این عظیم ترین اتفاقی خواهد بود که در تاریخ «کادرسازی» به وقوع پیوسته است.
مردانی از جنس پولاد که درعین حال، سرآمد «جمال شناسان» عالم باشند، آرام و درعین حال، ناآرام باشند. گرم باشند و همان دم سرد باشند. «انعطاف» و «صلابت» را در یک سینه جای دهند و آب و آتش را به عقد یکدیگر درآورند.
برادر و خواهر بسیجی!
در کوره راه های پس از جنگ از خدا بخواهید که بسیجی بمانید و در اتفاقات سیاسی و معیشتی و اجتماعی وقتی به شما خیانت می کنند مقابله به مثل نکنید. اگر شما را تکذیب می کنند و راه و رسم شما را «دروغ» می خوانند دل آرام باشید و تردید نکنید.
اگر تملق تان می گویند (و معمولا طمعی دارند!) باری نخورید و کوتاه نیایید و به روی ناپاکان و آزمندان لبخند نزنید، و اگر بد شما را می گویند دچار یاس و غم نشوید و احساس تنهایی و بی چیزی نکنید.
در عالم سیاست و فرهنگ، با موجودات خنثی و تفکرات «دوجنسی» بسیاری برمی خورید که ممکن است تا ابد هم نتوانید ایشان را بشناسید. ما اگر بتوان مراقب درستکاری خویش بود و پای در رکاب «اصول» ماند، چه باک که دیگران کیستند و که خواهند بود! هرچند سال که از جنگ می گذرد، طبیعی است که حفظ «تفکر بسیجی»، مساله تر خواهد شد و خطرات و آفات، بیش از پیش، دندان خود را نشان می دهند، کم نیستند و نخواهند بود (و هیچ وقت هم کم نبوده اند) کسانی که به تعبیر فاطمه صدیقه(س)، ارزش ها را پس از مدتی از دست می دهند و هرچه از زیبایی ها که به مرور جذب کرده بودند، کنار می گذارند و به راستی با فشار در و دیوار «طبیعت» و ملزومات زندگی، پس نیاوردن و تاب آوردن، هنری بس بزرگ و انسانی است. هنری بزرگ است که آدمی از «پاک ماندن» نترسد و در مسیر پاکیزگی نیز، از «اقلیت بودن» در بعضی محیط ها وحشت نکند. وقتی کسانی از سر بی دردی شما را «هو» می کنند و به دلیل پایبندی و التزام عملی به حرف هایی که می زنید، «ساده لوح» می خوانند، در دل برآنان بگریید و با چهره بدیشان بخندید و سلام بگویید و بگذرید. احتمالات در زندگی و در مبارزه، هیچ وقت به صفر نمی رسند و شما همواره به آن نیروی بزرگ که «بسیجی ماندن» اش می نامند، نیازمند خواهید بود.
به امام باقر(ع) بنگرید، به روشنایی ایشان بنگرید و راهی را که تا بدینجا آمده اید به همان سو که تا حال آمده اید ادامه دهید که بر طریق ولایت بوده اید و صراط مستقیم همان است که پیموده اید.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چرا وزیر صنعت اطلاعات رئیس جمهور را زیر سوال برد؟

تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-04:44 ب.ظ

اظهارنظر وزیر صنعت مبنی بر علت مکدر شدن رئیس جمهوری از افزایش قیمت خودرو، می‌تواند تصمیمات و مواضع آتی دولت و رئیس جمهوری را با این ابهام مواجه کند که آیا باز هم به رئیس جمهور اطلاعات غلط داده‌اند؟

 هرچند اظهارنظر وزیر صنعت مبنی بر این که علت مکدر شدن رئیس جمهوری از افزایش قیمت خودرو نداشتن اطلاعات درست بود، می تواند در مرحله کنونی فشار افکار عمومی را از دوش دولت بردارد، اما این احتمال وجود دارد که تصمیمات و مواضع آتی دولت و رئیس جمهوری نیز با این ابهام از سوی مردم مواجه شود که آیا این بار هم به رئیس جمهور اطلاعات غلط داده اند؟

بر اساس این گزارش، با واکنش اخیر وزیر صنعت مبنی بر این که علت مکدر شدن رئیس جمهوری از افزایش قیمت خودرو نداشتن اطلاعات درست بوده است، به نظر می رسد حواشی قیمت‌گذاری خودروهای تولید داخل به پایان رسیده باشد و مصرف کنندگان دیگر نباید منتظر تغییر تصمیم شورای رقابت بمانند و افزایش قیمت ها قطعی است.

محمدرضا نعمت زاده: «به آقای روحانی گزارش‌هایی اعلام شده بود که حتی تا 30 درصد قیمت‌ها اضافه شده است. این اطلاعات از طریق بعضی رسانه‌ها منتقل شده و نادرست بود. این در حالی است که قیمت نهایی خودرو بین 2.3 تا 10 درصد نسبت به نوع خودرو تغییر پیدا کرده است. اگر همه هزینه‌ها را که در قیمت قبلی خودرو نبوده است، کسر کنیم حتی حداقل قیمت هم، منفی می شود؛ حال این که ما تورم را هم در این دو سال داشته‌ایم.»

با اعلام صریح وزیر صنعت، دیگر باید تصمیم شورای رقابت را لازم الاجرا دانست و از بی نتیجه بودن انتقادات مردم، رسانه ها و نمایندگان مجلس به این تصمیم سخن گفت.

با این حال، مروری بر روند مواضع دولتی ها درباره قیمت‌گذاری خودرو طی چند ماه اخیر، حاوی نکته های مهمی برای دولت است که بی توجهی به آن، می تواند سبب صدمه وارد آمدن به تلاش ها و خدمات دولت یازدهم در آینده شود.

تا قبل از مصوبه شورای رقابت، موضع رسمی قوه مجریه نسبت به موضوع قیمت خودرو، اظهارات چندباره سخنگوی دولت بود که طی چند ماه اخیر بارها از مخالفت جدی با هرگونه افزایش قیمت خودرو سخن گفته بود.

به عنوان مثال، اوایل خردادماه محمدباقر نوبخت اعلام کرد: «اینکه دولت موافق با افزایش قیمت خودروها باشد، رسما به‌عنوان سخنگوی دولت اعلام می‌کنم که دولت با افزایش قیمت خودرو‌ها موافق نیست و حتی تخصیص ارز مبادله‌ای در راستای این خواست دولت است که صنعت خودرو با کیفیت بیشتر و با قیمت کمتر بتواند محصولات خود را عرضه کند. دولت همچنان با افزایش قیمت خودرو و همچنین هرگونه افزایش قیمتی - جز در مورد حامل‌های انرژی که قانون آن را وضع کرده بود - به شدت مخالف است و اقدام نخواهد کرد.»

وزیر صنعت هم که خودروسازی از دستگاه های زیرمجموعه او محسوب می شود، تا اظهارنظر چند روز پیش خود، هیچ گاه موضع صریحی درباره قیمت خودرو اتخاذ نکرده بود جز این که تعیین قیمت خودرو را جزو وظایف شورای رقابت خوانده بود.

بدین ترتیب، تا قبل از مصوبه شورای رقابت، این پنداشت عمومی وجود داشت که چون دولت با افزایش قیمت خودرو مخالف است، شورای رقابت هم که اکثر اعضای آن دولتی هستند، چنین تصمیمی نخواهد گرفت.

اما بر خلاف این انتظار عمومی، شورای رقابت در تصمیمی جنجالی رای به افزایش قیمت خودروهای تولید داخل داد که با موج انتقاد مردم و رسانه ها و همینطور نمایندگان مجلس مواجه شد. متعاقبا دو هفته پیش، سخنگوی دولت هم از مخالفت آقای روحانی با این تصمیم و اعلام تکدر وی از گران شدن خودرو خبر داد و بر ضرورت اصلاح این تصمیم تاکید کرد.

این اظهارنظر نوبخت، دوباره سبب امیدواری مصرف کنندگان شد تا بلکه شورای رقابت در تصمیم خود تجدیدنظر کند؛ اما در حالی که مردم چشم انتظار چنین تغییری بودند، شورای رقابت تشکیل جلسه داد اما خبری از تغییر مصوبه گرانی خودرو نشد.

این ماجرا با اعلام موضع رسمی وزیر صنعت که در بالا به آن اشاره شد، به پایان رسید. خلاصه کلام نعمت زاده این است که چون قیمت خودرو از رقم تورم، کمتر افزایش یافته، پس قیمت واقعی خودرو کاهش هم داشته است. وزیر صنعت معتقد است که اظهار تکدر روحانی بابت افزایش قیمت خودرو، بر مبنای اطلاعات نادرستی بوده که رسانه ها درباره افزایش تا 30 درصدی قیمت خودرو به رئیس جمهور ارائه کرده بودند.

بدین ترتیب، هرچند به نظر می رسد ماجرای دنباله دار گران شدن خودرو به نفع خودروسازان به پایان رسیده و دولت نیز توانسته تا حدی خود را از گزند افکار عمومی، مصون نگاه دارد و توپ را به زمین شورای رقابت بیندازد؛ اما روند مواضع دولتی ها نگرانی بالقوه ای را برای تصمیمات آینده دولت ایجاد کرده است که انتظار می رود مورد توجه دلسوزان دولت نیز قرار گیرد.

عواقب احتمالی اظهارنظر وزیر صنعت، در آن است که از این پس، مواضع رئیس جمهور در بزنگاه های حساس، با شائبه افکار عمومی مواجه نخواهد شد که آیا این بار هم اطلاعات نادرست به رئیس جمهور داده اند؟

سوال دیگری مطرح می‌شود و آن اینکه مردم از خود نمی‌پرسند که آیا مبنای مواضع رئیس جمهور صرفا گزارش رسانه ها است و آقای روحانی از اطلاعات و گزارش های دستگاه های دولتی و مشاوران خویش بهره‌مند نیست؟ در حالی که شخص رئیس جمهور تاکنون از اعلام موضع مستقیم درباره قیمت خودرو خودداری کرده، چه ضرورتی داشت آقایان نوبخت و نعمت زاده، پای رئیس خود را به این موضوع حساس در نزد افکار عمومی باز کنند که لطمه آن مستقیما متوجه دولت شود؟

هرچند که احتمالا هدف وزیر صنعت از اظهارنظر فوق، کمک به دولت بوده، اما مخاطرات بالقوه فوق را نباید از یاد برد که در آینده به زیان دولت خواهد بود و در میزان اعتماد به مواضع آینده دولتی ها خدشه وارد خواهد کرد؟

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

روز جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ در ایرنا چه گذشت؟

تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-04:41 ب.ظ

غروب آن روز(۲۲ خرداد) خبری از طرف دولت ارسال شد مبنی بر کسب ۹۰ درصدی آرای آقای احمدی‌نژاد در روستا‌ها و شهرهای کوچک و اصرار بر انتشار آن که اینجانب مقاومت کرده و مانع از انتشار در خروجی عادی شدم.

 صفحه فیس بوک روح الله جمعه‌ای، معاون خبر خبرگزاری ایرنا در زمان انتخابات سال 88، منتشر شده است ...

وی در صفحه شخصی خود نوشته است: آقای عبدالرضا داوری در گفتگویی که با روزنامه اعتماد داشتند به دلایل نامشخصی مطلبی را درباره بحشی از آنچه که در روز انتخابات 22 خرداد 1388 در ایرنا گذشت مطرح کرد که جا دارد ضمن تشکر از بیان صادقانه هرچند گزینشی ایشان نکاتی تکمیلی را بیان کنم:

1- از عصر روز جمعه 22 خرداد 1388 فشار سنگینی بر ایرنا بود تا مطالبی غیر رسمی درباره پیروزی قاطع آقای محمود احمدی‌نژاد از خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی منتشر شود و بنا به مسئولیتی که در مقام معاون خبر و قائم مقام ایرنا برعهده من بود به شدت با این موضوع مخالفت کرده و صرفا تاکید بر انتشار اخبار رسمی از منابع معتبر شورای محترم نگهبان و وزارت کشور داشتم.

2- غروب آن روز خبری از طرف دولت ارسال شد مبنی بر کسب 90 درصدی آرای آقای محمود احمدی‌نژاد در روستا‌ها و شهرهای کوچک و اصرار بر انتشار آن، که اینجانب مقاومت کرده و با ذکر این نکته که این اقدام غیر قانونی، غیر حرفه‌ای و تحریک آمیز می‌باشد مانع از انتشار در خروجی عادی شدم و نهایتا در خروجی محرمانه منتشر شد.

3- ساعاتی بعد خبر پیروزی بالای 60 درصدی آقای محمود احمدی‌نژاد از نهاد ریاست جمهوری در اختیار اینجانب گذاشته شد تا منتشر شود اینبار نیز با مخالفت جدی من روبرو شد و به طور قاطع گفتم که عامل تحریک افکار عمومی و اقدامی غیر قانونی نخواهم بود و درخواست کردم در صورت صحت این خبر اجازه دهند تا از سوی یک مرجع رسمی و قانونی این خبر منتشر شود اما فشار‌ها تا مرز تهدید پیش رفت که نهایتا دستوری مبنی بر انتشار این خبر به هر طریق ممکن صادر شد با این دستور غیرقانونی دریافتم دست‌هایی درصدد تحریک و برهم زدن فضای آرام انتخاباتی می‌باشد لذا در اعتراض به دخالت عوامل پشت پرده در امر اطلاع رسانی رسمی ساعت 22 دفتر را ترک کردم و این خبر با کمی تغییرات دقایقی بعد و در شرایطی که در بسیاری از نقاط شهر تهران مراکز رای گیری در حال اخذ رای از مردم بودند منتشر شد و البته این اقدام آمرانه مشکوک به یکی از شبهات حوادث بعد از انتخابات تبدیل شد.

4- در‌‌‌ همان روز یکی دیگر از نامزدهای انتخاباتی هم چنین ادعایی را مطرح کرد که این خبر را نیز در خروجی محرمانه منتشر کردیم.

5- برخلاف مطلب بیان شده بعد از آن روز حوادث تلخی اتفاق افتاد که بنده با وجود اختلاف نظر در سیاست‌های رسانه‌ای دولت و بنا به ضرورت تا اواسط مرداد به عنوان معاون خبر و قائم مقام ایرنا در خبرگزاری جمهوری اسلامی حضور داشتم و دلیل اصلی رفتن من از ایرنا مربوط به انتشار مطلبی در وبلاگ شخصی‌ام می‌شود که در آنجا نسبت به عدم توجه و التزام رئیس جمهور وقت به دستور صریح مقام معظم رهبری در کنار گذاشتن آقای مشائی انتقاد و اعتراض کردم.

6- اما درباره شیوه نظرسنجی و نتایج چندگانه این نظرسنجی‌ها و فعالیت‌های رسانه‌ای تیم آقای محمود احمدی‌نژاد و برگزاری برخی جلسات فوق محرمانه و محفلی که از ماه‌ها قبل از انتخابات در جریان بود و اهداف و برنامه ریزی‌ها ی مطرح شده در این جلسات فوق محرمانه محفلی و همچنین مرکز تهیه برخی اطلاعیه‌ها و فیلم‌های افراطی علیه مسئولین و مقامات کشور نکات ناگفته‌ای وجود دارد که بیان آن‌ها قطعا خوشایند آقای احمدی‌نژاد و هوادارانش نخواهد بود. اما ذکر این نکته را لازم می‌دانم که برخلاف برخی ادعا‌ها که کسی در جریان تخلف فاحش انتخاباتی اقای احمدی‌نژاد در مناظره با اقای موسوی نبود باید این نکته را عرض کنم چند روز پیش از مناظره در یکی از جلسات اتخاباتی ستاد آقای احمدی‌نژاد مستقر در ایرنا آقای م – ن به این به اصطلاح «فیل هواکردن» اشاره و یکی از نزدیکان و مطلعان به آقای احمدی‌نژاد نیز تاکید بر هماهنگی کامل آقایان احمدی‌نژاد و مشائی در این ماجرا داشت.

7- در پایان نیز باید تاکید کنم ایجاد فضای دوقطبی میان آقایان احمدی‌نژاد و هاشمی رفسنجانی راهبرد فعالیت انتخاباتی تیم دولت وقت بود و هست و برخی رسانه‌ها و شخصیت‌ها نیز عامل و مامور اجرای این راهبرد با تاکتیک‌های مختلف بودند و هستند و فرقی میان رقیب اقای احمدی‌نژاد نبود چه آقای خاتمی باشد چه آقایان قالیباف و لاریجانی وکروبی و موسوی و رضائی. همانگونه که در انتخابات ریاست جمهوری 1392 نیز‌‌‌ همان تیم و محفل درصدد پیاده کردن‌‌‌ همان تاکتیک نخ نما شده داشتند اما هوشیاری و درایت مردم منجر به خلق حماسه بالای 85 درصدی به عقلانیت وآرامش و منطق و و اعتدال شد و البته ناگفته نماند که این تاکتیک تکراری و برملا شده همچنان فسیل وار از سوی جریان انحرافی احمدی‌نژاد ساز در حال پیگیری است.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جریان امروز من همانند قورباغه ایست كه قله را فتح كرد

تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-04:36 ب.ظ

جریان امروز من همانند قورباغه ایست كه قله را فتح كرد .دكتر محمد علی هالو

 
  /ما با کسی عقد اخوت نبستیم/دكتر محمد علی هالو

---------------------
خیلی از دوستان فعال حقوق بشر و محی زیست  و وبلاگ نویس من در جهان و ایران و آستارا از من می پرسند چرا سكوت اختیار كردی تا كنون در این یكماه بالای 10800 ایمیل وپیام برایم آمده است  من فقط یك گفته و جواب دارم من از قورباغه ای كری كه قله را فتح كرد درس گرفتم بعداز بارها و سالها بازداشت و شنكجه بخاطر فعالیت حقوق بشری و روزنامه نگاری...
 دیگر خودم را به كری زدم...
در سر زمین  دكتر محمد علی هالو... شروط بندی مد است..حیوانات  شهر هالو قورباغه ها را تمسخر می كردند  كه شما نمی توانند از این ابشار وبالا بروید  وبه قله برسید و  اگر از  این كوه و قله بتوانید بالا بروید ..شما می شوید پادشاه شهر هالو//
52 قورباغه به اضافه قورباغه هالو اعلام آمادگی كردند  كه در این مسابقه شركت كنندتا اگر هر قورباغه ای بالای قله رسید می شود پادشاه قورباغ ها..
روز شنبه مسابقه شروع شد از آبشار شهر هالو ..قو باغه ها شروع بع بالا رفتن از دیواره قله از آبشار شدند ..و حیوانات جنگل هو هو می كردند قورباغه احمق نمی توانند از دیواره كوه به قله برسند ..تا نصف قله نرسیده 52 قورباغه وقتی می خواستند سر شان را به پایین بیاندازنند و بگویند ما می توانیم به قله برسیم از دیواره قله پرت شدند و مردند..
اما قورباغه هالو توانست قله را فتح كند.
همه حیوانات شهر هالو تعجب كردند چطور یك قور باغه توانست قله رافتح كند..خبرنگاران خبر گزاری های ایرنا ، تسنیم ، فارس ، شبستان ، نمستان ، چمنستان ،  سیمشكه هی قورباغه هالو را سوال پیچ می كردند چطور بلا قله رفتی ..روز تاج گذاری رسید ..سیمشكه كه مشاور دربار بود به قورباغه هالو گفت من هرچه می گویم و شما سوگند یاد كن تا تاج شاهی شهر هالو بشما داده شود و قورباغه هالو جواب نمی د اد ..بالاخره همه گفتند احتمالا گوش قورباغه آب رفته و نمی شنود دكتر  حی  دكتر دربار آمد و معاینه كرد و گفت این قورباغه هالو از تولاد كر و لال بوده است ...
همه تعجب كردند..
نكته آموزنده این داستان شهر هالو: آنقدر مردم به چرت و پرت گفتند عادت دارنند اگر حرفهای آنها را گوش كنی نمی توانی به هدفت برسی در این دنیا باید كر و لال باشی تا بمقصد برسی ...
من هم از یكماه پیش تصیم گرفتم همانند قورباغه هالو  كر باشم ..تا حدودی موفق شدم...من از زمانی كه با یكی از رجال سیاسی شهرستان دوست وبردار شدم ..پرونده سازی توسط  نمایندگان وقت برایم درست شد بطوریكه تمام ارگانها بمن احترام می گذشتند ..در زمان همان شخص سیاسی من كه ریس شورای سیبلی بودم رد صلاحیت شدم و بارها زندانی و اخرین بار هم توسط گماشتگان وی دسیسه شد و با ارسال پیامك از گوشی من توسط گماشته وی 6 روز زندانی و شنكجه شدم.. و بگذریم دیگر پرونده ها كه محاكمه شدم..من از شنكجه منجر به بیهوشی به وزارت كشور شكایت ..به مسئول رسیدگی پرونده در یكی از سازمانهای آستارا رفتم ..قبل هر چیز مسئول رسیدگی كنند در سازمان مورد نظر بمن گفت شما  چندین پرونده امنیتی دارید وضعیت ات خواب است گفتم من در تمامی پرونده ها تبریه شدم دوما چه ربطی به شكایت و حق خواهی من است خلاصه چون دیدم صدایم را كسی نمی شنود..رضایت دادم و شدم دكتر هالو كرو لال و فقط می نیسم و ارتباطات اجتماعی ام را كنسر كردم..
جواب همه دوستانم این است  من دیگر كر و لال هستم بخاطر زن و فرزندم نه خودم ...مثل اینكه اینطور بهتر است ..فردا همان دشمنان من منظورم ارگان  یا سازمانی نیست شخص عادی یك كلیو مواد مخدر در ماشین یا خانه ام گذشت و به 110 زنگ زد و در خانه ام پیدا كردم من به جهنم  زن و فرزندم بازداشت شدند چه كنم ..وقتی یك بی ایمانی ازگوشی من پیامك ارسال می كند  می دانم چه كسی است نتوانستم ثابت كنم كار اوست ..یك كیلو مواد گذاشتن در خانه ام را چطور ثابت كنم وقتی یك پیامك ساده را نتوانستم ثابت كنم كار من نیست و یك توطئه است مدرك و سندی ندارم ..بخاطر همین گفتم بهتر است  كر باشم ..فقط ...
با تشكر دكتر محمد علی هالوداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فرمانده انتظامی آستارا خبر داد دستگیری سارق طلا در آستارا

تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-04:35 ب.ظ

فرمانده انتظامی آستارا خبر داد
دستگیری سارق طلا در آستارا

فرمانده انتظامی آستارا از شناسایی و دستگیری سارق طلا در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، رحیم مهدی‌زاده بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به شکایت یکی از شهروندان مبنی بر سرقت طلا در این شهرستان گفت: کارآگاهان پلیس سرقت طلا به ارزش 70 میلیون ریال و مبلغ یک‌ میلیون و 500 هزار ریال وجه نقد شهروند مذکور را پیگیری کردند.

