تبلیغات
انصار حزب الله گیلان - مطالب مرداد 1393

فریاد مردم گیلان- ASTARAo@YAHOO.COMایمیل ارسال خبر و عضویت

امام جمعه موقت آستارا: امام صادق (ع) تعلیم تمام ابعاد فقه را تبیین کرد

تاریخ:جمعه 31 مرداد 1393-07:34 ب.ظ

امام جمعه موقت آستارا: امام صادق (ع) تعلیم تمام ابعاد فقه را تبیین کرد

امام جمعه موقت آستارا:
امام صادق (ع) تعلیم تمام ابعاد فقه را تبیین کرد

امام جمعه موقت آستارا گفت: تعلیم و تربیت تمام ابعاد فقه توسط امام جعفر صادق (ع) تبیین شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام ناصر صالحی امروز در نماز جمعه این شهر از حضور مردم مرزدار آستارا به خاطر شرکت در مراسم عزاداری شهادت امام صادق (ع) قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه حضرت امام جعفر صادق (ع) مصیبت‌های زیادی را متحمل شد، اظهار کرد: خانه امام صادق (ع) را حکومت وقت عباسی آتش زد اما امام به اذن الهی سالم ماند و آنها به دلیل بی‌بصیرتی معجزه الهی را درک نکردند و امام (ع) را مسموم کردند.

امام جمعه موقت آستارا ادامه داد: زمانی که بنی‌امیه و بنی‌عباس درگیر جنگ با یکدیگر بودند امام صادق (ع) از این فرصت طلایی و فراغت برای تربیت 4 هزار شاگرد استفاده کرد که در این تربیت و تعلیم تمام ابعاد فقه از روزه و حج و زکات و جهاد و طهارت تبیین شد.

وی به سالروز آتش زدن مسجدالاقصی توسط رژیم جعلی صهیونیست‌ اشاره کرد و گفت: این اتفاق 40 سال پیش رخ داد و حادثه دلخراش رقم خورد.

صالحی با اشاره به هجمه بسیار شدید فرهنگی دشمن اظهار کرد: انواع تهاجم علیه انقلاب اسلامی در حال انجام است.

وی انجام واجبات و ترک محرمات را موجب تقویت تقوا در انسان دانست و گفت: در زندگی برای انجام کارها باید اهل فکر و انتخاب باشیم و مواردی که با اصول ارزشی و دینی ما تطابق دارد را انتخاب کنیم.

خطیب موقت آستارا انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر در کشور را از واجبات دانست و بر ضرورت اجرای این فریضه تاکید کرد.

وی درباره جنایت‌های رژیم کودک‌کش صهیونیستی در غزه گفت: رسانه‌ها و دولت‌های غرب از این جنایت حمایت می‌کنند.

صالحی با تبریک هفته دولت و روز کارمند تصریح کرد: دوم شهریور ماه آغاز هفته دولت به بهانه شهادت رجایی و باهنر است و باید فرهنگ روح خدمت در جامعه و مسئولان دمیده شود.

وی صله رحم و ترک گناه را موجب ازدیاد عمر و برکت زندگی دانست و افزود: ترک این موارد موجب ضرر و کاهش طول عمر می‌شود.

امام جمعه موقت آستارا با بیان اینکه 31 مرداد سالگرد حماسه گوهرشاد است، خاطرنشان کرد: در این روز رژیم پهلوی اول بر اساس شواهد تاریخ بیش از 56 کامیون جنازه شهدا را برای دفن برد حتی داخل آنها افرادی بودند که زنده دفن شدند و جای تاسف است افرادی امروز از مدل کشف حجاب رضاخان حمایت می‌کنند و مروج آن هستند.
حق دانشجویان بورسیه برای شکایت از وزارت علوم/مسئولان هتک حرمت را هنجار قضایی مشخص می‌کند

دکتر رضا روستا آزاد رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، با اشاره به لزوم پیگیری قضایی درباره افشا کنندگان اسامی دانشجویان بورسیه اظهار داشت: رسانه‌ای کردن اسامی این لیست کار خطایی بود و دولت طوری دراین باره موضع گرفت که انگار همه این سه هزار نفر مخدوش است اما خودشان نهایتا تقلیل دادند و گفتند فقط اسامی 100 نفر مورد ایراد است.

روستا آزاد با بیان اینکه آنها به خاطر یک سوم کل این لیست را مخدوش اعلام کردند، گفت: معاون اول رئیس‌جمهور هم در این زمینه گفت خسارتی که این سه هزار بورسیه وارد کرد از خسارت اختلاس سه هزار میلیارد هم بیشتر بود لذا فضایی در دانشگاه ایجاد شد که گویی فاجعه رخ داده و فقط افراد ناصالح و ناشایست انتخاب شدند، بنابراین این قضیه لطمه به وزارت علوم و آبروی این افراد بود که اگر بخواهند اعاده حیثیت کنند کار گزافی نکرده‌اند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه حق این افراد است که علیه وزارت علوم اعاده حیثیت کنند و درخواست رسیدگی بدهند، به بررسی آسیب‌های این موضوع اشاره کرد و گفت: قاطبه دانشگاهیان نسبت به این عده و جامعه نظر بسیار بدی پیدا کرده‌اند و از سوی دیگر این افراد زیر سؤال رفتند و هنوز هم ما به عنوان کسانی که در بستر دانشگاه‌ها هستیم می‌بینیم که کار درست نشده است.

وی در عین حال یادآور شد: با روندی که در مجلس شاهد بودیم برخی متوجه شدند این قضیه امری باطل بوده و در فضای سیاسی صورت گرفته است از این رو کسانی که در حقشان ظلم شده است حق دارند برای احقاق حقوق خود از وزارت علوم شکایت کنند تا قاضی طبق هنجارهای قضایی مشخص کند چه کسی مسئول این هتک حرمت است.
سیف اله آقابیگی گفت: 16 میلیارد ریال برای تکمیل دیواره بتنی رودخانه مرزی آستارا چای اختصاص یافت.


سیف اله آقابیگی  گفت: ساماندهی و تثبیت رودخانه مرزی آستاراچای برای دولت حایز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه امنیت مرزها همواره مورد تاکید مسوولان ارشد نظام است، اضافه کرد: به همین منظور برای ساماندهی مرز ایران با جمهوری آذربایجان با انجام دیواره کشی بتنی ، 16 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی کشور اختصاص یافت.

وی اظهار کرد: چندین سال بود که با بارش تند باران و طغیان رودخانه آستارا چای روستاهای حاشیه مرز نظیر باغچه سرا ، خشکه دهنه و باغچه سرا با خطر تهدید سیل مواجه می شدند که با دیواره کشی بتنی امنیت خوبی در مناطق مرزنشین آستارا حاکم شد.

وی اقدامات صورت گرفته جهت انجام پروژه دیواره مرزی را در هشت مرحله عنوان کرد و ادامه داد: تا کنون هفت هزار متر دیواره از جنس بتن و با پوشش سنگی با هزینه ای بالغ بر 70 میلیارد در حاشیه رودخانه آستارا چای ایجاد شده است.

آقابیگی میزان طول باقی مانده از این پروژه را چهار هزار متر عنوان کرد و گفت: با همکاری مسوولانه ˈسیروس شفقیˈ فرماندار شهرستان آستارا امسال علاوه بر اعتبار مذکور ، پنج میلیارد ریال دیگر نیز از محل تبصره 22 قانون بودجه برای دیواره بتنی رودخانه مرزی آستاراچای اختصاص یافته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در ادامه از استقرار نماینده استانی این شرکت به مدت سه روز در محل اداره آبیاری آستارا خبر داد و افزود: با توجه به اینکه شهروندان و به خصوص کشاورزان آستارایی برای انجام امور مربوط به آب منطقه ای مجبور بودند به محل اداره امور آب غرب گیلان در شهرستان تالش مراجعه کنند به همین جهت با استقرار نماینده شرکت در آستارا این مشکل برطرف می شود.

 مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان به همراه فرمانده مرزبانی شهرستان آستارا و نیز تعدادی از مسوولان محلی از مراحل اجرایی دیواره بتنی رودخانه مرزی آستارا چای بازدید کردند.
دیدار فرزند احمد شاه از آستارا

دیدار فرزند احمد شاه از  آستارا

 پسرعموی من محمدرضا اسدی دارستانی فرزند احمد شاه هفته پیش از پایتخت زدن بیرون تا از دهات ها ایران بازدید كنند ..ایشان از دهات استارا بازدید فرمودند .. ایشان كه بعد از جندین سال به اتفاق شاهدخت خانم و بانو از استارابازدید مومودند و از اقوام دیدار فرمودند ..یكشنبه از دهات رودبار و رشت بازدید فرمودند و به تهران باز گشتند .طی تماس تلفنی فرموند دیگر استارا نمی ایم بدنم سوخته است و دیگر از كاخ خود در پایتخت بیرون می آیند چون درای خزر انسان را می سوزاند و ناصر الذین شاه قاجار می دانست این دریا ادم را می سوزاند  و به روسیه واگذار نمود ...

تالاب استیل
تالاب استیل آستارا دوباره تخریب و تصرف شد..

تالاب استیل آستارا دوباره  تخریب و تصرف شد..

1- دهیاری دربند به بهانه تعریض جاده دربند به پلیس راه كه از وسط تالاب عباس اباد می گذرد درختان  داخل تالاب را با شن ریزی نابود و نزدیك دومتر به عرض تالاب را با خاك پر نمود و تا درازا یعنی حدود چهار هكتار تاتلاب در یزر شن دفن شد .

توضیح اینكه اوایل انقلاب راه دربند از كانرود بود كه بعلت مسایل روز  و....از وسط تالاب استیل جاده ساخته شد برای مردم در بند كه مغایر با استاندامحیطزیست بود و دو سوم تالاب استیل تبدیل به كشاورزی شد و هماكنون كه 138 هكتار تالاب استیل است  از یك سوم باقیمانده اول انقلاب است و مقداری را شهرك جهاد تصرف كرد و مقداری هتل اسپیناس و مقداری كارخانه صدف و قیر شهرداری و امروز هم  دهیار دربند با هماهنگی بخشدار مر كزی حدود چهار هكتار را به بهانه تعریض جاده پر نمود و درختان و موجودات تالاب استیل را نابود نمود و هی داد زدم كسی حرف گوش نكرد..اداره محیط زیست هم برای تعریض جاده اعتراض نكرد..

2- جالب اینجاست عده ای ناشناس امروز ظهر بعضی از درختان داخل تالاب استیل را بریده و الانم ریشه ان داخل استیل است و كسی زیر بار نرفت كه مقدار ی از درختان داخل تالاب نابود شده است و علت و افراد برای من شمخص نیست

3- حریم تالاب كلا رعایت نمی شود  و ساخت و ساز ویلاو.. ادامه دارد

به نظر من علت بریدن و كندن درختان تالاب با آتش سوزی جنگل های بخش مر كزی ارتباط دارد همانطوریكه امروز  چون پنچ شنبه بود با هماهنگی  به بهانه تعریض جاده دربند  حدود چهار هكتار از تالاب با درختان زیرذ خك رفت  نابود شد.

 توضیح اینكه ضلهع جنوبی جاده دربند كه از داخل استیل می گذرد زمینهای كشاورزی بود كه همگی اهالی دربند بودند  می شد بجای تالاب استیل برای تعریض جاده از  زمكین های كشاورزی استفاده نوود و تالاب را نابود نكرد...

از سال 1377 من داد می زنم كسی برای نابودی استیل  نگاه نمی كند ..تیر برق فشار قوی و كارخانه ها و هتل و...شهرك جهاد و معدن آزادگان و... واقعا چرا از نابودی استیل جلو گیری نمی شود...ایا این امانت برا نسل های آینده نیست

و یك مطلب ناخوشایند دیدم داخل استیل را یغماگران خاك با هماهنگی مههاست با لدور  می كنند و با كامیون می برنندبارها به محیط زیست گفتم ترتیب اثر نمی دهند ...

 

 

-----------------------------

تالاب بین المللی آستیل یا همان دریاچه متحرك  استارا : دكتر محمد علی هالو

اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌‌شود.

تالاب استیل یا تالاب عباس آباد در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا و در حاشیه جاده لوندویل به آستارا استان گیلان قرار دارد. به دلیل مجاورت با روستای عباس آباد آستارا، این تالاب به نام تالاب استیل عباس‌آباد نیز شناخته می‌شود. اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌‌شود ..كه قبل انقلاب بالای 400 هكتاربود كه اوایل انقلاب دو سوم آن تبدیل به زمین كشاورزی و دیگرمصارف شده است و امروز هم 4 هكتار به جاده تبدیل شد..

تالاب استیل (تالاب عباس آباد)


ضلع‌ غربی آن پوشیده از جنگل و پوشش‌‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را بوجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری مهم ترین تلقی می‌‌شود. وسعت تالاب استیل ۱۳۸ هکتار می باشد. تالاب استیل یکی از تالاب های آب شیرین و دائمی ایران است که در حال حاضر به عنوان منطقه شکار ممنوع  استیل نیز شناخته می‌شود و تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد. تالاب استیل از شمال به روستای غلام محله و شالیزارهای روستای عباس آباد از جنوب به روستای دربند از شرق به جاده این آستارا به تالش و از غرب به دامنه‌های کوه آستارا منتهی می‌گردد.

تالاب استیل یا تالاب عباس آباد


این تالاب به‌دلیل برخورداری از امتیازات فراوان از جمله امنیت نسبی، کمی عمق آب هرساله پذیرای پرندگان مهاجر می‌باشد. از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌‌کنند که مهم‌‌ترین آن چینگیر نوک سرخ است. این منطقه به‌دلیل تجمع تعداد زیادی از پرندگان مهاجر به‌ویژه پرنده حمایت شده قو در سال ۱۳۷۲ پیرو درخواست‌های مکرر مردم آستارا منطقه شکار ممنوع اعلام گردید. در این سال بیش از ۳۰۰۰ قو از انواع گنگ و فریادکش تالاب استیل و مناطق همجوار آن را به‌عنوان زیستگاه زمستان گذرانی انتخاب نموده بودند.

تالاب استیل یا تالاب عباس آباد

پرندگان تالاب استیل


وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی‌های تالاب عباس‌آباد آستارا این است که درختان این تالاب به علت اینکه ریشه آنها در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جا‌به‌جا می‌شوند و در پهنای تالاب حرکت می‌کنند. به همین علت، تالاب آستارا به تالاب درختان شناور هم معروف است. ( در گویش محلی به این تالاب هستل به معنای آبگیر می‌گویند ) از سال ۱۳۸۴ تالاب استیل به عنوان یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان شناخته شده است. این تالاب اگرچه این روزها با خشکی و کم آبی دست و پنچه نرم می‌کند اما هنوز هم اهمیت اکو توریستی خود را حفظ کرده است.

درختان شناور تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل
یادواره 160شهید والامقام آستارا در مسجد رسول الله بر گزار شد
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سیف اله آقابیگی گفت: 16 میلیارد ریال برای تکمیل دیواره بتنی رودخانه مرزی آستارا چای اختصاص یافت.

تاریخ:جمعه 31 مرداد 1393-03:17 ب.ظ

سیف اله آقابیگی گفت: 16 میلیارد ریال برای تکمیل دیواره بتنی رودخانه مرزی آستارا چای اختصاص یافت.


سیف اله آقابیگی  گفت: ساماندهی و تثبیت رودخانه مرزی آستاراچای برای دولت حایز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه امنیت مرزها همواره مورد تاکید مسوولان ارشد نظام است، اضافه کرد: به همین منظور برای ساماندهی مرز ایران با جمهوری آذربایجان با انجام دیواره کشی بتنی ، 16 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی کشور اختصاص یافت.

وی اظهار کرد: چندین سال بود که با بارش تند باران و طغیان رودخانه آستارا چای روستاهای حاشیه مرز نظیر باغچه سرا ، خشکه دهنه و باغچه سرا با خطر تهدید سیل مواجه می شدند که با دیواره کشی بتنی امنیت خوبی در مناطق مرزنشین آستارا حاکم شد.

وی اقدامات صورت گرفته جهت انجام پروژه دیواره مرزی را در هشت مرحله عنوان کرد و ادامه داد: تا کنون هفت هزار متر دیواره از جنس بتن و با پوشش سنگی با هزینه ای بالغ بر 70 میلیارد در حاشیه رودخانه آستارا چای ایجاد شده است.

آقابیگی میزان طول باقی مانده از این پروژه را چهار هزار متر عنوان کرد و گفت: با همکاری مسوولانه ˈسیروس شفقیˈ فرماندار شهرستان آستارا امسال علاوه بر اعتبار مذکور ، پنج میلیارد ریال دیگر نیز از محل تبصره 22 قانون بودجه برای دیواره بتنی رودخانه مرزی آستاراچای اختصاص یافته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در ادامه از استقرار نماینده استانی این شرکت به مدت سه روز در محل اداره آبیاری آستارا خبر داد و افزود: با توجه به اینکه شهروندان و به خصوص کشاورزان آستارایی برای انجام امور مربوط به آب منطقه ای مجبور بودند به محل اداره امور آب غرب گیلان در شهرستان تالش مراجعه کنند به همین جهت با استقرار نماینده شرکت در آستارا این مشکل برطرف می شود.

 مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان به همراه فرمانده مرزبانی شهرستان آستارا و نیز تعدادی از مسوولان محلی از مراحل اجرایی دیواره بتنی رودخانه مرزی آستارا چای بازدید کردند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تالاب استیل آستارا دوباره تخریب و تصرف شد..

تاریخ:جمعه 31 مرداد 1393-12:07 ق.ظ

تالاب استیل آستارا دوباره  تخریب و تصرف شد..

1- دهیاری دربند به بهانه تعریض جاده دربند به پلیس راه كه از وسط تالاب عباس اباد می گذرد درختان  داخل تالاب را با شن ریزی نابود و نزدیك دومتر به عرض تالاب را با خاك پر نمود و تا درازا یعنی حدود چهار هكتار تاتلاب در یزر شن دفن شد .

توضیح اینكه اوایل انقلاب راه دربند از كانرود بود كه بعلت مسایل روز  و....از وسط تالاب استیل جاده ساخته شد برای مردم در بند كه مغایر با استاندامحیطزیست بود و دو سوم تالاب استیل تبدیل به كشاورزی شد و هماكنون كه 138 هكتار تالاب استیل است  از یك سوم باقیمانده اول انقلاب است و مقداری را شهرك جهاد تصرف كرد و مقداری هتل اسپیناس و مقداری كارخانه صدف و قیر شهرداری و امروز هم  دهیار دربند با هماهنگی بخشدار مر كزی حدود چهار هكتار را به بهانه تعریض جاده پر نمود و درختان و موجودات تالاب استیل را نابود نمود و هی داد زدم كسی حرف گوش نكرد..اداره محیط زیست هم برای تعریض جاده اعتراض نكرد..

2- جالب اینجاست عده ای ناشناس امروز ظهر بعضی از درختان داخل تالاب استیل را بریده و الانم ریشه ان داخل استیل است و كسی زیر بار نرفت كه مقدار ی از درختان داخل تالاب نابود شده است و علت و افراد برای من شمخص نیست

3- حریم تالاب كلا رعایت نمی شود  و ساخت و ساز ویلاو.. ادامه دارد

به نظر من علت بریدن و كندن درختان تالاب با آتش سوزی جنگل های بخش مر كزی ارتباط دارد همانطوریكه امروز  چون پنچ شنبه بود با هماهنگی  به بهانه تعریض جاده دربند  حدود چهار هكتار از تالاب با درختان زیرذ خك رفت  نابود شد.

 توضیح اینكه ضلهع جنوبی جاده دربند كه از داخل استیل می گذرد زمینهای كشاورزی بود كه همگی اهالی دربند بودند  می شد بجای تالاب استیل برای تعریض جاده از  زمكین های كشاورزی استفاده نوود و تالاب را نابود نكرد...

از سال 1377 من داد می زنم كسی برای نابودی استیل  نگاه نمی كند ..تیر برق فشار قوی و كارخانه ها و هتل و...شهرك جهاد و معدن آزادگان و... واقعا چرا از نابودی استیل جلو گیری نمی شود...ایا این امانت برا نسل های آینده نیست

و یك مطلب ناخوشایند دیدم داخل استیل را یغماگران خاك با هماهنگی مههاست با لدور  می كنند و با كامیون می برنندبارها به محیط زیست گفتم ترتیب اثر نمی دهند ...

 

 

-----------------------------

تالاب بین المللی آستیل یا همان دریاچه متحرك  استارا : دكتر محمد علی هالو

اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌‌شود.

تالاب استیل یا تالاب عباس آباد در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا و در حاشیه جاده لوندویل به آستارا استان گیلان قرار دارد. به دلیل مجاورت با روستای عباس آباد آستارا، این تالاب به نام تالاب استیل عباس‌آباد نیز شناخته می‌شود. اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌‌شود ..كه قبل انقلاب بالای 400 هكتاربود كه اوایل انقلاب دو سوم آن تبدیل به زمین كشاورزی و دیگرمصارف شده است و امروز هم 4 هكتار به جاده تبدیل شد..

تالاب استیل (تالاب عباس آباد)


ضلع‌ غربی آن پوشیده از جنگل و پوشش‌‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را بوجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری مهم ترین تلقی می‌‌شود. وسعت تالاب استیل ۱۳۸ هکتار می باشد. تالاب استیل یکی از تالاب های آب شیرین و دائمی ایران است که در حال حاضر به عنوان منطقه شکار ممنوع  استیل نیز شناخته می‌شود و تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد. تالاب استیل از شمال به روستای غلام محله و شالیزارهای روستای عباس آباد از جنوب به روستای دربند از شرق به جاده این آستارا به تالش و از غرب به دامنه‌های کوه آستارا منتهی می‌گردد.

تالاب استیل یا تالاب عباس آباد


این تالاب به‌دلیل برخورداری از امتیازات فراوان از جمله امنیت نسبی، کمی عمق آب هرساله پذیرای پرندگان مهاجر می‌باشد. از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌‌کنند که مهم‌‌ترین آن چینگیر نوک سرخ است. این منطقه به‌دلیل تجمع تعداد زیادی از پرندگان مهاجر به‌ویژه پرنده حمایت شده قو در سال ۱۳۷۲ پیرو درخواست‌های مکرر مردم آستارا منطقه شکار ممنوع اعلام گردید. در این سال بیش از ۳۰۰۰ قو از انواع گنگ و فریادکش تالاب استیل و مناطق همجوار آن را به‌عنوان زیستگاه زمستان گذرانی انتخاب نموده بودند.

تالاب استیل یا تالاب عباس آباد

پرندگان تالاب استیل


وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی‌های تالاب عباس‌آباد آستارا این است که درختان این تالاب به علت اینکه ریشه آنها در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جا‌به‌جا می‌شوند و در پهنای تالاب حرکت می‌کنند. به همین علت، تالاب آستارا به تالاب درختان شناور هم معروف است. ( در گویش محلی به این تالاب هستل به معنای آبگیر می‌گویند ) از سال ۱۳۸۴ تالاب استیل به عنوان یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان شناخته شده است. این تالاب اگرچه این روزها با خشکی و کم آبی دست و پنچه نرم می‌کند اما هنوز هم اهمیت اکو توریستی خود را حفظ کرده است.

درختان شناور تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حجت‌الاسلام شجونی: تداوم راه شهدا سبب بقای نظام است

تاریخ:جمعه 31 مرداد 1393-12:04 ق.ظ

 یادواره 160شهید والامقام آستارا همزمان با سالگرد شهادت سردار رشید اسلام «شهید یوسف مرحبا» و با حضور گسترده خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و مسئولان و مردم شهرستان آستارا در مسجد محمد رسول الله بر گزار شد. ساعت 1830 امروز ...سخنران جعفر شجشونی

حجت‌الاسلام شجونی:
تداوم راه شهدا سبب بقای نظام است
یادواره ۱۶۰ شهید والامقام شهرستان آستارا همزمان با سالگرد شهادت سردار رشید اسلام “شهید یوسف مرحبا” امروز عصر با حضور گسترده خانواده های معظم شهدا،جانبازان ،آزادگان و مسئولان و مردم شهرستان در مسجد حضرت محمد رسول الله(ص) آستارا برگزار شد.

این مراسم با قرائت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران آغاز شد،در ادامه حجت الاسلام والمسلمین جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز با اظهار اینکه امروز ملت ایران پای خون پاک شهدای خود ایستانده اند افزود:آنان با پایمردی راه نورانی شهداء را ادامه می دهند.

وی انسان را موجودی با شعور بالا عنوان کرد که اگر با تفکرات اسلامی آمیخته گردد به مدارج بالای معنوی دست می یابد.

 

عضو جامعه روحانیت مبارز تهران گفت: تداوم راه شهدا سبب بقای نظام و انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام جعفر شجونی امشب در مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت «یوسف مرحبا» و یادواره 160 شهید این شهرستان در مسجد محمد رسول‌الله (ص) آستارا اظهار کرد: مردم ترک زبان آستارا همواره عاشق اسلام و اهل بیت (ع) بوده‌اند.

عضو جامعه روحانیت مبارز تهران با بیان اینکه باید ایمان و اعتقاد به اسلام، امام (ره)، شهدا و مقام معظم رهبری داشته باشیم، افزود: باید در راه اسلام و انقلاب موفق شویم.

وی مسئولیت در نظام اسلامی را سنگین خواند و تصریح کرد: مسئولانی که اهداف شهدا را زیر پا گذاشتند در روز قیامت شرمنده می‌شوند و از این رو رسالت مهمی دارند.

شجونی به احادیثی از پیامبر (ص) در زمینه وضعیت مسئولانی که در دنیا کوتاهی کرده و در آخرت شرمنده شهدا می‌شوند، اشاره کرد و به ویژگی‌های شهید مرحبا پرداخت و از خدمات برادر این شهید در سه دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی آستارا قدردانی کرد.

به گزارش فارس، شهید مرحبا در اول شهریور سال 1360 توسط منافقان کوردل در مقابل اداره آموزش و پرورش آستارا به شهادت رسید. این شهید ریاست دادگاه انقلاب اسلامی آستارا را به‌عهده داشت و از سوی دشمنان نظام چندین بار ترور و هر بار مجروح شد و بار آخر با ترور منافقان به قافله شهدا پیوست.

قرائت فرازی از دعای توسل و زندگی نامه “شهید یوسف مرحبا” ،پخش کلیپی با موضوع جنگ نرم، مداحی و سینه زنی و اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء از دیگر بخش های این محفل معنوی بود.

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

یادواره 160شهید والامقام آستارا در مسجد رسول الله بر گزار شد

تاریخ:پنجشنبه 30 مرداد 1393-10:33 ب.ظ

 یادواره 160شهید والامقام آستارا همزمان با سالگرد شهادت سردار رشید اسلام «شهید یوسف مرحبا» و با حضور گسترده خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و مسئولان و مردم شهرستان آستارا در مسجد محمد رسول الله بر گزار شد. ساعت 1830 امروز ...سخنران جعفر شجشونیداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حمایت خاتمی از وزیر علوم/ اگر فرجی دانا هم برود، مطمئناً دولت از رویکردهایش بر نمی گردد

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-08:52 ب.ظ

سید محمد خاتمی رئیس بنیاد باران در دیدار با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به استیضاح وزیر علوم اظهار داشت: امیدوارم مجلس شورای اسلامی گامی بردارد که معنایش تشویق آقای فرجی دانا و امثال وی باشد.

خاتمی افزود: این روزها یکی از مسائل مطرح سیاسی استیضاح وزیر علوم و تحقیقات و فن آوری جناب آقای دکتر فرجی داناست، آقای فرجی دانا یک برای خدمت به ایران آمده است.

رئیس بنیاد باران تصریح کرد: فرجی‌دانا یک استاد عالم به عنوان یک مدیر هم موفق بوده است و اتفاقا توفیق افرادی نظیر فرجی دانا این است که همان محیط را می خواهند فراهم کنند که میرزاخانی‌ها از آن بیرون بیایند یا میرزاخانی ها بتوانند به اینجا بیایند و در خدمت توسعه علم و دانش و کشور قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: آقای دکتر فرجی دانا انسانی است که حتما گرایش سیاسی دارد اصول دارد معیار دارد، فکر دارد اما به عنوان یک مدیر برجسته آموزش عالی بنده شهادت می‌دهم که به هیچ‌وجه اعمال گرایشهای سیاسی خودش را در اینجا نمی کند. حرفی که شما زدید درست است که دغدغه فضای علمی و استقلال دانشگاه را دارند.

خاتمی با بیان اینکه دانشگاه سیاسی و حتما باید سیاسی باشد و اتفاقا مدیر آموزش عالی باید فضای فعالیت آزاد و امن سیاسی در دانشگاه را فراهم بیاورد، گفت: هم آزاداندیشی را و هم فعالیتها و نگاه کردن به مسائل اجتماعی و مسائل دیگری که هست چه کسی شایسته تر از استادها و دانشجویان ما که دغدغه مسائل کشور را داشته باشند. نقد کنند، صحبت کنند، راه حل ارائه دهند این یعنی فضای سیاسی.

«اما دانشگاه برتر از این است که کسی از بیرون برایش تصمیم بگیرد. جریانها، نهادها، گروهها، دولت، احزاب. آن ها نیستند که تعیین کننده تکلیف فعالیتهای دانشگاه هستند دانشگاه باید خودش تصمیم بگیرد. استاد ما، دانشجویان ما تحت لوای تشکلهای مستقل و دلسوز کارشان را انجام بدهند فقط هم انجمن اسلامی نیست. هر تشکلی که بخواهد خدمت کند، فکر را رشد بدهد، بحث کند، صحبت کند، باید بتواند فعالیت کند، این یعنی استقلال.»

وی یادآور شد: جلوگیری از دخالت و تعیین تکلیف دانشگاه از بیرون دانشگاه این یعنی استقلال و اتفاقا اینکه سرنوشت دانشگاهها، جریانها و گروهها را به دست جریاناتی در بیرون قرار دهیم این یعنی سیاست زدگی غلط. استقلال دانشگاه یعنی ایجاد زمینه‌ای برای فضای امن و فعالیتهای فکری و اجتماعی در درون دانشگاه و با تصمیم‌گیری خود دانشجویان و دانشگاهیان.

وی تاکید کرد: سیاست زدگی یعنی اینکه امتیازاتی که در دانشگاهها هست با ملاحظات سیاسی تقسیم شود اگر بورس است باید فقط شایستگی های علمی و البته اخلاقی باشد و نه ملاحظات خاص سیاسی و جریانی در آن باشد. 

خاتمی یادآور شد: ما باید مطابق رضایت مردم و بالاتر از آن مصالح کشور و مصالح علم تصمیم بگیریم امیدوارم تصمیم درستی گرفته شود، اگر توضیح درست داده شود من معتقدم که مجلس تصمیم مناسب و درستی خواهد گرفت.

رئیس بنیاد باران ادامه داد: حق مجلس است سوال و استیضاح کند و نتیجه‌ای که می‌خواهد بگیرد ان شاء الله این بلوغ عقلانیت در مسیر مصلحت کل مملکت باشد در مورد استیضاح فعلی خودش را نشان دهد اگر آقای فرجی دانا هم برود، مطمئناً دولت از رویکردهایش بر نمی گردد. یک نفر جای وی می آید چه بهتر که خود آقای فرجی دانا با آن سابقه با آن مراتب علمی و با آن تجربه که یک دوره طولانی هم رییس دانشگاه تهران بوده اند بتوانند ادامه دهند.

«ایشان یک انسان عقلانی است که البته گرایش سیاسی دارد ولی این گرایش سیاسی را در مدیریت اعمال نمی کند دغدغه دانشگاه، استقلال دانشگاه، فضای علمی دانشگاه، حرمت استاد، حرمت دانشجو، باز بودن فضا برای همه، مصرف کردن امکانات در مسیر درست، به کار بردن استانداردها برای تقویت علمی جامعه در بورس ها در هیأت های علمی و غیره این مساله عقلانیت و اعتدال و مصلحت اندیشی برای کشور را نشان می دهد و به لطف خداوند انتظار داریم که مجلس هم این بلوغی را که جامعه ما پیدا کرده است نشان دهد.»

خاتمی همچنین تاکید کرده است: ما باید همه سعی خود را بکنیم که دولت جناب آقای دکتر روحانی موفق شود و همانگونه که بارها اظهار امیدواری کرده ام باز هم امیدوارم که به سوی فضای بازتر و به سوی نزدیکتر شدن دلها به یکدیگر و همکاری و همراهی با هر کس و هر نهاد برای جلوگیری از افراط و تفریط برویم، سخت گیری ها کمتر شود، حصرها و حبس ها پایان داده شود و از این عقلانیت و اعتدالی که کم و بیش برای همه حاصل شده است در مسیر پیشبرد اهداف انقلاب و توسعه کشور و رفع مشکلات مردم حرکت بهتر و شتابان تری داشته باشیم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

استاندارگیلان: منطقه ویژه اقتصادی آستارا با عزم جدی دولت فعال می شود

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-08:51 ب.ظ

 

ˈمحمدعلی نجفیˈ عصر دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار به برگزاری جلسه کارگروه تخصصی شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی اشاره و تصریح کرد: در این نشست، سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان سازمان مسوول منطقه ویژه اقتصادی آستارا تعیین شد.

وی با بیان اینکه قانون ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سال 1389 به تصویب رسیده بود، گفت: در این مدت به دلیل تعیین نشدن سازمان متولی، منطقه ویژه اقتصادی آستارا غیرفعال بود و مردم غربی ترین شهرستان گیلان و تجار و بازرگانان استان و کشور از مزایای بهره گیری از تسهیلات این منطقه، محروم بودند.

نجفی با اشاره به عزم جدی دولت تدبیر و امید برای فعال کردن مناطق ویژه اقتصادی مصوب گفت: با این اقدام دولت تدبیر و امید، پس از سال ها یکی از انتظارات بزرگ مردم آستارا محقق شد.

وی همچنین به محدوده 119 هکتاری منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا اشاره و اضافه کرد: در مرحله نخست این منطقه در محدوده 60 هکتاری بندر چند منظوره آستارا مستقر می شود.

استاندار گیلان ادامه داد: با توجه به آماده بودن زیرساخت ها در محدوده بندر و توسعه تجارت در آستارا، این منطقه ویژه اقتصادی موجب رونق هرچه بیشتر تولید و اشتغال گیلان و منطقه دریای خزر می شود.

وی هم مرز بودن با جمهوری آذربایجان و دسترسی آسان به کشورهای آسیای میانه ، قفقاز و اروپای شرقی را مزیت منطقه ویژه اقتصادی آستارا ذکر و اظهار امیدواری کرد که با راه اندازی این منطقه و تکمیل راه آهن گیلان، بیشتر از گذشته شاهد آبادانی این شهرستان باشیم.

نجفی تصریح کرد: برای آستارا به جهت اینکه در مسیر دسترسی کشورمان با کشورهای آسیای میانه و شرق آسیا قرار گرفته، اهمیت بسیاری قائل هستیم.

وی ادامه داد: این شهرستان دارای مزیت ها و پتانسیل بالایی از طرف مرزهای دریایی و زمینی است که باید شکوفاتر شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چرا «مقاومت» بر حق بندر و فرودگاه در نوار غزه اصرار می‌کند؟

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-08:46 ب.ظ

مذاکرات آتش‌بس غزه در قاهره شاهد اختلاف‌های بسیاری میان طرفین فلسطینی و اسرائیلی است یکی از اختلافات در این مذاکرات اصرار طرف فلسطینی بر ایجاد بندر و فرودگاه در غزه است اما بسیاری نمی‌دانند که این درخواست مقاومت جدید نیست و فلسطینی‌ها پیشتر در غزه فرودگاهی داشتند که چند سال فعال بود و حداقل 2 بار با رژیم صهیونیستی در مورد ایجاد بندر توافق شد اما این امر هیچگاه تا پایان عملی نشد.

چرا بندر و فرودگاه؟

در زمانی‌که اهالی غزه از دو امر عدم آزادی سفر و عبور و مرور از طرق گذرگاه «رفح» تحت کنترل طرف مصری و گذرگاه «ایزر» تحت کنترل طرف اسرائیلی رنج می‌برند طبیعی است که خواهان حق مشروع خود برای پایان محاصره غزه و بندر و فرودگاه باشند تا به اخاذی اسرائیلی و مصری علیه نوار غزه با بستن گذرگاهها و حکومت بر آنها پایان دهند.

غزه هفت سال است که در محاصره قرار دارد.

فرودگاه غزه و فواید آن

تشکیلات خودگردان برای اولین بار در قراداد «اسلو» (1993) ایجاد یک فرودگاه بین‌المللی در غزه را مطرح کرد و در سال بعد (1994) «یاسر عرفات» رئیس اسبق تشکیلات دستور سازمان حمل و نقل هوایی را صادر کرد و این دستور شامل تاسیس فرودگاه و تاسیس و راه‌اندازی خطوط هوایی بود.

طرح فرودگاه به عنوان یکی از مهمترین طرح‌های استراتژیک در فلسطین به شمار میرفت و اهمیت سیاسی آن در استقلال ملی و نشانه‌ای از نشانه‌های وجود دولت بود ؛ اما از نظر اقتصادی ، محاصره اقتصادی فلسطین (واردات و صادرات) را می‌شکست و علاوه بر اینها مردم غزه به راحتی می‌توانستند سفر کنند و از برخوردهای نامناسب در گذرگاهها رها می‌شدند.

