تبلیغات
انصار حزب الله گیلان - مطالب آبان 1393

فریاد مردم گیلان- ASTARAo@YAHOO.COMایمیل ارسال خبر و عضویت

صدای قاری جوان آستارایی در ایام محرم در جمهوری آذربایجان طنین انداز شد

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-11:21 ب.ظ

صدای روحبخش 'امید چالاک' قاری برجسته گیلانی به مدت چندین شب متوالی در حسینیه پایتخت جمهوری آذربایجان طنین انداز شد.

 امید چالاک از قاریان جوان و ممتاز آستارایی به دعوت سفارتخانه ایران در جمهوری آذربایجان در ایام ماه محرم پیش از برگزاری آیین های ویژه این ایام در حسینیه شهر باکو آن کشور به قرائت روحبخش کلام وحی پرداخت.

صدای قاری جوان آستارایی آنقدر برای شیعیان جمهوری آذربایجان جذابیت داشت که چندین و چند بار مورد تحسین و تشویق عزاداران قرار گرفت.

حضور امسال شیعیان جمهوری آذربایجان در آیین های عزاداری با قرائت قرآن توسط امید چالاک و سخنرانی حجت الاسلام علی اکبر اجاق نژاد نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان پرشورتر از هر سالی برگزار شد.

نوحه خوانی و سوگواری عاشقان اهل بیت (ع) جمهوری آذربایجان در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان در آن سوی مرز از مساجد این مناطق پخش می شود به طوری که صدای سوگواری آنها در این ایام مناطق مرزی شهر آستارای ایران نیز شنیده می شود.

جمهوری آذربایجان با هشت میلیون نفر جمعیت و با 90 درصد جمعیت شیعه دومین کشور شیعی جهان به شمار می رود.

 امید چالاک متولد 1375 در بندر آستاراست و مقام های نخست استانی و چهارم کشوری جزء سوابق درخشان این قاری جوان است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پدر شعر فرانو ایران: آستارا را باید با سرمایه های فرهنگی معرفی کنیم

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-11:13 ب.ظ

اکبر اکسیر پدر شعر فرانوی ایران و از شاعران برجسته آستارایی در آیین رونمایی از کتاب مهدیه سندیانی با عنوان 'این کتاب را یکبار نخوانید' گفت: آستارا را به جای سرمایه ها و ظرفیت های تجاری باید با سرمایه های فرهنگی معرفی کنیم.اکسیر با اشاره به اینکه فضای شهرستان باید بیش از پیش به فضای فرهنگی تبدیل شود ، افزود: باید فضایی خلق شود که آثار علمی و هنری هنرمندان و اصحاب فرهنگ در آستارا بیشتر از بازارچه ساحلی نمود پیدا کند.

وی رونمایی از هر کتاب را برابر با نو شدن فرهنگ و اندیشه ناب عنوان کرد و ادامه داد: کتاب نباید این قدر در خانه های مردم ایران مظلوم واقع شود بلکه به فراخور علاقه و ظرفیت هر عضو خانواده، باید کتاب خریداری و خوانده شود.

اکبر اکسیر در ادامه با بیان اینکه هر کتابی محصول عصاره فکری و روحی نویسنده آن است ، اظهار کرد: نویسنده در این کتاب با وجود جوان بودنش به عنوان یک انسان با تجربه ظاهر شده تا اتفاقات و رخدادهای چندین ساله پیرامون خود را در کوتاه ترین حالت ممکن بنویسد.

شاعر طنزپرداز آستارایی جملات قصار این کتاب را سراسر از لطافت و ظرافت خواند و ادامه داد: نویسنده در 'این کتاب را یکبار نخوانید' به فکر حوصله مخاطب نیز بوده و این را می شود در جملات سراسر از ایجاز وی دید.

وی با اشاره به وجود استعدادهای فراوان در حوزه شعر و ادب در شهرستان آستارا افزود: این استعدادهای نوشکفته باید توسط والدین و متولیان فرهنگی حمایت شوند.

 این کتاب حاوی 139 جمله نغز پیرامون موضوعات اجتماعی ، فلسفی و روانشناسی است که با زبان ساده توسط خود نویسنده به رشته تحریر درآمده است.

تمامی جملات فارسی این کتاب به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جن

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-09:25 ب.ظ
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شهردار ارومیه رفتگر شد!

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-04:52 ب.ظ

مهدی باکری یکی از سرداران بزرگ دفاع مقدس است، وی در فروردین 1333 در میاندوآب به دنیا آمد، تحصیلاتش مهندسی میکانیک بود و آخرین مسئولیتش فرماندهی لشکر 31 عاشورا بود، او 25 اسفند 1363 در رودخانه دجله به شهادت رسید و جسدش مفقود شد.

 

شهرداری که رفتگر شد

اوایل انقلاب بود و مهدی باکری شهردار ارومیه؛ در گرگ و میش سحر، برای خرید نان از خانه خارج شد. چشمش به رفتگر محله افتاد که مثل همیشه در حال کار بود؛ دید امروز صورت خود را با پارچه ای پوشانده است. نزدیکتر رفت، او رفتگر همیشگی محله نبود. کنجکاو شد، سلام داد و دید رفتگر امروز، آقا مهدی است. او از دوستان شهید باکری بود.

آقا مهدی، شما اینجا چیکار میکنی؟ آقا مهدی علاقه ای به جواب دادن نداشت. او ادامه داد، آقا مهدی شما شهرداری اینجا چیکار میکنی؟ رفتگر همیشگی چرا نیست؟ شما رو چه به این کارا؟ جارو رو بدین به من، شما آخه چرا؟ خیلی تلاش کرد تا بالاخره زیر زبون آقا مهدی رو کشید.


 

زن رفتگر محله، مریض شده بود؛ بهش مرخصی نمی دادن می گفتن اگه شما بری، نفر جایگزین نداریم؛ رفته بود پیش شهردار، آقا مهدی بهش مرخصی داده بود و خودش اومده بود جاش.

اشک تو چشماش حلقه زد. هر چی اصرار کرد، آقا مهدی جارو رو بهش نداد؛ ازش خواهش کرد که هرچه سریعتر بره تا دیگران متوجه نشن، رفتگر امروز محله، شهردار ارومیه است.

آقا مهدی، پدر بچه های پرورشگاه شهرم بود. همیشه بهشون سر میزد؛ نزدیکای عید، کلی کادو میخرید میاورد براشون. خیلی دوستش داشتن، وقتی شهید شد، یه شهر یتیم شدن. شادی روحش صلوات.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

هوالباقی...

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-04:28 ب.ظ

آخرین دیدار تو را هنوز در مقابل چشمان اشکبارم به تصویر می کشم ... وسکوت تنها صدای خداست و دنیایی قشنگ من درد نیوز ...

هوالباقی...


مادر خوب و مهربانم آنقــدر غم دوری از تو  سنگین است

 که با بلندترین فـــــــــــریــــــــــــــــــــاد  هم سبک نمیشوم ...


امروز 8ماه  كه مامان  خوب و مهربانم و زبیاییم از پیشمون رفته. امروز سر سفره احسان شوهر خاله ام  وقتی همه دور هم جمع بودیم خیلی جای خالیش احساس میشد.خیلی دلم تنگه براش. هنوز بعد  8ماه نبودنش باور نمیشه . خدایا هیچ كسی به اندازه خودت نمی دونه چقدر دوسش داشتم . ازت خواهش می كنم آرومم كن بهم كمك كن قبول كنم كه نیست. بهم كمك كن كه بعد از  8ماه كه از نبودنش میگذره توانایی رفتن به خونه ای كه هر سمتشو نگاه میكنه پر از خاطراته رو داشته باشم.خدایا فقط خودت می تونی آرومم كنی ازت خواهش می كنم كمكم كن... یادپدر و مادرم كه عاقبت بخیر شدند باقی ایست..انشا الله من و پسرم و همسرم هم مثل آنها عاقبت بخیر بشویم..آمین یا رب العالمین...

دكتر محمد علی هالو ...


AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان

انا لله و انا الیه راجعون....هوالباقی..هوالصابر ..هوالرحمان ...

همه میروند .کسی نیست که برای ابد بماند و دل اش به بی مرگی بتپد. اما گاهی اوقات آنچه سخت تر از داغ مرگ عزیزان و بزرگان می نماید بازتاب این مرگ در اقوال و منش دیگران است و بخصوص آنان که خود را با نام و نشانی دلسوز و متعهد می دانند.
با دلی اندوهگین از مرگ بانوی  و الگوی مادران هشت سال دفاع مقدس همسر جانباز شهید ومادر جانباز... معاصر،

مادر عزیزم!!

مادر کجایی همیشه بدون تو احساس بی کسی وتنهایی میکنم !!!!!!

مادر کاش بودی و تنهایی ام رو میدیدی!!

مادر همه اطرافیانم به حالم دل می سوزونن!!!

مادر دلم خیلی گرفته است!!!!!!

مادر دلم برات  بدجور تنگ شده!!

مادر تو این دل لعنتی ام پره حرفه

 ولی به هیچ کس نمیگم حتی به شریک زندگیم 

 فقط تو دفتر خاطراتم خالی میکنم !!!!

مادر نبودنت کنارم خیلی سخته!!

مادر سه سالمم نشده بود که تنهام گذاشتی

 ۱6 ساله که ترکم کردی ولی واسه من  هزار سال شده !!!  

مادرپدرم نذاشت حتی یه سال از مرگت بگذره رفت

 ویکی رو جانشین تو کرد!!!!!!!

مادر هنوز نمی تونم باور کنم که تو رفتی و حالا یه نامادری دارم!!!!!

مادر چرا ترکم کردی بعضی وقت میگم حتما دوستم نداشتی!!!!

حتی تو خوابمم نمیای مادرچرا مادر چرا؟

مادر نمی دونی چقدر به وجودت درکنارم شب ازدواجم نیاز داشتم

 ولی نبودی کنارم مادر

اون شب شب خوبی برام نبود همه تنهام گذاشتن!!!

مادرکاش بیای پیشم

مادر باور کن ازنبودنت دارم عذاب میکشم

 وفقط به قابت که همیشه روبرومه زل میزنم

 وفکرمیکنم که چقدر عذاب کشیدی تو این دنیا دلم اتیش میگیره

ومیزنم زیر گریه که هیچی جز وجودت ارومم نمیکنه!!!!

  دكتر هالو dardnews.irداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پس از حمله به تابلو شهدا؛ هتک حرمت به آرامگاه یک مادر شهید در فومن توسط افراد ناشناس!+ عکس

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-03:43 ب.ظ

شب گذشته حاشیه قبر مادر شهید صادق فدایی در آرامستان پوریایی ولی روستای کمامردخ فومن توسط افراد ناشناس کنده کاری شده و این کنده کاری ها موجب تخریب آرامگاه این مادر شهید شد.

یکی از افراد آگاه از بیرون ریخته شدن استخوانهای مادر شهید توسط این افراد خبر داد.

انگیزه این افراد که حاشیه آرامگاه را تا عمق بیشتر از نیم متر حفر کرده اند مشخص نشده است اما یکی از احتمالات ممکن حفر با انگیزه کشف عتیقه جات بوده است.

وقایع رخ داده شده درباره آرامگاه مادر شهید فدایی موجب ناراحتی و دلخوری خانواده شهید شده است.

یکی از اعضای خانواده شهید نیز در این باره گفت : درباره پر نمودن حفره ایجاد شده بدون حضور اعضای خانواده این مادر شهید گلایه کرد و گفت: این انتظار از مقامات قضایی شهرستان وجود داشت که به یکی از اعضای خانواده مادر شهید در این باره اطلاع رسانی میشد تا ابهامی برای خانواده بوجود نمی آمد.

وی افزود: مقامات قضایی و آگاهی شهرستان فومن باید درباره اینکه آیا این افراد قصد اهانت به مادر شهید داشته اند یا خیر اطلاع رسانی شفافی داشته باشد تا مردم بدانند انگیزه این افراد ناشناس بوده است؟

این اتفاق در حال رخ داد که چندی پیش فردی ناشناس به تابلو نصب شده در منطقه شپولکنار حمله و آن را پاره کرده بود!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

قربانی در دیدار با مسئولان بسیج: شما بسیجیان بچه های معنوی و انقلابی رهبر هستید

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-03:42 ب.ظ

آیت الله زین العابدین قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان در دیدار با مسئولان و فرماندهان بسیج گیلان ضمن تبریک هفته بسیج راه دستیابی به اقتصاد مقاومتی را تبیین کرد و گفت: ما باید سرزمین ها و استعداد های خود را بشناسیم و امکانات را فراهم کنیم و بسیج امکانات و منابع را در جهت افزایش تولید بکار ببریم. این یعنی اقتصاد مقاومتی.