وی ادامه داد: کارآگاهان با انجام تحقیقات مقدماتی و میدانی و بررسی شواهد موجود در پرونده و همچنین بررسی صحنه جرم موفق به شناسایی متهم 17 ساله شدند.

مهدی‌زاده از دستگیری سارق طلا در این شهرستان خبر داد و اضافه کرد: سارق مذکور به بزه خود اعتراف کرده و از او یک رشته دستبند، یک رشته زنجیر، یک جفت گوشواره و مبلغ یک ‌میلیون و 500 هزار ریال وجه نقد کشف و ضبط شده است.

به گفته فرمانده انتظامی آستارا، متهم دستگیر شده با تشکیل پرونده به منظور سیر مراحل قانونی به مقام قضایی معرفی شده است.

وی در ادامه به کشف 770 ثوب انواع لباس قاچاق در ایست بازرسی سه‌راهی قلعه توسط عوامل انتظامی آستارا اشاره کرد و ادامه داد: ماموران ایست بازرسی در راستای کنترل تردد خودروهای مسیر مواصلاتی اردبیل به آستارا لباس‌های قاچاق مذکور را کشف و ضبط کردند.

مهدی‌زاده با اشاره به توقیف دو خودروی حمل لباس قاچاق یادآور شد: افراد دستگیر شده با تشکیل پرونده روانه دادسرا شدند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان خبر داد راهپیمایی روز جهانی قدس در 50 نقطه گیلان

تاریخ:دوشنبه 30 تیر 1393-04:34 ب.ظ

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:
همت مسئولان بیمارستان‌ها در ارتقای طرح تحول نظام سلامت ضروری است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه نقش بیمه‌ها در پیشبرد اهداف طرح تحول نظام سلامت مهم است، گفت: همت مسئولان بیمارستان‌ها در ارتقای طرح تحول نظام سلامت ضروری است.

انوش برزیگر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت اظهار کرد: این طرح از نیمه اردیبهشت امسال همزمان با سراسر کشور اجرایی شده است.

وی افزایش رضایت‌مندی، ارائه کیفیت خدمات مناسب و کاهش هزینه‌های بیماران را از جمله اهداف اجرای طرح تحول نظام سلامت عنوان کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه آرامش خاطر بیماران از بهترین دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت است، افزود: این طرح یک انقلاب در نظام سلامت کشور است.

وی روند اجرای طرح تحول نظام سلامت را در بازدیدهای اخیر خود خوب ارزیابی کرد و گفت: همت روسا و مسئولان بیمارستان‌ها به منظور ارتقای خدمات سلامت لازم و ضروری است.

برزیگر خاطرنشان کرد: با همراهی یکدیگر می‌توانیم شاهد اجرای بهتر طرح تحول نظام سلامت باشیم.

وی با اشاره به اینکه نظارت در سطوح مختلف بر حسن اجرای طرح تحول نظام سلامت ادامه دارد، یادآور شد: همکاری بیمه‌ها در پیشبرد اهداف این طرح اساسی و مهم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه طرح مذکور موجب شادمانی مردم شده است، خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای پاسخگویی و پیگیری مشکلات خود در زمینه طرح نظام سلامت ارتباط برقرار کنند.

وی تلفن تماس بدون پیش‌کد مخابراتی را 1590 عنوان کرد و متذکر شد: مردم از طریق تلفن ثابت و یا تلفن همراه بدون پرداخت هزینه‌های تماس می‌توانند با ما در ارتباط باشند.

برزیگر سامانه پیام کوتاه 20001590 را برای دریافت پرسش‌ها، نظرها و شکایات مردمی اعلام کرد.

-------------------------------

در دیدار با استاندار گیلان مطرح شد
سرمایه‌گذاری هیئت کره جنوبی در مدیریت پسماند در گیلان

هیئت بخش‌خصوصی کره جنوبی برای سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه‌های زباله‌سوز و انتقال تکنولوژی در مدیریت و امحای پسماند در گیلان با استاندار این استان دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدعلی نجفی پیش از ظهر امروز در دیدار با یک هیئت بخش‌خصوصی کره جنوبی اظهار کرد: سرانه تولید پسماند در نقاط شهری حدود 800 گرم هر نفر و در مناطق روستایی 500 گرم هر نفر است.

وی با بیان اینکه سرانه تولید زباله در استان از میانگین سرانه تولید زباله در کشور بیشتر است، تصریح کرد: برطرف شدن مشکلات پسماند استان از جمله اولویت‌هایی است که مسئولان امر باید از اهتمام لازم نسبت به این مهم برخوردار باشند.

استاندار گیلان میزان تولید زباله در این استان را 2 هزار تن در روز عنوان کرد و گفت: در طرح جامع مدیریت پسماند ساخت دو نیروگاه زباله سوز 300 تنی در شرق و غرب گیلان پیش‌بینی شده است که کره‌ای‌ها می‌توانند در ساخت این نیروگاه‌ها مشارکت کنند.

وی خرید زباله‌سوز و مذاکره با سازندگان داخلی و خارجی، احیای کارخانه‌های کمپوست رشت، انزلی و رودسر و آموزش همگانی و... را از جمله موارد مهم برای ساماندهی و مدیریت پسماند در استان برشمرد.

مدیرعامل شرکت"K.E.T  "کره نیز در نشست مذکور آمادگی این شرکت برای سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه زباله‌سوز 600 تنی در گیلان را اعلام کرد.

کیم میونگ سو، اظهار کرد: این نیروگاه با بهره‌گیری از تکنولوژی مدرن از جمله زباله‌سوزهای شناخته شده سازگار با محیط زیست است و می‌تواند زباله را به برق تبدیل کند.

-----------------------

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان گیلان خبر داد
برگزاری نمایشگاه «جاهلیت مدرن» در مراکز قضایی گیلان

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان گیلان از برگزاری نمایشگاه «جاهلیت مدرن» با موضوع آثار مخرب استفاده از ماهواره در مراکز قضایی و حقوقی این استان خبر داد.

ابوطالب اصغری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به جنگ نرم دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: ماهواره از ابزارهای جنگ نرم دشمنان علیه انقلاب اسلامی است.

وی به هجمه شبکه‌های ماهواره‌ای علیه دین، ارزش‌ها و فرهنگ جامعه اشاره کرد و افزود: سست کردن بنیان خانواده و گرفتن غیرت دینی از جامعه هدف شبکه‌های ماهواره‌ای است.

اصغری با بیان اینکه دشمنان به دنبال ترویج مفاسد اجتماعی و اخلاقی در جامعه اسلامی هستند، تصریح کرد: اشاعه فحشا و بی‌بندوباری بین شهروندان از اهداف پلید شبکه‌های ماهواره‌ای علیه جامعه اسلامی است.

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان گیلان تغییر ارزش‌ها و باورهای دینی شهروندان را از راهبردهای جدید دشمن علیه نظام اسلامی خواند و بیان کرد: دشمن به دنبال استحاله فرهنگی و ازهم پاشیدگی کانون گرم خانواده‌ها با استفاده از ابزار ماهواره است.

وی شبکه‌های ماهواره‌ای را «دجال‌واره» دنیای امروز توصیف کرد و گفت: شهروندان و نهادهای مختلف با برنامه‌ریزی مناسب می‌توانند آثار مخرب شبکه‌های ماهواره‌ای را خنثی کنند.

اصغری از برگزاری نشست‌های روشنگری آسیب‌های اجتماعی به منظور آگاهی‌بخشی و بصیرت‌افزایی جامعه توسط سازمان بسیج حقوقدانان گیلان خبر داد و یادآور شد: نشست‌های مذکور در انجمن‌های شجره صالحین طیبه بسیج برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان گیلان با اشاره به برگزاری نمایشگاه «جاهلیت مدرن» با موضوع آثار مخرب استفاده از ماهواره در مراکز قضایی و حقوقی استان، اظهار کرد: پوستر و بروشورهایی برای ارائه به شهروندان تهیه شده است.

وی به قانون ممنوعیت به‌کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره اشاره کرد و گفت: انتظار می‌رود نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به مجازات استفاده‌کنندگان، نصابان، فروشندگان و قاچاقچیان تجهیزات ماهواره‌ای به منظور مبارزه قاطع با این پدیده، اقدام انقلابی انجام دهند.

------------------------

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان خبر داد
راهپیمایی روز جهانی قدس در 50 نقطه گیلان

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان از راهپیمایی روز جهانی قدس در 50 نقطه این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حجت‌الاسلام مجتبی اشجری پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد بزرگداشت روز جهانی قدس اظهار کرد: اتفاق‌هایی که این روزها در غزه مشاهده می‌شود دل مسلمانان را جریحه‌دار کرده است.

وی 50 درصد کشته‌شدگان غزه را از دانش‌آموزان عنوان کرد و افزود: یک‌ چهارم مدارس غزه تخریب شده و از آسمان و زمین به مردم مظلوم غزه گلوله می‌بارد.

اشجری سکوت دولتمردان عرب در مقابل کشتار مردم غزه را چراغ سبزی به رژیم صهیونیستی دانست و بیان کرد: به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی در تجاوز به غزه تمام مسلمانان را به مبارزه طلبیده و باید زیر فشار سیاسی قرار داده شود تا از تجاوز خود دست بردارد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان بر پاسداشت روز جهانی قدس توسط مسلمانان تاکید کرد و گفت: هر سال راهپیمایی روز جهانی قدس پر شورتر از گذشته برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مدت 35 سال از حضور مردم در خیابان‌ها در روز جهانی قدس می‌گذرد، خاطرنشان کرد: مردادماه سال 58 امام خمینی(ره) اعلام کردند مردم در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به خیابان‌ها بیایند و با مردم مظلوم فلسطین همدردی کنند.

اشجری به بلند شدن فریاد مرگ بر رژیم صهیونیستی مردم تمام دنیا اشاره کرد و یادآور شد: بارزترین ویژگی روز جهانی قدس خودباوری مسلمانان است.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان اعلان تبری و بیزاری از قدرت‌های سلطه‌گر جهانی و دوستی با مردم فلسطین را از ویژگی‌های روز جهانی قدس خواند و تصریح کرد: مطالبات مسلمانان در روز جهانی قدس احیا می‌شود.

وی، زیر فشار گذاشتن رهبران کشورهای اسلامی و منفور شدن بیش از پیش رژیم صهیونیستی در اذهان عمومی مردم جهان را زمینه‌سازی برای آزادی قدس شریف عنوان کرد.

اشجری با اشاره به اینکه هر سال جنایت‌های رژیم صهیونیستی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بازخوانی می‌شود، اظهار کرد: مطالبات جهان اسلام و مسلمانان از رژیم جعلی صهیونیستی در روز جهانی قدس به نمایش گذاشته می‌شود.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان از راهپیمایی روز جهانی قدس در 50 نقطه این استان خبر داد و افزود: مردم در 29 نقطه به طرف میعادگاه‌های نماز جمعه راهپیمایی می‌کنند و در مناطقی که نمازهای جمعه اقامه نمی‌شود، مسیرهای مشخصی برای راهپیمایان تعیین شده است.

وی با بیان اینکه مسلمانان خشم خود را از رژیم صهیونیستی غاصب در روز جهانی قدس به نمایش می‌گذارند، تصریح کرد: راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر رشت ساعت 10:30 دقیقه صبح روز جمعه آغاز می‌شود.

اشجری به مسیرهای راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر رشت اشاره کرد و گفت: راهپیمایی مسیر میدان شهدای ذهاب ـ خیابان امام خمینی(ره) ـ میدان فرهنگ ـ میدان مصلا با تولیت بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان برگزار می‌شود.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان برگزاری راهپیمایی مسیر ورزشگاه شهید عضدی ـ خیابان نامجو ـ خیابان پرستار ـ میدان فرهنگ ـ میدان مصلا را با همکاری بسیج ورزشکاران و بسیج دانشجویی دانست و بیان کرد: سپاه پاسداران ـ میدان پاسداران ـ خیابان آزادگان ـ میدان فرهنگ ـ میدان مصلا و مسجد جامع کاسه‌فروشان ـ خیابان مطهری ـ میدان فرهنگ ـ میدان مصلا از دیگر مسیرهای راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر رشت است.

وی، نمایش وحدت و یکپارچگی جهان اسلام به‌ویژه ملت مسلمان ایران در موضوع فلسطین و حمایت از آرمان قدس شریف را از اهداف راهپیمایی روز جهانی قدس اعلام کرد.

اشجری با تاکید بر اعلام انزجار مسلمانان علیه رژیم جعلی صهیونیستی، خاطرنشان کرد: محکومیت حمایت سلطه‌گران و قدرت‌های شیطانی از رژیم اشغالگر قدس و تقبیح سکوت بعضی از کشورهای عربی و اسلامی در قبال جنایت‌های رژیم صهیونیستی از جمله اهداف برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس است.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به نمایان‌سازی پیوند بیداری اسلامی و آرمان آزادی قدس شریف در راهپیمایی روز جهانی قدس، یادآور شد: برجسته‌سازی رویکرد و راهبرد امام خمینی(ره) در طراحی و ابتکار روز جهانی قدس حائز اهمیت است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اعتراض انصارحزب الله گیلان به خبر گزاری دولتی ایرنا برای استفاده واژه مجهول اسراییل

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-11:44 ب.ظ

اعتراض انصارحزب الله گیلان به خبر گزاری دولتی ایرنا برای استفاده

 

واژه مجهول  اسراییل

متاسفانه خبر گزاری شبستان كه دولتی است و خبر گزاری تسنیم  از وازه جعلی استفاده می كنند..مدتی ایست بعضی خبر گزارییها از نام جعلی و مجهول اسراییل هدایت شده استفاده می كنند ..باید وزارت ارشاد به تخلفات علنی رسیدگی كنند

در حالیكه رژیم اشغالگر قدس به كشتار وسیع مظلومان غزه ادامه می دهد با عنایت به اینكه اسراییل یك نام جعلی است كه یهودیان مهاجر به قسمتی از خاك فلسطین نام نهادند و جمهوری اسلامی ایران در راس آنها ولی امر مسلمین امام خامنه ای این نام جعلی را قبول ندارد و حتی استفاده از نام  اسراییل بعنوان یك كشور ممنوع است ..خبر گزاری ایرنا خبر گزاری دولتی ایران بدون اینكه بنویسید رژیم جعلی  اسراییل از اسم خالی اسراییل استفاده می كند و درج چنین خبری از سوی ارگلن رسمی دولت غیر قانونی و غیر شریعی است ..امت حزب الله گیلان ضمن محكوم كردن استفاده از نام اسراییل از  مسئولان خبر گزاری دولیت ایرنا درخواست عذر خواهی و حذف واژه اسراییل از خبر ها و اگر هم قر ار است ا این نام استفاده شود باید نوشته شود رژیم جعلی اسراییل..

-------

نمونه و مثال استفاده ایرنا - گیلان از وازه جعلی اسراییل..من شخصا در خطبه های امام جمعه استارا حضور دارم بهیچ عنوان  از اسم اسراییل استفاده نمی كند و می گوید رزیم غااصب یا اشغالگر فلسطین..چرا ایرنا از این نام جعلی استفاده می كند جای تعجب است ...

امام جمعه آستارا هیچ وقت از اسم جعلی اسراییل استاده نمی كند ...

آستارا - ایرنا - امام جمعه شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: جهان اسلام باید در روز جهانی قدس با آگاهی از توطئه های جهان استکبار علیه جنایات صهیونیست ها در غزه به پاخیزند.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت الاسلام کاظم حافظ نیا در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آستارا افزود: روز جهانی قدس امسال از حساسیت و اهمیت ویژه ای برخوردار است و این مسوولیت امت اسلام را چندین برابر می کند.

وی اضافه کرد: حضور و حمایت مسلمانان در این روز تاریخی در برابر به خاک و خون کشاندن زنان ، مردان و کودکان بی گناه و مظلوم غزه و فلسطین می تواند سیلی محکمی به یاوه گویان استکبار جهانی باشد.

وی انجام گرفتن این جنایات وحشیانه در سایه سکوت دولتمردان کشورهای غربی و عربی را تعجب برانگیز خواند و بیان کرد: دولت آمریکا ، جنایات اسرائیلی ها را به عنوان دفاع مشروع تایید و از رژیم اشغالگر صهیونیست حمایت می کند.

امام جمعه آستارا ضمن اعلام انزجار از کشت و کشتار رژیم غاصب صهیونیستی در غزه ، از مردم نمازگزار و مومن ایران اسلامی خواست تا در روز جهانی قدس حضوری متفاوت و بی سابقه داشته باشند.

حجت الاسلام حافظ نیا در ادامه با اشاره به مذاکرات وین 6 افزود: دور جدید مذاکرات فرصت طلایی برای غربی هاست تا به یک توافق جامع با ایران دست یابند.

وی با بیان اینکه موضع و همچنین خواسته های ایران در این مذاکرات مشخص است ، اضافه کرد: ملت ایران اسلامی تحت هیچ شرایطی زیر بار حرف زور نمی رود و مسیر دستیابی به انرژی هسته ای را با قدرت ادامه خواهد داد.

وی حفظ و توسعه ظرفیت غنی سازی ، ملموس شدن لغو تحریم ها علیه ایران و بسته شدن مسیر بهانه جویی های بعدی غربی ها را از جمله شرایط توافق ایران با گروه 1+5 در این مذاکرات عنوان کرد.

خطیب جمعه آستارا با اشاره به سالروز تشکیل شورای نگهبان افزود: شورای نگهبان از جمله نهادهای تاثیر گذار نظام جمهوری اسلامی است.

وی انطباق قوانین مجلس با قانون اساسی ، بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس را از جمله وظایف خطیر شورای نگهبان عنوان کرد.

حجت الاسلام حافظ نیا تضعیف شورای نگهبان از سوی افراد را عملی غیر شرعی عنوان کرد و گفت: شورای نگهبان، مدافع حریم نظام و ولایت است و وظیفه مسوولان حمایت از این نهاد می باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت به مناسبت شهادت حضرت علی(ع) افزود: مناقب و فضایل آن حضرت قابل توصیف نیست.

وی اضافه کرد: با به شهادت رسیدن مولی الموحدین(ع) دنیا از برکات وجودی آن شخصیت آسمانی محروم شد چرا که مولای متقیان رکن هدایت بشریت بود.