بندر غزه در مرکز توافق‌ها

طرح ساخت بندر در غزه برای اولین بار در توافق اسلو مطرح شد و بند هفتم این توافق‌نامه به آن اختصاص داشت و علاوه بر آن طرف اسرائیلی در توافقنامه «شرم الشیخ» مصر ( 1999) موافقت خود با ایجاد بندر در غزه را اعلام کرد و یاسر عرفات در سال 1999 دستور سازمان بنادر دریایی فلسطین را صادر کرد و ساخت بندر در غزه نیز در این دستور گنجانده شده بود.

مزایای اقتصادی بندر و فرودگاه در غزه

1- رشد اقتصادی فلسطین

2- تسهیل یکپارچگی جهانی اقتصاد فلسطین

3- ارتباط مستقیم فلسطین با بازارهای جهانی و منطقه‌ای

4- ارائه خدمات حمل و نقل دائمی

5- آسانی صادرات و واردات

6- کاهش هزینه‌های حمل و نقل

7- کاهش فاسد شدن کالاهای خاص

8- کاستن از هزینه واردات مواد اولیه و استهلاکی

9- کاهش تکیه غزه و کرانه باختری بر کالاهای اسرائیلی

10- کاهش معوقات تجاری با رژیم صهیونیستی

چرا رژیم صهیونیستی با ساخت بندر مخالفت می‌کند؟

رژیم صهیونیستی با این ادعا که بندر به امنیت این رژیم آسیب می‌رساند با تکمیل ساخت بندر در نوار غزه مخالفت می‌کند. این رژیم مدعی است این بندر به بندری ایرانی و ترکی و مرکزی برای قاچاق اسلحه و کالا تبدیل می‌شود؛ علاوه اینکه رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند به محض ساخت بندر در غزه، «محمود عباس» نیز خواهان ساخت بندری در کرانه باختری می‌شود.

بر اساس توافق‌های امضا شده میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی، ایجاد بندر و فرودگاه حق مشروع ملت فلسطین است آنهم پس از اینکه نوار غزه نزدیک به 8 سال است در محاصره به سر می‌برد و زندگی اقتصادی و انسانی آن را در معرض تهدید قرار داده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رئیس ستاد اقامه نماز گیلان: اهتمام مسئولان در ترویج نماز ضروری است

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-08:41 ب.ظ

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان:
رها کردن زباله در طبیعت با فرهنگ گیلان همخوانی ندارد

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان از رها کردن زباله در مسیر شهرک زیارتی سیاحتی امامزاده ابراهیم شفت توسط مسافران گله‌مند شد و گفت: رها کردن زباله و آلودگی طبیعت با فرهنگ ایرانی و گیلانی همخوانی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شفت، محمدرضا برجی عصر امروز در اردوی کارکنان آزاده و بسیجی محیط زیست استان در شهرک امامزاده ابراهیم (ع) این شهرستان اظهار کرد: این اردو پس از مراسم تجلیل از آزادگان شاغل در اداره کل و با حضور جمعی از همکاران بسیجی در شهرک زیارتی امامزاده ابراهیم (ع) شفت برگزار شده است.

وی با بیان اینکه شهرک زیارتی سیاحتی امامزاده ابراهیم (ع) یک ظرفیت بالای اکوتوریسم دارد، افزود: این شهرک با وجود اقلیم مناسب و جاذبه‌های دیدنی و وجود آستان امامزاده ابراهیم (ع) شفت در بخش گردشگری در جایگاه ممتازی قرار گرفته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان از رها کردن زباله در مسیر منتهی به این شهرک توسط مسافران ابراز گله کرد و گفت: رها کردن زباله و آلودگی طبیعت با فرهنگ ایرانی و گیلانی سنخیت ندارد.

وی با اشاره به اینکه تمام سیره ائمه، امامزادگان و دین ما بر پایه پاکیزگی و نظافت است، تصریح کرد: حرمت گذاشتن به طبیعت و جانداران برگرفته از دستورات الهی است.

برجی ادامه داد: اگر با رها کردن زباله در جنگل و رودخانه موجب آلودگی آن را فراهم کنیم قطعاً این با اصل دین ما مغایرت دارد.

وی به مسافرت روزانه 7 هزار نفر به شهرک امامزاده ابرهیم (ع) شفت اشاره کرد و متذکر شد: بنده از تمام مسافران می‌خواهم محیط زیست را آلوده نکنند تا نسل‌های آینده از این همه نعمت بهره‌مند شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان از فرماندار شفت خواست تا وضعیت پسماندهای مسیر و شهرک زیارتی امامزاده ابراهیم را مدیریت کند.

وی با تاکید بر اینکه فاضلاب این شهرک زیارتی نیز باید مدیریت شود یادآور شد: وضعیت فاضلاب شهرک امامزاده ابراهیم (ع) به دلیل منتهی شدن به رودخانه نیاز به توجه ویژه مسئولان شهرستان دارد و اختصاص فوریت اعتبار برای برطرف شدن این امر مهم است.

------------

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان:
نیروگاه 1000 مگاواتی پره‌سر آماده بهره‌برداری است

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان گفت: نیروگاه یک‌هزار مگاواتی سیکل ترکیبی پره‌سر آماده بهره‌برداری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، کریم آزادگان ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همسفری در ایجاد فرصت‌ها از ویژگی رسانه است اظهار کرد: نقد رسانه‌ها فرصتی برای تعالی مدیران است.

وی در ادامه به پروژه‌های افتتاحی شرکت برق منطقه‌ای گیلان در هفته دولت اشاره کرد و افزود: پروژه‌های شرکت مذکور با حضور وزیر نیرو در استان افتتاح می‌شود.

آزادگان از راه‌اندازی نیروگاه یک‌هزار مگاواتی سیکل ترکیبی پره‌سر خبر داد و بیان کرد: امکان انتقال برق گیلان به استان‌های همجوار و جمهوری آذربایجان در صورت نیاز وجود دارد.

*تولید 3 میلیارد و 324 میلیون کیلووات ساعت برق در گیلان

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به وضعیت تولید، تبادل و مصرف انرژی برق در استان، تصریح کرد: بهار امسال نیروگاه‌های سیکل ترکیبی گیلان، شهید بهشتی لوشان، آبی سپیدرود، سد آبی تاریک، انرژی‌های نو و نیروگاه بی.او.تی پره‌سر در مجموع 3 میلیارد و 324 میلیون و 441 هزار و 905 کیلووات ساعت برق تولید کردند.

وی برق مصرفی گیلان را یک‌ میلیارد و 339 میلیون و 124 هزار و 990 کیلووات ساعت در سه ماه نخست امسال اعلام کرد و گفت: مقدار یک‌ میلیارد و 985 میلیون و 316 هزار و 915 کیلووات ساعت برق از طریق شبکه سراسری به استان‌های همجوار صادر شده است.

آزادگان با بیان اینکه 2 میلیارد و 861 میلیون و 146 هزار و 237 کیلووات ساعت برق در سه ماه نخست سال گذشته در گیلان تولید شده است، خاطرنشان کرد: بهار سال گذشته یک‌ میلیارد و 188 میلیون و 850 هزار و 737 کیلووات ساعت برق در استان مصرف شده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان به تبادل یک‌ میلیارد و 672 میلیون و 295 هزار و 500 کیلووات ساعت برق در بهار سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: بهار امسال تولید برق به میزان 16.19 درصد افزایش داشته است.

*افزایش 12.64 درصدی مصرف برق در گیلان

وی از مصرف 12.64 درصدی مصرف برق بهار سال 93 در گیلان خبر داد و اظهار کرد: بهار امسال 18.72 درصد تبادل برق از گیلان به استان‌های همجوار افزایش داشته است.

آزادگان به کسب 92.91 درصدی شاخص عملکرد صحیح سیستم‌های حفاظتی شبکه انتقال برق توسط شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان اشاره کرد و افزود: گیلان رتبه دوم شاخص عملکرد صحیح کل شبکه انتقال کشور را کسب کرده است.

به گفته مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان، شاخص عملکرد مهندسی این شرکت طبق ارزیابی کامل بودن گزارش‌ها و کیفیت آنها، خروج خطوط و ترانسفورماتورهای قدرت در اثر بروز حادثه، تکراری بودن حوادث و موارد دیگر فنی 75.61 درصد تعیین شده است.

وی با اشاره به وقوع یک‌هزار و 204 مورد حادثه در شبکه انتقال کشور در سال 92، خاطرنشان کرد: 60 مورد معادل 4.98 درصد در شبکه انتقال شرکت برق منطقه‌ای گیلان اتفاق افتاد که نسبت به مدت مشابه سال ماقبل آن 1.69 درصد افزایش داشته است.

*بهره‌برداری از پروژه اتصال پست شهید عضدی در هفته دولت امسال

آزادگان از بهره‌برداری از پروژه اتصال خطوط هوایی 230 و 63 کیلوولت شهید عضدی در هفته دولت امسال خبر داد و بیان کرد: پروژه مذکور به طول 5.6 کیلومتر شامل 4.1 کیلومتر خط هوایی دو مداره 230 کیلوولت و 1.5 کیلومتر خط هوایی دو مداره 63 کیلوولت با 26 دستگاه برج آماده بهره‌برداری است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان هزینه بهره‌برداری از پروژه اتصال خطوط هوایی 230 و 63 کیلوولت پست شهید عضدی را 34 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: پروژه مذکور با هدف پایداری شبکه و تامین بار شهرستان رشت احداث شده است.

---------------

مدیرعامل خیران مدرسه‌ساز گیلان خبر داد
احداث 192 مدرسه توسط خیران در گیلان

مدیرعامل خیران مدرسه‌ساز گیلان از احداث 192 مدرسه توسط خیران در مدت 10 سال گذشته در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستانه‌اشرفیه، بهمن یعقوبی ظهر امروز در جلسه خیران مدرسه‌ساز این شهرستان اظهار کرد: مدرسه‌داری از رویکردهای جدید خیران مدرسه‌ساز در مجمع روسای خیران مدرسه‌ساز کشور اعلام شده است.

وی از احداث 192 مدرسه توسط خیران در مدت 10 سال گذشته در گیلان خبر داد و افزود: خیران مدرسه‌ساز 109 هزار و 614 متر مربع مدرسه در استان احداث کردند.

یعقوبی با اشاره به وجود 672 خیر مدرسه‌ساز در گیلان، بیان کرد: مجمع خیران مدرسه‌ساز در تمام شهرستان‌های استان تشکیل می‌شود.

مدیرعامل خیران مدرسه‌ساز گیلان به تشکیل کمیته حمایت آموزشی از طرف مجمع خیران اشاره کرد و گفت: حمایت آموزشی منطقه عینک در شهر رشت توسط کمیته مذکور آغاز شده و این فعالیت در تمام شهرستان‌ها گسترش پیدا می‌کند.

وی مدرسه‌سازی را از پدیده‌های انقلاب اسلامی خواند و تصریح کرد: واگذاری امور به مردم سبب انجام فعالیت‌ها به نحو مطلوب است.

یعقوبی خیران را مظهر نیکوکاری عنوان کرد و یادآور شد: وجود جوانان نخبه در سطح ملی و جهانی از مدرسه آغاز می‌شود.

*مدرسه‌سازی ترویج فرهنگ ایثار در جامعه است

رئیس مجمع خیران مدرسه‌ساز گیلان نیز در جلسه مذکور گفت: سال‌های گذشته فعالیت خوبی خیران مدرسه‌ساز در استان داشتند.

سید ابوالقاسم میرمسعودی با اشاره به احداث 10 واحد آموزشی توسط خیران مدرسه‌ساز سال گذشته در گیلان، افزود: مدرسه‌سازی ترویج اخلاق‌مداری در فرهنگ ایثار و گذشت است.

وی، خیران مدسه‌ساز را یکی از بزرگ‌ترین تشکل‌های مردم‌نهاد در جامعه عنوان کرد.

-----------------

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی گیلان:
باورهای غلط نباید در جامعه گسترش یابد

مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان گفت: اعتقادات و باورهای غلط و اشتباه نباید در جامعه گسترش و رواج یابد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حجت‌الاسلام جمال یاری بعد از ظهر امروز در کارگاه آموزشی آشنایی با فرق و ادیان و مذاهب ویژه مربیان پرورشی، اظهار کرد: فضای فرهنگی کشور امروزه نیاز دارد تا شناخت درستی از فرقه‌هایی که به مرور زمان متولد می‌شوند و ولادت شومی برای نسل جوان تحصیل کرده هستند، پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه فرقه‌های تازه ظهور برای تضعیف باورهای ما از سوی دشمن برنامه‌ریزی و ارائه شده است، تصریح کرد: این باورها با هدف تحقیر و تضعیف اعتقادات و باورهای عمیق ما برنامه‌ریزی و ارائه شده است.

این مسئول ادامه داد: روسای فرقه‌های مذکور می‌کوشند تا به نحوی این مذاهب نو ظهور را به مردم ابلاغ کنند تا تشخیص حق از باطل در آن بسیار پیچیده و مشکل باشد.

وی با بیان اینکه تشخیص حق از باطل به راحتی انجام نمی‌شود، تصریح کرد: چه بسیاری از بزرگان و صاحب‌نظران که نتوانستند حق را از باطل تشخیص دهند.

یاری با اشاره به اینکه در مباحث سیاسی نیز باید قدرت تشخیص حق از باطل را داشت گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروهک‌هایی با شعار حق‌طلبی ظهور پیدا کردند اما در عملکرد آنها دیدیم که تمام حرف‌ها و اعتقاداتی که مطرح می‌کردند در پیروی از امیال و هواهای نفسانی و قدرت‌طلبی بود.

وی با اشاره به نصایح امام علی (ع) در این زمینه، متذکر شد: امام علی (ع) در دلایل پیدایش فتنه و بدعت‌ها می‌فرمایند هواهای نفسانی انسان موجب می‌شود که انسان حرف‌هایی بزند و احکامی را به عنوان احکام خوب و صحیح برای آن مطرح کند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به اینکه در عزاداری‌ها نیز به برخی از بدعت‌ها لباس تقدس می‌پوشانند گفت: برخی از مسایل که در عزاداری‌ها مطرح می‌شود هیچ منبعی ندارد و بارها در این زمینه تذکر داده‌ایم.

وی برگزاری چنین کارگاه‌هایی را برای اقشار مختلف جامعه به‌ویژه فرهنگیان ضروری دانست و اظهار کرد: تربیت نسل جوان و آینده‌ساز کشور به دست فرهنگیان است و اگر دانش‌آموزان اسوه تحصیل‌کرده و نخبه باشد اما از نظر اعتقادی سست باشد با حضور وی در جامعه مشکلاتی ایجاد می‌شود.

یاری افزود: اداره تبلیغات اسلامی گیلان آمادگی پاسخگویی به برخی از شبهات مردم را در زمینه مسایل اعتقادی و مذهبی دارد و برای تقویت کارشناسان امر کارگاه آموزشی با حضور 30 نفر و با بهره‌مندی از اساتید برجسته و اهل فن به مدت 11 ماه برگزار کردیم.

به گفته وی، 20 نفر از شرکت کنندگان پس از غربالگری‌های فراوان برای فعالیت در این بخش  انتخاب شدند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان یادآور شد: امسال برای آشنایی بیشتر مربیان پرورشی با موضوعات پیرامون فرق، ادیان و مذاهب نوظهور 10 هزار و 500 نفر ساعت کارگاه آموزشی توسط اداره کل تبلیغات اسلامی استان ارائه شد.

----------------

مدیر کل محیط زیست گیلان:
گیلان قابلیت ذخیره‌گاه زیستگاهی را دارد

مدیر کل محیط زیست گیلان با بیان اینکه تا کنون هیچ ذخیره‌گاه زیستگاهی در استان به ثبت نرسیده است، گفت: 10 درصد گیلان متشکل از تالاب‌ها، مراتع و ... است که قابلیت تبدیل شدن به ذخیره‌گاه‌های زیستگاهی را دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدرضا برجی بعد از ظهر امروز در جمع مدیران استان با اشاره به شرایط اقلیمی گیلان اظهار کرد: گیلان با داشتن اقلیم طبیعی بسیار مناسب موجب شکل‌گیری بسیاری از مناسبات فرهنگی در کشور و حتی در دنیا شده است.

وی با اشاره به ذخیره‌گاه‌های زیستگاه کشور گفت: در دنیا 553 منطقه ذخیرگاه زیستگاه وجود دارد که سهم ایران از این تعداد 10 منطقه است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه تا کنون هیچ ذخیره‌گاه زیستگاهی در استان به ثبت نرسیده است، تصریح کرد: 10 درصد گیلان متشکل از تالاب‌ها، مراتع و... است که همگی قابلیت تبدیل شدن به ذخیره‌گاه‌های زیستوره را دارند.

وی با بیان اینکه گیلان در تمام حوزه‌های زیستی از جمله جنگل‌های هیرکانی و ... از نقاط مهم زیستی جهان است، گفت: حدود 31 درصد از پستانداران کشور 63 درصد از پرندگان گیلان، 44 درصد ماهیان و 10 درصد خزندگان کشور در گیلان موجود است.

وی گل سوسن چلچراغ را یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر دانست و متذکر شد: گل سوسن چلچراغ تنها در گیلان و در کشور آذربایجان می‌روید و نخستین بار سوسن چلچراغ به نام این استان ثبت شده است.

برجی با بیان اینکه منابع طبیعی استان در معرض تهدید قرار دارد خاطرنشان کرد: برای حفاظت از منابع زیست‌محیطی استان باید از ورود پساب‌ها، پسماندها به تالاب‌ها، جنگل‌ها و مراتع گیلان جلوگیری کرد.

وی با اشاره به عقد قرارداد برای برطرف شدن معضل دریاچه ارومیه، یادآور شد: این قرارداد در دولت تدبیر و امید مصوبه‌ای برای حفاظت از دریاچه ارومیه منعقد شده و امیدواریم با توجه خاصی که استاندار گیلان نسبت به موضوع تالاب انزلی دارند در این زمینه نیز شاهد اجرای اقدام‌های لازم و مقتضی باشیم.

---------------------------

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان عنوان کرد
نیاز طرح‌های نیمه تمام صنعتی گیلان به 80 هزار میلیارد ریال سرمایه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از وجود یک‌هزار و 100 طرح صنعتی نیمه تمام در این استان خبر داد و گفت: برای اتمام این طرح‌های صنعتی بیش از 80 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری نیاز است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رودبار، علی منتظری بعد از ظهر امروز در جلسه کارگروه حمایت از تولید و در جمع مدیران بانک‌ها و مدیران دستگاه‌های مربوط به تولید و صنعت در این شهرستان با اشاره به نقش ویژه رودبار در تأمین بخش زیادی از نیاز استان به منابع معدنی و صنایع تولیدی اظهار کرد: رودبار دارای موقعیت و جایگاه ویژه‌ای در توسعه گیلان است.

وی با بیان اینکه تاکنون یک‌هزار و 100 طرح صنعتی نیمه تمام در گیلان شناسایی شده است، تصریح کرد: برای اتمام این طرح‌های صنعتی بیش از 80 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری نیاز است.

به گفته این مسئول تکمیل پروژه‌های مذکور برای بیش از 42 هزار نفر فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود.

رئیس دبیرخانه کارگروه حمایت از تولید، میزان پیشرفت فیزیکی بالغ بر 50 درصد از طرح‌های صنعتی نیمه تمام بیش از 40 درصد عنوان کرد و افزود: اتمام طرح‌های صنعتی نیمه تمام با جدیت دنبال می‌شود.

منتظری بیشترین مشکلات واحدهای صنعتی و معدنی گیلان را در حوزه بانکی ذکر کرد و یادآور شد: 40 مصوبه در زمینه استمهال بدهی‌های بانکی، تأمین سرمایه در گردش، تأمین اعتبار برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام و کمک به تأمین ضمانت نامه‌های بانکی صادر شد.

وی با بیان اینکه مصوبات این کارگروه لازم‌الاجرا است، خاطرنشان کرد: عملکرد دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها براساس مصوبات کارگروه و از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به عنوان دبیر کارگروه حمایت از تولید پیگیری شده و به اطلاع استاندار گیلان رسانده می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان نیز در جلسه مذکور ارائه راهکارهای قانونی برای برطرف شدن مشکلات تولیدکنندگان را از اهداف اساسی تشکیل این کارگروه عنوان کرد.

محمدحسین اصغریان تقویت اشتغال و برطرف شدن مشکل بیکاری و ارائه راهکارهای خروج از رکود اقتصادی را از جمله مهم‌ترین وظایف استان دانست.

رئیس کارگروه حمایت از تولید تشکیل این کارگروه را برای نخستین بار ذکر کرد و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت مسئول پیگیری اجرای مصوبات این کارگروه است.

----------------

رئیس ستاد اقامه نماز گیلان:
اهتمام مسئولان در ترویج نماز ضروری است

رئیس ستاد اقامه نماز گیلان گفت: اهتمام مسئولان در ترویج و توسعه نماز برای هدایت جامعه امری ضروری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از املش، حجت‌الاسلام سیدابوطالب حجازی عصر امروز در مراسم تجلیل از فعالان و برترین‌های عرصه نماز در کانون معصومیه این شهرستان اظهار کرد: ریا در هر کاری در اسلام مورد نکوهش است مگر در تبلیغ و ترویج نماز که می‌تواند خوب باشد.

وی نماز را عمود دین دانست و افزود: مسئولان باید اهتمام لازم در ترویج و توسعه نماز برای هدایت جامعه داشته باشند.

معاون فرماندار املش نیز در ادامه این مراسم گفت: نماز اوج بندگی انسان به خدا است.

اسماعیل حسن‌زاده، تصریح کرد: با پیشرفت تکنولوژی احساس می‌شد که روح و روان انسان آرامش پیدا کند اما با اتصال و پیوند به خدا انسان می‌توان به آرامش رسید.

به گفته وی حضرت امام (ره) در دوران هشت سال دفاع مقدس با تمام سختی و مسایل دارای آرامش و قلبی مطمئن بودند که از ارتباط به خدا حاصل شده بود.

این مسئول با اشاره به اینکه نماز ستون دین و نخستین پرسش در آخرت است، متذکر شد: نماز سبب تقرب انسان پرهیزکار و کلید رستگاری است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معاون فرماندار آستارا خبر داد افزایش 2.5 برابر پروژه‌های هفته دولت آستارا

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-08:37 ب.ظ

معاون فرماندار آستارا خبر داد
افزایش 2.5 برابر پروژه‌های هفته دولت آستارا

معاون فرماندار آستارا گفت: امسال پروژه‌های عمرانی هفته دولت آستارا از نظر تعداد نسبت به سال گذشته 2.5 برابر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، محمدرضا شهاب‌زاده عصر امروز در جلسه هماهنگی ستاد بزرگداشت هفته دولت این شهرستان اظهار کرد: امسال پروژه‌های هفته دولت آستارا 2.5 برابر پروژه‌های هفته دولت سال گذشته این شهرستان است.

وی با گرامیداشت سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی، گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران امید ملت‌های دنیاست و قدرت مردمی و مقاومت بر تمام فشارها و تحریم‌ها برتری دارد.

معاون فرماندار آستارا هفته دولت را فرصتی برای بیان دستاوردهای دولت عنوان کرد و ادامه داد: مهم‌ترین دستاوردهای دولت آرامش فضای سیاسی، اقتصادی و سیاست خارجی است.

وی با بیان اینکه امروز دیوار تحریم‌ها در مذاکرات شکسته شده است، تصریح کرد: طبق فرموده مقام معظم رهبری ما خوشبین به مذاکرات نیستیم اما این فرصتی برای نشان دادن حقانیت نظام جمهوری اسلامی به همه دنیاست.

شهاب‌زاده با بیان اینکه طرح‌های فراوانی از جمله «طرح تحول نظام سلامت» در کشور به اجرا درآمده است، افزود: امسال در هفته دولت طرح‌های متعددی در شهرستان افتتاح می‌شود و شاهد تحولات بسیار بزرگی در آستارا خواهیم بود.

وی اعتبارات امسال بندر آستارا را دارای رشد چشمگیری نسبت به سال گذشته دانست و تصریح کرد: همه مدیران به‌ویژه اعضای شورای تامین در این پیشرفت‌ها نقش مهمی دارند.

معاون فرماندار آستارا درباره مجتمع ساحلی صدف سیبلی گفت: با پیگیری‌های مسئولان شهرستان مجتمع صدف سیبلی 17هکتار از یک شرکت غیردولتی که سال‌ها در تصرف این مجتمع بود خلع‌ید و تا 31 شهریور ماه به مدیریت شهرداری لوندویل سپرده شد.

وی از آغاز به‌کار کارخانه آرد غرب گیلان پس از سال‌ها تعطیلی در هفته دولت امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: این خبر خوشحال کننده برای نانوایان است که هزینه حمل و نقل آنها کمتر و کیفت آرد بهتر می‌شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دولت آمریكا بعلت نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت و شهروندان سیاه باید محاكمه شود

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-03:01 ب.ظ

دولت آمریكا بعلت نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت و شهروندان سیاه باید محاكمه  شود ..اا دارستانی فعال حقوق بشر

به نقل از روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی»، اعتراضات به قتل «مایکل براون» نوجوان سیاهپوست 18 ساله آمریکایی، یکشنبه شب در حالیکه پلیس برای دومین شب اعلام حکومت نظامی و منع آمد و شد اعلام کرد، در حومه سنت لوئیس ادامه داشت.

گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که کالبدشکافی اولیه که به درخواست خانواده براون صورت گرفته است، نشان می‌دهد که افسر پلیس آمریکا 6 بار به براون شلیک کرده است.

اواخر شب گذشته، یکشنبه، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش کرد که یک کالبدشکافی محرمانه که به درخواست خانواده «مایکل براون» صورت گرفته است، نشان می‌دهد که او دستکم 6 بار مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفته که 4 بار بازوی راست وی و دو مرتبه سر او مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.


نیویورک‌تایمز همچنین گزارش کرد که تمامی گلوله‌ها از روبرو به براون شلیک شده است.

اواخر شب گذشته، بیش از دو ساعت قبل ثانیه‌ای که قوانین منع آمد و شد وارد روز دوم خود شود، پلیس به سمت صدها معترضان خشمگینی که از شاهراه شهر فرگوسن به سمت مرکز فرماندهی پلیس راهپیمایی می‌کردند، گاز اشک‌آور پرتاب کرد.

پلیس شهر فرگوسن نیز در یک پیام توییتری نوشت که معترضان به سمت پلیس «کوکتل مولوتوف» پرتاب کردند اما معترضان از جمله «رنیتا لامکین» یک کشیش که بعنوان حافظ صلح فعالیت دارد، تأکید کرد که هیچ کس کوکتل مولوتوف پرتاب نکرده است و گفت که این حرف پلیس صحت ندارد.

پلیس وقتی با مقاومت معترضان روبرو شد، به آنها اعلام کرد که دیگر این یک تظاهرات صلح‌آمیز نیست، باید منطقه را ترک کنید اما باز هم معترضان هیچ توجهی به هشدارهای پلیس نکردند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که آندسته از مأموران پلیس که از دست پلیس فرار می‌کردند نیز با تهدید بزرگتری مواجه بودند و آن این بود که گلوله‌هایی از سمت مخالف شلیک شده بود.

در تظاهرات عصر روز گذشته، دادستان حقوق مدنی به نمایندگی از خانوده «ترایوین مارتین» نوجوان غیرمسلح سیاهپوست 17 ساله آمریکا در «سنفورد» فلوریدا در سال 2012 مورد اصابت گلوله یک نگهبان سفیدپوست قرار گرفت و کشته شد اما قاتل وی در نهایت تبرئه شد، گفت که پلیس در تلاش است تا شخصیت براون را ترور کند.

مایکل براون، شنبه هفته گذشته در حالی کشته شد که غیرمسلح بود و دستانش را بالای سرش برده بود و به دنبال آن تظاهرات در اعتراض به این اقدام پلیس در فرگوسن ایالت میسوری آغاز شد و به خشونت کشیده شد و پلیس در نهایت اتهام سرقت به این نوجوان سیاهپوست زد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی نادر، تعطیلات خود در تاکستان «مارتا» را نیمه‌تمام گذاشت و نیمه‌شب دوشنبه در حالیکه معترضان به اعلام قوانین منع آمد و شد اهمیتی ندادند و در فرگوسن تظاهرات برپا کردند، به واشنگتن بازگشت تا با «جو بایدن» معاونش و دیگر مشاورانش در خصوص کمپین نظامی آمریکا در عراق و تنش‌ها و درگیری‌ها بین پلیس و معترضان در فرگوسن میسوری گفت‌وگو و رایزنی کند.


این گزارش ادامه داد، بخشی از تصمیم اوباما برای بازگشت به واشنگتن ظاهراً مهار انتقادات وارده بر وی بوده است زیرا منتقدان به او گفته بودند که رئیس‌جمهور آمریکا در بحبوحه بحران‌های داخلی و خارجی آمریکا، اوقات خود را در یک جزیره تفریحی و گردشی به سر می‌برد.

اما با اینحال اوباما روز سه‌شنبه مجددا به تاکستان مارتا باز می‌گردد تا آخر هفته خود را در آنجا سپری کند.

برخی منابع خارجی اعلام کردند که «جی نیکسون»، فرماندار ایالت میسوری حکم اعزام گارد ملی به فرگوسن برای مقابله با معترضان را صادر کرده است.

از طرف دیگر، ورلد بولتن نیز گزارش کرد که حدود 500 نفر در مقابل مقر پلیس لس‌آنجلس در روز شنبه در اعتراض به کشته شدن یک جوان 25 ساله سیاهپوست آمریکایی غیرمسلح که دو روز بعد از قتل براون در کالیفرنیا کشته شد، تظاهرات برپا کردند.

«ازل فورد» جوان سیاهپوست 25 ساله آمریکایی روز دوشنبه هفته گذشته، دو روز بعد از قتل مایکل براون، توسط یک افسر پلیس آمریکایی در لس‌آنجلس کشته شد.

خانواده این جوان سیاهپوست تصریح کردند که فورد از یک بیماری روانی ناشناس رنج می‌برده است و کندتر از بقیه اعضای خانواده بوده است و در حال همکاری با افسران پلیس بوده و زمانیکه مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفته روی زمین دراز کشیده بوده است و پلیس مدعی شده که این جوان آمریکایی با پلیس درگیر شده است.


سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت‌وگو با فارس: استیضاح وزیر رأی می‌آورد/ افراطی‌گری در شأن دولت نیست

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-02:57 ب.ظ

مصطفی افضلی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل در خصوص استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: البته نظر نهایی بستگی به خروجی جلسات امروز 2 فراکسیون دارد که قرائن نشان می‌دهد با توجه به اراده مجلس در طرح موضوعات مختلف از رویکردها و عملکردهای وزیر علوم، فرجی دانا در جلسه استیضاح با رای مخالف روبه‌رو شود و از کابینه خارج شود.

وی با بیان این‌که تندروی‌های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ماه‌های گذشته و بی‌توجهی به برخی توصیه‌ها و تذکرات عامل اصلی استیضاح وی بوده است، گفت: استیضاح وزرا جزو قوانین مصوب است و هیچ‌کس نمی‌تواند این حق مسلم را از نمایندگان سلب کند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر بنده ماهیت دولت تدبیر و امید که همان اعتدال و مشی میانه‌روی است ایجاب می‌کرد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  عملکردی بهتر از این داشته باشد ولی وزیر علوم با برخی انتصاب‌ها و حرکت‌های ناصحیح سعی کرد تا زمینه را برای حضور یکسری افراد نامطلوب در دانشگاه‌ها فراهم کند که به یقین حضور آن‌ها هیچ ثمر و سودی را به همراه نداشته است.

افضلی‌فرد ادامه داد: اگر فرجی دانا در فرصتی که مجلس برای اصلاح برخی رویه‌ها داده بود به وظیفه خطیر خود عمل می‌کرد و وعده‌هایش را محقق می‌کرد قطعاً با جریان استیضاح روبه‌رو نمی‌شد اما به نظر می‌رسد که فرجی دانا بیشتر به رویکرد انتصاب‌های با علامت سئوال اقدام کرده و افرادی را برای بخش‌های مختلف برگزید که اغلب با عوامل و گروه‌های فتنه در ارتباط بودند.

وی در پایان تصریح کرد: ما با هیچ‌کس نه عقد اخوت بسته‌ایم و نه قصد معامله روی حق و حقوق واقعی مردم را داریم بلکه بیشتر به دنبال حفظ ارزش‌ها، حرکت‌ها و رویکردهای مطلوب هستیم که قطعاً به دور از تنش سعی داریم تا از حق و حقوق واقعی مردم و عهد و پیمانی که در صیانت از ارزش‌های انقلاب اسلامی بسته‌ایم عمل کرده و به تعهدات‌مان پایبند باشیم.
سرکرده منافقین دستور قتل افراد جدا شده از این فرقه تروریستی را صادر کرد

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-02:56 ب.ظ

مریم رجوی" سرکرده گروهک منافقین به سرکردگان این گروهک در اردوگاه لیبرتی در بغداد دستور داده که هر فردی از عناصر این گروهک که قصد جدا شدن را دارند ، از میان بردارند.

منابع آگاه در مصاحبه با "اشرف نیوز" فاش کردند " مریم رجوی" دو هفته پیش دستوراتی را خطاب به سرکردگان منافقین در اردوگاه لیبرتی در بغداد صادر کرده که در آنها بر لزوم پیگیری و جاسوسی از عناصری که قصد خروج از این گروهک را دارند وهمچنین کشتن آنها پیش از ترک اردوگاه تاکید شده است.

سرکرده گروهک تروریستی منافقین در پیام خود که برای سرکردگان این گروهک در بغداد ارسال کرده آورده است که هر عضوی از سازمان مجاهدین(منافقین) که قصد گریختن از اردوگاه لیبرتی را داشته مزدور و دشمن بوده و زندگی "مسعود رجوی" را تهدید کرده و قصد کشتن او را دارد.

پایگاه خبری اشرف نیوز در پایان نوشت : براساس پیام "مریم رجوی" حالت فوق العاده در اردوگاه لیبرتی برقرار شده و حراست از محل اقامت اعضای منافقین و هرگونه فعالیت آنها افزایش یافته و رصد می شود.
اسناد جاسوسی تلفنی منافقین+تصاویر

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-02:56 ب.ظ

بخش عمده‌ای از فعالیت‌های جاسوسی سازمان منافقین را تخلیه تلفنی شکل می دهد که علاوه بر تامین محتوای سایت رسمی سازمان به تهیه گزارش‌های ایشان به سرویس های جاسوسی غربی منتج می شود.

چندی پیش یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد که سازمان به بهانه اخبار مربوط به صنف کارگری و با پوشش رادیو ندا و روزنامه دنیای اقتصاد بدنبال جاسوسی و تخلیه تلفنی عمل می کنند.

مسئله تخلیه تلفنی برای سازمان بقدر مهم است که در فرانسه و محله اورسورواز جایگاهی ثابت را برای آن در نظر گرفته است و در حالی که پوشش آشپزخانه را برای آن انتخاب کرده‌اند از اتباع افغانی نیز برای این امر بهره می‌برند. 

منافقین از طریق این تخلیه تلفنی‌ها سعی دارند کوچکترین اتفاقات رخ داده در داخل را بصورت تجمع و اعتراض گسترده به نمایش بگذارند که نمود آنها در مطالب منتشر شده در سایت سازمان مشخص است و البته سند تخلیه تلفنی‌ها هم به حساب می‌آید.

 

ta1

 

ta2

 ta3

 

 اخباری که منافقین بعنوان مطالب اعتراضی منتشر می کنند اغلب اتفاقات روزمره ای است که مردم به آن دسترسی دارند.

برخی از آخرین نمونه تخلیه تلفنی های منافقین به شرح زیر است که انفعال گسترده سازمان را در موضوع دسترسی به اخبار کشور به نمایش می گذارد،ضمن اینکه به موضوعاتی که سازمان در آنها بدنبال کسب خبر است اشاره می کند:

بنا به گزارشهای دریافتی جمعی از مردم شیراز نسبت به نصب دکل بی تی اس اعتراض کردند و با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند.

جمعی از جوانان در خیابان ستارخان تهران با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند و یکی از آنها را گوشمالی دادند

جمعی از کسبه میدان امام علی در اصفهان در مقابل شهرداری در این منطقه تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها به تخریب و خاک برداری و بسته شدن مسیر عبور و مرور مردم و مسدود شدن راه تردد مشتریان مغازه ها در اطراف این میدان اعتراض کردند

کارگران شرکت رادیاتورسازی ایران در مقابل دفتر این شرکت در خیابان قزوین در تهران تجمع کردند و به اخراج خود اعتراض کردند.

کشاورزان شرق اصفهان تجمع کردند و به خودداری از دادن «حق آبه» اعتراض کردند.