وی بسیج را بازوی توانمند در بخش اقتصادی خواند و گفت: بسیج بعنوان یک تشکل می تواند به صورت هدفمند و منسجم برای کمک به پیکره اقتصاد و دستیابی به اقتصاد مقاومتی تلاش کند.


آیت الله قربانی بسیج را فراتر از حضور در مناطق جنگ خواند و خاطرنشان کرد: امروزه بسیج فقط حضور در عرضه های نظامی نیست و باید امروز در دانشگاه و آموزش و پرورش و کشارزی و صنعت نیز حضور داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در گیلان تذکری را نیز بسیجیان داد و یادآور شد: بسیج نباید بعنوان یک دکان تلقی بشود. باید جوری تعامل بوجود اورد که همه طرفدار بسیج باشند و تلاش کنند در ادارات و مساجد و اماکن دیگر بسیج تشکیل بشود.

امام جمعه رشت همچنین از مشورت کردن دستگاه ها ابراز امیدواری کرد و گفت: اگر کسی برای پیشبرد اهداف با ما مشورت می کند و شورا تشکیل می دهد خوب است و می تواند مشکلات را کم کند.

وی افزود: اگر در پیشبرد اهداف سپاه و بسیج و اطلاعات نباشند، برای کشور ضررهایی ایجاد می شود.


نماینده ولی فقیه در پایان درد دل دوستانه ای را نیز در بین فرماندهان و مسوولان بسیج عنوان نمود و گفت: شما بچه های اعتقادی رهبر هستید و باید تلاش کنید تا اختلافات کم شود. همه مثل شما حرف رهبر را گوش نمی کنند، خیلی ها ممکن است پشت سر رهبر بدون وضو نماز بخوانند ولی شما با اعتقاد کار می کنید و این بسیار پسندیده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

101 قاچاقچی کالا در بندر آستارا دستگیر شدند

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-03:40 ب.ظ

فرمانده نیروی انتظامی آستارا از دستگیری 101 نفر قاچاقچی کالا از ابتدای سال جاری تاکنون در این شهرستان مرزی خبر داد.

 

سرهنگ رحیم مهدی زاده گفت: به منظور تحقق شعار سال و به جهت ایجاد فضای مناسب برای رشد بازار داخلی ، رونق اقتصادی و برخورد با مخلان کسب و کار ، مقدار قابل توجهی اقلام قاچاق در شهرستان آستارا کشف و ضبط شده است.

وی افزود: از ابتدای امسال با استفاده از توان نیروهای جمعی طرح مبارزه با قاچاق کالا در سطح حوزه استحفاظی ، 89 هزار و 887 پاکت انواع سیگار خارجی ، هفت هزار و 169 بسته تنباکو ، 15 هزار و 965 ثوب البسه و چهار هزار و 356 قلم انواع لوازم آرایشی قاچاق در آستارا کشف شده است.

سرهنگ مهدی زاده اضافه کرد: همچنین در راستای اجرای این طرح تعداد 101 نفر دستگیر و 73 دستگاه خودرو توقیف شد.

فرمانده انتظامی آستارا با تقدیر از همکاری مردم در جهت ایجاد امنیت مطلوب در سطح شهرستان اظهار کرد: متهمان پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع ذیصلاح قضایی معرفی شدند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

امام جمعه موقت آستارا: پیشروی مذاکرات آمریکا را گستاخ‌تر کرده است

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-03:38 ب.ظ

امام جمعه موقت آستارا گفت: پیشروی مذاکرات آمریکا را گستاخ‌تر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام ناصر صالحی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهر با تبریک فرا رسیدن هفته بسیج اظهار کرد: بسیج یکی از یادگاران امام راحل است.

وی با بیان اینکه بسیج در تمام عرصه‌های مختلف انقلاب اسلامی نقش‌آفرینی کرده است، ادامه داد: بسیج تنها در دوران دفاع مقدس نبوده و در عمران و آبادانی و دوران سازندگی نقش بسیار مهمی داشته است.

خطیب موقت آستارا، بسیج را تابع امر ولایت فقیه دانست و تصریح کرد: بسیجی در هر شرایط و موقعیتی گوش به فرمان ولی امر مسلمین است.

این مسئول با اشاره به اینکه بسیج در راستای پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی گام برمی‌دارد، خاطرنشان کرد: امروز بسیج فراتر از منطقه‌ای عمل می‌کند.

صالحی، تبیین و ترویج فرهنگ بسیجی در جامعه را امری مهم خواند و یادآور شد: بسیج در زمان فعلی باید با بصیرت باشد، چراکه دشمن امروز با چهره نفاق ظهور کرده و در تلاش برای ضربه زدن به نظام است بنابراین بصیرت بسیجیان در چنین فضایی امری همه است.

وی در ادامه به مذاکرات هسته‌ای ایران در وین اشاره کرد و متذکر شد: پیشروی این مذاکرات آمریکا را گستاخ‌تر کرده و توقع نابجای او بیشتر شده است.

امام جمعه آستارا با تصریح بر اینکه رئیس جمهوری تأکید بر حفظ عزت ملت ایران دارد، خاطرنشان کرد: عزت ملت ایران نباید با هیچ چیزی معاوضه شود.

صالحی در پایان آمریکا را غیرقابل اعتماد خواند و یادآور شد: ایستادگی در برابر ظلم و ستم درس انقلاب اسلامی است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: بیماران کلیوی در همه حال بیش از هر چیز احتیاج به عشق ورزی و توجه مضاعف دارند.

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-03:23 ب.ظ

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: بیماران کلیوی در همه حال بیش از هر چیز احتیاج به عشق ورزی و توجه مضاعف دارند.

 

صفر نعیمی روز پنجشنبه در جریان بازدید سرزده از بیماران بخش دیالیز بیمارستان شهید بهشتی آستارا در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: دلجویی و سرزدن به بیماران دیالیزی نباید محدود به یک هفته خاصی شود بلکه این بیماران همواره محتاج توجه و دلجویی هستند.

وی با اشاره به اینکه کمبودهای روحی این بیماران با عیادت از سوی مردم ، خیران و مسوولان می تواند جبران شود ، اضافه کرد: تمام سعی ما این است که اندکی از آلام و دردهای جانکاه بیماران دیالیزی را با فراهم کردن تجهیزات و امکانات لازم بکاهیم.

وی اظهار کرد: پیش از این بیماران دیالیزی آستارا به علت کمبود تخت و نبود مکان و فضای مناسب مجبور می شدند به بیمارستان های شهرستان های مجاور بروند ، ولی با انتقال بیماران به بخش جدید و با در اختیار قرار دادن تجهیزات و دستگاه های جدید بخش دیالیز بیمارستان سر و سامان یافته است.

نماینده آستارا در مجلس با بیان اینکه کمبود پنج دستگاه دیالیز آستارا با انجام رایزنی های مختلف با دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال جاری برطرف می شود ، افزود: هم اینک 10 دستگاه دیالیز در این بخش موجود است که انتظار داریم خیران بزرگوار شهرستان نیز جهت مساعدت های لازم همت کنند.

نعیمی با تقدیر از نوع رفتار و همکاری پرستاران فعال در این بخش گفت: پرستاران به عنوان سفیدپوشان عرصه سلامت با پیشه کردن صبر و پشتکار همواره باید پیام رسان امید و عشق برای بیماران دیالیزی باشند.

 هم اینک 55 بیمار تحت پوشش انجمن حمایت از بیماران کلیوی آستارا هستند.

در این بازدید که با حضور بخشدار مرکزی و تعدادی از روسای ادارات آستارا همراه بود ، از بیماران دیالیزی این شهرستان و پرستاران فعال بخش دیالیز بیمارستان با لوح تقدیر و جوایزی تقدیر شد.

از 23 تا 30 آبان هفته حمایت از بیماران کلیوی نامگذاری شده است
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پدر شعر فرانو ایران: آستارا را باید با سرمایه های فرهنگی معرفی کنیم

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-03:17 ب.ظ

پدر شعر فرانو ایران: آستارا را باید با سرمایه های فرهنگی معرفی کنیم

صدای قاری جوان آستارایی در ایام محرم در جمهوری آذربایجان طنین انداز شد

101 قاچاقچی کالا در بندر آستارا دستگیر شدند

فرماندار آستارا: موفقیت های اقتصادی کشور را مدیون صادرکنندگان هستیم

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان: شهید انصاری تبلوریافته اخلاق حسنه نبوی بود

 

نماینده ولی فقیه در گیلان: مسئولیت‌پذیری پایه فعالیت‌های بسیج است

 

بازخوانی افسانه‌های گیلکی برای نخستین بار در گیلان

فعال حقوق بشر کیست؟

رونمایی از بالگرد آمریکایی ایران +تصاویر

 

بهترین گزینه غربی‌ها تداوم مذاکرات تا قیامت است!

 

عکس‌هایی از ارواح!

صالحی: هیچ بازرسی مجددی را نمی‌پذیریم

دیدار احمدی‌نژاد با خواهرزاده خاتمی از دولت

"ورود و خروج" از نوع دولت تدبیر!

مصلحی: فتنه 88 دعوای انتخاباتی نبود

 

لاریجانی: حرف‌های کلفت آمریکا و غرب در تصمیم‌ ما تاثیری ندارد

 

روحانی: گاهی مهر سکوت بر لب موجب نجات کشور می‌شود!وصیت نامه شهید جانباز 65 درصدبسیجی هشت سال دفاع مقدس سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی

 

زندگینامه اسماعیل اسدی دارستانی فعال حقوق بشر و محیط زیست

فعال حقوق بشر کیست؟

لطفا برای دریافت اخبار هر تیتر روی آن تیتر كیلك فرمایید .. با تشكر دكتر محمد علی هالوداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اسماعیل اسدی دارستانی فعال حقوق بشر-زندگینامه

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-03:16 ب.ظ


زندگینامه اسماعیل اسدی دارستانی  فعال حقوق بشر و محیط زیست  فرزند سبلان از آستارا

استاد اسماعیل اسدی دارستانی از چهرهای ماندگار کشور-درجه دار بازنشسته ارتش ، فرزند جانباز شهید، نویسنده و محقق روزنامه نگار و وبلاگ نویس بین المللی و... فعال حقوق بشر و محیط زیست و مستند ساز حقوق بشر و محیط زیست جهانی و مدیر مسول خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی..dardnews.ir-astaranews.com/irannews1.com

 اولین وبلاگ نویس و آشنا به سایت نگاری در ایران ..فرزندی از سبلان ایران ..
استاد اسماعیل اسدی دارستانی بازنشسته ارتش . فعال حقوق بشر و محیط زیست و نظریه پرداز و.پنج کتاب ایشان تاکنون چاپ شده است و امسال کتاب بررسی حقوق بشر و محیط زیست ایشان به چاپ رسید. روزنامه نگار سردبیر خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی و عضو شورای اسلامی سیبلی وبلاگ نویس بین المللی .

وی می گوید: در سال 1372 بخاطر مسایل كاریم دوره انترنت با انترنت آشنا شدم زمانی بود كه به هركس توضیح می دادم قدرت انترنت مرا تمسخر می كردند می گفتند این كار غیر ممكن است ..جزو اولین وبلاگ نویس ایرانی بودم زمانی كه به استارا نقل مكان كردم بعلت بازنشستگی بعلت مجروحیت در حین خدمت  ..اوایل كه در رشت و استارا از وبلاگ می گفتم جدی نمی گرفتند الان در سطح كشور من بالای 2000 نفر مستقیم دوست دارم كه با تشویق من در اصفهان و اردبیل و‌اذربایجان و كردستان و زاهدان و مشهد و تهران و رشت وبلاگ نویس شدند از وبلاگ نویسان معروف شدند بعضی وقتها افرادی با من تماس تلفنی به آنها آموزش وبلاگ سازی و وبلاگ نویس یاد دادم .. ولی طراحی سایت سخت است حضوری به خیلی ها در تهران ورشت و آستارا آموزش دادم .....و كسی نیست كه در فضای مجازی مرا نشناسد ..من در هر شهری در ایران از طریق وبلاگ نیوس دوستان خوبی دارم اگر كسی در شهری كار یدارد من بدون اینكه افراد بینم تلفن دوست وبلاگ نویسم مثال در سمنان یا تهرانم یا كردستان و زاهدان یا تبریز می دهم مشكلاتشان حل می شود ..بله من یكی از اولین وبلاگ نویس های موفق ایران  هستم ...

