تبلیغات
انصار حزب الله گیلان - مطالب مهر 1393

فریاد مردم گیلان- ASTARAo@YAHOO.COMایمیل ارسال خبر و عضویت

دكتر شاپور مرحبا عضو هیات مدیره سازمان هد فمندی كشور شد

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:59 ب.ظ

دكتر شاپور مرحبا عضو  هیات مدیره سازمان هد فمندی كشور شد

dardnews.ir:دكتر شاپور مرحبا در كارنامه خود سه دوره نماینده آستارا ، شهردار چندین شهر  ، ریس شیلات كشور ، مسئولیت های متعدد از جمله مشاور اسبق ویر كشور دارد ..

 وی از جانباز پاسدار هشت سال دفاع مقدس است و برادر شهید ....

 برای خواندن مطلب لطفا روی مرحیا كلیك فرمایید

با تصویب مجمع عمومی سازمان هدفمندسازی یارانه ها و طی حکمی از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، دکتر مرحبا به سمت هیئت مدیره سازمان هدفمندسازی یارانه ها منصوب گردید.

 

 

شایان ذکر است، دکتر مرحبا پیش از این نماینده ادوار چهارم، پنجم و هفتم مردم شریف شهرستان مرزی بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی، مشاور در وزارت کشور، بازرگانی، کشاورزی، جهاد سازندگی، هیئت رییسه کانون نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی و دارای چندین سمت پارلمانی و استانی مهم نیز بوده است.

 

**توضیح اینکه:

طبق ماده 8 و 9 «اساسنامه سازمان هدفمندسازی یارانه‎ها» بشماره 101975 /ت44252ه‍ـ 27/5/1389 مجمع عمومی سازمان هدفمندسازی یارانه‎ها مرکب از اعضای زیر می‎باشد: 

1ـ رئیس‎جمهور (رئیس مجمع عمومی) 2ـ معاون اول رئیس‎جمهور (نایب رئیس مجمع عمومی) 3ـ وزیر امور اقتصادی و دارایی 4ـ وزیر بازرگانی 5 ـ وزیر جهاد کشاورزی 6 ـ وزیر راه و ترابری 7ـ وزیر رفاه و تامین اجتماعی 8 ـ وزیر صنایع و معادن 9ـ وزیر کشور 10ـ وزیر نفت 11ـ وزیر نیرو 12ـ معاون حقوقی رئیس‎جمهور 13ـ معاون امور مجلس رئیس‎جمهور 14ـ معاون برنامه‎ریزی و نظارت راهبردی رئیس‎جمهور 15ـ معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‎جمهور 16ـ رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران 

که اعضای هیئت‎ مدیره با پیشنهاد معاون اول رئیس‎جمهور و تصویب مجمع عمومی با رعایت قوانین و مقررات مربوط و حکم رئیس ‎جمهور ( که در حال حاضر به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تفویض شده است ) تعیین می‎شوند.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تاریخچه مواد مخدر در ایران؛ جغرافیای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مواد مخدر

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-09:42 ب.ظ

اهمیت هوش هیجانی و آموزش آن در پیشگیری از اعتیاد


هفت توصیه سودمند به والدین درباره اعتیاد به مواد مخدر و الکل


شانزده اصل در پیشگیری از اعتیاد


نگاهی به آسیب شناسی اعتیاد


تاریخچه مواد مخدر در ایران؛ جغرافیای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مواد مخدر


مهارتها و روشهای امتناع از مواد اعتیاد آور


درآمدی بر قاچاق مواد مخدر


رسانه ها و پیشگیری از اعتیاد


چگونه فرزندانمان را از خطر اعتیاد برهانیم ؟


انواع مخدرهای سنتی


عوارض اعتیاد به مواد مخدر


نقش سیگار در اختلالات بینایی


عوامل موثر بر اعتیاد به مواد مخدر


دانستنی های اعتیاد به مواد مخدر


قوانین مبارزه با اعتیاد


پیشگیری از اعتیاد


شیشه یا کریستال

کریستال دى متامفتامین هیدروکلرید یا به زبان عامیانه کریستال یک ماده قدرتمند، اعتیادآور، مخدر محرک و به شکل ترکیبى و مصنوعى است.

کریستال به شکل بزرگ و شفاف و مانند کریستال هاى واقعى و به رنگ هاى صورتى، آبى و سبز یافت مى شود.
این ماده همچنین در خیابان به اسامى «مت»، «تینا» و در بعضى مواقع «آیس» و «شیشه» شناخته شده است.

شیشه


• چه افرادى از این ماده استفاده مى کنند
افرادى که در کارنامه خود به دنبال تنوع هستند رو به این ماده مى آورند. کریستال اغلب به صورت تفریحى در مهمانى ها و براى بالابردن و وسعت دادن به لذات جنسى و در بعضى موارد براى بیدار ماندن مصرف مى شود.


• چطور استفاده مى شود
مانند دیگر انواع متامفتامین ها، کریستال معمولاً به شکل هاى سیگارت، بلعیدنى، مایع خوراکى یا تزریقى و در موارد نادر حتى به صورت شیاف مقعدى استعمال مى شود. کریستال به شکل سیگارت یا تزریقى با شروع و حمله سریع تر بدن آثار تخریب کننده ترى دارد ولى متاسفانه استفاده از نوع سیگار و تنفسى شایع تر است تا جایى که در انگلستان فروش و عرضه پیپ هایى که براى استعمال کریستال مورد استفاده قرار مى گیرد ممنوع اعلام شد.


• تاثیر کریستال
اثر کریستال هم مانند هر نوع ماده دیگرى در اشخاص مختلف متفاوت و وابسته به عواملى چون سایز، وزن، سلامت فرد، مقدار مصرف، روش استفاده، سابقه مصرف و اینکه آیا با ماده دیگرى استفاده مى شود دارد.همچنین عوامل محیطى تاثیر این ماده را در فرد تحت الشعاع قرار مى دهد.اینکه فرد به تنهایى یا در جمع و در مهمانى مواد مصرف کرده باشد مى تواند در این تجربه تاثیر بگذارد.
کریستال یا شیشه محرک بسیار قوى است که فعالیت هاى مرکزى سیستم عصبى را سرعت مى دهد. اگرچه گزارش کمى از مرگ و میر ناشى از استعمال مستقیم کریستال شده است ولى باید این نکته را مورد توجه قرار داد که این ماده بسیار اعتیادآور و نسبت به دیگر آمفتامین هاى دیگر از نظر اجتماعى، عاطفى، روانى و حتى تحرکى آسیب بیشترى به فرد وارد مى کند.
در بیمارانى که کریستال را به عنوان آمفتامین براى تحمل درد استفاده مى کنند علایم مشابهى با بیماران روانى پارانوئیدى و جنون جوانى مشاهده مى شود.
گاهى اوقات افرادى که به استعمال ماده تن در داده اند کریستال را به عنوان آمفتامین (مسکن) مصرف مى کنند. اگر فردى یک بار کریستال را به عنوان مسکن روانى تجربه کند به تجربه مجدد آن علاقه مند مى شود و کم کم به سوى این ماده کشانده مى شود.
استفاده دوز بالاى کریستال مى تواند موجب آسیب مهلک در رگ هاى مغزى و در نهایت مرگ شود دیگر تاثیرات فیزیکى معمول ناشى از استعمال کریستال شامل: خشکى دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهاى طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن ، تپش قلب، خشکى، سوزش و ترک لب ها، بزرگ شدن مردمک چشم، سیاهى رفتن چشم، لرزش دست ها و انگشتان مى شود. استعمال کریستال روى رفتار شخص نیز تاثیر مى گذارد: افزایش حرکت هاى فیزیکى، نوعى حالت سرخوشى ، ناآرامى، اضطراب و دلواپسى، پرخاشگرى، خشونت و رفتار خصمانه، بیخوابى شدید، حمله هاى ناگهانى هراس و اضطراب پارانویا (جنون سوءظن) همراه با توهم، نشاط و دلخوشى بیش از حد، پرچانگى، تکرار حرف ها و کارهاى ساده، تغییر ناگهانى در رفتار و گفتار و اختلال در درک،اختلال و بى نظمى در وظایف کلیه و ریه، بى اشتهایى و در نتیجه سوء تغذیه و کم وزنى مفرط ،عوارض قلبى. (حمله قلبى و نارسایى قلب به دلیل استعمال زیاد)


• آمفتامین ها و دیگر داروهاى غیر قانونى
مشکلات و تاثیرات ناشى از استعمال ترکیب داروها قابل پیش بینى نیست. بعضى اوقات داروهاى کندساز (آن دسته که فعالیت هاى بدنى را از طریق تاثیر بر روى سیستم عصبى مرکزى کاهش مى دهد) همانند الکل بنزودیازپین ها به منظور خنثى کردن تاثیرات تحریک کننده کریستال مورد استفاده قرار مى گیرد. به هر حال استفاده از چند نوع داروى براى این منظور ممکن است منجر به استفاده مرتب و وابستگى به انواع داروها شود.


• کریستال و روابط جنسى
استفاده از کریستال مى تواند نیاز و فعالیت جنسى فرد را به طور غیرعادى افزایش دهد. این به همراه دیگر تاثیرات استعمال این ماده ممکن است فرد را به قدرى بى توجه و از خود بیخود کند که فرد استفاده از وسایل حفاظتى پیشگیرى را فراموش کند و همچنین شخص را وادار به افراط در فعالیت هاى جنسى مى کند که قطعاً آسیب هاى غیرقابل جبرانى را به همراه دارد و امکان ابتلا به ویروس و دیگر بیمارى هاى مقاربتى را افزایش مى دهد.


• کریستال و بیمارى هاى عفونى
بعضى از داروهاى ضد ایدز مى توانند مانع عکس العمل بدن در تجزیه کریستال شود و این موجب مى شود تا سطح پایدارى کریستال در سیستم گردش خون طولانى تر و بیشتر شود. استعمال کریستال با استفاده از پیپ یا به شکل سیگارت موجب سوزاندن و بریدن لب ها مى شود که احتمال سرایت انواع ویروس ها از جمله هپاتیت C را افزایش مى دهد. فضاى استعمال کریستال تزریقى نیز در احتمال آلودگى به هپاتیت C و ایدز موثر است به خصوص اگر سوزن، سرنگ و دیگر تجهیزات تزریقى (قاشق، صافى، شریان بند) مشترکاً استفاده شود. اگر مبتلایان به ایدز از کریستال به طور گسترده و در مدت زمان طولانى استفاده کنند تعداد ویروس ها در بدن آنها افزوده خواهد شد.


• وابستگى
خیلى از کسانى که کریستال مصرف مى کنند این ماده را وابسته کننده توصیف مى کنند. مصرف کنندگان این ماده در ابتدا تشویق مى شوند کمى از این ماده را همراه داشته باشند تا در مواقع ناگهانى به دادشان برسد. با توجه به ماهیت وابسته کننده این ماده فرد از لحاظ روانى و فیزیکى به آسانى به آن وابسته مى شود. شخصى که از نظر روانى به کریستال وابسته شود بیش از هر چیزى در زندگى طالب آن مى شود. وقتى که بدن فرد با مخدرها سازگارى پیدا مى کند وابستگى فیزیکى اتفاق مى افتد و در این وضعیت فرد تدریجاً به عملکرد مواد مخدر در سیستم بدن عادت مى کند. بالارفتن سریع قدرت تحمل و وابستگى نسبت به کریستال و مصرف دوز بالاى این ماده براى رسیدن به تاثیر مطلوب از دلایل معمول مصرف عنوان شده است. حالت و حس آرامش و خلسه بى نهایتى که به دنبال مصرف متامفتامین ها در فرد ظهور پیدا مى کند اغلب موجب بروز میل بیش از حدى براى استفاده بیشتر از این ماده در شخص مى شود.


• درمان
گزارش شده است که مردم کمتر طالب کمک هاى حرفه اى و تخصصى براى مشکلات ناشى از استعمال کریستال و متامفتامین ها نسبت به دیگر داروهاى غیر قانونى هستند. تحقیقات در زمینه پیدا کردن روش هاى درمانى مناسب براى کریستال و دیگر متامفتامین ها در کشورهاى مختلف دنیا ادامه دارد. درمان ها شامل روش هاى ویژه براى برخورد با مصرف کنندگان متامفتامین ها از ابعاد رفتارى و روانى است.


• علائم ترک
افرادى که به یک باره استعمال کریستال را قطع مى کنند دچار علائم زیر مى شوند:
- افسردگى عصبى، خونسردى و بى علاقگى، خواب طولانى ، به هم ریختگى روحى، کم آوردن انرژى، سراسیمگى، توانایى محدود در دستیابى به لذت ها، اضطراب
افرادى که کریستال مصرف مى کنند، مى گویند که نوع افسردگى بعد از مصرف این مخدر مانند دیگر داروها نیست. نوعى ناتوانى و درماندگى و اختلال در الگوى خواب بر آنها حادث مى شود تا جایى که توانایى انجام وظایف و کارهاى روزمره فرد را مختل مى کند. اگر شما براى ترک نیاز به کمک دارید با یک دکتر مشکل خود را در میان بگذارید.


• متامفتامین ها و رانندگى
پس از مصرف کریستال، رانندگى کردن بسیار خطرناک است، رانندگانى که تحت نفوذ و تاثیر این ماده هستند بیشتر مایل هستند که ریسک کنند. وقتى تاثیر این مخدر به تدریج از بین مى رود فرد دچار خستگى و گرفتگى شدید مى شود که این احتمال خطر را در رانندگى زیاد مى کند. رانندگى در هنگامى که راننده تحت تاثیر این گونه مواد باشد، غیرقانونى بوده و مجازاتى نظیر ابطال گواهینامه رانندگى، جریمه و زندانى را در پى دارد.
دكترمحمد علی هالو
شیشه چیست و درمان آن چگونه است؟

شیشه,علائم اعتیاد به شیشه,نشانه های اعتیاد به شیشه,نشانه های مصرف شیشه

قبل از اینکه درمورد شیشه صحبت کنیم بهتر است بصورت خلاصه اشاره ای به نحوه کار مغز و سیستم اعصاب مرکزی داشته باشیم.

 در سیستم اعصاب مرکزی،  سلولها یا رشته های عصبی بصورت مستقم به هم متصل نیستند. بلکه بین انتهای سلول قبلی با ابتدای سلول بعدی فضای بسیار کوچکی وجود دارد که به این فضا در اصطلاح پزشکی سیناپس می گویند.

 برای اینکه یک سلول عصبی بتواند پیامی را به سلول دیگر انتقال دهد باید از انتهای خود ماده ای به داخل این فضای کوچک ترشح کند.( به این ماده در اصطلاح پزشکی نوروترنسمیتر می گویند) این ماده بر روی گیرندهایی که در ابتدای سلول بعدی قرار دارند می نشیند و به این ترتیب پیام منتقل می شود.  در سیستم عصبی نوروترنسمیترهای زیادی وجود دارند که ترشح هرکدام منجر به علایم خاصی می شود.

 دوپامین و سروتونین دو نوروترنسمیتری عمده ای هستند که سوء مصرف شیشه یا مواد محرک باعث افزایش ترشح آنها در مغز می گردد و اختلال در نسبت ترشح آنها  در ایجاد بیماری هایی مانند افسردگی یا دوقطبی نقش اساسی را بازی می کند.

و اما داستان شیشه.....

شیشه ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد  بیشتر بصورت کریستال های ریز ( مانند شکر)  است که در تکه های کوچک یک لوله پلاستیکی ( نی نوشابه) جاسازی شده و سر و ته آن بسته می شود. این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز و.... نیز عرض می شود.

 قاچاقچیان مواد با این شعار که: شیشه حاوی مورفین نیست پس اعتیاد آور نیست مصرف آنرا تبلیغ می کنند و متاسفانه بسیاری از افراد ناآگاه خواسته یا ناخواسته در دام این ماده محرک گرفتار می شوند.

 واقعیت اینست که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد آور است بطوریکه در بسیاری از مقالات پزشکی قدرت اعتیاد زایی آنرا بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می دانند.

بخاطر داشته باشیم که در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک مشکل ترین درمان در زمینه درمان  سوء مصرف مواد است.

این ماده به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد. برای کشیدن آن از پایپی شیشه ای که مخصوص اینکار است، لامپ، چراغ خودرو و .... استفاده می کنند.

شیشه از ترکبات آمفتامین یا مت آمفتامین در آزمایشگاههای غیر قانونی ساخته می شود. قرص اکستاسی نیز از ترکیبات همین مواد است. شیشه در حقیقت هیدروکلراید مت آمفتامین است که علاوه بر شیشه به آن آیس یا کریستال هم گفته می شود. البته در استانهای شرقی کشور به کراک هم کریستال می گویند!

سوء مصرف شیشه ترشح دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین را در سیناپسهای عصبی در مغز به شدت افزاش می دهد و منجر به تحریک سلولهای مغز  می شود. شخصی که به سوء مصرف شیشه روی می آورد در ابتدا علایم بسیار خوبی را تجربه می کند.

در ابتدا سوء مصرف شیشه باعث می شود که تجربه های لذت بخش با شدت بیشتری احساس شوند. فرضا اگر شما از شنیدن یک موسیقی لذت می برید و محو آن می شوید شخصی که ماده محرک استفاده کرده است بر روی نت های آن موسیقی پا می گذارد و همراه با آن به پرواز در می آید!! 

 قدرت تمرکز و اعتماد به نفس در چنین فردی به شدت بالا می رود، خطر را از خود دور می داند. ( به قول معروف دل و جراتش زیاد می شو د) حال تصور کنید چنین فردی در حال رانندگی چه وضعیتی خواهد داشت! بخاطر جرات زیاد فاصله ایمن را در نظر نمی گیرد. با سرعت زیاد از یک وجب جا سبقت گرفته، جاده را محیط خطرناکی برای خود و دیگران می کند! معمولا این افراد توسط پلیس دستگیر می شوند. اگر هم تصادف کنند تصادف های مرگباری خواهند داشت.

 بسیار مهربان و صمیمی می شوند! خلاقیتشان زیاد می شود! شخصی که تا دیروز نمی توانست یک خط شعر حفظ کند شاعر می شود و شعر می گوید! بسیار دست و دلباز می شوند بطوریکه براحتی می توان از آنها پول یا چک گرفت! پس احتمال سوء استفاده مالی از این افراد وجود دارد!

در ابتدا حتی ممکن است وضعیت اقتصادی این افراد بهتر شود! این درست مانند آنست که بیمار وامی با بهره زیاد به خودش می دهد و احساس می کند ثروتمند شده است ولی وقتی این وام را پس می دهد بشدت فقیر و بی چیز می شود!

مصرف حتی مقدار کم شیشه منجر به بی خوابی می شود: شب تا صبح نمی خوابد دایم در حال عوض کردن کانال تلویزیون  یا گوش کردن موسیقی است! بی قرار می شود و یک جا دوام نمی آورد! اشتها به شدت کاهش پیدا می کند! یکی از مواردی که اطرافیان به شخص مشکوک می شوند کاهش وزن شدید و کم خوابی است!

 با مصرف زیاد؛ تنفس و ضربان قلب افزایش یافته،  طپش قلب پیدا می کنند. فشار خون  و دمای بدنشان بالا می رود و احساس گرما می کنند پس زیاد آب می خورند!  ضربان قلب نامنظم می شود. بشدت تحریک پذیر و پرخاشگر  می شوند و ممکن است دست به هر خشونتی بزنند. اضطراب، گیجی، لرزش اندامها،  تشنج و در نهایت ایست قلبی و مرگ هم از دیگر عوارض سوء مصرف شیشه است.

سوء مصرف طولانی مدت شیشه منجر به ایجاد بدبینی شدید، خشونت، کاهش شدید  حافظه، توهم های شنوایی و بینایی، سایکوز ( جنون آنی ) و بسیاری اختلالات عصبی دیگر  و در نهایت مرگ می شود. اینها توهم های جالبی هم دارند! ممکن است رنگ ها را بشنوند و صداها را ببینند!

متاسفانه شیشه شخص را در وضعیتی قرار می دهد که تمایل به درمان ندارد و شاید این مصیبت بار ترین تاثیر شیشه بر مغز باشد که درمان و پیگیری این افراد را مشکل کرده است!

به علت ترشح زیاد نوروترنسمیتر ها، بعداز اندک زمانی انتهای اعصاب مغز تحلیل رفته و مغز نمی تواند روند طبیعی خود را داشته باشد و بیمار  نه اینکه علایم خوبی تجربه نمی کند بلکه فقط بخاطر ترس از عوارض ترک شیشه که مربوط به کارکرد ضعیف مغز است اقدام به سوء مصرف آن می نماید!

بخاطر داشته باشیم که اعتیاد به مواد در هر نوع آن که باشد در ابتدا با تجربه های بسیار لذت بخشی همراه است بصورتی که شخص اعتقاد پیدا  می کند  که می تواند بصورت کنترل شده مواد را مورد سوء مصرف قرار داده و از تجربه های لذت بخش آن برخوردار شود! غافل از اینکه ثابت شده است که مصرف حتی مقدار کم مواد مخدر یا محرک ساختمان مغز و کارکرد آنرا بطور هم زمان تغییر می دهد که صحبت در مورد آن از حوصله این بحث خارج است.

همچنان که گفته شد در حال حاضر درمان مواد محرک از جمله شیشه از مشکل ترین درمان های سوء مصرف مواد است که توسط یک تیم مجرب صورت می گیرد. برای درمان،  بر اساس مدت، مقدار، نوع و روش مصرف ممکن است فرد نیاز به درمان دارویی یا بصورت بستری و یا بصورت سرپایی داشته باشد. بعد از آن اختلالات روانپزشکی بیمار باید توسط روانپزشک آشنا به درمان سوء مصرف مواد مورد بررسی و درمان قرار گیرد و بدنبال آن یا هم زمان آموزش خانواده، آموزش مهارت های بهبودی اولیه و پیشگیری از بازگشت و رفتار درمانی انجام شود.

نشانه های مصرف شیشه را بشناسید
بیشتر مردم خیال می‌كنند نشانه‌های شروع اعتیاد در فرد همیشه باید افت كاركرد باشد؛ در حالی كه خیلی وقت‌ها شروع اعتیاد با تغییراتی است كه به نظر ما مثبت به نظر برسد، یعنی امكان دارد وقتی فردی را بلافاصله پس از مصرف شیشه می‌بینید، او هیجان‌زده و پرانرژی به نظر برسد و حتی ظاهرا هیچ‌گونه افت كاركردی نداشته باشد، اما این تغییرات به مرور زمان، منفی می‌شود و شیشه تاثیر واقعی‌اش را نشان می‌دهد.
به‌طور كلی هر نوع تغییر مشهودی در رفتار و سبك زندگی فرد باید شما را به فكر بیندازد.

برای مثال دانش‌آموزی كه پیشتر همیشه راس ساعت 10 شب به خواب می‌رفته است، حالا یك هفته است كه شب‌ها تا شش صبح بدون هیچ خستگی درس می‌خواند، اما روزها در مدرسه چرت می‌زند یا دختر جوانی كه رژیم غذایی نگرفته، اما بسرعت در حال لاغر شدن است یا كارمندی كه هر ماه بخشی از درآمدش را پس‌انداز می‌كرد، یك ماه است كه نه‌تنها چیزی پس‌انداز نمی‌كند، بلكه از دیگران هم قرض می‌كند تا زندگی را بگذراند.
با این حال چند نشانه بارز برای اعتیاد به شیشه وجود دارد كه از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره كرد:
* نامنظم شدن ساعات خواب و بیداری
* تغییر رفتار ناگهانی و بی‌علت
* گشاد شدن شدید مردمك‌های چشم
* خونریزی یا خشكی یا پوسته پوسته شدن لب‌ها و بینی
* بدبو شدن دهان
* به وجود آمدن زخم‌هایی در دست‌ها و صورت
* پوسیدگی و ریختن سریع دندان‌ها
* كاهش شدید وزن و بی‌اشتهایی مرضی
* ظهور مشكلات مزمن بینی یا سینوس‌ها
* افت تحصیلی یا پیشرفت تحصیلی غیرمنتظره
* تغییر ناگهانی جمع دوستان از افراد معمولی به معتادان مواد مخدر یا توزیع‌كنندگان آن.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آیین سنتی تشت گذاری در آستارا و لوندویل

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:53 ق.ظ

آیین تشت گذاری شهرستان آستارا  و استان قدس امام زادگان آستارا  ، از ریشه دارترین آیینهای ماه محرم است که در روزهای پایان ماه ذی الحجه برگزار شده و با اجرای آن از ماه محرم استقبال می شود.

با برگزاری آیین سنتی تشت گذاری ،  آستارا و لوندویل  سراسر شور می شود و شعور ، خیمه ها در گوشه و کنار شهر برافراشته شده ، ایستگاههای صلواتی بر پا گشته و نوجوانان و جوانانی در این پایگاهها دیده می شوند که با ارادت و دلدادگی خدمت می کنند و این شور در آستان قدس امام زادگان آستارا صد چندان می شود...

آنها عشق شان خدمت به سوگواران حسین(ع) است.

در شهرستان  بندر آستارا  و بخصوص آستان امام زادگان آستارا  محرم که فرا می رسد ، مردم شانه به شانه هم در صفوف خدمت و شرکت در مراسم عزاداری حسینی ردیف می شوند.

شیعه و اهل سنت آستارا و لوندویل  در کنار هم خود را خادم دستگاه حسینی دانسته و خدمت گزاری در این دستگاه را برای خود یک ارزش و افتخار می دانند.

زنان و دختران  و مردان آستارا و لوندویل  از  10روز  مانده به آغازاول محرم با حضور در مسجد به رفت و روب مسجد پرداخته و با نظافت مسجد و آماده ساختن بساط چای و تهیه و طبخ نذورات در مسجد ، مشارکت خود را در مراسم محرم به نمایش می گذارند و این كار در آستان قدس امام زادگان صد چندان می شود..

تشت گذاری یک مراسم ریشه دار سنتی در  آستارا و لوندویل و روستاها بخصوص آستان قدس اما م زادگان باراهیم و قاسم آستارا  است که با اجرای آن آغاز ماه محرم در شهرستان  اعلام عمومی می شود.