امام جمعه آستارا از مردم دیندار و روزه دار خواست تا با شرکت در عزاداری خیابانی مراسم سالروز شهادت حضرت علی(ع) از محل رو به روی سپاه تا مسجد علی ابن ابی طالب(ع) این شهرستان، عشق و ارادت خود را به امام علی (ع) نشان دهند.
--------------------
lمتاسفانه  خبر گزاری شبستان هم از این وازه جعلی استفاده می كند...
کد خبر : ۳۸۷۱۶۳ ۱۱ : ۲۱  - ۱۳۹۳/۴/۲۹ سرویس : جهان اسلام

غزه همچنان زیر آتش؛ ۳۶۸ شهید در سیزدهمین روز

خبرگزاری شبستان: شمار شهدای فلسطینی در حمله رژیم صهیونیستی در نوار غزه در سیزدهمین روز به بیش از ۳۵۵ فلسطینی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از منابع عربی، دکتر اشرف القدرة، سخنگوی وزارت بهداشت در غزه گفت: حمله امروز رژیم صهیونیستی به منطه الشجاعیه به منجر به کشته و زخمی شدن دهها فلسطینی شد که آمار اولیه از کشته شدن 13 فلسطینی حکایت می کرد.
القدره افزود: آمار شهدای فلسطینی در حمله امروز صهیونیستها به الشجاعیة از 13 به 22 شهید رسیده است.
سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: نیروهای اسرائیلی به منطقه الشجاعیه و التفاح و الشعف حمله کرده است که به زخمی شدن بیش از 155 فلسطینی منجر شده است.
آمار ها نشان می دهد که شهدای نوار غزه در سیزدهمین روز متوالی افزایش یافته است و تعداد شهدا به بیش از 355 شهید و تعداد زخمی بیش از دو هزار و 700 زخمی رسیده است.
رژیم صهیونیستی حملات زمینی، دریایی و هوایی خود را علیه نوار غزه در سیزدهمین روز ادامه می دهد و مناطق الشجاعیة، اردوگاه الشاطی، مناطق شرق غزه و شمال غزه را زیر بمباران شدید خود گرفته است.
این درحالی است که جنبش حماس پذیرش آتش بس با رژیم صهیونیستی را مشروط بر پنج شرط دانسته است، اما رژیم صهیونیستی این شروط را نپذیرفته و به تجاوزات و حملات خود ادامه می دهد.

----------------
 دیگر از خبر گزاری تسنیم انتظار نمی رفت از واژه اسراییل استفاده كند

لی > بین الملل
سرویس: بین الملل ، تاریخ: ۲۹/تیر/۱۳۹۳ - ۲۲:۱۹ ، شناسه خبر: ۴۳۷۳۲۷
نتانیاهو

نتانیاهو: به ماموریت خود در نوار غزه ادامه می‌دهیم

خبرگزاری تسنیم: نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد عملیات ارتش در نوار غزه گسترش خواهد یافت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسکای نیوز، بنیامین نتانیاهو امشب طی سخنانی اعلام کرد که ما هم اکنون در جنگی هستیم که بر ما تحمیل شده است و ما این جنگ را تا پایان آن ادامه خواهیم داد.

وی مدعی شد ارتش اسرائیل ضرباتی به سامانه موشکی حماس وارد کرده است. نخست وزیر اسرائیل مسئولیت جنگ را متوجه حماس دانست و گفت که حماس آتش بس را رد کرده است.

نتانیاهو گفت: ما تنها یک ماموریت داریم و آن هم مبارزه با تروریسم است و عملیات نظامی به مقتضای شرایط گسترده تر خواهد شد.

وی با شرکت در کنفرانسی خبری گفت: به ماموریت خود در نوار غزه ادامه می دهیم و اسرائیلی ها باید در این روزهای سخت با یکدیگر متحد باشند.

نتانیاهو همچنین گفت که هدف نابودی تونل‌ها (در شمال غزه) طی دو یا سه روز محقق خواهد شد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: عملیات نظامی کنونی گسترده و همراه با خطرات بسیاری است.

بنیامین نتانیاهو مدعی شد :حماس از پول و مصالح ساختمانی بسیاری برای ساخت تونل استفاده کرده است تا از این طریق اقدام به ربایش نظامیان اسرائیلی بکند.
وی همچنین تاکید کرد تنها دو کشور قطر و ایران هستند که از حماس حمایت می کنند.

نخست وزیر  اسرائیل گفت: من با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تماس گرفتم و از وی به خاطر حمایت هایش از اسرائیل تشکر کردم.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شد که ارتش اسرائیل ضرباتی به سامانه موشکی حماس وارد کرده است.

وی اعلام کرد عملیات نظامی اسرائیل در غزه از حمایت کامل بین المللی برخوردار است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه مدعی شد نتایجی که نظامیان اسرائیلی در میدان نبرد به آن دست یافتند بیش از آن چیزی بود که انتظار می‌رفت.

این در شرایطی مطرح می‌شود که شبکه دو اسرائیل پیش از کنفرانس خبری نتانیاهو کشته شدن 13 نظامی تیپ گولانی در منطقه الشجاعیه را تایید کرده است.

انتهای پیام/پ

ا

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

امام جمعه آستارا خواستار شد برگزاری باشکوه راهپیمایی روز قدس در آستارا

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-09:35 ب.ظ

امام جمعه آستارا خواستار شد
برگزاری باشکوه راهپیمایی روز قدس در آستارا

امام جمعه آستارا خواستار برگزاری باشکوه راهپیمایی روز جهانی قدس در این شهرستان شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌نیا عصر امروز در جمع خبرنگاران ضرورت برگزاری راهپیمایی روز قدس را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی مدافع اصلی مظلومان فلسطین و غزه در جنایت‌های رژیم  اشغالگر فلسطین است.

امام جمعه آستارا، همبستگی و همدلی مسلمانان با یکدیگر را عامل نابودی رژیم صهیونیستی دانست و ادامه داد: امام (ره) فرمود اگر تمام مسلمانان جهان متحد شوند به یقین رژیم صهیونیست نابود می‌شود.

وی، خواستار حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس شد و خاطرنشان کرد: با حضور گسترده خود در راهپیمایی روز قدس نفرت و انزجار از جنایات صهیونیست علیه مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین را اعلام می‌کنیم.

حافظ‌نیا با بیان اینکه روز جهانی قدس به عنوان آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از اهمیت خاصی بین مومنان برخوردار است، افزود: امسال به دلیل حملات وحشیانه و بی‌رحمانه رژیم اشغالگر قدس به غزه این راهپیمایی از حساسیت ویژه‌ای در بین افکار عمومی دنیا به ویژه مسلمانان منطقه برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم روزی فرا رسد که فلسطین و قدس قبله‌گاه نخست مسلمانان از بند رژیم اشغالگر رهایی یابد، تصریح کرد: انتظار می‌رود مردم روزه‌دار و مسلمان آستارا در راهپیمایی روز جهانی قدس حضوری گسترده داشته باشند.

امام جمعه آستارا، حمایت از ملت مظلوم فلسطین را وظیفه مهم تمام مسلمانان دانست و خاطرنشان کرد: صهیونیست به پایان عمر خود نزدیک شده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جریان امروز من همانند قورباغه ایست كه قله را فتح كرد

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-09:30 ب.ظ

جریان امروز من همانند قورباغه ایست كه قله را فتح كرد .دكتر محمد علی هالو

 
  /ما با کسی عقد اخوت نبستیم/دكتر محمد علی هالو

---------------------
خیلی از دوستان فعال حقوق بشر و محی زیست  و وبلاگ نویس من در جهان و ایران و آستارا از من می پرسند چرا سكوت اختیار كردی تا كنون در این یكماه بالای 10800 ایمیل وپیام برایم آمده است  من فقط یك گفته و جواب دارم من از قورباغه ای كری كه قله را فتح كرد درس گرفتم بعداز بارها و سالها بازداشت و شنكجه بخاطر فعالیت حقوق بشری و روزنامه نگاری...
 دیگر خودم را به كری زدم...
در سر زمین  دكتر محمد علی هالو... شروط بندی مد است..حیوانات  شهر هالو قورباغه ها را تمسخر می كردند  كه شما نمی توانند از این ابشار وبالا بروید  وبه قله برسید و  اگر از  این كوه و قله بتوانید بالا بروید ..شما می شوید پادشاه شهر هالو//
52 قورباغه به اضافه قورباغه هالو اعلام آمادگی كردند  كه در این مسابقه شركت كنندتا اگر هر قورباغه ای بالای قله رسید می شود پادشاه قورباغ ها..
روز شنبه مسابقه شروع شد از آبشار شهر هالو ..قو باغه ها شروع بع بالا رفتن از دیواره قله از آبشار شدند ..و حیوانات جنگل هو هو می كردند قورباغه احمق نمی توانند از دیواره كوه به قله برسند ..تا نصف قله نرسیده 52 قورباغه وقتی می خواستند سر شان را به پایین بیاندازنند و بگویند ما می توانیم به قله برسیم از دیواره قله پرت شدند و مردند..
اما قورباغه هالو توانست قله را فتح كند.
همه حیوانات شهر هالو تعجب كردند چطور یك قور باغه توانست قله رافتح كند..خبرنگاران خبر گزاری های ایرنا ، تسنیم ، فارس ، شبستان ، نمستان ، چمنستان ،  سیمشكه هی قورباغه هالو را سوال پیچ می كردند چطور بلا قله رفتی ..روز تاج گذاری رسید ..سیمشكه كه مشاور دربار بود به قورباغه هالو گفت من هرچه می گویم و شما سوگند یاد كن تا تاج شاهی شهر هالو بشما داده شود و قورباغه هالو جواب نمی د اد ..بالاخره همه گفتند احتمالا گوش قورباغه آب رفته و نمی شنود دكتر  حی  دكتر دربار آمد و معاینه كرد و گفت این قورباغه هالو از تولاد كر و لال بوده است ...
همه تعجب كردند..
نكته آموزنده این داستان شهر هالو: آنقدر مردم به چرت و پرت گفتند عادت دارنند اگر حرفهای آنها را گوش كنی نمی توانی به هدفت برسی در این دنیا باید كر و لال باشی تا بمقصد برسی ...
من هم از یكماه پیش تصیم گرفتم همانند قورباغه هالو  كر باشم ..تا حدودی موفق شدم...من از زمانی كه با یكی از رجال سیاسی شهرستان دوست وبردار شدم ..پرونده سازی توسط  نمایندگان وقت برایم درست شد بطوریكه تمام ارگانها بمن احترام می گذشتند ..در زمان همان شخص سیاسی من كه ریس شورای سیبلی بودم رد صلاحیت شدم و بارها زندانی و اخرین بار هم توسط گماشتگان وی دسیسه شد و با ارسال پیامك از گوشی من توسط گماشته وی 6 روز زندانی و شنكجه شدم.. و بگذریم دیگر پرونده ها كه محاكمه شدم..من از شنكجه منجر به بیهوشی به وزارت كشور شكایت ..به مسئول رسیدگی پرونده در یكی از سازمانهای آستارا رفتم ..قبل هر چیز مسئول رسیدگی كنند در سازمان مورد نظر بمن گفت شما  چندین پرونده امنیتی دارید وضعیت ات خواب است گفتم من در تمامی پرونده ها تبریه شدم دوما چه ربطی به شكایت و حق خواهی من است خلاصه چون دیدم صدایم را كسی نمی شنود..رضایت دادم و شدم دكتر هالو كرو لال و فقط می نیسم و ارتباطات اجتماعی ام را كنسر كردم..
جواب همه دوستانم این است  من دیگر كر و لال هستم بخاطر زن و فرزندم نه خودم ...مثل اینكه اینطور بهتر است ..فردا همان دشمنان من منظورم ارگان  یا سازمانی نیست شخص عادی یك كلیو مواد مخدر در ماشین یا خانه ام گذشت و به 110 زنگ زد و در خانه ام پیدا كردم من به جهنم  زن و فرزندم بازداشت شدند چه كنم ..وقتی یك بی ایمانی ازگوشی من پیامك ارسال می كند  می دانم چه كسی است نتوانستم ثابت كنم كار اوست ..یك كیلو مواد گذاشتن در خانه ام را چطور ثابت كنم وقتی یك پیامك ساده را نتوانستم ثابت كنم كار من نیست و یك توطئه است مدرك و سندی ندارم ..بخاطر همین گفتم بهتر است  كر باشم ..فقط ...
با تشكر دكتر محمد علی هالوداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

زنان شاغل پول خود را کجا هزینه کنند؟

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-02:27 ب.ظ

در بسیاری از موارد زن پولی که در می‌آورد را «پول من» و پول همسرش را «پول ما» می‌نامد؛ شاید اگر فرهنگ «پول من و پول ما» برچیده شود خیلی از مخارج به راه‌های صحیح هدایت ‌شوند.

  روزی را اگر بتوان فرض کرد که خانم‌ها دست از خرید کشیده و بازار نروند و از لذت خرید کردن صرف نظر کنند، بخش اعظمی از اقتصاد دنیا تعطیل می‌شود!

بخش بزرگ تولیدات جواهرات و آلات زینتی، لوازم آرایشی و بهداشتی، بیشتر تولیدات پوشاک، مبلمان و پرده و سایر تزئینات منزل، بخش زیادی از اقلام فانتزی مثل عروسک و مجسمه و دکوری‌های بی‌مصرف و بسیاری موارد دیگر که باید تولیداتشان متوقف شود.

طرفداران اشتغال زنان کاش با تحقیق علمی و با مراجعه به مراکز خرید آمار دقیقی از میزان درآمد زنان شاغل که صرف امور مفید و مولد می‌شود یا در زندگی مشترک صرف مخارج ضروری می‌شود را در بیاورند.

البته نمی‌خواهم بگویم مردان هیچ خرید غیر ضروری ندارند و البته که خصوصاً در میان مردان ثروتمند اتومبیل، ساعت، موبایل، تبلت و... از مخارج غیر ضروری معمول است اما فکر نمی‌کنم کسی منکر این باشد که بخش  خریدهای غیر ضروری توسط بانوان انجام می‌شود؛ خصوصاً اگر به کمد لباس‌های خانم و انباشت انواع پوشاک در آن نگاهی انداخته باشد.

البته اینگونه که آمارها هم تأیید می‌کند بانوان طبقه متوسط شهری جهان سوم بیشتر از همتایان خود در کشورهای پیشرفته‌تر مخارجی چون خرید جواهر، لوازم آرایشی و دکوراسیون را به خود تحمیل می‌کنند.

در کشور ما در بسیاری از موارد زن پولی که در می‌آورد را «پول من» و پول همسرش را «پول ما» می‌نامد و هیچ گونه احساس تعهدی در قبال مخارج مشترک ندارد. شاید اگر فرهنگی که آن را فرهنگ «پول من و پول ما» نامگذاری کردم برچیده شود خیلی از این مخارج به راه‌های صحیح هدایت شوند.

-------------------------

خوشبخت با مهریه عندالاستطاعه یا مطلقه بدون مهریه!

اگر دو خانواده نبودند عروس و داماد تا سال‌ها فرق عندالامطالبه و عندالاستطاعه را نمی‌فهمیدند! نمی‌دانم دختر خوشبختی که مهریه‌اش عندالاستطاعه باشد بهتر است یا دختر مطلقه‌ای که به خاطر سرکوفت‌ها بدون مهریه طلاق توافقی بگیرد.

مراسم عقد تمام شده و با صورتی خیس عرق ناشی از گرمای جانفرسای اتاق عقد، وارد اتاقم شدم و خودم را انداختم روی صندلی که صدای تلفن آمد.

 

خانمی بعد از سلام و علیک سنگین می‌پرسد کی می‌توانم شما را ببینم؟ با پیش زمینه ذهنی همکار محترمه به تصور اینکه مثل بقیه می‌خواهد قد و قواره و قیافه عاقد را پیش از مراسم عقدش کنترل کند، به او پیشنهاد کردم بعد از افطار به دفتر بیاید.

لحن خانم پشت تلفن ناگهان عوض شد و شروع به توهین و فحاشی کرد و با عصبانیت فراوان گفت:یادت هست پارسال همین موقع به من خیانت کردی؟تو دین داری؟ خجالت نمی‌کشی؟

آنقدر با جذبه این حرف‌ها را می‌زد که من یاد صفحه حوادث روزنامه ایران افتادم و در ذهنم جستجو می‌کردم نکند سال گذشته به کسی خیانت کرده و خودم نمی‌دانم!

کمی تلاش کردم آرام شود تا موضوع را بپرسم اما نشد و من هم گوشی را گذاشتم. دفتر را جست‌وجو کردم و با توجه به نام فامیل و زمان عقدش که سال گذشته بود مشخصاتش را پیدا کردم؛ مهریه‌اش عندالاستطاعه بود و با خط خودش در دفتر نوشته بود (مفهوم و چگونگی پرداخت مهریه بصورت عندالاستطاعه به اینجانب تفهیم شد).

شصتم خبردار شد موضوع چیست. از قرآن کریم استمداد کردم و تصمیم گرفتم با او تماس بگیرم... در روز عقد با اصرار خودش و بعد از توضیحات من توافق می‌کنند داماد مهریه را بصورت عندالاستطاعه تعهد کند و از همان شب خانواده دختر به او فشار می‌آورند داماد را مجبور کند مهریه را تبدیل به عندالمطالبه کند و داماد هم از این کار استنکاف می‌کند.

خانواده دختر به دخالت ادامه می‌دهند و خانواده پسر او را متهم به دخالت خانواده‌اش در زندگی می‌کنند و حالا بعد از یک سال ناچار به طلاق توافقی شده‌اند؛ طلاقی که هیچ مهریه‌ای در آن پرداخت نمی‌شود نه عندالمطالبه و نه عندالاستطاعه!

هر چه گشتم در خلال صحبت‌ها مبنای اختلافی میان خود دختر و پسر پیدا کنم نشد و گویی اگر دو خانواده نبودند این عروس و داماد تا سال‌ها فرق عندالامطالبه و عندالاستطاعه را نمی‌فهمیدند! نمی‌دانم دختر خوشبختی که مهریه‌اش عندالاستطاعه باشد بهتر است برای خانواده یا دختر مطلقه‌ای که به خاطر سرکوفت‌ها و لجبازی خانواده بدون مهریه طلاق توافقی بگیرد!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فلسطین نام یک سرزمین نیست،

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-02:25 ب.ظ

فلسطین نام یک سرزمین نیست، نام رمز است؛ نام رمز عملیاتی برای پاکسازی جهان پهناور از سپاهیان اهرمن؛ نام رمز عملیاتی‌ است برای جهانی کردن اسلام عزیز؛ همان تکلیف الهی که امام خمینی (ره) بر دوش فرزندانش گذاشته است.

  همزمان با حملات گسترده رژیم صهیونیستی به غزه وبلاگ‌نویسان کشورمان نیز دست به قلم شده‌اند و از مقاومت مردم مظلوم غزه حمایت می‌کنند. وبلاگ اباطیل نوشت: غزه و مظلومیت آن هرگز نباید فراموش شود. آرمان فلسطین پهنایی دارد به درازای سنت خدشه ناپذیر سلطه لشکر حق بر باطلیان... اهتزاز پرچم لااله الا الله بر فراز قله‌های بلند کفر و شرک و نفاق.

باطل در انتها نابود است چه در افتراق باشد و چه تمام دنیا در قفایش سینه سپر کرده باشند؛ گرسنه‌ام شده؛ قلم را بر زمین می‌گذارم و تا آشپزخانه را آرام و شمرده و متأمل گام برمی‌دارم. در یخچال را باز می‌کنم و چیزی برای خوردن پیدا می‌کنم.

تلویزیون غزه را نشان می‌دهد و فجایع آن را. کودکی پریشان حال و گریان است، و آوارها و ویرانی‌هایی از حمله موشکی غاصبان، به مردم مقاوم فلسطین دهن کجی می‌کنند؛ اوضاع ناجور است؛ داغی ترکش بر بدن آن کودک بی‌گناه را حتی زیر باد خنک کولر حس می‌کنم، درونم طوفان می‌شود و از سردی این بی‌شرفی‌ها به خود می‌لرزم.

می‌روم تا باز کاغذ را سیاه کنم و لااقل کمی خود را  از این «فشار انفعال» رها سازم؛ تلویزیون هنوز روی موج فلسطین است؛ جوان سلاحش را برمی‌دارد؛ قلم برمی‌دارم؛ فلسطین نام یک سرزمین نیست... اسم رمز است. اسم رمز عملیاتی برای پاکسازی جهان پهناور از سپاهیان اهرمن؛ اسم رمز عملیاتی‌ است برای جهانی کردن اسلام عزیز.