اسماعیل اسدی دارستانی كارشناس حقوق بین الملل خصوصی  و طراح سایت  و كارشناس تجربی سایبری و رایانه پیشرفته  می باشد ...متولد 1353 آستارا متاهل و دارای یک فرزند نویسنده و محقق و روزنامه نگار ملی و مستند ساز فیلم  ،درجه دار بازنشسته ارتش ،عضو خانواده شاهد انقلاب ،و.پنج کتاب ایشان تاکنون چاپ شده است و امسال کتاب بررسی حقوق بشر و محیط زیست ایشان به چاپ رسید قبلا کتابهای 1- خدمت و مدیریت نظامی وظیفه ارتش از دیدگاه اسلام 2-تا زنده ام بسیجی ام 3- داستانهای آسمانی 4- سر گذشت تالشان 5- بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست به چاپ رسیده است و نگارش و چتاپ نویسنده : 1- حکایتها و مثالها 2- مشاهیر و چهر های ماندگار ایران و جهان 3- نبرد من 4- تکرار تاریخ 5- بررسی محیط زیت و منابع طبیعی 6-حکومت ای ایران و چند رمان از جمله ه سرودهای بنام اسماعیل بابا که بعداز تمام و ویرایش به چاپ خواهد رسید.

کتاب ›های چاپ شده استاد اسماعیل اسدی دارستانی منبع : خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی eadnews.com  كه فیلتر شد و آستارا نیوز روزنامه ایران زمین(astaranews.com-dardnews.ir-irannews1.ir) اسماعیل اسدی دارستانی نام پر آوازه فعالیت حقوق بشری و محیط زیست جهانی دارد اولین وبلاگ نویس ایرانی می باشد  و  از سال 1381 تا کنون چندین بار دستگیر و محاکمه زندانی و شنکجهگردیده است و یك  مورد قبل از انتخابات 1390 اسفندماه بهمراه همسرش بجرم فعال حقوق بشری و مدنی بازداشت و در تاریخ 12 اسفندماه نود نیز با مصوبه شورای تامین بازداشت و شنکجه گرذدید که ایشان برای برقرارذی حقوق بشر در جهان و برقراری فدارلیسیم  اسلامی در ایران مبارزه مدنی می کند... و بارها تاكنون بعلت متعدد فعالیت حقوق بشری و محیط زیستی و وبلاگ نویسی تاكنون بارها دستگیر  و محاكمه و بازجویی و جریمه شده است و وی تاكنون بالای 11 بار توسط افراد خود سر ربوده و با شكنجه و ضر و ب شتم در حد كشت در خیابان رها گردیده است و اخرین مورد دستگیری وی كه بعنوان خبر نگار یكی از خبر گزاری های كشور در حال تهیه خبر بود و حتی افراد خود سر برای ترساندنش وی را در سال 1390 در داخل تابوت گذشته و میخ زدند و صبح فردا رهایش كردند ...و دیگر مسایل ....(20 سال سابقه خبرنگاری و نویسندگی و وبلاگ نویسی و حقوق بشری و مستند سازی دارد )..بعلت فعالیت حقوق بشری و تهیه خبر در سال 1393بعنوان خبر نگار دستگیر و بمدت شش روز بازداشت ..در بازداشتگاه بر سر شنكجه و ضربه مغزی بیهوش بمدت 24 ساعت بیهوش و به بیمارستان دولتی اعزام و بعداز مداوا به زندان عمومی منتقل می گردد...به قید وثیقه ازاد می گردد..نامبرده طی نامه محرمانه یكی از سازمانها..به خبر گزاری كه وی در آن مشغول بود از كار بعنوان منع شد ..كه در این امر یكی از نمایندگان مجلس در این امر دخیلی بود...وی تاكنون  با اینكه بالای 29 سال خبر نگاراست ..از سال 1380 چندین بار تشكیل پرونده داده برای تاسیس هفته نامه آبادگران شمال رد صلاحیت شده است و همچنین روز نامه الكترونیكی وی كه از سال 1379 تاسیس شده است  نیز درخواست پروانه فعالیت نموده است كه برای پرانه فعالیت روزنامه الكترونیكی درد نیوز هم رد صلاحیت شده است ....توضیح اینكه : وی كه عضو شورا و ریس شورای سیبلی آستارابود در سال 1390 بعلت عدم التزام به ولایت فقیه - اسلام - قانون اساسی ج ا ا رد صلاحیت شد بدون سند و مدرك ..كه این موارد توسط یك وزارت خانه و شش مورد اتهام ثابت نشده توسط یك ارگان به ایشان زده  شده بود در این امر نیز یكی از رجال سیاسی  آستارا و نوچه های رحیم مشایی دست داشتند...نامبرده را هیچ وقت ضد انقلاب ندانسته خود را مدافع انقلاب و قانون اساسی بعنوان یك فعال حقوق بشر منتقد می داند ....

منبع آستارا نیوز:astaranews.com

كتابهای اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار و پژوهشگر دینی - فعال حقوق بشر و محیط زیست...

1- خدمت و مدیریت نظامی از دیدگاه اسلام 

2-  تا زنده ام بسیجی ام

3.
داستانهای آسمانی ایران
 
داستانهای آسمانی ایران پدیدآورنده: اسماعیل اسدی دارستانی
ناشر: انتشارات بلور - 06 تیر، 1388
قیمت پشت جلد:  18000 ریال

در حال حاضر این کتاب در سایت عرضه نشده است.
4.
سرگذشت تالشان: تالشان جنوبی (غرب گیلان) ایران: آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال و شاندرمن
 
سرگذشت تالشان: تالشان جنوبی (غرب گیلان) ایران: آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال و شاندرمن پدیدآورنده: اسماعیل اسدی دارستانی
ناشر: انتشارات بلور - 1
قیمت پشت جلد:  33000 ریال

در حال حاضر این کتاب در سایت عرضه نشده است.
5.
بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست: همراه با منشور کوروش کبیر و منشور حقوق بشر جهانی و منشور محیط زیست و منابع طبیعی
 
بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست: همراه با منشور کوروش کبیر و منشور حقوق بشر جهانی و منشور محیط زیست و منابع طبیعی پدیدآورنده: اسماعیل اسدی دارستانی
ناشر: پیام سبحان - 20 اسفند، 1390
قیمت پشت جلد:  95000 ریال
 

 چهار كتاب و‌اثار این نویسنده در حال تالیف و مراحل چاپ است ...
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

34 برنامه به مناسبت هفته بسیج در آستارا برگزار می شود

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-01:20 ب.ظ

فرمانده سپاه ناحیه آستارا از برگزاری 34 برنامه متنوع در طول هفته بسیج در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ پاسدار محمدعلی علیزاده گفت: در نخستین روز از هفته بسیج با افتتاح طرح بیمارستان ثابت با کلیه خدمات پزشکی عمومی و تخصصی در روستای عنبران، ویزیت رایگان انجام و کوهپیمایی خانوادگی بسیجیان در قالب طرح حلقات صالحین برگزار می شود.

وی افزود: سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه آستارا و برگزاری محفل انس با قرآن در مسجد جامع روستای سیج از دیگر برنامه های روز نخست هفته بسیج در شهرستان آستارا است.

علیزاده تجلیل از پاسداران بازنشسته خواهر ، دیدار با امام جمعه آستارا ، آیین گرامیداشت هفته بسیج در شبکه بهداشت و درمان ، نشست سیاسی با محوریت امر به معروف و نهی از منکر و آسیب های ماهواره در محل نمازخانه سپاه و برگزاری نشست مردمی در مسجد جامع کانرود را از جمله برنامه های روز دوم هفته بسیج در بندر آستارا عنوان کرد.

فرمانده سپاه آستارا حضور بسیج را باعث آرامش و امنیت روانی در جامعه عنوان کرد و افزود: در سومین روز از هفته بسیج نمایشگاه فرهنگی در دانشگاه پیام نور برپا و همایش مشترک ائمه جماعات ، هیات امنا ، فرماندهان حوزه ها و پایگاه های بسیج با محوریت تکریم از افراد موفق محله در مساجد در محل سالن اجتماعات اداره تبلیغات اسلامی آستارا برگزار می شود.

سرهنگ علیزاده اظهار کرد: برگزاری کارگاه مهارت زندگی دختران جوان ، نشست سرگروه های صالحین با خانواده های متربیان ، افتتاح پروژه های اقتصاد مقاومتی در روستای خانه های آسیاب ، اردوی جهادی یک روزه حلقات صالحین در روستای گیلده و شهرک عباس آباد ، مسابقه قرآن ، همایش بزرگ سبک زندگی اسلامی در سالن همایش سپاه و نشست سیاسی امر به معروف در مسجد قدس باغچه سرا از دیگر برنامه های روزهای چهارم و پنجم هفته بسیج در شهرستان آستاراست.

فرمانده سپاه آستارا با بیان اینکه بنا به تاکیدات مقام معظم رهبری قوام انقلاب به بسیج است ، اظهار کرد: در روز چهارشنبه پنجم آذرماه تجمع بزرگ بسیجیان ساعت 10 در محل بلوار معاد برگزار می شود.

وی برگزاری رزمایش دفاع از کوی و برزن و عطر افشانی مزار شهدا را از جمله برنامه های روز پنجشنبه ششم آذرماه در بندر آستارا عنوان کرد.

وی بسیج را مدافع ارزش های انقلاب خواند و بیان کرد: مراسم تجلیل از هنرمندان بسیجی ، برگزاری مسابقات مختلف ورزشی و برپایی سه یادواره شهدا در مساجد محمد رسول الله (ص) ، میرزا در شهر آستارا و مسجد جامع در شهر لوندویل نیز از دیگر برنامه های هفته بسیج در این شهرستان مرزی است.

سرهنگ علیزاده در ادامه گفت: همچنین در آستانه هفته بسیج آیین تودیع و معارفه فرماندهان پایگاه های مقاومت بسیج شهید فیض اللهیان ، شهید مریمی و نیز پایگاه مقاومت سیدالشهداء در بخش لوندویل برگزار شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پایان برداشت انار ترش در ماسال و آغاز برداشت ازگیل در تالش

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-12:23 ب.ظ

همزمان با سپری شدن نیمه فصل پاییز، برداشت محصول انار ترش در ماسال پایان یافت و برداشت محصول ازگیل در تالش آغاز شد.

مدیر جهاد کشاورزی ماسال گفت: برداشت انار ترش از حدود 200 هکتار از باغات این شهرستان پایان یافته است.

'احمد پوردرویش' ادامه داد: پیش بینی می شود که از این مقدار، بیش از دو هزار تن محصول انار ترش به دست آید.

وی اضافه کرد: درآمدی که از فروش این محصول عاید کشاورزان منطقه می شود، معادل 24 میلیارد ریال است.

از دانه های انارترش بعنوان چاشنی غذا پس از تهیه رب که به انارترشی معروف است، در پخت غذاهای محلی از جمله فسنجان، کال کباب، زیتون پرورده، ماهی مالاته، نازخاتون و کباب استفاده می شود که در معطر و خوشمزه شدن آن تأثیر دارد.

***

مدیر جهاد کشاورزی تالش نیز از آغاز برداشت محصول ازگیل باغات بارور این شهرستان خبر داد.

سیدعلی موسوی افزود: برداشت ازگیل از باغات بارور شهرستان تالش آغاز شده و پیش بینی می شود مقدار 660 تن محصول به ارزش اقتصادی 10 میلیارد و 600 میلیون ریال برداشت شود.

وی گفت: شهرستان تالش 110 هکتار باغ ازگیل و 400 نفر بهره بردار دارد.

ازگیل، درختچه ای است از تیره گل سرخیان که خاردار است و در تمام جنگل های شمال ایران و همه ارتفاعات سواحل دریا و در دامنه های البرز عمل می آید و با نام محلی هر منطقه شناخته می شود. تکثیر آن غالبا از طریق پیوند روی درختان دیگر از جمله پیوند روی پایه زالزالک ولیک صورت می گیرد. گاهی هم روی پایه گلابی و به ندرت روی پایه بِه پدید می آید و نوع پیوند، شکمی است که در تابستان انجام می شود.

ازگیل رسیده دارای لعاب نباتی فراوان و تانن بوده و از قند گلوکز، فروکتوز، سوربیتول و بعضی اسیدها و همچنین سلولز و گروه ویتامین های «ب» و «ث»، املاح معدنی و کمی پروتئین برخوردار می باشد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مشکلات شنوایی نوزادان در آستارا سنجش می شود

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-12:13 ب.ظ

رییس اداره بهزیستی آستارا گفت : مشکلات شنوایی نوزادان در این شهرستان مورد سنجش قرار می گیرد .

اردشیر نایبی افزود : در زمینه پیشگیری از معلولیت ها خدمات متنوعی در زمینه غربالگری ، تشخیص و درمان با انجام شنوایی سنجی نوزادان ارائه می شود.

وی اضافه کرد : در هفت ماه نخست سال جاری یکهزار و 77 نوزاد مورد معاینه شنوایی سنجی قرار گرفته اند که 15 نفر به مرحله تشخیص رسیده و پنج نفر با پیگیری و درمان به مراکز تخصصی ارجاع داده شده اند.

رییس اداره بهزیستی آستارا با بیان اینکه والدین می توانند با شنوایی سنجی نوزادان خود افق پیشگیری مطلوبی را برای آینده آنها رقم بزنند ، ادامه داد : والدین می توانند با پیشگیری ، کودکان خود را در راستای ارتقای سلامت جامعه سهیم کنند.