 

ta6

 

ta4

 

اهداف منافقین از تخلیه تلفنی:

- جمع آوری اطلاعات در خصوص مشکلات داخلی جامعه، در راستای بهره برداری تبلیغی

- شناسایی مشکلات دستگاه ‏های اجرایی، جهت بهره برداری تبلیغی در راستای ناکارآمد نشان دادن نظام

- کسب اطلاعات در راستای دامن زدن به اختلافات جناح های سیاسی کشور

- تلاش آگا هانه برای ایجاد اختلافات مذهبی، سیاسی و قومی در داخل کشور

- کسب اطلاعات با هدف  ایجاد اخلال در روابط جمهوری اسلامی در مجامع بین‏ المللی

 

راه‌های مبارزه با تخلیه تلفنی و تلفن های مشکوک: 

1) کم کردن صحبت با تلفن.

2) هنگام استفاده از تلفن به این موضوع بیندیشیم که نفر سومی  در حال شنیدن مکالمه می باشد.

3) تا کسی را نشناختیم و اطمینان حاصل ننمودیم به هیچ سوالی پاسخ ندهیم.

4) هیچ گونه مسائل و اطلاعات طبقه بندی شده را به صورت تلفنی بازگو نکنیم.

5) حتی الامکان از پاسخ گویی تلفن به وسیله کودکان جلوگیری نمائیم.

6) آموزش های لازم به کودکان و اعضای خانواده داده شود، که به هیچ عنوان شماره تلفن یا آدرسی را به هنگام صحبت با تلفن بازگو ننمایند.

به هر حال تخلیه‌‏ی تلفنی روشی است نه چندان نوین، که کاربرد بسیاری در خصوص مسایل امنیتی و اطلاعاتی کشور دارد و ممکن است گاهی اوقات هر یک از ما نیز جزئی از پازل تهیه شده دشمنان، جهت دریافت اطلاعات باشیم.
تلاش BBC برای تطهیر وزیر علوم در آستانه استیضاح

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-02:51 ب.ظ

عملکرد سیاسی رضا فرجی دانا در وزارت علوم فناوری که باید پیشروی فعالیت علمی و پژوهشی در کشور باشد و سکان هدایت پیشرفت علمی ایران را در دست داشته باشد، سبب شده تا نمایندگان مجلس به فکر استیضاح وی بیفتند؛ استیضاحی که همین هفته برگزار می‌شود و بنا بر فضای حاکم بر بهارستان، به احتمال زیاد با اقبال نمایندگان روبرو خواهد شد.

در این میان رسانه‌های طیف اصلاحات تلاش می‎کنند تا با فضاسازی تبلیغاتی به حمایت از فرجی دانا و تاثیرگذاری بر فضای نمایندگان مجلس بپردازند.

اما نکته جالب و البته عجیب در این میان، حمایت تلویزیون دولتی انگلیس از وزیر علوم است.

ادامه گزارش و مستندات را اینجا بخوانید.
پشت پرده حمایت‌های اسرائیل از داعش/ نان صهیونیست‌ها در کام تروریست‌ها

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-02:50 ب.ظ

نزدیک به 2 ماه از ورود نیروهای گروهک تروریستی داعش به عراق می‌گذرد که در این مدت با انجام اقدامات تروریستی و کشتار مردم بی گناه به دنبال برآورده کردن اهداف رژیم غاصب صهیونیستی در منطقه است.

با گذشت 3 سال از ورود تروریست ها به سوریه و همچنین در طول حضور تروریست ها در عراق شواهد و دلایل زیادی از همکاری همه جانبه تروریست‌های تکفیری با رژیم غاصب صهیونیستی به دست آمده است.

یکی از این شواهد اعزام تروریست های زخمی به سرزمین های اشغالی و مداوای آنها توسط پزشکان صهیونیست است؛ به طوری‌که روزانه چندین تن از تروریست ها از طریق مرزهای زمینی یا هوایی به این سرزمین می روند و پزشکان صهیونیست تمام امکانات و توان خود را برای مداوای آنها و بازگشت دوباره به میدان های نبرد در سرزمین های مسلمانان به کار می گیرند.

پیش از این تصاویر و فیلم های زیادی از بیمارستان های صحرایی اسرائیل منتشر شده است که نحوه مراقبت و رسیدگی پزشکان اسرائیلی از مجروحین تکفیری را نشان می‌دهد.

نکته دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که پشتیبان اصلی مالی تروریست‌های تکفیری، رژیم غاصب صهیونیستی است که این موضوع بارها توسط سران این رژیم غاصب اعلام شده است.

در واقع منابع مالی داعش از سوی برخی کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه رژیم غاصب صهیونیستی، عربستان سعودی، قطر،کویت و امارات تامین می شود.

همچنین سلاح‌هایی که گروه "دولت اسلامی عراق و شام" موسوم به "داعش" در ولایت الانبار برای جنگ علیه اردوی عراق استفاده می‌کند ساخت اسرائیل بوده و از طریق مرزهای سوریه و عراق به الانبار می‌رسد.

در حالی که سالهای زیادی است که دشمن واحد همه مسلمانان جهان اسرائیل نامیده شده است و همه مسلمانان با اتحاد خود به دنبال نابودی رژیم غاصب صهیونیستی هستند، داعش اعلام کرده است که دشمن اصلی آنها نه تنها اسرائیل نیست بلکه مسلمانانی است که از داعش تبعیت نمی کنند.

برخلاف چند سال گذشته که چهره واقعی گروه‌های تکفیری پشت پرده های نفاق پنهان مانده بود اکنون چهره واقعی این گروهک تروریستی مشخص شده است و اسناد زیادی از آموزش های نظامی این گروهک تروریستی در مناطق مرزی اردن و سوریه و همچنین اردن با عراق توسط نیروهای آموزشی اسرائیلی منتشر شده است.

در واقع نیروهای تکفیری درس های ابتدایی خود را در مدارس تکفیری که با هزینه وهابیت و اسرائیل اداره می شوند فرا می گیرند و برای گذراندن دوره های عملی خود، زیر نظر سازمان جاسوسی موساد و همچنین آموزش های نظامی خود را توسط فرماندهان نظامی صهیونیست فرا می گیرند.

وترنز تودیˈ نیز اسناد جدیدی از وابستگی رهبر این گروهک تروریستی افشا کرده و نوشت: نام واقعی رهبر داعش که خود را ابوبکر البغدادی نامیده، در اصل ˈسیمون الیوتˈ یا ˈالیوت شیمونˈ (Simon Ellio ، Elliot Shimon) بوده و از پدر و مادری یهودی زاده شده است.

به نوشته این تارنمای آمریکایی، الیوت به خدمت موساد در آمده و دوره‌های جاسوسی و جنگ‌های روانی علیه اعراب و جوامع اسلامی‌را آموزش دیده است.

این سایت آمریکایی اضافه کرد، این اطلاعات مبتنی بر اسناد انتشار یافته از سوی ˈادوارد اسنودنˈ پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) است که در آن از تشکیلات داعش نام برده و خاطرنشان شده است؛ رهبر ˈدولت اسلامیˈ با سرویس‌های مخفی آمریکایی، انگلیسی و اسراییل برای ایجاد سازمانی قادر به جذب تروریست‌های افراطی از سراسر جهان، همکاری داشته است.

به نوشته وترنز تودی، ابوبکر البغدادی با نام مستعار ˈابراهیم بن عواد بن ابراهیم البدریˈ به عنوان یک جاسوس صهونیست مسوول پیاده سازی سناریوی موساد است.

تارنمای آمریکایی خاطرنشان کرد، طرح موساد، جذب افراد نظامی‌و غیر نظامی‌به داعش در کشورهایی است که از آنها به عنوان تهدیدی علیه اسراییل یاد شده است تا با ایجاد آشوب و ویرانی، امکان سلطه اسراییل بر منطقه خاورمیانه و برپایی طرح اسراییل بزرگ را فراهم سازد.

همین الان می‌بینید که جریان‌های تکفیری اسلحۀ خود را از اسرائیل می‌گیرند، مجروحین جریان‌های تروریستی در بیمارستان‌های اسرائیل مداوا می‌شوند و حتی برخی از آنها حقوق خودشان را مستقیماً از اسرائیل دریافت می‌کنند. عناصر دست‌نشاندۀ استکبار در منطقه نیز - که دیکتاتورهایی هستند که به مردم خودشان ظلم می‌کنند و به اسلام خیانت می‌کنند- تمام دستورات خودشان را از اتاق فرماندهی رژیم اسرائیل می‌گیرند.

 
فروش زمین روبروی تله کابین حیران ( آستارا )

تاریخ:دوشنبه 27 مرداد 1393-01:38 ق.ظ

فروش زمین روبروی تله کابین حیران ( آستارا )

دو قطعه زمین ویلایی واقع در دهکده توریستی گردنه حیران آستارا با متراژ 5600 و 2300 متر مربع با قیمت توافقی بفروش می رسد.

شماره تماس : 09119821887

--------------------------------------


حیران

تله كابین حیران

این تله كابین كه در غرب روستای ونه بین و حاجی امیر آستارا قرار دارد، انتهایی ترین گردنه حیران را با طی كردن یك مسیر سرسبز 1500متری به شرقی ترین نقطه  پارك جنگلی فندقلوی شهرستان نمین متصل میكند. این تله كابین كه با سرمایه گذاری بخش خصوصی و توسط احمد علی رستمی با 12 میلیارد تومان هزینه در مدت 6 سال احداث شده، در هر ساعت با 30كابین 6 نفره پیشرفته میتواند یك هزار از گردشگران را با سرعت 6 متر بر ثانیه جابجا كند.

 

 

تله كابین حیران

 

 ارتفاع ایستگاه بالا دست این تله كابین در منطقه فندقلو حدود 1730 متر از سطح دریا است و طول كل مسیر رفت و برگشت در فاز یك پروژه حدود سه كیلومتر میباشد. این تله كابین هم اكنون بیش از 50 نفر ظرفیت اشتغالزایی دارد و موقعیت جغرافیایی آن طوری است كه از شمال به قله باستانی شینداند و جمهوری آذربایجان، از غرب به پارك جنگلی فندقلو، از شرق به روستای ونه بین و جاده اصلی آستارا به اردبیل و از جنوب به دهستان حیران و گردنه زیبای آن اشرف دارد. احمد علی رستمی سرمایه گذار و مدیر پروژه با بیان مطالبی در مورد نمین، پارك جنگلی 4062 هكتاری فندقلو و برشمردن مشخصات این پروژه و نحوه و خرید دستگاههای آن از كشور اتریش ،اذعان دارد منطقه حیران برخوردار از جغرافیای مناسب ، آب و هوای خوب و طبیعت زیبا و دیدنی است و  یكی از 4 منطقه نمونه گردشگری شهرستان آستارا است كه پیش از این به تصویب هیئت دولت رسیده است، بعد از تله كابین لاهیجان و كیا كلایه لنگرود، تله كابین حیران سومین تله كابین گیلان است كه به بهره برداری میرسد و با استان اردبیل نیز مشترك میباشد و چهارمین تله كابین گیلان در منطقه درفك رودبار با 5/11 كیلومتر مسیر به عنوان بزرگترین تله كابین جهان هم اكنون در حال ساخت است. وجود سواحل ،‌چشمه ها، آبشارها، آب گرمهای طبیعی و بازارچه های ساحلی را از جمله جاذبه های توریستی شهرستان آستارا می باشد و به نقش این شهرستان در جذب مسافرین گفت فقط از آغاز فصل گرما تاكنون بیش از 6 میلیون یكصد هزار نفر مسافر داخلی وارد استان گیلان شده است .

 

 -------------------------------------------------------------------

فروش زمین روبروی تله کابین حیران ( آستارا )

دو قطعه زمین ویلایی واقع در دهکده توریستی گردنه حیران آستارا با متراژ 5600 و 2300 متر مربع با قیمت توافقی بفروش می رسد.

شماره تماس : 09119821887
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

یك بام و دو هوا

تاریخ:یکشنبه 26 مرداد 1393-02:39 ب.ظ

هر چند حال و روز صنعت خودرو با همه خوبی ها و بدی هایش در ماه های اخیر رو به بهبودی نهاده اما به نظر می رسد، به همان اندازه كه اوضاع رنگ خوبی می‌بیند، چشم‌ها نیز برای آن تیزتر می‌شود.

شاید روزهایی كه تولید خودروسازان به كمترین سطح ممكن رسیده بود، آنان كه این صنعت را ماوایی برای رسیدن به منافع خود دیده و می بینند، كمی دلسرد شده و سراغ طعمه دیگری رفتند اما امروز دوباره هوای بازگشت به سر دارند.

البته این بازگشت فقط سودای نشستن بر صندلی های مدیریتی جاده مخصوص نیست، بلكه رونق در خودروسازان، باندبازان را خبر كرده كه بیایند از این نمد كلاهی برای خود طلب كنند. از سوی دیگر همین باند در همان روزهای ركود هم فرصت را غنیمت شمرده و آنچه را مدنظر داشتند دنبال كردند. آنها در حالی كه می توانستند به سهم خود، قدمی برای رفع برخی مشكلات بردارند، ترجیح دادند تا به منافع شخصی خود فكر كنند و از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

در این میان، یكی از مدیران سال های نه چندان دور صنعت خودرو، كه به واسطه همان حضور برای خود جای پایی سفت كرده، در كمال تعجب در شمار مدیران دولت قرار گرفته است. اتفاقی كه از اصول و آرمان های ادعایی تدبیر و اعتدال خارج است؛

شاید در این خصوص هم به رئیس جمهور اطلاعات غلط داده اند(!)، چه آنكه حضور فردی با این ویژگی ها آن هم در یكی از جایگاه های مهم اقتصادی كشور می تواند در آینده ای نزدیك، سنگی باشد بر شیشه های قطار دولت.

بخشی از مافیایی كه گاه از آن در صنعت قطعه سازی یاد می شود، نتیجه روزهایی است كه شاهرگ تامین قطعه در بزرگترین شركت خودروسازی منطقه در دستان این مدیر بود. او از همان زمان با آینده نگری خاص خود به روزهایی فكر می كرد كه وفای میز مدیریت به پایان برسد و مانند این روزها از جاده مخصوص فاصله بگیرد. به همین خاطر در كیلومتر 13 از خود ردپایی به جاگذارد تا همواره بتواند در میدان تامین قطعات خودروسازان سنگر را حفظ كند. برای او تامین منافع شخصی، اولویت اول در عرصه تامین قطعات خودروسازان بوده و هست. این رویكرد البته كه جای تعجب زیادی ندارد، چرا كه گاه می شود به هنگام انتخاب بین منافع شخصی و ملی، به سراغ ملیت و تابعیت دوم رفت و از پاسپورت دوم استفاده كرد.

تابعیت دوگانه، مدرك نامعتبر و البته مافیای قطعه‌سازیاین مدیر روزهای گذشته خودروسازی و این روزهای اقتصادی دولت تابعیتی دوگانه دارد و علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده را نیز به عنوان موطن دوم قرار داده است تا هر زمان كه لازم یا صلاح بود، از حقوق شهروندی آمریكایی بهره ببرد.

تعلق خاطر این مدیر به جذابیت های آن سوی آبها به همین تابعیت ختم نمی شود و وی در زمینه تحصیلی هم، متعلق به همه مردم جهان است!

 یكی  از پایگاه های خبری پیش از آن نوشته بود كه دانشگاه هاوایی در شرایطی به صورت جعلی و غیرقانونی در ایران به تولید انبوه مدارک تقلبی دکتری و فوق لیسانس اقدام کرده که در اداره این دانشگاه جعلی، افراد مهمی نقش داشته اند.

این رسانه در ادامه اسامى تعدادی از مدیران ارشد را که با آگاهی کامل ازماهیت غیرقانونی دانشگاه هاوایی، با پرداخت مبالغی در حدود 250 میلیون ریال مدارک جعلی دریافت كرده اند، اعلام كرده كه نام این شهروند ایرانی آمریكایی نیز در میان آن ها دیده می شود كه دكترای مدیریت دریافت كرده است.

"دكتر" البته این روزها علاوه بر فعالیت های شخصی، در كمال تعجب به بدنه دولت نیز وارد شده و جایگاهی مهم در عرصه اقتصادی كسب كرده است. رویدادی كه از معیارهای و خط مشی های ادعایی تدبیر و امید به دور است و دولت اعتدال در آینده ای نزدیك یا باید مدیری جایگزین وی بكند یا تاوان حضور این آمریكایی ایرانی را در كابینه اش بدهد.

اما مهم تر اینكه هر كدام از دو اتفاق بالا رخ دهد، مافیای صنعت قطعه ماوای اصلی "دكتر" است و خودروسازان باید به واسطه مانع‌تراشی‌ها و منفعت طلبی های چنین افرادی، در فرآیند تامین قطعه دچار مشكل شوند و نتیجه آن، انگشت اتهامی است كه همواره از سوی رسانه ها و مردم به سوی مدیران خودروساز نشانه می رود. حال آنكه متهمان اصلی، یا در هاوایی هستند یا در كشور دوم خود قدم می‌زنند!

------------------------------

شنیده‌ها حاکی است، فرد معلوم الحالی که سابقه ساخت آهنگ در حمایت از فتنه 88 را در کارنامه دارد، احتمالا در خانه هنرمندان ایران صاحب مسئولیت خواهد شد!
آهنگساز ندا در فتنه مسئولیت می‌گیرد؟شنیده‌ها حاکی است، فرد معلوم الحالی که سابقه ساخت آهنگ در حمایت از فتنه 88 را در کارنامه دارد، احتمالا در خانه هنرمندان ایران صاحب مسئولیت خواهد شد!

«مشایخی» که سال 88 با ساخت آهنگ ندا آقا سلطان به کودتای آمریکایی، صهیونیستی و انگلیسی ادای دین کرده بود، احتمالا به عنوان رهبر ارکستر موسیقی خانه هنرمندان منصوب خواهد شد.

به نظر می‌رسد که نظارت چندانی بر عملکرد رئیس خانه هنرمندان وجود ندارد. در خانه هنرمندان، به طور مکرر از افراد مخالف ارزش‌های اسلام و  انقلاب، پذیرایی می‌شود!

متأسفانه وضعیت فرهنگی کشور نگران‌کننده است. چند روز پیش نیز یکی از همکاران جشنواره‌های ضدایرانی به عنوان دبیر یازدهمین دو سالانه جهانی پوستر تهران منصوب شده بود، کتاب افراد ملحد و ضدنظام به طور ناگهانی مجوز انتشار گرفت، از کارگردان نمایش‌های مبتذل و غیراخلاقی حمایت شد، فیلم غیراخلاقی بدون اشکال اعلام شد و ...
---------------------------------------
خردادماه امسال معاون وزیر علوم از غیرقانونی بودن ۳ هزار بورسیه خبر داد که پس از چند روز وزارت علوم در بیانیه‌ای از این افراد عذرخواهی کرد ولی حالا در آستانه استیضاح وزیر دوباره بحث بورسیه‌ها مطرح و حتی اسامی آن‌ها منتشر شده است.

خردادماه امسال بود که مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان از غیرقانونی بودن 3 هزار بورسیه در دولت دهم خبر داد و گفت: در این مسیر حضور آقازاده‌ها و منسوبان هم دیده می‌شود و اسامی این عده هم در لیست 3 هزار بورسیه غیرقانونی وجود دارد.

این خبر جامعه دانشگاهی را دچار تنش بسیاری کرد تا جایی که افراد بورسیه شده اعتراضات گسترده‌ای داشتند مبنی بر اینکه این حرف تهمت است و این تهمت سبب شده تا با دید دیگری در مجامع عمومی و خصوصی به آن‌ها نگریسته شود.

این مساله تا جایی ادامه یافت که یک روز بعد از سخنان صدیقی، تعدادی از روزنامه‌های تندروی حامی دولت با انتخاب تیترهای مشابه و تاکید بر غیر قانونی بودن تمامی سه هزار نفری که مشمول بورسیه وزارت علوم بوده‌اند، تلاش کردند تا تمامی 3000 نفر از افراد را شامل این تخلفات نشان داده و این پیام را انتقال دهند که «هر کسی که در دولت قبل بورسیه تحصیلی اتخاذ کرده است، به طور غیر قانونی و به خاطر رانت‌های مختلف موفق به این کار شده است.»

این مسائل سبب شد تا وزارت علوم متوجه اشتباه خود شده و رویه را تغییر دهد.

این بار یک بیانیه با مضمون عذرخواهی از افراد بورسیه بر روی سایت وزارت علوم منتشر شد.

در این بیانیه ضمن عذرخواهی از افراد بورسیه اعلام شد: «جا دارد هم از عملکرد رسانه‌هایی که بدون توجه به آمار و ارقام، با حاشیه‌سازی موجبات آزردگی تمام بورسیه‌ شدگان را فراهم آوردند و هم از عکس‌العمل‌های شتاب‌زده و هیجانی برخی دیگر از رسانه‌ها و افراد، عمیقاً احساس تأسف کنیم. عکس‌العمل‌هایی که حاصل آن نام بردن از افرادی است که هرگز پرونده‌ای در حوزه بورس نداشته‌اند.»

وزارت علوم در این اطلاعیه آورد: «انتشار رسانه‌ای بعضی تخلفات صورت گرفته در حوزه بورس که با هدف جلوگیری از بروز حاشیه‌های احتمالی و برای اطلاع رسانی و شفاف سازی و همچنین، حمایت از افراد ساعی و توانمندی که بر اساس آیین نامه‌های مربوط، مشغول به تحصیل شده بودند، صورت گرفت، با حاشیه‌ها و عکس العمل‌هایی همراه بود.

همان طور که در مصاحبه های مکرر صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان، بارها و بارها ذکر شده است، اگرچه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با روند حاکم بر اعطای بورس و ادامه تحصیل در مقطع دکترای داخل و خارج از این طریق موافق نیست، ولی با التزام به تعهدات گذشته، تا پایان سال 92 تمام در خواست‌ها را در همان چارچوب گذشته مورد بررسی و اقدام قرار داده است.»

وزارت علوم در این بیانیه اعلام کرد: «در مصاحبه مطبوعاتی با صراحت و شفافیت بیان شد که از جمع 3002 نفر بورسیه اعلام شده، 933 نفر مربیان دانشگاه‌های کشور هستند و 185 نفر هم با استفاده از آیین نامه ایثارگران بورسیه شده اند و 1884 نفر هم دارای قبولی برای خارج از کشور بوده‌اند که بورس خود را به داخل تبدیل کرده‌اند.

همه این افراد در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند و معاونت دانشجویی بر اساس تعهدات قبل ، شهریه آنها را به دانشگاه‌ها پرداخت کرده است.»

پس از عذرخواهی وزارت علوم از افراد بورسیه شده در یک بیانیه رسمی، صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان نیز بارها این موارد را تکرار کرده و گفت که صحبت‌های مطرح شده متوجه افراد بورسیه نیست.

و حال پس از گذشت حدود دو ماه دوباره بحث بورسیه‌های غیرقانونی مطرح می‌شود و حتی در منابع غیر رسمی اسامی 3 هزار بورسیه با عنوان بورسیه‌های غیرقانونی اعلام شده است.

البته رفتارهای ضد و نقیض و وعده‌ها و سخنان عمل نشده در یک سال گذشته از وزارت علوم بسیار دیده شده ولی این رفتار ضد و نقیض نیز جای بررسی دارد که اگر وزارت علوم در بیانیه‌ای رسمی در سایت اطلاع رسانی خود از این افراد عذرخواهی می‌کند چگونه است که پس از گذشت دو ماه از عذرخواهی رسمی وزارت علوم و در آستانه استیضاح وزیر علوم اسامی تمام این افراد به عنوان بورسیه‌های غیرقانونی از سوی مدیران این وزارتخانه در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد و منتشر می‌شود؟

آیا مطرح کردن این اسامی به عنوان بورسیه‌های غیرقانونی فرار وزیر علوم از بحث‌های اصلی پیرامون محورهای استیضاح به سمت حاشیه نیست؟

شاید وزیر علوم سعی دارد با غیر موجه جلوه دادن دیگران پرده‌ای بر وضعیت اسف‌بار یک سال گذشته دانشگاه‌ها در زمینه‌های سیاسی، علمی، آموزشی و فرهنگی بکشد.

به هر حال این رفتارها ما را به یاد ضرب‌المثل « دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس» می‌اندازد، نمی‌دانیم اسامی 3 هزار نفری که به عنوان بورسیه غیرقانونی منتشر شده است را باور کنیم یا عذرخواهی رسمی وزارت علوم از 3 هزار بورسیه بابت تهمت به آن‌ها از طریق صدور بیانیه رسمی در سایت اطلاع رسانی این وزارتخانه.
----------------------
یکی از نشانه های سبک زندگیِ سکولار – اومانیستی در اقشار مرفه و بعضاً صاحب سرمایه در اجتماعات مدرنِ نیمه دوم قرن بیستم به بعد، این است که فرهنگ مصرفی و مدلِ زندگیِ عمیقاً فانتزی و آسایش و تنعّم ناشی از بهره کشی بورژوا منشانه زنان و مردانِ این طبقات و اقشار و گروه های مرفه و فوق مرفه سرمایه‌دار را گرفتار غمِ بزرگی به نام بی غمی می کند و آنها را از مسائل اصلی و دردها و رنج های بزرگ و مهم بشری غافل کرده و گرفتار سرخوشی های آلوده ای می نماید که در واقع نوعی بی‌دردی ناشی از دوری از انسانیت و اخلاق و مستفرق شدن در «دردهای» سبکسرانه ای است که تماماً مرتبط با اسافل اعضاء و نشأت گرفته از آنهاست و کانون محرک این به اصطلاح «درد»ها تنوع طلبیِ جنسی و حرص و آزِ مالی و تنگ نظری و رقابت در سودجویی های نامشروع و رابطه های غیراخلاقی و ناپاکِ میان زنان و مردان و برخی اعمال شنیع دیگر است.

یک دورهمیِ اروتیک درباره زنان و مردان هوسباز
Ads by PlusHDV1.8Ad Options

هرجا که اعتقاد سرمایه داری، سکولار و فرهنگ اسراف و مصرف گری و تبرّج و بی‌بند و باری و خودنمایی رواج می یابد و هرجا که اقشار و گروه هایی که مصداقِ آن مفهومی هستند که خمینی کبیر «مرفهین بی درد» می نامید، ظاهر می شوند، این گونه دردهای ناشی از بی دردی و غم های ناشی از تنوع طلبی های نفسانی و رقابت در عشرت رانی و تعیّش و مسائل حقیر نفسانی برخاسته از اسراف و مصرف گرایی و تبرّج و روابط نامشروع و خیانت های زنان و شوهران به یکدیگر و هوسرانی های مداوم ظاهر می شود و عده ای را که نه به اخلاق پایبندی دارند و نه به آرمان های معنوی می اندیشند و نه اهمیتی برای تعهد و مبارزه و مجاهده و سیر در مسیر کمال قائلند و غافل از معنا و حقیقت «انسانیت»، انسان را جانور دوپایی وصل به اساقل اعضاء می انگارند، در محفل ها و میهمانی ها و نشست ها و دید و بازدیدها و گفتگوها و دور هم نشینی ها و حتی در آثار ادبی و نمایشی و سینمایی که پدید می آورند و یا بدان جلب می شوند به خود مشغول می نماید.

 اگر انسان بریده و غافل از انسانیت باشد، همه افراد بشر جانورانی نر و ماده خواهند بود که در فکر خوردن بیشتر و دزدیدن از یکدیگر و به فکر ارضاء انبوه و متکثر و متنوع و رنگارنگ و پرشمار دیگر نیازهای جسمانی شان است. آنگاه اگر جانوران نر و ماده دور هم جمع شوند، جز درباره خریدن و داشتن و جمع کردن و فخر فروختن و به دست آوردن نر و ماده های بیشتر و فریفتن یکدیگر(و در ادامه آن) جز گلایه از ازدست دادنِ این و تلاش برای به دست آوردن آن و ربودن مردِ فلانی و فریب دادن زن دیگری، به چه خواهند اندیشید و درباره چه چیزی حرف خواهند زد؟ در عالم مدرن، انسان ها همان جانوران در جستجوی غذا و تولید مثل اند که در رقابت خصمانه با یکدیگر در وضعی قرار می گیرند که تامس هابز آن را اینگونه توصیف می کند: «انسان، گرگ انسان است.»

یک دورهمیِ اروتیک درباره زنان و مردان هوسباز

«دورهمی زنان شکسپیر» نمایشی است که روایتی از زنان مرفه مدرن فارغ از آرمان و دردهای عمیق و احساس مسئولیت انسانی (زنانی گرفتار در فضای سکولار – اومانیستی و تصویر جانورگونه بشر مدرن) را با استفاده از برخی شخصیت های زن مشهور آثار شکسپیر (و با اشاره به برخی حوادث و ماجراهای آن آثار) به صحنه می آورد. زنان معروف برخی آثار شکسپیر، «ژولیت» از نمایش «رومئو و ژولیت»، «افیلیا» از نمایش «هملت»، «دزدمونا» از نمایش «اتللو»، «کاترین» از نمایش «رام کردن زن سرکش» و «میراندا» و «کلئوپاترا» از نمایش های «مکبت» و «آنتونی و کلئوپاترا» در منزل «ژولیت» دور هم جمع شده اند و به قول خودشان یک «دور همی زنانه» تشکیل داده اند. اما کلئوپاترا و دزدمونا و کاترین و دیگران، آنگونه که به صحنه آمده اند، زنانی کاملاً امروزی اند و از شخصیت و درون مایه شکسپیریِ خود جدا شده اند و از نمایش های شکسپیر، فقط شباهتی در اسم و اندک مایه ای از برخی عادات را دارند. اینان زنانِ امروزی اند. زنانی مدرن و سکولار، زنانی مرفه از جماعتِ مرفهین بی دردِ سکولار-مدرنیست، که غم ها و رنج ها و نگرانی هاشان نیز حقیر و ابلهانه و جانورگونه است. اینان زنانی اسیر تبرّج و اسراف و در تمنای آرزوهای سرمایه دارانه مدرن اند، همان گونه که گرفتار هوس بازی و خیانت به همسر و تنوع طلبی و حسادت و رقابت های نفسانی اند، همانگونه که مردانشان نیز بی وفا و بوالهوس و خیانتکارند.
یک دورهمیِ اروتیک درباره زنان و مردان هوسباز

این دورهمی، دورهمی زنان مرفه و فوق مرفه سرمایه دار و سرمایه دارصفت است که اساسی ترین دردهای شان پنهان کردن فساد و خیانت خود از شوهران و عشّاقشان، و دور کردن زنان دیگر از مردانشان، و توصیه کردن یکدیگر به «ترفندهای زنانه»، و فریب دادن خود و دیگران، و ارضاء تمنیّات بی پایان نفسانی و جاه طلبانه شان است. از همین رو است که نمایش «دورهمی زنان شکسپیر» لبریز است از گوشه کنایه های اروتیک و اطوار و حرکات جلف، و آموزه های سخیف زشت به این نمونه ها توجه کنید:

زنی به نام «میراندا» خطاب به زنی که هنوز در فکر شوهر (یا دوست پسرش) است:
«لازم شد شما را به ناپل ببرم تا ببینید خداوند چه لقمه های دندان گیری آفریده» (کنایه از مردان ناپلی)
زنی به نام «کلئوپاترا» با اشاره به شوهر «دزدمونا» (یکی از زنان حاضر در میهمانی): «مغربی» (نام شوهر دزدمونا) هم خوب چیزی است در لیستم داشته باشم»
کلئوپاترا در اشاره به تحریک پذیری از طریق لمس:
«من «تاچی» (اشاره به thach لمس کردن، دست زدن) هستم»
«میراندا»: «مردها را باید با جزئیاتشان وصف کرد»
زنی (با اشاره کنایه آمیز به توانایی جنسی مردی به نام «رمئو»):
«انگار رمئو قرص است. اول، هر 2 ساعت یک بار، بعد می شود روزی یک بار، بعد می شود هفته ای یک بار، بعد می شود ماهی یک بار... بعد هم دیگر دلت می خواهد برود و سالی یک بار هم نبینیش»
«میراندا»: عشقِ اول، یک بحران است. نتیجه فقدانِ امکانات و محدودیت»
Ads by PlusHDV1.8Ad Options

در این نمایش، زنان با اطوار و حرکات در صحنه به یکدیگر از «ترفندهای زنانه» برای جلب نظر مردان می گویند و شوخی های رکیک می کنند. از میان این همه اطوار و حرکات و اشاراتِ لفظی و غیرلفظیِ اروتیک، این پیام ها به بینندگان زن و مرد و جوان و غیرجوان (و البته بیشتر جوان، و اغلب خانم) منتقل می شود که: «ازدواج، گایان عشق است» - «ازدواج، نه، عشق، آری» - «مردها همه تنوع طلبند» - «از هر 100 تا مرد، شاید یکی پیدا شود که بد نباشد» - (اینها برخی از عبارات دیالوگ های این نمایش بوده است)؛ عشق و پایبندی را رها کن و به دنبال لذت و تنوع طلبی و خوش گذرانی باش، چون مردها هم همینگونه اند و به کسی وفا نمی کنند – تعهد و ازدواج و پایبندی به زندگی با یک مرد حماقت است.

جالب است که در این نمایش، همه زنان (جز ژولیت که بسیار ساده و به اصطلاح تازه در اول راه است) به همسران و معشوق هاشان خیانت کرده اند و کم و بیش در این «دورهمی زنانه» به عنوان نیش و کنایه به خیانت های یکدیگر اشاره می کنند و پته همدیگر را روی آب میریزند. و به قول یکی از زنان بازیگر در نمایش: «همه زنان دستمالشان را داده اند».

یک دورهمیِ اروتیک درباره زنان و مردان هوسباز

در این دورهمی، همه زنان با یکدیگر چشم و هم چشمی و رقابت دارند و به همدیگر حسادت می کنند، همگی شان دروغ می گویند و دروغ می شنوند، همگی به مردهای شان خیانت کرده اند و مردهای شان نیز متقابلاً به چنین کاری پرداخته و می پردازند، همه این زنان در عین این که یکسره معطوف و متمرکز بر تمنیات جنسی خویشند از عشق و تعهد و پایبندی به یک مرد و ازدواج و خانواده سرخورده و بیزارند و به شاد باشی و دم غنیمتی و تجربه کردن های متنوع و متعدد فرا می خوانند (در این نمایش، ژولیتِ ساده لوح نیز که در ابتدا با این زنان مخالف است، سرانجام سرخورده می شود و به جمع آنان می پیوندد)، در این نمایش زنان و مردان گویی جانوروشانی اند که جوهر وجودشان به دریای بی پایان شهوات سیری ناپذیر جنسی وصل شده است و جز پرداختن به اندام و اطوار و توانایی ها و جذابیت های جسمانی یکدیگر فکر و ذکری دیگر ندارند.

حتی شکسپیر که در اواخر رنسانس و در مقاطع آغازینِ عالم مدرن می زیست، و در آن روزگار، در انگلیستان، هنوز فرهنگ تبرج و اسراف و شهوترانی و بی بند و باری در هیءتِ کنونی آن (و اینگونه افراطی و صریح و بی پروا و وقیحانه) رواج نیافته بود، اگر بر سر این نمایش ظاهر می شد و می دید که برخی زنان نامدار نمایش هایش، اینگونه در هیأت مرفهان بی درد مروج اروتیسم گردیده اند، حیرت زده و چه بسا خشمگین می شد.

نویسنده این سناریو، زنان برخی نمایش های شکسپیر را از هویت ادبی و تاریخی شان انتزاع کرده و آنها را در هیأت زنان بی بند و بار متعلق به طیف مرفهان بی درد لااُبالی بر سر صحنه آورده است تا پیام عیش و عشرت طلبی و خوش باشی و خانواده گریزی و ازدواج ستیزی و بی مسئولیتی و بی اخلاقی را به مخاطبان نمایش القاء نماید. شاید دلیل هراس شدید مسئولان نمایش از عکس و فیلم برداری و برخورد تند آنها با صاحبان موبایل هایی که حتی لحظه ای از این نمایش را می خواسته اند که ثبت کنند (و ضبط موبایل ها و دوربین های آنها به منظور پاک کردن فیلم ها) مربوط به آن است که می خواسته اند اسرار اطوار زنان بازیگرشان آنگاه که سر صحنه «ترفندهای زنانه» را نمایش می دادند، پنهان بماند.

در یک عبارت کوتاه می توان گفت درون مایه اصلی این نمایش، ترویج و تبلیغ بی بند و باری و بی اخلاقی و هوسرانی و ازدواج گریزی و ایجاد بدبینی میان دو جنس مردان و زنان (با هوس باز و خیانت پیشه نشان دادن آنها) در حال و هوای سکولاریستی مرفهان بی درد است. و آنچه که این نمایش، در کلام و اطوار و حرکات بازیگرانش به مخاطب ارائه می دهد، یکی از محورهای مطلوب جریان تهاجم فرهنگی است که دهه ها است بر ترویج آن متمرکز شده اند، زیرا می دانند که یکی از راه های مقابله با هویت دینی و فرهنگ اسلامی و روحیه آرمان خواهی و ایثارگری و جهاد و شهادتِ مردم ایران، ترویج و تبلیغ بی بند و باری و بی غیرتی و تبرج و رفاه زدگی و مصرف گرایی و مستفرق کردن مردمان در لذت مداری های پوچ نامشروع و پرمفسده است.
یک دورهمیِ اروتیک درباره زنان و مردان هوسباز

و البته پرسش مهم این است که نقش و مسئولیت و کارکرد وزارت ارشاد در این میانه چیست و چرا با این جریان (و جریان های دیگر) مروج تهاجم فرهنگی مقابله نمی کند و چرا به آنها امکان فعالیت می دهد؟ آیا وزارت ارشاد باور دارد که ما در کوران و متنِ یک جنگ نرم تمام عیار قرار داریم؟ اگر باور دارد، جایگاه خود را در کدام جبهه این جنگ نرم تمام عیار می بیند؟ و البته در عمل در کدامین جبهه قرار گرفته است و به کدامین نیروها سرویس و امکانات می دهد؟ در این خصوص گفتنی های بسیاری هست که باید به آنها پرداخت. (انشاءالله...)داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رئیس بنیاد شهید آستارا خبر داد برگزاری یادواره سردار شهید مرحبا در آستارا

تاریخ:یکشنبه 26 مرداد 1393-02:38 ب.ظ

رئیس بنیاد شهید آستارا خبر داد
برگزاری یادواره سردار شهید مرحبا در آستارا

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بندر آستارا از برگزاری یادواره شهید شاخص گیلان، سردار یوسف مرحبا و 160 شهید این شهرستان خبر داد.