مراسم سنتی تشت گذاری در  این شهرستان  به نوعی پیوند عمیق مردم مرزنشین آستارا  با اهل بیت(ع) و محبت عزاداران به آنها را نشان می دهد.

درباره فلسفه مراسم تشت گذاری چنین می گویند: روزی که «حر بن یزید ریاحی» با دو هزار نفر از سپاهیان خویش راه را بر امام حسین(ع) بست و به امام گفت که باید با یزید بیعت کند و امام امتناع کرد.

اباعبدالله الحسین (ع) وقتی خستگی و تشنگی را در چهره سپاهیان حر مشاهده فرمودند ، دستور دادند که آنها را سیراب کنند.

حتی دستور دادند به چهارپایان سپاه حر نیز آب دهند ، چون این اتفاق در 27 ذی الحجه روی داد ، لذا مردم در این روز مراسم تشت گذاری را انجام می دهند.

هدف طشت گذاری این است که جوانمردی ها و فداکاری های حضرت ابوالفضل(ع) را نشان دهد که همواره خود را به آب و آتش می زد تا با جرعه ای آب گلوی خشکیده کودکان خیمه های امام حسین(ع) را تر کند. اجرای آیین تشت گذاری در استارا و لو ندویل و آستان قدس امام زادگان ابراهسم و قاسم آستارا :

در این آیین تشت هایی که در این مراسم مورد استفاده قرار می گیرد ، گرد و از جنس برنز یا مس است ، برای اجرای این آیین ریش سفیدان هر محله ، تشتها را بر دوش حمل کرده و وارد مساجد می شوند ، حاضران در مسجد به احترام به پا خواسته و در جلو آنها دسته سینه زنی با شعار «الدخیل یا ابوالفضل» سینه می زنند.

پیشینه تشت گذاری در  استارا و لو ندویل و آستان قدس امام زادگان ابراهسم و قاسم آستار بر اساس روایت برخی از ریش سفیدان به سالیان قدیم  باز می گردد.


رسم تشت گذاری در استارا و لو ندویل و آستان قدس امام زادگان ابراهیم و قاسم آستاربه منظور استقبال از ایام عزاداری سالار شهیدان بوده و دو یا سه روز قبل از ماه محرم دسته های عزاداری مساجد سینه زنان به سوی منزل معتمدین و ریش سفیدان حسینی شهرستان  رفته و پس از بیان ذکر مصیبت و اجرای مراسم سینه زنی ، تشت ها را به مسجد انتقال می دهند.

در سالهای اخیر با تشکیل شورای هماهنگی هیأت های مذهبی به همت سازمان تبلیغات اسلامی  ، ضمن به ثبت رسیدن این رسم ارزشمند به عنوان ثبت ملی سعی بر این شده تا تشت های مساجد به صورت هماهنگ طی مراسمی از محل مسجد جامع آغاز شده و سایر مساجد نیز اجرا شود.

و این رسم از قدیم الایام در آستان قدس امام زادگان ابراهیم و قاسم آستارا حتی به بالای صدها سال می رسد و اما م زادگان ابراهیم و قاسم اولین پایگاه تشت گذاری و مراسم دهه عز داری در منطقه ایالات تالشان قدیم ایران و حتی نمین و اردبیل می باشد..و این در تاسوع و عاشورا حسینی به عینه دیده می شود كه تالشان از جمهوری آذربایجان  و همچنین مردمان عز دار از اردبیل و نمین و تالشان برای عز داری به آستان قدس اما مزادگان آستارا می آیند و این ریشه قدیم صدها سال دارد ..جالب ترین قسمت دهه محرم در آستارا و لوندویل این است كه اهل تسنن بخش مر كزی و لوندویل استارا خود جوش  همگام با مردم شهرستان آستارا به عز داری می پردازنند و بخصوص در روز تاسوعا و عاشورا با هیت های مذهبی خود در آستان قدس امام زادگان استارا بصورت گروهی عز داری می كنند...

هیات مذهبی ولی عصر امام زادگان ابراهیم و قاسم آستارا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اظهارات خاتمی درباره بدبینی‌ها به اصلاح‌طلبان =پشت‌پرده روابط عارف و خاتمی چه خبر است؟

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:20 ق.ظ

فرمانده سپاه: ایران اجازه توسعه رژیم صهیونیستی در منطقه را نمی‌دهد

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:17 ق.ظ


ادامه مطلب


اصل ماجرای اسیدپاشی چه بود؟

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:17 ق.ظ


ادامه مطلب


اظهارات خاتمی درباره بدبینی‌ها به اصلاح‌طلبان =پشت‌پرده روابط عارف و خاتمی چه خبر است؟

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:15 ق.ظ


ادامه مطلب


رهبر انقلاب: اعتمادی به صداقت مدعیان مبارزه با داعش نداریم

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:15 ق.ظ

آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه شنبه) در دیدار آقای حیدر العبادی نخست وزیر عراق و هیأت همراه، امنیت، رفاه، اقتدار و عزت عراق به عنوان کشوری مهم در منطقه را برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت ارزیابی کردند و ضمن اعلام حمایت قاطع ایران از دولت جدید عراق، گفتند: وضعیت فعلی منطقه و از جمله عراق، نتیجه سیاستهای غیر مسئولانه قدرتهای فرامرزی و برخی کشورهای منطقه در سوریه است و ما معتقدیم ملت و دولت عراق و بخصوص جوانان این کشور توانایی فائق آمدن بر تروریست ها و برقراری امنیت را دارند و نیازی به حضور بیگانگان نیست.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با عرض تبریک به ملت و دولت عراق به مناسبت موفقیت در امتحان بزرگ تشکیل دولت، خاطرنشان کردند: کشور عراق، کشور بزرگ، مهم و تأثیرگذاری در منطقه است که در صورت برگشت اوضاع امنیتی و امور جاری به روال عادی، می تواند حقیقتاً نقش آفرینی کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاشها و زحمات دولتهای قبلی عراق برای برقراری امنیت و حل مشکلات مردم، افزودند: ما خدمات بزرگ آقای نوری مالکی را برای عراق و منطقه فراموش نخواهیم کرد.

ایشان خطاب به آقای دکتر حیدر العبادی تأکید کردند: ما در کنار شما هستیم و از دولت شما همانند دولت قبل با جدیت دفاع خواهیم کرد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ما معتقد به استحکام روزافزون پیوندها میان ایران و عراق هستیم و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران از هر کمکی که توانایی آن را داشته باشد دریغ نخواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای اولویت اول عراق را امنیت دانستند و خاطرنشان کردند: ما همانگونه که قبلاً اعلام کرده ایم معتقدیم مردم و دولت عراق برای فائق آمدن بر مشکلات امنیتی، نیازی به بیگانگان و کشورهای دیگر ندارند.

ایشان امنیت  عراق را برای ایران بسیار مهم خواندند و گفتند: شرایط پیچیده منطقه بگونه ای است که امنیت کشورهای منطقه تفکیک پذیر نیست، ضمن آنکه جمهوری اسلامی ایران، امنیت عراق را به عنوان کشور برادر و همسایه و دارای ارتباطات گسترده، امنیت خود می داند.

رهبر انقلاب اسلامی سیاست سالهای اخیر مبنی بر اجازه ندادن برای استفاده از خاک عراق بر ضد سوریه را سیاستی درست و مدبرانه دانستند و تأکید کردند: وضعیت کنونی منطقه نتیجه رفتارهای بسیار غیرمسئولانه قدرتهای فرامرزی و برخی کشورهای منطقه در قبال سوریه است که باید با عزم راسخ در مقابل آن ایستاد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ادعاهای مطرح شده برای مبارزه با داعش خاطرنشان کردند: ما اطمینان و اعتمادی به صداقت گویندگان این حرف ها نداریم و معتقدیم موضوع داعش و تروریسم باید بوسیله کشورهای منطقه علاج شود.

ایشان سیاست اتحاد ملی و قومی و طائفی دولت جدید عراق را سیاستی کاملاً صحیح خواندند و گفتند: عراق یک واحد جغرافیایی است و تفکیک  شیعه و سنی و عرب و کرد، در عراق بی معنی است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: برخی اطراف قضیه و برخی طوائف هم باید متوجه این موضوع باشند و بدانند که اقدامات خلاف وحدت ملی عراق، به مصلحت این کشور نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای یکی از امتیازات دولت جدید عراق همچون دولت قبلی را، تشکیل دولت براساس آراء مردم و مردم سالاری دانستند و خاطرنشان کردند: برخی نمی خواهند امکان وقوع چنین واقعیتی در عراق و منطقه را قبول کنند اما این اتفاق روی داده است و دولت عراق باید با قدرت از این دستاورد مهم نگهداری کند.

ایشان جوانان عراقی آماده دفاع از کشور را یک ثروت گرانبها برای دولت عراق خواندند و افزودند: در حوادث اخیر همه دیدند که جوانان عراقی در شرایط خطر چگونه جان برکف، وارد میدان شدند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: باید قدر این ثروت عظیم دانسته شود زیرا همین جوانان هستند که در روز نیاز به کمک دولت عراق خواهند آمد.

در این دیدار که آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای حیدرالعبادی نخست وزیر عراق با اظهار خرسندی از اینکه بعد از تشکیل دولت عراق، اولین سفر رسمی وی به خارج، به ایران انجام شده است، گفت: ما از مواضع بسیار خوب جنابعالی و همچنین کمک های جمهوری اسلامی ایران در موضوع داعش و مقابله با تروریست ها، بسیار سپاسگزاریم.

وی داعش و تروریسم را خطری برای همه منطقه دانست و افزود: متأسفانه برخی کشورها متوجه حجم و ابعاد این خطر نیستند و ما معتقدیم که با بصیرت دو ملت ایران و عراق و حمایت علما و هدایت های جنابعالی، می توانیم از این مرحله عبور کنیم و تروریست ها را به عقب برانیم.

نخست وزیر عراق با اشاره به برخی توطئه ها برای ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی، دولت جدید عراق را دولت وحدت ملی خواند و در خصوص روابط ایران و عراق تأکید کرد: ما در این سفر مصمم به گسترش بیش از پیش روابط دو کشور در عرصه های مختلف هستیم.


مجارستان قطار درجه لوکس تا تهران را مورد بهره برداری قرار می دهد.

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:13 ق.ظ

مجارستان قطار درجه لوکس تا تهران را مورد بهره برداری قرار می دهد.

این قطار بین شهر بوادپست و تهران حرکت خواهد کرد و اروپا و آسیا را به هم متصل می کند.

قیمت بلیط دو هفته ای این سفر حدود 14500 دلار می باشد.

نخستین قطار روز چهارشنبه با هفتاد مسافر به سمت تهران حرکت کرده است که مسافران ان از کشورهای مختلف اروپا می باشد. این قطار مسیر 7 هزار کیلومکتری را از کشورهای بلغارستان، رومانی و ترکیه خواهد گذراند تا به تهران برسد.

شرکت گردشگری که این طرح را پیاده کرده است اعلام کرده است تا اخر سال 2014 میلادی چهار سفر گردشی دیگر به ایران از همین مسیر تدارک خواهد دید.
رئیس جمهوری چچن: داعش توسط سرویس های اطلاعاتی غربی مدیریت می شود/

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:12 ق.ظ

رئیس جمهوری چچن: داعش توسط سرویس های اطلاعاتی غربی مدیریت می شود

رمضان قدیروف، رئیس جمهور جمهوری چچن روز سه شنبه گفت که سازمان تروریستی "داعش" توسط سازمان های اطلاعاتی غربی مدیریت می شود.

سرویس مطبوعاتی ریاست جمهوری چچن به نقل از قدیروف گزارش داد: "به دست آوردن پول هر چه بیشتر، هدف این گروه است و آنها دستورات غرب را انجام می دهند و مسلمانان را قصدا می کشند." قدیروف گفت که سازمان های اطلاعاتی غربی به "داعش" کمک می کنند و تمام وسایل لازم را برای آنها تحویل می دهند. قدیروف از ابوبکر البغدادی، رهبر "داعش" خواست که او اعتراف کند که او برای برای سازمان اطلاعاتی آمریکا کار می کند .

قدیروف همچنین گفت که به منظور جلوگیری از رفتن جوانان به صفوف "داعش" در مدارس، دانشگاه ها و در همایش های مختلف جمهوری چچن جلسات آموزشی برگزار می شود. قدیروف از ایده قطع اینترنت در جمهوری چچن حمایت کرد .

گروه تروریستی "داعش" مرتبط با "القاعده" نیروی بزرگ را در زمان جنگ در سوریه به دست آورد. در آنجا "داعش" علیه نیروهای دولتی مبارزه می کرد و "شهرت" یکی از خشن ترین گروه ها را پیدا کرد. چند ماه پیش گروه "داعش" در عراق لسیار فعال شد و در نتیجه ایالات متحده در ماه اوت انجام حملات هوایی به مواضع شبه نظامیان را آغاز کرد
رئیس جمهور ایران از کشورهای منطقه خواست که در مبارزه با "داعش" متحد شوند /

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:11 ق.ظ

رئیس جمهور ایران  از کشورهای منطقه خواست که در مبارزه با "داعش" متحد شوند

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از کشورهای خاورمیانه ای به اتحاد در مبارزه با تهدید های تروریستی گروه "داعش" فرا خواند.

رسانه های محلی روز چهارشنبه این مطلب را گزارش دادند. وی در دیدار با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفت که کشورهای منطقه باید با تروریسم با تلاشهای هماهنگ شده مبارزه و این پدیده را ریشه کن کنند. روحانی تاکید کرد که تهران از بغداد از روز اول حمایت کرد و تا آخر همچنان حمایت خواهد کرد.

ایران یکی از اولین کشورهایی بود که کمک های نظامی را به عراق برای مبارزه با "داعش" فرستاد. اما تهران با هماهنگ کردن اقدامات خود با ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده به شدت مخالف است شک و تردید دارد که هدف واشنگتن فقط مبارزه با تروریسم می باشد .
جعبه های سیاه از محل سقوط هواپیما در فرودگاه "ونوکوا" ضبط شدند /

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:10 ق.ظ

جعبه های سیاه از محل سقوط هواپیما در فرودگاه "ونوکوا" ضبط شدند

"جعبه های سیاه" از محل سقوط هواپیمای فوق سبک در فرودگاه "ونوکوا" مسکو ضبط شدند".

النا کریلوا، رئیس سرویس مطبوعاتی فرودگاه "Vnukovo" این مطلب را گزارش داد. او گفت: "جعبه های سیاه ضبط شدند". به گفته این مقام، کارکنان فرودگاه یادداشت های توضیحی در مورد این حادثه را می نویسند. راننده خودروی برفروب در حالت شوک است و پزشکان از او معاینه می کنند. او آسیب جدی ندیدهه است. هواپیمای فوق سبک " فالکون " در شبگاه روز سه شنبه در فرودگاه پایتخت مسکو "Vnukovo" سق.ط کرد. بر اساس اطلاعات اولیه، چهار نفر کشته شدند. گمان می رود که برخورد با خودروی برفروب در باند برخاست و نشست فرودگاه علت سقوط هواپیما شد .
گره خط لوله ی ترانس کاسپین /

تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-10:08 ق.ظ

گره خط لوله ی ترانس کاسپین

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه ی روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که در مسئله ی مربوط به ساخت خط لوله در دریای خزر ، تلاش هایی برای تحمیل راه حلی از خارج به کشورهای حاشیه ی خزر آشکار می شود.

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه ی روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که در مسئله ی مربوط به ساخت خط لوله در دریای خزر ، تلاش هایی برای تحمیل راه حلی از خارج به کشورهای حاشیه ی خزر آشکار می شود. مشکل چیست؟ چه کسی موافق و چه کسی مخالف است؟

شرق شناس و تحلیل گر سیاسی ولادیمیر ساژین این موضوع را نقد و بررسی می کند.

مسئله مربوط به ارسال گاز به اروپا هموراه با سیاست آمیخته بود. از زمان اتحاد جماهیر شوروی تا به امروز این مسئله اتفاق افتاده است. در حال حاضر روسیه کمی بیشتر از 30 درصد نیاز گاز اروپا را تامین می کند اما در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی این وابستگی به 100 درصد می رسد. نیمی از واردات گاز اروپا از روسیه و از طریق اوکراین است و در نتیجه ارسال گاز همواره به شرایط داخلی و حول این کشور وابسته بود.

ولادیمیر ساژین ادامه میدهد : جستجوی راه های حمل و نقل هیدروکربن ها به اروپا از طریق روسیه از مدت ها پیش آغاز شده است. بحران اوکراین یک بار دیگر بحث و بررسی های مربوط به تنوع منابع ارسال گاز به اروپا را به میدان آورد. و یک بار دیگر دریای خزر با منابع عظیم هیدروکربنی خود در مرکز توجه قرار گرفت.

بر اساس ارزیابی های شرکت نفت و گاز " بریتیش پترولیوم " ثابت شده است که منابع طبیعی گاز در منطقه ی خزر به میزان 145 تریلون متر مکعب و یا 45 درصد از منابع جهانی است. بر طبق پیش بینی های " لوک ایل" تا سال های 2021-24 استخراج گاز طبیعی ممکن است به 270 میلیارد متر مکعب برسد. به عنوان مقایسه استخراج جهانی گاز در سال 2013 ، 3.4 تریلیون متر مکعب بود.

توجه ی ویژه ی اتحادیه ی اروپا به دو کشور دریای خزر یعنی ترکمنستان و آذربایجان است.

ترکمنستان تولید کننده ی برجسته و صادرکننده ی گاز به منطقه است. بر اساس حجم منابع ، این کشور جایگاه چهارم را در جهان دارد ( بر اساس منابع مختلف از 17 تا 25 تریلیون متر مکعب) هر ساله کشور ترکمنستان تقریبا 70 میلیارد متر مکعب گاز استخراج می کند.

منابع ثبت شده ی گاز در آذربایجان 2.6 تریلیون مترمکعب است. استخراج در سال 2013 ، 17.9 میلیارد متر مکعب بوده است. آذربایجان از مدت ها پیش بر ارسال هیدروکربن های خود به اروپا می اندیشد. در ارتباط با این طرح ها ، گاز آذربایجان از طریق خط لوله ی ترانس آتلانتیک و از طریق ترکیه به مرزهای غربی خواهد رفت. سپس از طریق خط لوله ترانس آدریاتیک به یونان ، آلبانی و دریای آدریاتیک پیوسته و در ایتالیا با سیستم توزیع گاز موجود یکی خواهد شد. آغاز بهره برداری از خط لوله گاز برای سال 2019 برنامه ریزی شده است.

در عین حال به عقیده ی اتحادیه ی اروپا برای ایجاد " کریدور انرژی جنوبی اتحادیه ی اروپا" در این سیستم به طور آشکارا گاز ترکمنستان کافی نیست. مذاکرات مربوط به حمل و نقل " سوخت آبی رنگ" از سواحل شرقی دریای خزر به آذربایجان برای اتصال به خط لوله ترانس آتلانتیک ، ترانس آدریاتیک ، از مدت ها پیش جریان دارد. پروژه ی ساخت خط لوله ی 300 کیلومتری در عمق دریای خزر ، برای ارسال منابع انرژی ترکمنستانی به بازار اروپایی خوش بینانه است.

هم در مسکو و هم در تهران این پروژه " زیر آبی" را غیر قانونی قلمداد می کنند. بدون شک ، پروژه ی مذکور منافع اقتصادی ملی روسیه و ایران را تحت تاثیر قرار می دهد. سرگی لاوروف وزیر امور خارجه ی روسیه بیان داشت که مسئله ی ساخت خط لوله ی ترانس کاسپین باید تنها در چهارچوب 5 کشور حاشیه ی خزر یعنی روسیه، آذربایجان، ایران، ترکمنستان و قزاقستان حل و فصل شود ، وی تاکید نمود که این مسئله در چهار چوب کار بر روی کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر حل نشده باقی مانده است.

عشق آباد به نوبه ی خود معتقد است که برای ساخت خط لوله در عمق دریای خزر ، مسئله ای که وضعیت قانونی آن فعلا مشخص نیست ، موافقت آن طرفینی که پروژه به آنها تعلق دارد یعنی آذربایجان و ترکمنستان کافی است. آذربایجان برای عرضه ی سرزمین خود به فرصت های ترانزیتی و زیرساخت برای اجرای پروژه ابراز آمادگی کرده است.

به عقیده ی ساژین خط لوله ی ترانس کاسپین فعلا در انتظار توافق های بعدی آذربایجان ، ترکمنستان و اتحادیه ی اروپا است. در این روزها قرار بود دیدار سه جانبه ای برگزار شود اما به خاطر ترکمنستان لغو شد. وزیر انرژی آذربایجان ناطق علیف بیان داشت : " ما نمی دانیم که دلایل امتناع ترکمنستان از این دیدار چیست اما اقدامات بعدی شرکای خود را در ارتباط با پروژه ی خط لوله ترانس کاسپین انتظار داریم. "

و البته مجبور نشدند که مدت طولانی انتظار بکشند. 20 اکتبر رئیس جمهور ترکمنستان آقای بردی محمدف ، به معاون نخست وزیر دولت آقای خوجامحمدف کار بر روی پروژه ی ساخت خط لوله ترانس کاسپین را پیشنهاد داد ، پروژه ای که به ترکمنستان امکان پیوستن به کردیدور انرژی جنوبی را می دهد تا گاز طبیعی را به اروپا بفرستد. ممکن است که این تصمیم رئیس جمهور ترکمنستان ، عکس العمل متقابلی را از جانب وزیر امور خارجه ی روسیه برانگیزد.

لازم به یادآوری است که پروژه ساخت خط لوله با تحکیم به پنج کشور حاشیه ی خزر برای شکل گیری نهایی سند مربوط به وضعیت حقوقی دریای خزر کار نمی کند. نظرات پنج عضو خزر بسیار متفاوت است.

موضع قزاقستان در خصوص این مسئله مشخص نیست. ایران از یک طرف مخالف خط لوله ترانس کاسپین است و از طرف دیگر حسن روحانی رئیس جمهور ایران از آمادگی تهران برای حمل ونقل گاز ایران به اروپا می گوید. بعید نیست که پس از لغو تحریم ها، ایران به " کریدور انرژی جنوبی" بپیوندد.

ولادیمیر ساژین خاتمه می دهد : وضعیت این کریدور پیچیده و سردرگم است. در اینجا تجارت و منافع اقتصادی در شرایط سیاسی و بلند پروازی های طرفین تلفیق شده اند. شکی نیست که برای باز کردن این گره سخت از طریق راه های دیپلماتیک ، کار دشوار و سختی لازم است تا مصالحه ی قابل قبولی حاصل گردد. بهتر شدن این وضعیت را انتظار کشیده و امیدواریم./
پیام تسلیت دکتر حاج صفر نعیمی رز نماینده مردم بیدار و قدردان آستارا, لوندویل و حومه در مجلس شورای اسلامی در پی درگشت حضرت آیت الله مهدوی کنی
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پیام تسلیت دکتر حاج صفر نعیمی رز نماینده مردم بیدار و قدردان آستارا, لوندویل و حومه در مجلس شورای اسلامی در پی درگشت حضرت آیت الله مهدوی کنی

تاریخ:سه شنبه 29 مهر 1393-08:29 ب.ظ

images[2]
بسم الله الرحمن الرحیم
ارتحال ملکوتی حضرت آیت الله مهدوی کنی، رئیس خبرگان رهبری را بر آقا امام زمان عج ، امام راحل ، مقام معظم رهبری ، اهل بیت ایشان و بر ملت شریف ایران بلاخص اعضای خبرگان رهبری و دولت تدبیر و امید تهذیت و تسلیت عرض می نمایم.
رسول اکرم ( ص ) فرمود: وقتی عالمی فقیه فوت کند در اسلام رخنه و حفره ای ایجاد می شود که هیچ چیزی نمی تواند جای آن را پر کند.
انتشار خبر فقیه مبارز موجب تاثر و تاسف عمیق گردید، ضمن تسلیت و تهذیت فقدان این یار دیرین و مستدام انقلاب از خداوند قادر متعال علو درجات و غفران و رحمت واسعه الهی برای آن عزیز سفر کرده مسئلت می نماییم. ایشان یار دیرین امام و رهبری بودند، ایشان مجتهد مبارز نستوه و خستگی ناپذیر، باتقوا، پرهیزکار، ساده زیست فرهیخته و دانشمند بودند، ایشان از حیات تا مماتش یکرنگ مانده و مدافع حریم ولایت، نظام و رهبری بودند. او فی الواقع دریافته بودند که مسئولیت و ریاست میدان آزمایش است، به همین علت داشتن مسئولیت برایش مهم نبود، او مبارزی ولایت مدار و بصیر بود، تاثیر نفسش برای علما و روحانیت بیشتر بود، یاوری صدیق برای امام، نظام و رهبری بود، نقشی مهم در تثبیت اسلام اصیل داشت، بزرگ قوم بود و هیچگاه از امام و خط امام فاصله نگرفت و حامی امام و رهبری بود و از همه مهمتر اینکه ایشان عضو هیئت امنای انقلاب اسلامی بود. آیت الله مهدوی کنی محور وحدت و ولایت مداری بود، با این اوصاف خلا وجود ایشان مصیبت بزرگی برای کشور است. امیدواریم با تدابیر الهی گونه و اندیشمندانۀ مقام معظم رهبری این خلا حسب صلاحدید معظم له پوشش داده شود.
والسلام علیکم و رحمه اله و برکاته
دکتر حاج صفر نعیمی رز
نماینده مردم بیدار و قدردان آستارا، لوندویل و حومه
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی
81045716-5502380[1]+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم مهر 1393ساعت 20:26  توسط پایگاه اطلاع رسانی دكتر صفر نعیمی   |  نظر بدهید
حولات خوبی در سطح ملی و بین‌المللی از نظر رصد اطلاعاتی برای این وزارتخانه رخ داده که جای تقدیر و تشکر دارد و قریب به اتفاق مسئولان داخلی کشور نیز به این مهم رسیده‌اند.
476221705629898633361[1]
سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت با اشاره به فضاسازی برخی جریان‌های سیاسی علیه دولت روحانی، گفت: اظهار تاسف در ارتباط با ارزیابی کابینه دولت آقای روحانی دارم. چون در هر دولتی این ارزیابی بعد از گذشت ۷ الی ۸ سال انجام می‌شود ولی اکنون این ارزیابی‌ها درباره کابینه دولت روحانی بعد از گذشت یک سال و چند ماه صورت می‌گیرد که این کمال بی‌انصافی است. در طول مدت ریاست جمهوری آقای روحانی اتفاقات نادری رخ داده که امیدوار کننده است. اما عده‌ای نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند.