نایبی با اشاره به اینکه کم شنوایی در زمره شایع ترین اختلالات مادرزادی است که بدون علایم ظاهری بروز می کند ، گفت : از بدو تولد تا شش ماهگی بهترین زمان برای تشخیص ناشنوایی یا کم شنوایی در نوزادان است که باید مورد توجه والدین قرار گیرد.

وی افزود : کاهش شنوایی نوزاد می تواند رشد و تکامل گفتار ، شخصیت و روابط عاطفی و اجتماعی و به تبع آن آموزش و تحصیل او را متاثر سازد ، به ویژه اگر اختلال شنوایی در دوران جنینی و به دلایل ژنتیکی در نوزاد شکل گرفته باشد.

وی ادامه داد : سن تشخیص کم شنوایی(قبل از 3 ماهگی) و شروع توانبخشی(قبل از 6 ماهگی) از عوامل مهم در بهبود گفتار و زبان در کودکان کم شنواست که امید داریم بیش از پیش مورد توجه والدین آستارایی قرار بگیرد.

نایبی در ادامه از اجرای طرح کشوری بینایی سنجی در شهرستان آستارا خبر داد و گفت : این طرح در راستای پیشگیری از تنبلی چشم برای کودکان یک تا شش ساله در مراکز مهدکودک و پایگاه های سنجش بینایی این شهرستان در حال اجرا است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فرماندار آستارا: موفقیت های اقتصادی کشور را مدیون صادرکنندگان هستیم

تاریخ:جمعه 30 آبان 1393-01:45 ق.ظ

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: موفقیت های اقتصادی کشور را مدیون تجار و صادرکنندگان هستیم.

سیروس شفقی شامگاه چهارشنبه در جمع اعضای مجمع موسسین انجمن صادرکنندگان آستارا افزود: امروز دولت در بخش اقتصاد دارای تیم قوی و منسجمی می باشد که گام های موثر و مثبتی را نیز برداشته است.

وی با اشاره به اینکه مردم به خوبی موفقیت های اقتصادی دولت را با خروج از رکود شاهد هستند ، اضافه کرد: خوشبختانه شهرستان آستارا نیز با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در بعد اقتصادی حرکت رو به جلویی داشته است.

وی وجود گمرک و اسکله را در هر شهرستانی برابر با رشد اقتصادی خواند و اظهار کرد: تمام سعی ما این است که از ظرفیت های بندر و گمرک برای توسعه شهرستان استفاده کنیم.

شفقی بیان کرد: افزایش ظرفیت اسکله آستارا به 100 هزار تن در دستور کار ما قرار دارد که این امر از دغدغه های اصلی صادرکنندگان و تجار آستارایی است.

وی افزود: رشد صادرات کالاهای غیر نفتی از مرز زمینی گمرک آستارا و نیز رشد صادرات و واردات از طریق نخستین بندر خصوصی کشور در این شهرستان در سال جاری مایه خرسندی صادرکنندگان شده است.

فرماندار آستارا در ادامه شهرستان آستارا را در آینده نه چندان دور تعیین کننده بخش عمده ای از اقتصاد کشور خواند و گفت: وقتی رییس جمهوری ایران در صحبت های خود مقابل رییس جمهوری آذربایجان در رابطه با موقعیت ممتاز آستارا صحبت می کند، پس این امر وظیفه فعالان اقتصادی را سنگین تر می کند.

شفقی در ادامه با اشاره به اهمیت وجود انجمن صادرکنندگان در شهرستانی نظیر آستارا اظهار کرد: انجمن صادرکنندگان آستارا به استناد بند(ک) ماده پنج قانون تشکیل اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران و ماده پنج قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار تشکیل شده است.

وی ادامه داد: هدف اصلی این انجمن ساماندهی امور مربوط ، حفظ توازن ، نظم بخشیدن و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید است.

وی حمایت از بهبود فضای کسب و کار ، پاسخگویی به مشکلات و نارسایی ها در چارچوب قوانین موجود و دفاع از حقوق و منافع مشروع و قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی را از جمله وظایف اعضای انجمن صادرکنندگان آستارا عنوان کرد.

 71 فعال اقتصادی عضو مجمع عمومی موسسین انجمن صادرکنندگان شهرستان آستارا در غرب استان گیلان هستند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

101 قاچاقچی کالا در بندر آستارا دستگیر شدند

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-04:13 ب.ظ

فرمانده نیروی انتظامی آستارا از دستگیری 101 نفر قاچاقچی کالا از ابتدای سال جاری تاکنون در این شهرستان مرزی خبر داد.

سرهنگ رحیم مهدی زاده گفت: به منظور تحقق شعار سال و به جهت ایجاد فضای مناسب برای رشد بازار داخلی ، رونق اقتصادی و برخورد با مخلان کسب و کار ، مقدار قابل توجهی اقلام قاچاق در شهرستان آستارا کشف و ضبط شده است.

وی افزود: از ابتدای امسال با استفاده از توان نیروهای جمعی طرح مبارزه با قاچاق کالا در سطح حوزه استحفاظی ، 89 هزار و 887 پاکت انواع سیگار خارجی ، هفت هزار و 169 بسته تنباکو ، 15 هزار و 965 ثوب البسه و چهار هزار و 356 قلم انواع لوازم آرایشی قاچاق در آستارا کشف شده است.

سرهنگ مهدی زاده اضافه کرد: همچنین در راستای اجرای این طرح تعداد 101 نفر دستگیر و 73 دستگاه خودرو توقیف شد.

فرمانده انتظامی آستارا با تقدیر از همکاری مردم در جهت ایجاد امنیت مطلوب در سطح شهرستان اظهار کرد: متهمان پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع ذیصلاح قضایی معرفی شدند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

عجیب ترین بازجویی های تاریخ در جهان

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-03:45 ب.ظ

6+6=14

عجیب ترین بازجویی های  تاریخ در جهان ..من آدم عجیبی هستم و بارها تا حد مرگ و حتی خود مرگ رفتم اما زنده ماندم..كلا زندگی من یك داستان عجیبی است خودم هم باورم نمی شود چطور تا حالا زتده ماندم ..اما می دانم خدا فقط كمكم می كند..

 بارها بازجویی و شكنجه و محاكمه شدم با اتهامات عجیب و غریب از تهران تا رشت و آستارا همگی هم سیاسی و امنیتی ....اما خدا كمكم كرده نجات پیدا كردم و تبریه شدم ..ماهی نیست كه من زندانی یا محاكمه یا بازداشت نشوم به لطف خدا تبریه شدم   ویا بارها ربوده شدم تا حد مرگ كتكم زدند تا اعتراف بگیرند (توسط افراد خودسر فارس زبان ) در جنگل یا ساحل و...بیشتر موقع انتخابات ....حتی یك بار.. از حرفهای ربایندگان را كه تاحد مرگ مرا كتك زدند اما نتوانستند ازمن در پشت كاج دق آستارا اعتراف بگیرند یا تسلیم كنند خودشان گفتند دیگر مرده  من هم چشمم بسته و حتی نفس ام بند آمده بود  خودم حس كردم مرده ام چون  خود جنازه خودم را دیدم و شنیدم گفتند مرده است تا دیر نشده برویم جلوی كوچه خانه ایشان ورلش كنیم ..خلاصه مرا رها كردند اما افراد خود سر فارس زبان در سال 91  به بخاطر حمایت من از حاج صفرنعیمی  عضو ستادش بودم ... خلاصه صبح بیدار شدم  دم خیابان بودم به خانه رفتم  و از آنجا به رشت برای مداوا  رفتم شكایت نكردم چون مدركی نداشتم و دوما كسی نبود شكایت مرا رسیدگی كنند همین امسال كسی از موبایل من سو استفاده كرد پیامك داد مرا شش روز بازداتشت.. به قید ضمانت آزاد كردند كسی باور نكرد پیامك امنیتی كار من نبود..خلاصه مرا شكنجه كردند یك روز بیهوش بودم دربیمارستان هم بستر ی شدم و حتی هوشیاریم را از دست دادم  و با قرض خواب می خوابم دیگر خواب نداشتم بخاطر شنكجه های قبلی اینبار بیشتر شد و مشكل كم( جنسی و تحركی و فكر و بی خوابی ) بخاطر شنكجه های قبلی داشتم اینبار اضافه شد  و خلاصه مرا  با دوسال كار در خبر گزاری با اعمال نفوذ اخراج كردند بدون سند و مدرك و...با اعمال نفوذهمانند گذشته پشت پرده ماندند .....كی می آید شكایت مرا رسید گی  كند ..من افراد خود سر فارسی زبان را از كجا پیدا كنم همین كه زنده ماندم خدا را شكر  موارد زیادی اینطور اتفاق افتاد  فكر كنم زنده ماندن من برای خدمت به جامعه است و خدا كمكم می كند.. موارد زیادی از جمله ریس وش ورای سیبلی بودم سال 92 با مارك عدم التزام به ولایت فقیه و اسلام و قانون اساسی توسط همین ارگان و 6 مورد كذب دیگر رد صلاحیت شدم توسط سازمان دیگر  و وقتی رد صلاحیتم را درست كردم  اسم را بخشداری جزو لیست نداد ...پنچ شنبه بازداشت شدم  و جمعه صبح هم یك وزارت خانه  دستور بازداشت خانگی مرا صادر و حتی اجازه ندادند من بخودم رای بدهم بازداشت خانگی دو روز شدم و برای مجوز هفته نامه آبادگران شمال در تهران ( وزارت ارشاد )رد صلاحیت شدم  و برای مجوز روز نامه الكترونیكی درد نیوز با سالها سابقه رد صلاحیت كردند  و حكم شهادت پدر جانباز 65 درصد بسیجی ام ( بسیجی 59 تا 63 ) را ندادند بخاطر پرونده من و موارد دیگر ...من بعضی وقتها فكر می كنم زنده بودنم هم شانسی بوده است ......مطمن هستم خدا  بمن لطف دارد ..امیدوارم عاقبت به خیر شوم ....همانند پدر و مادرم ....

عجیب ترین بازجویی های  تاریخ در جهان

6+6=14

خلاصه امروزیکشنبه هجدهم آبان 1393 یك ارگانی مرا برای بازجویی به اداره اش خواست رفتم خدایی بمن برای من چایی و بیسكویت دادند و با حترام برخورد كردند..موقع‌امدن یك شكلات كوچك دادند ...

موضوع اتهام من باز نشر اخبار سایت خبری آن ارگان ( با ذكر منبع سایت آن ارگان ) در سایت درد نیوز و استارا نیوز ..از من خواسته شد برای آزادی سند خانه یا ضامن بیاورم گفتم ندارم.. لطف كردند بعداز بازجویی آزادم كردند ..

بمن در بازجویی گفتند شما حق نداشتید اخبار سایت خبری و اطلاع رسانی ارگان ما را ... باز نشر با منبع بزنی .. خلاف است... گفتم مگر باز نشر سایت خبری و اطلاع رسانی جرم است گفتند نه ..اما شما حق نداشتید ..من با خودم گفتم این را می گویند یك بام دو هوا .خدای ترسیدم بخودشان بگویم چون ریش قیچی دست خودشان بودقبلا هم ضرب شت زیادی از آنها مستقیم و غیر مستقیم خوردم .... گفتم سازمان های اطلاعاتی  داخلی و خارجی از سایت خبری و اطلاع رسانی این ارگان باز نشر سایت می كنند اما من بعنوان یك خبرنگار و روز نامه نگار و وبلاگ نویس حق ندارم بخودشان نیز نوشتم ...گفتند تنها را ه خلاصی شما تعهد است كه منبعد باز نشر اخبار سایت اطلاع رسانی  ارگان ما را نكنی .توی دلم گفتم درستد می گوید 6 به اضافه شش می شود 14 ... من گفتم پس كد عدم كپی بگذرید فقط من از سایت خبری و اطلاع رسانی شما استفاده نمی كنم پس چطور می خواهید از سایت خبری داخلی و غربی و شرقی بخواهید از سایت شما استفاده نكند..پس سایت اطلاع رسانی را كد بدهید....گفتن به ش ما ربطی ندارد ... از من خواسته شد تعهد بدهم كه دیگر  اخبار پایگاه اطلاع رسانی وخبری آن ارگان را باز نشر ندهم حتی با منبع ..مجبور شدم تعهد بدهم ..چون تنها راه خلاصی من بود...من می دانستم 6 +6 می شود 14 تجربه نشان داده بود.... از دم در آن اداره آمدم ...توبه كردم كه دیگر خبر سایت اطلاع رسانی آن ارگان را كپی نكنم ..