همان طور که خمینی کبیر (ره) سودای آن را بر سر داشت؛ همان تکلیف الهی که امام خمینی (ره) بر دوش فرزندان بسیجی‌اش گزارده است؛ غلبه مستضعفین پابرهنه جهان بر لشکر پر طمطراق و پر زرق و برق کفر و شرک... خود نیز از آن چه نگاشته‌ام به وجد می‌آیم.

اکنون قلبم و تمام وجودم در آتش غضب می‌سوزد. غضبی مقدس، خشمی مقدس، فریادی مقدس. تا قدس راهی نمانده. از این جا پیمبر این قوم به دامن معراج رفت و سالیانی پسین، امتش در دامن خاک و خون غلطیدند؛ وای بر سکوت... وای بر مصلحت‌های دست و پاگیر، وای بر عافیت طلبان معاش اندیش.

دوست ندارم نوشته به این سمت برود گرچه سخن بسیار و بغض‌هایی در گلو برای گفتن و ترکیدن است؛ فلسطین خود آن قدر حرف در سینه دارد که نوبت به این ننگ بر پیشانی‌ها نرسد.

نوبت به کسانی که با عَلَم اسلام، با لبخند، دست تا مرفق خون‌آلود «کری‌» ها را می‌فشارند و عامل یتیمی آن کودک 3-2 ساله را «جان» صدا می‌کنند.

و تو خم به ابرو نیاور فلسطین من! اگر می‌بینی دوستانت در مسکن امن خویش، زیر باد کولر، تو را زیر باران موشک می‌بینند و تنها و تنها جنایات را محکوم می‌کنند و سر تکان می‌دهند. بدان آنان قصوری ندارند و با اضطرار تمام، تنها و تنها در انتظار باز شدن راه جهادند.

فکر می‌کنم یعنی ما واقعاً قصوری نداریم؟ کوتاهی نکردیم؟ کمی که فکر می‌کنم می‌بینم که نخیر کوتاهی از جانب خودمان ا. به جای اینکه جامعه را از مرض جهالت نجات دهیم، خود را به امور پوچ و بی‌ارزش سرگرم کردیم. خجالت‌زده می‌شوم و پشیمان؛ متن را تغییر می‌دهم.

«و تو خم به ابرو نیاور فلسطین من! خم به ابرو نیاور از اینکه حامی اصلیت، در هنگام کشت و کشتار مردمت، به دنبال شکم خویش در مذاکرات لعنتی با جانیان این جنایات مشغول است. دل به هیچ مخلوقی نبند. الله اکبر! پروردگارت از همه بزرگتر است؛ تو خدا را داری و قطعاً اهرمنان دیوصفت روزی در برابر عظمتت به زانو درخواهند آمد.‌» ان‌شاءالله.

دست از نوشتن می‌شویم. وجودم پر از فریاد است؛ تلویزیون جمهوری اسلامی در حال ترغیب مردم برای سفر به کیش است؛ پیچ تلویزیون را می‌چرخانم و با غیظ خاموشش می‌کنم... و خود نیز خاموش می‌شوم
----------------------
یک غزه و یک دنیا دروغ!

جنایات اسرائیل را سیاست دفاعی می‌نامند، دفاعی که پیش از حمله طرف مقابل آغاز شده؛ اسمش را هم می‌گذارند دفاع پیشگیرانه! به همین سادگی.

در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که بی‌شرمانه‌ترین دروغ‌ها، به نام آزادی، دموکراسی و حقوق بشر از زبان و دهان پست‌ترین آدم‌های روی کره زمین شنیده می‌شود. آدم‌هایی که به ظاهر همه ویژگی‌های یک انسان مدرن و باشخصیت را دارا هستند، اما در حقیقت روی درنده‌ترین حیوانات را سفید کرده‌اند.

تحمل بعضی ادعاها واقعاً سخت است. بعضی حرف‌ها را می‌توان پاسخ داد، اما بعضی‌ها را نه. مخصوصاً آنهایی که بدیهی‌ترین واقعیات ممکن را زیر سوال می‌برند. مثلاً با کسی که روشنایی روز را انکار می‌کند، چطور و با چه منطق و زبانی می‌شود حرف زد؟

به عبارات زیر دقت کنید:

«بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل عملیاتی را که ضامن سلامتی اسرائیلی‌ها است، تشدید کرد! فلسطینی‌ها در نوار غزه در واقع به خاطر عدم مسئولیت پذیری جنبش حماس این مشکلات را تحمل می‌کنند و ما از افزایش قربانیان فلسطینی در نوار غزه بسیار نگرانیم!»

«ما به حقوق بشر احترام می‌گذاریم و از جامعه جهانی می‌خواهیم تا به خشونت‌ها میان ما و فلسطین پایان دهد!»

«اسرائیل حق دفاع از خودش را دارد!» 

اولی را بان کی مون گفته، دومی را وزیر خارجه اسرائیل و سومی را هم وزیر دفاع آمریکا! رسانه‌های غربی هم در کمال بی‌طرفی؟! این اظهارات را به دنیا مخابره می‌کنند؛ همه چیز عادی و طبیعی واقعیت را اینگونه می‌سازند؛ حتی اگر فیلم و تصویر صدها جنازه پاره پاره فلسطینی از رسانه‌ها پخش شود، بازهم صدای آژیر خطر و و ترس و وحشت متجاوزان اسرائیلی است که با آه و ناله فراوان به ذهن مخاطب القاء می‌شود!

جنایات اسرائیل را سیاست دفاعی می‌نامند، دفاعی که پیش از حمله طرف مقابل آغاز شده! اسمش را هم می‌گذارند دفاع پیشگیرانه! به همین سادگی؛ به همچین آدم‌هایی و همچین ادعاهایی چطور می‌توان پاسخ داد؟ آدم از این همه وقاحت و پر رویی در می‌ماند.

چند شب پیش نماینده اسرائیل در جلسه شورای امنیت گفته که فاصله آژیر خطر تا پناهگاه یا مرگ برای شهروندان ما، 10 تا 15 ثانیه است! لابد جنایتکاران اسرائیلی به همین دلیل است که دست به دفاع پیشگیرانه زده‌اند و هزاران بمب و موشک را بر سر مردم بی‌گناه و غیر نظامی ریخته‌اند؛ نماینده فلسطین هم که از این همه بی‌شرمی متعجب شده بود، به خبرنگاران گفته که شهروندان غزه تنها یک ثانیه با مرگ فاصله دارند!

من مانده‌ام که آیا فهم اینها برای مقامات غربی سخت است؟! یعنی واقعاً فرق بین یک موشک فلسطینی با یک موشک اسرائیلی را نمی‌دانند؟ آمار تلفات دو طرف را نمی‌خوانند؟ نمی‌بینند که نهایت خسارت این موشک فقط در حد ترک‌های روی یک دیوار است و آن یکی، یک محله و یک شهر را ویران می‌کند؟ اینجا چند مجروح و آنجا صدها نفر کشته و مجروح؟ بدن‌های تکه تکه زنان و کودکان را نمی‌بینند؟

چرا، همه اینها را می‌بینند و می‌فهمند، اما ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بدیهی‌ترین مسائل به راحتی وارونه می‌شود. چراکه جهان مدرن با دروغ‌های شیک و بزرگ اداره می‌شود، توسط دروغگوهای به ظاهر با شخصیت. چه دنیای حال بهم زنی!

 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مرخصی‌های کوتاه مدت رزمندگان چگونه می‌گذشت؟

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-02:22 ب.ظ

در روزهای به یاد ماندنی دفاع مقدس ملت ایران، هنگامی که رزمندگان اسلام به جهت آماده شدن برای انجام عملیات در منطقه تجمع یگان‌های رزم خود در پادگان و اردوگاه ها حضور داشتند، شرایطی برایشان مهیا شده بود که می‌توانستند روزهای جمعه مرخصی کوتاه مدت یا مرخصی ساعتی بگیرند.

رزمندگان بیشتر از فرصت این مرخصی جهت حضور در شهر های هم جوار با مقر خود برای خرید وسایل مورد نیاز، استفاده از امکانات ارتباطی مانند: تلفن ، تلگراف و نامه برای ارتباط با خانواده و شرکت در نماز جمعه استفاده می‌کردند.

تصویری که در پیش روی خود مشاهده می‌کنید،  برگه مرخصی رزمندگان در مناطق جنگی است که توسط واحد پرسنلی گردان یا واحدی که رزمنده در آن حضور داشت، تکمیل و برای استفاده از مرخصی صادر می‌شد.

 

مطلب زیر روایتی است ، به نقل از رزمنده‌ای از جمع باصفای رزمندگان ایران اسلامی که ما را میهمان خاطره‌ای دلنشین از روزهای حضور خود در پادگان دوکوهه و مرخصی‌های کوتاه مدت روزهای جمعه کرد، که خدمت مخاطبین محترم تقدیم می‌شود:

یادش بخیر؛ در آن روزها هر وقت که در پادگان دوکوهه حضور داشتیم، روز جمعه مرخصی می‌گرفتیم و با نشان دادن برگه مرخصی از دژبانی عبور کرده و با ماشین‌های وانت تویوتای عبوری خود را به شهر دزفول می‌رساندیم و در نماز جمعه دزفول که به امامت حضرت آیت الله قاضی طباطبایی دزفولی برگزار می‌شد، شرکت می‌کردیم.

این امام جمعه در بین رزمندگان استان تهران محبوبیت خاصی داشت و همه از صمیم قلب ایشان را دوست داشتند؛ من خیلی دوست داشتم که بعد از اتمام نماز خود را به ایشان رسانده و ضمن عرض ارادت، دست ایشان را ببوسم، که به جهت ترور ائمه جمعه توسط منافقین کوردل و حضور پرشمار محافظین و جلوگیری از نزدیک شدن افراد به ایشان، این کار میسر نشد.هر هفته بعد از برگزاری نماز جمعه به توصیه و پیگیری ایشان، سفره‌ای برقرار و آبگوشت صلواتی مخصوص رزمندگان، که مردم خوب و باصفای دزفول آن را مهیا می‌کردند، آماده استفاده برای نهار رزمندگان بود.

گاهی از اوقات نیز به زیر پل قدیم شهر می‌رفتیم که آبی خنک در آن جاری بود و بعد از یک آب تنی با حال و رفع خستگی، بعد از ظهر هم با همان وانت تویوتاهایی که در جاده تردد می‌کردند به طرف پادگان دو کوهه بر می‌گشتیم و مرخصی‌مان به اتمام می‌رسید.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چرا زاد و ولد ایرانی ها کاهش یافته است؟

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-09:25 ق.ظ

زنان ایرانی دو نسل پیش، مثل تمام زن های جهان بچه های زیادی به دنیا می آوردند، به عبارت دیگر زنان از نظر بیولوژیکی تا زمانی که به دوره یائسگی نمی رسیدند، فرزند آوری داشتند.

بسیاری از مادر بزرگ های ما حتی بیش از 10 بار زایمان داشتند به گونه ای که برخی از آنها به 19 زایمان هم اشاره کرده اند. ناگفته نماند که عمر تمام فرزندان آنها به رغم زاد و ولد زیاد ، به دنیا باقی نمی ماند و شاید از 12 کودک هفت یا هشت فرزند یا کمتر زنده می ماندند. بسیاری از این کودکان در همان سنین طفولیت بر اثر بیماری های واگیر همچون آبله و سرخک یا وبا جان خود را از دست می دادند . این در حالی است که این بیماری ها در زمان حاضر با واکسن قابل پیشگیری است و اکنون به ندرت کودکی حداقل در ایران یافت می شود که به دلیل این بیماری ها بمیرد.

مادر بزرگ ها یکی از علل مهم فرزند آوری زیادشان را تعداد مرگ و میر بالای کودکان می دانستند و اگر زنی در آن زمان ها 12 فرزند به دنیا می آورد امید چندانی به ماندن تمام فرزندان نداشت.

چرا در قدیم، زاد و ولد این قدر زیاد بود؟ اما در حال حاضر میزان باروری کم شده است؟ چرا اگر به طور متوسط باروری برای هر زن ایرانی در دهه 55 تا 65 حدود هفت فرزند بود الان به 7 / 1 یا 8 / 1 فرزند رسیده است؟

جمعیت شناسان نرخ زاد و ولد را تابعی از نرخ مرگ و میر می دانند . به عبارت دیگر اگر مرگ و میر در جامعه ای زیاد باشد ، زاد و ولد هم زیاد می شود و اگر مرگ و میر کم شود ، زاد و ولد هم کم می شود.

در زمان حاضر دنیا به چه سمتی حرکت می کند ؟ آیا زاد و ولد و مرگ و میر زیاد یا کم شده است؟

دکتر «منصور شریفی» جمعیت شناس و عضو انجمن جمعیت شناسی ایران به ارتباط کم و زیاد شدن « زاد و ولد » و «مرگ و میر» با «تئوری انتقال جمعیت » اشاره می کند و این که تمام کشورها در فرایند صنعتی شدن از سطح زاد و ولد و مرگ و میر بالا به سمت زاد و ولد و مرگ و میر پایین پیش می روند.

به عبارت دیگر بسیاری از کشورهای جهان به لحاظ تاریخی از تعادلی در سطح زاد و ولد و مرگ و میر بالا ، به سمت تعادلی جدید در سطح زاد و ولد و مرگ و میر پایین پیش می روند که ایران نیز جزئی از این کشورها به شمار می آید.

 در این راستا با این جمعیت شناس و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی گفت و گویی انجام داده است که بدین شرح است:** آقای دکتر شریفی در فرآیند انتقال جمعیت که در آن ، کشورها از سطح زاد و ولد و مرگ و میر بالا به سمت زاد و ولد ومرگ و میر پایین پیش می روند چه اتفاقی می افتد؟

شریفی: در فرآیند انتقال جمعیت ، امید به زندگی و سطح بهداشت و آموزش در جوامع ارتقا پیدا می کند که در پی آن؛ ابتدا مرگ و میر سپس زاد و ولد پایین می آید. اما یکی از این دو متغیر تابع دیگری است که در اینجا ، زاد و ولد تابعی از مرگ و میر است. اگر در ایران حدود سال 1300 مرگ و میر 40 تا 50 در هزار بود اکنون به 6 تا هفت هزار رسیده است و زاد و ولد نیز به حدود 18 در هزار رسیده است.

آنچه مشترک بین آن زمان یعنی ایران 1300 و ایران 1393 است این است که در هر دو زمان ، رشد جمعیت پایین است . لیکن بین این دو زمان ، اختلافی وجود دارد در آن زمان رشد جمعیت، به علت مرگ و میر های بالا ناچیز بود اما الان (ایران 1393) به علت مرگ و میر پایین ، این رشد نیز شاید اندک به نظر آید.**سوال : آنوقت هر دو متغیر یعنی مرگ و میر و زاد و ولد ، به طور همزمان تغییر می کنند؟

** شریفی: خیر. به رغم این که زاد و ولد تابعی از مرگ و میر است اما مرگ و میر سریع تر از باروری پایین می آید. برای پایین آوردن باروری زمان بیشتری لازم است. اگر مرگ و میر با کمک عواملی همچون رعایت بهداشت و واکسیناسیون و آموزش کاهش می یابد باروری فقط به علت رعایت بهداشت و کاهش مرگ پایین نمی آید بلکه به جز بهداشت به عواملی همچون سطح فرهنگ ، آگاهی و سطح سواد مردم و همچنین توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد. بنابراین هر چند باروری تابع مرگ و میر است اما این دو متغیر با هم و به طور همزمان پایین یا بالا نمی روند. یک اختلاف زمانی در این فرآیند وجود دارد که موجب رشد سریع تعداد جمعیت در آن مقطع زمانی می شود.

با این تفاسیر مشاهده می کنیم ، انتقال جمعیت در کشور ما نیز وقوع یافته است. اگر در ایران دهه 55 تا 65 هر خانوار حدود هفت فرزند داشت اکنون این میزان به 8 / 1 رسیده است ضمن اینکه مرگ و میر هم بسیار کاهش یافته است.

**سوال: آقای دکتر، ایران در چه مرحله ای از انتقال جمعیت است؟

شریفی : فکر می کنم جمهوری اسلامی ایران در مرحل انتهایی انتقال جمعیت قراردارد چون هم زاد و ولد و هم مرگ و میر در کشورمان کاهش یافته است و هر دو در یک وضعیت تقریبا ثابت قرار گرفته اند. البته انتقال جمعیت در همه جای دنیا اتفاق افتاده که نقطه آغازین آن از اروپا بوده است منتها این موضوع در اروپا به صورت درون زا ایجاد شده است اما در کشورهای جهان سوم به ویژه بعد از جنگ دوم جهانی ، با کمک های دارویی و درمانی و واکسن توانستند به میزان قابل توجهی مرگ و میر را کاهش دهند. به گونه ای که اگر برای سال های 1300 مرگ و میر نوزادان زیر یکسال در ایران 450 در هر صد هزار مورد برآورد شده اما اکنون به حدود 20 در صد هزار رسیده است.

در ایران امروز هم امید به زندگی افزایش یافته است، هم زنان بسیار باسوادتر نسبت به 50 سال قبل هستند و تحصیلات دانشگاهی و اشتغال و حضور اجتماعی بیشتری در جامعه دارند و دیگر اینکه به علت تدابیر بهداشتی ، مرگ و میر مادر و کودک کاهش و سطح مراقبت های دوره بارداری نیز افزایش یافته است.

**سوال : با توجه به انتقال جمعیت و کاهش باروری در برخی کشورها از جمله ایران ، دولت ها سیاست های تشویقی برای افزایش باروری دارند. به نظر شما این سیاست ها آیا بر افزایش باروری تاثیر مثبتی خواهد داشت؟

شریفی : واقعیات امروز نشان می دهد که به نظر نمی رسد کشوری در رابطه با سیاست های تشویقی جمعیت کاملا موفق شده باشد. اما به هر حال کشورها بر اساس توانایی های خودشان یکسری مکانیسم های تشویقی وضع کرده و تسهیلاتی برای بچه دار شدن شهروندان ایجاد کرده اند.

به عنوان مثال کشورهای حوزه اسکاندیناوی برای نوزادان ، پرستار هایی را به منازل می فرستند ، حقوق والدین و مراقبت های بهداشتی درمانی افزایش می یابد . همچنین کشور تایلند هم به ازای هر بچه قریب 10 هزار دلار تایلندی به والدین جایزه می دهد . اما باید اذعان داشت که هیچ کدام از این دولت ها برای افزایش جمعیتشان موفق نبوده اند.

**سوال: منظور شما این است که هیچ کدام از اقشار این جوامع از این تسهیلات استفاده نمی کنند؟

شریفی: مهاجران اکثریت مشتریان این تسهیلات و خدمات افزایش باروری در کشورهای توسعه یافته را تشکیل می دهند . دولت های این کشورها به مهاجران به ازای هر بچه ، پول و تسهیلات اعم از فرستادن پزشک و پرستار به منازل می دهند .به عبارت دیگر آنقدر که مهاجران از این تسهیلات استفاده می کنند، مردم بومی این کشورها رغبتی برای استفاده از تسهیلات یاد شده نشان نداده اند.

**اینکه سیاست های تشویقی دولت ها موفق نبوده است به چه عللی باز می گردد؟

**شریفی: یک مقدار به تغییرات ارزشی و هنجاری جامعه ، خانواده ها ، جامعه و زن ها باز می گردد. به عنوان مثال ، زن ها در شرایط حاضر سهم بیشتر در زندگی برای خودشان می خواهند. زن ها به دنبال استقلال اقتصادی واجتماعی هستند . آنها هم همچون مردان به دنبال ارتقا عمودی در زندگی حرفه ای خود هستند. این در حالی است که اگر بچه دار شوند ممکن است بسیاری از این امتیازات را از دست بدهند . مثلا اگر در رابطه با شغل خود ارتقا بگیرند، به خاطر فرزندانشان از آن چشم پوشی می کنند. چون زمانی که در اختیار دارند را باید به بچه ها اختصاص دهند.

درست است که گفته می شود سن باروری زن بین 15 تا 49 سال است اما اوج فرزند آوری بانوان بین 15 تا 35 تا 40 سال است. هنگامی که سن ازدواج زنان بالا برود از قدرت بیولوژیکی وی برای فرزند آوری نیز کاسته می شود. به عبارت دیگر زنی که در سن40 سالگی ازدواج کرده است و می خواهد بچه دار شود، شاید یک بچه بیاورد اما زنی که 20 ساله است زمان زیادی برای فرزند آوری بیشتر دارد.