ایرج غنی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا با اشاره به برگزاری یادواره شهید سردار مرحبا و 160 شهید این شهرستان اظهار کرد: این یادواره روز پنجشنبه هفته جاری در مسجد محمد رسول‌الله (ص) قبل از نماز مغرب و عشا برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه به برکت خون شهدا و مجاهدت‌های دلاورمردان، رزمندگان و جانبازان خیر و برکت‌های زیادی نصیب کشور شده است، تصریح کرد: شهید یوسف مرحبا در سال 1329 در روستای ویرمونی از یک خانواده مذهبی و کشاورز به دنیا آمد و فارغ‌التحصیل رشته فقه و مبانی اسلام از دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد و از فعالان سیاسی و پیروان امام خمینی (ره) بود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران آستارا با اشاره به اینکه شهید مرحبا قبل از انقلاب فعالیت انقلابی داشت و تحت تعقیب ساواک بود، افزود: وی پس از انقلاب اسلامی جزو کمیته‌های مردمی انقلاب بود.

وی ادامه داد: شهید یوسف مرحبا پس از تاسیس سپاه به عنوان قائم مقام سپاه و فرمانده عملیات این نهاد فعالیت کرد و با توجه به تجارب انقلابی قبل و پس از انقلاب و تحصیلات حقوقی به عنوان رئیس دادگاه انقلاب و نماینده حاکم شرع آستارا منصوب شد.

غنی‌پور با بیان اینکه شهید مرحبا هم‌زمان با این مسئولیت‌ها به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شد، خاطرنشان کرد: یوسف که مورد کینه منافقین قرار گرفته بود در یکم شهریور ماه سال 1360 پس از چندین بار سوء‌قصد نافرجام توسط منافقین کوردل، ناجوانمردانه ترور شد و به شهادت رسید.

وی با اشاره به اینکه شهید مرحبا از سرداران شهید گیلان است، متذکر شد: با توجه به معیارهایی مانند سوابق و تحصیلات و دیگر موارد شهید، همسر و فرزندان آن شهید بزرگوار، تحصیلکرده و از افراد موفق جامعه هستند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران آستارا یادآور شد: سردار  شهید یوسف مرحبا به عنوان شاخص شهدای این شهرستان و جزو شهدای شاخص سرداران گیلان نیز محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از این شهید بزرگوار چندین کتاب از جمله کتاب قرآن در اسلام و تاریخ ادب و ادبا منتشر شده است که کتاب اصول و عقاید اسلامی ناتمام ماند و با پیگیری‌های انجام شده به‌ زودی انتشار می‌یابد.

غنی‌پور پیشرفت‌های ایران در تمام عرصه‌ها را مدیون خون شهدا دانست و گفت: اگر شهدا جان خود را در راه دین و کشور نثار نمی‌کردند ما اکنون چنین اقتدار و عزتی در دنیا نداشتیم و نباید اجازه دهیم تلاش شهدا و ایثارگران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس پایمال شود.

------------------

حمید رضا قهرمانی رئیس اداره ورزش و جوانان بندر مرزی آستارا امروز عصر در این رابطه گفت:۱۰ نفر آقا و چهار نفر از بانوان باتجربه این باشگاه نخستین بار در مدت هفت ساعت با کوهپیمایی از مسیر استان مازندران وشهرستان رودبارک توانستند قله چهار هزار و ۸۵۰ متری “علم کوه” را فتح نمایند.

وی با بیان اینکه منطقه فوق دارای نقاط حادثه خیز متعددی می باشد گفت:این کوهپیمایی با عبور از مسیر جنوبی حصارچال و یخچال ها به انتهای خود رسید.

قهرمانی این صعود را افتخار دیگری برای کوهنودی شهرستان عنوان کرد و اظهار کرد:هوشنگ عین الهی سرپرست،سید احمد جاهد راهنما و امامقلی دهگردی جلودار این تیم کوهنوردی بودند.

رئیس اداره ورزش و جوانان بندر آستارا اعضای این گروه کوهنوردی در فتح قله “علم کوه” را علی اکبر صابر،هوشنگ عین الهی،سید احمد جاهد،امامقلی دهگردی،فرامرز فکری،یعقوب دهسرایی،حامد کوششیان،سید ابراهیم سیدی مقدم،امین امام دوست،حسین هاشمی،شهیندخت ولی نژاد،هائیده براتی پور،بتول چندل وسپیده قربان زاده بیان کرد.

---------------------

سهیل توکلی روز شنبه در این رابطه گفت : بیشتر آتش سوزی ها در مرداد ماه امسال و همچنین به صورت سطحی اتفاق افتاده است و تعداد آتش سوزی های صورت گرفته ۳۶ مورد بوده است.

وی با بیان اینکه آتش سوزی ها به صورت عمده در سطح جنگل های روستاهای بخش مرکزی اتفاق افتاده است ، اضافه کرد: عوامل متعددی نظیر عدم آگاهی گردشگران ، استفاده از آتش برای پخت غذا و نیز خاموش نکردن آتش های ایجاد شده باعث آتش سوزی در سطح اراضی جنگلی آستارا شده است.

توکلی اظهار کرد : خوشبختانه تاکنون تمامی موارد آتش سوزی با همکاری کارکنان منابع طبیعی ، نیروهای مردمی و بسیجیان در کم ترین زمان ممکن مهار شده است.

وی میزان خسارت وارده به جنگل های آستارا از این آتش سوزی ها صورت گرفته را یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال عنوان کرد.

توکلی در ادامه از شناسایی چند نفر خاطی در این رابطه خبر داد و افزود : این خاطیان با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی از کشاورزان منطقه خواست تا از ایجاد آتش به هر شکل و بهانه ای در مزارع خود خودداری کنند.

بنابراین گزارش، اراضی ملی آستارا ۴۰ هزار هکتار است که در این میان ۳۲ هزار هکتار از اراضی را مناطق جنگلی تشکیل می دهد که در آن انواع گونه های جنگلی از قبیل بلوط ، راش ، توسکا ، ممرز ، نمدار ، ملج ، لیلکی ، انجیلی ، آزاد ، افرا ، گردو ، شیردار ، گیلاس وحشی ، فندق ، شمشاد جنگلی و ون وجود دارد.

------------------------------------

سرهنگ محمدعلی علی زاده فرمانده سپاه ناحیه آستارا امروز صبح در رابطه با اعزام کاروان راهیان نور به مناطق عملیاتی شمال غرب کشور(کردستان) عنوان کرد:تعداد ۲۰۰ نفر از بسجیان و نیروهای مردمی همراه با چهار اتوبوس و دو خودرو و روحانی کاروان به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس اعزام شدند.

وی زمان حرکت را ساعت ۸ صبح امروز از سپاه ناحیه آستارا همزمان با سالروز بازگشت سرافرازانه آزادگان به کشور اسلامی بیان کرد.

علی زاده گفت:نمایش فیلم های حماسی و آیینی و تبیین آسیب های ماهواره،مسابقات فرهنگی همراه با جوایز،توزیع برگه های دلنوشته و بسته های فرهنگی شامل کتاب،بروشور مهر و سجاده،سی دی های سبک زندگی اسلامی و مضرات ماهواره از برنامه های این سفر پربرکت تا منطقه عملیاتی شمال غرب (کردستان) است.

وی برپایی نماز جماعت اول وقت،حضور در یادمان شهداء،مسابقات فرهنگی،مراسم مناجات و ادعیه ،برپایی محفل شب خاطره و شب شعر،تشریح عملیات ها توسط راویان دفاع مقدس و نیز برنامه های فرهنگی را از دیگر بخش های سفر کاروان راهیان نور در این منطقه جنگی و منطقه عملیاتی “والفجر ۴ “ذکر کرد.

فرمانده سپاه ناحیه آستارا با اشاره به اینکه آسایش و سعادت امروز ما مرهون مجاهدت های شهداء است هدف از این سفر پرفیض را انتقال مفاهیم و ارزشهای دفاع مقدس به زائران به خصوص جوانان،پاداشت خون مطهر شهداء و بیعت با آرمانهای شهداء و ایثارگران، امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری بیان کرد.

 زائران سرزمین های راهیان نور پس از قرائت قرآن کریم،پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران و سخنرانی کوتاه فرمانده سپاه ناحیه آستارا با عبور از دروازه قرآن سفر معنوی چهار روزه خود را شروع کردند.

-----------------------

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستارا با قدردانی از همکاری کشاورزان با مسوولان گفت: تاکنون هیچ موردی از سوزاندن کاه و کلش در شالیزارهای شهرستان آستارا مشاهده نشده است.

 

شهروز قلی نژاد گفت: همه ساله با آغاز فصل برداشت برنج خطر سوزاندن کاه و کلش سلامت شهروندان به ویژه کودکان و سالمندان را تهدید می کند.

وی بیان کرد: مطابق مصوبه کارگروه پسماند و تاکید استاندار ، گشت و کنترل شبانه روزی محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست و نیز پایش های مشترک با اداره جهاد کشاورزی در سطح اراضی کشاورزی منطقه انجام می شود.

وی اطلاع رسانی و برخوردهای قضایی انجام شده را با متخلفان در سال گذشته موثر خواند و افزود: همچنین خوشبختانه امسال با توجه به خشک بودن کاه و کلش تمامی کاه ها بسته بندی شده و دور ریختی برای سوزاندن ندارد.

قلی نژاد بیان کرد: سوزاندن کاه و کلش در سال های اخیر برای رهایی از ضایعات به جا مانده در شالیزارها انجام می شد ولی کاه و کلش بخشی از ثروت کشاورزی است و استفاده های زیادی در صنعت و تهیه خوراک دام دارد.

وی سوزاندن کاه و کلش را باعث ضعیف شدن زمین و از بین رفتن حاصلخیزی آن عنوان و اظهار کرد: سوزاندن کاه و کلش باعث انتشار ذرات معلق در هوا می شود که در پی آن بروز انواع بیماری های تنفسی و حتی برخی سرطان های ریوی برای شهروندان دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به ماده هفت قانون مدیریت پسماند ، بیان کرد: مدیریت پسماندهای عادی در روستاها بر عهده دهیاران است که دهیاران با همکاری بخشداران موظف هستند متخلفان را به مراجع قضایی معرفی کنند.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از سوزاندن احتمالی کاه و کلش در طول روز گشت هایی توسط تیم یگان حفاظت محیط زیست در سطح شالیزارهای منطقه انجام می شود.

-----------

نخستین یادواره 20 شهید اصناف آستارا در محل گلزار شهدای این شهرستان برگزار شد.

 

 حضور خانواده های شهدا به خصوص پدران و مادران شهدای اصناف حال و هوای خاصی را به محفل بخشیده بود.

عده ای با عکس فرزندان شهید خود و عده ای نیز با در دست داشتن شاخه گل و گلابی در دست قبور ، شهدا را غبارروبی می کردند تا گرد و غبار زمان باعث نشود آن مردان الهی رنگ فراموشی به خود بگیرند.

بسیاری از همرزمان شهدا با شنیدن نماهنگ ˈشهدا شرمنده ایمˈ یاد لحظات معنوی جبهه های حق علیه باطل می افتادند و اشک در چشمانشان حلقه می بست.

حضور آزادگان سرافراز آستارا در آستانه سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی نیز از دیگر نکات جالب این آیین سراسر از نور و معنویت بود.

فرمانده لشکر عملیاتی 16 سپاه قدس گیلان در این آیین گفت: امروز وظیفه ما کمک رساندن به جهادگران جبهه مقاومت در فلسطین و غزه است.

سردار محمدعلی حق بین با اشاره به اینکه وحدت و یکپارچگی لازمه موفقیت مسلمانان است ، افزود: در آموزه های دینی ما رسیدن به داد مظلوم بارها سفارش شده و این وظیفه مسلمانان را سنگین تر می کند.

وی اضافه کرد: اصناف همانطور که در دوران جنگ با تقدیم جان و مال خود به یاری اسلام شتافتند باید امروز نیز جبهه مقاومت را یاری کنند.

وی کشت و کشتار و جنایت های رژیم صهیونیستی را نشات گرفته از خوی وحشی گرایانه آنها ذکر کرد و گفت: جبهه مقاومت نباید در مقابل آن همه ظلم به خصوص در حق کودکان مظلوم و بی دفاع احساس تنهایی بکند که این امر اتحاد و وحدت مسلمانان را می طلبد.

مداحی و اهدای لوح یادبود از سوی سپاه ناحیه و اتاق اصناف به خانواده های 20 شهید اصناف شهرستان آستارا از دیگر بخش های این آیین بود.

----------

آیین یادبود زنده یاد آرمان سیف اللهی رییس فقید ایرنا در آستارا با مشارکت کانون بسیج هنرمندان و دانشکده فنی سما و با حضور خبرنگاران شهرستان آستارا در محل سالن اجتماعات این دانشکده برگزار شد.

 

مسوول کانون بسیج هنرمندان بندر آستارا با گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی و نیز رییس فقید دفتر شهرستان آستارا آرمان سیف اللهی گفت: هدف از برگزاری این مراسم تجلیل از زحمات و تلاش های وافر قشر زحمت کش خبرنگار در شهرستان آستارا است.

عطا آهنی با بیان اینکه زحمات خبرنگاران و اصحاب رسانه را نمی توان با هیچ چیزی جبران کرد، افزود: خبرنگاران افراد بی ادعایی هستند که تمامی مصائب و سختی ها را به جان می خرند تا نظام جمهوری اسلامی را به اوج قله های عزت و افتخار برسانند.

وی وظیفه کنونی خبرنگاران را خطیر و سنگین عنوان کرد و ادامه داد: یکی از وظایف اصلی خبرنگاران در زمان حاضر آگاه ساختن مردم از توطئه های دشمنان است.

مسوول کانون بسیج هنرمندان آستارا خبرنگاران را زبان گویای مردم برشمرد و اظهار کرد: خبرنگاران مشکلات جامعه را با باریک بینی خاص خودشان به گوش مسوولان می رسانند تا بلکه بتوانند آسایش مردم را فراهم کنند.

در این آیین ضمن تجلیل از خبرنگاران شهرستان با اهدای لوح و تندیس مزین به نام آرمان سیف اللهی از خانواده آن مرحوم نیز تجلیل شد.

خاطره گویی تعدادی از خبرنگاران شهرستان آستارا از زنده یاد سیف اللهی و همچنین پخش کلیپ از دیگر بخش های این آیین بود.

آرمان سیف اللهی رییس دفتر سابق خبرگزاری جمهوری اسلامی در آستارا در سال 1388در 42 سالگی بر اثر سانحه تصادف در گذشت.

زنده یاد سیف اللهی دارای لیسانس حقوق از دانشگاه تهران بود و هنگام مرگ پس از پایان دوره کارشناسی ارشد حقوق محیط زیست، در حال دفاع از پایان نامه اش بود.

--------------------

با تلاش پلیس
13 سارق آستارا دستگیر شدند

فرمانده انتظامی آستارا از دستگیری 13 سارق این شهرستان و کشف 17 فقره سرقت از آنها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، رحیم مهدی‌زاده بعد از ظهر امروز در نشست انتظامی این شهرستان نتایج اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی در این شهرستان را تشریح کرد.

وی اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی و پاکسازی نقاط آلوده آستارا را با به‌کارگیری حداکثری از نیروهای عملیاتی در مناطق تفریحی و مناطق آلوده این شهرستان عنوان کرد.

فرمانده انتظامی آستارا افزود: در راستای اجرای این طرح، در مدت یک ماه تعداد 119 معتاد تابلو و پرخطر دستگیر و 117 گرم تریاک و حشیش و 250 گرم انواع مواد مخدر دیگر کشف شده است.

وی از دستگیری 13 سارق و کشف 17 فقره سرقت و مقداری اموال مسروقه از آنها را از نتایج طرح ارتقای امنیت اجتماعی عنوان کرد.

مهدی‌زاده حضور قدرتمند پلیس در برخورد با جرایم توسط افرادی که قصد ایجاد مزاحمت و سلب امنیت را دارند را از دیگر نتایج طرح مذکور برشمرد و یادآور شد: ماموران پلیس از هر نظر آمادگی مقابله با هرگونه هنجارشکنی احتمالی را دارند.

وی با با بیان اینکه پلیس آمادگی لازم را دارد تا با انجام این طرح‌ها موجب افزایش احساس امنیت شهروندان را فراهم کند، بر ضرورت لزوم تقویت امر به معروف و نهی از منکر زبانی تاکید کرد.

این مسئول از مردم آستارا خواست تا هرگونه موارد مشکوک و مزاحمت را از طریق تلفن 110 با پلیس درمیان بگذارند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اعلامیه جهانی حقوق بشر

تاریخ:شنبه 25 مرداد 1393-09:29 ب.ظ

متن اعلامیه جهانی حقوق بشر

مقدمه

از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است،

از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است، و [از آنجا که] پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است،

از آنجا که بایسته است تا آدمی، به عنوان آخرین راهکار، ناگزیر از شوریدن علیه بیدادگری و ستمکاری نباشد، به پاسداری حقوق بشر از راه حاکمیت قانون همت گمارد،

از آنجا که بایسته است تا روابط دوستانه بین ملتها گسترش یابد،

از آنجا که مردمان «ملل متحد» در «منشور»، ایمان خود به اساسی ترین حقوق انسانها، در حرمت و ارزش نهادن به شخص انسان را نشان داده و در حقوق برابر زن و مرد هم پیمان شده اند و مصمم به ارتقای توسعه اجتماعی و بهبود وضعیت زندگی در فضای آزادترند،

از آنجا که «ممالک عضو»، در همیاری با «ملل متحد»، خود را متعهد به دستیابی به سطح بالاتری از حرمت جهانی برای حقوق بشر و آزادی های زیربنایی و دیده بانی آن کرده اند،

از آنجا که فهم مشترک از چنین حقوق و آزادیها از اهم امور برای درک کامل چنین تعهدی است،

بنابراین، هم اکنون،

«مجمع عمومی»،

این «اعلامیه جهانی حقوق بشر» را به عنوان یک استانده ی مشترک و دستاورد تمامی ملل و ممالک اعلان میکند تا هر انسان و هر عضو جامعه با به خاطرسپاری این «اعلامیه»، به جد در راه یادگیری و آموزش آن در جهت ارتقای حرمت برای چنین حقوق و آزادیهایی بکوشد و برای اقدامهای پیشبرنده در سطح ملی و بین المللی تلاش کند تا [همواره] بازشناسی مؤثر و دیده بانی جهانی [این حقوق ] را چه در میان مردمان «ممالک عضو» و چه در میان مردمان قلمروهای زیر فرمان آنها [تحصیل و] تأمین نماید.

 

• ماده ی ۱

تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر برادرانه رفتار کنند.

• ماده ی ۲

همه انسانها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده ی دیگری، خاستگاه اجتماعی و ملی، [وضعیت] دارایی، [محل] تولد یا در هر جایگاهی که باشند، سزاوار تمامی حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه»اند. به علاوه، میان انسانها بر اساس جایگاه سیاسی، قلمروقضایی و وضعیت بین المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، فارغ از اینکه سرزمین وی مستقل، تحت قیمومت، غیرخودمختار یا تحت هرگونه محدودیت در حق حاکمیت خود باشد، هیچ تمایزی وجود ندارد.

• ماده ی ۳

هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.

• ماده ی ۴

هیچ احدی نباید در بردگی یا بندگی نگاه داشته شود: بردگی و داد و ستد بردگان از هر نوع و به هر شکلی باید باز داشته شده و ممنوع شود.

• ماده ی ۵

هیچ کس نمی بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد.

• ماده ی ۶

هر انسانی سزاوار و محق است تا همه جا در برابر قانون به عنوان یک شخص به رسمیت شناخته شود.

• ماده ی ۷

همه در برابر قانون برابرند و همگان سزاوار آن اند تا بدون هیچ تبعیضی به طور برابر در پناه قانون باشند. همه انسانها محق به پاسداری و حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این «اعلامیه» است. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به چنین تبعیضاتی شود، حفظ شوند.

• ماده ی ۸

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی مؤثر به مراجع دادرسی از طریق محاکم ذیصلاح ملی در برابر نقض حقوق اولیه ای است که قوانین اساسی یا قوانین عادی برای او برشمرده و به او ارزانی داشته اند.

• ماده ی ۹

هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خودسرانه قرار گیرد.

• ماده ی ۱۰

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.

• ماده ی ۱۱

۱. هر شخصی متهم به جرمی کیفری، سزاوار و محق است تا زمان احراز و اثبات جرم در برابر قانون، در محکمه ای علنی که تمامی حقوق وی در دفاع از خویشتن تضمین شده باشد، بیگناه تلقی شود.

۲. هیچ احدی به حسب ارتکاب هرگونه عمل یا ترک عملی که مطابق قوانین مملکتی یا بین المللی، در زمان وقوع آن، حاوی جرمی کیفری نباشد، نمیبایست مجرم محسوب گردد. همچنین نمی بایست مجازاتی شدیدتر از آنچه که در زمان وقوع جرم [در قانون] قابل اعمال بود، بر فرد تحمیل گردد.

• ماده ی ۱۲

هیچ احدی نمیبایست در قلمرو خصوصی، خانواده، محل زندگی یا مکاتبات شخصی، تحت مداخله [و مزاحمت] خودسرانه قرار گیرد. به همین سیاق شرافت و آبروی هیچکس نباید مورد تعرض قرار گیرد. هر کسی سزاوار و محق به حفاظت قضایی و قانونی در برابر چنین مداخلات و تعرضاتی است.

• ماده ی ۱۳

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابه جایی [حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر] و اقامت در [در هر نقطه ای] درون مرزهای مملکت است. ۲. هر انسانی محق به ترک هر کشوری، از جمله کشور خود، و بازگشت به کشور خویش است.

• ماده ی ۱۴

۱. هر انسانی سزاوار و محق به پناهجویی و برخورداری از پناهندگی در کشورهای پناه دهنده در برابر پیگرد قضایی است.

۲. چنین حقی در مواردی که پیگرد قضایی منشأیی غیرسیاسی داشته باشد و یا نتیجه ارتکاب عملی مغایر با اهداف و اصول «ملل متحد» باشد، ممکن است مورد استناد قرار نگیرد.

• ماده ی ۱۵

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن تابعیتی [ملیتی] است.

۲. هیچ احدی را نمی بایست خودسرانه از تابعیت [ملیت] خویش محروم کرد، و یا حق تغییر تابعیت [ملیت] را از وی دریغ نمود.

• ماده ی ۱۶

۱. مردان و زنان بالغ، بدون هیچ گونه محدودیتی به حیث نژاد، ملیت، یا دین حق دارند که با یکدیگر زناشویی کنند و خانواده ای بنیان نهند. همه سزاوار و محق به داشتن حقوقی برابر در زمان عقد زناشویی، در طول زمان زندگی مشترک و هنگام فسخ آن هستند.

۲. عقد ازدواج نمیبایست صورت بندد مگر تنها با آزادی و رضایت کامل همسران که خواهان ازدواجند.

۳. خانواده یک واحد گروهی طبیعی و زیربنایی برای جامعه است و سزاوار است تا به وسیله ی جامعه و «حکومت» نگاهداری شود.

• ماده ی ۱۷

۱. هر انسانی به تنهایی یا با شراکت با دیگران حق مالکیت دارد.

۲. هیچ کس را نمی بایست خودسرانه از حق مالکیت خویش محروم کرد.

• ماده ی ۱۸

هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.

• ماده ی ۱۹

هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

• ماده ی ۲۰

۱. هر انسانی محق به آزادی گردهمایی و تشکیل انجمنهای مسالمت آمیز است.

۲. هیچ کس نمی بایست مجبور به شرکت در هیچ انجمنی شود.

• ماده ی ۲۱

۱. هر شخصی حق دارد که در مدیریت دولت کشور خود، مستقیماً یا به واسطه انتخاب آزادانه نمایندگانی شرکت جوید.

۲. هر شخصی حق دسترسی برابر به خدمات عمومی در کشور خویش را دارد.

۳. اراده ی مردم میبایست اساس حاکمیت دولت باشد؛ چنین اراده ای می بایست در انتخاباتی حقیقی و ادواری اعمال گردد که مطابق حق رأی عمومی باشد که حقی جهانی و برابر برای همه است. رأی گیری از افراد می بایست به صورت مخفی یا به طریقه ای مشابه برگزار شود که آزادی رأی را تأمین کند.

• ماده ی ۲۲

هر کسی به عنوان عضوی از جامعه حق دارد از امنیت اجتماعی برخوردار بوده و از راه کوشش در سطح ملی و همیاری بین المللی با سازماندهی منابع هر مملکت، حقوق سلب ناپذیر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش را برای حفظ حیثیت و رشد آزادانه ی شخصیت خویش، به دست آورد.

• ماده ی ۲۳

۱. هر انسانی حق دارد که صاحب شغل بوده و آزادانه شغل خویش را انتخاب کند، شرایط کاری منصفانه مورد رضایت خویش را دارا باشد و سزاوار حمایت در برابر بیکاری است.

۲. هر انسانی سزاوار است تا بدون رواداشت هیچ تبعیضی برای کار برابر، مزد برابر دریافت نماید.

۳. هر کسی که کار می کند سزاوار دریافت پاداشی منصفانه و مطلوب برای تأمین خویش و خانواده ی خویش موافق با حیثیت و کرامت انسانی بوده و نیز میبایست در صورت نیاز از پشتیبانی های اجتماعی تکمیلی برخوردار گردد.

۴. هر شخصی حق دارد که برای حفاظت از منافع خود اتحادیه صنفی تشکیل دهد و یا به اتحادیه های صنفی بپیوندد.

• ماده ی ۲۴

هر انسانی سزاوار استراحت و اوقات فراغت، زمان محدود و قابل قبولی برای کار و مرخصی های دوره ای همراه با حقوق است.

• ماده ی ۲۵

۱. هر انسانی سزاوار یک زندگی با استانداردهای قابل قبول برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده اش، از جمله تأمین خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری است و همچنین حق دارد که در زمان های بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، سالمندی و فقدان منابع تأمین معاش، تحت هر شرایطی که از حدود اختیار وی خارج است، از تأمین اجتماعی بهره مند گردد.

۲. دوره ی مادری و دوره ی کودکی سزاوار توجه و مراقبت ویژه است. همه ی کودکان، اعم از آن که با پیوند زناشویی یا خارج از پیوند زناشویی به دنیا بیایند، می بایست از حمایت اجتماعی یکسان برخوردار شوند.

• ماده ی ۲۶

۱. آموزش و پرورش حق همگان است. آموزش و پرورش میبایست، دست کم در دروه های ابتدایی و پایه، رایگان در اختیار همگان قرار گیرد. آموزش ابتدایی می بایست اجباری باشد. آموزش فنی و حرفه ای نیز می بایست قابل دسترس برای همه مردم بوده و دستیابی به آموزش عالی به شکلی برابر برای تمامی افراد و بر پایه شایستگی های فردی صورت پذیرد.

۲. آموزش و پرورش می بایست در جهت رشد همه جانبه ی شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی باشد. آموزش و پرورش باید به گسترش حسن تفاهم، دگرپذیری [تسامح] و دوستی میان تمامی ملتها و گروههای نژادی یا دینی و نیز به برنامه های «ملل متحد» در راه حفظ صلح یاری رساند.

۳. پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود برتری دارند.

• ماده ی ۲۷

۱. هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع خویش همکاری کند، از گونه های مختلف هنرها برخوردار گردد و در پیشرفت علمی سهیم گشته و از منافع آن بهره مند شود.

۲. هر شخصی به عنوان آفرینشگر، حق حفاظت از منافع مادی و معنوی حاصل از تولیدات علمی، ادبی یا هنری خویش را داراست.

• ماده ی ۲۸

هر شخصی سزاوار نظمی اجتماعی و بین المللی است که در آن حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه» به تمامی تأمین و اجرائی گردد.

• ماده ی ۲۹

۱. هر فردی در برابر جامعه اش که تنها در آن رشد آزادانه و همه جانبه ی او میسر می گردد، مسئول است.

۲. در تحقق آزادی و حقوق فردی، هر کس می بایست تنها زیر محدودیت هایی قرار گیرد که به واسطه ی قانون فقط به قصد امنیت در جهت بازشناسی و مراعات حقوق و آزادی های دیگران وضع شده است تا اینکه پیش شرط های عادلانه ی اخلاقی، نظم عمومی و رفاه همگانی در یک جامعه مردمسالار تأمین گردد.

۳. این حقوق و آزادی ها شایسته نیست تا در هیچ موردی خلاف با هدف ها و اصول «ملل متحد» اعمال شوند.

• ماده ی ۳۰

در این «اعلامیه» هیچ چیز نباید به گونه ای برداشت شود که برای هیچ «حکومت»، گروه یا فردی متضمن حقی برای انجام عملی به قصد از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این «اعلامیه» باشد[۳].

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دلایل حقوقی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه

تاریخ:جمعه 24 مرداد 1393-08:01 ب.ظ

دلایل حقوقی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه

طبق قواعد مسلم حقوق بین‌الملل، نظیر جانشینی دولت‌ها، حقوق معاهدات، اصل استوپل و... دولت امارات نمی‌تواند ادعایی بر جزایر سه‌گانه ایران داشته باشد.

 روابط کشور امارات متحده‌ی عربی با جمهوری اسلامی ایران همواره و از بدو تأسیس این کشور، دچار مناقشات و اختلافاتی بوده است که عمدتاً از ادعاهای این کشور نسبت به سه جزیره‌ی ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک نشئت می‌گیرد. این امر در سال‌های اخیر بیش از گذشته، در اظهارنظرهای دیپلماتیک و جنجال‌های رسانه‌ای این کشور عربی متبلور شده است. در هفته‌ی جاری نیز موضوع تکراری جزایر سه‌گانه‌ی ایرانی، به بهانه‌ای برای مناقشه‌ای جدید بدل شده است. لذا در ادامه‌ی مسیر تبلیغات رسانه‌ای و مستندسازی وارونه‌ی علمی، دولت امارات ادعاهایی را علیه ایران نزد سازمان ملل متحد مطرح کرده است. به نوشته خبرگزاری کویت، دولت امارات از اینکه ایران در بخشی از جزیره ابوموسی که اماراتی‌ها مدعی آن هستند، پرچم خود را برافراشته، به سازمان ملل شکایت کرده‌اند و در مقابل، ایران نیز امارات را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرده است. دولت امارات مدعی است، بنا بر یادداشت تفاهمی که در سال 1971 به امضا رسیده، این بخش ‌از ابوموسی به این کشور تعلق دارد و بر اساس این یادداشت تفاهم، حق مالکیت ابوموسی به ایران داده نشده است. این دولت همچنین از ایران خواسته در اسرع وقت نسبت به پایین آوردن پرچم خود اقدام کند. (تابناک؛ 14 مرداد 93)

 

* جزایر سه‌گانه و مستندسازی وارونه

یکی از ابعاد حضور استعمار در منطقه‌ی خاورمیانه، ایجاد مرزهای تصنعی، افزایش تنش‌های قومی و مذهبی بوده است. نقطه‌ی اوج این رویکرد در قرارداد سایکس‌ـ‌پیکو پس از پایان جنگ جهانی اول قابل مشاهده است که قدرت استعمارگر انگلستان، سرزمین‌های به‌‌جامانده از خلافت عثمانی را میان خود و فرانسه تقسیم نموده و ساختار فعلی دولت‌ملت‌های خاورمیانه عربی را پایه‌گذاری کرده است.

البته در این رویکرد استعماری، ایران جایگاهی ویژه در نظر استعمارگران داشته است. به نوعی که تلاش‌های موفق و ناموفق فراوانی برای خلق هویت‌های جدید در مناطق خاوری و باختری ایران صورت گرفت که حاصل آن‌ها، جدایی بسیاری از مناطق ایران بوده است. به نوعی که از اواسط قرن نوزدهم تلاش مستمری از سوی انگلستان برای تغییر هویت ایرانی خوزستان و تجزیه‌ی آن، جدایی بحرین و جزایر سه‌گانه، مناقشه بر سر اروند و... در جریان بوده است (رک: جعفری ولدانی، 1387).

استقلال کشورهای عربی نظیر عراق و آغاز دوران ناسیونالیسم عربی، نیرویی جدید در کنار انگلستان ایجاد نمود تا دست‌اندازی‌های هویتی و فیزیکی نسبت به بخشی از خاک ایران شدت یابد. لذا ناسیونالیسم عربی ناصر در مصر و حزب بعث در عراق، همواره از جدی‌ترین مخالفان هویت ایرانی در خلیج فارس و خوزستان بوده‌اند. این ناسیونالیسم منحط عربی البته خود را در کریه‌ترین چهره و در جنگ هشت‌ساله علیه ملت ایران نشان داد؛ جایی که همه‌ی کشورهای عربی در کنار سردار قادسیه، علیه ایران صف‌آرایی کردند. اما چهره‌ی دوم این رویکرد، خود را در قالب نرم‌افزاری نمایان ساخته است.

امارات متحده‌ی عربی از سال 1992 تا کنون اقدام به تهیه‌ی اوراقی گزینشی از نامه‌ها، ‌تلگراف‌ها و گزارش‌های اداره‌ی نایب‌السلطنه انگلیس در هند مربوط به سال‌های 1860 تا 1971 نموده و چند کتاب تکراری در این خصوص به چاپ رسانده است. بسیاری از پژوهشگران در دانشگاه‌های بغداد، قاهره، دوبی و نیز برخی مؤسسات انگلیسی، با حمایت مالی گسترده‌ی امارات، اقدام به نگارش کتاب‌ها و مقالات متعدد در مورد جزایر تنب و ابوموسی کرده‌اند و با انعکاس وارونه‌ی حقایق، سعی در خدشه‌دار نمودن تمامیت ارضی و هویت ملی کشور ما نموده‌اند.

در این زمینه می‌توان به آثار محمد عبداله الرکن، عبدالرزاق شکاره، ولید حمدی، عبدالحسین قطیفی و... اشاره نمود؛ کتاب‌هایی که سعی دارند اثبات نمایند از دیرباز تاریخ! جزایر خلیج فارس متعلق به امارات بوده‌اند. انتشار این گونه کتاب‌ها، مقالات و نقشه‌ها در کنار تبلیغات مکرر رسانه‌ای، موجب می‌شود تا بسیاری از پژوهشگران بی‌طرف نیز به علت کثرت منابع اماراتی و عربی درباره‌ی خلیج فارس و متأسفانه قلت منابع ایرانی، واقعیت را وارونه درک کنند و جلوه دهند. به نوعی که در بسیاری از منابع و مراجع خارجی، درباره‌ی این جزایر از واژه‌ی اشغال استفاده می‌شود (رک: جعفری ولدانی، 1384). نمونه‌ی این کار را می‌توان در انتشار کتاب‌ها و نقشه‌های متعدد درباره‌ی استان خوزستان و اروند توسط حکومت بعثی عبدالکریم قاسم و صدام حسین مشاهده نمود.

در واقع یکی از آخرین تلاش‌های رویکرد نرم‌افزاری علیه هویت ملی ایران در کتاب «جزایر سه‌گانه؛ ترسیم ابعاد منازعه‌ی امارات و ایران» قابل مشاهده است. کتابی که همچون فعالیت‌های علمی مشابه، با هدف مستندسازی و افزایش حجم منابع کتابخانه‌ای مطابق با خواست امارات در سطح جهان تولید می‌شود و هدف نهایی آنان خلق واقعیت جدید و تاریخ منطبق با خواست قدرت است. لازم به ذکر است نویسنده‌ی این کتاب، خالد سلطان آل نهیان، دارای دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه آمریکایی شارجه است که پیش از این، طرح پژوهشی «سیاست خارجی امارات متحده‌ی عربی در محیط بی‌ثبات» را با همکاری دانشگاه کمبریج به انجام رسانده است.