 توضیح اینكه با اینكه مطابق قانون من تخلف نكردم مجبور بودم  (2+2=14)چون آنقدر من پرونده امنیتی و سیاسی تبریه شده و مفتوح دارم ..راهی بجز امضا تعهد ندارم و خدا را شكر كردم كه بدون سند و ضامن آزاد شدم ... از خدا خواستم بمن پول بدهد  تا بتوانم بروم یك كشوری دیگر زندگی كنم پناهنده سیاسی نمی شوم ..می روم كار اقتصادی می كنم تا كسی دیگر مرا اذیت و ازار نكند یك   نفس راحت بكشم ..بخدا آنقدر من بلا سرم آوردند بیمار شدم با قرض زنده ام ..برا ی یك خبر گزاری هم كار می كردم آنقدر نامه رد صلاحیت نوشتند بعداز دوسال مجبور به ترك كار خبر نگار ی با آن خبر گزاری خوب بشوم....دوست داشتم با خبر گزاری فعالیت كنم آما همین ارگان و دو سازمان دیگر با تحریك این ارگان نگذشتند زندگی ام را مختل كرده و به قرض و بدبختی افتادم ....طوری شده كه نان برای خرید خانه ندارم ...كارم را از دست دادم  حتی قدرت شهریه دانشگاه پسرم را ندارم و حتی ترم سوم دانشگاه خودم چند سال پیش می خواندم با اعمال نفوذ آقایون و بعلت بدهكار كردن اینها مجبور به ترك تحصیل در رشته حقوق شدم...هم جو را علیه من در دانشگاه كرده بودند و استاد ها چپ چپ بمن نگاه می كردند همانند یك جزامی  و خلاصه فقط بخاطر شهریه نبود روزگارم در داشنگاه سیاه شده بود..سال 84آبرویمان را برده اند و زندگی ام را مختل كردند ووكلا از زنده بودن من نارحت هستند و من خودم هم ا زنده بودم ناراحت هستم فقط نفس می كشم ...بخاطر در زندگی شخصی خوشبخت هستم اما اینها نمی گذرنند من نفس بكشم.....امروز از خدا حواستم .. عمر مرا بگیرید راحت باشم ..خسته شدم ...از این وضعیت ...بابا بس كنید از زندگی من چه می خواهید و خدا را شكر می كنم كه آزاد شدم ...امروز اینها فردا یك سازمان دیگر و پس فردا یك شخصی یا افراد خودسر  را یاد می دهند بدون دلیل بخاطر وبلاگها از من شكایت كند و بخدا بارها رفتم خانه ام وقتی از مسافرت آمدم دیدم زندگی را بهم زدم ورود غیر مجاز توسط افراد خود سر ..می ترسم یك موائ یا كالای قاچاقی در خانه ام بگذرنند بعدا مرا بجرم نگهداری مواد مخدر اعدام كنند وقتی به راحتی وارد منزل من می شوند مواد گذشتند چیز نیست  ....خدایا من با عزت بكش خدایا عمر مرا بگیر به یك  پولدار بده كه عمرش تمام شده است تا وی راحت زندگی كند من كه دوست ندارم زنده بمانم ..خدا شكر از زن و فرزندم راضی هستم  فرزندم بزرگ شده نیازی بمن ندارد خیلی خوب است بخاطر من پرونده بچه ام از الان سیاه كردند بخاطر  من مردم اینها پرونده بچه ام كه كاری نكرده سیاهی را پاك كنند..فقط خدایا عمر مرا بگیر به یك پولدار بی درد بده نه فقیر كه  كاری كه من دوست داشتم بارها مرا منع كردند یا واردار كردند مرا بعنوان روزنامه نگار اخراج كنند با اینكه كار فرما از من رضایت كامل داشت مجوز هفته نامه   و درد نیوز dardnews.irرا مجوز را عدم صلاحیت دادند  ..در كارهای اقتصادی ام كارشكنی كردند .. زمین تعاونی گرفتم كار شكنی كردند نگذشتند ...كاراقتصادی كردم كارشكنی غیر مستقیم كردند . ریس و وعضو شورا محل بودم دوره قبل مرا رد صلاحیت و نابود كردید ..بالای بیست سال است روز نامه نگار و خبرنگارهستم در یك روز نامه بعداز10 سال غیر مستقیم وارد كردند مرا اخراج كنند شفاعا نه كتبا از سال پیش ..بود برای یك خبر گزاری با عشق علاقه خبرنگار كار می كردم با فشار مجبور م كردیدكنار بكشم..پس من چه بخورم خاك و چطور امر و معاش كنم ...بیمارم كردند قبلا هم بر اثر شكنجه  كلا نخاع  و سرم ضرب دیده با قرض  فقط سه الی چهار ساعت در شبانروز خواب دارم ..می گویند وبلاگ ننویس پس چكار كنم بروم مشروب و تریاك بفروشم از بیكاری كه شما برایم بوجود آوردید  بدبخت و بیمار شدم وبلاگ هم كار نكنم چكار كنم ....هر مدت یكبار مستقیم یا غیر مستقیم توسط همان ارگان  زندانی و بازداشت یا بازجویی می شوم  بخاطر من حكم شهادت پدر جانباز 65 درصد بسیجی را غیر مستقیم نمی گذرید(پدری كه از سال 59 تا 63 جبهه بسیجی بود و اولین دواطلب از آستارا و دوماه در توسط ساواك بخاطر حمایت از اما م زندانی و اخراج از كار شده بود و..) با اینكه اسناد دو مدارك است صادر شود....بخاطر همین الان آماده مردن بخاطر این طور زندگی ننگین هستم... یك دفعه تابعیت مرا هم لغو كنید تكلیفم روشن شود بروم از سومالی یا گنیه یا هر كشوری  دیگر شاید  توانستم تابعیت بگیرم و این 10 سال بقیه زندگی راحت زندگی كنم زبان آنها هم حالی نمی شوم كار به كار من ندارنند و شاید پسرم آنجا مهندسی نمود و كار كرد  چون ترم چهار عمران است اینجا كه یم دانم با پرنده های كه برای من بخاطر فعالیت حقوق بشری و محیط زیست درست كردند جد درد جد من اجازه كار (صلاحیت )نخواهید داد....ادامه دارد
یکشنبه هجدهم آبان 1393

....... دكتر محمد علی هالو dardnews.ir

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ناگفته‌های بیماری پاشایی از زبان پزشک معالج

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-03:44 ب.ظ

بیش از 2 هفته بود که وی در بیمارستان‌ بستری بودند و بیماری بسیار پیشرفت کرده بود،‌ به طوری که مجاری صفراوی، کبد،‌ ریه،‌ مغز استخوان و شکم درگیر سرطان شده بود و اصلا بحث سکته قلبی وجود نداشت.DARDNEWS.IR
ناگفته‌های بیماری پاشایی از زبان پزشک معالج
پزشک معالج مرتضی پاشایی در اولین مصاحبه رسانه‌ای خود در رابطه با بیماری این خواننده جوان و محبوب کشورمان با باشگاه خبرنگاران گفتگو کرد.

از پزشک معالج مرتضی پاشایی طی مصاحبه‌ای راجع به ناگفته‌های بیماری وی پرسیدیم، که دکتر حسن توکلی، جراح و متخصص داخلی در مصاحبه‌ رسانه‌ای خود در رابطه با مرتضی پاشایی گفت: آقای پاشایی چندین ماه قبل از مراجعه‌ی اولشان به پزشک، دچار تغییراتی در دستگاه گوارش شده بود و علائمی مثل درد معده و ترش کردن داشتند که پس از مراجعه و انجام روش‌‌های تشخیصی و آندوسکوپی، مشخص شد مبتلا به تومور معده هستند و چند ماهی بود که به این بیماری مبتلا شده بود. این نکته بسیار حائز اهمیت است که در افراد جوان، سرطان فرم تهاجمی‌تر و پیش رونده‌تری را از نظر پزشکی دارد.
 
وی افزود: اولین نکته این است که حالت پیش روندگی سریع سرطان در افراد جوان‌ بیشتر است و نکته دوم اینکه هرگونه تغییر در دستگاه گوارش که در حالت عادی وجود نداشته، مستلزم مراجعه فوری به متخصص گوارش است تا کارهای تشخیصی انجام گیرد و اگر بیماری باشد که نیاز به پیشگیری و درمان داشته باشد، سریعتر درمان صورت می‌گیرد.
 
خبرنگار نظر دکتر توکلی در رابطه با بحث‌هایی که در فضای مجازی راجع به سکته یا مصرف دارویی اشتباه برای مرتضی پاشایی مطرح شده، جویا شد که وی گفت:  هیچکدام از این مطالب مطرح شده صحت ندارد. پیدایش سرطان در بعضی موارد زمینه ژنتیک دارد، ضمن اینکه بعضی از انواع آن ناشی از عوامل محیطی چون تغییرات غذایی غلط مثل مصرف فست فود، سیگار، الکل، میکروب، هلیکوباکتر و استرس‌ها است. اینکه برای شخصی بتوان یک مورد خاص را عامل اصلی دانست، بسیار سخت است ولی تمام این موارد قابل پیشگیری بوده و قبل از پیدایش آن‌ها می‌توان در بروز آن مداخله کرد.
 
دکتر توکلی ضمن اینکه درگذشت مرتضی پاشایی بر اثر سکته قلبی را تکذیب کرد، گفت: بیش از 2 هفته بود که وی در بیمارستان‌ بستری بودند و بیماری بسیار پیشرفت کرده بود،‌ به طوری که مجاری صفراوی، کبد،‌ ریه،‌ مغز استخوان و شکم درگیر سرطان شده بود و اصلا بحث سکته قلبی وجود نداشت.
 
با توجه به اینکه مرتضی پاشایی در 30 سالگی مبتلا به سرطان شده، می‌توان گفت که سن سرطان در کشور پایین آمده و یا اینگونه موارد ابتلا به سرطان به ندرت دیده می‌شود؟ دکتر توکلی در پاسخ گفت: کم اتفاق می‌افتد که فرد بدون پیش زمینه ژنتیک مبتلا به سرطان شود ولی در عین حال سن ابتلا به سرطان کاهش پیدا کرده است. امروزه جوانان تمایل زیادی به مصرف غذاهای فست فود پیدا کرده‌اند و از آن‌جایی که این غذاها سالم نیست و حاوی مواد نگهدارنده زیادی است، ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. جوانان امروزه کمتر از غذاهای سالم و سبزیجات استفاده می‌کنند و در مقابل، سن مصرف سیگار و دخانیات هم خیلی کاهش یافته است و تمام این موارد در ابتلا به سرطان نقش دارند.
 
دکتر توکلی در پاسخ به این سوال که کدامیک از عوامل خطر زا در مرتضی پاشایی منجر به سرطان شد، پس از چند لحظه سکوت گفت: من پزشک هستم و قرار نیست که مسائل شخصی افراد را عنوان کنم.
 
دکتر توکلی در خصوص انتشار بعضی تصاویر از مرحوم پاشایی در فضای مجازی گفت: آن تصاویر مربوط به لحظات پایانی مرحوم پاشایی نبوده است. از چهارشنبه شب، هرگونه اقدام درمانی برای مرتضی پاشایی با هماهنگی پدر و دوستان نزدیکش انجام می‌گرفت. چهارشنبه شب مرتضی پاشایی مقداری دچار بی قراری و اضطراب شده بود و این نکته گفتنی است که او بسیار سر سخت بود و با بیماری‌اش می‌جنگید. با همفکری پزشک ICU و خانواده برایش داروی بیهوشی خاصی استفاده کردیم و او را به خواب بردیم تا درد نکشد. از حدود 20:30 تا 21 پنج شنبه شب دچار اختلال در تنفس شد که ناچار شدیم از دستگاه ونتیلاتور برای تنفسش استفاده کنیم و ساعت حدود 8 صبح روز جمعه، دچار اختلالاتی در ریتم قلب و در نهایت ایست قلبی شد.
 
پزشک معالج مرتضی پاشایی در حالی که  متاثر شده بود، ادامه داد: مرتضی پاشایی بیش از 2 هفته در یکی از بخش‌های ICU بستری بود. او فرد بسیار محبوبی بود و من هم علاقه بسیار زیادی به او داشتم. مراجعات بسیار زیادی داشت و این اواخر تا صبح در لابی بیمارستان بهمن 300 تا 400 نفر منتظر دیدن او بودند. بعضی از مسئولین هم برای عیادت وی آمده بودند.
 
دکتر توکلی در پاسخ به سوالی در خصوص فیلم منتشر شده از مرتضی پاشایی گفت: آن فیلم مربوط به لحظات آخر وی نبوده است و مهم نیست که چه کسی این کار را انجام داده، مهم این است که کار درستی انجام نداده است.
 
خبرنگار باشگاه خبرنگاران نظر دکتر توکلی را در مورد نحوه برخورد با افرادی که اینگونه رفتارها را انجام می‌دهند جویا شد که وی گفت: قطعا باید برخورد کرد ولی صرفا برخورد فیزیکی موثر نیست و باید کار فرهنگی شود و مردم متوجه این موضوع باشند که وارد حریم شخصی و خصوصی افراد نشود.
 