از طرف دیگر سطح سواد زن نیز بالا رفته است. سال ها زحمت کشیده و درس خوانده است. بعد از آن است که زن، شغلی به دست می آورد که در این فرایند مشاهده می کنیم؛ سن ازدواج وی هم بالا رفته است . در کنار تمام این مسایل، با تغییر ارزشی زن هم مواجه می شویم. زنی با این شرایط آیا حاضر است این استقلال را با هر ازدواجی محدود کند؟ اصلا آیا می تواند با هر کسی ازدواج کند ؟ یا اینکه گزینه های ازدواج برای وی محدود می شود؟

زن تحصیل کرده و صاحب شغل و در عین حال مستقل به لحاظ اقتصادی و شاید عقیدتی در اکثر مواقع به مراتب شرایط زندگی اش نسبت به زمانی که به خانواده وابسته بود بهتر می شود بنابراین به راحتی هم نمی تواند از استقلال خود چشم پوشی کند. زن مستقل با این شرایط آیا می تواند به هر ازدواجی تن بدهد؟ آیا می تواند با کسی ازدواج کند که از نظر اقتصادی در سطح پایین تر از او است و احتمالا مسکن یا شغل همطراز یا مناسبی هم ندارد و قاعدتا مسکنی نمی تواند برای زنی که خودش صاحب خانه است تامین کند؟

به عبارت دیگر عواملی که مانع از ازدواج زن به هر طریقی می شود تاثیر گذارتر از عواملی هستند که به نوعی مشوق زن برای ازدواج هستند.البته این موضوع فقط ویژه ایران نیست و در تمام کشورها هم به چشم می خورد.

**سوال : شما به تغییر ارزش ها و هنجارها در خانواده هم اشاره کردید که از عوامل عدم توفیق دولت ها در اجرای مشوق های افزایش باروری هستند . این موضوع را چگونه ارزیابی می کنید؟

**شریفی: باروری را می توان از دو دیدگاه نگاه کرد . یک وقت باروری طبیعی و بیولوژیکی داریم و یک وقت نیز با باروری کنترل شده مواجه هستیم .منظور از باروری طبیعی یعنی اینکه زن، تا هر چه قدر می تواند باردار بشود و بچه به دنیا بیاورد . به عبارت دیگر آنقدر بچه دار می شود که به زمان یائسگی برسد و به همین علت دیگر نتواند بچه بیاورد اما هنگامی که بحث انتقال جمعیت وجود دارد از آنجا که توسعه اقتصادی و اجتماعی ایجاد شده و سطح سواد و بهداشت مردم هم بالا رفته است این بار فرزند آوری از حالت بیولوژیکی و طبیعی خارج می شود و این خانواده است که برای تعداد افراد تصمیم گیری می کند. بنابراین به این باروری ، باروری کنترل شده می گویند که زاد و ولد با توجه به امکانات خانواده صورت می گیرد. در واقع قدرت تصمیم گیری از بیرون و طبیعت به درون خانواده انتقال می یابد.

در این شرایط زنی که می تواند مثلا تا 10 فرزند به دنیا بیاورد این بار در قالب تصمیم گیری که در سطح خانواده انجام می شود ، این تعداد را شاید به یک یا دو فرزند یا به تعداد دلخواه برساند .

این موضوع در ایران هم رخ داده است. نسبت شهرنشینی به روستانشینی 70 به 30 است . ایران از سال های حدود 1335 به بعد با باسوادی جمعیت چه در سطح متوسطه و چه در سطح عالی مواجه شده است . مرگ ومیر کاهش بسیار زیادی داشته و زاد و ولد هم کم شده است . همچنین جمعیت از حدود 19 میلیون در آن زمان به 78 میلیون امروز رسیده است.

** سوال : با توجه به تغییر ارزشی خانواده ها و عدم توفیق کشورهای دیگر برای تشویق افزایش جمعیت، به نظر شما باید دولت سیاست های تشویقی را چه سرانجامی بدهد؟

**شریفی: دولت باید کماکان سیاست های تشویقی خود را در پیش گیرد و از تجربیات موفق کشورها نیز استفاده کند.اگر چه دولت سیاست های تشویقی را برای فرزند آوری زوج ها باید در پیش گیرد اما در کنار آن ، به عواملی که باعث فرزند نیاوردن می شود هم توجه کند. اگر به بیانات مقام رهبری توجه کنید ایشان واژه اقتدار ملی را در ابلاغیه سیاست های کلی جمعیت بکاربرده اند. شخصا این کلمه را در سخنان ایشان بسیار کلیدی ارزیابی می کنم. دولت می تواند سیاست های تشویقی مناسب را بکارگیرد اما در مساله حاضر به نظر من بحث فقط تشویق جمعیت به باروری بیشتر محدود نیست.

دولت باید به عنوان مثال بر روی عوامل موثر بر طلاق در جامعه کار کند و طلاق را ریشه یابی کند . هر سال بر اساس آماری که ثبت احوال منتشر می کند ، حدود 700 هزار ازدواج صورت می گیرد که از این تعداد حدود 140 هزار ازدواج به طلاق می انجامد به عبارت دیگر 140 هزار زوج نمی توانند دست کم برای مدتی حتی یک فرزند بدنیا بیاورند. همچنین زن و مرد بعد از طلاق مدتی زمان لازم دارند تا بحران روحی ناشی از طلاق را سپری کنند که در این فرآیند زمانی، مرد و زن کاملا از فرزند آوری تفکیک می شوند. مضافا اینکه برخی از آنها به ازدواج بدبین هم می شوند .همچنین در ایران ازدواج دوم به مراتب سخت تر از ازدواج اول صورت می گیرد و همانطور که تحصیل ، زمان می برد ، ازدواج دوم هم زمان می برد و شاید برخی به علت بدبینی ، ازدواج مجدد نکنند. وقتی فرزند آوری در ایران تابع ازدواج و قوانین شرعی و عرفی است هر عاملی که بر فسخ یا تاخیر ازدواج موثر باشد لاجرم بر فرزند آوری نیز تاثیر می گذارد.

به نظر من دولت باید ریشه های طلاق را شناسایی کند و تلاش کند تا طلاق ، کمتر در کشور صورت گیرد.اگر همین 140 هزار زوج هم به چرخه فرزند آوری بازگردند می توانند به رشد جمعیت و نرخ باروری کشور کمک کنند.

ازطرف دیگر ارایه تسهیلات برای ازدواج نکرده ها و مجردها هم باید ایجاد شود.به عبارت دیگر دولت باید هم در خصوص ازدواج نکرده ها و هم طلاق بگیرها کار کند، تا آنها به مدار زاد و ولد جامعه الحاق گردند. البته این موضوع نباید باعث شود تا از زوج های دیگر غافل بمانیم.در واقع باید سن ازدواج را کنترل کنیم تا به تاخیر نیافتد و از توان زیستی زنان برای فرزند آوری کاسته نگردد.

براساس آمار ثبت احوال ، طی 20سال گذشته به طور متوسط یک میلیون و 400 هزار ازدواج هر سال ثبت می شود .هر سال هم حدود 400 هزار مرگ و میر ثبت می شود .اگر تعداد موالید را در سال حدود یک میلیون و 400 تولد در نظر بگیریم هر 10 سال 14 میلیون نفر به جمعیت ما اضافه می شود و چهار میلیون هم می میرند. یعنی در دوره ده ساله حدود 10میلیون نفربه جمعیت کشور افزوده می شود.

اگر جمعیت پایه سال 85 ، حدود 77 میلیون بگیریم برای 30 سال بعد در سال های 1415 باید بین 100 تا 105 میلیون نفر جمعیت داشته باشیم. این به فرض حفظ شرایط موجود قابل تحقق است ضمن اینکه مهاجرت ها را در بحث وارد نکرده ایم.

درحال حاضر نرخ باروری به روایت آمار حدود 8 / 1 تا 9 / 1 برای هر مادر است که اگر نرخ جایگزینی به دو فرزند برسد مطلوب خواهد بود. در واقع امروز 18 فرزند به طور متوسط از 10 مادر متولد می شود که باید آنرا به قریب 21 فرزند از هر مادر برسانیم.این یعنی ارتقا حدود 3 فرزند برای نرخ کل باروری فعلی کشور. فکر نمی کنم کار بسیار مشکلی باشد. ضمن اینکه به دولت و دستگاه اجرایی فرصت می دهد تا تامین منابع و امکانات را با جمعیت هماهنگ کنند. این عقب ماندگی می تواند با تسهیل ازدواج و ریشه یابی طلاق و تولید فرصت های شغلی و ثبات اقتصادی در کشور برای جوانان ان شاالله جبران گردد.

** سوال : فکر می کنید امکانات دولت برای جمعیت حال حاضر چگونه است؟

**شریفی : به ازای هر یک درصد رشد جمعیت باید اندازه مطلوبی از رشد اقتصادی داشته باشیم. مساله اینجاست که آیا اکنون از رشد اقتصادی قابل توجهی برخوردار هستیم؟ ما الان رشد اقتصادی منفی داریم و تا آنجا که می دانم تولید اشتغال و رشد اقتصاد کشور شاید اصلی ترین دغدغه های نظام را تشکیل می دهد.

ایران در دهه 60 با بیش از 17 میلیون نفر بزرگترین تعداد موالید خود را در تاریخ کشور داشته است. این جمعیت بسیار بزرگ در دهه 1420 وارد 60 سالگی و به تبع آن سالخوردگی خواهد شد. البته کل جمعیت کشور نیز در آن زمان کمتر از 105 یا 110 میلیون نخواهد بود. توجه کنید که نرخ سالمندان در کل جمعیت با سالخوردگی جمعیت متفاوت است. بخشی از برنامه هایی که امروز انجام می شود باید انجام شود و با رویکرد به آینده و جمعیت پر تعداد سالمندان سالهای 1420-1430 هدف گیری شود. چگونگی ارایه امنیت بهداشت، دارو ،درمان ،حمل و نقل و سایر خدمات گوناگون به جمعیت شاید 15 میلیونی بالای 60 سال در آن زمان باید بشدت امروز مورد تاکید و توجه کافی قرار گیرد و نباید زمان را از دست بدهیم. این موضوع در کنار تشویق جمعیت به فرزند آوری قرار می گیرد. فراموش نکنیم که بسیاری از منابع ما محدود و تجدید ناپذیر هستند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

وصیت نامه شهدا

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-01:51 ق.ظ

رهبر فرزانه انقلاب، بارها در بیاناتشان به این نكته اشاره داشته اند كه «وصیت نامه شهدا را بخوانید...» این توصیه در كلام گهربار حضرت امام خمینی(ره) نیز دیده می شود. در این مجال فرصتی دست داده تا با هم مروری داشته باشیم بر گزیده ای چند وصیت نامه ... 
وصیت نامه شهید محمود احمدی
دست ازاین ماه تابان [امام خمینی] برندارید كه روزنه ی امید مستضعفان جهان و ایران است. پیرو خط امام كه همان خط حزب الله است باشید.

وصیت نامه شهید غلامحسین ارباب رشید
"با مردم برخورد اسلامی داشته باشید، در راه اسلام و قرآن قدم بردارید و مواظب باشید كه شیطان باعث دوری شما از خدا نگردد."

وصیت نامه شهید حسین برهانی
- ای ملت بدانید امروز مسئولیتتان بزرگ و بارتان سنگین است و باید رسالتتان را كه پاسداری از خون شهیدان است انجام دهید و تنها با اطاعت ازروحانیت متعهد و مسئول كه در راس آن ولایت فقیه می باشد و امروز سمبل آن امام بزرگوار امت قادرید این راه را ادامه دهید.
- خواهرانم! در تربیت فرزندانتان بكوشید و حجاب را رعایت كنید، زهراگونه زندگی كنید.....
- سفارشم این است، مردم! به یاد خدا و روز جزا باشید پیرو ائمه اطهار باشید، كه .....
- مردم! امام زمان (عج) را فراموش نكنید. مردم! دنباله رو روحانیت باشید كه چراغ راه هدایتند.....
از امام اطاعت كنید كه عصاره اسلام است، او را تنها نگذارید كه نماینده حجه بن الحسن (ع) است. 10/5/1362

وصیت نامه شهید ناصر بختیاری
...من خودم را لایق نمیدانم كه در جواب ندای هل من ناصر ینصرنی به امام كبیرمان لبیك بگویم... ولی از امام (ره) می خواهم كه مرا دعا كند تا بلكه نزد خداوند مورد قبول واقع شوم و به درجه ای كه در نهایت شهادت است برسم.
...خدایا شكر می كنم كه مرا آزاد آفریدی تا آزاد فكر كنم تا بتوانم بندگیت را به جای آورم.
خدایا! شكر تو را كه مرا پاسدار انقلاب خمینی ات قرار دادی تا اینكه بتوانم خونم را فدای حسینت بكنم.
خدایا! شكر تو را كه مرا از این نعمت انقلاب سرخ خمینی برخوردار نمودی و به آن درجه ای رساندی كه لیاقتش را نداشتم. ...آگاه باشید كه در این برهه از زمان مسئولیت سنگینی بر دوش دارید. شما پاسدار خون های ریخته شده برای اسلام عزیز هستید و باید شما عزیزان پیام خون شهیدان و شعار آنها را با كار و كوشش در راه خدا به جهانیان صادر نمائید، و ثابت كنید كه می توانیم در پناه اسلام غیر وابسته به ابرقدرت ها باشیم و به شعار بهشتی مظلوم و دیگر شهدا تحقق بخشیم و ندای مظلومانه امتمان را به گوش تمام مستضعفان جهان برسانیم تا اینكه لرزه بر اندام پوسیده مستكبران داخلی و خارجی بیندازیم...
و مستضعفین خود تصمیم بگیرند و حاكم روی زمین باشند همانطوریكه كه خداوند به بندگانش وعده داده است:
"و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین..."
تا اینكه مقدمه ای برای ظهور مهدی (عج) و افراشته شدن پرچم لااله الاالله در جهان باشد.

وصیت نامه شهید مجید پازوكی
"درود بر امام امت، نایب بر حق امام زمان (عج) حضرت امام خمینی كه هرچه داریم از وجود با بركت ایشان است كه اسلام و امت اسلامی را بعد از هزاروچهارصدسال دوباره زنده نمود. قدر امام را بدانید و خالصانه پیروش باشید، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی امانت الهی هستند وظیفة همه ما پاسداری از انقلاب و دستاوردهای آن است. صلاح دنیا و آخرت ما در پیروی از ولایت فقیه می باشد.فعالانه در مسائل انقلاب و اجتماع شركت نمایید. حضور گسترده و آگاهانة مردم ضامن انقلاب و اصول آن است. در نماز جمعه شركت كنید و شعائراسلام را زنده تر كنید".

وصیت نامه شهید مرتضی بهرامیان
از برادران و خواهران می خواهم كه این نهضت را حفظ كنید و در راه صدور آن از هیچ كوششی دریغ نكنید و مگذارید بار دیگر دست جنایتكاران شرق و غرب در شما مسلط گردد و خونهای هزاران شهید از دست برود. در نمازهای جماعت و جمعه با جدیت شركت كنید. با وحدت و اطاعت از مقام رهبری و پیروی از دستورات اسلام و پاسداری جدی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن توطئه های استكبار را خنثی و نقش بر آب كنید.

وصیت نامه شهید محمود دایه علی
بسم الله الرحمن الرحیم
و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیا عند ربهم یرزقون گمان مبرید كسانیكه در راه خدا كشته می شوند، مرده اند بلكه زنده اند و نزد خدا روزی می خورند. من محمود دایه علی وصیت نامه ی خود را به نام خدا و در راه تداوم انقلاب اسلامی به رهبری زعیم عالیقدر امام امت خمینی روح خدا شروع می كنم، ای مردم مسلمان و مستضعف ایران این انقلاب را به رهبری امام امت ادامه دهید ما ملت ایران خیلی خون داده ایم كه این انقلاب به پیروزی برسد نكند كه از رهنمودهای امام سرپیچی كنید و امام را تنها بگذارید او نایب امام زمان (عج) است. نگذارید خون این شهیدان پایمال شود ما هرچه خون بدهیم انقلابمان پایدارتر می شود، این آمریكائی خائن با كمك منافقین دارند شاخ و برگ این نهال انقلاب را می ریزند ما باید نگذاریم كه این ابرقدرتها، واسطه های داخلی آنها به این انقلاب ضرور زیان برسانند. اگرچه همه را بكشند ما باید تا آخرین قطره ی خونمان را به پای این نهال انقلاب بریزیم و آن را آبیاری كرده و رشدش بدهیم. در زمان امام حسین (ع) امام را تنها گذاشتند حالا كه امام خمینی راه او را می رود ما نباید اورا تنها بگذاریم. از خانواده ام می خواهم كه خط امام را ادامه دهند و از مادرم می خواهم برادرهایم را در بسیج شركت دهد تا اگر روزی به شهادت رسیدم بتوانند ادامه دهنده ی راه من باشند. از برادرهایم می خواهم كه بعد از من اسلحه را به دوش بگیرند و خون خودشان را به پای درخت اسلام بریزند تا درخت اسلام بارورتر گردد. هركس امام را قبول نداشته باشد و سر قبر من بیاید به خون تمام شهیدان خیانت كرده است. پدر و مادرم! ما امروز در زمان امتحان هستیم چون در جبهه وجود دارد حسینی و یزیدی و من راه حسین را انتخاب كرده ام شما هم از فرصت استفاده كنید و به جبهه حسین بپیوندید. در هر كربلائی امام حسینی وجود دارد و حسین امروز با خمینی است. در وجود امام عزیز دقت كنید و با شناخت كامل راه او را ادامه دهید؛ مادرم می دانم كه در انتظار آمدن من هستید و هم اكنون دعا می كنی اما حرف من به برادرانم این است كه یكی یكی به جبهه های حق علیه باطل فرستاده شوند؛ من برای آنها طلب پیروزی بعد از شهادت می كنم. دوستانم در پیروزی ما در این جنگ هیچ شكی نداشته باشید این سخنان را به عنوان یك شهید می گویم كه اگر وحدت خودمان را از دست بدهیم و امام را تنها بگذاریم به خون تمام شهیدان خیانت كرده ایم و خدا شما را نمی بخشد. فقط در خط امام حركت كنید و بدانید بهترین تسلیت برای من انتقام گرفتن خون تمام شهیدان است....

وصیت نامه شهید سید جمال دربان فلك
ای امت حزب اللهی! اسلام مكتب انسان سازی است و انقلاب اسلامی با رهنمودها و رهبری صحیح امام امت (خمینی بت شكن) می رود تا جهانی شود و تمامی ابرقدرت ها را نابود كند و انقلاب را به صاحب اصلی اش امام زمان (عج) تحویل دهد پس بر همه شما وظیفه شرعی است كه در هركجا كه باشید از اسلام و جمهوری اسلامی دفاع كنید..... از ولایت فقیه و روحانیت مبارز اطاعت و پشتیبانی كنید كه هردو ضامن پیروزی و پشتوانه اسلام هستند".

وصیت نامه شهید صفر علی داوودی
"مادرم سلام این فرزندت را از كردستان غریب و مظلوم بپذیر، اینجا كسی را جز خدای بزرگ و ملائك نداریم مادرم برای ما دعا كن".

 

وصیت نامه شهید جانباز ۶۵ درصدبسیجی  هشت سال دفاع مقدس سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی
بسم الله الرحمن الرحیم «یا اَیتُها النَفسُ المُطمَئِنَه اِرجِعی اِلی رَبِک راضیه مَرضیه فَادخُلی فی عِبادی و ادخُلی جَنّتی»
به نام الله.پاسدار حرمت خون شهیدان،درهم کوبنده ی کاخ ستمگران.او که عالم هستی را از هیچ آفرید و همه را از حکمتش تعادل بخشید.

و با سلام و درود بی کران بر تمامی رهروان راه حسین.آنان که در این راه قدم نهادند و گلوی خود را با شربت شیرین شهادت تر کردند و جان خود را فدای اسلام و قرآن نمودند.

«ما بندگان خدا هستیم و در راه او قیام می کنیم اگر شهادت نصیب شد،سعادت است »

اینجانب بیسجی داوطب و لبیک گویی امام …اسدالله اسدی دارستانی فرزند کربلایی قرباتعلی   لازم دانستم که چند سطر وصیتی با امت حزب اللهو همسر و فرزندانم  داشته باشم.و حال که وقت آزاد شدن من از قفس دنیوی رسیده است لازم دانستم که به جهاد در راه خدا بپردازم که اگر به درگاه باریتعالی قبول گردید به سوی زندگی سعادتمند و جاوید دیگری پر بکشم.

من یکی از بسیجی هایی هستم که برای اجرای احکام اسلام به جهاد پرداخته ام و از ریخته شدن خونم در این راه باکی و اسلام و امام  ندارم.چون راه،راه انبیا و اولیای خداست و بایستی پیروی از شهید تشنه لب کربلا نمود و به عشق امام و لبیک یا خمینی جزو۵ نفر اول بسیجی اعزامی به جبهه های حق علیه باطل هستمو این افتخار بزرگ برای من  می باشد.