دکتر حاج صفر نعیمی رز با اشاره به سخنان اخیر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی درباره خط مشی وزارت اطلاعات در نحوه برخورد با مردم و افراد، تصریح کرد: از نکات مهم و درخور توجه این دولت وزارت اطلاعات است. از زمانی که آقای علوی مسئولیت وزارت اطلاعات را بر عهده گرفته‌اند هم باعث رحمت بر این وزارت خانه و هم باعث توفیق برای این کشور که حاصل خون پاک شهداست شده‌اند.

به گفتهٔ نعیمی‌رز، تحولات خوبی در سطح ملی و بین‌المللی از نظر رصد اطلاعاتی برای این وزارتخانه رخ داده که جای تقدیر و تشکر دارد و قریب به اتفاق مسئولان داخلی کشور نیز به این مهم رسیده‌اند.

سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت در ادامه خطاب به مانع تراشی برخی جریان‌های سیاسی بر سر راه دولت تدبیر و امید، تاکید کرد: متاسفانه یک عده از افراد هستند که شغلشان نق زدن است و هیچ وقت دست از این کار برنمی‌دارند و اجازه هم نمی‌دهند که کسی مقابل آنان ایستادگی کند.

وی ادامه داد: واقعیتی که وجود دارد یک عده هستند که دنبال ایجاد مشکل و مانع برای دولت هستند و نمی‌خواهند موفقیت دولت را ببینند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

افتتاح اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندر آستارا

تاریخ:سه شنبه 29 مهر 1393-08:06 ب.ظ

با حضور مدیركل اوقاف استان ، امام جمعه ، فرماندار ، جمعی از مسئولین و هیئت امناء بقاع متبركه شهرستان  آستارا برگزار و آقای جمشید مهدوی بعنوان سرپرست این اداره منصوب شد.و ساختمان جدید این اداره افتتاح گردید.

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا قبل ظهر  ساعت 11 صبح دوشنبه در  تاسیس و شروع بكار  اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندر  آستارا گفت: با انجام پیگیری های لازم تاسیس اداره اوقاف و امور خیریه که از مطالبات بحق مردم بود ، در شهرستانبندر  آستارا راه اندازی شد.

فرماندار آستارا در ادامه افزود : خیلی خوشحالیم كه امروز برای اولین بار در تاریخ آستارا  اداره اوقاف و امور خیرییه در شهرستان بندر آستارا افتتاح و راه اندازی مس شود.

مهندس سیروس شفقی گفت : راه اندازی اداره اوقاف به نیکی می تواند در تقویت و اعتلای سطح کیفی برنامه های دینی و قرآنی شهرستان مثمر ثمر باشد.

نماینده عالی دولت در شهرستان مرزی آستارا گفت : آستارا را پیشانی نظام  می باشد و خواستار اتمام پروژه حرم مطهر امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) بندر آستارا شد.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا عصر دوشنبه در آیین گفت: تاسیس اداره اوقاف برای اولین بار در تاریخ آستارا را تبریك می گوییم و این را به فال نیك می گیریم.

امام جمعه آستارا افزود :فرهنگ وقف چندان در آستارا شناخته شده نیست که امید داریم با راه اندازی این اداره شاهد موقوفات بسیاری در این شهرستان باشیم.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ وقف نیازمند مشارکت علما و نهادهای مرتبط فرهنگی با اداره اوقاف است ، افزود: جاری شدن فرهنگ وقف کارکردهای مثمر ثمر زیادی را در جامعه به همراه دارد.

وی تاكید كرد : بایستی این فرهنگ در آستارا بیش از پیش نهادینه شود چرا که مردم این شهرستان مرزی مردمی خیر و نوعدوست هستند.

امام جمعه  بندر آستارا اگفت : آستان قدس امام زادگان به عنوان قطب های فرهنگی در سطح کشور می باشد  و تاكید نمود : آستان قدس امام زادگان ابراهیم و قاسم بندر آستارا  از ظرفیت های مهم ادارات اوقاف و امور خیریه هستند که بایستی قابلیت های این بقاع متبرکه به درستی معرفی شود.

حجت الاسلام حافظ نیا  در ادامه افزود : انتظار داریم با راه اندازی اداره اوقاف در شهرستان آستارا  پروژه حرم امام زادگان  آستارا روند تکمیلی خود را به سرعت طی بکند.

امام جمعه آستارا در  خاتمه افزود : خواستار شفاف سازی درآمدهای امام زادگان و موقوفات ثبت شده شهرستان بندر  آستارا شد.
 

 حجت الاسلام ولی عادلی قبل ظهر ساعت 11صبح دوشنبه در آیین معرفی سرپرست اداره تازه تاسیس اوقاف و امور خیریه آستارا گفت :۱۱ هزار گیلانی در رشته های مختلف حفظ قرآن در سال جاری شرکت کردند.

وی ادامه داد: در برنامه های تربیت حافظان قرآن، مردان و زنان دیندار گیلانی در سال جاری حضور پررنگی داشته اند.

 حجت الاسلام ولی عادلی با اشاره به اینکه برگزاری کلاس های قرآن در بقاع متبرکه از اهمیت و ارزش فوق العاده ای برخوردار است ، اضافه کرد: شرکت کنندگان در یک فضای معنوی خاصی به حفظ قرآن می پردازند.

وی  در ادامه ثبت و ساماندهی موقافات و نیز امام زادگان و بقاع متبرکه را در سیستم هوشمند اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از جمله توفیقات این نهاد خواند و اظهار کرد: با انجام امور فرهنگی در سطوح مختلف شاهد رشد موقوفات در استان گیلان بوده ایم.

 حجت الاسلام ولی عادلی  اضافه نمود : آمار موقوفات و بقاع متبرکه در شهرستان آستارا چندان چشمگیر نیست به طوری که تاکنون شش موقوفه و ۷۰ رقبه وقفی در آستارا به ثبت رسیده است.

 حجت الاسلام ولی عادلی ادامه داد : آستان قدس  امام زادگان ابرهیم و قاسم(ع) آستارا و نیز بقعه موجود در روستای چلوند این شهرستان در فهرست بقاع متبرکه استان گیلان به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در ادامه با تقدیر از فرماندار آستارا به منظور اختصاص ۲۰۰ میلیون ریال برای تجهیز و تعمیر اداره اواقاف و امور خیریه این شهرستان بیان کرد: امید داریم با کمک ها و مساعدت های علما و چهره های شاخص فرهنگی شاهد رشد موقوفات و نیز توسعه بیش از پیبش اداره اوقاف و امورخیریه در بندر آستارا باشیم.

 حجت الاسلام ولی عادلی تاكید نمود : از محل درآمد موقوفات می توان به بیماران خاص ، افراد نیازمند و نیز به منظور توسعه برنامه های فرهنگی اختصاص داد.

در این مراسم  مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان 'جمشید مهدوی' به عنوان سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آستارا معرفی كرد

به گزارش تارك خزر : این برای اولین بار در تاریخ آستارا می باشد كه اداره در آستارا تاسیس می شود و قبلا امور اوقاف آستارا تحت پوشش اداره اوقاف شهرستان تالش بود..

  

 
 
 
 
 

 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

این «اعتدال» است یا «انفعال» آقای روحانی؟!

تاریخ:سه شنبه 29 مهر 1393-02:50 ب.ظ

نامه‌های سرگشاده، علنی، بی پرده یا ...


ادامه مطلب


پارازیت‌ها باید بجا و به موقع ارسال شوند!


ادامه مطلب


این «اعتدال» است یا «انفعال» آقای روحانی؟!


ادامه مطلب


سعید حجاریان: ضاربانم را حلال کردم

سعید حجاریان سال پس ازترور می گوید مشکل اول من گفتار است ومشکل دوم نوشتار: نمی توانم قلم دستم بگیرم، تایپ هم نمی توانم بکنم. دستم رعشه دارد ونمی توانم روی کیبورد کامپیوتر کلیک کنم.

سعید حجاریان: ضاربانم را حلال کردم
وی درگفتگو با شماره اخیر دربیان مشکلات پس ازترور افزود: فقط با قلم خیلی درشت می توانم یکی دوصفحه بنویسم . برای همین کار کردن و خواندن ونوشتن برایم خیلی سخت است، اما چون به اصلاحات امید دارم، تحقق آن نیروی محرک وانگیزه ام برای کارکردن است .حجاریان دراین گفتگومی گوید که ضاربان خود را حلال کرده است . «یکی ازآنها که اسلحه ماکاروف را (برای ترور من) تهیه کرده بود وقتی می خواست به سفرحج برود، آمده بود از من حلالیت بطلید. من ندیدمش اما حلالش کردم وگفتم بگویید برود حج. بقیه هم نیایند بهتراست، حلال

گزیده هایی ازاظهارات حجاریان دراین گفتگو درپی آمده است.

** دولت روحاتی حتما به نفع اصلاح طلب ها هست . فضا را بازکرده وبرای ما بهترکرده است . دوره سخت تمام شده واصلاح طلب ها توقع بیشتری ازروحانی ندارند.

** فعلا' درفیلم ، موسیقی و تئاتر فضا کمی با نشاط تر و بازتر و مجلات تازه هم منتشرشده و بعید است که فضا دوباره مثل گذشته شود.

**روحانی می خواهد بایستد و تا حدی برش این کار را هم دارد. روحانی خیلی کارکرده تا حالا وتوانش همین قدر بوده است.

** به کتاب های من که پنج سال است درارشاد مانده هنوزه مجوز نداده اند. حتی یک نفرکه کتابش را به من تقدیم کرده گفتنند صفحه تقدیم را بردارید تا مجوزبدهیم.

یک کتاب هم با آقای ملکیان نوشتیم ... مدت ها درارشاد ماند تا این که به ناشرگفتم بخش های مربوط به من رادربیاورد تا حداقل بخش های آقای ملکیان مجوزچاپ بگیرد و همین طور شد نمی دانم چرا این همه با من لج هستند.

** مشکلات زیادی وجود دارد که ریشه در زمان احمدی نژاد دارد و باید رو شود . روکردن این مشکلات واقدامات انجام شده کمک به دولت است.

** پس ازترور، مدتی محافظ داشتم اما درزمان احمدی نژاد گفتند که حجاریان امنیت کامل دارد و محافظ نمی خواهد، البته برای من هم بهتر شد. من جا و امکانات برای محافظ ندارم. دیگر هم بعید است من رابزنند، کسی به من کارندارد.

** مقصود من از اختیار انحلال مجلس توسط رییس جمهوری این بود که اگر زمانی قرار باشد، قانون اساسی تغییر کند، باید ترتیبی فراهم کنند که رییس جمهور هم بتواند مجلس را منحل کند و انتخابات زود هنگام برگزارکند، تا مردم مجددا' رای دهند و سیستمی هماهنگ پدید آورند که کشور مدام درچرخه اختلاف میان دولت ومجلس گرفتار نباشد.اظهارات نسرین ستوده درپی محكومیتش


ادامه مطلب


سخنگوی قوه قضاییه: عاملانش به اشد مجازات می‌رسند اسیدپاشی‌های اصفهان اقدامی ناجوانمردانه است


ادامه مطلب


خودروی شخصی، دیگر حریم خصوصی نیست!


ادامه مطلب


در آن سال‌ها به جای مراقبت از فساد اقتصادی، مراقب رفت و آمد اصلاح‌طلبان بودند!


ادامه مطلب


انسجام‌ اصلاح‌طلبان با محوریت‌ خاتمی


ادامه مطلب


احمدی‌نژاد: می‌توانم مجلس را بدست گیرم ادعایی درباره اظهارات تازه احمدی‌نژاد


ادامه مطلب


سیدمحمد خاتمی: آزادی زندانیان سیاسی هیچ وقت دیر نیست


ادامه مطلب


هاشمی: اولین مخالف احمدی‌نژاد بودم و تا آخر ایستادم

هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با شماره اخیر نشریه «اندیشه پویا» ناگفته هایی از دوران احمدی نژاد را مطرح کرد و گفت، اولین نفری بودم که مخالفت کردم و تا آخر ایستادم.ی در این مصاحبه گفت که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ثابت شد، آنچه مردم اراده کنند، می شود.

اولین مخالف احمدی‌نژاد بودم و تا آخر ایستادم
هاشمی دو نکته را که پس از انتخابات در دیدار با روحانی مطرح کرده است، بیان کرد.
** در هشت سال دولت نهم و دهم شرایط نه برای من بلکه برای بسیاری از مردم و نظام سخت بود، چون دو دوره رییس جمهوری و چند دوره در مجلس بودم و با جزییات مسائل و ساختار آشنا بودم، می دیدم که بنای عظیم انقلاب که با زحمت، فداکاری و خون جوانان بنا شده چگونه دارد می ریزد... کسانی آمده بودند که شاید با حسن نیت ولی سوء مدیریت داشتند همه چیز را خراب می کردند. واقعاً روزانه و خیلی روشن می دیدم که هر تصمیم آنها غیرکارشناسانه و به ضرر نظام، مردم و کشور است.

** آیا تا به حال بررسی شد که چرا پس از انتخابات سال 1384 که به قول بعضی ها مردم از حضور من در سیاست خسته شدند در اولین انتخابات پس از آن (انتخابات دوره چهارم مجلس خبرگان) بین آیات و حجج اسلام مردم رأی معنی داری به من دادند؟ پس از تقاضای آیات عظام و علمای اعلام و مسوولین نظام شرکتم در انتخابات را به عدم دخالت نهادهای خاص مشروط کرده بودم. وقتی آتش توپخانه تخریب گران خاموش شد، مردم براساس شناخت قبلی رأی دادند. آن نهادها که به نفع من تبلیغ نمی کردند، فقط جلوی دخالت آنها در مراحل مختلف انتخابات گرفته شد.

** در هر انتخاباتی اگر اصرار مردم، نخبگان و حتی علما و مراجع قم و نجف نبود نمی آمدم
** آقای خاتمی که آقای احمدی نژاد را نیاورد. همان گونه که من آقای خاتمی را نیاوردم. کاری که من در آن مقطع (انتخابات سال 1376) کردم این بود که جلوی تقلب را گرفتم. تاکید من در برخورد با تقلب انتخاباتی آن چنان تاثیر داشت که بعدها تندروهای جریان مخالف خاتمی در انتقادهایی از من صراحتاً می گفتند که سخنرانی های آقای هاشمی در خطبه نماز جمعه و حضور ایشان در ستاد انتخابات وزارت کشور جلوی تقلب را گرفت. راست می گویند چون در وزارت کشور به دست اندرکاران انتخابات گفتم مجازات کوچک ترین تقلب خیلی شدید خواهد بود.

** (در دولت نهم و دهم) در یک جلسه دو ساعته در هر استانی که می رفتند بیش از 150 طرح و مصوبه داشتند. در ظاهر آن مصوبات لطف به مردم آن استان ها بود ولی در حقیقت ظلم به آنها بود چون اولا امیدوار و سپس ناامید می شدند. ثانیا طرح های بدون پشتوانه های کارشناسی دوامی ندارد ثالثا اکثر قریب به اتفاق آن طرح ها فقط روی کاغذ بودند و یا کلنگ عملیات اجرایی آنها به زمین می خورد و به همان شکل باقی می ماند. همین الان یکی از مشکلات دولت آقای روحانی هزاران طرح غیر توجیهی و نیمه تمام و وجود افراد غیرکارشناس در جایگاه های اجرایی است... به سیاست های کلی که رهبری ناظر آن بودند و می بایست اجرا می شدند، توجهی نمی کردند و اصلا رسما اعلام می کردند که مخالف تصمیمات مجمع تشخیص مصلحت هستند... کار به جایی رسیده بود که دروغ، تهمت توهین، غیبت و بالاتر از همه ریا برای دولت فراگیر شده بود. سیاست خارجی هم به جای عقلانیت متکی به شعار بود که عواقب آن را دیدید. در سیاست خارجی منافع باندی و شعاری را بر منافع ملی ترجیح می دادند.

** (در دوران دولت احمدی نژاد) من به دعوت ملک عبدالله برای شرکت در کنفرانس گفت و گوی ادیان به مکه رفتم و درخلال سفر تفاهمات خوبی برای کم کردن اختلافات داشتیم... وقتی برگشتیم ناگهان وزیر خارجه دولت احمدی نژاد اعلام کرد که از اقای ری شهری که نماینده ولی فقیه در سازمان حج بود در فرودگاه جده انگشت نگاری شد و به ایشان توهین کردند. من موضوع را از خود آقای ری شهری پرسیدم و گفت اصلا چنین چیزی نبود. خود ایشان به آقای متکی زنگ زد که چرا چنین خبری را پخش کرده اید؟ در جواب گفت: تحت فشار بودم که چنین خبری را بسازم و بگویم. مصالح جهان اسلام و منافع کشور را فدای اختلافات سیاسی خویش کردند و پس از آن دیدید که عربستان چه رویکردی با ایران داشت و چه ضررهایی که به خاطر این تخاصم ساختگی متوجه جهان اسلام مخصوصا کشورهای اسلامی در منطقه شد.

** در اولین دیدار با دکتر روحانی که رییس جمهور شده بود، دو نکته را به ایشان گفتم. اول اینکه کسی را برای وزارت و مسوولیت های دیگر به شما پیشنهاد نمی کنم و اگر در انتخاب اشخاص از من مشورت بخواهید، نظراتم را می گویم. دوم اینکه اگر در موردی انتقادی ببینم، می گویم.

** در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ثابت شد که آنچه مردم اراده کنند، می شود. شرط آن احترام به آزادی و آرای آنان است. در انتخابات اخیر رهبری تعبیری درباره حق الناس بودن رأی مردم داشتند... از طرفی چون ولی فقیه گفتند یک حکم شرعی است از طرف دیگر یک اصل اسلامی و انسانی و منطبق با استانداردهای دموکراسی دنیا است که حق را به اکثریت می دهد. با توجه به این اصل کسی حق ندارد با هر توجیهی در مقدمات انتخابات دخالت کند. یعنی نباید کسی را بدون دلیل رد صلاحتی کنیم. حق نداریم از ابزار حکومتی برای رأی آوردن یا نیاوردن کسی استفاده کنیم. نمی توان حق الناس را ظالمانه سلب کرد. در تبلیغات باید عادلانه رفتار شود. در شمردن آرا باید حق رعایت شود. این شرطها، شرط های رعایت حق الناس است و باید مراعات شان کنیم.

** اخیرا رهبری دو جمله گفتند که هر دو می تواند خط آینده را ترسیم کند. یکی اینکه «رأی مردم حق الناس است» که معنایش سلامت و آزادی همه انتخابات در جمهوری اسلامی است. جمله دیگر اینکه «عمیقا به اعتدال اعتقاد دارم» اگر حق الناس بودن رأی مردم پایه باشد و اعتدال روش کارهای ما باشد بهترین فضا برای سیاست داخلی به وجود می آید.مطهری درباره حصر به آیت‌الله جنتی نامه نوشت

علی مطهری در نامه سرگشاده‌ای به آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان با اشاره به سخنان اخیر وی در یک برنامه تلویزیونی، «حصر شبیه حبس» موسوی و کروبی را فاقد توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی و خلاف اصول متعدد قانون اساسی دانست.

مطهری درباره حصر به آیت‌الله جنتی نامه نوشت
نماینده تهران در مجلس در این نامه عنوان کرده که تا زمانی که عملکرد دو طرف حوادث سال 88 در دادگاهی صالح رسیدگی و نتیجه اعلام نشود وجدان جامعه آرام نمی‌گیرد. متن این نامه که مطهری آن را در اختیار درد نیوز قرار داده، به شرح زیر است:

آیت الله جنتی دامت برکاته
دبیر محترم شورای نگهبان
با اهداء سلام، در برنامه شناسنامه مورخ 93.7.25 شبکه 3 سیما مطالبی در خصوص آقایان موسوی و کروبی فرمودید که اگر آنها محبوس نبودند و علیه شما شکایت می‌کردند بعید بود که پاسخ قانع‌کننده‌ای برای دادگاه صالح می‌داشتید. فرموده‌اید «حرکت آنها با حمایت و پشتیبانی جدی آمریکا و اسرائیل بوده است.»

این که پس از برخورد خشونت‌آمیز با یک اعتراض آرام مدنی و تبدیل آن به یک بحران، آمریکا و اسرائیل از معترضان حمایت کرده‌ باشند، دلیل بر این نمی‌شود که آن حرکت از ابتدا با حمایت و پشتیبانی آنها انجام شده است. جناب عالی هم اگر به رویه‌ای در جمهوری اسلامی اعتراض کنید آنها پشت سر شما قرار می‌گیرند. آنها همیشه در فکر استفاده از فرصت‌ها برای براندازی نظام جمهوری اسلامی بوده و هستند، همان طور که ما از بحران‌های اجتماعی و اقتصادی که در غرب پدید می‌آید به نفع خود و در جهت تضعیف آنها استفاده می‌کنیم.

فرموده‌اید: «مسئله، براندازی نظام بود به اسم تقلب.» سؤال می‌کنم اگر مردمی بعد از یک انتخابات به نتیجه آن اعتراض داشتند و احساس کردند که مسئولان با برگزاری جشن ملی برای پیروز انتخابات مسئله را تمام شده تلقی کرده‌اند، چگونه باید رفتار کنند که متهم به براندازی نشوند؟ آنها راه‌پیمایی آرام میلیونی انجام دادند، اما این که چگونه پایان آن به خشونت کشیده شد معلوم نیست و مورد مناقشه است.

فرموده‌اید: «اگر بنا به محاکمه اینها بود هیچ قاضی عادل و آگاهی جز حکم اعدام برای آنها صادر نمی‌کرد.» اولا چرا بنا به محاکمه اینها نیست؟ چرا این قدر از محاکمه اینها هراس دارید؟ آیا جز این است که نگران روشن شدن برخی حقایق هستید و تبلیغات چندساله نقش بر آب خواهد شد؟ ثانیا جناب‌عالی بدون آنکه دفاعیات آنها را بشنوید برایشان حکم اعدام صادر کرده‌اید. آیا این امر عدالت شما را زیر سؤال نمی‌برد و مخل عضویت شما در شورای نگهبان نیست؟ اکنون که آنها اصرار به محاکمه خود دارند چرا آنها را محاکمه نمی‌کنید و علاقه‌مند به حصر شبیه حبس هستید که توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی ندارد و خلاف اصول متعدد قانون اساسی است.

جالب‌تر این است که آقایان موسوی و کروبی را با موسولینی دیکتاتور و فاشیست ایتالیا قیاس کرده‌اید که همان طور که موسولینی را بدون محاکمه و فقط با شناختن او اعدام کردند، اینها نیز باید بدون محاکمه اعدام شوند. قطع‌نظر از این قیاس مضحک که «از قیاسش خنده آمد خلق را» اساسا مگر معیار قضاوت ما عدالت نیست؟ و آیا الگوی عمل و رفتار ما در حکومت، پیغمبر اسلام و علی علیه‌السلام هستند یا فلان قاضی ایتالیا؟ شما که همه کارهای غربی‌ها را رد می‌کنید چطور این جا طرفدار آنها شده‌اید؟! آیا جز این است که به مذاق و روحیه شما خوش آمده است؟ و این یعنی خلل در عدالت ما.

فرمودید در ماه‌های اول پیروزی انقلاب به امر شهید مطهری برای قضاوت به خوزستان رفتم. امیدوارم در آن دوره این گونه قضاوت نکرده باشید. درباره رفتار برخی اعضای شورای نگهبان در انتخابات سال 88 که از کاندیدای خاص حمایت کردند و برخی انتقاد کرده‌اند، فرموده‌اید «این یک مغالطه است، ‌مهم این است که این طرفداری خود را در رأی خویش اثر ندهند.» اما از یک نکته غفلت ورزیده‌اید و آن این که این گونه اعلام حمایت‌ها اعتماد مردم و کاندیداها به قاضی و داور را به شدت کاهش می‌دهد و حتی صلاحیت او را زیر سؤال می برد اگرچه او تمایل قلبی‌اش را در رأی خود دخالت ندهد، اتفاقی که در سال 88 افتاد.

در پایان به عرض می‌رسانم که انتقادات اینجانب به سخنان امثال جناب‌عالی به این معنی نیست که آن دو محصور را مبرّا از خطا می‌دانم، بلکه مسئله، اجرای عدالت است که قُتل امیرالمؤمنین لشدة عدله، و الحق القدیم لایبطله شیء، و تا زمانی که عملکرد دو طرف فتنه سال 88 در دادگاه صالح رسیدگی و نتیجه اعلام نشود وجدان جامعه آرام نمی‌گیرد، و اگر به قول شما بنا بر عدم محاکمه است پس هیچ یک از دو طرف نباید در حصر باشند و البته آنها پس از آزادی، مصالح کشور و انقلاب را رعایت خواهند کرد. مسئله، فراتر از این دو نفر، اصلاح یک رویه براساس عدالت است. امیدوارم حضرت‌عالی به جای کوبیدن بر طبل اختلاف،‌ به حل این معضل که آینده انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند کمک نمایید. با تقدیم احترام
علی مطهریدر قانون واژه‌ای به اسم «حصر» نداریم

یک حقوق‌دان درباره اظهارنظرهای اخیر برخی افراد درباره پرونده «حصر» و حوادث سال ۸۸، گفت: حتی اگر فرض را بر این بگیریم که حصر متهمان سال ۸۸ از طرف نهادی صورت گرفته، این افراد سخنگوی این نهاد نیستند که درباره ادامه آن یا کیفیت آن بتوانند اظهارنظر کنند.


نعمت احمدی با اشاره به سخنان آیت الله احمد جنتی در برنامه شناسنامه حول مباحث سال ۸۸ و ادامه روند حصر، گفت: برابر اصل ۹۱ قانون اساسی کشور شورای نگهبان وظایفی دارد که یکی از آن‌ها، نگهبانی و پاسداشت از قانون اساسی است. لذا آقای جنتی اگر به عنوان دبیر شورای نگهبان چنین فرمایشاتی را فرموده‌اند، توصیه می‌کنم به ایشان که به عنوان فرد پاسدار قانون اساسی متوجه چند اصل قانون اساسی باشد.