دکتر توکلی در خصوص تیم درمانی مرتضی پاشایی توضیح داد: تیم پزشکی متشکل از 10 متخصص، درمان مرتضی پاشایی را بر عهده داشتند و متخصصین خون، رادیوتراپی،‌ متخصص آنکولوژی، رادیو لوژیست،‌ گوارش،‌ درد، بیهوشی و... با هم برای درمانش تلاش می‌کردند و برای بیماری که ریه، کبد و مغز استخوان وی درگیر سرطان شده کاری نمی‌توان انجام داد و ما تمام توانمان را بکار بردیم.
 
خبرنگار باشگاه خبرنگاران از مدت زمان  آشنایی دکتر توکلی با مرتضی پاشایی پرسید که وی پاسخ داد: نزدیک 1 سال با مرتضی پاشایی در ارتباط بودم و مهمترین خصوصیت وی جنگیدن با بیماری‌اش بود و همین مبارزه او را یک سال زنده نگه داشت او جوان بسیار مقاومی بود و پیش می آمد که 48 ساعت پس از شیمی درمانی، به شهرهای مختلف می رفت و کنسرت اجرا می کرد و گاهی با انجام رادیوتراپی و علی رغم درد بسیار شدید، برای اجرای کنسرت می‌رفت و تا 2 روز قبل از فوتش، امید بسیار به زندگی و زنده مانده داشت و قرار بود به یکی از کشورها برای اجرای کنسرت برود و در اینگونه بیماری‌ها، امید به زندگی بسیار در طول عمر اهمیت دارد.
 
دکتر توکلی در پاسخ به این سوال که آیا مبتلایان به سرطان خودشان مقصر هستند یا دولت و شرایط بیرونی گفت: ما خودمان مقصر هستیم، افراد باید رفتار، استرس، میزان استراحت، تغذیه و... را کنترل کنند خوردن مداوم انواع پیتزا و ساندویچ از سنین کودکی و جوانی، رفتارهای پر استرس، کمبود استراحت و تغذیه نادرست در بروز سرطانها تاثیر گذار است، مضاف بر اینکه از طریق رسانه‌های سمعی و بصری می توان آگاهی مردم در جوامع را بالا برد تا به این بیماری‌ها مبتلا نشوند و اگر مبتلا شدند به سرعت و به موقع، کنترل کنند.
 
دکتر توکلی در مورد شانس پیشگیری از انواع سرطان گفت: هر سرطانی اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود،‌ قطعا می‌تواند درمانپذیر باشد.
 
دکتر توکلی در مورد میزان تلاشش برای بهبودی مرتضی پاشایی گفت: مرتضی دوست من بود دوستی یک ساله‌ای که شاید به اندازه چندین سال با هم دوستی داشتیم، روزانه 1تا 2 ساعت در کنار هم بودیم و لحظات آخر هم بر بالین مرتضی بودم و تمام تاکید مرتضی این بود که می گفت این ضایعه را باید زودتر در بیاوریم و تمام شود.
 
دکتر توکلی در این قسمت مصاحبه لحظه‌ای مکث همراه بعض داشت و بعد از چند لحظه سکوت، ادامه داد: خیلی سخت بود، ما پزشکان سعی می‌کنیم با بیماران وارد مسائل عاطفی نشویم چون کار برایمان خیلی دشوار می‌شود ولی من با مرتضی روابط دوستانه پیدا کرده بودم و فقدانش برایم بسیار سخت است.
 
دکتر توکلی با بیان اینکه اولین مصاحبه را در رابطه با مرتضی پاشایی انجام می‌دهد، گفت: من تا به حال هیچ مصاحبه ای در رابطه با مرتضی با هیچ رسانه‌ای نداشتم و بعضی سخنان از قول من که در برخی رسانه‌ها انتشار یافته واقعیت ندارد من به عنوان یک پزشک کار درمانی‌ام را انجام می دادم و وظیفه پزشکی من ایجاب می‌کند که اسرار بیمارانم را حفظ کنم و در مورد علل و نوع بیماری آنها فقط با اقوام درجه اول بیمار صحبت کنم.
 
دکتر توکلی گفت: امیدوارم با آموزش در کل جامعه کمتر شاهد اینگونه بیماری‌ها باشیم.
 
مرتضی پاشایی پزشکش را اذیت نکرد؟ دکتر توکلی قاطعانه جواد داد: اصلا من اذیت نشدم، مرتضی پاشایی جوان بسیار آرام، متین، منطقی و صبوری بود.
 
دکتر توکلی در پایان گفت: خانواده مرتضی پاشایی بسیار او را حمایت کردند، همچنین دوستان فراوان او که تا آخرین لحظه کنارش بودند همچنین طی این 2 تا 3 هفته پرسنل بیمارستان بسیار خوب همکاری کردند و زحمت کشیدند و علی رغم ازدحام جمعیت و رفت و آمدها پرسنل توانستند با صبوری، همراهی کنند.
 
وی در پایان برای خانواده و دوستان نزدیک مرحوم مرتضی پاشایی از خداوند آرزوی صبر داشت.باهنر: 70 درصد عمرم را سپری کرده‌ام نیازی به لابی ندارم

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:56 ب.ظ

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: من مخالف دانشگاه آزاد بودم عده‌ای فکر می‌کردند اموال مجموعه دانشگاه آزاد مربوط به عده‌ای بنام هیئت موسس است ما برداشتمان این بوده و هست که اینها همه‌اش برای حاکمیت است.
باهنر: 70 درصد عمرم را سپری کرده‌ام نیازی به لابی ندارم
محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه «متن و حاشیه» شبکه سوم سیما در پاسخ به این سوال که به چه میزان موافق وقف دانشگاه آزاد بودید؟ گفت:‌ من مخالف این قضیه بودم.

وی افزود: دانشگاه آزد امر بسیار مبارک در کشور ما بود و همین الان هم اگر کسی از من سوال کند که آیا خوشحال هستید که دانشگاه آزاد در کشور هست یا خیر؟ من می‌گویم که موسسین و کسانی که این کار را جلو بردند از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران بودند البته این به معنای این نیست که من همه اتفاقاتی که در طول 30 سال در دانشگاه آزاد اتفاق افتاده، قبول دارم، خیر اینطور نیست.

نائب رئیس مجلس ادامه داد: بعدها اختلافی پیش آمد و آن این بود که عده‌ای فکر می‌کردند اموال مجموعه دانشگاه آزاد مربوط به عده‌ای بنام هیئت موسس است ما برداشت‌مان این بوده و هست که اینها همه‌اش برای حاکمیت است و حاکمیت و اموال حاکمیت را نمی توان وقف کرد. اینکه مجلس چرا رای داد و یا چرا رای نداد، باید دونفر به عنوان موافق و مخالف در این باره حرف بزنند.

باهنر خاطرنشان کرد: من همه مصوباتی که مجلس در این 8 دوره به آن رای داد را که همگی آنها قبول ندارم در مورد دانشگاه آزاد نیز عده‌ای تصور داشتند چون اساسنامه دانشگاه آزاد خصوصی است اموال آن نیز باید تحت مالکیت موسسین دانشگاه آزاد باشد.

وی در ادامه در خصوص آینده دولت و مجلس نیز گفت: دولت و مجلس خیلی باهم کار خواهند داشت برنامه ششم توسعه نیز در همین مجلس مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت نمی‌توان که منتظر ماند دید که مجلس نهم چه می‌شود.این ارتباط باید خوب و تعامل بین این دو قوه تعاملی مثبت باشد.

باهنر در پاسخ به این سوال که عده‌ای می‌گویند شما لابی می‌کنید و وقتی انتظار حمایت از شما برای آن فرد به وجود می‌آید شما خودتان را کنار می‌کشید، چقدر این موضوع صحت دارد؟ گفت: اینکه من برای منافع شخصی خود لابی کنم درست نیست من حدود 70 درصد از عمرم را سپری کرده‌ام و نیازی به این کارها ندارم.

وی ادامه داد: وقتی دولت هاشمی تعدیل اقتصادی را به سرعت آغاز کرد ما دیدم که شاید این زیاد هم به نفع مردم نباشد لذا ترمز آن را در مجلس کشیدیم که بعدها آقای هاشمی ناراحت شدند، در نماز جمعه سخنرانی کردند و از مجلس گلایه کردند و این در حالی است که ما بر اساس نظر کارشناسانه و برای کشور این کار را کردیم. ما با مهندس موسوی هم که خداوند سرنوشت امروز او را نجات دهد نیز درمورد مسایل اقتصادی اختلاف نظر داشتیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر بین احمدی‌نژاد و مجلس هم فاصله افتاد بدلیل مواضع وی بود که فاصله‌ها بیشتر شد در صورتی که روحیه ما همان روحیه است.
واکنش فتنه‌گران به موفقیت یا شکست مذاکرات از زبان فدایی


فارغ التحصیلان مدارس سعودی داعشی شدند


گزینه‌هایی برای رای نیاوردن!

 

آرزوی دولت برای خسته شدن مجلس!زندگینامه اسماعیل اسدی دارستانی فعال حقوق بشر و محیط زیست

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:52 ب.ظ


زندگینامه اسماعیل اسدی دارستانی  فعال حقوق بشر و محیط زیست  فرزند سبلان از آستارا

استاد اسماعیل اسدی دارستانی از چهرهای ماندگار کشور-درجه دار بازنشسته ارتش ، فرزند جانباز شهید، نویسنده و محقق روزنامه نگار و وبلاگ نویس بین المللی و... فعال حقوق بشر و محیط زیست و مستند ساز حقوق بشر و محیط زیست جهانی و مدیر مسول خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی..dardnews.ir-astaranews.com/irannews1.com

 اولین وبلاگ نویس و آشنا به سایت نگاری در ایران ..فرزندی از سبلان ایران ..
استاد اسماعیل اسدی دارستانی بازنشسته ارتش . فعال حقوق بشر و محیط زیست و نظریه پرداز و.پنج کتاب ایشان تاکنون چاپ شده است و امسال کتاب بررسی حقوق بشر و محیط زیست ایشان به چاپ رسید. روزنامه نگار سردبیر خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی و عضو شورای اسلامی سیبلی وبلاگ نویس بین المللی .

وی می گوید: در سال 1372 بخاطر مسایل كاریم دوره انترنت با انترنت آشنا شدم زمانی بود كه به هركس توضیح می دادم قدرت انترنت مرا تمسخر می كردند می گفتند این كار غیر ممكن است ..جزو اولین وبلاگ نویس ایرانی بودم زمانی كه به استارا نقل مكان كردم بعلت بازنشستگی بعلت مجروحیت در حین خدمت  ..اوایل كه در رشت و استارا از وبلاگ می گفتم جدی نمی گرفتند الان در سطح كشور من بالای 2000 نفر مستقیم دوست دارم كه با تشویق من در اصفهان و اردبیل و‌اذربایجان و كردستان و زاهدان و مشهد و تهران و رشت وبلاگ نویس شدند از وبلاگ نویسان معروف شدند بعضی وقتها افرادی با من تماس تلفنی به آنها آموزش وبلاگ سازی و وبلاگ نویس یاد دادم .. ولی طراحی سایت سخت است حضوری به خیلی ها در تهران ورشت و آستارا آموزش دادم .....و كسی نیست كه در فضای مجازی مرا نشناسد ..من در هر شهری در ایران از طریق وبلاگ نیوس دوستان خوبی دارم اگر كسی در شهری كار یدارد من بدون اینكه افراد بینم تلفن دوست وبلاگ نویسم مثال در سمنان یا تهرانم یا كردستان و زاهدان یا تبریز می دهم مشكلاتشان حل می شود ..بله من یكی از اولین وبلاگ نویس های موفق ایران  هستم ...

اسماعیل اسدی دارستانی كارشناس حقوق بین الملل خصوصی  و طراح سایت  و كارشناس تجربی سایبری و رایانه پیشرفته  می باشد ...متولد 1353 آستارا متاهل و دارای یک فرزند نویسنده و محقق و روزنامه نگار ملی و مستند ساز فیلم  ،درجه دار بازنشسته ارتش ،عضو خانواده شاهد انقلاب ،و.پنج کتاب ایشان تاکنون چاپ شده است و امسال کتاب بررسی حقوق بشر و محیط زیست ایشان به چاپ رسید قبلا کتابهای 1- خدمت و مدیریت نظامی وظیفه ارتش از دیدگاه اسلام 2-تا زنده ام بسیجی ام 3- داستانهای آسمانی 4- سر گذشت تالشان 5- بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست به چاپ رسیده است و نگارش و چتاپ نویسنده : 1- حکایتها و مثالها 2- مشاهیر و چهر های ماندگار ایران و جهان 3- نبرد من 4- تکرار تاریخ 5- بررسی محیط زیت و منابع طبیعی 6-حکومت ای ایران و چند رمان از جمله ه سرودهای بنام اسماعیل بابا که بعداز تمام و ویرایش به چاپ خواهد رسید.