شیخ خالد در این کتاب مدعی شده است که مواضع هر دو طرف را بازتاب داده است، ولی بلافاصله می‌گوید تا هنگامی که دیدگاه طرف ایرانی نسبت به موضوع تغییر نکند، امکان حل این مسئله فراهم نخواهد شد. به گفته‌ی وی، برای حل این مسئله، درگیری بیشتر آمریکا و دیگر اعضای جامعه‌ی بین‌المللی به نفع امارات نیز مورد نیاز است؛ موضوعی که نشان‌دهنده‌ی رویکرد بحران‌ساز امارات به بهانه‌ی جزایر برای ایران بوده است؛ امری که با دخالت دادن قدرت‌های فرامنطقه‌ای در این موضوع صورت می‌گیرد.منازعه‌ی ساختگی درباره‌ی حق حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه،با تلاش اماراتی‌ها برای ساخت منابع علمی از یک سو و تغییر ترکیب جمعیتی جزایر با استخدام افراد برای سکونت در جزایر از سوی دیگر، ابعادی خطرناک علیه حاکمیت ملی ایران در خلیج فارس ایجاد می‌کند.

 

* ایجاد بحران و کسب حمایت قدرت‌های بزرگ

امارات متحده‌ی عربی کشوری است که در سال 1971، با مدیریت انگلستان و پیوستن هفت شیخ‌نشین ابوظبی، عجمان، فجیره، شارجه، دوبی، رأس‌الخیمه و ام‌القوین، تأسیس شد. با توجه به نبود جمعیت زیاد در این کشور، ساختار قبیله‌ای، اختلافات میان شیخ‌نشین‌ها، تفاوت فراوان سطح درآمد این شیخ‌نشین‌ها و... این کشور از عدم فرآیند دولت‌ملت‌سازی رنج می‌برد. واقعیت این است که امارات متحده‌ی عربی فاقد زمینه‌ی تاریخی و هویت سیاسی و اجتماعی نهادینه‌شده و طولانی است و بر این اساس، انسجام سیاسی و اجتماعی لازم را ندارد.

با توجه به دغدغه‌‌ی دولت‌ملت‌سازی در میان سیاست‌مداران این کشور از یک منظر می‌توان گفت امارات با طرح ادعا درباره‌ی جزایر ایرانی، به دنبال کشورملت‌سازی بوده و به نوعی تلاش دارد با فرافکنی نسبت به تهدید خارجی (ایران)، تا حد امکان، از تهدید و نارضایتی داخلی در امان باشد و از این رهگذر، به هویت‌سازی ملی و ایجاد ناسیونالیسم ملی‌عربی دست بزند (مجتهدزاده، 1391: 54).

از طرف دیگر، این استدلال نیز مطرح می‌شود که این کشور نوپا در شرایط عدم مشروعیت نظام سیاسی غیردموکراتیک و هویت ملی نامشخص، بایستی با تکیه بر عامل اقتصادی و قدرت نفت، فرآیند‌های جامعه را کنترل و امنیت ملی خود را تأمین نماید؛چه اینکه امارات متحده‌ی عربی به عنوان کشوری با وسعت و جمعیت اندک، از نظر امنیتی آسیب‌پذیری‌ها و نقاط ضعف عمده‌ای دارد که آن را در مقابل تهدیدات و مخاطرات خارجی ضعیف‌ نشان می‌دهد. این امر باعث وابستگی امنیتی این کشور به قدرت‌های بزرگ فرامنطقه‌ای مانند آمریکا و انگلستان شده است.

این کشور در سال 1971، در حالی که برای تأسیس خود به شدت نیازمند تأیید و همراهی ایران به عنوان ژاندارم خلیج فارس بود، چنانچه خواهیم دید، ابداً اعتراضی به احقاق حق ایران در جزایر سه‌گانه نکرد. ولیکن به مرور، به جهت تسریع در فرآیند هویت‌سازی، به غیریت‌سازی رادیکال از ایران دست زد؛ امری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حمایت‌های آمریکا را نیز برای این کشور به ارمغان آورد.

 

بنابراین بحران‌سازی‌های این کشور در برابر ایران عمدتاً به طرح گاه‌بی‌گاه موضوع جزایر ایرانی باز می‌گردد. امارات متحده‌ی عربی با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، ادعاهای خود را درباره‌ی جزایر مطرح نمود؛ امری که به تبع حمایت صدام از پایان ادعای اشغال جزایر توسط ایران صورت می‌گرفت. امارات نیز متقابلاً از تجاوز عراق به ایران حمایت نمود و در قالب شورای همکاری خلیج فارس، تمامی تلاش‌های خود را در زمینه‌ی حمایت مالی، پشتیبانی و نظامی از صدام حسین انجام داد و مکرراً در مواضع دیپلماتیک خود از «مساعی صلح‌‏جویانه‌‌ی عراق» پشتیبانی و ماجراجویی‌های ایران را محکوم می‌کرد (نعیمی ارفع، 1370: 93). با این حال، امارات نسبت به نیات عراق نامطمئن بود؛ چه اینکه عراق علاوه بر جاه‌طلبی‌های گسترده در خلیج فارس، همواره امارات جنوبی خلیج فارس را استان نوزدهم عراق می‌خواند (جعفری ولدانی، 1384: 359). لذا امارات به جز سال‌های ابتدایی جنگ، دیگر موضوع جزایر را پیش نکشید.

با پایان جنگ و آغاز نامه‌نگاری صدام برای مبادله‌ی اسرا و تأیید مجدد وی بر معتبر بودن «قرارداد الجزایر»، موضوع جزایر سه‌گانه تقریباً بدون مدعی گردید تا اینکه در سال 1992، هنگامی که تلاش آمریکا و غرب برای انزوای بین‌المللی ایران شدت یافته بود، امارات متحده‌ی عربی فرصت را غنیمت شمرد و به بهانه‌ی توقیف کشتی حامل اتباع امارات در سواحل ابوموسی توسط ایران، زمان را برای تاخت‌وتاز در این خصوص مناسب یافت و جزایر سه‌گانه را از دیرباز تاریخ! متعلق به خود دانست.

در بحران آوریل 1992، ایران اعلام کرد که به دلیل اینکه حاکمیت و امنیت جزیره با ایران است، در راستای تدابیر امنیتی جزیره، ساکنان جزیره باید دارای کارت شناسایی باشند و اتباع غیرشارجه‌ای که قصد دیدار از جزیره را دارند، بایستی جوازهای امنیتی دریافت کنند. علت این اقدام ایران، ورود قایق‌های تندرو مسلح وابسته به سرویس‌های امنیتی غرب بود که به قاچاق کالا و جاسوسی در آب‌های جزیره‌ی ابوموسی می‌پرداختند. لذا عملاً بحران درباره‌ی جزایر پس از سال 1992 آغاز گردید و طرح موضوع جزایر همواره به عنوان ابزار فشاری بر ایران جهت کاهش نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی در دستور کار بوده است.

با نگاهی به بیانیه‏های پایانی شورای همکاری خلیج فارس درمی‌یابیم که موضوع جزایر ایرانی و ادعای ارضی امارات در مورد آن‌ها از سال 1992 تا کنون به صورت بندی ثابت در سطح اجلاس سران و وزرای خارجه‌ی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مطرح بوده و تا کنون بیش از چهل بار در بیانیه‏های پایانی مطرح شده و علیه جمهوری اسلامی ایران موضع‏گیری کرده‏اند.

در این میان، با توجه به رویکرد دولت امارات مبنی بر بحران‌سازی علیه جمهوری اسلامی و کسب امنیت از سوی قدرت‌های بزرگ، هر گاه چالش‌های ایران و غرب به اوج رسیده است، امارت به ابزاری جهت فشار منطقه‌ای به ایران بدل شده است. در این میان البته آمریکا هم نشان داد که به خوبی می‌تواند نقش بحران‌ساز در موضوع جزایر سه‌گانه را، که انگلستان در آن تبحر داشت، اجرا نماید؛ چرا که در یکی از صریح‌ترین مواضع آمریکا، باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا، با صدور بیانیه‌ای مشترک با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، در 8 تیر 1391، از درخواست این کشور برای حل اختلاف بر سر جزایر سه‌گانه از طریق گفت‌وگو و رجوع به دادگاه لاهه یا دیگر نهادهای بین‌المللی حمایت کرد. در واقع امروز بر همگان روشن شده است بحران جزایر از استخوان لای زخم گذاردن انگلستان آغاز شده است و در طول این سال‌ها، حمایت‌های پیدا و پنهان آمریکا و کشورهای غربی است که به امارات جرئت اظهارنظر و بحران‌آفرینی برای ایران را داده است. لذا بی‌جهت نیست اگر مسئله‌ی جزایر را مهم‌ترین مسئله‌ی سیاسی بین ایران و امارات متحده‌ی عربی محسوب کنیم که چالش‌های عمده‌ای را در روابط دو کشور ایجاد کرده است که عمدتاً در مسیر منافع قدرت‌های فرامنطقه‌ای قرار دارد. اینک نیز که روند تحولات هسته‌ای، ‌مسیری جدید را آغاز نموده است، فعالیت‌های عربی بر ضد این روند تشدید شده است که ادعاهای اخیر امارات نیز در این قالب قابل تحلیل است.

 

* بررسی ادله‌ی حقوقی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه

حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه‌ی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک، اساساً ریشه در تاریخ دارد که به امپراتوری‌ هخامنشی، اشکانی و ساسانی بازمی‌گردد که تاریخ‌نگاران آن مقطع را با عنوان دوران نظم ایرانی در خلیج فارس مورد اشاره قرار می‌دهند.

این امر در قرون متأخر نیز ادامه داشته است و دولت ایران با هر گونه ماجراجویی در خلیج فارس برخورد نموده است. در دوران صفویه با اشغالگری‌های پرتغالی‌ها در خلیج فارس مقابله گردید و نادرشاه افشار نیز شورش قبایل قاسمی کرانه‌های شارجه، در سرکوب نمود. اما در دوران قاجار در عین حاکمیت ایران بر جزایر خلیج فارس، این دولت انگلستان بود که با بهره‌گیری از ضعف‌های دولت ایران، به تدریج موفق شد با برخی از حاکمان محلی تابع حکومت ایران ارتباط برقرار کند و با گسترش تعاملات خود با آن‌ها، به تدریج آن‌ها را از تحت حاکمیت ایران بیرون کشد و لذا اشغال رسمی جزایر سه‌گانه به سال 1908 بازمی‌گردد.

این سابقه‌‌ی تاریخی در کنار این امر که تاریخ کشور امارات متحده‌ی عربی نیز به سال 1971 بازمی‌گردد، خود اصلی‌ترین ادله بر سابقه‌ی چندهزارساله‌ی حاکمیت ایران بر خلیج فارس است. لذا در این قسمت جهت مطالعه‌ی علمی و حقوقی، موضوع برخی استدلال‌‌های حقوقی را که بعضاً توسط اعراب یا انگلستان مطرح شده است مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

 

الف) اصل تقدم تصرف و اثبات اشغالگری انگلستان

پس از اشغال جزایر توسط انگلستان، این کشور تلاش کرد که با نفی مالکیت تاریخی ایران بر جزایر، با ادله‌ای حقوقی، حاکمیت خود بر جزایر را اثبات نماید. یکی از این ادله که به پیروی از کارشناسان حقوقی وزارت خارجه‌ی انگلستان، امروزه در کتب مستندسازی وارونه توسط پژوهشگران عرب نیز بدان اشاره می‌گردد، به قاعده‌ی تقدم اشغال مشهور است. در واقع انگلستان تأکید داشت که جزایری بدون حاکمیت را تصرف نموده است و در چنین مواردی، هر کشوری که سریع‌تر چنین سرزمین‌های بی‌صاحبی را تصرف کند، طبق قاعده‌ی حقوقی تقدم در اشغال، این تصرف قانونی تلقی شده و برای اشغالگر حق حاکمیت به همراه می‌آورد. لذا این جزایر را انگلستان، طبق قراردادهای دفاعی با شیخ‌نشین‌ها و به نیابت از آنان، به تصرف درآورده است.

اما واقعیت آن است که در حقوق بین‌الملل عنوان می‌شود که اگر کشوری بر سرزمینی سلطه پیدا کرد، با این شرط که آن سلطه بدون چالش و اعتراض باشد، در آن صورت، آن دولت می‌تواند مدعی حاکمیت بر آن سرزمین باشد؛ چرا که اعتراض یک کشور و وجود مدعی دیگر مانع حاکمیت می‌شود. بر این مبنا، درباره‌ی جزایر باید گفت که دولت ایران از همان آغاز اشغال، به این امر اعتراض نمود؛ امری که بارها و بارها با یادداشت‌های دیپلماتیک و اقدامت عملی از دوران مظفرالدین‌شاه قاجار تکرار شده است و در تمامی آنان، ایران بر حق حاکمیت تاریخی خود تأکید کرده است.

حتی در سال 1934، برای مدتی پرچم ایران دوباره در این جزایر به اهتزاز درآمد که این خود حاکی از تقطع (قاطعیت) در تصرف بود. بنابراین طبق حقوق بین‌الملل، تصرف جزایر توسط انگلستان، عملی تجاوزکارانه تلقی می‌شود که نمی‌توانست برای این کشور درباره‌ی جزایر حق حاکمیت ایجاد کند، چه برسد به اینکه بخواهد این جزایر را متعلق به شیخ‌نشین‌ها معرفی کند.

 

ب) اصل استوپل و اعتراف به حق حاکمیت ایران

نقشه‌های تاریخی و بین‌المللی متعددی بر این امر شهادت می‌دهند که تا ابتدای قرن بیستم، حق حاکمیت ایران بر جزایر قطعی قلمداد می‌شده است. در این باره دوازده نقشه وجود دارد که بسیاری از آن‌ها رنگی و از سوی وزارت جنگ و دریاداری بریتانیا، چاپ و منتشر شده است و در تمامی آن‌ها، جزایر تنب و ابوموسی به رنگ نقشه‌ی ایران مشخص شده است. حدود دوازده گزارش رسمی نیز وجود دارد که توسط وزارت دریاداری، وزارت جنگ، کمپانی هندشرقی و نمایندگان سیاسی انگلستان در خلیج فارس تهیه و تنظیم شده است و برای وزارت خارجه‌ی بریتانیا در لندن ارسال شده است.

یکی از نکات مشترکی که در همه‌ی این گزارش‌های وجود دارد این است که همه‌ی آن‌ها از جزایر ابوموسی و تنب کوچک و بزرگ به عنوان جزایر تحت حاکمیت ایران یاد می‌کنند. لذا این کشور اساساً تا ابتدای قرن بیستم جزایر را متعلق به ایران می‌دانست و پس از اشغال این موضع خود را تغییر داد. انگلستان در مقطع سال 1971 اما مواضعی داشت که نشان‌دهنده‌ی قبول حق حاکمیت ایران بر جزایر بود. این کشور در یادداشت تفاهم 1971 و نیز در جلسه‌ی شورای امنیت، که در پی شکایت کشورهای تندوری عربی علیه ایران تشکیل شده بود، به حاکمیت ایران اذعان کرد.

سخنان نماینده‌ی انگلستان در جلسه‌ی شورای امنیت، یکی از مهم‌ترین سندهای حقوق ایران در رابطه با جزایر است. حتی خود کشور امارات نیز در سال‌های ابتدایی تأسیس خود، طبق یادداشت تفاهم 1971، بدون هیچ گونه اعتراضی حضور ایران در جزایر را به رسمیت شناخت. ولیکن مواضع این کشور به ویژه پس از آغاز بحران جزایر در سال 1992، به این سو متمایل شده است که ایران را اشغال‌کننده‌ی جزایر قلمداد کنند.

بررسی حقوقی این مواضع نشان می‌دهد که اساساً ادعای فعلی انگلستان و امارات مبنی بر اشغالگری ایران، غیرقابل قبول و حتی غیرقابل طرح در مجامع حقوقی است؛ چرا که در حقوق بین‌الملل، اصلی تحت عنوان اصل «اظهارات متناقض قابل استماع نیست.» وجود دارد که بر طبق آن، دولت انگلستان نمی‌تواند از یک سو، در تمامی گزارش‌ها و نقشه‌های رسمی خود، حاکمیت ایران را تأیید کند و از سوی دیگر، آن را بی‌اعتبار جلوه دهد. مهم‌تر از این اصل، اصل استوپل است که بر اساس این اصل، هر گاه دولتی در قبال مسئله یا دعوای حقوقی در داخل یا خارج از مراجع رسیدگی موضع‌گیری کرده باشد، دیگر نمی‌تواند در موارد مشابه با آن مسئله یا دعوی، بر خلاف موضع‌گیری قبلی خود رفتار کند (موسی‌زاده، 1383: 219).

بر مبنای این اصل، انگلستان که با طراحی و تجدید چاپ نقشه‌های مختلف و حتی ارسال آن به دولت ایران، حاکمیت حقوقی ایرانبر جزایر سه‌گانه را مورد اذعان قرار داده است، دیگر نمی‌تواند بر خلاف نظر قبلی خود، موضع‌گیری کند. دولت امارات نیز نمی‌تواند با توجه به امضای یادداشت تفاهم 1971 و پذیرش حق ایران، مجدداً بر خلاف موضع‌گیری قبلی خود رفتار کند.

ج) اصل جانشینی در معاهدات و لزوم پایبندی امارات به تفاهم 1971

‌برخی از نویسندگان عرب برای بی‌پایه نشان دادن حاکمیت ایران بر جزایر، از موضعی متفاوت وارد می‌شوند و ادعا می‌کنند که ایران با همکاری انگلستان، حق حاکمیت شارجه بر جزایر را نفی کردند. آنان این ادعا را مطرح می‌کنند که اساساً انگلستان به لحاظ حقوقی در شرایطی نبود که بتواند در موضوع جزایر دخالت کند. این در حالی است که هرچند ایران، اساساً اشغال جزایر توسط انگلستان را هیچ گاه نپذیرفت، اما حتی به فرض محال اگر جزایر را به واسطه‌ی اشغال متعلق به انگلستان بدانیم، باز هم تفاوتی در صحت حق حاکمیت فعلی ایران بر جزایر به واسطه‌ی یادداشت 1971 ایجاد نمی‌شود.

در واقع شارجه به عنوان مدعی حاکمیت جزیره‌ی ابوموسی، در هنگام موافقت پیرامون بازگشت جزایر به ایران، تحت‌الحمایه انگلستان بود. طبق قرارداد تحت‌الحمایگی بین شارجه و انگلستان در 1892، شارجه بدون رضایت دولت انگلستان و به غیر از دولت انگلستان، نمی‌توانست با هیچ کشوری قرارداد امضا نکند. طبق مفاد همین قرارداد، شارجه یادداشت تفاهم مذبور را با اجازه، رضایت و تحت نظارت انگلستان، امضا کرد.

لذا برخی دیگر از پژوهشگران، هنگامی که از استدلالات منتهی به بحث تحت‌الحمایگی نیز نمی‌توانند حق حاکمیت ایران بر جزایر را نفی کنند، به استدلالی دیگر روی می‌آورند. به این شکل که یادداشت تفاهم 1971 توسط شیخ شارجه و پیش از تشکیل دولت امارات متحده‌ی عربی منعقد شده است و لذا برای کشور تازه تأسیس امارات معتبر نیست. اما بر خلاف توجیه فوق، باید تأکید کرد که هرچند موضوع جزایر، پیش از تأسیس امارات متحده عربی بین ایران و شارجه حل شد، اما امارات متحده‌ی عربی، طبق اصل جانشینی در حقوق بین‌الملل، نمی‌تواند بر خلاف نص تفاهم‌نامه گام بردارد. به این دلیل که اولاً طبق اصل جانشینی، معاهداتی که در ارتباط با امور سرزمینی یک کشور است، هنگام جانشین شدن یک دولت جدید همچنان معتبر و به قوت خود باقی می‌ماند (موسی‌زاده، 1383: 67). ثانیاً شورای عالی امارات متحده‌ی عربی، در سال 1992 اعلام کرد که تعهدات هر یک از اعضای اتحادیه (شیخ‌نشین‌های هفت‌گانه) به منزله‌ی تعهدات کل اتحادیه محسوب می‌شود. لذا دولت امارات متحده‌ی عربی به عنوان دولت جانشین شارجه، موظف به قبول تعهداتی سرزمینی است که شارجه بر عهده داشت. این تکلیف را هم حقوق بین‌الملل ایجاد کرده و هم صریحاً حقوق داخلی امارات، طبق نظر شورای عالی آن کشور، بر آن صحه گذارده است.

جزایر سه‌گانه‌ی خلیج فارس، بنا بر اسناد تاریخی، همواره در حاکمیت ایران بوده‌اند و این موضوع با استدلالات حقوقی محکم قابل اثبات است. در مقطع مذاکرات 1971ایران برای رسیدن به حقوق تاریخی خود، از اصل حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلاف پیروی کرد و شورای امنیت سازمان ملل نیز بر این امر صحه گذاشت. از سوی دیگر،طبق قواعد مسلم حقوق بین‌الملل، نظیر جانشینی دولت‌ها، حقوق معاهدات، اصل استوپل و... دولت امارات نمی‌تواند ادعایی بر جزایر سه‌گانه داشته باشد. ولیکن در امارات متحده‌ی عربی، به جهت نیاز به تحکیم وحدت داخلی، با ایجاد یک دگر هویتی و نیز تأمین امنیت خود متکی بر قدرت‌های جهانی، تلاش دارد با طرح ادعای اشغالگری ایران، با نادیده گرفتن تاریخ و اصول حقوق بین‌الملل، نقشی بحران‌ساز برای جمهوری اسلامی ایران بازی کند.

تلاش‌های مقامات امارات برای کشاندن این قضیه به مجامع بین‌المللی، فضاسازی رسانه‌ای و نیز تلاش مستمر علمی برای مستندسازی وارونه نشان‌دهنده‌ی این است که در صورت در پیش نگرفتن راهکارهای جدی برای حل‌وفصل دیپلماتیک این اختلاف، همواره ابعاد آن می‌تواند مشکلاتی در سیاست منطقه‌ای ایران پدید آورد. اما این امر را نباید از نظر دور داشت که یادداشت تفاهم 1971، به قول اسداله علم، وزیر دربار رژیم پهلوی، استخوانی بود که انگلستان لای زخم گذاشت تا حاکمیت ایران بر جزیره را در معرض چالش مداوم قرار دهد.

از سوی دیگر، واقعیت آن است که ایران با توجه به مبانی تاریخی حاکمیت خود، به هیچ وجه ادعای امارات را بر جزایر تنب بزرگ و کوچک اساساً قابل مذاکره نمی‌داند و در خصوص جزیره‌ی ابوموسی، با توجه به قبول حقوق اتباع شارجه‌ای ساکن در جزیره طبق تفاهم 1971، قائل به مذاکره‌ی دوجانبه برای رفع سوءتفاهمات و حل مشکلات جاری است. بنابراین افزایش تعاملات و راهکارهای دیپلماتیک و همچنین فعالیت جدی و هدفمند سازمان رسمی دیپلماسی کشور و همچنین پژوهشگران ایرانی برای تولید محتوای علمی تاریخی و حقوقی در اثبات حقانیت ایران درباره‌ی جزایر در مجامع جهانی بسیار ضروری به نظر می‌رسد. (*)

 

* منابع:

ازغندی، علیرضا (1376)، روابط خارجی ایران 1357‌ـ‌1320، تهران، نشر قومس.

جعفری ولدانی، اصغر (1387)، هویت ایرانی خوزستان در گستره‌ی تاریخ، فصلنامه‌ی مطالعات ملی، سال نهم، شماره‌ی سوم.

جعفری ولدانی، اصغر (1384)، نگاهی تاریخی به جزایر ایرانی تنب و ابوموسی، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی.

حق‌شناس، سید علی (1390)، حاکمیت تاریخی ایران بر جزایر تنب و ابوموسی، تهران، سنا.

غلامی، طهمورث (1391)، نگاهی تاریخی به جزایر سه‌گانه: از زمان اشغال تا جنگ جهانی دوم، مرکز بین‌المللی مطالعات صلح: peace-ipsc.org

مجتهدزاده، پیروز و زهرا احمدی‌پور و طهمورث حیدری (1391)، تبیین دیدگاه‌های امارات متحده‌ی عربی نسبت به جزایر سه‌گانه‌ی ایرانی از سال 1992 میلادی، فصلنامه‌ی ژئوپلیتیک، سال هشتم، شماره‌ی اول.

موسی‌زاده، رضا (1383)، بایسته‌های حقوق بین‌الملل عمومی، تهران، میزان.

نعیمی ارفع، بهمن (1370)، مبانی رفتاری شورای همکاری خلیج فارس در قبال جمهوری اسلامی ایران، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: دلاوری ، امید ، استقامت و عزت مهمترین ارمغان آزادگان برای ایران اسلامی بود.

تاریخ:جمعه 24 مرداد 1393-08:00 ب.ظ

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: دلاوری ، امید ، استقامت و عزت مهمترین ارمغان آزادگان برای ایران اسلامی بود.

 

 سیروس شفقی روز جمعه در جمع تعدادی از آزادگان شهرستان آستارا افزود: 26 مرداد 1369 سالروز ورود آزادگان به کشور، برگ زرینی در تاریخ پرافتخار نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: آزادگان سرافراز همانطوری که با عزت رفته بودند، عزتمندانه و دلاورانه نیز به خاک میهن بازگشتند.

وی اظهار کرد: آزادگان سربلند شاید به ظاهر جسمشان در اسارتگاه های رژیم ملعون و بعثی عراق در بند بود و بال و پرشان شکسته ولی دشمنان هیچگاه روح، اندیشه و اراده این عزیزان را نتوانستند بشکنند.

شفقی ارزش های ناب جاری در رگ جامعه اسلامی ایران را ارزش های برگرفته از اصیل ترین آرمان های آزادگان عنوان کرد.

فرماندار آستارا بوسه زدن بر خاک پاک میهن، ریختن اشک شوق و زیارت مرقد امام خمینی(ره) را جزو معنوی ترین حالات ورود آزادگان به ایران اسلامی ذکر کرد و گفت: مادران این مرز و بوم با اسپندهایی در دست، روز وصال یار را جشن می گرفتند و آزادگان پس از زیارت مرقد امام خوبی ها با مقام معظم رهبری تجدید بیعت کردند.

وی انتقال آن رشادت ها و فرهنگ بزرگ انسانی آزادگان را به نسل جوان و سوم انقلاب امری ضروری خواند و بیان کرد: امروز آزادگان می توانند با ذکر خاطرات و نیز با ارائه درست و شایسته این فرهنگ انسان ساز نسل های بعدی انقلاب را بیمه کنند.

نماینده عالی دولت در شهرستان آستارا خدمت به آزادگان سربلند را توفیق الهی عنوان کرد و ادامه داد: امید دارم جوانان ما هم از گنجینه های وجود آزادگان به نحو مطلوب بهره مند شوند و این فرهنگ ناب انسان ساز ان شاءالله بتواند انقلاب اسلامی ایران را به سمت افق های روشن رشد و تعالی هدایت کند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

امام جمعه رشت: حماس درس مقاومت را به دنیا نشان داد

تاریخ:جمعه 24 مرداد 1393-03:05 ب.ظ

امام جمعه رشت:
حماس درس مقاومت را به دنیا نشان داد

امام جمعه رشت به شکست رژیم جعلی صهیونیستی در مقابل حزب‌الله لبنان اشاره کرد و گفت: حماس و حزب‌الله لبنان درس مقاومت را به دنیا نشان دادند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، آیت‌الله زین‌العابدین قربانی ظهر امروز در نماز جمعه این شهر با اشاره به سالروز مقاومت 33 روزه حزب‌الله لبنان اظهار کرد: استمرار در کارها نیازمند پایداری و مقاومت است.

وی افزود: اگر می‌خواهیم جامعه اعتقادی در تراز با رسول اکرم (ص) و ائمه (ع) داشته باشیم نیاز به تمرین، استقامت و ایستادگی دارد در این راستا باید از ربا، ریا، دروغ، تهمت نسبت به دوستان مسلمان دور باشیم.

خطیب جمعه رشت به ویژگی‌های مقاومت‌کنندگان اشاره کرد و تصریح کرد: مقاومت کنندگان نمی‌ترسند و اندوهگین نمی‌شوند و به غیر از خدا از کسی خوف ندارند و در راه دین مقاوم هستند.

این مسئول، استقامت در دین را امری مهم دانست و خاطرنشان کرد: امروز رزمندگان در غزه کاری بزرگ کردند و ارتش چهارم دنیا را با مقاومت به زانو درآوردند.

قربانی به شکست رژیم صهیونیستی در مقابل حزب‌الله لبنان اشاره کرد و گفت: رزمندگان حزب‌الله و حماس درس مقاومت را به دنیا نشان دادند.

وی انتخاب نخست وزیر عراق را موجب آرامش در عراق عنوان کرد و یادآور شد: وحدت شیعیان عراق برای مبارزه با تروریسم امری لازم و واجب است.

امام جمعه رشت در پایان به جنایات گروه تروریستی داعش در عراق اشاره کرد و متذکر شد: جنایات وحشتناک گروه تروریستی داعش در عراق در تاریخ ثبت شده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

با حضور مسئولان 73 آزاده سرافراز آستارا تجلیل شدند

تاریخ:پنجشنبه 23 مرداد 1393-08:58 ب.ظ

با حضور مسئولان
73 آزاده سرافراز آستارا تجلیل شدند

مراسم تجلیل از 73 آزاده سرافراز جنگ تحمیلی آستارا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، فرماندار این شهرستان بعداز ظهر امروز در مراسم گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی و تجلیل از 73 آزاده این شهرستان در دفتر امام جمعه آستارا 26 مرداد را یوم‌الله دیگری در تاریخ انقلاب اسلامی عنوان کرد.

سیروس شفقی با بیان اینکه رزمندگان آزاده با سربلندی در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل مبارزه کردند و با سرافرازی به کشور بازگشتند، اظهار کرد: جسم آنها در بند رژیم ملعون و منحوس بعثی عراق بود اما دلاوری و پایمردی را در بازگشت برای همه ما به ارمغان آوردند.

وی آزادگان را پدید آورنده فرهنگ انسان‌سازی در دوران اسارت و سختی‌ها دانست و یادآور شد: اشک شوق، بوسه بر خاک وطن و زیارت مرقد امام (ره) و تجدید عهد با رهبر معظم انقلاب نخستین عکس‌العمل آزادگان به میهن بود. 

امام جمعه آستارا نیز در مراسم مذکور با  گرامیداشت سالروز بازگشت پیروزمندانه آزادگان به میهن اسلامی اظهار کرد: آزادی امروز ما مرهون شهدا، ایثارگران و آزادگان است.

حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌نیا شأن و منزلت آزادگان را بسیار والا خواند و تصریح کرد: هر لحظه اسارت آنها دارای ارزش خاصی نزد پروردگار متعال است.

وی ایستادگی امروز در برابر دشمن و استکبار را حاصل خون مطهر شهدا و فداکاری جانبازان و آزادگان دانست.

سهیل توکلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آستارا نیز به نمایندگی از همه آزادگان شهرستان خاطرات و مطالبی را بیان کرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان خبر داد برگزاری جشنواره مطبوعات محلی در گیلان

تاریخ:پنجشنبه 23 مرداد 1393-04:15 ب.ظ

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان:
فعالیت در عرصه فرهنگ و هنر دشوار اما ماندگار است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: فعالیت در عرصه فرهنگ و هنر دشوار اما ماندگار است.

به گزارش فارس از رشت، فیروز فاضلی ظهر امروز در همایش تجلیل از خبرنگاران گیلان در مجتمع خاتم‌الانبیا(ص) این شهر با تبریک به فعالان عرصه خبر اظهار کرد: فعالیت در عرصه فرهنگ و هنر دشوار اما ماندگار است.

وی با اشاره به عملکرد رسانه‌های استان اظهار کرد: بنده با افتخار می‌گویم که مطبوعات گیلان از بسیاری جهات برتر هستند و این موضوع را مدیون تلاش شبانه‌روزی جامعه خبرنگاری استان هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه تجربه‌های فرهنگی در کشور بسیار بوده است، تصریح کرد: دو تجربه بزرگ فرهنگی در کشور اتفاق افتاد که با همدلی به نتایج بسیار مطلوب دست یافت.

وی افزود: پیروزی انقلاب اسلامی نخستین تجربه فرهنگی بود که در آن تمام جناح‌ها و نگاه‌ها با اتحاد و همدلی به پیروزی رسیدند و دومین تجربه فرهنگی نیز حضور در جنگ تحمیلی بود که با تمام کاستی‌ها توانستیم با همدلی بین گروه‌ها مشکلات را برطرف و در مقابل تمام قدرت‌های استکباری جهان مقابله کنیم.

فاضلی؛ بیکاری را درد مشترک مردم و مسئولان استان دانست و اظهار داشت: هر کس در هر مقام و موقعیت که دلسوز استان است باید برای برطرف کردن بیکاری بکوشد.

وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در زمینه تبلیغ برای جذب سرمایه‌گذار از طریق مطبوعات محلی خاطرنشان کرد: این امر می‌تواند موجب کاهش بیکاری و فقرزادیی در استان شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه جذب سرمایه‌گذار به معنای تبلیغ نظام سرمایه‌داری نیست، یادآور شد: اگر رسانه‌ها با قلم شیوای خود در جذب سرمایه‌گذار برای گیلان بکوشند بسیاری از  کاستی‌ها به ویژه معضل بیکاری برطرف می‌شود.

وی با اشاره به باز پس‌گیری شکایات علیه رسانه‌های محلی گیلان خاطرنشان کرد: استاندار گیلان در نامه‌ای به تمام ادارات اعلام کرد که شکایات خود علیه رسانه‌های استان را پس بگیرند و آن را منتفی کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: به‌زودی مجوز فعالیت تمام پایگاه‌های خبری که در تلاش برای گرفتن مجوز فعالیت هستند صادر می‌شود.

---------------------------------

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان خبر داد
برگزاری جشنواره مطبوعات محلی در گیلان

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان از برگزاری نمایشگاه و جشنواره مطبوعات محلی این استان در دهه فجر امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حسین داداشی ظهر امروز در مراسم تجلیل از خبرنگاران در مجتمع خاتم‌الانبیاء (ص) این شهر اظهار کرد: 17 مرداد روزی است که با شهادت شهید صارمی نام خبرنگار در ایران اسلامی ماندگار شد.

وی با اشاره به اینکه خبرنگاری، خطرنگاری است، تصریح کرد: با گذشت 182 سال از سابقه روزنامه‌نگاری در کشور، تاکنون در وزارت کار و رفاه اجتماعی شغلی به نام روزنامه‌نگاری تعریف نشده است.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان درباره مشکلات بیمه خبرنگاران گفت: با وجود سابقه طولانی شغل خبرنگاری در کشور خبرنگاران چندسالی است که  زیرپوشش بیمه صندوق هنرمندان قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به حضور فعال خبرنگاران در تمام عرصه‌ها، افزود: خبرنگاران درباره تمام مشکلات و کاستی‌ها می‌نویسند اما خودشان و مشکلاتشان دیده نمی‌شوند.

داداشی با اشاره به پیشینه فعالیت مطبوعات در گیلان ادامه داد: حدود 107 سال از انتشار نخستین نشریه در گیلان می‌گذرد و اکنون 9 روزنامه، 44 هفته نامه، 108 ماهنامه، فصلنامه و... در گیلان مشغول فعالیت هستند.

وی نشریات را یکی از زیرساخت‌های اساسی اطلاعات جامعه دانست و گفت: مطبوعات و رسانه‌های محلی نقش مهمی در بهبود و توسعه مباحث فرهنگی، اقتصادی و ... دارند.

این مسئول با بیان اینکه گیلان جزو پیشتازان مباحث علمی، فرهنگی، اقتصادی و ... در کشور است، متذکر شد: گیلان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، اجتماعی، وجود زیرساخت‌های اساسی و ... جزو پیشتازان کشور است و نباید در جایگاه پایین‌تری‌ نسبت به دیگر استان‌های کشور قرار گیرد.

وی با تصریح بر اینکه استاندار گیلان خبرنگار افتخاری استان است، خاطرنشان کرد: استاندار گیلان مانند خبرنگاران دغدغه مشکلات گیلانیان را دارد و تمام وقت خود را صرف برطرف شدن مشکلات  مردم می‌کند به همین دلیل با ابراز تمایل استاندار گیلان عنوان خبرنگار افتخاری به وی اعطا شد.

داداشی درباره تمهیدات انجام شده برای خبرنگاران در دولت تدبیر و امید متذکر شد: حضور نماینده خانه مطبوعات در کارگروه‌های استانداری، تقویت آبونمان نشریات و ... از جمله تدابیر دولت تدبیر و امید در حمایت از حرفه خبرنگاری است.

وی با دعوت از تمام رسانه‌ها برای شرکت در جشنواره و نمایشگاه مطبوعات محلی گیلان خاطرنشان کرد: از تمام رسانه‌های استان تقاضا می‌شود در این جشنواره حضوری فعال داشته باشند.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معاون مدیرعامل ایرنا خبرگزاری جمهوری اسلامی رسانه نظام و بازوی اطلاع رسانی دولت است

تاریخ:پنجشنبه 23 مرداد 1393-02:41 ب.ظ

 

 حسین رمضانی عصر چهارشنبه در دیدار با فرماندار شهرستان آستارا با اشاره به ارائه خدمات اطلاع رسانی و خبری ایرنا در همه استانهای کشور و تعدادی از دفاتر شهرستانی افزود: ما به عنوان رسانه نظام در کنار همه خادمان مردم شریف ایران هستیم.