« اِن کانَ دینِ محمدٍ لَم یَستَقِم اِلا بِقَتلی فَیا سُیُوفَ خُزینی»

بعد از شهادت من این سعادت را جشن بگیرید که سنگر خونین من بهشت دنیوی  من بوده است و ما شهادت را جز سعادت نمی دانیم.چون شهادت ارثی است که از انبیا به ما رسیده است.

سفارش من به کسانی که این وصیت نامه را می خوانندبخصوص همسر و فرزندانم  این است که سعی کنید که یکی از افرادی باشید که همیشه سعی در زمینه سازی برای ظهور صاحب الامر دارند و بکوشید اول خود و بعد جامعه را پاک سازی کنید و دعا کنید که این انقلاب به انقلاب جهانی آقا امام زمان متصل شود.پس اگر می خواهید دعاهایتان مستجاب شود به جهاد اکبر که همان خودسازی درونی است بپردازید.

ای برادر و خواهر مسلمان و همسر و فرزندان خردسالم بدانید که با شعار در خط امام بودن ولی در عمل دل امام را به درد آوردن،وظیفه انسانی و اسلامی ما نیست.

ای برادران و خواهران  ما که هنوز خود را نساخته ایم و تمام کارهایمان اشکال دارد چگونه می خواهیم دیگران را بسازیم و انقلابمان را به تمام جهان صادر کنیم.

در کارها از خود محوری و تفسیر کارها به میل خود بپرهیزیم و سعی در خودسازی داشته باشیم و خیال نکنیم با کمی فکری که داریم،فکرمان از همه بالاتر است و از همه خودساخته تر و خلاصه نظرمان بهتر است.

برادران گرامی و ملت شهید پرورو همسر و فرزندان گرامی همیشه از درگاه خداوند بخواهید که به شما توفیقی عنایت فرماید که بتوانید در خط امام عزیزمان و برای رضای خدا گام بردارید.

ای جوانانو فرزندان عزیزم نکند در رختخواب ذلت بمیرید که حسین (ع) در میدان نبرد شهید شد و مبادا در غفلت بمیرید که علی (ع) در محراب عبادت شهید شد و مبادا در حال بی تفاوتی بمیرید که علی اکبر در راه حسین و با هدف شهید شد.

و ای مادران و همسر مهربانم  مبادا از رفتن فرزندانتان به جبهه جلوگیری کنید که فردای قیامت در محضر خدا نمی توانید جواب زینب را بدهید که تحمل ۷۲ شهید را نمود همه مثل خاندان وهب جوانانتان را به جبهه های نبرد بفرستید و حتی جسد او را هم تحویل نگیرید،زیرا مادر وهت فرمود:پسری را که در راه خدا داده ام پس نمی گیرم.

و از خواهران و همسر و دختران گرامی تقاضامندم که از فاطمه (س) یگانه سرور زنان سرمشق بگیرید و حجاب اسلامی خود را رعایت فرمایید.

امیدوارم روزی فرا رسد که همه ملت از زن و مرد و تا جوان و کودک به وظیفه اسلامی خود آشنا شوند و مرتکب گناه نشوند.

در آخر از همسر مهربان و گرامی خودم حلالیت می طلبم و امیدوارم از زحماتی که برای من کشید مزد آن را از زینب (س) بگیرد و امیدوارم همچون دیگر خانواده ی شهدا استوار و مقاوم بمانید و کاری نکنید که دشمنان را شاد کند

ای جوانان و فرزندان عزیز و ارجمند همانطور که امام فرمود:من چشم امیدم به شماست.

پس شما هم به ندای هل من ….حسین  زمان لبیک بگویید و به سوی جبهه ها حرکت کنید و نگذارید اسلام و قرآن و امام  بی یاور بماند و درصورت به شهادت رسیدن من تابع امام باشید و خود رابرای جهاد و شهادت در راه امام و اسلام آماده سازید و اگر امام صلاح دانستد و روزی  دستور جهاد برای زنان داد و بر دختران و همسر  خود نیز واجب می دانم خود را برای جهاد و شهادت آماده سازنندو تابع امام و اسلام باشند و به وجه از خط امام خمینی و ولایت فقیه خارج نشوید که همانا خارج شدن از اسلام و خط حسینی است…

پاییز ۱۳۵۹ منطقه علمیاتی جبهه حق عیله باطل/ جنوب کشور اسلامی

خدایا خدایا از عمر من بکاهو به عمر امام بیفزا ارمین یا رب العالمین..یا مهدی

        بسیجی اعزامی از آستارا اسدالله اسدی دارستانی

والسلام…
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

باید به دفاع از مردم مظلوم غزه بپردازیم/ استکبار حرفی برای گفتن ندارد

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-12:29 ق.ظ

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه عصر امروز در نهمین اجتماع بزرگ «مدافعان حرم» که در میدان امام حسین (ع) تهران برگزار شد، اظهار داشت: امروز موقع امتحان ما است و باید همچون دفاع مقدس در دو برهه دیگر نیز به دادن امتحان بپردازیم.

وی جنایات تکفیری‌ها در عراق و سوریه و همچنین حمله بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی در نوار غزه را دو امتحان برای مسلمانان و شیعیان دانست و گفت:‌ در دفاع مقدس افرادی بودند که جانانه ایستادند و از کیان و ملت خود دفاع کردند اما برخی‌ها نیز نشان دادند که سینه‌زنی‌ها و نمازهایشان فقط برای خودشان بوده است.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امروز دیگر جان دادن برای اهل بیت و خداوند مجانی نیست، گفت: امروز باید برای اهل بیت و پروردگار جان و گاهی مال را ارزانی داشت.

حجت‌الاسلام پناهیان به جنایات گروهک داعش در کشور عراق اشاره و خاطرنشان کرد: این جنایاتی که گروه‌های تکفیری در عراق انجام می‌دهند در سال‌های 57 تا 59 نیز ما در کشور خودمان شاهدش بودیم بنابراین من به دلیل کم‌کاری رسانه‌ها از شما عذرخواهی می‌کنم. این صحنه‌ها در عراق و سوریه زمانی در ایران مورد امتحان قرار می‌گرفت.

وی ادامه داد:‌ یکی از نشانه‌های شکست استکبار این است که آنان طرح‌های تکراری خود را مدام در منطقه پیاده می‌کنند چرا که امروز حرفی برای گفتن ندارند.

این استاد حوزه و دانشگاه به وصیت امام علی (ع) به امامان حسن (ع) و حسین (ع) اشاره و تصریح کرد: امام علی (ع) فرمودند باید با ظالم دشمنی و برای مظلوم دوستی کنیم بنابراین امروز نیز ما باید به دفاع از مظلومین نوار غزه بپردازیم که زیر چکمه‌ صهیونیست‌ها و تکفیری‌ها در حال جان دادن هستند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چرا قانون در مورد خاتمی اجرا نمی‌شود؟

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-12:26 ق.ظ

محمدرضا تابش، نماینده اصلاح طلب مجلس در حاشیه آیین ترحیم مادروزیر ورزش و جوانان در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در این باره گفت: تذكر، اخطار، سوال و استیضاح جزء وظایف نمایندگان است ولی در این مورد ناشیانه عمل كرده اند چرا كه این مساله موضوعی نیست كه در حیطه اختیارات نمایندگان قرار گیرد.

او با بیان اینکه "هیچ مدرك و سندی هم آقایان نماینده در این مورد ارائه نكرده اند و این رفتار دون شان نمایندگان بود؛ باید فهم حقوقی داشته باشیم و فرق بین قرار و حكم را بدانیم" اضافه کرد: "ورود مجلس در این زمینه موجب وهن است و اكثریت نمایندگان از این موضوع ناراحت شده اند."

این البته تنها واکنش به این تذکر نبوده است. پیش از تابش، علی مطهری دیگر نماینده مجلس هم وارد عمل شده و با بیان این موضوع که "ایشان در کدام دادگاه از خود دفاع کرده است که بعد محکوم به این احکام شده باشد؟" این موضوع را به گونه ای رد کرده و گفته است که "ممکن است منظورشان مصوبات شورای عالی امنیت ملی باشد؛ در این صورت دو نکته قابل ذکر است؛ اول اینکه این شورا فقط در شرایط بحران و اضطرار می‌تواند چنین احکامی آن هم به طور موقت داشته باشد و احکام دائمی نیازمند حکم قضایی است. به همین دلیل من معتقدم حکم حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی نیز فقط برای همان دوره بحران نافذ بوده و بعد از آن نیاز به حکم قضایی داشته است.

مطهری البته مصوبه شورای عالی امنیت ملی را رد کرده و آن را یک نامه عنوان کرده و گفته است: "نکته دوم اینکه، شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای مبنی بر ممنوع‌التصویری آقای خاتمی نداشته است. این موضوع چند بار در هیأت نظارت بر مطبوعات مورد بحث قرار گرفت و نتیجه این بود که مصوبه‌ای از طرف شورای عالی امنیت ملی در این خصوص وجود ندارد و فقط در همان ایام دبیرخانه این شورا نامه‌ای در این موضوع ارسال کرده است که مصوبه تلقی نمی‌شود."

بعد از تذکر 6 روز قبل نمایندگان به وزیر دادگستری درباره عدم اجرای حکمی درباره خاتمی، مصطفی هم پورمحمدی به این تذکر واکنش نشان داد و گفت که "وزارت دادگستری طرف حساب این موضوع نیست و‌ برای کسی حکم ممنوع الخروجی صادر نمی‌کند."

بر اساس اصول قانون اساسی، "نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند" و نیز "هر نماینده در بابر تمام ملت مسیول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید"، از این رو تذکر نمایندگان حتی اگر به وزیر دادگستری مربوط نشود در ایفای مقام نمایندگی‌شان، حق آنها محسوب می شود.

با این وجود، سوال اصلی در اینجا مطرح می شود که اگر حکم مذکور مصوبه شورای عالی امنیت ملی است چرا هیچ کسی درباره آن پاسخگو نیست و چرا در این سال ها اجرایی نشده است؟

از طرف دیگر با فرض اینکه شورای عالی امنیت ملی چنین مصوبه ای نداشته، سوال بزرگتر این است که چرا با وجود ابهامات فراوانی که در سال های اخیر در خصوص نقش خاتمی در فتنه 88 وجود دارد، هیچ گاه به این ابهامات رسیدگی نشده است؟داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

موتلفه از نگاه بزرگان

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-12:20 ق.ظ

موتلفه از نگاه بزرگان

امام خمینی (ره):

شما ( موتلفه اسلامی ) از انقلابیون اول نهضت اسلامی هستید من مرحوم عراقی را از اولی که نهضت شروع شد می شناختم. انصافاً مرد بود که  عمرش را صرف خدمت به اسلام کرد. مثل آقای عسگراولادی که ایشان هم نظیر مرحوم عراقی از اول نهضت همراه بود و زحمت کشید من او را بسیار صالح و فداکار می دانمََ

مقام معظم رهبری:

موتلفه اسلامی ریشه دار ترین تشکلّ مرتبط با فقهاءی سالهای 42، آن وقتی که هیئات موتلفه اسلامی ، ریشه دار ترین و داغ ترین مبارزه را علیه دستگاه طاغوت داشتند.موتلفه بودند که معتقد بوند مبارزه شان، صد در صد باید در رابطه با فقیه انجام بگیرد با امام ارتباط داشتند.

یادگار امام  حاج سید احمد خمینی:

پاسداران ستاره آزادی در شب طولانی و تاریک اختناق ستمشاهی، جمعی از مومنین در ارتباط و همفکری با شخصیتهای  نظیر شهید مطهری و شهید دکتر بهشتی بر اساس رهنمود های امام خمینی و با هدایت و حمایت آن حضرت هیئتهای موتلفه اسلامی را تشکیل دادند.                                 شما برادران واقعاً از بهترین های انقلاب هستید.

شهید رجایی:

من و شهید صادق اسلامی شاگرد شهید صادق امانی ( از بنیانگذاران موتلفه اسلامی بودیم ) در سال 1346 دوستان ما که زندان بودند من و آقای فارسی و آقای باهنر  یک تیم شدیم و بقایای موتلفه را اداره کردیم.

شهید بهشتی:

مردمی کردن حرکت انقلاب، نتیجه کار موتلفه اسلامی بود هیئتهای موتلفه پرکار ، پر توان ، با ایمان ، پر شور و پر حرکت بود همچنین اینکه متعهد بود که حرکت باید در رابطه با مرجعیت و روحانیت مبارز و متعهد جلو برود و هویت اصیل خودش را حفظ کند.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مذاکرات وین 6 به پایان رسید +متن بیانیه

تاریخ:یکشنبه 29 تیر 1393-12:15 ق.ظ

آستارا نیوز: در پی برخورد یک دستگاه خودروی سواری"L90" با یک دستگاه تریلی تزانزیت پارك شده   که در کنار جاده و شانه خاکی پارک کرده بود، 4نفر جان خود را از دست دادند.

 دختر بچه  به عنوان تنها بازمانده این تصادف پس از انتقال به بیمارستان دکتر بهشتی شهرستان آستارا، تحت عمل جراحی قرار گرفت که حال عمومی وی مساعد گزارش شده است.

 خستگی و خواب آلودگی راننده "L90" و انحراف خودرو به سمت راست جاده که از مبداء تهران به مقصد شهرستان نمین از توابع استان اردبیل در حال حرکت بود، دلیل اصلی این حادثه گزارش شده است.

 زمان و محل دقیق این حادثه را ساعت 7 و 15 دقیقه صبح در منطقه داداش‌آبادنرسیده به امامزاده  آستارا  از  شهرستان مرزی بندر آستارا  اعلام شده است  و  مأموران اورژانس در کم‌ترین زمان ممکن در محل حادثه حضور یافتند ولی به دلیل شدت برخورد و پیچیدگی بدنه خودرو "L90"، سرنشینان با کمک امدادگران و تجهیزات ست امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از داخل خودرو به بیرون کشانده شدند.


 آستارا نیوز : سرنشینان این خودرو یک خانواده 4 نفره شامل مرد 38 ساله، زن 25 ساله، دو فرزند پسر و دختر 12 ساله و یک ساله به همراه برادر زن 30 ساله بودند که همگی به جز دختر بچه، جان خود را از دست دادند.

توضیح اینكه : این دومین تصادف در یان مسیر است كه راننده تریلی در شانه جاده ماشین خود را پارك و چون خانه اش  دم راه است گذشته و اگر این راننده قوانین را رعایت می كرد شاید این چهار خانواده زنده می مانند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم تیر 1393ساعت 0:10  توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  |  نظر بدهید
بیانیه مشترک «محمد جواد ظریف» و «کاترین اشتون» که متن آن بامداد روز شنبه منتشر شد، تأکید کرده است که طرفین طی هفته‌‌های آینده و به اشکال مختلف گردهم آمده و مذاکرات را ادامه می‌دهند. طرفین همچنین به وجود فاصله قابل توجه در برخی موارد کلیدی، با وجود برخی پیشرفت‌های ملموس، تأکید کرده‌اند.

ایران و گروه 1+5 روز جمعه توافق کردند که مهلت مذاکرات جامع را برای یک دوره 4 ماهه منتهی به سوم آذر، تمدید کنند.

یک عضو تیم مذاکره‌کننده ایرانی به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت که هنوز زمان و مکان دور بعدی مذاکرات مشخص نشده است.

به گفته وی، بر اساس بیانیه مشترک، نمایندگان ایران و گروه 1+5 طی چند هفته آینده تشکیل جلسه می‌دهند. پیشتر برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی‌هایی را در رابطه با تاریخ دور بعدی گفت‌وگوها منتشر کرده بودند.

متن بیانیه مشترک ظریف و اشتون به شرح زیر صادر شد:

ما به همراه مدیران سیاسی کشورهای 3+3 به صورت فشرده برای رسیدن به یک برنامه جامع اقدام مشترک با استفاده از شتاب سیاسی حاصل از تصویب و اجرای برنامه اقدام مشترک 24 نوامبر 2013 توسط طرفین تلاش کردیم.

ما از دولت اتریش و سازمان ملل برای حمایت فوق‌العاده در میزبانی این مذاکرات در وین سپاسگزاریم. ما جلسات مختلف در اشکال مختلف در فضایی سازنده برگزار کرده‌ایم تا به یک راه حل جامع درازمدت مورد توافق مشترک که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران همواره صلح‌آمیز خواهد بود، دست یابیم.

در چند هفته گذشته ما تلاش‌های خود را به صورت فزاینده تثبیت کردیم، از جمله از طریق حضور فعال وزرا و معاونین وزرای امور خارجه 3+3 که روز 13 ژوئیه 2014 به وین آمدند تا از نزدیک با میزان پیشرفت مذاکرات آشنا شوند. گرچه ما پیشرفت‌های ملموسی در برخی از موضوعات داشته‌ایم و مشترکا برای تدوین یک متن برنامه جامع اقدام مشترک کار کرده‌ایم، ولیکن هنوز فاصله قابل توجهی پیرامون برخی موضوعات اساسی باقی مانده است که نیاز به زمان و تلاش بیشتری دارد.

از این روز ما به همراه وزرای 3+3 تصمیم گرفته‌ایم که اجرای اقدامات برنامه اقدام مشترک را تا 24 نوامبر 2014 که مطابق با زمانبندی پیش‌بینی‌شده در برنامه مشترک اقدام است، ادامه دهیم. ایران و 3+3 مجددا تأکید می‌کنند که اجرای تمامی تعهداتشان در برنامه مشترک اقدام را به صورت موثر و به موقع ادامه خواهند داد.

ما با عزم راسخ برای رسیدن به توافق پیرامون یک برنامه جامع اقدام مشترک در اولین فرصت ممکن جلسات خود را در اشکال مختلف طی هفته‌های آینده برگزاری خواهیم کرد.

-------------------

مذاکرات وین 6 بدون دستیابی به راه حل نهایی میان ایران و 5+1 و تنها با موافقت طرفین بر تمدید توافق ژنو تا 24 نوامبر – 3 آذر - به پایان رسید تا آخرین یادگاری کاترین اشتون در این مذاکرات ثبت شود!

طبق توافق صورت گرفته، مذاکرات در هفته های آتی ادامه خواهد یافت و کاترین اشتون که تا پایان ماه اکتبر در سمت فعلی خود باقی خواهد ماند، همچنان سرپرستی 5+1 را بر عهده دارد.

با این وجود حدود یک ماه قبل از دومین زمان تعیین شده برای توافق نهایی، ماموریت او به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پایان می رسد و اگر توافقی در 24 نوامبر – 3 آذر – در کار باشد، اشتون امضاکننده این توافق نخواهد بود.

اشتون سیاستمدار 58 ساله عضو حزب کارگر انگلیس از سال 2009 مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرستی تیم 5+1 در مذاکرات هسته ای ایران را بر عهده گرفت که  در طول این مدت عملا پیشرفت خاصی در مذاکرات صورت نگرفت تا اینکه توافق ژنو که از سوی غربی ها پیروزی تلقی شده بود، در زمان او منعقد شد. پیش از آن، و به دنبال مذاکرات هسته ای اول و دوم بهمن ۱۳۸۹ در استانبول، مذاکرات با یک وقفه ۱۵ ماهه مواجه و دوباره در ۲۶ فروردین و سوم خرداد ۱۳۹۱ از سر گرفته شد. اما ادامه مذاکرات در بغداد و آلماآتی عملا هیچ نتیجه ای نداشت.

آخرین یادگاری اشتون!


او در سفر سال گذشته به تهران، با چند تن از متهمان فتنه نیز دیدار کرد!

اشتون در میان سیاستمداران یکی از بیشترین حقوق‌ها را دریافت می کند و حتی قرار است پس پایان دوران مسئولیتش در اکتبر، تا سه سال پرداخت حقوقش ادامه داشته باشد. حقوق پایه سالانه اشتون حدود ۳۷۳ هزار دلار یا ماهانه ۳۱ هزار دلار است. البته این رقم فقط رقم حقوق پایه است و اشتون در سال در مجموع حدود ۵۰۳ هزار دلار – بیشتر از نخست وزیر انگلیس - به دست می‌آورد.

فدریکو موگرینی وزیر امور خارجه ایتالیا، کارل بیلد وزیر امور خارجه سوئد، رادوسلاو شیکورسکی وزیر امور خارجه لهستان، میروسلاو لایچک وزیر امور خارجه اسلواکی و کریستالینا جورجیه وا، سیاستمدار و اقتصاددان بلغاری و از مسئولان فعلی در حوزه سیاست خارجی اتحادیه اروپا نامزدهای جانشینی اشتون هستند که شانس موگرینی از سایرین بیشتر است هرچند انتقاداتی از جمله جوان و بی تجربه بودن او برای چنین پستی نیز مطرح شده است.