این وکیل دادگستری در ادامه به توصیف چند بند از این اصول قانونی اساسی پرداخت و افزود: فقط دادگاه‌های دادگستری مجاز به صدور حکم هستند که البته نیاز به رعایت تشریفات قانونی هستند. لذا ایشان با کدام اختیار حکم صادر کرده یا اعلام کرده‌اند که آقایان موسوی و کروبی محکوم به اعدام هستند. این حقوقدان ادامه داد: دوم آنکه اصل بر برائت است. یعنی همه مبرا هستند مگر آنکه حکمی علیه کسی صادر شود. سوم آنکه حدودا صحبت‌های آقای جنتی با ۶ اصل قانونی اساسی در تعارض است. نمی‌شود که به این راحتی بدون محاکمه، افراد را محکوم کنیم یا حکمی علیه‌شان صادر کنیم. مضاف بر اینکه صدور حکم از اقتضائات قوه قضاییه است.

احمدی با بیان اینکه سخنان آقای جنتی اقتضا می‌کند تا مباحث حقوقی پرونده حصر آقایان موسوی و کروبی بهتر تشریح شود، اعلام کرد: مجازاتی به عنوان «حصر» در قانون اساسی نداریم. اگر بنده حقوق‌دان هستم و کار وکالت انجام داده‌ام، صراحتا اعلام می‌کنم که چنین چیزی در قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی چه حالا و چه قبل از انقلاب، واژه‌ای به اسم «حصر» نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که چندی پیش آقای مطهری طی نامه‌ای مجازات حصر فقط منحصر به شرایط ویژه و محدود زمانی دانسته است، تاکید کرد: آقای مطهری چنین حرفی را از خودشان مطرح کرده‌اند. چنین چیزی ولو با ذکر محدودیت زمانی نیز وجود ندارد. البته در قانون از «اقامت اجباری» صحبت شده ولی همین «اقامت اجباری» با «حصر» متفاوت است.

این وکیل دادگستری با تاکید براینکه ادعای برخی جریان‌های سیاسی تندرو مبنی بر ادامه حصر و همچنین اعدام متهمان حوادث سال ۸۸ خلاف قانون است، افزود: آقای جنتی اگر چنین مساله را مطرح نموده‌اند نمی‌توانند به عنوان دبیر شورای نگهبان یا امام جمعه موقت تهران آن را بیان کنند بلکه به عنوان یک شهروند یا به عنوان شخص حضرت آیت الله احمدی جنتی می‌توانند اظهار نظر کنند چون جایگاه حقوقی ایشان چنین مجوزی را برای رسیدگی به پرونده حصر نمی‌دهد.

احمدی در ادامه خاطرنشان کرد: حتی اگر فرض را بر این بگیریم که حصر متهمان سال ۸۸ از طرف نهادی صورت گرفته آقای جنتی و برخی دیگر از افراد سخنگوی این نهاد نیستندکه درباره ادامه آن یا کیفیت آن بتوانند اظهار نظر کنند. مصاف براینکه در سخنان برخی افراد اشاره‌های تلویحی نسبت به برخی افراد حول حوادث سال ۸۸ می‌شود که از نظر قوه قضاییه مجرم شناخته نشده‌اند. طرح چنین شبهاتی، این منظور را می‌رساند که قوه قضاییه در تشخیص این جرائم ناتوان یا قاصر بوده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پیام تسلیت اا دارستانی مدیر مسئول درد نیوز بمناسبت رحلت آیت الله مهدوی كنی

تاریخ:سه شنبه 29 مهر 1393-01:05 ب.ظ

پیام تسلیت  اا دارستانی مدیر مسئول درد نیوز  بمناسبت رحلت آیت الله مهدوی كنی

رحلت حضرت آیت الله محمدرضا مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، حوزه‌های علمیه و  و مردم مسلمان ایران  خانواده  مرحوم، جامعه روحانیت  تسلیت  می گوییم.

 اسماعیل اسدی دارستانی مدیر مسئول رو زنامه الكترونیكی درد نیوز dardnews.ir

 سوابق این بزرگوار :

یار دیرین حضرت امام و رهبر انقلاب، عصر روز چهار‌شنبه ۱۴ خرداد پس از شرکت در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، در منزل خود دچار حمله قلبی شده و پس از انتقال به بیمارستان به کُما رفت.

آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی سال ۱۳۱۰ در روستای کن از توابع تهران به دنیا آمد.

وی ریاست مجلس خبرگان رهبری و دبیرکلی جامعه روحانیت مبارز را بر عهده داشت و رئیس دانشگاه امام صادق (ع) و استاد درس اخلاق اسلامی این دانشگاه بود.

آیت‌الله مهدوی‌کنی پس از انقلاب یکی از ۵ روحانی‌ای بود که هسته اصلی شورای انقلاب را تشکیل دادند و پس از انقلاب نیز وزیر کشور دولت‌های شورای انقلاب، شهید رجایی و شهید باهنر بود. ایشان در پی فاجعه ۸ شهریور ۶۰ و ترور شهیدان رجایی و باهنر، به عنوان نخست‌وزیر موقت منصوب شد.

کتاب‌های «نقطه‌های آغاز در اخلاق عملی»، «اصول و مبانی اقتصاد اسلامی در قرآن»، «بیست گفتار» و «شرح دعای افتتاح» از جمله آثار مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی (ره) است. همچنین خاطرات وی نیز توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده‌ است.

آیت‌الله مهدوی کنی پس از پیروزی انقلاب سمت‌های مختلفی از جمله:

ـ عضویت در حلقه اولیه شورای انقلاب از طرف حضرت امام خمینی

ـ عضویت در کمیته استقبال از حضرت امام

ـ سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی (به عنوان اولین نهاد انقلابی مسلح برای حفظ انقلاب به پیشنهاد شهید مطهری و دستور امام خمینی)

ـ عضویت به عنوان فقیه در شورای نگهبان قانون اساسی (دو مرتبه)

ـ نمایندگی امام خمینی در هیات حل اختلاف مسؤولان نظام و چندین ماموریت مشابه در حوادث مهم دوران انقلاب

ـ وزارت کشور در کابینه‌های رجایی و باهنر

ـ نخست‌وزیر موقت پس از ترور محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر

ـ عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی به حکم امام خمینی

ـ عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به حکم حضرت امام خمینی و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

ـ مسؤولیت ستاد کمک‌رسانی به مردم مناطق بمباران‌شده

ـ عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی

ـ ریاست مرکز رسیدگی به امور مساجد

ـ عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ و عضویت مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم تهران و ریاست مجلس خبرگان را بر عهده داشته است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اسیدپاشی؛ ترس این روزهای زنان اصفهانی

تاریخ:دوشنبه 28 مهر 1393-06:28 ب.ظ

اسفندماه سال ۱۳۹۰ بود که با فرمان رهبری «شورای عالی فضای مجازی» تشکیل شد و رئیس جمهور وقت به عنوان رئیس این شورا مسئول تشکیل «مرکز ملی فضای مجازی» برای نظارت کامل و دقیق و استفاده از فرصت ها و مقابله با تهدیدهای فضای مجازی شد. از آن سال تاکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی فراز و فرودهای زیادی داشته؛ اما مهمترین نکته ای که درباره این شورا به چشم می آید این است که عملکرد آن همواره تحت تاثیر نوع رابطه اش با دولت بوده است.

این روزها خبر اختلافات شورای عالی فضای مجازی با وزارت ارتباطات و رئیس جمهور به یکی از اخبار داغ محافل خبری تبدیل شده است. ماجرا از آنجایی شروع شد که احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به عدم برگزاری جلسات این شورا معترض شد و از روسای قوا هم به خاطر عدم اقدام برای تشکیل این جلسات طبق آئین نامه به جای رئیس جمهور گله کرد.

حالا نوبت پاسخگویی دبیر شورا و وزیر ارتباطات به عنوان سرپرست دبیرخانه، به افکارعمومی بود. اما آنچه این میان دیده شد فقط پاس کاری مقصر بین این دو و بهانه تراشی برای این تاخیر ۴ماهه بود. پاسخ اول از سمت محمود واعظی وزیر ارتباطات داده شد. او گفت که رئیس جمهور خواستار تغییراتی در دستور جلسه شورا شده؛ ولی شورا تاکنون برای این تغییرات اقدامی نکرده است.

درمقابل محمدحسن انتظاری هم که در بهمن ماه ۹۲ در یکی از معدود جلسات شورا توسط حسن روحانی به دبیری شورای عالی فضای مجازی و ریاست مرکز ملی فضای مجازی منصوب شده بود، مدعی است که طبق نظر رئیس جمهور باید محتوای یکی از دستورات پیشنهادی وی از طرف وزارت ارتباطات و فناوری تهیه و به دبیرخانه شورا فرستاده شود. ضمن اینکه تاکنون هیچ دستوری از طرف وزیر دراین باره به آنان نرسیده است، دفتر ریاست جمهوری نیز درباره ارسال این دستور و یا تعیین زمان برای تشکیل جلسات با شورا صحبتی نداشته است.

این تمام ماجرای شورایی است که قرار بود طبق نظر رهبری ماهی یکبار تشکیل جلسه داده و در کشاکش ورود انواع تکنولوژی های مجازی به کشور و سرعت بالای همه گیر شدن آن، برای استفاده بهینه و موثر از این پدیده تصمیم های قاعده مند بگیرد. اما آیا دلیل اصلی این اختلافات تنها ابلاغ نشدن یک دستورالعمل است؟ و یا باید پذیرفت که علت دیگری درکار است و شورای عالی فضای مجازی دولت یازدهم هم دارد به سرنوشت این شورا در دولت دهم گرفتار می شود؟

در دولت قبلی شورا به دلیل نزدیکی مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورا با محمود احمدی نژاد در ابتدا کار خود را با جدیت و حمایت تمام قد دولت دهم شروع کرد و حتی اساسنامه ای تصویب شد که شورای عالی فضای مجازی به لحاظ مالی تحت نظر سازمان بازرسی نبوده و به عنوان یک نهاد مستقل بودجه و نظارتش زیر نظر خودش باشد. اما این رابطه بعدها تیره شد و اخبار غیر رسمی حاکی از آن بود که احمدی نژاد از ابلاغ نامه های اخوان به بهانه مصوب شورا نبودن امتناع می کرد.

اما با روی کار آمدن دولت یازدهم خیلی زود دوران دبیری اخوان به پایان رسید و این شورا مدتی را با سرپرست پیش رفت. و نهایتا بعد از شش ماه از روی کارآمدن دولت بالاخره شورا صاحب دبیر شد. انتظاری نیز ابتدا به دلیل رابطه خوبی که با واعظی داشت به دبیری شورا انتخاب شد اما طولی نکشید که گفته شد بودجه شورا از طرف وزارت تامین نمی شود و انتظاری با نفوذ خود در مجلس توانست ۱۰۰ میلیارد تومان از بودجه ۹۳ را به شورای عالی فضای مجازی اختصاص دهد و برای اولین بار این شورا را واجد بودجه اختصاصی کند و البته آتش اختلاف با وزیر ارتباطات و فناوری را هم شعله ورتر! تا جایی که اکنون شنیده می شود شورا برای تامین حقوق کارمندان هم خود نیز مشکل دارد و در این بین روحانی نه تنها خود در جلسات شرکت نمی کند، بلکه اجازه تشکیل شورا بدون حضور خود را هم نمی دهد.

سوال کلیشه ای است که بخواهیم از مسئولینی که به هر دلیل موجه یا غیرموجه ای قید مسئولیت خود را زده اند و گرفتار سیاسی بازی شده اند، بپرسیم که پس تکلیف نهاد تحت ریاستتان و وظایفی که برایش درنظر گرفته شده چه می شود؟ اما بدیهی است که نگرانی بسیاری از افراد از عدم تشکیل جلسات این شورا که چه در دولت گذشته و چه در دولت کنونی کارنامه درخشانی نداشته است، بر زمین ماندن مباحثی مهم مثل حمایت از تولید محتوای مجازی جهت ارتقای تولیدات مبتنی بر ارزش های انقلابی و اسلامی، سیاست گذاری برای تشویق بخش های خصوصی و مردمی برای تولید محتوا مطلوب در فضای مجازی، گسترش بازارکسب و کار و اشتغال زایی در عرصه فضای مجازی و ذائقه سازی در فضای مجازی متناسب با فرهنگ ایرانی-اسلامی و مسائل مهمی ازاین دست باشد.
نوشته شده توسط خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی در دوشنبه بیست و هشتم مهر 1393 | نظر بدهید
این‌روزها فضای عمومی شهر اصفهان برای زنان مملو از ترس در مورد اسیدپاشی توسط موتورسواران ناشناس است؛ ترسی که علت اصلی آن اطلاع‌رسانی نادرست و جولان شایعات در بازار داغ شبکه‌های اجتماعی است.

آنطور که فارس گزارش داده، اطلاع‌رسانی درباره اسیدپاشی‌ها روی صورت زنان و دختران اصفهانی از چندین روز قبل در شبکه‌های مجازی آغاز شد و پنجشنبه هفته گذشته جانشین فرمانده نیروی انتظامی و فرماندار اصفهان نیز آن را تأیید کردند اما برای تأیید زنجیره‌ای بودن یا اهداف خاص این افراد را به آینده موکول کردند.

در پیامی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده آمده است: «در چند روز گذشته در اصفهان طی یک هفته، ۶ مورد اسید پاشی در پشت چراغ قرمز چهار راه‌ها مشاهده شده که در تمام موارد هدف خانم‌ها بوده‌اند لطفاً اطلاع‌رسانی کنید و شیشه خودروهای خود را بسته نگه دارید.

بیشتر این اسید پاشی‌ها در حوالی خیابان بزرگمهر بوده و معمولاً افراد موتورسوار هستند که به خانم‌های بدحجاب اسیدپاشی می‌کنند.»

در پیام‌هایی مشابه تأکید شده است که بیشترین افرادی که مورد هدف این موتورسواران قرار گرفته‌اند، خانم‌های بدحجاب بوده‌اند.

در اطلاع‌رسانی شبکه‌های مجازی آمار و اطلاعات از ۱۳ تا پنج نفر متفاوت اعلام شد اما بر اساس آنچه که مورد تأیید رسمی قرار گرفته است تنها چهار مورد از این افراد صحت داشته است.

با این حال رئیس بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان روز گذشته در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها این موضوع را رد کرده و گفته تنها یک مورد از اسید پاشی در اصفهان اتفاق افتاده که به این بیمارستان انتقال داده شده است.

در تازه‌ترین اخبار امروز سردار اشتری جانشین فرمانده نیروی انتظامی در جمع خبرنگاران گفته است: چهار فقره اسیدپاشی در اصفهان گزارش شده است که البته با تلاش پلیس تعدادی از متهمان دستگیر شده‌اند و تحقیقات ادامه دارد.

وی گفت: افراد مورد هدف، از گروه یا قشر خاصی نبوده‌اند و افراد متعددی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

اخبار ضد و نقیضی نیز این روزها به گوش می‌رسد که گویا یکی از افرادی که به این کار اقدام کرده، اهل یکی از شهرستان‌های اصفهان بوده و هم‌اکنون دستگیر شده است.

بنا بر اطلاعات رسیده، این اسیدپاشی به دلایل شخصی و ناموسی انجام گرفته است.

با تمام این تفاسیر اطلاع‌رسانی‌های نادرست توسط خبرگزاری‌ها، سکوت برخی از آنان و عدم در پیش گرفتن سیاست‌های اطلاع‌رسانی صحیح توسط نیروی انتظامی در این باره از یک‌سو و موج اطلاع‌رسانی شبکه‌های اجتماعی سبب ایجاد فضای رعب و وحشت در میان زنان اصفهانی شده است.

-----------

فردی كه با انتشار عكس‌های دختر جوان، او را تهدید به اسید پاشی كرده بود، شناسایی و دستگیر شد.

ماجرا از زمانی آغاز شد كه زن جوانی به پلیس مراجعه كرد و گفت كه مرد جوانی با او تماس تلفنی گرفته و گفته اگر به خواسته‌های شومش تن ندهد، روی او اسید می‌پاشد. با اعلام این خبر، بررسی موضوع در دستور كار ماموران تیم مبارزه با جرایم اخلاقی قرار گرفت.

سرهنگ قاسملو، رییس پلیس فتای آذربایجان شرقی در این باره گفت: در بررسی‌های اولیه مستنداتی فنی از فضای مجازی، تماس‌ها و پیامك‌های ارسالی به گوشی زن شاكی جمع‌آوری شد و در گام بعدی با استفاده از شگردهای خاص پلیسی و بهره‌گیری از تجهیزات آزمایشگاه فرانزیك، مستنداتی كه نشان می‌داد زن مورد تهدید قرار گرفته است، به دست آمد.

قاسملو ادامه داد: در ادامه سیستم‌های رایانه‌یی متهم جمع‌آوری و متهم نیز برای تحقیق به پلیس فتا منتقل شد اما با وجود اینكه ماموران مستندات فنی برای تفهیم اتهام به وی ارایه كردند، او زیر بار جرم خود نرفت و گفت كه او زن جوان را تهدید نكرده است.

این مقام انتظامی تصریح كرد: سیستم‌های رایانه‌یی و تجهیزات الكترونیكی ضبط شده از متهم دوباره مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد عكس‌های زن شاكی را با همكاری و از طریق گوشی خواهرش در فضای مجازی منتشر كرده است. متهم برای بار دوم به پلیس احضار شد و زمانی كه با مستندات فنی پلیس روبه‌رو شد، لب به اعتراف گشود و به جرم خود اعتراف كرد و گفت كه برای آزار و اذیت زن شاكی كه قبلا با وی دوست بوده، اقدام به این كار كرده است. پرونده به همراه متهم در اختیار مرجع قضایی قرار گرفت.
 
 

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با اشاره به حوادث اسید پاشی در استان اصفهان گفت: دبیرخانه شورای امنیت کشور به محض اطلاع از موضوع، شورای تامین استان را موظف کرد به صورت ویژه با استفاده از تمام ظرفیت ها اعم از نیروهای انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی موضوع را پیگیری و ضمن شناسایی عاملین نتیجه را اعلام نماید.

دبیر شورای امنیت کشور با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی نیز با حساسیت موضوع را در دستور کار قرار داده است، افزود: اقدام غیر امنیتی عاملان اسید پاشی باعث شده است برخی افراد با سوء استفاده از این ماجرا اقدام به تحریک افکار عمومی از طریق ارسال پیامک و یا نشر مطالب خلاف واقع در فضای مجازی نمایندکه ضمن تاکید بر بی اساس بودن ادعاهای ارائه شده در این ابزارهای غیر موثق رسانه ای، این اطمینان را به عموم مردم می دهیم که با تجمیع تلاش ها به زودی تمامی ابعاد حادثه و علل و انگیزه وقوع آن به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید.

حسین ذوالفقاری با اشاره به اینکه هیچ جریان سازمان یافته ای در کشور در پس انجام چنین اقداماتی شناسایی نشده است خاطر نشان کرد؛ عاملان تحریک افکار عمومی نیز بخشی از مجموعه این اقدام غیر امنیتی هستند.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور تصریح کرد: بر اساس بررسی های اولیه که از سوی کارشناسان صورت گرفته است فرضیات مختلفی درباره علل این حوادث مطرح شده است که در حال حاضر نمی توان نظر قطعی اعلام کرد اما آنچه مسلم است چنین اقداماتی با هرگونه انگیزه و قصدی خلاف قانون و اقدامی مجرمانه و در جهت بر هم زدن امنیت روانی و روحی جامعه است که عوامل آن برابر با قانون مورد تعقیب می باشند.

=========

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تشکر از معاون اول قوه‌قضاییه در برخورد با حوادث اسیدپاشی، خواستار مجازات مسببان این رخدادها به اشد مجازات شد و گفت: این اتفاقات به هیچ عنوان ارتباطی با دین و دینداران ندارد.

احمد توکلی در گفت‌وگو با تسنیم، در پی صحبت‌های معاون اول قوه‌قضاییه در هفتاد و یکمین نشست خبری خود در برخورد با معضل اسیدپاشی، اظهار داشت: این چند حادثه‌ای که درباره اسیدپاشی رخ داده است توطئه‌ای بیش نیست تا ایجاد ناامنی شود، کسانی که با مسائل شرعی و دینی آشنایی دارند می‌دانند که این کارها خلاف شرع است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این رخدادها کوچک نیست و مسببان آن باید به اشد مجازات محکوم شوند، بنده نیز از موضع معاون اول قوه‌قضاییه در برخورد با عاملان این حوادث تشکر می‌کنم.

توکلی تصریح کرد: افرادی که دست به این کارها می زنند ناهنجارشکنانی هستند که به دنبال ناامن کردن کشور و ایجاد ناامنی اجتماعی هستند و اعمالشان هیچ ارتباطی با دین و دینداری ندارد زیرا از صدر اسلام نیز انجام چنین رفتارهای ضدامنیت و ناهنجارشکنی به شدت محکوم شده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ملت ایران خوش باشید گور پدر داعش و غرب و اسراییل....

تاریخ:دوشنبه 28 مهر 1393-12:41 ب.ظ

بسم الله الذی اقوا من کل السواریخ
به نام خدایی که قوی تر از تمامی موشک هاست و همیشه امداد های غیبی پشتبان ایران است ..همانند هشت سال دفاع مقدس  و كودتای نوژه و دهها كودتا دیگر  و حمله طبس ...دیدید همه دشمنان ایران خار شدند ..
با سلام و عرض خسته نباشید میخواستم بگم که..........
..............خدا همیشه با ماست و خواهد بود.
گور پدر اسرائیلی ها و آمریکایی ها داعش و القاعده و عربستان و قطر و نوكران آنها ..ملت مسلمان و غیر مسلمان ایران ..خوش باشید ..خدا با ملت و دولت ایران است ..با وضعیتی كه غرب با تولید اسراییل تروریست و القاعده  و داعش بوچود آورده اینها دست ساز وی هستند خودشان مانده اند ..اگر من بجای دولت ایران بودم ..مذاكره را قطع می كردم ..می گفتم گور پدر غرب و شرق زنده باد جمهوری اسلامی ایران ..اگر غرب با این وضعیت بخواهد به ایران حمله كند جنگ جهانی شوم شروع می شود همانطوریكه جرات حمله به اكراین را نداشت..ملت ایران خوش باشید ..آینده متعلق به ایرانیان است و غرب و  القاعده و داعش نابود بدست همدیگر خواهند شدوو نیازی به ناراحتی ما نیستند چون هم اسراییل و هم غرب و هم داعش باطل هستند

...............
ما همان نسل جوانیم كه ثابت كردیم
در ره عشق جگر دارتر از صد مردیم ...

ما بسیجیان و فدائیان ولایت با تمام قوا و تا آخرین قطره خون آماده دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی مملكت اسلامی خود هستیم .

((صهیونیست ها بیاین ما منتظریم))ما ابرقدرت اول جهانیم و امت واحد جهانی را ایرانیان در جهان تاسیس و سازمان ملل را منحل  و پایتخت جهان اسلام ( مدینه فاضله ) مكه به رهبری امام خامنه ای خواهد بود تا ظهور آقا و منجی رهایی بخش جهان...ایرانیان خوش باشید جنگ شیطان با شیطان  یعنی داعش و اقاعده و آمریكا و اسراییل باهم نشانه های جنگ جهانی شوم و غلبه ایرانیان بر جهان است..پیش بسوی جهانی به رهبری امام خامنه ای ...خوش باشید ایرانیان

..ملت ایران خوش باشید گور پدر داعش  و غرب و اسراییل....

 دكتر محمد علی هالو 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اداره اوقاف بندر آستارا امروز افتتاح شد

تاریخ:دوشنبه 28 مهر 1393-12:04 ب.ظ

dardnews.ir:اداره اوقاف بندر آستارا امروز افتتاح شد
امروز با حضور فرماندار آستارا مهندس شفقی و مدیر كل اوقاف گیلان و روسای ادارات آستارا   اداره اوقاف آستارا  رسما برای اولین بار در تاریخ آستارا افتتلح و شروع بكار شد .
ساختمان اوقاف آستارا در محوطه امام زادگان ابراهیم و قاسم استارا ساخته و راه اندازی شد... و تابلویی اداره آستارا هم رسما در خیابان اصلی نصب گردید.

شجره نامه امامزاده ابراهیم وقاسم(ع)آستارا:

 

 تاریخ شهادت امامزادگان بدست اعمال بنی عباسی در منطقه : 253 هجری قمری

 

علت شهادت : تبیلغ برای ترویج اسلام اصیل شیعه در ایران در جنگك با  حكومت ضد دینی  بنی عباس  به شهاددت رسیدند

 

مرقد مطهرحضرت امامزادگان ابراهیم وقاسم ،ازنوادگان حضرت امام موسی كاظم (ع)، درآستارا روستای امامزاده آرامگاه ندارند ودر پنج كیلومتری شهرآستارا می باشد ودر محدوده بخش لوندویل شهرستان آستارا استان گیلان واقع شده است.

مردم منطقه ی تالش،اردبیل وجمهوری آذربایجان بخصوص آستارا،داستانهای متعددی درخصوص امامزادگان مدفون درآستارا روایت می كردند. بنده بعد از چند سال تحقیق وبرسی ازمردم تالشان و بخصوص آستارا واردبیل وگیلان وجمهوری آذربایجان جمع بندی كلی ، مختصرومفید وقابل قبول ازنظر عقل ومنطق وتاریخ روایتی نقلی وبعنوان داستان نقلی امامزاده ابراهیم وقاسم (ع) به شرح ذیل به نگارش درآورد.

بنابر داستان های نقلی وحماسی ومذهبی در منط قهی آستارا (تالشان جمهوری آذربایجان وجمهوری اسلامی ایران)امامزاده ابراهیم وقاسم(ع)،از نوادگان امام موسی كاظم (ع)با پدربزرگوارشان، همانند اولاد ونوادگان امام موسی كاظم (ع)،با پدر بزرگوارشان ،همانند اولادونوادگان امام موسی كاظم (ع)،برای تبلیغ تشیعه واسلام به ایران هجرت كرده بودند.