وی سایت های استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی را نقطه قوت این رسانه بر شمرد و بیان کرد: سایت های استانی ایرنا تحولی در چرخه اطلاع رسانی کشور ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد: هم اکنون خبرگزاری جمهوری اسلامی به همراه مجموعه روزنامه ایران ظرفیت خوبی برای اطلاع رسانی در سطح کشور در اختیار دارد و محصولات خبری قابل اعتمادی را تولید و عرضه می کند.

وی با اشاره به وجود نیروی انسانی توانمند برای فعالت های خبری و تهیه مجموعه های اطلاع رسانی در قالب بولتن های تخصصی و نیز انتشار گزارش های ویژه در ایرنا و روزنامه ایران اضافه کرد: در 27بازدیدی که از دفاتر و مراکز خبرگزاری جمهوری اسلامی در سطح کشور انجام شده ، خدمات این رسانه تشریح شده و خوشبختانه مجموعه دولت نیز واقف به جایگاه این رسانه است.

فرماندار شهرستان آستارا نیز در این دیدار خبرنگاران را مشاوران امین خود در خدمت به مردم خواند و گفت: خبرنگاران صدیق نقطه قوت آستارا و قوت قلب من برای کار و تلاش بیشتر هستند.

مهندس سیروس شفقی  گفت : با روی کار آمدن دولت جدید فضای امید و نشاط در جامعه ایجاد شده و رسانه ها به خصوص خبرگزاری ایرنا باید مدافع و حافظ این فضای نشاط و امید باشند.

وی خبرگزاری جمهوری اسلامی را عصای دست دولت دانست و بیان کرد: ایرنا به علت تعلق داشتن به دولت جایگاه ویژه ای در میان مجموعه خادمان دولت دارد و به عنوان رسانه معتبر شناخته می شود.

وی با اشاره به اعتماد بیشتر مردم به رسانه دولت در پی انتخاب دولت جدید اظهار داشت: خبرگزاری جمهوری اسلامی باید اتفاقات و رویدادهای شهرستان آستارا که برد ملی دارد ، تبیین کند تا این اعتماد مردم به دولت بیشتر از پیش عمیق تر شود.

فرماندار بندر  آستارا خواستار تشریح خدمات دولت در ایجاد و رونق بخشی به فعالیت بندر چندمنظوره آستارا ، پیگیری اجرای طرح راه آهن قزوین ـ رشت ـ آستارا و نیز توسعه زیرساخت های گردشگری شهرستان آستارا توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه ایران شد.

 در این دیدار که با حضور سیدجواد جعفری مدیرکل اخبار استانهای خبرگزاری جمهوری اسلامی انجام شد ، حسن فاخری مسوول دفتر ایرنا در آستارا نیز گزارش مختصری از فعالیت این رسانه در غرب گیلان ارائه کرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

استاندار گیلان طومار حمایت اهالی رسانه از مردم غزه را امضا کرد

تاریخ:پنجشنبه 23 مرداد 1393-01:38 ب.ظ

در حاشیه همایش تجلیل از خبرنگاران
استاندار گیلان طومار حمایت اهالی رسانه از مردم غزه را امضا کرد

استاندار گیلان طومار حمایت از اهالی رسانه این استان از مردم مظلوم غزه را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، همایش تجلیل از خبرنگاران گیلان با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری این استان لحظاتی پیش با حضور بالغ بر 350 خبرنگار در مجتمع خاتم‌الانبیا (ص) این شهر آغاز شد.

اهالی رسانه گیلان طوماری را به حمایت از مردم مظلوم غزه و محکومیت جنایات صهیونیست غاصب در کودک‌کشی را به امضا رساندند.

محمدعلی نجفی استاندار گیلان به عنوان سخنران اصلی همایش تجلیل از خبرنگاران در بدو ورود به سالن طومار مذکور را امضا کرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رکاب‌زن حامی محیط زیست ایران خبر داد آغاز سفر «مسیر سبز ساحل پاک ایران» از آستارا تا گرگان

تاریخ:پنجشنبه 23 مرداد 1393-01:38 ب.ظ

رکاب‌زن حامی محیط زیست ایران خبر داد
آغاز سفر «مسیر سبز ساحل پاک ایران» از آستارا تا گرگان

رکاب‌زن حامی محیط زیست ایران از آغاز سفر خود با شعار «مسیر سبز ساحل پاک ایران» از آستارا تا گرگان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، ایرج روغن‌چی سفر پیاده خود را با حضور معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرکل محیط زیست گیلان از آستارا به مقصد گرگان آغاز کرد.

وی در حاشیه این سفر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره دلیل سفر خود اظهار کرد: گرگان آخرین مسیری است که از آستارا طی می‌کنم.

این حامی محیط زیست ایران با بیان اینکه از 21 مرداد سال 85 پیاده‌روی به کشورهای حاشیه خزر را آغاز کردم، گفت: در آخرین مسیرم از آستارا به گرگان این سفر به پایان می‌رسد.

وی خود را مربی و مدرس فدراسیون کوهنوردی معرفی کرد و یادآور شد: طرح پیاده‌روی ساحل ایران از آستارا را با شعار «مسیر سبز ساحل پاک» طی می‌کنم.

روغن‌چی با اشاره به اینکه دریای خزر به تمام ملت‌ها تعلق دارد، خاطرنشان کرد: نسل‌های گذشته این دریا را برای ما نگه داشتند و ما نیز باید دریا را به نسل آینده خود سالم تحویل دهیم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دلایل حقوقی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه/خواب مسئولان دولت ایران و محققان واستادان و اهل قلم

تاریخ:پنجشنبه 23 مرداد 1393-08:41 ق.ظ

دلایل حقوقی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه

طبق قواعد مسلم حقوق بین‌الملل، نظیر جانشینی دولت‌ها، حقوق معاهدات، اصل استوپل و... دولت امارات نمی‌تواند ادعایی بر جزایر سه‌گانه ایران داشته باشد.

 روابط کشور امارات متحده‌ی عربی با جمهوری اسلامی ایران همواره و از بدو تأسیس این کشور، دچار مناقشات و اختلافاتی بوده است که عمدتاً از ادعاهای این کشور نسبت به سه جزیره‌ی ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک نشئت می‌گیرد. این امر در سال‌های اخیر بیش از گذشته، در اظهارنظرهای دیپلماتیک و جنجال‌های رسانه‌ای این کشور عربی متبلور شده است. در هفته‌ی جاری نیز موضوع تکراری جزایر سه‌گانه‌ی ایرانی، به بهانه‌ای برای مناقشه‌ای جدید بدل شده است. لذا در ادامه‌ی مسیر تبلیغات رسانه‌ای و مستندسازی وارونه‌ی علمی، دولت امارات ادعاهایی را علیه ایران نزد سازمان ملل متحد مطرح کرده است. به نوشته خبرگزاری کویت، دولت امارات از اینکه ایران در بخشی از جزیره ابوموسی که اماراتی‌ها مدعی آن هستند، پرچم خود را برافراشته، به سازمان ملل شکایت کرده‌اند و در مقابل، ایران نیز امارات را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرده است. دولت امارات مدعی است، بنا بر یادداشت تفاهمی که در سال 1971 به امضا رسیده، این بخش ‌از ابوموسی به این کشور تعلق دارد و بر اساس این یادداشت تفاهم، حق مالکیت ابوموسی به ایران داده نشده است. این دولت همچنین از ایران خواسته در اسرع وقت نسبت به پایین آوردن پرچم خود اقدام کند. (تابناک؛ 14 مرداد 93)

 

* جزایر سه‌گانه و مستندسازی وارونه

یکی از ابعاد حضور استعمار در منطقه‌ی خاورمیانه، ایجاد مرزهای تصنعی، افزایش تنش‌های قومی و مذهبی بوده است. نقطه‌ی اوج این رویکرد در قرارداد سایکس‌ـ‌پیکو پس از پایان جنگ جهانی اول قابل مشاهده است که قدرت استعمارگر انگلستان، سرزمین‌های به‌‌جامانده از خلافت عثمانی را میان خود و فرانسه تقسیم نموده و ساختار فعلی دولت‌ملت‌های خاورمیانه عربی را پایه‌گذاری کرده است.

البته در این رویکرد استعماری، ایران جایگاهی ویژه در نظر استعمارگران داشته است. به نوعی که تلاش‌های موفق و ناموفق فراوانی برای خلق هویت‌های جدید در مناطق خاوری و باختری ایران صورت گرفت که حاصل آن‌ها، جدایی بسیاری از مناطق ایران بوده است. به نوعی که از اواسط قرن نوزدهم تلاش مستمری از سوی انگلستان برای تغییر هویت ایرانی خوزستان و تجزیه‌ی آن، جدایی بحرین و جزایر سه‌گانه، مناقشه بر سر اروند و... در جریان بوده است (رک: جعفری ولدانی، 1387).

استقلال کشورهای عربی نظیر عراق و آغاز دوران ناسیونالیسم عربی، نیرویی جدید در کنار انگلستان ایجاد نمود تا دست‌اندازی‌های هویتی و فیزیکی نسبت به بخشی از خاک ایران شدت یابد. لذا ناسیونالیسم عربی ناصر در مصر و حزب بعث در عراق، همواره از جدی‌ترین مخالفان هویت ایرانی در خلیج فارس و خوزستان بوده‌اند. این ناسیونالیسم منحط عربی البته خود را در کریه‌ترین چهره و در جنگ هشت‌ساله علیه ملت ایران نشان داد؛ جایی که همه‌ی کشورهای عربی در کنار سردار قادسیه، علیه ایران صف‌آرایی کردند. اما چهره‌ی دوم این رویکرد، خود را در قالب نرم‌افزاری نمایان ساخته است.

امارات متحده‌ی عربی از سال 1992 تا کنون اقدام به تهیه‌ی اوراقی گزینشی از نامه‌ها، ‌تلگراف‌ها و گزارش‌های اداره‌ی نایب‌السلطنه انگلیس در هند مربوط به سال‌های 1860 تا 1971 نموده و چند کتاب تکراری در این خصوص به چاپ رسانده است. بسیاری از پژوهشگران در دانشگاه‌های بغداد، قاهره، دوبی و نیز برخی مؤسسات انگلیسی، با حمایت مالی گسترده‌ی امارات، اقدام به نگارش کتاب‌ها و مقالات متعدد در مورد جزایر تنب و ابوموسی کرده‌اند و با انعکاس وارونه‌ی حقایق، سعی در خدشه‌دار نمودن تمامیت ارضی و هویت ملی کشور ما نموده‌اند.

در این زمینه می‌توان به آثار محمد عبداله الرکن، عبدالرزاق شکاره، ولید حمدی، عبدالحسین قطیفی و... اشاره نمود؛ کتاب‌هایی که سعی دارند اثبات نمایند از دیرباز تاریخ! جزایر خلیج فارس متعلق به امارات بوده‌اند. انتشار این گونه کتاب‌ها، مقالات و نقشه‌ها در کنار تبلیغات مکرر رسانه‌ای، موجب می‌شود تا بسیاری از پژوهشگران بی‌طرف نیز به علت کثرت منابع اماراتی و عربی درباره‌ی خلیج فارس و متأسفانه قلت منابع ایرانی، واقعیت را وارونه درک کنند و جلوه دهند. به نوعی که در بسیاری از منابع و مراجع خارجی، درباره‌ی این جزایر از واژه‌ی اشغال استفاده می‌شود (رک: جعفری ولدانی، 1384). نمونه‌ی این کار را می‌توان در انتشار کتاب‌ها و نقشه‌های متعدد درباره‌ی استان خوزستان و اروند توسط حکومت بعثی عبدالکریم قاسم و صدام حسین مشاهده نمود.

در واقع یکی از آخرین تلاش‌های رویکرد نرم‌افزاری علیه هویت ملی ایران در کتاب «جزایر سه‌گانه؛ ترسیم ابعاد منازعه‌ی امارات و ایران» قابل مشاهده است. کتابی که همچون فعالیت‌های علمی مشابه، با هدف مستندسازی و افزایش حجم منابع کتابخانه‌ای مطابق با خواست امارات در سطح جهان تولید می‌شود و هدف نهایی آنان خلق واقعیت جدید و تاریخ منطبق با خواست قدرت است. لازم به ذکر است نویسنده‌ی این کتاب، خالد سلطان آل نهیان، دارای دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه آمریکایی شارجه است که پیش از این، طرح پژوهشی «سیاست خارجی امارات متحده‌ی عربی در محیط بی‌ثبات» را با همکاری دانشگاه کمبریج به انجام رسانده است.

شیخ خالد در این کتاب مدعی شده است که مواضع هر دو طرف را بازتاب داده است، ولی بلافاصله می‌گوید تا هنگامی که دیدگاه طرف ایرانی نسبت به موضوع تغییر نکند، امکان حل این مسئله فراهم نخواهد شد. به گفته‌ی وی، برای حل این مسئله، درگیری بیشتر آمریکا و دیگر اعضای جامعه‌ی بین‌المللی به نفع امارات نیز مورد نیاز است؛ موضوعی که نشان‌دهنده‌ی رویکرد بحران‌ساز امارات به بهانه‌ی جزایر برای ایران بوده است؛ امری که با دخالت دادن قدرت‌های فرامنطقه‌ای در این موضوع صورت می‌گیرد.منازعه‌ی ساختگی درباره‌ی حق حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه،با تلاش اماراتی‌ها برای ساخت منابع علمی از یک سو و تغییر ترکیب جمعیتی جزایر با استخدام افراد برای سکونت در جزایر از سوی دیگر، ابعادی خطرناک علیه حاکمیت ملی ایران در خلیج فارس ایجاد می‌کند.

 

* ایجاد بحران و کسب حمایت قدرت‌های بزرگ

امارات متحده‌ی عربی کشوری است که در سال 1971، با مدیریت انگلستان و پیوستن هفت شیخ‌نشین ابوظبی، عجمان، فجیره، شارجه، دوبی، رأس‌الخیمه و ام‌القوین، تأسیس شد. با توجه به نبود جمعیت زیاد در این کشور، ساختار قبیله‌ای، اختلافات میان شیخ‌نشین‌ها، تفاوت فراوان سطح درآمد این شیخ‌نشین‌ها و... این کشور از عدم فرآیند دولت‌ملت‌سازی رنج می‌برد. واقعیت این است که امارات متحده‌ی عربی فاقد زمینه‌ی تاریخی و هویت سیاسی و اجتماعی نهادینه‌شده و طولانی است و بر این اساس، انسجام سیاسی و اجتماعی لازم را ندارد.

با توجه به دغدغه‌‌ی دولت‌ملت‌سازی در میان سیاست‌مداران این کشور از یک منظر می‌توان گفت امارات با طرح ادعا درباره‌ی جزایر ایرانی، به دنبال کشورملت‌سازی بوده و به نوعی تلاش دارد با فرافکنی نسبت به تهدید خارجی (ایران)، تا حد امکان، از تهدید و نارضایتی داخلی در امان باشد و از این رهگذر، به هویت‌سازی ملی و ایجاد ناسیونالیسم ملی‌عربی دست بزند (مجتهدزاده، 1391: 54).

از طرف دیگر، این استدلال نیز مطرح می‌شود که این کشور نوپا در شرایط عدم مشروعیت نظام سیاسی غیردموکراتیک و هویت ملی نامشخص، بایستی با تکیه بر عامل اقتصادی و قدرت نفت، فرآیند‌های جامعه را کنترل و امنیت ملی خود را تأمین نماید؛چه اینکه امارات متحده‌ی عربی به عنوان کشوری با وسعت و جمعیت اندک، از نظر امنیتی آسیب‌پذیری‌ها و نقاط ضعف عمده‌ای دارد که آن را در مقابل تهدیدات و مخاطرات خارجی ضعیف‌ نشان می‌دهد. این امر باعث وابستگی امنیتی این کشور به قدرت‌های بزرگ فرامنطقه‌ای مانند آمریکا و انگلستان شده است.

این کشور در سال 1971، در حالی که برای تأسیس خود به شدت نیازمند تأیید و همراهی ایران به عنوان ژاندارم خلیج فارس بود، چنانچه خواهیم دید، ابداً اعتراضی به احقاق حق ایران در جزایر سه‌گانه نکرد. ولیکن به مرور، به جهت تسریع در فرآیند هویت‌سازی، به غیریت‌سازی رادیکال از ایران دست زد؛ امری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حمایت‌های آمریکا را نیز برای این کشور به ارمغان آورد.

 

بنابراین بحران‌سازی‌های این کشور در برابر ایران عمدتاً به طرح گاه‌بی‌گاه موضوع جزایر ایرانی باز می‌گردد. امارات متحده‌ی عربی با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، ادعاهای خود را درباره‌ی جزایر مطرح نمود؛ امری که به تبع حمایت صدام از پایان ادعای اشغال جزایر توسط ایران صورت می‌گرفت. امارات نیز متقابلاً از تجاوز عراق به ایران حمایت نمود و در قالب شورای همکاری خلیج فارس، تمامی تلاش‌های خود را در زمینه‌ی حمایت مالی، پشتیبانی و نظامی از صدام حسین انجام داد و مکرراً در مواضع دیپلماتیک خود از «مساعی صلح‌‏جویانه‌‌ی عراق» پشتیبانی و ماجراجویی‌های ایران را محکوم می‌کرد (نعیمی ارفع، 1370: 93). با این حال، امارات نسبت به نیات عراق نامطمئن بود؛ چه اینکه عراق علاوه بر جاه‌طلبی‌های گسترده در خلیج فارس، همواره امارات جنوبی خلیج فارس را استان نوزدهم عراق می‌خواند (جعفری ولدانی، 1384: 359). لذا امارات به جز سال‌های ابتدایی جنگ، دیگر موضوع جزایر را پیش نکشید.

با پایان جنگ و آغاز نامه‌نگاری صدام برای مبادله‌ی اسرا و تأیید مجدد وی بر معتبر بودن «قرارداد الجزایر»، موضوع جزایر سه‌گانه تقریباً بدون مدعی گردید تا اینکه در سال 1992، هنگامی که تلاش آمریکا و غرب برای انزوای بین‌المللی ایران شدت یافته بود، امارات متحده‌ی عربی فرصت را غنیمت شمرد و به بهانه‌ی توقیف کشتی حامل اتباع امارات در سواحل ابوموسی توسط ایران، زمان را برای تاخت‌وتاز در این خصوص مناسب یافت و جزایر سه‌گانه را از دیرباز تاریخ! متعلق به خود دانست.

در بحران آوریل 1992، ایران اعلام کرد که به دلیل اینکه حاکمیت و امنیت جزیره با ایران است، در راستای تدابیر امنیتی جزیره، ساکنان جزیره باید دارای کارت شناسایی باشند و اتباع غیرشارجه‌ای که قصد دیدار از جزیره را دارند، بایستی جوازهای امنیتی دریافت کنند. علت این اقدام ایران، ورود قایق‌های تندرو مسلح وابسته به سرویس‌های امنیتی غرب بود که به قاچاق کالا و جاسوسی در آب‌های جزیره‌ی ابوموسی می‌پرداختند. لذا عملاً بحران درباره‌ی جزایر پس از سال 1992 آغاز گردید و طرح موضوع جزایر همواره به عنوان ابزار فشاری بر ایران جهت کاهش نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی در دستور کار بوده است.

با نگاهی به بیانیه‏های پایانی شورای همکاری خلیج فارس درمی‌یابیم که موضوع جزایر ایرانی و ادعای ارضی امارات در مورد آن‌ها از سال 1992 تا کنون به صورت بندی ثابت در سطح اجلاس سران و وزرای خارجه‌ی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مطرح بوده و تا کنون بیش از چهل بار در بیانیه‏های پایانی مطرح شده و علیه جمهوری اسلامی ایران موضع‏گیری کرده‏اند.

در این میان، با توجه به رویکرد دولت امارات مبنی بر بحران‌سازی علیه جمهوری اسلامی و کسب امنیت از سوی قدرت‌های بزرگ، هر گاه چالش‌های ایران و غرب به اوج رسیده است، امارت به ابزاری جهت فشار منطقه‌ای به ایران بدل شده است. در این میان البته آمریکا هم نشان داد که به خوبی می‌تواند نقش بحران‌ساز در موضوع جزایر سه‌گانه را، که انگلستان در آن تبحر داشت، اجرا نماید؛ چرا که در یکی از صریح‌ترین مواضع آمریکا، باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا، با صدور بیانیه‌ای مشترک با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، در 8 تیر 1391، از درخواست این کشور برای حل اختلاف بر سر جزایر سه‌گانه از طریق گفت‌وگو و رجوع به دادگاه لاهه یا دیگر نهادهای بین‌المللی حمایت کرد. در واقع امروز بر همگان روشن شده است بحران جزایر از استخوان لای زخم گذاردن انگلستان آغاز شده است و در طول این سال‌ها، حمایت‌های پیدا و پنهان آمریکا و کشورهای غربی است که به امارات جرئت اظهارنظر و بحران‌آفرینی برای ایران را داده است. لذا بی‌جهت نیست اگر مسئله‌ی جزایر را مهم‌ترین مسئله‌ی سیاسی بین ایران و امارات متحده‌ی عربی محسوب کنیم که چالش‌های عمده‌ای را در روابط دو کشور ایجاد کرده است که عمدتاً در مسیر منافع قدرت‌های فرامنطقه‌ای قرار دارد. اینک نیز که روند تحولات هسته‌ای، ‌مسیری جدید را آغاز نموده است، فعالیت‌های عربی بر ضد این روند تشدید شده است که ادعاهای اخیر امارات نیز در این قالب قابل تحلیل است.

 

* بررسی ادله‌ی حقوقی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه

حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه‌ی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک، اساساً ریشه در تاریخ دارد که به امپراتوری‌ هخامنشی، اشکانی و ساسانی بازمی‌گردد که تاریخ‌نگاران آن مقطع را با عنوان دوران نظم ایرانی در خلیج فارس مورد اشاره قرار می‌دهند.

این امر در قرون متأخر نیز ادامه داشته است و دولت ایران با هر گونه ماجراجویی در خلیج فارس برخورد نموده است. در دوران صفویه با اشغالگری‌های پرتغالی‌ها در خلیج فارس مقابله گردید و نادرشاه افشار نیز شورش قبایل قاسمی کرانه‌های شارجه، در سرکوب نمود. اما در دوران قاجار در عین حاکمیت ایران بر جزایر خلیج فارس، این دولت انگلستان بود که با بهره‌گیری از ضعف‌های دولت ایران، به تدریج موفق شد با برخی از حاکمان محلی تابع حکومت ایران ارتباط برقرار کند و با گسترش تعاملات خود با آن‌ها، به تدریج آن‌ها را از تحت حاکمیت ایران بیرون کشد و لذا اشغال رسمی جزایر سه‌گانه به سال 1908 بازمی‌گردد.

این سابقه‌‌ی تاریخی در کنار این امر که تاریخ کشور امارات متحده‌ی عربی نیز به سال 1971 بازمی‌گردد، خود اصلی‌ترین ادله بر سابقه‌ی چندهزارساله‌ی حاکمیت ایران بر خلیج فارس است. لذا در این قسمت جهت مطالعه‌ی علمی و حقوقی، موضوع برخی استدلال‌‌های حقوقی را که بعضاً توسط اعراب یا انگلستان مطرح شده است مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

 

الف) اصل تقدم تصرف و اثبات اشغالگری انگلستان

پس از اشغال جزایر توسط انگلستان، این کشور تلاش کرد که با نفی مالکیت تاریخی ایران بر جزایر، با ادله‌ای حقوقی، حاکمیت خود بر جزایر را اثبات نماید. یکی از این ادله که به پیروی از کارشناسان حقوقی وزارت خارجه‌ی انگلستان، امروزه در کتب مستندسازی وارونه توسط پژوهشگران عرب نیز بدان اشاره می‌گردد، به قاعده‌ی تقدم اشغال مشهور است. در واقع انگلستان تأکید داشت که جزایری بدون حاکمیت را تصرف نموده است و در چنین مواردی، هر کشوری که سریع‌تر چنین سرزمین‌های بی‌صاحبی را تصرف کند، طبق قاعده‌ی حقوقی تقدم در اشغال، این تصرف قانونی تلقی شده و برای اشغالگر حق حاکمیت به همراه می‌آورد. لذا این جزایر را انگلستان، طبق قراردادهای دفاعی با شیخ‌نشین‌ها و به نیابت از آنان، به تصرف درآورده است.

اما واقعیت آن است که در حقوق بین‌الملل عنوان می‌شود که اگر کشوری بر سرزمینی سلطه پیدا کرد، با این شرط که آن سلطه بدون چالش و اعتراض باشد، در آن صورت، آن دولت می‌تواند مدعی حاکمیت بر آن سرزمین باشد؛ چرا که اعتراض یک کشور و وجود مدعی دیگر مانع حاکمیت می‌شود. بر این مبنا، درباره‌ی جزایر باید گفت که دولت ایران از همان آغاز اشغال، به این امر اعتراض نمود؛ امری که بارها و بارها با یادداشت‌های دیپلماتیک و اقدامت عملی از دوران مظفرالدین‌شاه قاجار تکرار شده است و در تمامی آنان، ایران بر حق حاکمیت تاریخی خود تأکید کرده است.

حتی در سال 1934، برای مدتی پرچم ایران دوباره در این جزایر به اهتزاز درآمد که این خود حاکی از تقطع (قاطعیت) در تصرف بود. بنابراین طبق حقوق بین‌الملل، تصرف جزایر توسط انگلستان، عملی تجاوزکارانه تلقی می‌شود که نمی‌توانست برای این کشور درباره‌ی جزایر حق حاکمیت ایجاد کند، چه برسد به اینکه بخواهد این جزایر را متعلق به شیخ‌نشین‌ها معرفی کند.

 

ب) اصل استوپل و اعتراف به حق حاکمیت ایران

نقشه‌های تاریخی و بین‌المللی متعددی بر این امر شهادت می‌دهند که تا ابتدای قرن بیستم، حق حاکمیت ایران بر جزایر قطعی قلمداد می‌شده است. در این باره دوازده نقشه وجود دارد که بسیاری از آن‌ها رنگی و از سوی وزارت جنگ و دریاداری بریتانیا، چاپ و منتشر شده است و در تمامی آن‌ها، جزایر تنب و ابوموسی به رنگ نقشه‌ی ایران مشخص شده است. حدود دوازده گزارش رسمی نیز وجود دارد که توسط وزارت دریاداری، وزارت جنگ، کمپانی هندشرقی و نمایندگان سیاسی انگلستان در خلیج فارس تهیه و تنظیم شده است و برای وزارت خارجه‌ی بریتانیا در لندن ارسال شده است.

یکی از نکات مشترکی که در همه‌ی این گزارش‌های وجود دارد این است که همه‌ی آن‌ها از جزایر ابوموسی و تنب کوچک و بزرگ به عنوان جزایر تحت حاکمیت ایران یاد می‌کنند. لذا این کشور اساساً تا ابتدای قرن بیستم جزایر را متعلق به ایران می‌دانست و پس از اشغال این موضع خود را تغییر داد. انگلستان در مقطع سال 1971 اما مواضعی داشت که نشان‌دهنده‌ی قبول حق حاکمیت ایران بر جزایر بود. این کشور در یادداشت تفاهم 1971 و نیز در جلسه‌ی شورای امنیت، که در پی شکایت کشورهای تندوری عربی علیه ایران تشکیل شده بود، به حاکمیت ایران اذعان کرد.

سخنان نماینده‌ی انگلستان در جلسه‌ی شورای امنیت، یکی از مهم‌ترین سندهای حقوق ایران در رابطه با جزایر است. حتی خود کشور امارات نیز در سال‌های ابتدایی تأسیس خود، طبق یادداشت تفاهم 1971، بدون هیچ گونه اعتراضی حضور ایران در جزایر را به رسمیت شناخت. ولیکن مواضع این کشور به ویژه پس از آغاز بحران جزایر در سال 1992، به این سو متمایل شده است که ایران را اشغال‌کننده‌ی جزایر قلمداد کنند.

بررسی حقوقی این مواضع نشان می‌دهد که اساساً ادعای فعلی انگلستان و امارات مبنی بر اشغالگری ایران، غیرقابل قبول و حتی غیرقابل طرح در مجامع حقوقی است؛ چرا که در حقوق بین‌الملل، اصلی تحت عنوان اصل «اظهارات متناقض قابل استماع نیست.» وجود دارد که بر طبق آن، دولت انگلستان نمی‌تواند از یک سو، در تمامی گزارش‌ها و نقشه‌های رسمی خود، حاکمیت ایران را تأیید کند و از سوی دیگر، آن را بی‌اعتبار جلوه دهد. مهم‌تر از این اصل، اصل استوپل است که بر اساس این اصل، هر گاه دولتی در قبال مسئله یا دعوای حقوقی در داخل یا خارج از مراجع رسیدگی موضع‌گیری کرده باشد، دیگر نمی‌تواند در موارد مشابه با آن مسئله یا دعوی، بر خلاف موضع‌گیری قبلی خود رفتار کند (موسی‌زاده، 1383: 219).

بر مبنای این اصل، انگلستان که با طراحی و تجدید چاپ نقشه‌های مختلف و حتی ارسال آن به دولت ایران، حاکمیت حقوقی ایرانبر جزایر سه‌گانه را مورد اذعان قرار داده است، دیگر نمی‌تواند بر خلاف نظر قبلی خود، موضع‌گیری کند. دولت امارات نیز نمی‌تواند با توجه به امضای یادداشت تفاهم 1971 و پذیرش حق ایران، مجدداً بر خلاف موضع‌گیری قبلی خود رفتار کند.

ج) اصل جانشینی در معاهدات و لزوم پایبندی امارات به تفاهم 1971

‌برخی از نویسندگان عرب برای بی‌پایه نشان دادن حاکمیت ایران بر جزایر، از موضعی متفاوت وارد می‌شوند و ادعا می‌کنند که ایران با همکاری انگلستان، حق حاکمیت شارجه بر جزایر را نفی کردند. آنان این ادعا را مطرح می‌کنند که اساساً انگلستان به لحاظ حقوقی در شرایطی نبود که بتواند در موضوع جزایر دخالت کند. این در حالی است که هرچند ایران، اساساً اشغال جزایر توسط انگلستان را هیچ گاه نپذیرفت، اما حتی به فرض محال اگر جزایر را به واسطه‌ی اشغال متعلق به انگلستان بدانیم، باز هم تفاوتی در صحت حق حاکمیت فعلی ایران بر جزایر به واسطه‌ی یادداشت 1971 ایجاد نمی‌شود.

در واقع شارجه به عنوان مدعی حاکمیت جزیره‌ی ابوموسی، در هنگام موافقت پیرامون بازگشت جزایر به ایران، تحت‌الحمایه انگلستان بود. طبق قرارداد تحت‌الحمایگی بین شارجه و انگلستان در 1892، شارجه بدون رضایت دولت انگلستان و به غیر از دولت انگلستان، نمی‌توانست با هیچ کشوری قرارداد امضا نکند. طبق مفاد همین قرارداد، شارجه یادداشت تفاهم مذبور را با اجازه، رضایت و تحت نظارت انگلستان، امضا کرد.

لذا برخی دیگر از پژوهشگران، هنگامی که از استدلالات منتهی به بحث تحت‌الحمایگی نیز نمی‌توانند حق حاکمیت ایران بر جزایر را نفی کنند، به استدلالی دیگر روی می‌آورند. به این شکل که یادداشت تفاهم 1971 توسط شیخ شارجه و پیش از تشکیل دولت امارات متحده‌ی عربی منعقد شده است و لذا برای کشور تازه تأسیس امارات معتبر نیست. اما بر خلاف توجیه فوق، باید تأکید کرد که هرچند موضوع جزایر، پیش از تأسیس امارات متحده عربی بین ایران و شارجه حل شد، اما امارات متحده‌ی عربی، طبق اصل جانشینی در حقوق بین‌الملل، نمی‌تواند بر خلاف نص تفاهم‌نامه گام بردارد. به این دلیل که اولاً طبق اصل جانشینی، معاهداتی که در ارتباط با امور سرزمینی یک کشور است، هنگام جانشین شدن یک دولت جدید همچنان معتبر و به قوت خود باقی می‌ماند (موسی‌زاده، 1383: 67). ثانیاً شورای عالی امارات متحده‌ی عربی، در سال 1992 اعلام کرد که تعهدات هر یک از اعضای اتحادیه (شیخ‌نشین‌های هفت‌گانه) به منزله‌ی تعهدات کل اتحادیه محسوب می‌شود. لذا دولت امارات متحده‌ی عربی به عنوان دولت جانشین شارجه، موظف به قبول تعهداتی سرزمینی است که شارجه بر عهده داشت. این تکلیف را هم حقوق بین‌الملل ایجاد کرده و هم صریحاً حقوق داخلی امارات، طبق نظر شورای عالی آن کشور، بر آن صحه گذارده است.

جزایر سه‌گانه‌ی خلیج فارس، بنا بر اسناد تاریخی، همواره در حاکمیت ایران بوده‌اند و این موضوع با استدلالات حقوقی محکم قابل اثبات است. در مقطع مذاکرات 1971ایران برای رسیدن به حقوق تاریخی خود، از اصل حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلاف پیروی کرد و شورای امنیت سازمان ملل نیز بر این امر صحه گذاشت. از سوی دیگر،طبق قواعد مسلم حقوق بین‌الملل، نظیر جانشینی دولت‌ها، حقوق معاهدات، اصل استوپل و... دولت امارات نمی‌تواند ادعایی بر جزایر سه‌گانه داشته باشد. ولیکن در امارات متحده‌ی عربی، به جهت نیاز به تحکیم وحدت داخلی، با ایجاد یک دگر هویتی و نیز تأمین امنیت خود متکی بر قدرت‌های جهانی، تلاش دارد با طرح ادعای اشغالگری ایران، با نادیده گرفتن تاریخ و اصول حقوق بین‌الملل، نقشی بحران‌ساز برای جمهوری اسلامی ایران بازی کند.

تلاش‌های مقامات امارات برای کشاندن این قضیه به مجامع بین‌المللی، فضاسازی رسانه‌ای و نیز تلاش مستمر علمی برای مستندسازی وارونه نشان‌دهنده‌ی این است که در صورت در پیش نگرفتن راهکارهای جدی برای حل‌وفصل دیپلماتیک این اختلاف، همواره ابعاد آن می‌تواند مشکلاتی در سیاست منطقه‌ای ایران پدید آورد. اما این امر را نباید از نظر دور داشت که یادداشت تفاهم 1971، به قول اسداله علم، وزیر دربار رژیم پهلوی، استخوانی بود که انگلستان لای زخم گذاشت تا حاکمیت ایران بر جزیره را در معرض چالش مداوم قرار دهد.

از سوی دیگر، واقعیت آن است که ایران با توجه به مبانی تاریخی حاکمیت خود، به هیچ وجه ادعای امارات را بر جزایر تنب بزرگ و کوچک اساساً قابل مذاکره نمی‌داند و در خصوص جزیره‌ی ابوموسی، با توجه به قبول حقوق اتباع شارجه‌ای ساکن در جزیره طبق تفاهم 1971، قائل به مذاکره‌ی دوجانبه برای رفع سوءتفاهمات و حل مشکلات جاری است. بنابراین افزایش تعاملات و راهکارهای دیپلماتیک و همچنین فعالیت جدی و هدفمند سازمان رسمی دیپلماسی کشور و همچنین پژوهشگران ایرانی برای تولید محتوای علمی تاریخی و حقوقی در اثبات حقانیت ایران درباره‌ی جزایر در مجامع جهانی بسیار ضروری به نظر می‌رسد. (*)

 

* منابع:

ازغندی، علیرضا (1376)، روابط خارجی ایران 1357‌ـ‌1320، تهران، نشر قومس.

جعفری ولدانی، اصغر (1387)، هویت ایرانی خوزستان در گستره‌ی تاریخ، فصلنامه‌ی مطالعات ملی، سال نهم، شماره‌ی سوم.

جعفری ولدانی، اصغر (1384)، نگاهی تاریخی به جزایر ایرانی تنب و ابوموسی، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی.

حق‌شناس، سید علی (1390)، حاکمیت تاریخی ایران بر جزایر تنب و ابوموسی، تهران، سنا.

غلامی، طهمورث (1391)، نگاهی تاریخی به جزایر سه‌گانه: از زمان اشغال تا جنگ جهانی دوم، مرکز بین‌المللی مطالعات صلح: peace-ipsc.org

مجتهدزاده، پیروز و زهرا احمدی‌پور و طهمورث حیدری (1391)، تبیین دیدگاه‌های امارات متحده‌ی عربی نسبت به جزایر سه‌گانه‌ی ایرانی از سال 1992 میلادی، فصلنامه‌ی ژئوپلیتیک، سال هشتم، شماره‌ی اول.

موسی‌زاده، رضا (1383)، بایسته‌های حقوق بین‌الملل عمومی، تهران، میزان.