آخرین یادگاری اشتون!
موگرینی جانشین احتمالی اشتون در کنار جان کری /(تصاویر اشتون و موگرینی در کنار جان کری را از اینجا ببینید)


موگرینی 41 سال دارد، عضو حزب دموکرات ایتالیاست و در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده است. اما نکته مهم در سوابق او، موضوع پایان نامه تحصیلی اش است؛ پایان نامه او "رابطه بین دین و سیاست در اسلام" بود. به علاوه موگرینی در گذشته بر روی پرونده های مربوط به عراق، افغانستان و روند صلح در خاورمیانه کار کرده است.

حال باید منتظر ماند و دید آیا جانشین اشتون نیز راه او را ادامه خواهد داد و یا سیاست جدیدی در مذاکرات در پیش خواهد گرفت. هرچند شاید پاسخ این پرسش چندان دشوار نباشد چراکه تجربه غربی ها نشان می دهد آنها در مسائلی مانند جلوگیری از پیشرفت جمهوری اسلامی ایران کاملا همسو و مشترک هستند!

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم تیر 1393ساعت 0:9  توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  |  نظر بدهید
یکی از رسانه های دولتی روسیه، مدعی درخواست حسن روحانی و پوتین برای تداوم مذاکرات مستقیم میان فلسطین و رژیم صهیونیستی شده است.

سایت اینترنتی شبکه راشاتودی عربی درباره تماس تلفنی اخیر روحانی و پوتین با استناد به بیانیه منتشرشده از سوی کاخ کرملین در روز الجمعه  18 ژوئیه نوشته است: "طرفین خواستار از سر گیری مذاکرات مستقیم فلسطین و اسرائیل شده‌اند."

ابهام درباره یک موضع روحانی پیرامون رژیم صهیونیستی +تصاویر


این در حالی است که پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری چنین مطلبی را در خبر مربوط به تماس روحانی و پوتین منتشر نکرده است.

ابهام درباره یک موضع روحانی پیرامون رژیم صهیونیستی +تصاویر


گفتنی است برخی منابع خبری داخلی نیز به نقل از خبرگزاری رویترز همین مطلب را نقل کرده اند. بر اساس خبر رویترز، "روسای جمهور دو کشور در این گفتگوی تلفنی بر نیاز به پایان مناقشه غزه و احیای گفتگوهای بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تاکید کردند."

ابهام درباره یک موضع روحانی پیرامون رژیم صهیونیستی +تصاویر


جمهوری اسلامی ایران تا کنون هرگز خواستار مذاکره هیچ یک از گروه های فلسطینی با اشغالگران قدس نشده است. از همین رو، این اعلام روسیه، به عنوان یک "تغییر موضع" برای نخستین بار، به شدت مورد توجه رسانه های خارجی به ویژه حامیان رژیم نامشروع صهیونیستی قرار گرفت.

ابهام درباره یک موضع روحانی پیرامون رژیم صهیونیستی +تصاویر


اگرچه محمدرضا صادق مشاور رسانه ای رییس جمهور به خبر سایت العربیه و اینکه ادعا کرده است که رئیس جمهور ایران خواستار مذاکره گروه‌های فلسطینی با رژیم صهیونیستی شده است گفته "این خبر صحت ندارد" و تاکید کرده است "همانگونه که قبلا نیز به کرات اعلام کردیم اخبار و برنامه‌ها، مواضع و دیدگاه‌های جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم که از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری منعکس می‌شود معتبر است" اما نکته قابل تامل اینجاست که اولا سایت العربیه تنها رسانه درج کننده این خبر نیست و در ثانی، منبع اصلی این اخبار، رسانه رسمی دولت روسیه بوده است.

هنوز معلوم نیست چرا روسیه که از کشورهای همسو با ایران محسوب می شود و در موضوعاتی مانند فلسطین اشتراکات زیادی با ایران دارد، چنین ادعایی را مطرح کرده است. نکته قابل تامل اینکه مذاکره مستقیم میان رژیم صهیونیستی و فلسطین یکی از معدود موراد اختلافی ایران و روسیه در این خصوص است که البته همواره در میان اشتراکات فراوان دو کشور گم شده است.

به این ترتیب با فرض نادرستی ادعای روسیه، احتمالا طرف روسی تلاش کرده است تا اندک اختلاف نظرهای موجود میان دو کشور در موضوع فلسطین را نیز به نفع روسیه حل کند! در این میان، تداوم رویه دولت، در عدم واکنش به این موضوع، به خبرسازی رسانه های غربی و عربی کمک کرده است.

-----------------------------

معاون پارلمانی رئیس جمهور در دولت دهم گفت: من هشدار می دهم که احیای دوباره شرکت های تأمین منابع انسانی خلاف سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است و بدون اینکه بخواهیم با این کار دولت را بزرگ می کنیم و کرامت افراد را زیر سوال می بریم.

بخشهایی از سخنان لطف اله فروزنده در گفتگو با تسنیم:
-بحثی که اکنون از سوی معاونت توسعه نیروی انسانی ریاست جمهوری در حال پیگیری است، احیای شرکت های پیمانکاری تأمین نیروی انسانی است.
-همه کارشناسان به ویژه خود کارکنان دولت می دانند که در دوران سازندگی و کارگزاران به اسم خصوصی سازی تعدادی از مشاغلی که در نظام اداری وجود داشتند از سوی افرادی تأمین می شدند که با استفاده از امکانات دستگاهها شرکت های واسطه ای به نام شرکت های تأمین منابع انسانی تشکیل داده بودند که این شرکت ها عمدتا از کارشناسان خود دستگاهها و کارشناسان بازنشسته دستگاهها تشکیل می شدند.
-اولا به اسم خصوصی سازی تعداد نیروی انسانی افزایش پیدا می کرد، همچنین نیروی انسانی بدون گزینش و بدون سنجش صلاحیت ها وارد سیستم می شد و تعداد آن هم مشخص نبود.
-مضاف بر اینکه افرادی که این شرکت های واسطه ای را در اختیار داشتند، یک مبلغی که حدود 30 درصد از دریافتی نیروی انسانی بود را برای خودشان برمیداشتند که این مسأله علاوه بر کاهش دریافتی نیروی انسانی موجب شده بود کارکنان در یک ناامنی کامل شغلی به سر ببرند و عزت نفسشان زیر سوال بود.
-اگر می گفتیم به طور مثال یک میلیون نیرو داریم، در عمل با ورود بی برنامه نیروهای شرکتی، یک میلیون و 200 هزار نیرو داشتیم، ولی واقعیت گفته نمی شد.
-البته در برخی از فعالیت ها که به صورت حجمی است و می شود آن فعالیت ها را به شرکت ها داد و لازم نیست که نیروی انسانی مستقر شود، این رویه جواب می داد اما در کارهایی که نیروی انسانی بخواهد در دستگاه مستقر شود، این روش خوبی نبود.
-نتیجه این شد که تعدادی نیرو بدون برنامه ریزی و بدون گزینش گرفته شد، همچنین این شرکت ها به مقری تبدیل شدند برای جذب کارشناسان چرا که جذب کارشناسان در دستگاهها با آزمون و مصاحبه و با گرفتن پایه های شغلی انجام می شد اما از طریق این شرکت ها، کارشناسان بدون هر آزمونی و به راحتی به دستگاهها ورود می کردند.
-در آخرین بررسی هایی که داشتیم حدود 30 درصد نیروهایی که در آموزش و پروش از این طریق جذب شده بودند معلم بودند و در بهداشت و درمان تعداد زیادی پرستار و پزشک اینگونه وارد سیستم شدند که تمام بدون صلاحیت سنجی و بدون برنامه ریزی بود.
-در دولت دهم به این نتیجه رسیدیم که اولین قدم در ساماندهی نیروی انسانی تعیین تکلیف این شرکت ها است، دولت دهم این شرکت ها را منحل کرد و مشخص کرد در هر دستگاهی برای انجام هر کاری چقدر نیروی پشتیبان نیاز است تا برای تأمین این نیروی پشتیبان، بر اساس ماده 124 قانون مدیریت به صورت کارگری مستقیما با دستگاه قرارداد بسته شود.
-حذف شرکت های واسطه تأمین نیروی انسانی را موجب صرفه جویی قابل توجه در هزینه های نیروی انسانی در دولت است.حساب کنید که نزدیک 200 هزار نیرو در طول سال، 30 درصد از حقوق و مزایای‌شان را در اختیار شرکت های واسطه ای می گذارند و حدود 20 سال این کار انجام شده، ببینید چه رقمی اضافه هزینه شده و در صورت حذف این واسطه ها، چقدر صرفه جویی می شود .
-متاسفانه دولت فعلی این گونه برداشت کرده که شرکت های دولتی در دولت های نهم و دهم 400 تا 500 هزار نفر بدون حساب و کتاب وارد سیستم کرده اما واقعیت این است که اینها در سیستم بودند و با کاری که انجام شد، ساماندهی شدند.
-ورود نیروها کنترل شد و قرار شد هرگونه استخدامی حتما بر اساس ماده 44 قانون مدیریت باشد و حتما آزمون برگزار شود و حتما افراد بر اساس آزمون و گذراندن مراحل قانونی دیگر انتخاب شوند.
-به نظر می رسد حرکتی در دولت یازدهم شروع شده تا این شرکت ها دوباره احیا شوند، احیای این شرکت ها هدر رفت منابع است و گذاشتن افرادی واسطه ای و پول در جیب اینها کردن، حقوق نیروی انسانی را ضایع می کند و کرامت انسانی افراد را زیر سوال می برد.
-ما اگر تأکید داریم بر خصوصی سازی، خصوصی سازی به این معناست که مأموریت کلا به بخش خصوصی واگذار می شود، نمی توان مأموریتی را دولت داشته باشد و بخشی از نیرو را بخواهد بخش خصوصی تأمین کند، این بدان معنی است که راهی را باز کرده اید برای ورود نیروی انسانی بدون ضابطه.
-دردولت دهم اولا افراد واسطه ای حذف شدند، هزینه ها کاهش پیدا کرد، امنیت شغلی برای بعضی ها ایجاد شد و انگیزه لازم را برای فعالیت پیدا کردند و مهمتر اینکه آمار نیروی انسانی شفاف شد و آنچه که در دولت دهم انجام شد و آمار هم گویای آن است، این بود که نزدیک 600 هزار نفر نیرو از سیستم خارج شد و حدود 24 درصد ما کاهش نیروی رسمی و پیمانی داشتیم و اگر جایگزین هم می خواستیم از همین نیروهای موجود جایگزین کردیم و با مدل تبدیل وضعیت کار را انجام می دادیم.
-من هشدار می دهم که احیای شرکت های منابع انسانی خلاف سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است و بدون اینکه ما بخواهیم با این کار دولت را بزرگ می کنیم و کرامت افراد را زیر سوال می بریم و تعدادی از آدمهایی که در سیستم تکنوکرات هستند یک منبع درآمدی برایشان ایجاد می کنیم که حق دیگران را ضایع کنند.
-دستگاههای نظارتی و نمایندگان مجلس نباید اجازه دهند این اتفاق بیفتد، سیاست غلطی که حدود 20 سال توسط همین دوستان پیاده شد و نتیجه اش این شد که ما سیستم گزینش و سیستم انتخاب را زیر سوال بردیم نباید تکرار شود.
-طبیعی است که ما باید به دنبال این باشیم که بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در نظام اداری کشور تحول ایجاد کنیم که در این راستا منطقی سازی، چابک سازی، کرامت انسانی، سرعت و دقت و اثربخشی اصل است اما نه با این مدلی که دوستان در 20 سال گذشته پیاده کردند بلکه نیاز به مدل جدید دارد و مدل جدید هم این است که شما بسترهای لازم را برای مشارکت مردم فراهم کنید.
-اطلاعی نداریم که این مسئله اکنون در حد پیگیری و طرح ریزی است یا به شکل مصوبه رسمی هم رسیده است اما باید توجه داشت که اگر ماموریتی را دولت انجام می دهد باید نیروی انسانیش را هم خودش تأمین کند و زمانی که مأموریتی به بخش خصوصی داده می شود طبیعی است که ما نیازی به تأمین نیروی انسانی از سوی دولت نداریم.
-اینکه در نظام اداری هم نیروی رسمی داشته باشیم، هم پیمانی، هم ساعتی ، هم خرید خدمت و هم شرکتی و هم انواع مختلف نیروها، رویه غلطی است که هم موجب می شود آمار واقعی تعداد نیروی انسانی در دسترس نباشد، هم باعث به کار گرفتن افراد بدون گزینش صلاحیت می شود، هم باعث ایجاد تبعیض بین نیروهای انسانی می شود و هم موجب می شود افراد سودجو سواستفاده کنند.
-30 درصد نیروهایی که در آموزش و پرورش از طریق شرکت های واسطه به کار گرفته شدند معلم بودند، وقتی معلم شرکتی شود دیگر چیزی از تعلیم و تربیت باقی نمی ماند.
-سیاست های آموزش و پرورش روشن است، هم در اصل 29 قانون اساسی و هم در نظام تحول آموزش و پرورش آمده که متولی آموزش و پرورش دولت است و می تواند از ظرفیت های مردمی استفاده کند ولی ما باید توجه داشته باشیم که بحث تربیت انسانها بسیار مهم است و باید به معلم جایگاه ویژه دهیم و به گونه ای معلمان را انتخاب کنیم که تربیت نیروهای انسانی آینده کشور به مخاطره نیفتد و از طرفی دیگر به وضعیت معیشتی معلمان برسیم و اهمیت ویژه ای به جایگاه آنان بدهیم تا بدون دغدغه به تربیت نسل آینده کشور بپردازند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم تیر 1393ساعت 0:8  توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  |  نظر بدهید
http://e-astara.blogfa.com/post/2
-------------------

امام جمعه موقت آستارا گفت: در وصف علی (ع) طول عمر انسان برای شناخت فضایل این امام همام کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام ناصر صالحی عصر امروز در مراسم شهادت امیرالمومنین(ع) در شناخت این امام همام، اظهار کرد: در وصف علی (ع) همین بس که طول عمر انسان برای شناخت فضایل این امام کافی نیست.

وی، کرامات علی (ع) از دیدگاه پیامبر (ص) را تمام نشدنی و پایان‌ناپذیر خواند و افزود: شجاعت در جنگ‌ها صدر اسلام بی‌نظیر بود.

امام جمعه موقت آستارا، شکافته شدن فرق سر علی (ع) در محراب عبادت را امتحان الهی نامید و گفت: شیعه کسی است که به سفارش‌های این امام بزرگوار عمل کند.

وی، علی (ع) را امام عادل و اصل ایمان خواند و خاطرنشان کرد: امام علی(ع) برتر از انبیای الهی غیر از پیامبر (ص) است.

صالحی با بیان اینکه علی (ع) نخستین کسی بود که به اسلام ایمان آورد، یادآور شد: علی(ع) صاحب کرامات و حوائج مادی، معنوی، علمی و عرفانی و یاور همیشگی رسول اکرم (ص) بود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم تیر 1393ساعت 23:35  توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  |  نظر بدهید

 این وبلاگ هیج ارتباطی با آستارا ینوز ندار د و جعلی می باشد

تاریخ:شنبه 28 تیر 1393-11:36 ب.ظ

http://e-astara.blogfa.com/post/2


امام جمعه موقت آستارا: طول عمر انسان برای شناخت فضایل علی (ع) کافی نیست

تاریخ:شنبه 28 تیر 1393-11:35 ب.ظ

امام جمعه موقت آستارا گفت: در وصف علی (ع) طول عمر انسان برای شناخت فضایل این امام همام کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام ناصر صالحی عصر امروز در مراسم شهادت امیرالمومنین(ع) در شناخت این امام همام، اظهار کرد: در وصف علی (ع) همین بس که طول عمر انسان برای شناخت فضایل این امام کافی نیست.

وی، کرامات علی (ع) از دیدگاه پیامبر (ص) را تمام نشدنی و پایان‌ناپذیر خواند و افزود: شجاعت در جنگ‌ها صدر اسلام بی‌نظیر بود.

امام جمعه موقت آستارا، شکافته شدن فرق سر علی (ع) در محراب عبادت را امتحان الهی نامید و گفت: شیعه کسی است که به سفارش‌های این امام بزرگوار عمل کند.

وی، علی (ع) را امام عادل و اصل ایمان خواند و خاطرنشان کرد: امام علی(ع) برتر از انبیای الهی غیر از پیامبر (ص) است.

صالحی با بیان اینکه علی (ع) نخستین کسی بود که به اسلام ایمان آورد، یادآور شد: علی(ع) صاحب کرامات و حوائج مادی، معنوی، علمی و عرفانی و یاور همیشگی رسول اکرم (ص) بود.
نمک نشناس نباشید


آشنایی با زندگانی امام علی (ع)
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معاون فرمانده سپاه قدس گیلان خبر داد برگزاری نمایشگاه «جاهلیت مدرن» در گیلان

تاریخ:شنبه 28 تیر 1393-11:45 ب.ظ

معاون فرمانده سپاه قدس گیلان خبر داد
برگزاری نمایشگاه «جاهلیت مدرن» در گیلان

معاون فرهنگی اجتماعی فرمانده سپاه قدس گیلان از برگزاری نمایشگاه «جاهلیت مدرن» در نقاط مختلف این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، موضوع ماهواره پدیده نوظهوری است که بنیاد اخلاق در جوامع اسلامی را به خطر انداخته و از بدترین سلاح‌ها و حرکت‌های مرموز غرب در مقابله با مسلمانان به شمار می‌رود و ویرانی تغییر سبک زندگی، روابط نامشروع، خشونت در رفتار، مادی‌گرایی صرف و ... را به‌دنبال دارد.

بسیاری از مردم به ماهواره با دیده خشم نگریسته و براین عقیده هستند باید ریشه‌کن شود اما واقع این است که آنتن ماهواره‌ای مانند رادیو، تلویزیون و ویدئو ابزار جدیدی است و می‌توان آن را در امور سودمند زیان‌بار به‌کار گرفت.

همان‌طور که دشمنان دین از این وسایل در راه ترویج ضد ارزش‌های منحط اخلاقی و افکار ویرانگر خود استفاده می‌کنند، مسلمانان نیز می‌توانند با بهره‌گیری صحیح از این پدیده جدید آن را در راه ارشاد و هدایت انسان‌ها به‌کار گرفته و فرهنگ اسلامی خود را در تمام آفاق بگسترانند و در این راستا مصاحبه تفصیلی با عنایت رضائی‌پور معاون فرهنگی اجتماعی فرمانده سپاه قدس گیلان انجام دادیم که در ذیل می‌خوانید:

فارس: هدف از راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای غرب چیست؟

-باید این حقیقت را خاطرنشان کرد راه‌اندازی و به‌کارگیری ماهواره در عصر حاضر زنجیره‌ای از نبرد بین مادیت و مادی‌گرایی بوده و نشان‌دهنده عمق مبارزه و رویارویی با ارزش‌های انسانی است که مکتب حیات‌بخش اسلام آن را به جامعه بشری هدیه کرده، زیرا در گذشته نزدیک جهان غرب با نیروی نظامی و لشکرکشی ضد جهان اسلام می‌جنگید اما امروزه از طریق تهاجم فرهنگی و مبارزه با ارزش‌های والای انسانی توسط آنتن‌ها و ماهواره‌های پیشرفته علیه اسلام و مسلمانان به‌پاخاسته است.

فارس: آیا ماهواره معضل سیاسی است؟

-موضوع ماهواره بیش از آنکه معضل سیاسی یا اخلاقی و روانی باشد یک پدیده فرهنگی است، چراکه همواره امت‌های پیشرفته و برخوردار از فرهنگ قوی و غنی قادرند موجودیت و اقتدار خود بر امت‌های شکست خورده و عقب‌افتاده را تحمیل کنند و اکنون هیچ راه چاره و علاجی بهتر از این نیست که مسلمانان پیش روند و جای خود در جامعه جهانی را باز کرده و مانند گذشته موقعیت و جایگاه واقعی خود در این دنیای پهناور را به‌دست آورند از این‌رو لازم است راهکارهای مقابله با خطرهای ناشی از اثرات مخربی که از طریق ماهواره‌ها پخش می‌شود، بررسی دقیق شود.