پدربزرگوارشان باعدهای از مریدانشان درجنگ ،با نیروهای بنی عباس در دلمیستان به شهادت می رسند و دو فرزند ایشان همراه نرجس خاتون ،خواهر ایشان، كه درجنگ مجروح شده بودند وباكمك علویان دیلم متواری وبصورت گمنام متواری بودند وبه تبلیغ تشیع می پرداختند.

آنها ازسوی اعمال بنی عباس تحت تعقیب بودند گرگری تالشان كه در حال تبلیغ بودند،توسط جاسوسان بنی عباسی شناسایی وپس ازدر گیری بانیروهای عباسی متوازی شدند.در منطقه چوبر،در كنار كوهپای چوبر،عمه گرامی ایشان نرجس خاتون وفات می كنند وپس از دفن ایشان  به قصد زیارت و پناهنده به بی بی هیبت ،دختر گرامی موسی كاظم (ع) ،در باكو شد حركت كرد.

باكو: پایتخت جمهوری آذربایجان می باشد. جمهوری آذر بایجان تا حكومت فتحعلی شاه، شاه خ‍این قاجار جزء خاك ایران بود كه طبق قراردادننگین وخیانتكارانه ی قاجار به دولت روسیه واگذارشد.

تا اینكه به منطقه ی امامزاده كنونی آستارا می رسند ودر صدجمع آوری كمك ونیرواز تالشان، برای مبارزه با اعمال بنی عباس بودند وچون گرسنه ومجروح بودند از طرف كشاورزی محلی پذیرایی شدو وقتی كشاورز از هویت امام زاده ها باخبر شد،به نیروهای بنی عباس اطلاع داد وامام زاده ابراهیم وقاسم(ع)در محاصره بنی عباس افتادند،اما آنها تسلیم نشدند.امامزادگان نوجوان ،تا آخرین نفس مبارزه كردند اما سر انجام به شهادت رسیدند وبه دست نیرو های بنی عباس دفن شدند. برای اینكه كسی از هویت امامزاده مطلع نشود،كشاورز محلی خبرچین رادردم به هلاكت رساندند به اذن الهی قتل گاه امامزادگان در عاشورا خاك به همراه خون  همانند آب جوش می خورد و مردم محل هر سال عاشورا در قتلگاه كه بنام قان قین  معروف است جمع می شدند .

در مراسم تاسوعا و عاشورا كه مردم از شهر آستارا و روستاهای لوندویل و استارا و تالش و اردبیل  با هیات عزا داری به امامزاده می امدند اول به محل قتلگاه امامزادگان  در داداش آباد می رفتند روز تا ظهر عاشورا خون از زمین تا چندین سانت با خاك فواراه می زند .

متاسفانه چند سال پیش  ابران پل پیمانكار جاده بین المللی ندانسته  محل را باخاك یكسان و اسفالت ریخت   و فردی غیر قانونی بدون سند بقیقه زمین ر ا تصرف و فروختو باسكول قسمیت از زمین قان قین است.

تاریخ شهادیت امازمزادگان سال 253 هجری قمری  در جنگ با دشمنان اسلام و شیعه به شهادت رسیدند..

سالها بعداز شهادت ایشان  بانویی بنام  سید خاتون از افراد و تاجر های سر شناس تالشان لنكران آستارا به قصد زیارت امام حسین شب در حال استراحت در محل كنونی امامزاده بود چادر زدنند.

در خواب سید خاتون  دو نوجوان  كنار كنار امام حسین ایستاده بودند در جلوی ایشان ظاهر می شوند .

امام حسین به خاتون  می گوید زیارت  كر بلا شما قبول شد.

اما قبل از برگشت به تالشان دو نفر از فرزندان من كه بدست دشمنان اسلام در سال 253 هجری قمری  شهید شدند و زیر چادرت  دفن هستند  از یر خاك در بیاور و بارگاهی برای ایشان بساز و مظلومیت فرزندان شهید مرا به مردم منطقه شرح بدهید.

سید خاتون صبح این كار راغ انجام می دهد  و جسد این دو امامزاده را در حالی كه پوشیده نشده بود و بو.ی بهشت می داد در محل كنونی امامزاده دفن نمود و بارگاه خشتی برای ایشان ساخت .

از آن تاریخ  مرقد مطهر امامزاده جایگاه برای درد دل و خواستگاه مومنان منطقه  الخصوص از باكو تا اردبیل تا تالشان  بوده است بخصوص در یاام تاسوعا و عاشورا مردمان اردبیل تالشان و باكو و منطقه برای زیارت هر سال در مرقد مطهر ایشان مراسم برگزار می كنند.

 

1-    در زمان حملات روسها  فرمانده روس قصد تخریب و توهین به امامزاده داشت كه بخواست الهی در دم هلاك می شود و روسها در طول تجاورز جرات ورود و تعرض به حریم امامزادهگان را نداشتند و مردم تالشان یا فراریان در داخل حرم یاحیاط امامزاده پناهنده می شدند.

2-    در طول تاریخ  در بلایی طبیعی  و مصبیت ها ( سیل یا جنگ  روس و ایران وجنگ داخلی )  مردم منطقه برای در امان ماندن در حیاط و صحن امامزادگان  پناهنده می شدند و در امان می ماندندو حتی پیران منطقه می گفتند هم خود دیدند و هم پدران و مادران ایشان سیل  همه جا را گرفته اما به داخل امامزاده و صحن بخواست الهی نفوذ نكرده است.

 روایت و سخنان زیادی از مجعزه الهی مشاهده شده است كه  مگتوب كرده ام .

هیات مذهبی ولی عصر امامزادگان ابراهیم و قاسم علیه السلام را بخاطر تبلیغ تشیع و اسلام  به احترام امامزادگان خادمین افتخاری امامزاد گان تاسیس نمودند  تا در كنار حرم مطهر به صورت رسمی  تبلیغ اسلام و مذهب شیعه نمایند.

 

 

منبع استخراج : برگرفته از كتاب داستانهای آسمانی ایران ص 58 الی 63


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خلافت عثمانی و عوامل انقراض آن

تاریخ:شنبه 26 مهر 1393-11:27 ب.ظ

عمان


تاریخچه حکومت ترکیه

پشت پرده فروپاشی امپراطوری عثمانی + تصاویر


خلافت عثمانی و عوامل انقراض آن

قطر


نگاهی به تاریخچه "كویت"+ تصاویر


پادشاهی اردن که همه چیز را معامله می‌کند + عکس

شیخ نمر كیست... حكم اعدام (شهادت ) آیت الله نمر توسط دیكتاتور عربستان ( فرزندان شیطان )

امارات متحده عربی


بحرین

چگونگی شکل گیری حاکمیت سعودی در کشور عربستانامارات متحده عربی

ن

شیخ نمر كیست... حكم اعدام (شهادت ) آیت الله نمر توسط دیكتاتور عربستان ( فرزندان شیطان )
توهین یکی از نمایندگان گیلان به مادر شهید

توهین یکی از نمایندگان گیلان به مادر شهید


ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران


فلسطین و چگونگی تشكیل دولت غاصب اسرائیل

فلسطین و چگونگی تشكیل دولت غاصب اسرائیل


فعال فتنه ۸۸ گیلان، گزینه ریاست دانشگاه پیام نور استان شده است!

فعال فتنه ۸۸ گیلان، گزینه ریاست دانشگاه پیام نور استان شده است!


گــــوش کــــن خـــــدا

گــــوش کــــن خـــــدا


تاریخچه گردشگری در ایران و جهان

تاریخچه گردشگری در ایران و جهان


زرتشت...پیامبر یكتا پرستی

زرتشت...پیامبر یكتا پرستی


تاریخ زمین

تاریخ زمین


تاریخ چه گمرك و بندر در آستارا

تاریخ چه گمرك و بندر در آستارا


زندگینامه امام حسین علیه السلام

زندگینامه امام حسین علیه السلام


مصاحبه آستارا نیوز با دكتر شاپور مرحبا

مصاحبه آستارا نیوز با دكتر شاپور مرحبا


وهابیت چگونه به وجود آمد؟- محمد بن عبدالوهاب و یهودیت

وهابیت چگونه به وجود آمد؟- محمد بن عبدالوهاب و یهودیت


اسرائیل (فرزند نامشروع روباه پیر و شیطان بزرگ )چگونه به وجود آمد؟ادامه مطلب


بهائیت( دین ساخته یهود یان انگلیس ) چگونه به وجود آمده است؟ادامه مطلب


مذاهب عمده چین دین بودا( بت پرستی و مشرك )ادامه مطلب


داعش به عنوان یک دین جدید!! ؟ پیامبر داعش ابلیس است


ااد نویسنده و محقق و پزوهشگر اسلامی

گــــوش کــــن خـــــدا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جنگ جهانی سوم آغاز شده است

تاریخ:شنبه 26 مهر 1393-10:21 ق.ظ

چرا ترکیه به کوبانی کمک نمی کند؟

کردهای سوریه از روش دفاع از استالینگراد در جنگ با "داعش" استفاده می کنند /

مذاکرات مقامات محلی با مخالفان در هنگ کنگ/

جنگ جهانی سوم آغاز شده است

آریایی‌ها متحد می‌شوند

آهای مزدور و بیگانه ی ............ایرانیان متحد حول محول قانون اساسی مانده اند و خواهند ماند..

طرح گستاخانه تبدیل ایران به ایالات کوچکتر /

اعلام جنگ دیكتاتور عربستان به ایران

شرایط در کوبانی و عراق به نفع داعش نیست

مظفرالدین شاه و شکار پلنگ

دختر 19 ساله با "ام وی ام" یک محله را به هم ریخت

داعش: شایعات و حقایق-یهودیان به "داعش" می پیوندند

بهره ی هوشی ارثی است

مامور اطلاعاتی سه تزار

دادگاه امارات متحده عربی برای مرد و زنش "جن زده" اجازه طلاق داد...مسخره ترین حكم دادگاه در جهان.....

الگوی تلفیقی سربازی حرفه ای و اجباری کوتاه مدت/نگاهی به پیشنهاد مجلس؛اه مدت

آغاز جنگ جهانی سوم

درخواست ۷ نماینده مجلس برای برگزاری علنی‌ دادگاه مهدی هاشمی

طرح گستاخانه تبدیل ایران به ایالات کوچکتر /

اشغال سیاسی و معنوی جمهوری آذربایجان توسط اسرائیل

جمهوری آذربایجان : جمهوری یا پادشاهی

تحركات اسرائیل در آسیای مرکزی

نگاهی به برخی از تبعات منفی نفوذ رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان

اشغال سیاسی و معنوی جمهوری آذربایجان توسط اسرائیل

یورش وهابیون با استراتژی ازدواج مصلحتی به جمهوری آذربایجان

شریک دزد و رفیق قافله !!!!

جرم‌سازی دولت آذربایجان برای دستگیری چهره‌های دینی

تحلیل مقایسه ای سرکوبها در جمهوری آذربایجان ؛ دوره استالین و دوره الهام علی اف

شبکه آ.ان.اس. جمهوری آذربایجان ، سوء استفاده تبلیغاتی ، جنگ روانی

وقتی از اسلحه داعش علیه خودش استفاده می‌شود شبیخون مرگبار «کفن سفیدها» به عناصر داعش/ استراتژی وحشت

جنگنده‌های داعش+عکس

خلافت عثمانی و عوامل انقراض آن

خلافت عثمانی و عوامل انقراض آن

توهین یکی از نمایندگان گیلان به مادر شهید

ارتش جمهوری اسلامی ایران

فلسطین و چگونگی تشكیل دولت غاصب اسرائیل

فعال فتنه ۸۸ گیلان، گزینه ریاست دانشگاه پیام نور استان شده است!

گــــوش کــــن خـــــدا

تاریخچه گردشگری در ایران و جهان


زرتشت...پیامبر یكتا پرستی

تاریخ زمین

تاریخ چه گمرك و بندر در آستارا

زندگینامه امام حسین علیه السلام

مصاحبه آستارا نیوز با دكتر شاپور مرحبا

وهابیت چگونه به وجود آمد؟- محمد بن عبدالوهاب و یهودیت

اسرائیل (فرزند نامشروع روباه پیر و شیطان بزرگ )چگونه به وجود آمد؟

بهائیت( دین ساخته یهود یان انگلیس ) چگونه به وجود آمده است؟

مذاهب عمده چین دین بودا( بت پرستی و مشرك )

داعش به عنوان یک دین جدید!! ؟ پیامبر داعش ابلیس است

توهین یکی از نمایندگان گیلان به مادر شهید

چگونگی شکل گیری حاکمیت سعودی در کشور عربستان

شیخ نمر كیست... حكم اعدام (شهادت ) آیت الله نمر توسط دیكتاتور عربستان ( فرزندان شیطان )

گاردین: سردار سلیمانی بغداد را حفظ کرد / افزایش محبوبیت ایران در عراق

تاریخ چه گمرك و بندر در آستارا

باوفاترین مرد گیلانی ( آستارا )کیست

من دیگر خبرنگار خبر گزای فارس نیستم

شاید این جمعه بیاید

شکایت یک پدر و دو خردسال بی مادر شده به وزیر بهداشت

فعال حقوق بشر کیست؟

متن اعلامیه حقوق بشر اسلامی

منشور حقوق بشر کوروش

اعلامیه جهانی حقوق بشر

من دیگر خبرنگار خبر گزای فارس نیستم

اصل هشتم قانون مقدس اساسی ج ا ا : امر به معروف ونهی از منكر /

پشنهاد یك درجه داربازنشسته ارتش برای پایان جنگ در عراق و سوریه ...

عراق باید غرامت جنگ با ایران را پرداخت كند/ آثار منفی جنگ 8ساله همچنان باقی است / اسماعیل اسدی دارست

مشاهیر و چهر های ماندگار آستارا و لوندویل :

مرده ای كه با دعایی خیر پدر شهیدش و ماد رمومنه اش زنده شد

وصیت نامه شهید جانباز بسیجی هشت سال دفاع مقدس سردارحاج اسدالله اسدی دارستانی

اخبار نمایندگان

کابوس ویلاسازی در اراضی كشاورزی آستارا و لوندویل ونابودی كامل زمین های كشاورزی با طرح هادی و طرح تفصیلی شهری

"اگرغلطی ازرژیم صهیونیستی سربزند،جمهوری اسلامی تل اویو وحیفاراباخاک یکسان خواهدکرد."

مهندس سهیل توكلی معاون مدیر كل منابع طبیعی و اب خیز داری گیلان شد

استاندار گیلان بعداز سه روز از سیل باران از مردم سیبلی خبر دارید

وزیر اطلاعات: حتی با معاندان هم مذاکره می کنیم

وحشنتاك ترین ( ضد انقلاب اقتصادی ترین ) از جزایری ها مه آفرید ها و زنجانی ها

چنینی ها متقلب ترین ملت های جهان هستند

فراماسونری و یهود

313 نفر؛ یاران امام زمان (عج)

انواع شیطان پرستی

چرا القاعده بوجود آمد؟ مؤسس واقعی القاعده کیست؟

داعش چگونه بوجود آمد؟


مهریه سنگین ضامن خوشبختی دختر نیست

انقلاب ایران در حال فتح چهارمین کشور عربی است

كاندیدا مطرح تالشان -انتخابات در تالش، رضوانشهر و ماسال(تالش بزرگ )

مهران مهر آور در انتخابات آتی مجلس آستارا

سیروس شفقی فرماندار آستارا در انتخابات آتی مجلس تالش بزرگ

افتخار می کنم که نوکر سپاه و حزب موتلف اسلامی هستم

برخورد دوگانه زیبنده دولت تدبیر نیست

مصائب یك سازمان سرگردان

مچ‌گیری از روحانی

تروریسم خوب و تروریسم بد

«تروریسم مذهبی»

تاریخچه حاکمیت ایران بر جزیره ابوموسی و ادعاهای اخیر

مسلم آخرالزمان.. سید علی

سه اشتباه مهلک در مذاکرات هسته ای

پیاده کردن مسافران مترو در تونل وحشت!

نامه فرزند شهید جانباز 65 درصدبسیجی هشت سال دفاع مقدس سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی

تاریخ چه گمرك و بندر در آستارا

فهرست حزب‌ها قانونی و غیر قانونی در ایران

سازمان حفاظت اطلاعات ارتش

تالش تا 10 سال دیگر با یک نماینده/ آیا حق تالش بزرگ یک نماینده است؟

برای مطالعه  كامل خبر ها لطفا روی كلمات كلیك فرمایید  دكتر هالو

 

نظر یادتون نره دوستان

..09119812795astaraOyahoo.com

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تصویر از جنایات و سریدن هزاران نفر بی گناه توسط داعش در سوریه و عراق

تاریخ:شنبه 26 مهر 1393-03:15 ق.ظ

تصویر از جنایات و سریدن هزاران نفر بی گناه توسط داعش در سوریه و عراق

لطفا برای مشاهده روی جمله بالا كلیك فرماییدسربریدنوحشیانه کودکان عراق و سوریه توسط توسط تروریستهای داعش

.


تقلید کودکان عربستانی از سر بریدن تکفیری ها


تاریخ:دوشنبه 28 مهر 1393-01:07 ق.ظ

روزنامه الحیات چاپ لندن، در این فیلم نشان داده می شود تعدادی از کودکان در تقلید از فیلم های سر بریدن داعش، سر هم بازی های خود را می برند.در این بازی تعدادی از کودکان، به عنوان اسیر بر روی زمین نشسته اند و یک کودک هم بالای سر آنها ایستاده و پس از قرائت متن فرضی، اقدام به سربریدن خیالی هم بازی های خود می کند.

انتشار این فیلم باعث شد خطر تقلید خشونت در میان کودکان در کشورهای عربی جدی گرفته شود.

 در حال حاضر بسیاری از فیلم های خشونت آمیز مربوط به گروه های افراط گرا از جمله القاعده و داعش، در شبکه های اجتماعی و شبکه های تلویزیونی به طور گسترده ای منتشر می شود.پیش از این فیلم هایی از صحنه های خشونت آمیز و کشتار افراد به دست گروه های تندرو منتشر شده بود. از جمله وحشتناک ترین آنها می توان به انتشار فیلم های سر بریدن ها در ملاء عام اشاره کرد.

اعدام بازی! بازی کودکان سوری

 پیش از این نیز ، روزنامه ملیت ترکیه، سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی مملو از تصاویر و ویدئوهایی است که نحوه اعدام وحشیانه افراد دستگیر شده توسط تروریست های داعش را به نمایش می گذارد. با این حال جدیدترین تصاویری که نشان دهنده شبیه سازی این اعدام ها توسط چند کودک سوری است، نگرانی های زیادی را برانگیخته است.
این تصاویر مربوط به چند کودک زیر ۱۰ سال سوری است که مشغول "اعدام" بازی هستند. در این تصاویر یکی از بچه ها یک اسلحه اسباب بازی به دست گرفته و از پشت به ۴ کودک که با دستان بسته و روی زانو نشسته اند یعنی به همان روشی که اعدام های داعش انجام می شود، شلیک می کند. تصاویر نشان می دهد که چگونه این کودکان همانند تصاویر واقعی اعدام های داعش، بازی کرده و خود را به مردن می زنند.

 

 

آگاه باشید سپاهیان تاریکی و افراد سفیانی -لعنت الله علیه- که فعلا در دوران کودکی خود در عربستان هستند دارند قتل عام مردم بیگناه را تمرین می کنند. باید آماده بود و به تجهیز و افزایش نفرات سپاهیان نور اقدام کرد ... باید خود را آماده کرد . وعده های الهی دارد محقق می شود و باید آنچنان آماده باشیم که وقتی ندای آسمانی را شنیدیدم بسرعت برای بیعت مهیا شویم ... اگر ما یارنیان غفلت كنیم و تابع ولی امر مسلیمن امام خمنه ای نباشیم اینها  به ایران هم رخنه خواهند كرد بس ..اتحاد داشته باشیم ووتباع ولی امر ... دكتر هالو
تمام دارایی یک خانواده +عکس
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کربلایی در گفتگو با تسنیم:اصولگرایان گیلان برای انتخابات مجلس متحد می‌شوند.

تاریخ:شنبه 26 مهر 1393-03:15 ق.ظ


گفتگوی تسنیم با “حسن کربلایی” دبیر حزب مؤتلفه استان گیلان خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید؟ حسن کربلایی هستم دبیر حزب مؤتلفه اسلامی گیلان و سابقه خدمت در جهادسازندگی، صدا و سیما، شورای نگهبان و سایرنهادها را در کارنامه خود دارم. از مؤتلفه اسلامی و چگونگی شکل‌گیریش بگویید؟ مؤتلفه اسلامی ۵۳ سال پیش توسط امام خمینی( ره) راه‌اندازی شد، مجموعه‌هایی توسط ایشان در سه گروه جداگانه تشکیل شده بود و وظیفه خدماتی و رفاهی بر مستضعفان را برعهده داشتند. هر سه گروه در بازار تهران فعالیت می‌کردند ولی نمی‌دانستند که هرسه گروه توسط امام راحل راه‌اندازی شده است، روزی امام این سه گروه را دور هم جمع کرد و اینگونه بود که هیئت‌های مؤتلفه اسلامی شکل گرفت. مؤتلفه اسلامی در تمامی مراحل انقلاب اسلامی در کنار امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و شهیدان رجایی و باهنر جزو گردانندگان حزب مؤتلفه اسلامی پس از جریان ترور نخست وزیر شاه ملعون بودند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مؤتلفه اسلامی افتخار داشت تا در خدمت آیت‌الله بهشتی باشد. مؤتلفه اسلامی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ کمک به ایجاد فرهنگ دینی و اسلامی، پرورش نیروهای انقلابی و مدیران انقلابی و کمک به شکل‌گیری جریان‌های انقلابی از جمله اهداف محوری حزب مؤتلفه اسلامی است. مؤتلفه اسلامی براساس وظیفه شرعی در تمامی عرصه‌ها حضور فعالی دارد. در مورد فعالیت‌های مؤتلفه در گیلان توضیح دهید؟ مؤتلفه اسلامی در استان گیلان در شرق و غرب و مرکز استان دفاتر دارد و در تمامی شهرستان‌های گیلان فعال است و واحدهای ۱۵ گانه مؤتلفه اسلامی نیز در تشکیلات مرکز استان فعال شده است. مؤتلفه اسلامی در گیلان نقش بسزایی در جریان‌سازی سیاسی نیز داشته است. نقش مؤتلفه گیلان در حماسه ۸دی را توضیح می‌دهید؟ بعد از اتفاقاتی که پس از انتخابات ۸۸ رخ داد، نیروهای ارزشی باید حضور فعالی در میدان می‌داشتند و مؤتلفه اسلامی در جریان فتنه ۸۸ براساس وظیفه شرعی سلسله جلساتی را برگزار کرد و سپس فراخوانی داشتیم که سبب شد در کنار سایر نیروهای ارزشی استان فتنه برخی افراد در استان خاموش شود. از حماسه ۸ دی مردم گیلان بگویید؟ در روز عاشورا مصادف با ششم دی‌ماه ۸۸ عده‌ای فتنه‌گر به امام حسین(ع) هتک حرمت کردند و این برای مردم سراسر کشور بسیار سنگین بود. در مؤتلفه اسلامی گیلان جلسه‌ای تشکیل شد و تصمیم بر این شد که در مقایل منزل آیت‌الله قربانی نماینده ولی فقیه در گیلان تجمعی برگزار کنیم تا از ایشان بخواهیم سلام و لبیک مردم گیلان را محضر مقام معظم رهبری ابلاغ کنند. ساعت ۴ بعد از ظهر روز هفتم دی ماه این تجمع که از طریق پیامک و ظرف چند ساعت فراخوان شده بود با شکوه خاصی برگزار شد. آیت‌الله قربانی نماینده ولی فقیه در گیلان نیز در این تجمع حضور یافتند و هشت دقیقه سخنرانی کردند و این تجمع زمینه‌ای برای حماسه ۸ دی مردم گیلان شد. سردار نظرعلی علیزاده، حجت‌الاسلام مجتبی اشجری مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان و جمعی از دوستان ارزشی با مطالبه مردمی تلاش کردند تا حماسه ۸ دی شکل گیرد و موثرترین افراد خود مردم بودند. اصولگرایان گیلان در انتخابات آتی به وحدت می‌رسند؟ خداوند متعال وعده داده که هرجا وحدت باشد پای شیطان در میان نیست و آن امت را نجات می‌دهد, بی‌شک تلاش می‌شود تا اصولگرایان گیلان برای انتخابات مجلس ۹۴ متحد شوند و در هر انتخاباتی اصولگرایان به وحدت رسیدند پیروز شدند. برای وحدت اصولگرایان باید به دنبال مناسب‌ترین‌ها باشیم که دارای اقبال بیشتری در بین مردم هستند و برای حضور بهترین‌ها نیز باید زمینه‌ها را از مدت‌ها قبل فراهم کنیم. به صورت طبیعی در هر شهرستان دو و یا سه کاندیدای اصولگرا یا مدعی اصولگرایی مطرح هستند که باید تلاش کنیم برای معرفی کاندیداهای واحد اصولگرایان به نتیجه برسیم. در برخی شهرستان‌های گیلان تبلیغات زودهنگام انتخاباتی آغاز شده است؟ بله، حدود ۱۹۵ نفر و به صورت میانگین در هر حوزه انتخابیه ۱۵ نفر از اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و کاندیداهای ادوار مجلس تبلیغات زودهنگام انتخاباتی برای انتخابات مجلس ۹۴ خود را آغاز کرده‌اند. انتظار ما از دستگاه‌های نظارتی مراقبت بیش از پیش است، استاندار گیلان نیز باید در تعیین مسئولیت‌ها از افرادی که قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را دارند استفاده نکند تا شاهد سواستفاده از امکانات دولتی نباشیم. شورای نگهبان سوابق بسیار خوبی در نزد مردم دارد و هرگز مصلحت‌اندیشی نمی‌کند زیرا مجلس در رأس امور است. اصولگرایان گیلان از نمایندگان استان چه انتظاری دارند؟ فتنه خط قرمزی است که مقام معظم رهبری آن را ترسیم نمودند و نمایندگان باید این مسئله را از مسئولان مطالبه کنند و نگذارند کسانیکه در فتنه نقش داشتند در مسئولیت‌ها حاکم شوند. انتظار داریم تا نمایندگان مطالبات مقام معظم رهبری را پیگیری کرده و نماینده همین دوره باشند و از همین حالا برای چهار سال آینده و راهیابی به دور بعدی مجلس تلاش نکنند. نمایندگان گیلان باید در حوزه اشتغال‌زایی، صنایع کشاورزی و توسعه پایدار استان به عنوان ناظران عملکرد مسئولان فعال‌تر شوند. از فرصت‌های توسعه گیلان بگویید؟ آستارا نیز دارای فرصت‌های اقتصادی بکری است که باید برای آن برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد، لاهیجان و رودبار نیز دارای ظرفیت های گردشگری خاصی هستند که هر یک برای توسعه گیلان نقش مهمی می‌توانند ایفا کنند. مسئولان گیلان باید مانع تعطیلی صنایع استان شوند و هنر مسئولان باید مدیریت و بهبود وضعیت اقتصادی استان باشد، گسترش فعالیت‌های فنی و حرفه‌ای در روستاها، توسعه زیرساخت های گردشگری، ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی و افزایش مدت زمان ماندگاری گردشگری در گیلان از راهبردهای پیشرفت استان است، مدیران نباید فقط به پول تکیه کنند بلکه هنر مدیران در مدیریت امور با کم‌ترین هزینه و گاهی بدون هزینه است. در حوزه فرهنگی چه غفلت‌هایی دیده می‌شود؟ امور فرهنگی از طریق سیستم کارمندی و دولتی پاسخگوی نیازهای فرهنگی نیست و باید کارها به مردم سپرده شود، به طور مثال باید به جای یک جشن میلاد شاهد ۱۰۰ جشن در شهری همانند رشت باشیم. مسجدمحوری مهمترین رکن در گسترش فعالیت‌های فرهنگی است. وظایف رسانه‌های گیلان در شرایط فعلی چیست؟ مطالبه‌گری از مهم‌ترین ویژگی‌های تسنیم گیلان است و این خبرگزاری نشان داده که دغدغه‌های دینی بسیاری را دارد، مطالبه‌گری فقط دولتی نیست و مطالبه‌گری باید در تمامی حوزه‌ها پیگیری شود. حقوق شهروندی توسط رسانه‌ها باید تبیین شود و صدا و سیمای مرکز گیلان نیز از رسانه‌ای توجیه‌گر باید به رسانه‌ای مطالبه‌گر تبدیل شود. بر اساس آموزه‌های اسلامی حقوق شهروندی باید در جامعه ترویج شود، و خبرگزاری تسنیم در مطالبه‌گری موفق بوده است و نشان می‌دهد که اهداف بلندی را دنبال می کند. خبرگزاری تسنیم بر سایر رسانه‌ها نیز اثرگذار بوده و منویات امام راحل و مقام معظم رهبری را پیگیری می‌کند و باید بدانیم که رسانه‌ای که حرف امام و رهبری را نزد رسانه نیست. شکایت از رسانه‌ها به بهانه نقد صحیح نیست ولی متاسفانه یکی از نمایندگان گیلان به هر بهانه‌ای علیه رسانه‌های ارزشی استان شکایت می‌کند که کار درستی نیست و مسئولان باید از نقد رسانه‌ها استقبال کنند و نقد برای توسعه و پیشرفت راهگشا است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