کتاب ›های چاپ شده استاد اسماعیل اسدی دارستانی منبع : خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی eadnews.com  كه فیلتر شد و آستارا نیوز روزنامه ایران زمین(astaranews.com-dardnews.ir-irannews1.ir) اسماعیل اسدی دارستانی نام پر آوازه فعالیت حقوق بشری و محیط زیست جهانی دارد اولین وبلاگ نویس ایرانی می باشد  و  از سال 1381 تا کنون چندین بار دستگیر و محاکمه زندانی و شنکجهگردیده است و یك  مورد قبل از انتخابات 1390 اسفندماه بهمراه همسرش بجرم فعال حقوق بشری و مدنی بازداشت و در تاریخ 12 اسفندماه نود نیز با مصوبه شورای تامین بازداشت و شنکجه گرذدید که ایشان برای برقرارذی حقوق بشر در جهان و برقراری فدارلیسیم  اسلامی در ایران مبارزه مدنی می کند... و بارها تاكنون بعلت متعدد فعالیت حقوق بشری و محیط زیستی و وبلاگ نویسی تاكنون بارها دستگیر  و محاكمه و بازجویی و جریمه شده است و وی تاكنون بالای 11 بار توسط افراد خود سر ربوده و با شكنجه و ضر و ب شتم در حد كشت در خیابان رها گردیده است و اخرین مورد دستگیری وی كه بعنوان خبر نگار یكی از خبر گزاری های كشور در حال تهیه خبر بود و حتی افراد خود سر برای ترساندنش وی را در سال 1390 در داخل تابوت گذشته و میخ زدند و صبح فردا رهایش كردند ...و دیگر مسایل ....(20 سال سابقه خبرنگاری و نویسندگی و وبلاگ نویسی و حقوق بشری و مستند سازی دارد )..بعلت فعالیت حقوق بشری و تهیه خبر در سال 1393بعنوان خبر نگار دستگیر و بمدت شش روز بازداشت ..در بازداشتگاه بر سر شنكجه و ضربه مغزی بیهوش بمدت 24 ساعت بیهوش و به بیمارستان دولتی اعزام و بعداز مداوا به زندان عمومی منتقل می گردد...به قید وثیقه ازاد می گردد..نامبرده طی نامه محرمانه یكی از سازمانها..به خبر گزاری كه وی در آن مشغول بود از كار بعنوان منع شد ..كه در این امر یكی از نمایندگان مجلس در این امر دخیلی بود...وی تاكنون  با اینكه بالای 29 سال خبر نگاراست ..از سال 1380 چندین بار تشكیل پرونده داده برای تاسیس هفته نامه آبادگران شمال رد صلاحیت شده است و همچنین روز نامه الكترونیكی وی كه از سال 1379 تاسیس شده است  نیز درخواست پروانه فعالیت نموده است كه برای پرانه فعالیت روزنامه الكترونیكی درد نیوز هم رد صلاحیت شده است ....توضیح اینكه : وی كه عضو شورا و ریس شورای سیبلی آستارابود در سال 1390 بعلت عدم التزام به ولایت فقیه - اسلام - قانون اساسی ج ا ا رد صلاحیت شد بدون سند و مدرك ..كه این موارد توسط یك وزارت خانه و شش مورد اتهام ثابت نشده توسط یك ارگان به ایشان زده  شده بود در این امر نیز یكی از رجال سیاسی  آستارا و نوچه های رحیم مشایی دست داشتند...نامبرده را هیچ وقت ضد انقلاب ندانسته خود را مدافع انقلاب و قانون اساسی بعنوان یك فعال حقوق بشر منتقد می داند ....

منبع آستارا نیوز:astaranews.com

كتابهای اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار و پژوهشگر دینی - فعال حقوق بشر و محیط زیست...

1- خدمت و مدیریت نظامی از دیدگاه اسلام 

2-  تا زنده ام بسیجی ام

3.
داستانهای آسمانی ایران  
داستانهای آسمانی ایران پدیدآورنده: اسماعیل اسدی دارستانی
ناشر: انتشارات بلور - 06 تیر، 1388
قیمت پشت جلد:  18000 ریال

در حال حاضر این کتاب در سایت عرضه نشده است.
4.
سرگذشت تالشان: تالشان جنوبی (غرب گیلان) ایران: آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال و شاندرمن  
سرگذشت تالشان: تالشان جنوبی (غرب گیلان) ایران: آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال و شاندرمن پدیدآورنده: اسماعیل اسدی دارستانی
ناشر: انتشارات بلور - 1
قیمت پشت جلد:  33000 ریال

در حال حاضر این کتاب در سایت عرضه نشده است.
5.
بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست: همراه با منشور کوروش کبیر و منشور حقوق بشر جهانی و منشور محیط زیست و منابع طبیعی  
بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست: همراه با منشور کوروش کبیر و منشور حقوق بشر جهانی و منشور محیط زیست و منابع طبیعی پدیدآورنده: اسماعیل اسدی دارستانی
ناشر: پیام سبحان - 20 اسفند، 1390
قیمت پشت جلد:  95000 ریال
 

 چهار كتاب و‌اثار این نویسنده در حال تالیف و مراحل چاپ است ...