نعیمی ارفع، بهمن (1370)، مبانی رفتاری شورای همکاری خلیج فارس در قبال جمهوری اسلامی ایران، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

انتخاب نخست وزیر جدید عراق

تاریخ:سه شنبه 21 مرداد 1393-04:16 ب.ظ

 انتخاب نخست وزیر جدید عراق - تحلیل و تفسیر و تبریك اادارستانی فعال حقوق بشر و تحلیل گرو پژوهشگر  كشورهای  اسلامی

اا دارستانی تحیلیل گر مسایل كشورهای اسلامی گفت :انتخاب نخست وزیر عراق به نفع عراق و وضعیت كنونی كشورهای اسلامی و عراق است و اصرار نوری المالكی برای ادامه نخست وزیر هم آینده عراق و جهان اسلام را متزلل می كند

وی تصریح كرد : مالكی بجای اینكه در ماندن و ادامه دیكتاتوری اصرار كند مطابق منشور سازمان ملل و حقوق بشر و قانون اساسی به نظر و رای ریس جمهور و نمایندگان مجلس عراق احترام كند و كشور عراق را بسوی تجزیه و جنگ داخلی و قانون شكنی نبرد..

 

این فعال حقوق بشر  جهانی :با دعوت از همه گروه ها و ائتلاف های عراق به اتحاد و رعایت چارچوب های وحدت ملی به منظور حفظ منافع ملی و در نظر گرفتن حاکمیت قانون ، توجه به شرایط حساس کشور عراق به منظور مقابله با تهدیدات خارجی را خواستار شد.
وی تاكید نمود : از نقش مرجعیت دینی بخصوص ایت االه سیستانی و روحانیون معتدلف اهل تسنن  به عنوان رکن پایدار حفظ انسجام و اتحاد در عراق باید تاكید شود  و از دولت جدید عراق هم حمایت شود

این فعال حقوق بشر : محاصره ساختمان ریاست جمهوری عراق توسط نظامیان وفادار به مالكی را محكوم نمود و از نوری المالكی می خواهیم به این نقض قانون اساسی و حقوق بشر پایان دهد و دست به كودتا نزند كه این یعنی مساوی با تجزیه عراق و جنگ داخلی است ..

این پژوهشگر اسلامی تصریح كرد : از حمایت ایران از پرسه قاونی عراق و انتخاب نخست وزیر جدید عراق تقدیر وتشكر می كنیم

وی در خاتمه گفت : خطر داعش و استقلال كردستان عراق توسط دشمنان اسلام ایجاد شده و نوری مالكی باید برای جلو گیری از اجرای نقشه دشمنان اسلام دست از خواسته غیر قانونی خود بردارد
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ناتوانی سازمان‌های جاسوسی آمریکا در برآورد توانمندی‌های گروه تروریستی داعش

تاریخ:سه شنبه 21 مرداد 1393-09:36 ق.ظ

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز دوشنبه گزارش داد روز پیش از آنکه شهر موصل در عراق به تصرف نیروهای داعش در آید چند دستگی عمیقی بین تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا درباره توانمندی این گروه برای اشغال شهر مورد نظر حاکم بوده است.

منابع آگاه می‌گویند مقام‌های آمریکایی به حسب برخی نشانه‌های اولیه از قصد گروه داعش برای اشغال موصل آگاه شده بودند اما در روز10 جولای که این شهر به تصرف داعش درآمد این مقام‌ها تهدیدات داعش را دست‌کم گرفته بودند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در آن زمان در اظهاراتی گفت: «واضح است که این موضوع توجه ما را در موصل جلب کرده است اما تغییری در محاسبات ما ایجاد نمی‌کند.»      

مقام‌های آمریکایی به وال‌استریت ژرونال می‌گویند با آنکه سازمان‌های جاسوسی طی سال گذشته گروه داعش را زیر نظر داشته و درباره آن هشدار داده‌اند، آنها اغلب توان این گروه برای دست‌‌یابی به دستاوردهای عملیاتی سریع را پایین‌تر از حد واقعی ارزیابی کرده بودند.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، این خطای محاسباتی تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا در حمله یک هفته پیش گروه داعش به منطقه خودمختار کردستان هم آشکار بود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه اعتراف کرد که جاسوس‌ها و سیاست‌گذاران آمریکا این گروه را دست‌کم گرفته‌اند: «هیچ شکی وجود ندارد که پیشروی آنها طی ماههای گذشته سریع‌تر از برآوردهای اطلاعاتی و انتظارات سیاستگذاران هم در داخل و هم در خارج بوده است.»

وال‌استریت ژورنال ناتوانی سازمان‌های جاسوسی برای فراهم آوردن جزئیات درباره زمان‌بندی حملات «داعش» به بحث‌هایی در میان مقامات امنیت ملی آمریکا منجر شده است که درباره کافی بودن میزان اطلاعات درباره این گروه ابراز تردید کرده‌اند.

یک مقام بلندپایه آمریکایی می‌گوید تلاش برای کسب اطلاعات درباره توانمندی‌های این گروه نشان‌دهنده دشواری‌هایی است که برای کسب اطلاعات دقیق درباره برنامه‌ریزی‌های داخلی این گروه وجود دارد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دلایل حقوقی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه

تاریخ:سه شنبه 21 مرداد 1393-09:22 ق.ظ

دلایل حقوقی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه

طبق قواعد مسلم حقوق بین‌الملل، نظیر جانشینی دولت‌ها، حقوق معاهدات، اصل استوپل و... دولت امارات نمی‌تواند ادعایی بر جزایر سه‌گانه ایران داشته باشد.

 روابط کشور امارات متحده‌ی عربی با جمهوری اسلامی ایران همواره و از بدو تأسیس این کشور، دچار مناقشات و اختلافاتی بوده است که عمدتاً از ادعاهای این کشور نسبت به سه جزیره‌ی ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک نشئت می‌گیرد. این امر در سال‌های اخیر بیش از گذشته، در اظهارنظرهای دیپلماتیک و جنجال‌های رسانه‌ای این کشور عربی متبلور شده است. در هفته‌ی جاری نیز موضوع تکراری جزایر سه‌گانه‌ی ایرانی، به بهانه‌ای برای مناقشه‌ای جدید بدل شده است. لذا در ادامه‌ی مسیر تبلیغات رسانه‌ای و مستندسازی وارونه‌ی علمی، دولت امارات ادعاهایی را علیه ایران نزد سازمان ملل متحد مطرح کرده است. به نوشته خبرگزاری کویت، دولت امارات از اینکه ایران در بخشی از جزیره ابوموسی که اماراتی‌ها مدعی آن هستند، پرچم خود را برافراشته، به سازمان ملل شکایت کرده‌اند و در مقابل، ایران نیز امارات را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرده است. دولت امارات مدعی است، بنا بر یادداشت تفاهمی که در سال 1971 به امضا رسیده، این بخش ‌از ابوموسی به این کشور تعلق دارد و بر اساس این یادداشت تفاهم، حق مالکیت ابوموسی به ایران داده نشده است. این دولت همچنین از ایران خواسته در اسرع وقت نسبت به پایین آوردن پرچم خود اقدام کند. (تابناک؛ 14 مرداد 93)

 

* جزایر سه‌گانه و مستندسازی وارونه

یکی از ابعاد حضور استعمار در منطقه‌ی خاورمیانه، ایجاد مرزهای تصنعی، افزایش تنش‌های قومی و مذهبی بوده است. نقطه‌ی اوج این رویکرد در قرارداد سایکس‌ـ‌پیکو پس از پایان جنگ جهانی اول قابل مشاهده است که قدرت استعمارگر انگلستان، سرزمین‌های به‌‌جامانده از خلافت عثمانی را میان خود و فرانسه تقسیم نموده و ساختار فعلی دولت‌ملت‌های خاورمیانه عربی را پایه‌گذاری کرده است.

البته در این رویکرد استعماری، ایران جایگاهی ویژه در نظر استعمارگران داشته است. به نوعی که تلاش‌های موفق و ناموفق فراوانی برای خلق هویت‌های جدید در مناطق خاوری و باختری ایران صورت گرفت که حاصل آن‌ها، جدایی بسیاری از مناطق ایران بوده است. به نوعی که از اواسط قرن نوزدهم تلاش مستمری از سوی انگلستان برای تغییر هویت ایرانی خوزستان و تجزیه‌ی آن، جدایی بحرین و جزایر سه‌گانه، مناقشه بر سر اروند و... در جریان بوده است (رک: جعفری ولدانی، 1387).

استقلال کشورهای عربی نظیر عراق و آغاز دوران ناسیونالیسم عربی، نیرویی جدید در کنار انگلستان ایجاد نمود تا دست‌اندازی‌های هویتی و فیزیکی نسبت به بخشی از خاک ایران شدت یابد. لذا ناسیونالیسم عربی ناصر در مصر و حزب بعث در عراق، همواره از جدی‌ترین مخالفان هویت ایرانی در خلیج فارس و خوزستان بوده‌اند. این ناسیونالیسم منحط عربی البته خود را در کریه‌ترین چهره و در جنگ هشت‌ساله علیه ملت ایران نشان داد؛ جایی که همه‌ی کشورهای عربی در کنار سردار قادسیه، علیه ایران صف‌آرایی کردند. اما چهره‌ی دوم این رویکرد، خود را در قالب نرم‌افزاری نمایان ساخته است.

امارات متحده‌ی عربی از سال 1992 تا کنون اقدام به تهیه‌ی اوراقی گزینشی از نامه‌ها، ‌تلگراف‌ها و گزارش‌های اداره‌ی نایب‌السلطنه انگلیس در هند مربوط به سال‌های 1860 تا 1971 نموده و چند کتاب تکراری در این خصوص به چاپ رسانده است. بسیاری از پژوهشگران در دانشگاه‌های بغداد، قاهره، دوبی و نیز برخی مؤسسات انگلیسی، با حمایت مالی گسترده‌ی امارات، اقدام به نگارش کتاب‌ها و مقالات متعدد در مورد جزایر تنب و ابوموسی کرده‌اند و با انعکاس وارونه‌ی حقایق، سعی در خدشه‌دار نمودن تمامیت ارضی و هویت ملی کشور ما نموده‌اند.

در این زمینه می‌توان به آثار محمد عبداله الرکن، عبدالرزاق شکاره، ولید حمدی، عبدالحسین قطیفی و... اشاره نمود؛ کتاب‌هایی که سعی دارند اثبات نمایند از دیرباز تاریخ! جزایر خلیج فارس متعلق به امارات بوده‌اند. انتشار این گونه کتاب‌ها، مقالات و نقشه‌ها در کنار تبلیغات مکرر رسانه‌ای، موجب می‌شود تا بسیاری از پژوهشگران بی‌طرف نیز به علت کثرت منابع اماراتی و عربی درباره‌ی خلیج فارس و متأسفانه قلت منابع ایرانی، واقعیت را وارونه درک کنند و جلوه دهند. به نوعی که در بسیاری از منابع و مراجع خارجی، درباره‌ی این جزایر از واژه‌ی اشغال استفاده می‌شود (رک: جعفری ولدانی، 1384). نمونه‌ی این کار را می‌توان در انتشار کتاب‌ها و نقشه‌های متعدد درباره‌ی استان خوزستان و اروند توسط حکومت بعثی عبدالکریم قاسم و صدام حسین مشاهده نمود.

در واقع یکی از آخرین تلاش‌های رویکرد نرم‌افزاری علیه هویت ملی ایران در کتاب «جزایر سه‌گانه؛ ترسیم ابعاد منازعه‌ی امارات و ایران» قابل مشاهده است. کتابی که همچون فعالیت‌های علمی مشابه، با هدف مستندسازی و افزایش حجم منابع کتابخانه‌ای مطابق با خواست امارات در سطح جهان تولید می‌شود و هدف نهایی آنان خلق واقعیت جدید و تاریخ منطبق با خواست قدرت است. لازم به ذکر است نویسنده‌ی این کتاب، خالد سلطان آل نهیان، دارای دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه آمریکایی شارجه است که پیش از این، طرح پژوهشی «سیاست خارجی امارات متحده‌ی عربی در محیط بی‌ثبات» را با همکاری دانشگاه کمبریج به انجام رسانده است.

شیخ خالد در این کتاب مدعی شده است که مواضع هر دو طرف را بازتاب داده است، ولی بلافاصله می‌گوید تا هنگامی که دیدگاه طرف ایرانی نسبت به موضوع تغییر نکند، امکان حل این مسئله فراهم نخواهد شد. به گفته‌ی وی، برای حل این مسئله، درگیری بیشتر آمریکا و دیگر اعضای جامعه‌ی بین‌المللی به نفع امارات نیز مورد نیاز است؛ موضوعی که نشان‌دهنده‌ی رویکرد بحران‌ساز امارات به بهانه‌ی جزایر برای ایران بوده است؛ امری که با دخالت دادن قدرت‌های فرامنطقه‌ای در این موضوع صورت می‌گیرد.منازعه‌ی ساختگی درباره‌ی حق حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه،با تلاش اماراتی‌ها برای ساخت منابع علمی از یک سو و تغییر ترکیب جمعیتی جزایر با استخدام افراد برای سکونت در جزایر از سوی دیگر، ابعادی خطرناک علیه حاکمیت ملی ایران در خلیج فارس ایجاد می‌کند.

 

* ایجاد بحران و کسب حمایت قدرت‌های بزرگ

امارات متحده‌ی عربی کشوری است که در سال 1971، با مدیریت انگلستان و پیوستن هفت شیخ‌نشین ابوظبی، عجمان، فجیره، شارجه، دوبی، رأس‌الخیمه و ام‌القوین، تأسیس شد. با توجه به نبود جمعیت زیاد در این کشور، ساختار قبیله‌ای، اختلافات میان شیخ‌نشین‌ها، تفاوت فراوان سطح درآمد این شیخ‌نشین‌ها و... این کشور از عدم فرآیند دولت‌ملت‌سازی رنج می‌برد. واقعیت این است که امارات متحده‌ی عربی فاقد زمینه‌ی تاریخی و هویت سیاسی و اجتماعی نهادینه‌شده و طولانی است و بر این اساس، انسجام سیاسی و اجتماعی لازم را ندارد.

با توجه به دغدغه‌‌ی دولت‌ملت‌سازی در میان سیاست‌مداران این کشور از یک منظر می‌توان گفت امارات با طرح ادعا درباره‌ی جزایر ایرانی، به دنبال کشورملت‌سازی بوده و به نوعی تلاش دارد با فرافکنی نسبت به تهدید خارجی (ایران)، تا حد امکان، از تهدید و نارضایتی داخلی در امان باشد و از این رهگذر، به هویت‌سازی ملی و ایجاد ناسیونالیسم ملی‌عربی دست بزند (مجتهدزاده، 1391: 54).

از طرف دیگر، این استدلال نیز مطرح می‌شود که این کشور نوپا در شرایط عدم مشروعیت نظام سیاسی غیردموکراتیک و هویت ملی نامشخص، بایستی با تکیه بر عامل اقتصادی و قدرت نفت، فرآیند‌های جامعه را کنترل و امنیت ملی خود را تأمین نماید؛چه اینکه امارات متحده‌ی عربی به عنوان کشوری با وسعت و جمعیت اندک، از نظر امنیتی آسیب‌پذیری‌ها و نقاط ضعف عمده‌ای دارد که آن را در مقابل تهدیدات و مخاطرات خارجی ضعیف‌ نشان می‌دهد. این امر باعث وابستگی امنیتی این کشور به قدرت‌های بزرگ فرامنطقه‌ای مانند آمریکا و انگلستان شده است.

این کشور در سال 1971، در حالی که برای تأسیس خود به شدت نیازمند تأیید و همراهی ایران به عنوان ژاندارم خلیج فارس بود، چنانچه خواهیم دید، ابداً اعتراضی به احقاق حق ایران در جزایر سه‌گانه نکرد. ولیکن به مرور، به جهت تسریع در فرآیند هویت‌سازی، به غیریت‌سازی رادیکال از ایران دست زد؛ امری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حمایت‌های آمریکا را نیز برای این کشور به ارمغان آورد.

 

بنابراین بحران‌سازی‌های این کشور در برابر ایران عمدتاً به طرح گاه‌بی‌گاه موضوع جزایر ایرانی باز می‌گردد. امارات متحده‌ی عربی با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، ادعاهای خود را درباره‌ی جزایر مطرح نمود؛ امری که به تبع حمایت صدام از پایان ادعای اشغال جزایر توسط ایران صورت می‌گرفت. امارات نیز متقابلاً از تجاوز عراق به ایران حمایت نمود و در قالب شورای همکاری خلیج فارس، تمامی تلاش‌های خود را در زمینه‌ی حمایت مالی، پشتیبانی و نظامی از صدام حسین انجام داد و مکرراً در مواضع دیپلماتیک خود از «مساعی صلح‌‏جویانه‌‌ی عراق» پشتیبانی و ماجراجویی‌های ایران را محکوم می‌کرد (نعیمی ارفع، 1370: 93). با این حال، امارات نسبت به نیات عراق نامطمئن بود؛ چه اینکه عراق علاوه بر جاه‌طلبی‌های گسترده در خلیج فارس، همواره امارات جنوبی خلیج فارس را استان نوزدهم عراق می‌خواند (جعفری ولدانی، 1384: 359). لذا امارات به جز سال‌های ابتدایی جنگ، دیگر موضوع جزایر را پیش نکشید.

با پایان جنگ و آغاز نامه‌نگاری صدام برای مبادله‌ی اسرا و تأیید مجدد وی بر معتبر بودن «قرارداد الجزایر»، موضوع جزایر سه‌گانه تقریباً بدون مدعی گردید تا اینکه در سال 1992، هنگامی که تلاش آمریکا و غرب برای انزوای بین‌المللی ایران شدت یافته بود، امارات متحده‌ی عربی فرصت را غنیمت شمرد و به بهانه‌ی توقیف کشتی حامل اتباع امارات در سواحل ابوموسی توسط ایران، زمان را برای تاخت‌وتاز در این خصوص مناسب یافت و جزایر سه‌گانه را از دیرباز تاریخ! متعلق به خود دانست.

در بحران آوریل 1992، ایران اعلام کرد که به دلیل اینکه حاکمیت و امنیت جزیره با ایران است، در راستای تدابیر امنیتی جزیره، ساکنان جزیره باید دارای کارت شناسایی باشند و اتباع غیرشارجه‌ای که قصد دیدار از جزیره را دارند، بایستی جوازهای امنیتی دریافت کنند. علت این اقدام ایران، ورود قایق‌های تندرو مسلح وابسته به سرویس‌های امنیتی غرب بود که به قاچاق کالا و جاسوسی در آب‌های جزیره‌ی ابوموسی می‌پرداختند. لذا عملاً بحران درباره‌ی جزایر پس از سال 1992 آغاز گردید و طرح موضوع جزایر همواره به عنوان ابزار فشاری بر ایران جهت کاهش نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی در دستور کار بوده است.

با نگاهی به بیانیه‏های پایانی شورای همکاری خلیج فارس درمی‌یابیم که موضوع جزایر ایرانی و ادعای ارضی امارات در مورد آن‌ها از سال 1992 تا کنون به صورت بندی ثابت در سطح اجلاس سران و وزرای خارجه‌ی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مطرح بوده و تا کنون بیش از چهل بار در بیانیه‏های پایانی مطرح شده و علیه جمهوری اسلامی ایران موضع‏گیری کرده‏اند.

در این میان، با توجه به رویکرد دولت امارات مبنی بر بحران‌سازی علیه جمهوری اسلامی و کسب امنیت از سوی قدرت‌های بزرگ، هر گاه چالش‌های ایران و غرب به اوج رسیده است، امارت به ابزاری جهت فشار منطقه‌ای به ایران بدل شده است. در این میان البته آمریکا هم نشان داد که به خوبی می‌تواند نقش بحران‌ساز در موضوع جزایر سه‌گانه را، که انگلستان در آن تبحر داشت، اجرا نماید؛ چرا که در یکی از صریح‌ترین مواضع آمریکا، باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا، با صدور بیانیه‌ای مشترک با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، در 8 تیر 1391، از درخواست این کشور برای حل اختلاف بر سر جزایر سه‌گانه از طریق گفت‌وگو و رجوع به دادگاه لاهه یا دیگر نهادهای بین‌المللی حمایت کرد. در واقع امروز بر همگان روشن شده است بحران جزایر از استخوان لای زخم گذاردن انگلستان آغاز شده است و در طول این سال‌ها، حمایت‌های پیدا و پنهان آمریکا و کشورهای غربی است که به امارات جرئت اظهارنظر و بحران‌آفرینی برای ایران را داده است. لذا بی‌جهت نیست اگر مسئله‌ی جزایر را مهم‌ترین مسئله‌ی سیاسی بین ایران و امارات متحده‌ی عربی محسوب کنیم که چالش‌های عمده‌ای را در روابط دو کشور ایجاد کرده است که عمدتاً در مسیر منافع قدرت‌های فرامنطقه‌ای قرار دارد. اینک نیز که روند تحولات هسته‌ای، ‌مسیری جدید را آغاز نموده است، فعالیت‌های عربی بر ضد این روند تشدید شده است که ادعاهای اخیر امارات نیز در این قالب قابل تحلیل است.

 

* بررسی ادله‌ی حقوقی حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه

حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه‌ی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک، اساساً ریشه در تاریخ دارد که به امپراتوری‌ هخامنشی، اشکانی و ساسانی بازمی‌گردد که تاریخ‌نگاران آن مقطع را با عنوان دوران نظم ایرانی در خلیج فارس مورد اشاره قرار می‌دهند.

این امر در قرون متأخر نیز ادامه داشته است و دولت ایران با هر گونه ماجراجویی در خلیج فارس برخورد نموده است. در دوران صفویه با اشغالگری‌های پرتغالی‌ها در خلیج فارس مقابله گردید و نادرشاه افشار نیز شورش قبایل قاسمی کرانه‌های شارجه، در سرکوب نمود. اما در دوران قاجار در عین حاکمیت ایران بر جزایر خلیج فارس، این دولت انگلستان بود که با بهره‌گیری از ضعف‌های دولت ایران، به تدریج موفق شد با برخی از حاکمان محلی تابع حکومت ایران ارتباط برقرار کند و با گسترش تعاملات خود با آن‌ها، به تدریج آن‌ها را از تحت حاکمیت ایران بیرون کشد و لذا اشغال رسمی جزایر سه‌گانه به سال 1908 بازمی‌گردد.

این سابقه‌‌ی تاریخی در کنار این امر که تاریخ کشور امارات متحده‌ی عربی نیز به سال 1971 بازمی‌گردد، خود اصلی‌ترین ادله بر سابقه‌ی چندهزارساله‌ی حاکمیت ایران بر خلیج فارس است. لذا در این قسمت جهت مطالعه‌ی علمی و حقوقی، موضوع برخی استدلال‌‌های حقوقی را که بعضاً توسط اعراب یا انگلستان مطرح شده است مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

 

الف) اصل تقدم تصرف و اثبات اشغالگری انگلستان

پس از اشغال جزایر توسط انگلستان، این کشور تلاش کرد که با نفی مالکیت تاریخی ایران بر جزایر، با ادله‌ای حقوقی، حاکمیت خود بر جزایر را اثبات نماید. یکی از این ادله که به پیروی از کارشناسان حقوقی وزارت خارجه‌ی انگلستان، امروزه در کتب مستندسازی وارونه توسط پژوهشگران عرب نیز بدان اشاره می‌گردد، به قاعده‌ی تقدم اشغال مشهور است. در واقع انگلستان تأکید داشت که جزایری بدون حاکمیت را تصرف نموده است و در چنین مواردی، هر کشوری که سریع‌تر چنین سرزمین‌های بی‌صاحبی را تصرف کند، طبق قاعده‌ی حقوقی تقدم در اشغال، این تصرف قانونی تلقی شده و برای اشغالگر حق حاکمیت به همراه می‌آورد. لذا این جزایر را انگلستان، طبق قراردادهای دفاعی با شیخ‌نشین‌ها و به نیابت از آنان، به تصرف درآورده است.

اما واقعیت آن است که در حقوق بین‌الملل عنوان می‌شود که اگر کشوری بر سرزمینی سلطه پیدا کرد، با این شرط که آن سلطه بدون چالش و اعتراض باشد، در آن صورت، آن دولت می‌تواند مدعی حاکمیت بر آن سرزمین باشد؛ چرا که اعتراض یک کشور و وجود مدعی دیگر مانع حاکمیت می‌شود. بر این مبنا، درباره‌ی جزایر باید گفت که دولت ایران از همان آغاز اشغال، به این امر اعتراض نمود؛ امری که بارها و بارها با یادداشت‌های دیپلماتیک و اقدامت عملی از دوران مظفرالدین‌شاه قاجار تکرار شده است و در تمامی آنان، ایران بر حق حاکمیت تاریخی خود تأکید کرده است.

حتی در سال 1934، برای مدتی پرچم ایران دوباره در این جزایر به اهتزاز درآمد که این خود حاکی از تقطع (قاطعیت) در تصرف بود. بنابراین طبق حقوق بین‌الملل، تصرف جزایر توسط انگلستان، عملی تجاوزکارانه تلقی می‌شود که نمی‌توانست برای این کشور درباره‌ی جزایر حق حاکمیت ایجاد کند، چه برسد به اینکه بخواهد این جزایر را متعلق به شیخ‌نشین‌ها معرفی کند.

 

ب) اصل استوپل و اعتراف به حق حاکمیت ایران

نقشه‌های تاریخی و بین‌المللی متعددی بر این امر شهادت می‌دهند که تا ابتدای قرن بیستم، حق حاکمیت ایران بر جزایر قطعی قلمداد می‌شده است. در این باره دوازده نقشه وجود دارد که بسیاری از آن‌ها رنگی و از سوی وزارت جنگ و دریاداری بریتانیا، چاپ و منتشر شده است و در تمامی آن‌ها، جزایر تنب و ابوموسی به رنگ نقشه‌ی ایران مشخص شده است. حدود دوازده گزارش رسمی نیز وجود دارد که توسط وزارت دریاداری، وزارت جنگ، کمپانی هندشرقی و نمایندگان سیاسی انگلستان در خلیج فارس تهیه و تنظیم شده است و برای وزارت خارجه‌ی بریتانیا در لندن ارسال شده است.

یکی از نکات مشترکی که در همه‌ی این گزارش‌های وجود دارد این است که همه‌ی آن‌ها از جزایر ابوموسی و تنب کوچک و بزرگ به عنوان جزایر تحت حاکمیت ایران یاد می‌کنند. لذا این کشور اساساً تا ابتدای قرن بیستم جزایر را متعلق به ایران می‌دانست و پس از اشغال این موضع خود را تغییر داد. انگلستان در مقطع سال 1971 اما مواضعی داشت که نشان‌دهنده‌ی قبول حق حاکمیت ایران بر جزایر بود. این کشور در یادداشت تفاهم 1971 و نیز در جلسه‌ی شورای امنیت، که در پی شکایت کشورهای تندوری عربی علیه ایران تشکیل شده بود، به حاکمیت ایران اذعان کرد.

سخنان نماینده‌ی انگلستان در جلسه‌ی شورای امنیت، یکی از مهم‌ترین سندهای حقوق ایران در رابطه با جزایر است. حتی خود کشور امارات نیز در سال‌های ابتدایی تأسیس خود، طبق یادداشت تفاهم 1971، بدون هیچ گونه اعتراضی حضور ایران در جزایر را به رسمیت شناخت. ولیکن مواضع این کشور به ویژه پس از آغاز بحران جزایر در سال 1992، به این سو متمایل شده است که ایران را اشغال‌کننده‌ی جزایر قلمداد کنند.

بررسی حقوقی این مواضع نشان می‌دهد که اساساً ادعای فعلی انگلستان و امارات مبنی بر اشغالگری ایران، غیرقابل قبول و حتی غیرقابل طرح در مجامع حقوقی است؛ چرا که در حقوق بین‌الملل، اصلی تحت عنوان اصل «اظهارات متناقض قابل استماع نیست.» وجود دارد که بر طبق آن، دولت انگلستان نمی‌تواند از یک سو، در تمامی گزارش‌ها و نقشه‌های رسمی خود، حاکمیت ایران را تأیید کند و از سوی دیگر، آن را بی‌اعتبار جلوه دهد. مهم‌تر از این اصل، اصل استوپل است که بر اساس این اصل، هر گاه دولتی در قبال مسئله یا دعوای حقوقی در داخل یا خارج از مراجع رسیدگی موضع‌گیری کرده باشد، دیگر نمی‌تواند در موارد مشابه با آن مسئله یا دعوی، بر خلاف موضع‌گیری قبلی خود رفتار کند (موسی‌زاده، 1383: 219).

بر مبنای این اصل، انگلستان که با طراحی و تجدید چاپ نقشه‌های مختلف و حتی ارسال آن به دولت ایران، حاکمیت حقوقی ایرانبر جزایر سه‌گانه را مورد اذعان قرار داده است، دیگر نمی‌تواند بر خلاف نظر قبلی خود، موضع‌گیری کند. دولت امارات نیز نمی‌تواند با توجه به امضای یادداشت تفاهم 1971 و پذیرش حق ایران، مجدداً بر خلاف موضع‌گیری قبلی خود رفتار کند.

ج) اصل جانشینی در معاهدات و لزوم پایبندی امارات به تفاهم 1971

‌برخی از نویسندگان عرب برای بی‌پایه نشان دادن حاکمیت ایران بر جزایر، از موضعی متفاوت وارد می‌شوند و ادعا می‌کنند که ایران با همکاری انگلستان، حق حاکمیت شارجه بر جزایر را نفی کردند. آنان این ادعا را مطرح می‌کنند که اساساً انگلستان به لحاظ حقوقی در شرایطی نبود که بتواند در موضوع جزایر دخالت کند. این در حالی است که هرچند ایران، اساساً اشغال جزایر توسط انگلستان را هیچ گاه نپذیرفت، اما حتی به فرض محال اگر جزایر را به واسطه‌ی اشغال متعلق به انگلستان بدانیم، باز هم تفاوتی در صحت حق حاکمیت فعلی ایران بر جزایر به واسطه‌ی یادداشت 1971 ایجاد نمی‌شود.

در واقع شارجه به عنوان مدعی حاکمیت جزیره‌ی ابوموسی، در هنگام موافقت پیرامون بازگشت جزایر به ایران، تحت‌الحمایه انگلستان بود. طبق قرارداد تحت‌الحمایگی بین شارجه و انگلستان در 1892، شارجه بدون رضایت دولت انگلستان و به غیر از دولت انگلستان، نمی‌توانست با هیچ کشوری قرارداد امضا نکند. طبق مفاد همین قرارداد، شارجه یادداشت تفاهم مذبور را با اجازه، رضایت و تحت نظارت انگلستان، امضا کرد.

لذا برخی دیگر از پژوهشگران، هنگامی که از استدلالات منتهی به بحث تحت‌الحمایگی نیز نمی‌توانند حق حاکمیت ایران بر جزایر را نفی کنند، به استدلالی دیگر روی می‌آورند. به این شکل که یادداشت تفاهم 1971 توسط شیخ شارجه و پیش از تشکیل دولت امارات متحده‌ی عربی منعقد شده است و لذا برای کشور تازه تأسیس امارات معتبر نیست. اما بر خلاف توجیه فوق، باید تأکید کرد که هرچند موضوع جزایر، پیش از تأسیس امارات متحده عربی بین ایران و شارجه حل شد، اما امارات متحده‌ی عربی، طبق اصل جانشینی در حقوق بین‌الملل، نمی‌تواند بر خلاف نص تفاهم‌نامه گام بردارد. به این دلیل که اولاً طبق اصل جانشینی، معاهداتی که در ارتباط با امور سرزمینی یک کشور است، هنگام جانشین شدن یک دولت جدید همچنان معتبر و به قوت خود باقی می‌ماند (موسی‌زاده، 1383: 67). ثانیاً شورای عالی امارات متحده‌ی عربی، در سال 1992 اعلام کرد که تعهدات هر یک از اعضای اتحادیه (شیخ‌نشین‌های هفت‌گانه) به منزله‌ی تعهدات کل اتحادیه محسوب می‌شود. لذا دولت امارات متحده‌ی عربی به عنوان دولت جانشین شارجه، موظف به قبول تعهداتی سرزمینی است که شارجه بر عهده داشت. این تکلیف را هم حقوق بین‌الملل ایجاد کرده و هم صریحاً حقوق داخلی امارات، طبق نظر شورای عالی آن کشور، بر آن صحه گذارده است.

جزایر سه‌گانه‌ی خلیج فارس، بنا بر اسناد تاریخی، همواره در حاکمیت ایران بوده‌اند و این موضوع با استدلالات حقوقی محکم قابل اثبات است. در مقطع مذاکرات 1971ایران برای رسیدن به حقوق تاریخی خود، از اصل حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلاف پیروی کرد و شورای امنیت سازمان ملل نیز بر این امر صحه گذاشت. از سوی دیگر،طبق قواعد مسلم حقوق بین‌الملل، نظیر جانشینی دولت‌ها، حقوق معاهدات، اصل استوپل و... دولت امارات نمی‌تواند ادعایی بر جزایر سه‌گانه داشته باشد. ولیکن در امارات متحده‌ی عربی، به جهت نیاز به تحکیم وحدت داخلی، با ایجاد یک دگر هویتی و نیز تأمین امنیت خود متکی بر قدرت‌های جهانی، تلاش دارد با طرح ادعای اشغالگری ایران، با نادیده گرفتن تاریخ و اصول حقوق بین‌الملل، نقشی بحران‌ساز برای جمهوری اسلامی ایران بازی کند.

تلاش‌های مقامات امارات برای کشاندن این قضیه به مجامع بین‌المللی، فضاسازی رسانه‌ای و نیز تلاش مستمر علمی برای مستندسازی وارونه نشان‌دهنده‌ی این است که در صورت در پیش نگرفتن راهکارهای جدی برای حل‌وفصل دیپلماتیک این اختلاف، همواره ابعاد آن می‌تواند مشکلاتی در سیاست منطقه‌ای ایران پدید آورد. اما این امر را نباید از نظر دور داشت که یادداشت تفاهم 1971، به قول اسداله علم، وزیر دربار رژیم پهلوی، استخوانی بود که انگلستان لای زخم گذاشت تا حاکمیت ایران بر جزیره را در معرض چالش مداوم قرار دهد.

از سوی دیگر، واقعیت آن است که ایران با توجه به مبانی تاریخی حاکمیت خود، به هیچ وجه ادعای امارات را بر جزایر تنب بزرگ و کوچک اساساً قابل مذاکره نمی‌داند و در خصوص جزیره‌ی ابوموسی، با توجه به قبول حقوق اتباع شارجه‌ای ساکن در جزیره طبق تفاهم 1971، قائل به مذاکره‌ی دوجانبه برای رفع سوءتفاهمات و حل مشکلات جاری است. بنابراین افزایش تعاملات و راهکارهای دیپلماتیک و همچنین فعالیت جدی و هدفمند سازمان رسمی دیپلماسی کشور و همچنین پژوهشگران ایرانی برای تولید محتوای علمی تاریخی و حقوقی در اثبات حقانیت ایران درباره‌ی جزایر در مجامع جهانی بسیار ضروری به نظر می‌رسد. (*)

 

* منابع:

ازغندی، علیرضا (1376)، روابط خارجی ایران 1357‌ـ‌1320، تهران، نشر قومس.

جعفری ولدانی، اصغر (1387)، هویت ایرانی خوزستان در گستره‌ی تاریخ، فصلنامه‌ی مطالعات ملی، سال نهم، شماره‌ی سوم.

جعفری ولدانی، اصغر (1384)، نگاهی تاریخی به جزایر ایرانی تنب و ابوموسی، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی.

حق‌شناس، سید علی (1390)، حاکمیت تاریخی ایران بر جزایر تنب و ابوموسی، تهران، سنا.

غلامی، طهمورث (1391)، نگاهی تاریخی به جزایر سه‌گانه: از زمان اشغال تا جنگ جهانی دوم، مرکز بین‌المللی مطالعات صلح: peace-ipsc.org

مجتهدزاده، پیروز و زهرا احمدی‌پور و طهمورث حیدری (1391)، تبیین دیدگاه‌های امارات متحده‌ی عربی نسبت به جزایر سه‌گانه‌ی ایرانی از سال 1992 میلادی، فصلنامه‌ی ژئوپلیتیک، سال هشتم، شماره‌ی اول.

موسی‌زاده، رضا (1383)، بایسته‌های حقوق بین‌الملل عمومی، تهران، میزان.

نعیمی ارفع، بهمن (1370)، مبانی رفتاری شورای همکاری خلیج فارس در قبال جمهوری اسلامی ایران، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مدیرکل منابع طبیعی گیلان: 8 نقطه جنگلی گیلان در یک روز آتش گرفت / نبود بودجه برای تاسیس 4 پایگاه اطفای حریق جنگل در گیلان

تاریخ:سه شنبه 21 مرداد 1393-09:21 ق.ظ

رحمت‌الله رحمانی در حاشیه بازدید از مناطق آتش‌سوزی نقاط جنگلی این شهرستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره دلایل آتش‌سوزی مکرر جنگل‌های شفت اظهار کرد: در آتش‌سوزی جنگل‌های شفت 100 درصد عوامل انسانی نقش دارد.

وی با بیان اینکه این مناطق دارای پوشش گیاهی «سرخس» است، افزود: سرخس‌ها به دلیل جمعیت زیاد و عمر کمی که دارند در فصل تابستان کاملاً خشک شده و مستعد آتش‌سوزی هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان جنگل‌های شفت را دارای چشم‌انداز زیبا و جذاب خواند و تصریح کرد: مسافران برای گردش به این مناطق سفر می‌کنند، به همین دلیل در تمام نقاط گیلان آثار روشن شدن آتش به وضوح دیده می‌شود.