فارس: با ماهواره چگونه باید برخورد کرد؟

-مقام معظم رهبری برخورد حکیمانه را ارائه کردند و فرمودند که امروزه دنیای اتصال و ارتباط است و نمی‌شود حصار کشید و از قبل از آنکه بیاید، باید به فکر بود و برخورد حکیمانه داشت و به این دلیل امسال را سال فرهنگ نامگذاری کردند، چراکه تمرکز دشمنان بر روی فرهنگ به دلیل تأثیرگذاری این مقوله بیشتر از جاهای دیگر است.

فارس: هدف و تحرک ماهواره‌ها بر چه موضوعی است؟

-هدف و آماج تحرک دشمنان در زمینه فرهنگ در قالب ایمان و باورهای مردم است، دستگاه‌های تبلیغاتی دشمن از روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی تمام تلاش و توان خود را گذاشته‌اند تا مردم نسبت به پایه‌های انقلاب بی‌اعتقاد شوند و باورهای قلبی مردم را مورد تهاجم قرار دادند و این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت.

فارس: مصداق تهاجم ماهواره‌ای کدام است؟

-تمسخر روح استقلال ملی و زبان فارسی، تحقیر خلق و خوی ایرانی، ترویج اصالت لذت در جامعه و ترویج اباحه‌گری، ترویج تردید در مردم به جای عزت راسخ ملی، ترویج احساس حقارت ملی به جای عزت و اعتماد به‌نفس ملی، ترویج شبهه‌افکنی و بی‌اعتماد به جای ایمان راسخ و ترویج لذت‌جویی و شهوت‌رانی به جای کار، تلاش و همت بلند از جمله مصداق‌های تهاجم ماهواره‌ای است.

فارس: دستگاه‌ها و مردم در مقابل ماهواره چه وظایفی دارند؟

-وظایف ایجابی و دفاعی از جمله وظایف دستگاه‌های رسمی کشور است ضمن اینکه تداوم در فعالیت‌های فرهنگی خودجوش و گسترده جوانان و تداوم مذاکرات و نگاه نقادانه مراجع فرهنگی نسبت به اوضاع کشور حائز اهمیت است.

فارس: ماهواره تا چه اندازه در رفتارهای اجتماعی تأثیرگذار است؟

-ماهواره مهم‌ترین پایگاه و سلاح تهاجم دشمن در عرصه جنگ نرم محسوب می‌شود و طبق تحقیقات علمی شبکه‌های ماهواره‌ای منشأ ناهنجاری‌های اجتماعی و اخلاق هستند و طلاق، اختلاف‌های قومی و مذهبی، غیرت‌زدایی، بلوغ زودرس، لذت زودرس و بزهکاری را ترویج می‌کنند.

فارس: شبکه‌های اجتماعی چه نقشی را به عهده دارند؟

-شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توئیتر، یوتیوب و ... دربردارنده محتوای ایجاد شده بر پایه مشارکت مردم است و کاربر در این گونه سایت‌ها در فضای مجازی قرار گرفته و فعالیت‌های اجتماعی، مشارکتی، اشتراکی و ارتباطی دارد و بر بستر ارتباط بین اعضا شکل می‌گیرد و مهم‌ترین آسیب‌های این شبکه‌ها نشر اطلاعات در قالب رسانه‌های جمعی، نقض حریم خصوصی، ایجاد بحران هویت و ... است به‌ویژه پوچ‌گرایی در دوران نوجوانی و جوانی که مسئله بحران هویت روی می‌دهد بسیار پر رنگ شده و حتی منجر به بی‌هدفی زندگی و خودکشی می‌شود.

فارس: محتوای بازی‌های رایانه‌ای بر چه پایه‌ای است؟

-خشونت‌طلبی، جاذبه‌های جنسی، تقدس‌زدایی، ترویج شیطان‌پرستی، حیازایی، اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی ارمغان بازی‌های رایانه‌ای غرب است.

فارس: با شبکه‌های ماهواره‌ای چه باید کرد؟

-برای پاسخ به پرسش مذکور باید ماهیت، اهداف، محتوا و پیامدهای شبکه‌های ماهواره‌ای را بشناسیم زیرا ماهواره گنداب فسادی است که تیرهای زهرآگین خود را به طرف ملت‌ها و کشورها هدف‌گیری کرده و نکته مهم این است که بیشترین شبکه‌های ماهواره‌ای دنیا از کشور آمریکا مدیریت می‌شوند و 90 درصد از گردانندگان آن را سه درصد از جمعیت یهودی آمریکا تشکیل می‌دهند.

فارس: چه تعداد شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان فعال هستند؟

-سال 1373 تنها سه شبکه تلویزیونی فارسی زبان علیه ایران فعالیت می‌کردند و این آمار در سال 1391 به 125 شبکه رسید و 13 شبکه ویژه پخش سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی است.

فارس: محتوای شبکه‌های ماهواره‌ای چیست؟

-فیلم، سریال، موسیقی و سرگرمی بیشترین محتوای شبکه‌های ماهواره‌ای را تشکیل می‌دهد و 48 شبکه در زمینه کودک و نوجوان، 19 شبکه دینی و مذهبی، 80 شبکه مصرف‌گرایی، پوشش و مد، سه شبکه سیاسی بیگانه، 10 شبکه سیاسی ضد انقلاب و هشت شبکه سیاسی تجزیه‌طلب فعال هستند.

فارس: شبکه‌های ماهواره‌ای چه موضوع‌هایی را رواج می‌دهند؟

نمودار برنامه شبکه‌های فارسی زبان خیانت زن و شوهر به همدیگر، فرزند نامشروع، خیانت به همسر، رفتارهای جنسی زننده، تجاوز جنسی، دوستی با جنس مخالف، بارداری قبل از ازدواج، رابطه‌های جنسی قبل از ازدواج، سقط جنین و رابطه نامشروع است و با رویکرد فردگرایی و «من»‌محوری، لذت‌جویی، مصرف‌گرایی، تنوع‌طلبی، آزادی بی‌قیدوبند، پوچ‌گرایی، اختلاف‌افکنی قومی و مذهبی و فروپاشی خانواده‌ها فعالیت می‌کنند.

فارس: چه برنامه‌ای برای روشنگری جامعه در دست اقدام دارید؟

-نمایشگاه «جاهلیت مدرن» به منظور آشنایی با پیامد شبکه‌های ماهواره‌ای و تغییر سبک زندگی در قالب ترویج مدگرایی، مصرف‌گرایی، اشرافی‌گری و ... در شهرستان‌های مختلف گیلان دایر شده است و این روند تداوم پیدا می‌کند.

------------------------------

مدیرکل اوقاف گیلان:
استغفار بازدارنده عذاب الهی است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان گفت: استغفار در ایام لیالی قدر بازدارنده عذاب الهی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستانه‌اشرفیه، حجت‌الاسلام ولی عادلی عصر امروز در مراسم عزاداری شهادت امام  علی (ع) در صحن حرم مطهر سید جلال‌الدین اشرف حکمت 89 نهج‌البلاغه را تشریح کرد.

وی استغفار در ایام لیالی قدر را بازدارنده عذاب الهی دانست و تصریح کرد: شب قدر شب اصلاح شدن بین ما و خداوند متعال است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با اشاره به اینکه ذکر استغفار و توبه انسان را از عذاب الهی دور نگه می‌دارد، اظهار کرد: صلوات عامل سنگینی مثبت اعمال انسان است. وی استغفار و توسل به ائمه اطهار(ع) در شب‌های قدر را راه نجات انسان‌ها دانست و گفت: طبق فرمایش علی (ع) هر کس در درون خود واعظی داشته باشد خداوند نیز برای او حافظی قرار می‌دهد.

به گزارش فارس؛ صحن حرم مطهر‌ سید جلال‌الدین اشرف مملو از مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

امام جمعه موقت آستارا: طول عمر انسان برای شناخت فضایل علی (ع) کافی نیست

تاریخ:شنبه 28 تیر 1393-11:43 ب.ظ

http://e-astara.blogfa.com/post/2
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم تیر 1393ساعت 23:38  توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  |  نظر بدهید

امام جمعه موقت آستارا گفت: در وصف علی (ع) طول عمر انسان برای شناخت فضایل این امام همام کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام ناصر صالحی عصر امروز در مراسم شهادت امیرالمومنین(ع) در شناخت این امام همام، اظهار کرد: در وصف علی (ع) همین بس که طول عمر انسان برای شناخت فضایل این امام کافی نیست.

وی، کرامات علی (ع) از دیدگاه پیامبر (ص) را تمام نشدنی و پایان‌ناپذیر خواند و افزود: شجاعت در جنگ‌ها صدر اسلام بی‌نظیر بود.

امام جمعه موقت آستارا، شکافته شدن فرق سر علی (ع) در محراب عبادت را امتحان الهی نامید و گفت: شیعه کسی است که به سفارش‌های این امام بزرگوار عمل کند.

وی، علی (ع) را امام عادل و اصل ایمان خواند و خاطرنشان کرد: امام علی(ع) برتر از انبیای الهی غیر از پیامبر (ص) است.

صالحی با بیان اینکه علی (ع) نخستین کسی بود که به اسلام ایمان آورد، یادآور شد: علی(ع) صاحب کرامات و حوائج مادی، معنوی، علمی و عرفانی و یاور همیشگی رسول اکرم (ص) بود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم تیر 1393ساعت 23:35  توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی  |  نظر بدهید
کار برخی ها نمکدان شکستن شده است، سبک معیشتی و رفتاری که بسیاری از ما در زندگی مان بدان دچار هستیم اما تا به حال چهره زشت خود را در آن هنگام ندیده ایم

 

 

امام علی علیه السلام می فرمایند:

خالِطوا النّاسَ مخالَطَـةً إن مِتُّم مَعَها بَکوُا وَ إن عِشتُم حَذُّوا إلَیکُم

با مردم چنان رفتار کنید که اگر با آن رفتار بمیرید بر شما بگریند و اگر زنده باشید مشتاق شما باشند.

اشخاصی را می شناسیم که تا زنده اند مردم با عشق و علاقه آن ها را دوست می دارند و در مرگشان متأثر و سوگوار می شوند. می دانید این ها چه کرده اند که محبوب واقع شده اند؟

این اشخاص روش صحیحی را برای معاشرت با مردم و اطرافیانشان انتخاب کرده اند این ها افرادی قدرشناس و حق شناس و آگاه به مسائل زندگی خود و اطرافیان شان هستند آنان سعی و کوشش می کنند آنچانکه شایسته است حقوق دیگران را رعایت کنند ودل ها را با توجه به میزانهای الهی از خود راضی و شاد کنند شما هم اگر می خواهید محبوب دل ها و قلب ها گردید و مردم به شما علاقمند گردند به سفارش امام علی علیه السلام عمل کنید و در هنگام ارتباط با مردم رویه ای عاقلانه در پیش گیرید و قدر محبت ها و جایگاه های آن ها را بدانید و به آن ها بها دهید؛ بهای خدمات مردم بر شما قدرشناسی و ارج گذاری به خدمات آنان است.

باید برای احیای این فضیلت تلاش کرد.پیشگامان این حرکت می توانند از درون جامعه خصوصا نخبگان برخیزند و با انواع رفتارهای خود به بازگشت آن به درون جامعه کمک کنند.قدرشناسی راهی برای استحکام و همبستگی ملی است

قدرشناسی: یکی از مهم ترین ویژگی های آدمی "قدرشناسی" است.از نظر لغت برابر با علم، دانش، تربیت، ادب، عقل، خرد، تدبیر و چاره است.از نظر رفتاری یک فضیلت و نشان دهنده ی ارزش سنجی است.بنابراین یک ارزش محسوب می گردد.

گاه گفته می شود تا چیزی را از دست ندهیم، قدر آن را نمی دانیم، این گویای یک واقعیت اجتماعی است.انسان ها باید بدانند که قدرشناسی عامل تداوم خوبی ها و کارهای خیری است که دیگران انجام داده اند و بدین سان تشویقی برای ادامه ی آن ها محسوب می گردند.

بیشتر مراودات تحت تاثیر مسائل منفی و یا مثبت متغییر می گردند.در این میان نقش نهادهای اجتماعی کاملا گویا و مبراست.این مطلب که انسان های قدرشناس و سپاسگزار راضی تر، خوشبخت تر و اجتماعی تر از افرادی هستند که با دقت تمام جهات منفی اجتماع خود را موشکافی و بایگانی می کنند، قابل پذیرش می باشد.

باید برای احیای این فضیلت تلاش کرد.پیشگامان این حرکت می توانند از درون جامعه خصوصا نخبگان برخیزند و با انواع رفتارهای خود به بازگشت آن به درون جامعه کمک کنند.قدرشناسی راهی برای استحکام و همبستگی ملی است.

گرچه آن را می توان ذاتی دانست اما برای افراد مبتدی آموختنی است.بزرگان و سیاستمداران و مدیران مملکت آموزش دهنگان ماهری هستند.آن ها باید پیشگام عملی در این زمینه باشند.چرا با تغییرات معمولی در یک ارگان یا نهاد اجتماعی این امر به صورت جدی پی گیری نمی شود؟ اگر قدرشناسی از دهقان فداکار در کتب درسی نبود، چه تضمینی بر ادامه ی آن وجود داشت؟

دل شکستن

مملکت ما بر پایه ی دوستی و همبستگی بنا شده است اما از جهاتی خصوصا موضع گیری های منفعتی و جناحی، مورد تهدید قرار می گیرد.چه اشکالی برای مدیر جدید پیش می آید اگر از زحمات او در طول دوران خدمتش تشکر و سپاسگزاری نماید.

نقش منافع شخصی :ایران اسلامی کشوری نیست که بر پایه ی منافع شخصی بنا شده باشد.ابتدای انقلاب بر اساس مردمی بودن و در ادامه بر پایه ی همبستگی و دوستی استوار بوده است.باید با رفتارهای خود قدرشناسی را مستحکم نماییم.این یک وظیفه است و لازمه ی آن دست کشیدن از منفی گرایی، حملات نابخردانه، نق زدن، ایراد گرفتن و عدم تاکید بر منافع شخصی بودن است.

حرف را باید به عمل تبدیل نمود.دروغ گویی راه درستی در این زمینه نیست.جناح بازی استحکامات موجود را مورد حمله قرار می دهد.هشت سال دفاع جانانه باید برای همه الگو باشد.زمانی که تمامی آدم ها در کنار هم به دفاع پرداختند و پیر و جوان، ارتشی و بسیجی، سپاهی و عادی در آن تفاوتی نداشتند.

باید با قدرشناسی راه های نفاق و اختلاف را مسدود کرد،قدرت طلبی را مدفون و بدین سان کوشید تا با اجرای این فضیلت همدلی واقعی را ایجاد نمود.روش های مختلف قدرشناسی فراوان و مختلفند.مسئولین هشیار باشند و در اتاق های اداری خود محصور نشوند.پرداختن به اصل ها برای احیای ارزش های انقلاب اسلامی لازم و ضروری است

نقش مسئولین:مسئولین مملکت باید با برنامه های خود این فضیلت را احیا نمایند.چه اشکالی دارد اگر فرماندار شهری از تمامی فرمانداران قبلی برای یافتن راه حل ها و نیز تشکر از زحمات آن ها دعوت به عمل آورد؟ اگر استاندار یک استان چنین عملی انجام دهد الگویی برای سایر مدیران نخواهد بود؟

توصیه: ما قدرشناسی را یک ارزش می دانیم.کم رنگ شدن را خطری بزرگ برای همبستگی و همدلی مردم در نظر می گیریم و بدون شک آگاهیم که احیای آن شتاب دادن به استمرار عقلانی و متفکرانه ی هدایت جامعه است.

باید با قدرشناسی راه های نفاق و اختلاف را مسدود کرد،قدرت طلبی را مدفون و بدین سان کوشید تا با اجرای این فضیلت همدلی واقعی را ایجاد نمود.روش های مختلف قدرشناسی فراوان و مختلفند.مسئولین هشیار باشند و در اتاق های اداری خود محصور نشوند.پرداختن به اصل ها برای احیای ارزش های انقلاب اسلامی لازم و ضروری است.

قدرشناس زحمات مردم باشید تا بدین سان مورد تقدیر قرار گیرید حتی اگر خواهان آن نباشید.بوسه زدن بر دستان پدر و مادر تنها نشان دهنده ی بزرگواری افرادی است که جوهره ی انسانی آن ها فعال و کوشا ست.قدر دانی و با مردم و همگون با آن ها زیستن نشانه ی همت بلند مردانی است که می خواهند جامعه ای همبسته و یک دست داشته باشند.

کلام آخر:قدرشناسی از کارهای خوب، راهی برای ادامه ی آن ها و بدین شکل رسیدن به ارزش های انسانی است.برنامه های آتی مملکت ما باید بر این اساس شکل گیرند و تلاش ها باید به سمت و سویی رهنمود گردند که اختلافات کمترین جای را در آن داشته باشند.همت همه برای قدرشناسی لازم و ضروری است.همه متعلق به این سرزمین هستیم و حفظ آن را با قدرشناسی تضمین می کنیم.

 


منابع:

1,الهام از گفتار علی علیه السلام، سید محمد تقی حکیم

2, نهج البلاغه، علی دشتی

3, اخلاق معاشرت، جواد محدثی

4 ایران انا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

روزه داران شیعه و سنی آستارایی به همراه مسلمانان جمهوری آذربایجان عزاداری کردند

تاریخ:شنبه 28 تیر 1393-08:54 ب.ظ


 

 جمع کثیری از شیفتگان مولی الموحدین علی(ع) از محل رو به روی سپاه ناحیه آستارا تا مسجد حضرت علی بن ابی طالب(ع) این شهر با پای پیاده به سینه زنی و عزاداری خیابانی پرداختند.

مردان و زنان شرکت کننده در این آیین با پوشیدن لباس های حزن و اندوه در یک هوای آفتابی و سوزان، عشق و علاقه پر حرارت خود را به مولای متقیان نشان دادند.

عزاداران پس از شرکت در دومین شب از لیالی پر فضیلت قدر این بار در روز شهادت امام مهربانی ها هم سوگ با یتیمان کوفه گریستند.

برخی از سوگواران برای اینکه ارادت باطنی خود را به مولی الموحدین(ع) و سیره پاک آن حضرت به صورت عملی نشان دهند ، در طرح اکرام ایتام با مراجعه به ایستگاه های سیار کمیته امداد امام خمینی(ع) شرکت کردند.

از صحنه های جالب در این آیین، پیوستن شركت بر داران اهل تسنن آستارا و  ده ها مسلمان شیعه مرد و زن جمهوری آذربایجان به صفوف عزاداران بود که در سوگ سالروز شهادت حضرت علی(ع) همنوا با مداحی آذری مداحان اهل بیت عصمت و طهارت اشک ماتم ریختند.

عزداران پس از رسیدن به مقصد ، ادامه مراسم شهادت امام علی(ع) را در مسجد حضرت علی بن ابی طالب(ع) برگزار کردند.
سخنرانی ، مداحی و ذکر مصیبت در سوگ شهادت حضرت علی(ع) از دیگر بخش های این آیین بود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شب شعر “مولای متقیان” در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا برگزار می شود.

تاریخ:شنبه 28 تیر 1393-08:51 ب.ظ

عطا اله آهنی مسئول کانون بسیج هنرمندان شهرستان آستارا امروز عصر از برگزاری شب شعر “مولای متقیان”به مناسبت شهادت امیرالمومنین حضرت علی بن ابیطالب(ع) ساعت ۲۲ شب فردا یکشنبه در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا خبر داد.

وی با بیان اینکه این همایش شعری در مدح و ثنای این امام بزرگوار برگزار می شود اظهار کرد:در این نشست که به همت کانون ادبی  انجمن شعر و ادب شهریار با حضور شش نفر از شاعران آستارا برپا می شود هنرمندان شاعر آثار برگزیده شعر خود را ارائه خواهند نمود.

آهنی شعر را زبان گویا و زیبای ذهن بشر به صورت کلمات و جملات پرورش یافته عنوان کرد و گفت:شعر جاودانگی یافتن احساس انسان از یک لحظه از زمان ،در جامعه واژه هاست.

وی شعر را نتیجه تفکر ذهنی زیبای بشر برای بیان حالات روحی انسان،توصیف طبیعت و … عنوان کرد.

 مسئول کانون بسیج هنرمندان بندر مرزی آستارا امام علی(ع) را صاحب کرامات و  فضائل انسانی و در فصاحت و بلاغت زبانزد عام و خاص بیان نمود.

آهنی امیرمومنان علی(ع) را منشاء رحمت و خیر فراوان برای همه بشریت ذکر نمود و افزود:سرانجام این امام بزرگوار به علت عدم ظرفیت بشر در پذیرش عدالت به شهادت رسید.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :7
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  


Admin Logo
themebox Logo