انتقاد نماینده فومن و شفت از ویلاسازی در اراضی کشاورزی

تاریخ:شنبه 26 مهر 1393-02:53 ق.ظ

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی گفت: ویلاسازی در اراضی کشاورزی به تولید کشور آسیب‌ می‌زند و سبب نابودی چای، منابع طبیعی، کشاورزی و برنج می‌شود.
  ناصر عاشوری در مراسم افتتاح فاز نخست مسکن مهر ۲۴ واحدی امام حسن مجتبی(ع) این شهرستان، با بیان اینکه بنیاد مسکن بیش از ۸۰ درصد روستائیان را صاحب مسکن کرده است، اظهار کرد: این نهاد علاوه بر تسهیلات باید بر چگونگی ساخت و ساز روستاها نظارت داشته است.

وی افزود: اجرای طرح هادی، ساماندهی اسناد و املاک کشاورزی و تولید اسناد از خدمات شایسته بنیاد مسکن است که برای کشور برنامه‌ریزی شده است.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی، از مسئولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خواست لایحه‌ای را برای مجلس تنظیم کنند تا برای امور روستائیان متولی داشته باشیم و گفت: به عنوان کارشناس بنیاد مسکن متولیان خوبی باشید و به عنوان ارشد اراضی و املاک را ساماندهی و مدیریت کنید.

عاشوری با بیان اینکه در استان‌های گلستان و مازندران اراضی و زمین‌ها در حال تخریب است، تصریح کرد: مخالف این مهم هستیم زیرا دولت هزینه زیادی در این زمینه انجام داده است، ویلاسازی در اراضی کشاورزی به  تولید کشور آسیب‌ می‌زند و سبب نابودی چای، منابع طبیعی، کشاورزی و برنج می‌شود.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن متولی روستاها باشد، تاکید کرد: به روستاها امکانات مانند آب و گاز داده شد اما روستائیان وارد کلانشهرها می‌شوند، در گذشته ۳۰ درصد مردم در شهر و ۷۰ درصد روستانشین بودند اما امروز این آمار برعکس است.

فاز نخست ۲۴ واحدی مسکن مهر این شهرستان با حضور آیت‌الله رسولی محلاتی نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی  به بهره‌برداری رسید.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ماجرای عکس واقعی اخم احمدی نژاد به نماینده انگلیس/ چشم غره رئیس دولت دهم به سایمون گس تقلبی

تاریخ:شنبه 26 مهر 1393-02:51 ق.ظ

زیر این عکس توضیح داده شده این تصویر در دیدار با سایمون گس، دیپلمات انگلیسی گرفته شده است، عکسی که اکنون مشخص شده بیننده را به اشتباه می اندازد.
اصل عکسی که احمدی نژاد منتشر کرده اکنون در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد. در اصل این عکس، سایمون گس، مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس در کنار احمدی نژاد دیده می شود و فردی که احمدی نژاد به او اخم کرده، سایمون گس نیست. احمدی نژاد هرگز به نماینده انگلیس در ۱+۵ چشم غره نرفت!

 

عکس منتشر شده در صفحه منسوب به احمدی نژاد

14-9-30-23455810

اصل عکس احمدی نژاد و سایمون گس منتشر شده در شبکه های اجتماعی

14-9-30-2347811

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فعال فتنه ۸۸ گیلان، گزینه ریاست دانشگاه پیام نور استان شده است!

تاریخ:شنبه 26 مهر 1393-02:49 ق.ظ

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز ۵ شهریور ۹۳ در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت خاطرنشان کردند: “مسئله فتنه و فتنه گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همانگونه که در جلسه رأی اعتماد خود بر فاصله گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.”

حال شنیده شده است یکی از اساتید فعال دانشگاه های گیلان در انتخابات ۸۸ و موثر در فتنه، گزینه ریاست دانشگاه پیام نور استان شده است.

 

این اصلاح طلب افراطی که نامش برای اکثر سیاسیون گیلان آشنا بوده و در برگزاری همایش های چالش بر انگیز با دعوت از روشنفکران “خوش قلم” نیز مهارت خاصی دارد، در حال پیگیری کارهای خود برای نشستن بر کرسی یک نهاد “حساس” دانشگاهی استان می باشد.

لازم به ذکر است که نقش وی در حوادث دانشگاه گیلان و فتنه ۸۸ بی تأثیر نبوده و هم اکنون نیز در برخی از جلسات اصلاح طلبان استان حضور می بابد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

توهین یکی از نمایندگان گیلان به مادر شهید

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:49 ب.ظ

نقل از 8 دی نیوز، ماجرا از این قرار است که مادر یکی از شهدای گلگون کفن استان گیلان با حضور در دفتر یکی از نمایندگان گیلان به دلیل انحراف از آرمان ها و راه امام (ره) و شهدا خواستار پس گرفتن عکس فرزند شهید خود از وی می شود که البته این عکس شهید به خواسته این نماینده مجلس در آغازین روزهای کاری به وی اهدا شده بود.

به گفته یکی از نزدیکان این مادر شهید بزرگوار و گلگون کفن ،این نماینده مجلس درابتدای نمایندگی خود ادعای نزدیکی(برادری) با این شهید بزرگوار را داشت و به همین علت و برای حفظ نام و یاد این شهید بزرگ پس از انتخاب وی در سال ۹۰ ، تمثالی از این شهید را برای نصب در دفتر به وی اهدا نمودند.

اما پس از گذشت ۲ سال اندی از مدت نمایندگی وی و با توجه به اینکه مادر این شهید شاهد انحراف و عدم پایبندی این نماینده مجلس به آرمان های شهدا و رهبر معظم انقلاب و مردم می شود که بلافاصله به دفتر این نماینده مراجعه و خواستار بازپس گیری تمثال فرزند شهیدش می شود.

مادر شهید در اقدامی انقلابی در دفتر وی حاضر شده و با بیان اینکه شما با این وضعیت نمی توانی خود را به شهیدان وصل کنید ، عکس فرزندش را از دفتر برداشته که در هنگام خروج از دفتر با توهین های رکیک این نماینده روبرو می شود که در این حین مادر شهید دچار تالمات شدید روحی می شود که در این لحظه این نماینده با لحنی رکیک و تامل برانگیز خطاب به این مادر شهید می گوید: اگر ده نفر مثل تو هم در دفتر من بمیرند برای من مهم نیست.

در ادامه این نماینده مجلس خواهان پرداخت یکصد هزار تومان بابت هزینه قاب عکس این شهید از سوی مادر شهید می شود که مادر این شهید بزرگوار با بازکردن کیف خود که تنها ۲۵ هزار تومان در آن بود به نماینده مجلس می دهد تا هر چه سریعتر دفتر وی را ترک کند که در همین حین این نماینده در کمال بی شرمی این پول را دریافت می کند و خطاب به مادر شهید می گوید: اگر من این پول ها را نگیرم نمی توانم زندگی خود را اداره کنم و دفترم هزینه دارد.

این نماینده مجلس باید بداند که به فرموده امام خمینی (ره) خانواده‌های شهدا چشم و چراغ ملت هستند.

جناب آقای نماینده ما تا زنده هستیم راه امام و شهدا را ادامه می‌دهیم. اگر شهدا نبودند الان در مجلسی که مزین به نام و یاد شهیدان است نبودید و این را بدانید که ما هر چه داریم به برکت امام راحل،شهدای گرانقدر و ولایت مطلقه فقیه است.

لازم است اعضا کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ضمن رسیدگی به این تخلف و توهین آشکار این نماینده مجلس از طرف این نماینده مادر این شهید بزرگوار را مورد تفقد و دلجویی قرار دهند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خلافت عثمانی و عوامل انقراض آن

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:19 ب.ظ

عمان

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:16 ب.ظ


ادامه مطلب


تاریخچه حکومت ترکیه

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:13 ب.ظ


ادامه مطلب


پشت پرده فروپاشی امپراطوری عثمانی + تصاویر

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:12 ب.ظ


ادامه مطلب


خلافت عثمانی و عوامل انقراض آن

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:11 ب.ظادامه مطلب


قطر

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:09 ب.ظ


ادامه مطلب


نگاهی به تاریخچه "كویت"+ تصاویر

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:09 ب.ظ


ادامه مطلب


پادشاهی اردن که همه چیز را معامله می‌کند + عکس

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:02 ب.ظ


ادامه مطلب


شیخ نمر كیست... حكم اعدام (شهادت ) آیت الله نمر توسط دیكتاتور عربستان ( فرزندان شیطان )

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:02 ب.ظ

شیخ نمر كیست... حكم اعدام (شهادت ) آیت الله نمر توسط دیكتاتور عربستان ( فرزندان شیطان )


امارات متحده عربی

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:01 ب.ظ

امارات متحده عربی


بحرین

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:01 ب.ظ

بحرین


چگونگی شکل گیری حاکمیت سعودی در کشور عربستان

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:01 ب.ظ

چگونگی شکل گیری حاکمیت سعودی در کشور عربستان


امارات متحده عربی

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-03:00 ب.ظ

امارات متحده عربی


شیخ نمر كیست... حكم اعدام (شهادت ) آیت الله نمر توسط دیكتاتور عربستان ( فرزندان شیطان )
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شیخ نمر كیست... حكم اعدام (شهادت ) آیت الله نمر توسط دیكتاتور عربستان ( فرزندان شیطان )

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-02:34 ب.ظ

شیخ نمر كیست... حكم اعدام (شهادت ) آیت الله نمر توسط دیكتاتور عربستان ( فرزندان شیطان )

آیت الله نمر باقر النمر (زاده: ۱۳۷۹ هجری قمری در عوامیه) یک مجتهد شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی است.. او در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد. در ۱۵ اکتوبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان سعودی نمر النمر را به دلیل اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم کرد.
شیخ باقر در سال ۱۳۷۹ هجری قمری مصادف با ۱۹۶۸ میلادی، در شهر «العوامیه» در شرق عربستان به دنیا آمد

شیخ باقر از معروف‌ترین مدرسان علوم مذهبی و دینی در حوزه‌های علمیه است که در حوزه‌های علمیه ایران و سوریه به تدریس کتاب‌هایی همچون کتاب «اللمعة الدمشقیة» و کتاب «جامع المدارک» و «مستمسک عروة الوثقی» و «الحلقات» شهید سید محمدباقر صدر پرداخته است.

وی پس از بازگشت به کشورش، مرکز مذهبی "الإمام القائم (عج)" را در شهر العوامیه تأسیس کرد که سنگ‌بنای "مرکز اسلامی" در سال ۱۴۲۲ هجری قمری مصادف با ۲۰۱۱ میلادی بود.

نخستین بازداشت شیخ نمر در می ۲۰۰۶ میلادی رخ داد. وی در بازگشت از بحرین و به دلیل مشارکت در همایشی بین‌المللی قرآن کریم از سوی نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد.

در اتهام شیخ چنین آمده بود:وی از حکومت عربستان خواسته است به وضعیت «قبرستان بقیع» رسیدگی کرده، مذهب «تشییع» را به رسمیت شناخته و شیوه‌های آموزشی و درسی کنونی حاکم بر عربستان را تغییر داده یا لغو کند.

بازداشت دوم، در ۲۳ آگوست ۲۰۰۸ میلادی رخ داد. آیت الله شیخ نمر آل نمر در بیستم تیر ۱۳۹۲ در اثر حمله مسلحانه نیروهای امنیتی ربوده و به مکان نامعلومی انتقال داده شد
شیخ "نمر باقر النمر" در حالی از سوی دستگاه قضایی آل سعود به اعدام تعزیری محکوم می شود که سازمانها و نهادهای حقوق بشری به همراه کشورهای مدعی رعایت حقوق بشر در برابر این جنایت آل سعود و جنایتهای مشابه سکوت پیشه کرده اند.

  دادگاه جنایی  پس از گذشت دو سال حکم اعدام تعزیری "آیت الله شیخ نمر باقر النمر" را صادر کرد.

روزنامه سعودی عکاظ نیز لحظاتی پیش صدور این حکم را تائید کرد.

دادستان کل عربستان در 25 ماه مارس گذشته خواستار اجرای حکم حد محاربه در حق آیت‌الله شیخ نمر النمر به‌ اتهامات باطلی همچون شعله‌ور کردن فتنه مذهبی، دیدار با افراد تحت پیگرد، تشویق به قتل شهروندان و نیروهای امنیتی و تخریب مساجد طی خطبه‌های نماز جمعه، شد.

سازمان حقوق بشر نیز درخواست اعدام شیخ نمر از سوی دادستانی کل عربستان را خطرناک اعلام کرده و تأکید داشته است که اعدام‌ها در عربستان مغایر با ارزش‌ها و قوانین بین المللی هستند.

شیخ نمر برای اولین بار در سال 2006 در بازگشت از بحرین و به‌دلیل مشارکت در همایش بین‌المللی قرآن کریم از سوی نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد.

مقامات عربستانی اعلام کرده بودند که النمر از حکومت عربستان خواسته است که به وضعیت "قبرستان بقیع" رسیدگی کرده، مذهب "تشیع" را به رسمیت شناخته و شیوه‌های آموزش و تدریس کنونی را تغییر داده یا لغو کند.

شیخ نمر النمر برای دومین بار در تاریخ 23 آگوست 2008 میلادی در شهر "القطیف" به‌اتهام تحریک شیعیان عربستانی برای جدایی از حکومت مرکزی به دست نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد.

نهم جولای سال 2012 میلادی بود که «شیخ نمر آل‌نمر»، روحانی برجسته شیعی پس از تعقیب و حمله مسلحانه نیروهای امنیتی رژیم سعودی به خودرویی که در آن قرار داشت و او را به منزلش می‌برد، از ناحیه ران زخمی شد.

پس از دستگیری شیخ نمر اعتراضات مردمی زیادی در مناطق شرق عربستان انجام شد. شیعیان بلافاصله به خیابان‌ها ریختند و نیروهای امنیتی رژیم سعودی به‌شدت آنها را سرکوب کردند، به‌گونه‌ای که تنها در روز اول بازداشت سه نفر از معترضان کشته شدند.

با این حال اعتراض گروه‌های مختلف مخالف حکومت ادامه پیدا کرد و آنها به رژیم سعودی نسبت به هرگونه آزار و اذیت شیخ نمر هشدار دادند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

زندگینامه امام حسین علیه السلام

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-12:19 ب.ظ

زندگینامه امام حسین علیه السلام


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شاید این جمعه بیاید

تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-12:18 ب.ظ

انا لله و انا الیه راجعون

 

من لم یشکرالمخلوق لم یشکر الخالق

انا لله و انا الیه راجعون

 

من لم یشکرالمخلوق لم یشکر الخالق


آرزو میکنم وقتی که می آیی چشمانم شرمسار نگاه مهربانت نشود.

روزی هزار بار دلت را شکسته ام

بی خود به انتظار وصالت نشسته ام

هر بار این تویی که رسیدی و در زدی

هر با راین منم که در خانه بسته ام

هرجمعه قول می دهم آدم شوم ولی

هم عهد خویش هم دلتان را شکسته ام

 .

خـدا کنـد کـه مـرا با خـدا کنـی آقـا

زقید وبند معـاصی جـدا کنــی آقـا

دعای ما به در بسته می خورد، ای کاش

خودت برای ظهورت دعا کنی آقا

 .

تقصیر ماست غیبت طولانی شما

بغض گلـو گـــرفته پنهانـی شمـــا

بر شوره زار معصیتم گریه میکنی

جــانم فــدای دیده نورانی شمـــــا

ااد


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مدیرکل پدافند غیرعامل گیلان خبر داد راه‌اندازی قرارگاه پدافند غیرعامل سایبری در گیلان

تاریخ:پنجشنبه 24 مهر 1393-06:30 ب.ظ

مدیر کل پدافند غیرعامل گیلان از راه‌اندازی دو قرارگاه پدافند غیرعامل سایبری و محیط زیستی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رودسر، جواد شفیعی‌ثابت بعد از ظهر امروز در جلسه پدافند غیر عامل فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: پدافند غیر عامل به معنای آمادگی درباره تهاجم و تهدیدات دشمنان در حیطه‌های مختلف است تا در مقابل دشمن به مقابله بپردازیم.

وی با بیان اینکه در سال‌های متمادی نیروهای جان بر کف نظام در مجموعه‌های امنیتی و انتظامی، سپاه و ارتش مصونیت سازی کردند، افزود: دشمنان در بسیاری عرصه‌ها از تهاجم نظامی مایوس شده‌اند.

این مسئول با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در زمینه پدافند غیر عامل گفت: باید برای مصونیت‌سازی کامل در این بخش به صورت مداوم پیگیر باشیم.

وی با تاکید بر تعبیر زیبای رهبر انقلاب مبنی بر «اگر پدافند غیر عامل نباشد در نصف روز تمام دستاوردهای فرهنگی، اقتصادی، سیاسی مملکت از دست خواهد رفت» ادامه داد: باید مباحث این مهم در سطوح مختلف تحصیلی در پایه‌های دبیرستان و دانشگاهی تدریس شود.

شفیعی‌ثابت، تصریح کرد: از چهار ماه پیش با دستور استاندار جلسات پدافند غیر عامل به صورت منظم در شهرستان‌ها برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه نخستین جلسه با پیگیری استاندار برگزار شد، خاطرنشان کرد: با تاکیدات و پیگیری‌های استاندار کارها به صورت منظم دنبال می‌شود و اداره‌های مربوطه با پیگیری‌های خاص خود از سمت وزارتخانه‌ها به خوبی پیگیری می‌کنند.

مدیرکل پدافند غیر عامل گیلان گفت: گیلان دارای 8 عضو در شورای پدافند غیر عامل استان و 11 کارگروه تخصصی بوده و دو قرارگاه پدافند غیر عامل سایبری و محیط زیستی نیز در سطح استان در دست پیگیری است.

فرماندار رودسر نیز در جلسه مذکور اظهار کرد: دستگاه‌ها موظف هستند فعالانه وارد عمل شوند و حضور بیشتری در این مهم داشته باشند و موارد به صورت ویژه پیگیری شود.

رضا جانبازی‌رودسری تصریح کرد: اگر مدعی قطب کشاورزی در برخی محصولات مانند فندق، کیوی و گل گاو زبان در کشور هستیم باید نگاه ویژه‌ای در مباحث پدافند غیر عامل محصولات کشاورزی داشته باشیم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گاردین: سردار سلیمانی بغداد را حفظ کرد / افزایش محبوبیت ایران در عراق

تاریخ:پنجشنبه 24 مهر 1393-06:25 ب.ظ

 گاردین در گزارشی با عنوان «نقش ایران در عراق بسیار مهم است و سلیمانی بغداد را حفظ کرد»  نوشت: سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به حفظ امنیت بغداد و جلوگیری از افتادن آن به دست داعش کمک کرد.

گاردین افزود: تصویر سردار سلیمانی با نیروهای منطقه کردستان عراق در بحبوحه جنگ با داعش، تصویری کمیاب است که به صورت بسیار حرفه‌ای برداشته شده است.

این روزنامه انگلیسی ادامه داد: محبوبیت ایران در عراق بسیار افزایش یافته؛ زیرا ایران نقش مهمی در جلوگیری از پیشروی داعش به سوی بغداد و پشتیبانی از نیروهای امنیتی عراق  ایفاء کرده است.