*بی‌انصافی برخی گردشگران در روشن کردن آتش در داخل تنه درختان 

وی ادامه داد: در بازدید میدانی که امروز از مناطق مختلف حادثه‌دیده صورت گرفت، آتش‌سوزی سطحی بود و آسیب زیادی به درختان وارد نشده است.

رحمانی با اشاره به اینکه درختان مانند دیگر موجودات حق حیات دارند و باید به آنها احترام گذاشته شود، گفت: برخی از گردشگران با روشن کردن آتش در داخل تنه درختان اقدام به پخت غذا می‌کنند که این بی‌انصافی است.

وی به آتش‌سوزی مناطق چناررودخان و لیفکوخندان شفت اشاره کرد و یادآور شد: جنگل‌های سوزنی‌برگ که بیشتر دست‌کاشت هستند نیاز به مراقبت بیشتر دارند، زیرا این‌گونه درختان از خود اسیدی تولید می‌کنند که قابل اشتعال است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان یادآور شد: پس از حوادث و آتش‌سوزی‌ها، جلوی کاشت سوزنی‌برگ‌ها در منطقه گرفته شد و اجازه کاشت درختان سوزنی‌برگ را در این گونه مناطق نمی‌دهیم.

*8 منطقه جنگلی گیلان روز گذشته آتش گرفت

وی از آتش‌سوزی در هشت منطقه جنگلی گیلان طی روز گذشته خبر داد و گفت: جنگل‌های استان در دو نقطه در صومعه‌سرا، چهار نقطه در رشت، سیاهکل و شفت دچار حریق شد.

رحمانی با بیان اینکه زمان آتش‌سوزی جنگل‌ها پس از فصل خزان است، تصریح کرد: گرمی هوا و عوامل انسانی در این این‌گونه آتش‌سوزی‌ها بی‌تاثیر نیست.

رئیس ستاد حریق جنگل معاونت فنی ـ عمرانی استانداری گیلان، خاطرنشان کرد: طبق قانون تمام دستگاه‌ها موظفند به اداره کل منابع طبیعی در این‌گونه مسائل کمک کنند.

وی از تمام فرمانداران گیلان خواست تا در بحث اعتبارات آتش‌سوزی، اداره‌های منابع طبیعی شهرستان‌ها را در نظر بگیرند.

*تاسیس 4 پایگاه اطفای حریق جنگل و مرتع در گیلان

مدیرکل منابع طبیعی گیلان از احداث چهار پایگاه اطفای حریق جنگل و مرتع در گیلان خبر داد و گفت: قرار است در شهرستان‌های رشت، لاهیجان، تالش و رودبار پایگاه اطفای حریق تاسیس کنیم که در این مراکز حتی بحث وجود چرخبال نیز دیده شده است.

وی با تصریح بر اینکه پس از گذشت پنج ماه هنوز اعتباری به اداره کل منابع طبیعی استان تخصیص نیافته است، اظهار کرد: دست نیاز به سوی فرمانداران دراز می‌کنیم و امیدواریم ما را در حفاظت از این سرمایه ملی تنها نگذارند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چگونگی دفن اجساد عناصر داعش +عکس

تاریخ:یکشنبه 19 مرداد 1393-11:56 ب.ظ
چگونگی دفن اجساد عناصر داعش

به نقل از شاهدان تأکید کرد که عناصر داعش اجساد ده‌ها تن از عناصر این گروه را که در عملیات نیروی هوایی به هلاکت رسیده بودند، در یک گور جمعی دفن کردند.
 

به گفته این شاهدان، عناصر داعش پس از حمل اجساد ده ها تن از همقطاران خود، به سوی روستای "ربیضه" (10 کیلومتری شمال شرقی تکریت) رفتند تا آنها را در گور جمعی دفن کنند.

نیروهای ارتش عراق دیروز ضربه‌های سنگینی را به عناصر داعش وارد کردند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اخبار داعش

تاریخ:یکشنبه 19 مرداد 1393-11:54 ب.ظ

عاقبت شوم یک داعشی+عکس
افکارنیوز - بین الملل - 7  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:45 - - 21357829


یک تروریست تکفیری داعش با به تمسخر کشیدن نعمت های الهی، سرنوشت شومی را که در انتظارش بود، برای خود رقم زد. - به گزارش افکارنیوز"، رسانه های عراق تصویر یک تروریست عضو گروه تکفیری داعش را منتشر کرده اند که به طرز توهین آمیزی در حال خوردن غذاست به طوری که در یک ظرف بزرگ ...


3 -  به هلاکت رسیدن30داعشی در منطقه جلولا
فردا نیوز - بین الملل - 8  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:44 - - 21357822


ارتش عراق 30 تروریست داعش را در منطقه جلولا به هلاکت رساند. - باشگاه خبرنگاران: ارتش عراق 30 تروریست داعش را در منطقه جلولا به هلاکت رساند.به گزارش شبکه تلویزیونی العراقیه؛ فرمانده عملیات دجله با همکاری جنگنده های ارتش تجمع تروریستهای داعش را در منطقه جلولا هدف قرار دادند.در ...


4 -  بغداد: داعش تعدادی از قربانیان ایزدی را زنده به گور کرده است
شفقنا - بین الملل - 9  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:43 - - 21357809


شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- وزیر حقوق بشر عراق امروز در مصاحبه با رویترز گفت پیکارجویان داعش دست کم 500 نفر از اعضای اقلیت مذهبی ایزدی را در شمال عراق کشته اند. - به گفته وی، بعضی از این قربانیان، زنده به گور شده اند. به گزارش رویترز، محمد شیاع السودانی ...


5 -  جلسه پارلمان عراق برای انتخاب نخست وزیر بار دیگر به تعویق افتاد
البرز نو - بین الملل - 13  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:39 - - 21357795


جلسه پارلمان عراق برای انتخاب نخست وزیر مجددا به تعویق افتاد.شبکه السومریه گزارش داد؛جلسه پارلمان عراق برای تعیین نخست وزیر این کشور به روز سه شنبه 19 آگوست(28 مرداد) موکول شد. - باشگاه خبرنگاران: جلسه پارلمان عراق برای انتخاب نخست وزیر مجددا به تعویق افتاد.شبکه السومریه ...


6 -  فابیوس احتمالا با هدف کمک تسلیحاتی به کردستان عراق به این منطقه رفته است
واحد مرکزی خبر - بین الملل - 14  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:38 - - 21357783


برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که لوران فابیوس با هدف فراهم کردن مقدمات تسلیح پیشمرگه های منطقه کردستان عراق به اربیل سفر کرده است. به گزارش شبکه خبری فرانس 24، با تشدید اوضاع امنیتی در مناطق شمالی عراق در پی پیشروی های گروه داعش و اقدامات خشونت آمیزی که این گروه تروریستی ...


7 -  اتحادیه اروپا خواستار تحقیقات فوری درباره جنایات داعش در عراق شد
ایرنا - بین الملل - 15  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:37 - - 21357781


اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد که خشونت های شمال عراق که منجر به آواره شدن صدها هزار تن شده است، می تواند جنایت علیه بشریت باشد. -


8 -  رایزنی بروجردی با رییس پارلمانی لیتوانی
فردا نیوز - سیاسی - 18  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:34 - - 21357763


رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نقش آمریکا در ایجاد بحران در خاورمیانه غیرقابل انکار است و اشتباه راهبردی غرب در حمایت از تروریست ها در سوریه باعث وقوع تحولات تروریستی در عراق و لبنان است. - تسنیم: علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ...


9 -  پسر عموی ابوبکرالبغدادی بازداشت شد
شهر خبر - بین الملل - 18  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:34 - - 21357758


منابع امنیتی از بازداشت پسر عموی سرکرده داعش در خیابانی در تکریت در استان صلاح الدین خبر دادند. - منابع امنیتی از بازداشت پسر عموی سرکرده داعش در خیابانی در تکریت در استان صلاح الدین خبر دادند. به گزارش شبکه السومریه، یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین اعلام کرد: نیروهای ...


10 -  پاکسازی شهر مخمور و منطقه الکویر استان نینوا
شفقنا - بین الملل - 19  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:33 - - 21357754


منبعی امنیتی در استان اربیل عراق اعلام کرد: نیروهای پیشمرگه با پشتیبانی نیروی هوایی عراق توانستند شهر مخمور و منطقه الکویر استان نینوا را از نیروهای داعش به طور کامل پاکسازی کنند و هم اکنون به سوی منطقه دوکر دکان در جنوب اربیل پیشروی می کنند. - به گزارش شفقنا از العالم، ...


11 -  عضو دولت قانون: فواد معصوم باید به دادگاه برود
آرت آنلاین - سیاسی - 19  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:33 - - 21357748


یکی از اعضای ائتلاف دولت قانون گفت: چنانچه فواد معصوم رییس جمهور عراق برای مکلف کردن نامزد نخست وزیری بزرگترین فراکسیون پارلمانی، - ثبت رایگان فراخوان منظقه ای و بین المللی/استعلام قیمت/دعوت به مشارکت/فراخوان ارسال طرح, پیشنهاد و نمونه کار/خرید آثار هنری/خرید خدمات ...


12 -  بازداشت پسرعموی خلیفه و هلاکت سرکرده سعودی داعش
شفقنا - بین الملل - 24  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:28 - - 21357717


یک منبع امنیتی استان صلاح الدین عراق گفت، "محمد حردان" پسر عموی ابو بکر البغدادی رهبر داعش و سه نفر از همراهانش در 55 کیلومتری جنوب تکریت دستگیر شدند. - به گزارش شفقنا از العالم، "السومریه نیوز" نوشت: این منبع که خواست نامش فاش نشود، "حردان" را از بارزترین سرکردگان ...


13 -  جنایت های داعش علیه اقلیت ها باید متوقف شود
تابناک - بین الملل - 24  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:28 - - 21357715


رهبر کاتولیک های جهان از جامعه بین الملل خواست تا جنایت های داعش علیه اقلیت ها را متوقف کنند.به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین، "پاپ فرانسیس" رهبر کاتولیک های جهان روز یکشنبه خشم خود از خشونت ها علیه اقلیت های مذهبی در عراق، جایی که کودکانی که از چنگال ...


14 -  زنان عراقی و سوری محور قوانین جدید داعش
افق نیوز - بین الملل - 24  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:27 - - 21357709


گروه تکفیری داعش در موصل همچنان به اجرای قوانین و برنامه های خاص خود ادامه می دهد؛ به طوریکه در آخرین اقدامات خود این گروه تروریستی از ساکنان این شهر خواسته دخترانشان را به عقد اعضای داعش در بیاورند! - تاریخ انتشار خبر: 19 مرداد 1393 11:14 ب.ظ بازدید: 7 بازدید گروه تکفیری داعش ...


15 -  عضو دولت قانون: فواد معصوم باید به دادگاه برود
تسنیم نیوز - بین الملل - 25  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:27 - - 21357707


یکی از اعضای ائتلاف دولت قانون گفت: چنانچه فواد معصوم رییس جمهور عراق برای مکلف کردن نامزد نخست وزیری بزرگترین فراکسیون پارلمانی، - سرویس: بین الملل ، تاریخ: 19/مرداد/1393 - 23:24 ، شناسه خبر: 457381 در صورت تعلل در مکلف کردن نامزد بزرگترین فراکسیون پارلمانی عضو دولت قانون: فواد ...


16 -  آغاز حمله هوایی آمریکا علیه داعش + تصاویر
جنوب نیوز - بین الملل - 25  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:27 - - 21357704


در همین حال و ساعتی پس از این سخنان وزارت دفاع امریکا اعلام کرد دو جنگنده این کشور برای پشتیبانی از نیروهای پیشمرگ کرد توپخانه گروه تروریستی داعش را در نزدیکی شهر اربیل و مقر نیروهای امریکایی در عراق بمباران کردند. - باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا دیروز اعلام کرد در ...


17 -  چرا آمریکا به مواضع داعش حمله کرد
گفتار نیوز - بین الملل - 31  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:20 - - 21357667


با آغاز حملات جنگنده های آمریکایی به مواضع داعش از روز جمعه این سؤال مطرح می شود که چرا آمریکا پس از دو ماه از آغاز تحرکات داعش و قدرت گیری نسبی این گروه تروریستی در عراق وارد عمل شده است. - تا قبل از پایان جنگ سرد آمریکا با توجه به رقابت بین دو بلوک شرق و غرب تعریفی که از ...


18 -  انفجار انتحاری در بزرگراه فلوجه عراق
گفتار نیوز - بین الملل - 31  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:20 - - 21357666


شبکه خبری المیادین از انفجار یک خودرو بمب گذاری شده توسط یک تروریست انتحاری در بزرگراه فلوجه به رمادی عراق خبر داد. - به گزارش شبکه خبری المیادین، یک خودروی بمب گذاری شده که توسط یک تروریست انتحاری هدایت می شده، بالای پل ژاپنی بزرگراه بین المللی فلوجه به رمادی در عراق ...


19 - 

پراید پس از یک انفجار در عراق/عکس


فردا نیوز - بین الملل - 33  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:19 - - 21357654
20 -  پسرعموی ابوبکرالبغدادی بازداشت شد
پانصدنودهشت - بین الملل - 33  دقیقه پیش - یکشنبه 19 مرداد 1393، ساعت 23:19 - - 21357651


منابع امنیتی از بازداشت پسر عموی سرکرده داعش در خیابانی در تکریت در استان صلاح الدین خبر دادند. - به گزارش پایگاه 598" به نقل از مهر، منابع امنیتی از بازداشت پسر عموی سرکرده داعش در خیابانی در تکریت در استان صلاح الدین خبر دادند. به گزارش شبکه السومریه، یک منبع امنیتی ...
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سقوط ایران ۱۴۰ سپاهان‌ایر با ۴۸ سرنشین در مسیر تهران - طبس/ اظهارنظرهای رسمی درباره سانحه/ ۳۹ کشته و ۹ مجروح تاکنون/ جعبه سیاه پیدا شد

تاریخ:یکشنبه 19 مرداد 1393-11:50 ب.ظ

متن این پیام به شرح ذیل است:

وقوع حادثه غمبار سقوط هواپیمای مسافربری مسیر تهران - طبس در نزدیکی فرودگاه مهرآباد که منجر به جان باختن و مصدومیت جمعی از هموطنان عزیز شد، موجب تأسف و تأثر گردید.

لازم است دستگاه‌های امدادرسان در اسرع وقت به یاری و کمک حادثه‌دیدگان اقدام کنند و همچنین سازمان هواپیمایی کشوری و دیگر سازمان‌های مسئول علت بروز این سانحه را مورد بررسی و شناسایی قرار داده و نتیجه را اعلام کنند.

اینجانب از سوی خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن عرض تسلیت این ضایعه به خانواده‌های مصیبت‌دیده، برای مصدومان آرزوی شفای عاجل از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

17:48* اسامی مسافران جان‌باخته سانحه آنتونف 140 سپاهان‌ایر

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اسامی 30 نفر از متوفیان سانحه امروز شرکت هواپیمایی سپاهان ایر (مسافران) به شرح زیر است: 

1- عصمت عرب شیبانی

2- فرزاد آزاده

3- رضا بدری

4-  نسرین بی‌طرف ثانی

5- غلامرضا عدالت 

6- غلامحسین قاسمی

7- قاسم قویان وری

8- مهدیه هوایی

9- رحمت‌الله حیدری

10- مژگان جهانگیری

11- محمد کاشانی

12- آوینا کاظمی

13- مجید کاظمی

14- فرزاد خان دوستانی

15- عصمت خسروی

16- خدابخش خسروی

17- بیژن خسروی

18- شیرین خسروی

19- زهرا خسروی

20- علی اصغر منافی

21- سعید محمدی آرا

22- علیرضا مولاپسندی

23- امیرعباس ناهید

24- مژگان استاد

25- سید ماشاء‌‌الله شکیبی

26- فرانک شیروانی مقدم

27- سید محمدطاها طالبی

28- زینب سادات طالبی

29- آرمینا یزدانی

30- مهدی یزدانی

*اسامی مصدومانی که به مراکز درمانی اعزام شدند

براین گزارش اسامی مجروحانی که در بیمارستان پیامبران بستری شدند به شرح زیر است:

شهربانو شوکتی 28 ساله

امیر مزرعتی 30 ساله

علی دالوندی 30 ساله

عزت بابایی 60 ساله

محمد یاری مزرعتی یک ساله

*اسامی مجروحانی که در بیمارستان امام خمینی (ره) بستری شدند شامل افراد زیر هستند:

تیمور خسروی 3 ساله

مصطفی مزرعتی 28 ساله

زهره شکاری 25 ساله

‌مجروحانی که در درمانگاه ساها بستری شدند شامل افراد زیر هستند:

محمد عابدزاده

مریم رهنما

به گزارش فارس ساعت 9:20 صبح امروز یک فروند آنتونف‌140 متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان هنگام پرواز از مهرآباد در نزدیکی جاده مخصوص کرج دچار سانحه شد و سقوط کرد.

تا این لحظه 39 نفر از مسافران سانحه آنتونف 140 سپاهان‌ایر در این حادثه جان باخته‌اند و 9 نفر در بیمارستان بستری هستند.

به گزارش فارس، حدود 9 سرنشین دیگر این هواپیما که نام آنها در اسامی کشته‌ شدگان ذکر نشده است، شامل کرو پروازی و مسئولان امنیت پرواز است. تا این لحظه 39 نفر از مسافران سانحه آنتونف 140 سپاهان‌ایر در این حادثه جان باخته‌اند و 9 نفر در بیمارستان بستری هستند.

9 سرنشین دیگر این هواپیما که نام آنها در اسامی کشته‌ شدگان ذکر نشده است، شامل کرو پروازی و مسئولان امنیت پرواز می‌شود.

 18:30 *ممانعت از ادامه پرواز ایران 140 تا پایان پرونده رسیدگی به سانحه امروز آنتونف سپاهان‌ایر

‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، در جلسه هیأت دولت که امروز یکشنبه به ریاست حسن روحانی رئیس‌ جمهوری برگزار شد، وزرای راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گزارشی از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری ایران 140 متعلق به شرکت سپاهان ارایه کردند.

‌حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با ابراز تأثر شدید از این حادثه تأسف‌بار، ضایعه درگذشت تعدادی از هموطنان عزیز را به خانواده آنان و ملت بزرگ ایران تسلیت و شفای عاجل مصدومان حادثه را از درگاه خداوند مسألت کرد.

رئیس‌ جمهوری به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور داد همه اقدامات لازم برای رسیدگی و تأمین امکانات کامل درمانی برای آسیب‌دیدگان این سانحه صورت پذیرد.

روحانی همچنین از وزیر راه و شهرسازی خواست گزارش کاملی از چگونگی وقوع سانحه و علل آن ارایه نماید و تا رسیدگی کامل، از ادامه پرواز این نوع هواپیما ممانعت به عمل آمده و رعایت کامل استانداردهای فنی در همه پروازها مورد تأکید و توجه ویژه قرار گیرد.

18:40 * مصدومین حادثه هواپیما از ایراد فنی مطلع بودند/ صدور گواهی فوت بعد از آزمایش DNA

شهریاری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، درباره تعداد کشته شدگان حادثه هواپیمای تهران گفت: طبق آمار قبلی تعداد کشته‌شدگان 39 نفر است که بر روی آنها آزمایش DNA‌ انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گواهی فوت بعد از آزمایش DNA  صادر می‌شود، افزود: در حال حاضر تشخیص هویت انجام شده و جعبه سیاه هواپیما هم پیدا شده است و کارشناسان مشغول کار می‌باشند.

سرپرست دادسرای ویژه قتل با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای کشف علت حادثه اظهار کرد: با مصدومین این حادثه ملاقات کردیم و آنها اظهار داشتند که در حین و قبل از پرواز از وجود ایراد فنی در هواپیما مطلع بودند.

19:12* وزیر بهداشت، معاون درمان را مسئول نظارت بر روند درمان مجروحان این سانحه کرد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت بهداشت، پیرو دستور رئیس جمهوری مبنی بر رسیدگی فوری به وضعیت مصدومان حادثه سقوط هواپیما، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون درمان این وزارتخانه را مسئول پیگیری برای رسیدگی و نظارت بر روند درمان مجروحان این سانحه کرد.

در این ابلاغیه، معاون درمان وزیر بهداشت مکلف شد با اعزام تیم های دفتر نظارت بر امور درمان، گزارشی از اقدامات انجام شده را به وی ارائه دهند.

در سانحه سقوط هواپیمای ایران 140، 10 نفر از مصدومان این سانحه، به وسیله اورزانس هوایی و آمبولانس های اورزانس به مراکز درمانی انتقال داده شدند.

19:27 * آنتونف140 سپاهان 1350ساعت پرواز داشت و مدل 2008میلادی بود/ مهلت اعلام علت سانحه حداکثر 400روز

احمد مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین جزئیات سانحه امروز آنتونف سپاهان ایر که در حوالی فرودگاه مهرآباد سقوط کرد، اظهار داشت: در حال حاضر کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری در حال بررسی جوانب مختلف بروز این حادثه است.

وی با بیان اینکه این هواپیما مجوز پرواز از سازمان هواپیمایی کشوری داشته است، گفت: کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری طبق استاندارد‌های جهانی حداکثر 400 روز مهلت دارد تا علت وقوع این حادثه را اعلام کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت:‌ این هواپیما در سال 2008 میلادی ساخته شده است و تاکنون 1350 ساعت پرواز داشته است.

مجیدی درباره اینکه بنا به اظهارات برخی از کارشناسان، هواپیمای ایران‌140 اجازه سوار کردن بیش از 38 مسافر را ندارد، گفت: تعداد مسافران پرواز این هواپیما بستگی به وضعیت جغرافیای منطقه، توپوگرافی، ارتفاع منطقه و از این قبیل دارد همانطور که در برخی از پروازها نظیر پروازهای همدان و شهر کرد محدودیت‌هایی در تعداد مسافر ‌ و ارتفاع وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در باره آخرین آمار جانباختگان و مصدومان این حادثه بیان کرد: فعلاً طبق آخرین آمار رسمی، تعداد مجروحان این حادثه 9 نفر و تعداد جانباختگان 39 نفر هستند که وزارت راه و شهرسازی به خانواده متوفیان تسلیت عرض می‌کند.

19:29* حال ۲ نفر از مصدومان سانحه هوایی وخیم است/۳ زن و کودک ۱.۵ ساله در میان مصدومان

پرویز نمازی در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی بهداشت و درمان فارس به بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری، درباره وضعیت مصدومان سانحه هوایی امروز اظهار داشت: از صبح که اطلاع داده شد این حادثه رخ داده است تمام توان خود را بسیج کردیم تا به هر تعداد از مصدومان خدمات ارائه دهیم.

وی افزود: 9 نفر به بیمارستان سوانح و سوختگی ارجاع داده شده‌اند که متأسفانه حال دو نفر وخیم است و دچار سوختگی بالای 60 درصد و عمیق شده‌اند که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی ادامه داد: تمام امکانات و تجهیزات لازم را به کار گرفته‌ایم تا به همه این عزیزان خدمات لازم را ارائه دهیم. 3 نفر زن، یک کودک یک و نیم ساله و 5 مرد مصدومان را تشکیل می‌دهند.

مدیر پرستاری و روابط عمومی بیمارستان شهید مطهری گفت: به نظر می‌رسد 5 نفر از مصدومان نسبت به فامیلی با یکدیگر دارند.

وی تصریح کرد: با توجه به آسیب‌های استنشاقی و وارد شدن ضربات دیگر در حال حاضر نمی‌توان در مورد میزان خطر به طور قاطع صحبت کرد.

وی ادامه داد: خانواده‌ها و بستگان مصدومان به بیمارستان مراجعه کردند و از وضعیت درمان و رسیدگی به عزیزان خود اطمینان پیدا کردند خوشبختانه سایر نفرات در وضعیت خوبی به سر می‌برند و درصد سوختگی آنها بالا نیست بیشترین سوختگی در ناحیه دستها و صورت رخ داده است.

مدیر پرستاری و روابط عمومی بیمارستان شهید مطهری اظهار داشت: تمام تجهیزات، امکانات و نیروهای انسانی را از صبح پیش‌بینی کرده و سامانه هشدار اولیه را فعال کردیم و پرسنل خود را در وضعیت زرد قرار دادیم تا زمانی که از ستاد دانشگاه تعداد مصدومان اطلاع داده شد.

وی افزود: 2 نفر به طور مستقیم به بیمارستان آمده و سایر مصدومان ابتدا به سایر بیمارستان‌ها انتقال و سپس به بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری آورده شدند.

19:33* اسامی خلبانان هواپیمای آنتونف‌ 140 سپاهان‌ایر/ همه گروه پروازی ایرانی بودند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بر خلاف برخی اخبار منتشر شده مبنی بر آنکه خلبانان این پرواز و کرو پروازی اوکراینی بودند، اما احمد مجیدی، معاون وزیر راه و شهرسازی به فارس گفت: همه گروه پروازی این هواپیما‌ ایرانی بودند.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی کرو پروازی این هواپیما شامل دو نفر خلبان، دو مهماندار، دو مهندس پرواز و دو نفر از گارد پرواز (امنیت پرواز) بودند.

وی اضافه کرد: اسامی خلبانان این پرواز شامل «معلم خلبان ایزدپناهی» و «کمک خلبان برقه‌ای» است.

20:19* پیام تسلیت شرکت هواپیمایی سپاهان به خانواده جان‌باختگان سانحه آنتونف ‌140

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس شرکت هواپیمایی سپاهان مالک هواپیمای سانحه دیده آنتونف 140 به دلیل بروز سانحه هوایی امروز و جان‌باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه به بازماندگان تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است:

«انا لله و انا الیه راجعون

به دنبال وقوع سانحه هواپیمایی در مسیر تهران - طبس و جان باختن تعدادی از هموطنان موجب تأثر و ناراحتی همگان شد؛شرکت هواپیمایی سپاهان ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان از خداوند منان رحمت و مغفرت الهی را برای عزیزان از دست رفته مسئلت می‌کند».

به گزارش فارس ساعت 9:20 صبح امروز یک فروند آنتونف ‌140 متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان هنگام پرواز از مهرآباد، در حوالی این فرودگاه و نزدیکی جاده مخصوص کرج دچار سانحه شد و سقوط کرد.

تا این لحظه 39 نفر از مسافران سانحه آنتونف 140 سپاهان‌ایر در این حادثه جان باخته‌اند و 9 نفر در بیمارستان بستری هستند.

21:00* بازدید رئیس دادسرای جنایی تهران از مصدومان سانحه هواپیما در بیمارستان مطهری

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اعزامی به بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری بازپرس محمد شهریاری، رئیس دادسرای جنایی تهران ساعتی پیش برای تحقیق از مصدومان وارد بیمارستان شد و هم اکنون کار تحقیق به پایان رسیده است.

همچنین نماینده وزارت دفاع دقایقی نیز در بیمارستان حاضر شد تا در صورت لزوم اقدامات لازم برای درمان مصدومان انجام شود.

غلامعلی رشیدی، سرپرست دادسرای ناحیه ۹ فرودگاه مهرآباد نیز رشیدی را در بازدید از بیمارستان سوانح سوختگی مطهری همراهی می‌کرد.

21:03* وزیر بهداشت به بیمارستان سوانح سوختگی مطهری وارد شد

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به بیمارستان مطهری، وزیر بهداشت برای پیگیری درمان ۹ مصدوم سانحه سقوط هواپیما در بیمارستان مطهری که شامل ۵ مرد، ۳ زن و یک کودک ۱.۵ ساله است وارد این بیمارستان شد و هم اکنون مشغول عیادت از بیماران و بررسی وضعیت آنهاست.

21:37 * ۳ مصدوم سقوط هواپیما در کما هستند/۱۲ مصدوم سانحه هوایی زنده هستند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن هاشمی در بازدید از مصدومان حادثه سانحه هوایی اظهار داشت: به خانواده‌های از دست رفتگان تسلیت می‌گوییم و امیدواریم خداوند به آنها صبر دهد.

وی افزود: ان‌‌شاءالله دیگر این حوادث پیش نیاید فکر می‌کنم کلام یکی از مصدومان (آثار تحریم‌ها بر وقوع حوادث) بیانگر این است همه می‌دانند منشأ‌ این حوادث چه است.

هاشمی ادامه داد: مراقبت‌های لازم باید انجام شود امیدواریم آنهایی که حالشان خوب نیست تحت اقدامات درمانی لازم قرار بگیرند این اقدامات جزو اقدامات اولیه است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: معمولاً بعد از این حوادث اتفاقات شدیدتری می‌افتد که از چشم همکاران پزشک مخفی می‌ماند. اطمینان دارم که تیم پزشکی متبحر هستند و کار خود را به خوبی انجام می‌دهند.

وی در پاسخ به این سؤال که چه اقدامی برای بیمارستان سوانح و سوختگی در نظر دارید، گفت: در حال حاضر حال و حوصله توجه به این مسائل نیست اما به آنها قول داده‌ام در اولین فرصت به مشکلات موجود رسیدگی کنم.

هاشمی افزود: می‌دانم مشکلات زیادی در مورد بیماران سوانح و سوختگی وجود دارد بعد از حادثه مسجد ارگ به مسئله سوانح و سوختگی توجه شد.

وزیر بهداشت گفت: مجموعاً  12 نفر مصدوم سانحه هوایی وجود دارد که 8 نفر در بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری هستند، 3 نفر دچار آسیب‌های غیر سوختگی شده‌اند و احتیاج به عمل جراحی دارند که به بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) منتقل شده‌اند. یک مورد نیز در بیمارستان خاتم‌الانبیاء بستری شده است.

وی ادامه داد: 3 نفر در کما هستند و تقریباً اکثر مصدومان ظرف دو سه روز آینده ترخیص می‌شوند. حتی امشب نیز می‌توان برخی را ترخیص کرد اما با توجه به وضعیت روحی بهتر است امشب در بیمارستان بمانند.

هاشمی گفت: حال دو نفر از مصدومان که زن و شوهر هستند وخیم است اما فرزند آنها وضعیت بهتری دارد.

وزیر بهداشت با بیان اقدامات کادر پزشکی بیمارستان برای خلوت نگه داشتن بیمارستان خاطرنشان کرد: بخش سوختگی به دلیل اینکه احتمال عفونت را افزایش می‌دهد مقرراتی دارد که بهتر است همراهان مصدومان و خانواده‌های محترم آنها به دستورات کادر درمانی در این توجه کنند.

22:04 * عامل سقوط هواپیما از کار افتادن یک موتور آن نیست/شاید جعبه سیاه به اوکراین برود

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا جهانگیریان با حضور در بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری اظهار داشت: طبق اطلاعاتی که به دست آوردیم یکی از موتورهای هواپیما دچار اشکال شده است. ارتفاع پرواز کم بود و قاعده این است که در صورتی که یک موتور از دست داده شود هواپیما می‌تواند به زمین نشسته یا پرواز ادامه پیدا کند.

وی افزود: باید این مسئله بررسی شود که چرا هواپیما نتوانسته به زمین بنشیند. البته ارتفاع کم یکی از دلایل این موضوع است که نیاز به بررسی دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: جعبه سیاه هواپیما پیدا شده و در هواپیمای کشوری در حال بررسی است که می‌توان علت اصلی سقوط را ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که یک علت اصلی و علت‌های فرعی دیگر وجود دارد که در کارگروه‌های 11 گانه طبق قانون از بعد نیروی انسانی و فنی بررسی می‌شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور گفت:‌ به هموطنان اطمینان می‌دهیم با دقت و در اسرع وقت موضوع را بررسی کنیم.

وی اظهار داشت: امیدواریم با رعایت استانداردها دیگر شاهد این حوادث نباشیم.

جهانگیریان در پاسخ به این سؤال که برآورد سازمان هوایی کشور از خسارات وارده چقدر است، گفت: قاعدتاً خسارت جانی از نظر ما تخمینی ندارد زیرا جان شهروندان برای ما و دولت مهم است. ابعاد خسارات جانی بیشتر از دیگر خسارات بوده است.

وی افزود: خوشبختانه هواپیما بر روی زمین خساراتی ایجاد نکرده است و خسارت غیر جانی مربوط به خود هواپیما است.

معان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امروز در جلسه هیئت دولت رئیس جمهور دستور داد تا وزارت بهداشت پیگیر موضوع باشد همچنین طبق مقررات مسئولیتی نیز بر عهده شرکت هواپیمایی است.

وی گفت: نخواهیم گذاشت مصدومان از بابت کمبود امکانات دچار مشکل شوند اگر جعبه سیاه صدمه قابل توجهی ندیده باشد ظرف چند روز آینده اطلاعات آن پیاده می‌شود اما چنانچه صدمه جدی دیده باشد از متخصصان اوکراینی دعوت می‌شود تا به بررسی این موضوع بپردازند.

جهانگیریان ادامه داد: از شرکت سازنده اوکراینی خواسته‌ایم تا به ایران بیاید اگر لازم باشد جعبه سیاه به اوکراین می‌‌رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کاپیتان پرواز استاد خلبان بوده است و نزدیک به 2 هزار ساعت با این هواپیما پرواز کرده بود.

وی درباره شائبه نقص فنی هواپیما اظهار داشت: این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد این هواپیما ساخت 2008 بوده و تنها 5 سال از ساخت آن می‌گذرد. این هواپیما صبح از اصفهان حرکت کرده، در تهران فرود آمده و در روزهای گذشته نیز مشکلی به لحاظ فنی نداشته. است

رئیس سازمان هواپیمایی کشور گفت: البته مدارک و شواهد را بررسی می‌کنیم و از هیچ کاری کوتاهی نمی‌گذریم شواهد نشان می‌دهد که عملیات پرواز طبق ضوابط بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تمام هواپیماها برای پرواز حتی با یک موتور طراحی می‌شوند بنابراین از دست رفتن یک موتور نمی‌تواند عامل سقوط هواپیما باشد.

22:10 * پرواز آنتونف در ایران ممنوع شد

علیرضا جهانگیریان در پاسخ به سؤال خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس  در بیمارستان مطهری مبنی بر وجود 8 هواپیمای دیگر در کشور و اقدام سازمان هواپیمایی برای جلوگیری از حوادث مشابه گفت: طبق دستور هیئت دولت پروازهای این هواپیماها تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

22:54 * الزام شرکت سپاهان‌‌‌ایر و بیمه کوثر به د‌لجویی از مصدومان سانحه آنتونف‌/ احتمال انحراف از مسیر به دلیل از دست دادن موتور

احمد مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین جزئیات سانحه امروز آنتونف سپاهان‌ایر مسیر تهران-طبس که در حوالی فرودگاه مهرآباد سقوط کرد، اظهار داشت‌: فعلاً آمار کشته‌شدگان این حادثه همان 39 نفر است و 9 نفر از مسافران هم که مصدوم شدند، در بیمارستان بستری بوده و تحت درمان هستند، البته یکی دو نفر از مسافران به دلیل سوختگی شدید، به بیمارستان شهید مطهری منتقل شده‌‌اند.

* الزام مدیرعامل سپاهان و شرکت بیمه کوثر برای سرکشی به مصدومان و عیادت از آنها

مجیدی تأکید کرد: امروز مدیرعامل شرکت هواپیمایی سپاهان را مأمور کردیم که به بیمارستان‌هایی که مصدومان این حادثه در آنجا بستری شده‌اند (بیمارستان‌های پیامبران، امام خمینی (ره) و شهید مطهری) و درمانگاه ساها، سرکشی داشته باشد و از خانواده مصدومان دلجویی کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: شرکت بیمه کوثر هم به عنوان بیمه‌گر این ایرلاین و هواپیما،‌ موظف شد به مصدومان حادثه سرکشی کند.

وی افزود: به شرکت هواپیمایی سپاهان و بیمه کوثر تأکید شده است که برای کفن و دفن مسافران جان باخته این سانحه با بازماندگان و خانواده‌ آنها همکاری کنند.

* اجساد تقریباً قابل شناسایی هستند/ احتمالاً نیازی به ‌آزمایش DNA نیست

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره احتمال انجام آزمایش DNA برای شناسایی اجساد سوخته در این سانحه، توضیح داد: تقریباً تمامی اجساد به نحوی قابل شناسایی هستند زیرا وقوع این سانحه طوری نبود که بدن مسافران از یکدیگر جدا شود، بنابراین اجساد تقریباً قابل شناسایی است و احتمال انجام آزمایش DNA ضعیف است.

* احتمالاً انحراف از مسیر هواپیما به دلیل از دست دادن موتور بوده است

وی در تشریح علت انحراف از مسیر هواپیما پس از پرواز توضیح داد: سیستم ناوبری، در اختیار شرکت فرودگاه‌های کشور است که مقرر شد شرکت فرودگاه‌ها موضوع پرواز این هواپیما از زمان اجازه پرواز روی باند تا بروز سانحه را بررسی کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از زمان تیک‌آف از روی باند تا زمان بروز سانحه حدود یک و نیم دقیقه به طول انجامیده است، گفت: هواپیما موتور سمت راست خود را از دست داده است و احتمالاً به همین دلیل انحراف از مسیر داشته اما دلیل اصلی و تخصصی بروز سانحه پس از بررسی‌های تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری اعلام خواهد شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :5
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  


Admin Logo
themebox Logo