گاردین ادامه داد: بحران عراق شاید باعث ائتلاف تهران و واشنگتن برای مبارزه با داعش شود هر چند ایران و آمریکا اختلافاتی درباره بحران سوریه دارند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

متن اعلامیه حقوق بشر اسلامی

تاریخ:پنجشنبه 24 مهر 1393-10:47 ق.ظ

« یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبایل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقاکم » ( قرآن کریم )
دولت های عضو سازمان کنفرانس اسلامی با ایمان به الله پروردگار جهانیان و آفریدگار کائنات و بخشنده نعمتها ، خداوندی که انسان را به بهترین وجه آفریده و به او حیثیت داده و وی را خلیفه خود در زمین گرداند ، خداوندی که آبادانی و اصلاح زمین را بر عهده بشر گذارده و امانت تکالیف الهی را بر گردن او نهاده و آنچه در آسمانها و زمین است همگی را تحت تصرف وی قرار داد ، و با تصدیق رسالت محمد صلی الله علیه و آله که خداوند ایشان را به هدایت و آیین راستین فرستاده و وی را رحمتی برای جهانیان ، و آزادگری برای بردگان و شکننده ای برای طاغوت ها و مستکبران گردانیده است ، پیامبری که برابری را میان همه بشریت اعلام نموده و هیچ اولویتی برای کسی بر دیگری جز در تقوا قائل نشده ، و فاصله ها و اکراه را از میان مردم برچید ، مردمی که خداوند آنان را از روح واحد آفریده است .
و با در نظر گرفتن عقیده توحید ناب که ساختار اسلام بر پایه آن استوار شده است ، عقیده ای که بشریت را فرا خواند تا جز خدا کسی را پرستش نکرده و شریکی برای او قائل نشوند واحدی را به عنوان خدا به جای الله نگیرند ، عقیده ای که پایه راستین آزادی مسئولانه بشریت و حیثیت آنان را پی ریزی کرده و رهایی انسان از بردگی را اعلان نموده است .
و برای تحقق اموری که در شریعت جاودان اسلامی آمده است از جمله پاسداری از دین و جان و خرد و ناموس و مال و نسل ، و دیگر امتیازات چون جامعیت و میانه روی در کلیه مواضع و احکام ، این شریعت معنویات و ماده را با هم در آمیخت و عقل و قلب را هماهنگ ساخت و میان حقوق و وظائف موازنه به وجود آورد و بین حرمت فرد و مصلحت عمومی تلفیقاتی به وجود آورد و معیارهای قسط را میان طرفهای ذیربط برقرار کرد تا این که نه طغیانی باشد و نه زیانی .
ضمن تأکید بر نقش تمدنی و تاریخی امت اسلامی که خداوند آن را بهترین امت برگزید تا این امت یک تمدن جهانی همگون را به بشریت تقدیم نماید ، تمدنی که می تواند دنیا را به آخرت ربط داده و علم و ایمان را بهم بپیوندند . لذا از چنین امتی امروزه انتظار می رود که به هدایت بشریت گمراه در امواج و مسلک هایی که در حال رقابت متضاد هستند اقدام نموده و راه حلهایی برای مشکلات مزمن تمدن مادی ارائه دهد .
و به جهت ایفای سهم خود در تلاشهای بشری که مربوط به حقوق بشر است - حقوقی - که هدفش حمایت بشر در مقابل بهره کشی و ظلم بوده و تأکید بر آزادی و حقوق او در حیات شرافتمندانه ای دارد که با شریعت اسلامی هماهنگ است .
با اعتقاد به این که بشریتی که در بالاترین درجات علم مادی رسیده است ، پیوسته و در هر زمان نیازمند تکیه گاهی ایمانی جهت پاسداری از تمدن خودو عامل حمایت کننده از حقوق خویش می باشد .
و با ایمان به این که حقوق اساسی و آزادیهای عمومی در اسلام جزیی از دین مسلمانان است ، پس هیچ احدی به طور اصولی حق متوقف کردن کلی یا جزیی یا زیر پا نهادن یا چشم پوشی کردن از احکام الهی تکلیفی که خداوند از راه کتابهای خود نازل نموده و خاتم پیامبرانش را فرستاده و به وسیله ی او پایان و اختتامی برای رسالت آسمانی بعمل آورده است ، ندارد . بنابراین مراعات آنها ، عبادت است و کوتاهی از آنها یا تجاوز بر آنها منکر است و هر انسانی به طور منفرد ، مسؤول پاسداری و اجرای آن است و امت به گونه ای هماهنگ در تضمین (مشترک) در قبال آنها ، مسؤولیت دارد . بدین جهت ، دولت های عضو سازمان کنفرانس اسلامی بر این اساس ، مواد زیر را اعلام می نمایند .
ماده یک : الف ) بشر به طور کلی ، یک خانواده می باشند که بندگی نسبت به خداوند و فرزندی نسبت به آدم آنها را گرد آورده و همه مردم دراصل شرافت انسانی و تکلیف و مسؤولیت برابرند بدون هر گونه تبعیضی از لحاظ نژاد ، یا رنگ یا زبان یا جنس یا اعتقاد دینی یا وابستگی سیاسی یا وضع اجتماعی و غیره .
ضمنا عقیده صحیح ، تنها تضمین برای رشد این شرافت از راه تکامل انسان می باشد .
ب) همه مخلوقات به منزله عائله خداوندی هستند و محبوبترین آنان نزد خدا سودمندترین آنان به همنوع خود است . و هیچ احدی بر دیگری برتری ندارد مگر در تقوا و کار نیکو .
ماده دوم : الف ) زندگی موهبتی است الهی و حقی است که برای هر انسانی تضمین شده است ، و بر همه افراد و جوامع و حکومتها واجب است که از این حق حمایت نموده و در مقابل هر تجاوزی علیه آن ایستادگی کنند وجایز نیست کشتن هیچ کس بدون مجوز شرعی .
ب ) استفاده از وسیله ای که منجر به از بین بردن سرچشمه بشریت به طور کلی یا جزیی گردد ، ممنوع است .
ج) پاسداری از ادامه زندگی بشریت تا هر جائیکه خداوند مشیت نماید ، وظیفه ای شرعی می باشد .
د) حرمت جنازه انسان باید حفظ شود و بی احترامی به آن جایز نیست کما این که جایز نیست لمس کردن آن مگر با مجوز شرعی . و بر دولت است حمایت از این امر .
ماده سوم : الف ) در صورت بکارگیری زور یا کشمکش های مسلحانه ، نباید آنانی را که در آن مشارکتی نداشته اند همچون پیرمردان و زنان و کودکان ، را کشت وهر مجروح و بیماری حق مداوا، و اسرا حق خوراک و پناهگاه و لباس دارند . و مثله کردن مقتولین ممنوع است و باید اسرا را مبادله و فیمابین خانواده هایی که اوضاع جنگ باعث جدایی آنان شده است ، دیدارهایی بعمل آید .
ب) قطع درختان یا از بین بردن زراعت و دامها یا تخریب ساختمانها و مؤسسات کشور دشمن به وسیله ی بمباران یا موشک باران و غیره ؛ جایز نمی باشد .
ماده چهارم : هر انسانی ، حرمتی دارد و می تواند از آوازه خود در زندگی یا پس از مرگ پاسداری نماید و دولت و جامعه موظف است که از پیکر و مدفن او پاسداری کند .
ماده پنجم : الف) خانواده ، پایه ساختار جامعه است و زناشویی اساس ایجاد آن می باشد ، بنابراین مردان و زنان حق ازدواج دارند و هیچ قید و بندی که بر پایه نژاد یا رنگ یا قومیت باشد ، نمی توان از این حق آنان ، جلوگیری کند .
ب) جامعه و دولت موظف است موانع را از فرا راه ازدواج برداشته و راههای آن را آسان و از خانواده حمایت به عمل آورد .
ماده ششم : الف) در حیثیت انسانی ، زن با مرد برابر است و به همان اندازه که زن وظایفی دارد ، از حقوق نیز برخوردار است و دارای شخصیت مدنی و ذمه مالی مستقل و حق حفظ نام و نسبت خویش را دارد .
ب) بار نفقه خانواده و مسؤولیت نگهداری آن ، از وظائف مرد می باشد .
ماده هفتم : الف ) هر کودکی از زمان تولد ، حقی بر گردن والدین خویش و جامعه و دولت در محفاظت دوران طفولیت و تربیت نمودن و تأمین مادی و بهداشتی و ادبی دارد . در ضمن باید از جنین و مادر نگهداری شود و مراقبت های ویژه نسبت به آنها مبذول شود .
ب) پدران و کسانی که از نظر قانون شرع به منزله پدرانند ، حق انتخاب نوع تربیتی را که برای فرزندان خود می خواهند با مراعات منافع و آینده آنان در پرتو ارزشهای اخلاقی و احکام شرعی دارند .
ج) بر طبق احکام شرع ، فرزندان نسبت به والدین خود واقوام نسبت به اقوام خود حقوقی بر گردن دارند .
ماده هشتم : هر انسانی از لحاظ الزام والتزام ، از یک شخصیت شرعی برخوردار است و اگر این شخصیت از بین رفت یا مخدوش گردید، قیم جای اور ا می گیرد .
ماده نهم : الف ) طلب علم یک فریضه است و آموزش یک امر واجب است بر جامعه و دولت ، و بر دولت لازم است که راهها و وسائل آن را فراهم نموده و متنوع بودن آن را به گونه ای که مصلحت جامعه را بر آورد ، تأمین نماید و به انسان فرصت دهد که نسبت به دین اسلام و حقایق هستی معرفت حاصل کند و آن را برای خیر بشریت بکار گیرد .
ب) حق هر انسانی است که مؤسسات تربیتی و توجیهی مختلف از خانواده و مدرسه و دانشگاه گرفته تا دستگاههای تبلیغاتی و غیره که کوشش در جهت پرورش دینی و دنیوی انسان می نماید ، برای تربیت کامل و متوازن او تلاش کنند و شخصیتش را پرورش دهند به گونه ای که ایمانش به خدا و احترامش به حقوق و وظایف و حمایت از آن فراهم شود .
ماده دهم : اسلام دین فطرت است ، و بکار گرفتن هر گونه اکراه نسبت به انسان یا بهره برداری از فقر یا جهل انسان جهت تغییر این دین به دینی دیگر یا به الحاد ، جایز نمی باشد .
ماده یازدهم : الف ) انسان آزاد متولد می شود و هیچ احدی حق به بردگی کشیدن یا ذلیل کردن یا مقهور کردن یا بهره کشیدن یا به بندگی کشیدن او را ندارد ، مگر خدای تعالی .
ب) استعمار به انواع گوناگونش و به اعتبار این که بدترین نوع بردگی است ، شدیدا تحریم می شود و ملتهایی که از آن رنج می کشند حق دارند از آن رهایی یافته و سرنوشت خویش را تعیین کنند . همه دول و ملل نیز موظف اند از این گروه در مبارزه علیه نابودی هر استعمار و اشغال یاری نمایند . همه ملتها نیز حق حفظ شخصیت مستقل و سلطه خود بر منابع و ثروتهای طبیعی را دارند .
ماده دوازدهم : هر انسانی بر طبق شریعت حق انتقال و انتخاب مکان برای اقامت در داخل یا خارج کشورش را دارد و در صورت تحت ظلم قرار گرفتن می تواند به کشور دیگری پناهنده شود . و بر آن کشور پناه دهنده واجب است که با او مدارا کند ، تا این که پناهگاهی برایش فراهم شود . با این شرط که علت پناهندگی به خاطر ارتکاب جرم طبق نظر شرع نباشد .
ماده سیزدهم : کار ، حقی است که باید دولت و جامعه برای هر کسی که قادر به انجام آن است ، تضمین کند . و هر انسانی آزادی انتخاب کار شایسته را دارد به گونه ای که هم مصلحت خود وهم مصلحت جامعه بر آورده شود . هر کارگری حق دارد از امنیت و سلامت و دیگر تأمین های اجتماعی برخوردار باشد و نباید او را به کاری که توانش را ندارد واداشت یا او را به کاری اکراه نمود یا از او بهره کشی کرد یا به او زیان رساند ؛ و هر کارگری بدون فرق میان مرد و زن ، حق دارد که مزد عادلانه در مقابل کاری که ارائه می کند سریعا دریافت نماید و نیز حق استفاده از مرخصی ها و پاداشها وترفیعات استحقاقی را دارد ودر عین حال موظف است که در کار خود اخلاص و درستکاری داشته باشد و اگر کارگران با کارفرمایان اختلاف پیدا کردند دولت موظف است برای حل این اختلاف و از بین بردن ظلم و اعاده حق و پایبندی به عدل بدون این که به نفع طرفی عدول کند ، دخالت نماید .
ماده چهاردهم ، انسان ، حق دارد کسب مشروع بکند ، بدون احتکار و فریب یا زیان رساندن به خود یا دیگران . و ربا شدیدا ممنوع می باشد .
ماده پانزدهم : الف ) هر انسانی حق مالک شدن از راههای شرعی را دارد و می تواند از حقوق مالکیت به گونه ای که به خود و یا دیگران و یا جامعه ضرر نرساند ، برخوردار باشد و نمی توان مالکیت را از کسی سلب کرد مگر بنابر ضرورت حفظ منافع عمومی و در مقابل پرداخت غرامت فوری و عادلانه .
ب) مصادره اموال و ضبط آنها ممنوع است مگر بر طبق شرع .
ماده شانزدهم : هر انسانی حق دارد از ثمره دست آوردهای علمی یا ادبی یا هنری یا تکنولوژیکی خود سود ببرد ، و حق دارد از منافع ادبی و مالی حاصله از آن حمایت نماید ، مشروط بر ا ین که آن دست آورد (اثر) مغایر با احکام شریعت نباشد .
ماده هفدهم : الف) هرانسانی حق دارد که در یک محیط پاک از مفاسد و بیماری های اخلاقی به گونه ای که بتواند در آن خود را از لحاظ معنوی بسازد ، زندگی کند ، جامعه و دولت موظفند این حق را برای او فراهم کنند .
ب) دولت و جامعه موظف اند که برای هر انسانی تأمین بهداشتی و اجتماعی را از طریق ایجاد مراکز عمومی مورد نیاز بر حسب امکانات موجود ، فراهم نمایند .
ج) دولت مکلف است حق هر انسانی را در زندگی شرافتمندانه ای که بتواند از طریق آن مایحتاج خود و خانواده اش را بر آورده سازد و شامل خوراک و پوشاک و مسکن و آموزش و درمان و سایر نیازهای اساسی می شود تضمین نماید .
ماده هجدهم : الف) هر انسانی حق دارد که نسبت به جان و دین و خانواده و ناموس و مال خویش ، در آسودگی زندگی کند .
ب) هر انسانی حق دارد که در امور زندگی خصوصی خود ( در مسکن و خانواده و مال و ارتباطات ) استقلال داشته باشد و جاسوسی یا نظارت بر او و مخدوش کردن حیثیت او جایز نیست و باید از او در مقابل هر گونه دخالت زورگویانه در این شؤون حمایت شود .
ج) مسکن در هر حالی حرمت دارد و نباید بدون اجازه ساکنین آن یا به صورت غیر مشروع وارد آن شد ، و نباید آن را خراب یا مصادره کرد یا ساکنینش را آواره نمود .
ماده نوزدهم : الف ) مردم در برابر شرع مساوی هستند . در این امر حاکم و محکوم نیز با هم برابرند .
ب) مراجعه و پناه بردن به دادگاه ، حقی است که برای همه تضمین شده است .
ج) مسؤولیت در اصل شخصی است .
د) هیچ جرمی یا مجازاتی نیست مگر به موجب احکام شریعت .
ه) متهم ، بی گناه است تا این که محکومیتش از راه محاکمه عادلانه ای که همه تضمینها برای دفاع از او فراهم باشد ثابت گردد .
ماده بیستم : دستگیری یا محدود ساختن آزادی یا تبعید ، یا مجازات هر انسانی جایز نیست مگر به مقتضای شرع . و نباید او را شکنجه بدنی یا روحی کرد یا با او به گونه ای حقارت آمیز یا سخت ، یا منافی حیثیت انسانی ، رفتار کرد . همچنین اجبار هر فردی برای آزمایشات پزشکی یا علمی جایز نیست مگر با رضایت وی و مشروط بر این که سلامتی و زندگی او به مخاطره نیفتد . همچنین ، تدوین قوانین استثنایی که به قوه اجرائیه چنین اجازه ای را بدهد ، نیز جایز نمی باشد .
ماده بیست و یکم : گروگانگیری به هر شکل و به خاطر هر هدفی ، ممنوع است .
ماده بیست و دوم : الف ) هر انسانی حق دارد نظر خود را به هر شکلی که مغایر با اصول شرعی نباشد آزادانه بیان دارد .
ب) هر انسانی حق دارد برای خیر و نهی از منکر بر طبق ضوابط شریعت اسلامی دعوت کند .
ج) تبلیغات یک ضرورت حیاتی برای جامعه است و سوء استفاده و سوء استعمال آن و حمله به مقدسات و کرامت انبیا یا به کارگیری هر چیزی که منجر به ایجاد اختلال در ارزشها یا متشتت شدن جامعه یا زیان یا متلاشی شدن اعتقاد شود ، ممنوع است .
د) برانگیختن احساسات قومی یا مذهبی و یا هر چیزی که منجر به برانگیختن هر نوع حس تبعیض نژادی گردد ، جایز نیست .
ماده بیست و سوم : الف ) ولایت ، امانتی است که استبداد یا سوء استفاده از آن شدیدا ممنوع است ، زیرا حقوق اساسی از این راه تضمین می شود .
ب) هر انسانی حق دارد در اداره امور عمومی کشور خود به طور مستقیم یا غیر مستقیم شرکت نماید . همچنین او می تواند پستهای عمومی را بر طبق احکام شریعت متصدی شود .
ماده بیست و چهارم : کلیه حقوق و آزادیهای مذکور در این سند ، مشروط به مطابقت با احکام شریعت اسلامی است .
ماده بیست و پنجم : شریعت اسلامی تنها مرجع برای تفسیر یا توضیح هر ماده از مواد این اعلامیه است .داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

منشور حقوق بشر کوروش

تاریخ:پنجشنبه 24 مهر 1393-10:46 ق.ظ

منشور کوروش

استوانهٔ کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده‌است.

نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.[۱] این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

پیداسازی منشور کوروش
در سال ۱۲۵۹ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی گروه بریتانیایی در محوطهٔ باستانی بابل در بین‌النهرین (میان‌رودان)، هرمزد رسام، باستان‌شناس بریتانیایی آسوری‌تبار، استوانهٔ گلی‌ای را یافت که شامل نوشته‌هایی به خط میخی بود.

جنس این استوانه کوروش از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش‌های تخریب‌شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. بررسی‌های بعدی نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ پس از شکست دادن نبونید و تصرف کشور بابل، نوشته شده‌است.

این اثر در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک) در شهر بابل قرار داده شده بود. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه‌ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. از سوی دیگر، در سال ۱۳۷۵ آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را متعلق به نبونید پادشاه بابل می‌دانستند، در حقیقت پاره‌ای از استوانهٔ کوروش بزرگ، از سطرهای ۳۶ تا ۴۳ است.

پس از این آگاهی، این پاره از لوح استوانه‌ای که در دانشگاه ییل (Yale) در آمریکا نگهداری می‌شد، به موزه بریتانیا در لندن انتقال داده شد و به استوانهٔ اصلی پیوست گردید. پژوهش‌های زبان‌شناسی روی دو قطعه استخوان فسیل شدهٔ اسب که در موزهٔ شهر ممنوعه در چین نگهداری می‌شوند، منجر به شناسایی نسخهٔ چینی منشور کورش شد. قدمت این استخوان‌ها به دورهٔ سلطنت هخامنشیان بازمی‌گردد.

 

ساخت منشور کوروش
کوروش بزرگ، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسلهٔ هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست و ادیان بومی را آزاد اعلام کرد. برای جلب محبت مردم میانرودان (بین‌النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت.

او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورهای وی روی یک لوح استوانه‌ای سفالین نگاشته شد و در معبد مردوک قرار گرفت.

استوانه کوروش
استوانه کوروش، استوانه ناقص از جنس خاک رس است که با ۳۵ خط حکاکی شده به زبان آکدی توسط هرمزد رسام در حفاری منطقه معبد مردوک در سال ۱۸۷۹ در بابل کشف گردید. تکه دوم که شامل خط‌های ۳۶ تا ۴۵ می‌شود، در کلکسیون بابلی دانشگاه ییل توسط برگر پیدا شد. حکاکی کلی گرچه در آخر ناکامل ماند، شامل ۴۵ خط شد که سه سطر اول تقریباً به طور کامل شکسته‌اند(قابل خواندن نیستند).
متن حاوی روایتی از فتح بابل توسط کورش در ۵۳۹ پ. م. است و با گفتاری از مردوخ ایزد بابلی در مورد جنایت‌های نبونعید، آخرین پادشاه کلدانی، آغاز می‌شود (سطرهای ۴-۸). در ادامه روایتی از جستجوی مردوخ برای یافتن پادشاه شایسته، انتساب کورش به حکمرانی تمام جهان، و عاملیت او در فتح بابل بدون جنگ آورده می‌شود (سطرهای ۹-۱۹).

سپس کورش، با لحن اول شخص، القاب و نسب خود را برمی‌شمرد (سطرهای ۲۰-۲۲) و اعلام می‌کند که صلح کشور را تضمین کرده (سطرهای ۲۲-۲۶) که به موجب آن او و پسرش کمبوجیه مشمول رحمت مردوخ شده‌اند (سطرهای ۲۶-۳۰). او بازسازی معبد، که در دوران زمامداری نبونعید به فراموشی سپرده شده بود، و اجازه‌اش به تبعیدشدگان مبنی بر بازگشت به میهن‌شان را توصیف می‌کند (سطرهای ۳۰-۳۶). در پایان پادشاه بازسازی دفاع شهر بابل را توصیف کرده (سطرهای ۳۶-۴۳) و گزارش می‌کند که به هنگام بازسازی کتیبه‌ای از آشوربانیپال را دید.(سطرهای ۴۳-۴۵)
در حقیقت متن توسط کاهنان مردوخ با تقلیدی از متون کهن نئو-آشوری، به ویژه کتیبه‌های آشوربانیپال نوشته‌شده در بابل، نوشته‌شده‌است. بنابراین، استوانه ساختی به شیوه معمول کتیبه‌های میانرودان دارد و به‌عنوان پی دیوارهای بابل برای یادبود بازسازی‌های کورش در آنجا گذاشته‌شده‌است.

 

نخستین بیانیه حقوق بشر
از طرف بسیاری این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می‌شود در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

موزه بریتانیا یا بریتیش میوزیوم این سند را نخستین بیانیه حقوق بشر می خواندو همینطور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در جریان سفر به تهران، رسما از استوانه کورش به عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر یاد کرد و آن را مایه افتخار ایرانیان دانست.

در این لوح استوانه‌ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش و شرح مختصر فتح بابل، می‌گوید که تمام دستاوردهایش را با کمک و رضایت مردوک خدای بابلی به انجام رسانده‌است. وی سپس بیان می‌کند که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و سومر و دیگر کشورها به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها برگردانده‌است. پس از آن، کوروش بزرگ می‌گوید که چگونه نیایشگاه‌های ویران‌شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه‌های بابل بودند به میهن‌شان برگردانده‌است. در این نوشته اشارهٔ مستقیمی به آزادی قوم یهود از اسارت بابلیان نشده، اما با مطالعه و پژوهش منابع تاریخی مشخص شده‌است که آزادی یهودیان بخشی از سیاست کوروش پس از فتح بابل بوده‌است.

----------
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اعلامیه حقوق بشر

تاریخ:پنجشنبه 24 مهر 1393-10:46 ق.ظ

متن اعلامیه جهانی حقوق بشر
این «اعلامیه جهانی حقوق بشر» را به عنوان یک استانده ی مشترک و دستاورد تمامی ملل و ممالک اعلان میکند تا هر انسان و هر عضو جامعه با به خاطرسپاری این «اعلامیه»، به جد در راه یادگیری و آموزش آن در جهت ارتقای حرمت برای چنین حقوق و آزادیهایی بکوشد و برای اقدامهای پیشبرنده در سطح ملی و بین المللی تلاش کند تا [همواره] بازشناسی مؤثر و دیده بانی جهانی [این حقوق ] را چه در میان مردمان «ممالک عضو» و چه در میان مردمان قلمروهای زیر فرمان آنها [تحصیل و] تأمین نماید.• ماده ی ۱

تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر برادرانه رفتار کنند.

• ماده ی ۲

همه انسانها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده ی دیگری، خاستگاه اجتماعی و ملی، [وضعیت] دارایی، [محل] تولد یا در هر جایگاهی که باشند، سزاوار تمامی حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه»اند. به علاوه، میان انسانها بر اساس جایگاه سیاسی، قلمروقضایی و وضعیت بین المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، فارغ از اینکه سرزمین وی مستقل، تحت قیمومت، غیرخودمختار یا تحت هرگونه محدودیت در حق حاکمیت خود باشد، هیچ تمایزی وجود ندارد.

• ماده ی ۳

هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.

• ماده ی ۴

هیچ احدی نباید در بردگی یا بندگی نگاه داشته شود: بردگی و داد و ستد بردگان از هر نوع و به هر شکلی باید باز داشته شده و ممنوع شود.

• ماده ی ۵

هیچ کس نمی بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد.

• ماده ی ۶

هر انسانی سزاوار و محق است تا همه جا در برابر قانون به عنوان یک شخص به رسمیت شناخته شود.

• ماده ی ۷

همه در برابر قانون برابرند و همگان سزاوار آن اند تا بدون هیچ تبعیضی به طور برابر در پناه قانون باشند. همه انسانها محق به پاسداری و حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این «اعلامیه» است. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به چنین تبعیضاتی شود، حفظ شوند.

• ماده ی ۸

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی مؤثر به مراجع دادرسی از طریق محاکم ذیصلاح ملی در برابر نقض حقوق اولیه ای است که قوانین اساسی یا قوانین عادی برای او برشمرده و به او ارزانی داشته اند.

• ماده ی ۹

هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خودسرانه قرار گیرد.

• ماده ی ۱۰

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.

• ماده ی ۱۱

۱. هر شخصی متهم به جرمی کیفری، سزاوار و محق است تا زمان احراز و اثبات جرم در برابر قانون، در محکمه ای علنی که تمامی حقوق وی در دفاع از خویشتن تضمین شده باشد، بیگناه تلقی شود.

۲. هیچ احدی به حسب ارتکاب هرگونه عمل یا ترک عملی که مطابق قوانین مملکتی یا بین المللی، در زمان وقوع آن، حاوی جرمی کیفری نباشد، نمیبایست مجرم محسوب گردد. همچنین نمی بایست مجازاتی شدیدتر از آنچه که در زمان وقوع جرم [در قانون] قابل اعمال بود، بر فرد تحمیل گردد.

• ماده ی ۱۲

هیچ احدی نمیبایست در قلمرو خصوصی، خانواده، محل زندگی یا مکاتبات شخصی، تحت مداخله [و مزاحمت] خودسرانه قرار گیرد. به همین سیاق شرافت و آبروی هیچکس نباید مورد تعرض قرار گیرد. هر کسی سزاوار و محق به حفاظت قضایی و قانونی در برابر چنین مداخلات و تعرضاتی است.

• ماده ی ۱۳

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابه جایی [حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر] و اقامت در [در هر نقطه ای] درون مرزهای مملکت است. ۲. هر انسانی محق به ترک هر کشوری، از جمله کشور خود، و بازگشت به کشور خویش است.

• ماده ی ۱۴

۱. هر انسانی سزاوار و محق به پناهجویی و برخورداری از پناهندگی در کشورهای پناه دهنده در برابر پیگرد قضایی است.

۲. چنین حقی در مواردی که پیگرد قضایی منشأیی غیرسیاسی داشته باشد و یا نتیجه ارتکاب عملی مغایر با اهداف و اصول «ملل متحد» باشد، ممکن است مورد استناد قرار نگیرد.

• ماده ی ۱۵

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن تابعیتی [ملیتی] است.

۲. هیچ احدی را نمی بایست خودسرانه از تابعیت [ملیت] خویش محروم کرد، و یا حق تغییر تابعیت [ملیت] را از وی دریغ نمود.

• ماده ی ۱۶

۱. مردان و زنان بالغ، بدون هیچ گونه محدودیتی به حیث نژاد، ملیت، یا دین حق دارند که با یکدیگر زناشویی کنند و خانواده ای بنیان نهند. همه سزاوار و محق به داشتن حقوقی برابر در زمان عقد زناشویی، در طول زمان زندگی مشترک و هنگام فسخ آن هستند.

۲. عقد ازدواج نمیبایست صورت بندد مگر تنها با آزادی و رضایت کامل همسران که خواهان ازدواجند.

۳. خانواده یک واحد گروهی طبیعی و زیربنایی برای جامعه است و سزاوار است تا به وسیله ی جامعه و «حکومت» نگاهداری شود.

• ماده ی ۱۷

۱. هر انسانی به تنهایی یا با شراکت با دیگران حق مالکیت دارد.

۲. هیچ کس را نمی بایست خودسرانه از حق مالکیت خویش محروم کرد.

• ماده ی ۱۸

هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.

• ماده ی ۱۹

هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

• ماده ی ۲۰

۱. هر انسانی محق به آزادی گردهمایی و تشکیل انجمنهای مسالمت آمیز است.

۲. هیچ کس نمی بایست مجبور به شرکت در هیچ انجمنی شود.

• ماده ی ۲۱

۱. هر شخصی حق دارد که در مدیریت دولت کشور خود، مستقیماً یا به واسطه انتخاب آزادانه نمایندگانی شرکت جوید.

۲. هر شخصی حق دسترسی برابر به خدمات عمومی در کشور خویش را دارد.

۳. اراده ی مردم میبایست اساس حاکمیت دولت باشد؛ چنین اراده ای می بایست در انتخاباتی حقیقی و ادواری اعمال گردد که مطابق حق رأی عمومی باشد که حقی جهانی و برابر برای همه است. رأی گیری از افراد می بایست به صورت مخفی یا به طریقه ای مشابه برگزار شود که آزادی رأی را تأمین کند.

• ماده ی ۲۲

هر کسی به عنوان عضوی از جامعه حق دارد از امنیت اجتماعی برخوردار بوده و از راه کوشش در سطح ملی و همیاری بین المللی با سازماندهی منابع هر مملکت، حقوق سلب ناپذیر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش را برای حفظ حیثیت و رشد آزادانه ی شخصیت خویش، به دست آورد.

• ماده ی ۲۳

۱. هر انسانی حق دارد که صاحب شغل بوده و آزادانه شغل خویش را انتخاب کند، شرایط کاری منصفانه مورد رضایت خویش را دارا باشد و سزاوار حمایت در برابر بیکاری است.

۲. هر انسانی سزاوار است تا بدون رواداشت هیچ تبعیضی برای کار برابر، مزد برابر دریافت نماید.

۳. هر کسی که کار می کند سزاوار دریافت پاداشی منصفانه و مطلوب برای تأمین خویش و خانواده ی خویش موافق با حیثیت و کرامت انسانی بوده و نیز میبایست در صورت نیاز از پشتیبانی های اجتماعی تکمیلی برخوردار گردد.

۴. هر شخصی حق دارد که برای حفاظت از منافع خود اتحادیه صنفی تشکیل دهد و یا به اتحادیه های صنفی بپیوندد.

• ماده ی ۲۴

هر انسانی سزاوار استراحت و اوقات فراغت، زمان محدود و قابل قبولی برای کار و مرخصی های دوره ای همراه با حقوق است.

• ماده ی ۲۵

۱. هر انسانی سزاوار یک زندگی با استانداردهای قابل قبول برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده اش، از جمله تأمین خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری است و همچنین حق دارد که در زمان های بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، سالمندی و فقدان منابع تأمین معاش، تحت هر شرایطی که از حدود اختیار وی خارج است، از تأمین اجتماعی بهره مند گردد.

۲. دوره ی مادری و دوره ی کودکی سزاوار توجه و مراقبت ویژه است. همه ی کودکان، اعم از آن که با پیوند زناشویی یا خارج از پیوند زناشویی به دنیا بیایند، می بایست از حمایت اجتماعی یکسان برخوردار شوند.

• ماده ی ۲۶

۱. آموزش و پرورش حق همگان است. آموزش و پرورش میبایست، دست کم در دروه های ابتدایی و پایه، رایگان در اختیار همگان قرار گیرد. آموزش ابتدایی می بایست اجباری باشد. آموزش فنی و حرفه ای نیز می بایست قابل دسترس برای همه مردم بوده و دستیابی به آموزش عالی به شکلی برابر برای تمامی افراد و بر پایه شایستگی های فردی صورت پذیرد.

۲. آموزش و پرورش می بایست در جهت رشد همه جانبه ی شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی باشد. آموزش و پرورش باید به گسترش حسن تفاهم، دگرپذیری [تسامح] و دوستی میان تمامی ملتها و گروههای نژادی یا دینی و نیز به برنامه های «ملل متحد» در راه حفظ صلح یاری رساند.

۳. پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود برتری دارند.

• ماده ی ۲۷

۱. هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع خویش همکاری کند، از گونه های مختلف هنرها برخوردار گردد و در پیشرفت علمی سهیم گشته و از منافع آن بهره مند شود.

۲. هر شخصی به عنوان آفرینشگر، حق حفاظت از منافع مادی و معنوی حاصل از تولیدات علمی، ادبی یا هنری خویش را داراست.

• ماده ی ۲۸

هر شخصی سزاوار نظمی اجتماعی و بین المللی است که در آن حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه» به تمامی تأمین و اجرائی گردد.

• ماده ی ۲۹

۱. هر فردی در برابر جامعه اش که تنها در آن رشد آزادانه و همه جانبه ی او میسر می گردد، مسئول است.

۲. در تحقق آزادی و حقوق فردی، هر کس می بایست تنها زیر محدودیت هایی قرار گیرد که به واسطه ی قانون فقط به قصد امنیت در جهت بازشناسی و مراعات حقوق و آزادی های دیگران وضع شده است تا اینکه پیش شرط های عادلانه ی اخلاقی، نظم عمومی و رفاه همگانی در یک جامعه مردمسالار تأمین گردد.

۳. این حقوق و آزادی ها شایسته نیست تا در هیچ موردی خلاف با هدف ها و اصول «ملل متحد» اعمال شوند.

• ماده ی ۳۰

در این «اعلامیه» هیچ چیز نباید به گونه ای برداشت شود که برای هیچ «حکومت»، گروه یا فردی متضمن حقی برای انجام عملی به قصد از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این «اعلامیه» باشد[۳].


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اخبار نمایندگان

تاریخ:پنجشنبه 24 مهر 1393-12:14 ق.ظ


اخبار نمایندگان گیلان
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کابوس ویلاسازی در اراضی كشاورزی آستارا و لوندویل ونابودی كامل زمین های كشاورزی با طرح هادی و طرح تفصیلی شهری

تاریخ:چهارشنبه 23 مهر 1393-11:48 ب.ظ

رئیس‌جمهور سابق این‌بار در “زیباکنار” مستقر شد

تاریخ:چهارشنبه 23 مهر 1393-11:45 ب.ظ

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق کشور اخیراً به همراه چند نفر دیگر سفری را به شمال کشور داشته و در زیبا کنار مستقر شده است و در حال حاضر نیز در آنجا به سر می برد.

بر اساس این گزارش، احمدی نژاد چندی پیش نیز سفری به شمال کشور داشت که در آن سفر با فرد خاصی ملاقات نکرده بود.

رئیس جمهور سابق کشورمان و همراهانش در سفر قبلی خود در منزل یکی از کارخانه‌داران استان سمنان در شمال کشور سکونت داشته اند.

پیش از این نیز هواداران محمود احمدی نژاد با نام اختصاری “هما” جلسات مخفیانه خود را برای هماهنگی بیشتر در انتخابات بعدی و حضور در عرصه سیاسی کشور آغاز کرده بودند.

این در حالی است که بعد از آنکه اسفندیار رحیم مشایی از حضور در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان کاندیدای محبوب احمدی نژاد کنار گذاشته شد، دیگر کسی وی را در کنار و نزدیکی رئیس جمهور سابق ندید و همین مسئله شائبه هایی در خصوص احتمال جدایی این ۲ یار دیرینه از همدیگر را مطرح کرده است.

هواداران محمود احمدی نژاد تحرکات دیگری نیز داشته اند؛ به طوری که شنیده‌ها حاکی از برگزاری جلسه مخفیانه طیف احمدی نژاد با حضور عناصر وابسته به این طیف از سراسر کشور است.

همچنین گفته می‌شود تا کنون بررسی وضعیت داخلی و برآورد مقبولیت اقدامات دولت در افکار عمومی و نحوه ورود اصولگرایان به انتخابات مجلس، چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی این طیف از محوری ترین برنامه های این نشست‌ها بوده است.
کابوس ویلاسازی در اراضی كشاورزی آستارا و لوندویل ونابودی كامل زمین های كشاورزی با طرح هادی و طرح تفصیلی شهری

تاریخ:چهارشنبه 23 مهر 1393-11:31 ب.ظ

کابوس ویلاسازی در اراضی كشاورزی آستارا و لوندویل ونابودی كامل زمین های كشاورزی با طرح هادی و طرح تفصیلی شهری
شهرستان بندر استارا 
شهرستان 95 هزار نفری آستارا ، دارای سه هزار و 200 هکتار شالیزار  هکتار اراضی شالیزاری دارد و در مجموع  اراضی کشاورزی آستارا  جزء حاصلخیز ترین خاکهای بخش کشاورزی کشور محسوب می شوند. خاکهایی که تشکیل آنها چند صد سال طول می کشد تا بتواند نیاز غذایی مردم کشور را تامین کند و شهرستان استارا یكی ازشهرستانهای گیلان نقش تعیین كننده در این سهم كشاورزی دارد

اما آستارا  سرسبز و خوش آب و هوا و صاحب بهترین خاکهای حاصلخیز کشور این روزها بسیار مورد توجه کسانی است که می خواهند چند روزی را به دور از هوای آلوده شهرشتان در آستارا  سپری کنند و اگر به عنوان گردشگر به آستارا  بیایند و چند روزی را در طبیعت و هتل ها بگذرانند نه تنها موجب خوشحالی مردم آستارا  است بلکه این حق همه مردم کشور است که از زیبایی های طبیعت آستارا  بهره ببرند اما مشکل این جاست که به گفته مهندس شعبان نژاد رییس جهاد کشاورزی گیلان گردشگرانی که در ایام تعطیلات به گیلان می آیند به فکر ساختن خانه ای دوم در این استان می افتند که متاسفانه ساخت این خانه های دوم گاهی در روستاها و با تغییر کاربری برخی از اراضی حاصلخیز کشور رخ می دهد.

وی اضافه کرد: برخی از کشاورزانی که  مشکلات آنی دارند و برای کمک به فرزندانشان در امر تحصیل یا ازدواج با مشکل مواجه هستند، حاضر می شوند زمین هایشان را به خوش نشینان بفروشند و به این ترتیب منافع آتی خود، فرزندان و کشور را قربانی منافع آنی می کنند.

در سفری که قباد افشار رییس امور راضی کشور به گیلان داشتند برخی از کارشناسان جهاد کشاورزی استان از وی خواستار تعیین مالیات ویژه بر ویلاها شدند تا به این ترتیب تقاضاها کاهش یابد و از این پس خواب شیرین ویلاسازان تلخ شود.

اما یکی از برنامه هایی که موجب گسترش ویلاسازی در آستارا  در دولت گذشته شده است اجرای طرح هادی در روستاها بوده است. از آنجاییکه روستاها و شهرهای گیلان و آستارا  بسیار به یکدیگر نزدیک هستند با اجرای طرح هادی و اجازه ساخت خانه به افراد غیر بومی در روستاها نه تنها معماری ساخت خانه های سنتی آستارا  مورد تهدید قرار گرفته است بلکه اقتصاد آستارا  بدتر از گذشته شده است. زیرا صاحبان ویلا با گذراندن فقط چند روزی در خانه های دومشان هیچ ارتباطی با روستاییان ندارند بلکه حتی جزئی ترین مواد مورد نیازشان را از استانشان خریداری می کنند و با خودروهای شخصی به ویلاهایشان می آورند و شاید افزایش حجم زباله های شهری در روستاهاآستارا  تنها ارمغانی است که هر خوش نشینی به آستارا  می آورد.

مهندس برجسته مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی گیلان در گفتگو با خبرنگار  با بیان اینکه روستاهایی که طرح هادی دارند جلوگیری از تغییر کاربری در آنها کمی مشکل است، گفت: مشاوران در این بخش ها باید توجیه باشند و دهیاران به فکر این نباشند که با صدور پروانه ساخت ویلا برای روستا کسب درآمد کنند.

وی گفت: طرح هادی اهداف خوبی برای روستاها داشت که متاسفانه در استان گیلان اهداف خوب آن اصلا محقق نشد.

برجسته ادامه داد: اخیرا با عزم دولت در جلوگیری از تغییر کاربری های اراضی می توان امیدوار بود که کابوس ویلاسازان در گیلان شروع شده است.

وی تاکید کرد: با پرهیز از هر گونه شعار برای حفظ وجب به وجب شالیزارها و باغ های گیلان وارد عمل شده ایم. 

بر اساس  آیین نامه اجرایی تهیه و تصویب طرحهای هادی روستایی بر اساس ماده 7 اساسنامه بنیاد مسکن طرحهای هادی شامل؛ ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی اقتصادی ـ اجتماعی تأمین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی، رفاهی، هدایت وضعیت فیزیکی روستا، ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستائیان و خدمات محیطزیستی و عمومی است.

هدف طرحهای هادی، ایجاد بستری مناسب برای رشد و توسعه ی روستاهاست در مرحله اول وضع موجود در روستا و محیط پیرامون آن به لحاظ مسائلی همچون اقلیم، پوشش گیاهی، زمین شناسی، سوانح طبیعی، جمعیت، فعالیتهای اقتصادی، سوابق تاریخی، مناسبات اجتماعی،فرهنگی، وضعیت مسکن، خدمات و شبکه ی معابر مورد مطالعه قرار می گیرد.

در مرحله دوم، مشکلات و کمبودهای روستا در زمینه ی مسائل خدماتی، زیربنایی، راه، مسکن و نظایر آن،تعیین می شود و نیازهای آینده ی جمعیت ساکن روستا برآورد می شود.

در مرحله ی سوم، پیشنهادهای لازم برای رفع مشکلات و کمبودها و تامین نیازهای آینده در خصوص مسائلی مانند خدمات عمومی، تاسیسات زیربنایی، دفع آبهای سطحی، تعریفی و اصلاح معابر و ایجاد میادین در قالب پروژه های قابل اجرا داده می شود. در پایان، ضوابط و مقررات لازم برای رسیدن به پیشنهادها تدوین می شود.

انتخاب روستا برای تهیه طرح هادی

در گذشته عموماً مراکز دهستانها برای مطالعه و اجرای طرح هادی انتخاب می شدند. به تدریج روستاهای بزرگ و پرجمعیت که روستاهای کوچکتری را در گرد خود داشتند و خدمات را به حوزه ی نفوذ خود ارائه می دادند، برای این منظور انتخاب شدند درحال حاضر انتخاب روستاها برعهده ی طرحهای دیگری است که از آنها به عنوان طرح های بالادست یاهدف به طرح جامع شهرستان فرادست یاد می شود.اما در آستارا  به دلیل نزدیک بودن شهر ها و روستاها طرح هادی مشکلات فراوانی از جمله گسترش ویلاسازی را ایجاد کرده است.

 با توجه به  تعارض در قوانین اداری و حقوقی موجب می شود که اگر یک مدیر اراضی به تکالیف اداری خود عمل کند و مانع تغییر کاربری شود در صورت شکایت صاحب زمین به دادگاه احضار می شود و حتی اگر این مدیر بازنشسته هم باشد باید پاسخگو شود ومدافع امور راضی باید از پشتوانه ای محکمتر از امروز از نظر حقوقی برخوردار باشد.

دهیاران در صورت تغییر کاربری در روستا مسئول باشند

 اگر هر دهیار تعهد داشته باشد که باید از امور اراضی روستا محافظت کند و در صورت مشاهده هر گونه تغییر کاربری غیر مجاز باید پاسخگو باشد،گفت: اجرایی شدن این پیشنهاد موجب خواهد شد که تغییر کاربری در روستاها به حداقل برسد و باید در قانون در حمایت از حافظان امور اراضی تدابیر ویژه ای اندیشیده شود.  

 و تنها راه مبارزه با تغییر كاربری در آستارا  زمین کشاورزی باید بین کشاورزان معامله شود تا کمتر به تغییر کاربری و یا تبدیل اراضی حاصلخیز کشاورزی دامن زده شود و نقشه طرح های هادی روستایی نیز باید در دست مدیران شهرستان آستارا  قرار گیرد.

مهندس داداش پور مدیر امور ترویج جهاد کشاورزی گیلان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه در حوزه ترویج همه تلاش ما این است که کشاورزان برای اقتصادی تر شدن بخش کشاورزی ورود آگاهانه به مزارع داشته باشند،گفت:مرجع تامین غذای کشور بخش کشاورزی است و باید از اراضی موجود استفاده کرد و آن را درست به  آیندگان تحویل داد.

وی اضافه کرد: مددکاران ترویج کشاورزی گیلان امروز به 700نفر سیده اند و کمک رسانه های استان نیز در پرهیز از تک محصولی در گیلان موثر بوده ست.

وی خاطرنشان کرد:استفاده از قابلیت های سرزمینی گیلان و توانمند سازی کشاورزان موجب خواهد شد که تغییر کاربری شالیزارها در گیلان به صفر برسد.

اختصاص بیمه مسئولیت به حافظان امور اراضی استان

دکتر قباد افشار معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایسنا از اختصاص بیمه مسئولیت به حافظان امور اراضی کشور خبرداد و گفت: از آنجاییکه بخش عمده کار مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها رسیدگی به حفاظت از امور اراضی است این بیمه مشمول مدیران جهادکشاوری شهرستانها و معاونین نیز خواهد شد.

وی گفت:خاک های حاصلخیز مسئول تامین امنیت غذایی کشور هستند که تامین این امنیت موجب امنیت سایر بخش های کشور نیز می شود.

وی خاطرنشان کرد:دولت برنامه دارد تا ضریب امنیت غذایی کشور را که در 8سال گذشته کاهش یافته بود ،افزایش دهد.

دکتر افشار با اشاره یه اینکه تا 5سال آینده سهم تامین کالری جامعه باید به 80درصد برسد ،تصریح کرد:برای تحقق این امر نیاز به تولید بیشتر از امروز باید صورت بگیرد و تغییر هر گونه کاربری مورد مخالفت شدید دولت قرار گرفته است.

وی گفت: افزایش سهم اضافه کار مدیران امور اراضی شهرستانها در دستور کار قرار گرفته است و همه نیروهای کشاورزی کشور به خصوص در استانهای شمالی با تمام توان از تغییر کاربری و گسترش ویلاسازی جلوگیری کنند.
به گزارش درد نیوز : صدهها هكتار از اراضی  دوربر شهر آستارا در تعریف  طرح جامع شهری َآستارا  به مسكونی تبدیل و عملا صدهها هكتارزمین كشاورزی با این طرح از بین رفت .. و در روستاها هم با اجرای طرح هادی  عملا كشاورزی نابود شده است تبدیل به ویلا سازی شده است یا افرادی با سوا ستفاده از مجتمع مسكونی و تعاونی و سن ان جی و ... عملا در زمین های كشاورزی كاربری می گیرند و رسما كشاورزی آستارا عملا در حال انهدام و نابودی است
حیات وحش آستارا و کاج‌های سمی غیر بومی و گوزن زرد غیر بومی

تاریخ:چهارشنبه 23 مهر 1393-11:16 ب.ظ

با کاشت هزاران درخت کاج در سالیان متمادی امروز شهر عباس اباد و حیات وحش  لوندویل استارا  در محاصره کاج‌های سمی بوده و نیازمند تغییر برنامه در حوزه فضای سبز شهرستان استارا  است.

این شهرستان با جاذبه‌های بکر طبیعی گردشگری و حیات وحش و تالاب آق و استیل  و زیبایی‌های منحصر  شهرهای ایران مشهور است.

در سه دهه اخیر به دلایل مختلف و غیر اصولی کاشت درختان بی ثمر که هیچ‌گونه سنخیتی با آب و هوای  آستارا  نداشته در این  استان گیلان  و در سطح کشور روند روبه رشدی داشته است.

درختان نبض زمین هستند و مایه حیات انسان، حیوان و حتی بعضی از گیاهان و با جذب گازهای سمی از جمله دی‌اکسید کربن و تولید اکسیژن که یکی از اساسی ترین نیازهای حیات انسان و حیوان است، سبب دوام حیات انسان و سلامت چرخه طبیعت می‌شوند.

کاج یکی از آن درختانی است که  برخلاف سرمایه‌گذاری فراوان و غیرکارشناسی سازمان محیط زیست كشور و شهرداری ها و مسئولان شهرستانی و آستانی در دهه اخیر و کاشت نهال‌های آن در اکثر شهرهای استان گیلان و کشور  پاسخ خوبی به این اعتماد نداده است و در آستارا متاسفانه این عمل غیر كارشناسی با كاشت درختان غیر بومی ضربه شدیدی محیط زیست استارا بخصوص در حیات وحش لوندویل در روبروی شهرك عباس آباد دیده است .

درختان کاج اصولا بومی ایران نیستند و در سه دهه گذشته گونه‌های مختلف آن به ایران واردشده است و  متاسفانه تنها به دلیل همیشه سبز بودن و بدون در نظر گرفتن مضرات این درخت به ظاهر زیبا اما سمی و خطرناک در بسیاری از مناطق ایران  از جمله گیلان بخصوص در حیات وحش لوندویل آستارا با آب وهوای مختلف کاشت کاج روبه افزایش گذاشته است.

سازگاری این درخت بومی آمریکا با شرایط اقلیمی کشورمان باعث شده که گزینه نخست کاشت نهال در روز درختکاری کاج باشد، درختی که به بهترین نحو ممکن برش خورده و شاید همین موضوع باعث دلبری این درخت در کشور شده است.

مضرات این درخت که تمام  حیات وحش لوندویل  و حتی شهرها و پارک‌هایمان را محاصره کرده است بسیار زیاد است، ایجاد حساسیت، از بین بردن بافت خاک و اسیدی کردن محیط اطراف تنها بخشی از هدیه این میهمان ناخوانده است، این درخت ، منبع تولید آلرژی‌های به شدت حساسیت زا بوده و باعث ایجاد بیماری آسم و حساسیت می شود.

تولید اکسیژن توسط برگ‌های سوزنی درخت کاج بسیار اندک بوده و تولید رطوبت و ایجاد خنکی در هوای اطرافش نیز بسیار اندک است و این درخت به علت وجود برگ‌های سوزنی و سطح تماس کم با هوای محیط، قدرت تصفیه هوای بسیار اندکی دارد و خاک پیرامون خود را اسیدی می کند و در واقع خاک اطراف خود را به کلی تخریب می‌کند.

بعضی از محققان معتقدند که درخت کاج نوعی اکسید نیتروژن وارد فضا می کند که در فضای شهر ها موجب آلودگی بیشتر هوا شده و به ریه های انسان نیز آسیب می‌زند و این درخت به علت سطح برگ کم، قد کوتاه و چتر کم دارای سایه مناسبی نیست.

جالب است بدانید که لاشه‌های برگ سوزنی این درخت تولید مواد شیمیایی در زیر درخت می‌کند که برای موجودات زنده بسیار زیانبار است و به علت سمی بودن برگ‌های سوزنی درخت کاج، پرنده ها روی این درخت لانه نمی‌سازند و چوب درخت کاج دیر رشد می کند و در مصرف صنعتی و صنایع دستی کاربرد کمی دارد و مناسب نیست و بخصوص چندین هكتار حیات وحش را این درختان محاصره و اشغال نمودند ..
 نمی دانیم چه اصراری است سازمان محیط زیست بجای بومی سازی حیوانات و درختان حیات وحش از درختان و حیوانات دیگر استانها حتی خارجی استفاده می كنند نمونه اش كاج  و گوزن زرد كه هیچ سنخیت با آستارا ندارد ..

در سالیان گذشته آتش‌سوزی‌هایی که در پارک‌های جنگلی اتفاق افتاده است اغلب در قطعات کاج بوده که براثر قابلیت زیاد اشتغال برگ‌های سوزنی خشکیده می باشد.

برگ های سوزنی در معابر  حیات وحش  و شهر با فرود آمدن بر روی خودروها و سنگ فرش ها به علت وجود رزین و صمغ ، صدمه غیر قابل جبرانی ایجاد می کنند و ریشه کاج به مرور زمان به سنگ فرش ها و بافت معابر آسیب جدی می زند.

شهرستان مرزی آستارا  در محاصره کاج‌های سمی

با کمی پیاده روی در شهر ك عباس آباد آستارا و حیات وحش لوندویل استارا  و نشستن در پارک‌ها ، پی به این حقیقت تلخ می بریم که در سال های اخیر چگونه نا آگاهانه این درخت خطرناک به شکلی سرطانی تمام شهرستان آستارا و بویژه حیات وحش و فضاهای سبز را محاصره کرده است.

حیات وحش لوندویل استارا  به عنوان نقاط گردشگر پذیر و بسیار زیبای شهر نمونه مشهود برای معرفی انواع گونه های این درخت بوده و قسمت سوزنی برگ‌ها تبدیل به مکانی بی روح ومرده شده است، چون سطح خاک این مناطق عاری از گیاه بوده و هیچ پرنده‌ای در میان درختان لانه نکرده وخاک زیر درختان،  متراکم وسفت است.

نمونه‌های زیادی در کشور از بوستان ‌ای جنگلی کاج داریم که در نیم قرن اخیر به دست خودمان به وجود آورده ایم و متاسفانه بدون در نظر گرفتن مسایل کارشناسی در مورد شرایط کشت و نگهداری این گونه درخت ها،تنها به اقتصادی بودن و بالا بودن آمار سرانه فضای سبز توجه کرده ایم.

اگر کاج ایرانی دارای فوایدی باشد باید به نسبت خاصی در کنار دیگر درختان کاشته شود نه این که با این منطق ضعیف که کاج آب کمی می خواهد آن را درشهرهای پر باران شمال کشور نیز جایگزین درخت بومی این مناطق کنیم.

مرکبات جایگزین مناسبی برای درخت کاج

با توجه به مضرات درخت کاج و شرایط خاص آب و هوایی استان گیلان وشهرستان آستارا  یکی از درختانی که می‌تواند جایگزین این درخت غیر بومی و خطرناک شود درختان میوه و .. بومی  است.

درختانی که هم می توان از عطر گلهایش و هم از خواص بی شمار میوه هایش استفاده کرد. تولید میوه درخت نارنج بستگی به شرایط آب و هوایی دارد و در برخی مناطق به دلیل وجود شرایط مناسب توانایی تولید میوه در سراسر سال را دارد.تقریبا تمامی شهرهای استان گیلان برای رشد این درختان بومی  پرفایده بسیار مناسب هستند و در شهرهای شمال باید درختانی بومی کاشته شود که گل داشته باشند زیرا در این منطقه، کمبود سبزی وجود ندارد.

یكی از درختان كه در گیلان و آستارا جواب داده است نارنج است  و حال آنکه گیلان دارای اقلیم خاصی است که کاشت نهال نارنج می‌تواند در این استان به درستی توسعه یابد. عرق بهار نارنج نیز داروی مناسبی برای بیماری‌های قلبی و عروقی است و نمونه اش درختان زیاد بومی است كه می توان بجای درختان كاج حیا وحش و پارك ه ا استفاده كرد ..
دكتر محمد علی هالوداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :6
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  


Admin Logo
themebox Logo