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

متن اعلامیه حقوق بشر اسلامی

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-03:44 ب.ظ

متن اعلامیه حقوق بشر اسلامی

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:51 ب.ظ

« یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبایل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقاکم » ( قرآن کریم )
دولت های عضو سازمان کنفرانس اسلامی با ایمان به الله پروردگار جهانیان و آفریدگار کائنات و بخشنده نعمتها ، خداوندی که انسان را به بهترین وجه آفریده و به او حیثیت داده و وی را خلیفه خود در زمین گرداند ، خداوندی که آبادانی و اصلاح زمین را بر عهده بشر گذارده و امانت تکالیف الهی را بر گردن او نهاده و آنچه در آسمانها و زمین است همگی را تحت تصرف وی قرار داد ، و با تصدیق رسالت محمد صلی الله علیه و آله که خداوند ایشان را به هدایت و آیین راستین فرستاده و وی را رحمتی برای جهانیان ، و آزادگری برای بردگان و شکننده ای برای طاغوت ها و مستکبران گردانیده است ، پیامبری که برابری را میان همه بشریت اعلام نموده و هیچ اولویتی برای کسی بر دیگری جز در تقوا قائل نشده ، و فاصله ها و اکراه را از میان مردم برچید ، مردمی که خداوند آنان را از روح واحد آفریده است .
و با در نظر گرفتن عقیده توحید ناب که ساختار اسلام بر پایه آن استوار شده است ، عقیده ای که بشریت را فرا خواند تا جز خدا کسی را پرستش نکرده و شریکی برای او قائل نشوند واحدی را به عنوان خدا به جای الله نگیرند ، عقیده ای که پایه راستین آزادی مسئولانه بشریت و حیثیت آنان را پی ریزی کرده و رهایی انسان از بردگی را اعلان نموده است .
و برای تحقق اموری که در شریعت جاودان اسلامی آمده است از جمله پاسداری از دین و جان و خرد و ناموس و مال و نسل ، و دیگر امتیازات چون جامعیت و میانه روی در کلیه مواضع و احکام ، این شریعت معنویات و ماده را با هم در آمیخت و عقل و قلب را هماهنگ ساخت و میان حقوق و وظائف موازنه به وجود آورد و بین حرمت فرد و مصلحت عمومی تلفیقاتی به وجود آورد و معیارهای قسط را میان طرفهای ذیربط برقرار کرد تا این که نه طغیانی باشد و نه زیانی .
ضمن تأکید بر نقش تمدنی و تاریخی امت اسلامی که خداوند آن را بهترین امت برگزید تا این امت یک تمدن جهانی همگون را به بشریت تقدیم نماید ، تمدنی که می تواند دنیا را به آخرت ربط داده و علم و ایمان را بهم بپیوندند . لذا از چنین امتی امروزه انتظار می رود که به هدایت بشریت گمراه در امواج و مسلک هایی که در حال رقابت متضاد هستند اقدام نموده و راه حلهایی برای مشکلات مزمن تمدن مادی ارائه دهد .
و به جهت ایفای سهم خود در تلاشهای بشری که مربوط به حقوق بشر است - حقوقی - که هدفش حمایت بشر در مقابل بهره کشی و ظلم بوده و تأکید بر آزادی و حقوق او در حیات شرافتمندانه ای دارد که با شریعت اسلامی هماهنگ است .
با اعتقاد به این که بشریتی که در بالاترین درجات علم مادی رسیده است ، پیوسته و در هر زمان نیازمند تکیه گاهی ایمانی جهت پاسداری از تمدن خودو عامل حمایت کننده از حقوق خویش می باشد .
و با ایمان به این که حقوق اساسی و آزادیهای عمومی در اسلام جزیی از دین مسلمانان است ، پس هیچ احدی به طور اصولی حق متوقف کردن کلی یا جزیی یا زیر پا نهادن یا چشم پوشی کردن از احکام الهی تکلیفی که خداوند از راه کتابهای خود نازل نموده و خاتم پیامبرانش را فرستاده و به وسیله ی او پایان و اختتامی برای رسالت آسمانی بعمل آورده است ، ندارد . بنابراین مراعات آنها ، عبادت است و کوتاهی از آنها یا تجاوز بر آنها منکر است و هر انسانی به طور منفرد ، مسؤول پاسداری و اجرای آن است و امت به گونه ای هماهنگ در تضمین (مشترک) در قبال آنها ، مسؤولیت دارد . بدین جهت ، دولت های عضو سازمان کنفرانس اسلامی بر این اساس ، مواد زیر را اعلام می نمایند .
ماده یک : الف ) بشر به طور کلی ، یک خانواده می باشند که بندگی نسبت به خداوند و فرزندی نسبت به آدم آنها را گرد آورده و همه مردم دراصل شرافت انسانی و تکلیف و مسؤولیت برابرند بدون هر گونه تبعیضی از لحاظ نژاد ، یا رنگ یا زبان یا جنس یا اعتقاد دینی یا وابستگی سیاسی یا وضع اجتماعی و غیره .
ضمنا عقیده صحیح ، تنها تضمین برای رشد این شرافت از راه تکامل انسان می باشد .
ب) همه مخلوقات به منزله عائله خداوندی هستند و محبوبترین آنان نزد خدا سودمندترین آنان به همنوع خود است . و هیچ احدی بر دیگری برتری ندارد مگر در تقوا و کار نیکو .
ماده دوم : الف ) زندگی موهبتی است الهی و حقی است که برای هر انسانی تضمین شده است ، و بر همه افراد و جوامع و حکومتها واجب است که از این حق حمایت نموده و در مقابل هر تجاوزی علیه آن ایستادگی کنند وجایز نیست کشتن هیچ کس بدون مجوز شرعی .
ب ) استفاده از وسیله ای که منجر به از بین بردن سرچشمه بشریت به طور کلی یا جزیی گردد ، ممنوع است .
ج) پاسداری از ادامه زندگی بشریت تا هر جائیکه خداوند مشیت نماید ، وظیفه ای شرعی می باشد .
د) حرمت جنازه انسان باید حفظ شود و بی احترامی به آن جایز نیست کما این که جایز نیست لمس کردن آن مگر با مجوز شرعی . و بر دولت است حمایت از این امر .
ماده سوم : الف ) در صورت بکارگیری زور یا کشمکش های مسلحانه ، نباید آنانی را که در آن مشارکتی نداشته اند همچون پیرمردان و زنان و کودکان ، را کشت وهر مجروح و بیماری حق مداوا، و اسرا حق خوراک و پناهگاه و لباس دارند . و مثله کردن مقتولین ممنوع است و باید اسرا را مبادله و فیمابین خانواده هایی که اوضاع جنگ باعث جدایی آنان شده است ، دیدارهایی بعمل آید .
ب) قطع درختان یا از بین بردن زراعت و دامها یا تخریب ساختمانها و مؤسسات کشور دشمن به وسیله ی بمباران یا موشک باران و غیره ؛ جایز نمی باشد .
ماده چهارم : هر انسانی ، حرمتی دارد و می تواند از آوازه خود در زندگی یا پس از مرگ پاسداری نماید و دولت و جامعه موظف است که از پیکر و مدفن او پاسداری کند .
ماده پنجم : الف) خانواده ، پایه ساختار جامعه است و زناشویی اساس ایجاد آن می باشد ، بنابراین مردان و زنان حق ازدواج دارند و هیچ قید و بندی که بر پایه نژاد یا رنگ یا قومیت باشد ، نمی توان از این حق آنان ، جلوگیری کند .
ب) جامعه و دولت موظف است موانع را از فرا راه ازدواج برداشته و راههای آن را آسان و از خانواده حمایت به عمل آورد .
ماده ششم : الف) در حیثیت انسانی ، زن با مرد برابر است و به همان اندازه که زن وظایفی دارد ، از حقوق نیز برخوردار است و دارای شخصیت مدنی و ذمه مالی مستقل و حق حفظ نام و نسبت خویش را دارد .
ب) بار نفقه خانواده و مسؤولیت نگهداری آن ، از وظائف مرد می باشد .
ماده هفتم : الف ) هر کودکی از زمان تولد ، حقی بر گردن والدین خویش و جامعه و دولت در محفاظت دوران طفولیت و تربیت نمودن و تأمین مادی و بهداشتی و ادبی دارد . در ضمن باید از جنین و مادر نگهداری شود و مراقبت های ویژه نسبت به آنها مبذول شود .
ب) پدران و کسانی که از نظر قانون شرع به منزله پدرانند ، حق انتخاب نوع تربیتی را که برای فرزندان خود می خواهند با مراعات منافع و آینده آنان در پرتو ارزشهای اخلاقی و احکام شرعی دارند .
ج) بر طبق احکام شرع ، فرزندان نسبت به والدین خود واقوام نسبت به اقوام خود حقوقی بر گردن دارند .
ماده هشتم : هر انسانی از لحاظ الزام والتزام ، از یک شخصیت شرعی برخوردار است و اگر این شخصیت از بین رفت یا مخدوش گردید، قیم جای اور ا می گیرد .
ماده نهم : الف ) طلب علم یک فریضه است و آموزش یک امر واجب است بر جامعه و دولت ، و بر دولت لازم است که راهها و وسائل آن را فراهم نموده و متنوع بودن آن را به گونه ای که مصلحت جامعه را بر آورد ، تأمین نماید و به انسان فرصت دهد که نسبت به دین اسلام و حقایق هستی معرفت حاصل کند و آن را برای خیر بشریت بکار گیرد .
ب) حق هر انسانی است که مؤسسات تربیتی و توجیهی مختلف از خانواده و مدرسه و دانشگاه گرفته تا دستگاههای تبلیغاتی و غیره که کوشش در جهت پرورش دینی و دنیوی انسان می نماید ، برای تربیت کامل و متوازن او تلاش کنند و شخصیتش را پرورش دهند به گونه ای که ایمانش به خدا و احترامش به حقوق و وظایف و حمایت از آن فراهم شود .
ماده دهم : اسلام دین فطرت است ، و بکار گرفتن هر گونه اکراه نسبت به انسان یا بهره برداری از فقر یا جهل انسان جهت تغییر این دین به دینی دیگر یا به الحاد ، جایز نمی باشد .
ماده یازدهم : الف ) انسان آزاد متولد می شود و هیچ احدی حق به بردگی کشیدن یا ذلیل کردن یا مقهور کردن یا بهره کشیدن یا به بندگی کشیدن او را ندارد ، مگر خدای تعالی .
ب) استعمار به انواع گوناگونش و به اعتبار این که بدترین نوع بردگی است ، شدیدا تحریم می شود و ملتهایی که از آن رنج می کشند حق دارند از آن رهایی یافته و سرنوشت خویش را تعیین کنند . همه دول و ملل نیز موظف اند از این گروه در مبارزه علیه نابودی هر استعمار و اشغال یاری نمایند . همه ملتها نیز حق حفظ شخصیت مستقل و سلطه خود بر منابع و ثروتهای طبیعی را دارند .
ماده دوازدهم : هر انسانی بر طبق شریعت حق انتقال و انتخاب مکان برای اقامت در داخل یا خارج کشورش را دارد و در صورت تحت ظلم قرار گرفتن می تواند به کشور دیگری پناهنده شود . و بر آن کشور پناه دهنده واجب است که با او مدارا کند ، تا این که پناهگاهی برایش فراهم شود . با این شرط که علت پناهندگی به خاطر ارتکاب جرم طبق نظر شرع نباشد .
ماده سیزدهم : کار ، حقی است که باید دولت و جامعه برای هر کسی که قادر به انجام آن است ، تضمین کند . و هر انسانی آزادی انتخاب کار شایسته را دارد به گونه ای که هم مصلحت خود وهم مصلحت جامعه بر آورده شود . هر کارگری حق دارد از امنیت و سلامت و دیگر تأمین های اجتماعی برخوردار باشد و نباید او را به کاری که توانش را ندارد واداشت یا او را به کاری اکراه نمود یا از او بهره کشی کرد یا به او زیان رساند ؛ و هر کارگری بدون فرق میان مرد و زن ، حق دارد که مزد عادلانه در مقابل کاری که ارائه می کند سریعا دریافت نماید و نیز حق استفاده از مرخصی ها و پاداشها وترفیعات استحقاقی را دارد ودر عین حال موظف است که در کار خود اخلاص و درستکاری داشته باشد و اگر کارگران با کارفرمایان اختلاف پیدا کردند دولت موظف است برای حل این اختلاف و از بین بردن ظلم و اعاده حق و پایبندی به عدل بدون این که به نفع طرفی عدول کند ، دخالت نماید .
ماده چهاردهم ، انسان ، حق دارد کسب مشروع بکند ، بدون احتکار و فریب یا زیان رساندن به خود یا دیگران . و ربا شدیدا ممنوع می باشد .
ماده پانزدهم : الف ) هر انسانی حق مالک شدن از راههای شرعی را دارد و می تواند از حقوق مالکیت به گونه ای که به خود و یا دیگران و یا جامعه ضرر نرساند ، برخوردار باشد و نمی توان مالکیت را از کسی سلب کرد مگر بنابر ضرورت حفظ منافع عمومی و در مقابل پرداخت غرامت فوری و عادلانه .
ب) مصادره اموال و ضبط آنها ممنوع است مگر بر طبق شرع .
ماده شانزدهم : هر انسانی حق دارد از ثمره دست آوردهای علمی یا ادبی یا هنری یا تکنولوژیکی خود سود ببرد ، و حق دارد از منافع ادبی و مالی حاصله از آن حمایت نماید ، مشروط بر ا ین که آن دست آورد (اثر) مغایر با احکام شریعت نباشد .
ماده هفدهم : الف) هرانسانی حق دارد که در یک محیط پاک از مفاسد و بیماری های اخلاقی به گونه ای که بتواند در آن خود را از لحاظ معنوی بسازد ، زندگی کند ، جامعه و دولت موظفند این حق را برای او فراهم کنند .
ب) دولت و جامعه موظف اند که برای هر انسانی تأمین بهداشتی و اجتماعی را از طریق ایجاد مراکز عمومی مورد نیاز بر حسب امکانات موجود ، فراهم نمایند .
ج) دولت مکلف است حق هر انسانی را در زندگی شرافتمندانه ای که بتواند از طریق آن مایحتاج خود و خانواده اش را بر آورده سازد و شامل خوراک و پوشاک و مسکن و آموزش و درمان و سایر نیازهای اساسی می شود تضمین نماید .
ماده هجدهم : الف) هر انسانی حق دارد که نسبت به جان و دین و خانواده و ناموس و مال خویش ، در آسودگی زندگی کند .
ب) هر انسانی حق دارد که در امور زندگی خصوصی خود ( در مسکن و خانواده و مال و ارتباطات ) استقلال داشته باشد و جاسوسی یا نظارت بر او و مخدوش کردن حیثیت او جایز نیست و باید از او در مقابل هر گونه دخالت زورگویانه در این شؤون حمایت شود .
ج) مسکن در هر حالی حرمت دارد و نباید بدون اجازه ساکنین آن یا به صورت غیر مشروع وارد آن شد ، و نباید آن را خراب یا مصادره کرد یا ساکنینش را آواره نمود .
ماده نوزدهم : الف ) مردم در برابر شرع مساوی هستند . در این امر حاکم و محکوم نیز با هم برابرند .
ب) مراجعه و پناه بردن به دادگاه ، حقی است که برای همه تضمین شده است .
ج) مسؤولیت در اصل شخصی است .
د) هیچ جرمی یا مجازاتی نیست مگر به موجب احکام شریعت .
ه) متهم ، بی گناه است تا این که محکومیتش از راه محاکمه عادلانه ای که همه تضمینها برای دفاع از او فراهم باشد ثابت گردد .
ماده بیستم : دستگیری یا محدود ساختن آزادی یا تبعید ، یا مجازات هر انسانی جایز نیست مگر به مقتضای شرع . و نباید او را شکنجه بدنی یا روحی کرد یا با او به گونه ای حقارت آمیز یا سخت ، یا منافی حیثیت انسانی ، رفتار کرد . همچنین اجبار هر فردی برای آزمایشات پزشکی یا علمی جایز نیست مگر با رضایت وی و مشروط بر این که سلامتی و زندگی او به مخاطره نیفتد . همچنین ، تدوین قوانین استثنایی که به قوه اجرائیه چنین اجازه ای را بدهد ، نیز جایز نمی باشد .
ماده بیست و یکم : گروگانگیری به هر شکل و به خاطر هر هدفی ، ممنوع است .
ماده بیست و دوم : الف ) هر انسانی حق دارد نظر خود را به هر شکلی که مغایر با اصول شرعی نباشد آزادانه بیان دارد .
ب) هر انسانی حق دارد برای خیر و نهی از منکر بر طبق ضوابط شریعت اسلامی دعوت کند .
ج) تبلیغات یک ضرورت حیاتی برای جامعه است و سوء استفاده و سوء استعمال آن و حمله به مقدسات و کرامت انبیا یا به کارگیری هر چیزی که منجر به ایجاد اختلال در ارزشها یا متشتت شدن جامعه یا زیان یا متلاشی شدن اعتقاد شود ، ممنوع است .
د) برانگیختن احساسات قومی یا مذهبی و یا هر چیزی که منجر به برانگیختن هر نوع حس تبعیض نژادی گردد ، جایز نیست .
ماده بیست و سوم : الف ) ولایت ، امانتی است که استبداد یا سوء استفاده از آن شدیدا ممنوع است ، زیرا حقوق اساسی از این راه تضمین می شود .
ب) هر انسانی حق دارد در اداره امور عمومی کشور خود به طور مستقیم یا غیر مستقیم شرکت نماید . همچنین او می تواند پستهای عمومی را بر طبق احکام شریعت متصدی شود .
ماده بیست و چهارم : کلیه حقوق و آزادیهای مذکور در این سند ، مشروط به مطابقت با احکام شریعت اسلامی است .
ماده بیست و پنجم : شریعت اسلامی تنها مرجع برای تفسیر یا توضیح هر ماده از مواد این اعلامیه است . اا دارستانی نویسنده و محقق و پزوهشگر اسلامی
وصیت نامه شهید جانباز 65 درصدبسیجی هشت سال دفاع مقدس سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:50 ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

 

«یا اَیتُها النَفسُ المُطمَئِنَه اِرجِعی اِلی رَبِک راضیه مَرضیه فَادخُلی فی عِبادی و ادخُلی جَنّتی»
به نام الله.پاسدار حرمت خون شهیدان،درهم کوبنده ی کاخ ستمگران.او که عالم هستی را از هیچ آفرید و همه را از حکمتش تعادل بخشید.

 

و با سلام و درود بی کران بر تمامی رهروان راه حسین.آنان که در این راه قدم نهادند و گلوی خود را با شربت شیرین شهادت تر کردند و جان خود را فدای اسلام و قرآن نمودند.

«ما بندگان خدا هستیم و در راه او قیام می کنیم اگر شهادت نصیب شد،سعادت است»

اینجانب بیسجی داوطب و لبیک گویی امام …اسدالله اسدی دارستانی فرزند کربلایی قرباتعلی   لازم دانستم که چند سطر وصیتی با امت حزب اللهو همسر و فرزندانم  داشته باشم.و حال که وقت آزاد شدن من از قفس دنیوی رسیده است لازم دانستم که به جهاد در راه خدا بپردازم که اگر به درگاه باریتعالی قبول گردید به سوی زندگی سعادتمند و جاوید دیگری پر بکشم.

من یکی از بسیجی هایی هستم که برای اجرای احکام اسلام به جهاد پرداخته ام و از ریخته شدن خونم در این راه باکی و اسلام و امام  ندارم.چون راه،راه انبیا و اولیای خداست و بایستی پیروی از شهید تشنه لب کربلا نمود و به عشق امام و لبیک یا خمینی جزو۵ نفر اول بسیجی اعزامی به جبهه های حق علیه باطل هستمو این افتخار بزرگ برای من  می باشد.

«اِن کانَ دینِ محمدٍ لَم یَستَقِم اِلا بِقَتلی فَیا سُیُوفَ خُزینی»

بعد از شهادت من این سعادت را جشن بگیرید که سنگر خونین من بهشت دنیوی  من بوده است و ما شهادت را جز سعادت نمی دانیم.چون شهادت ارثی است که از انبیا به ما رسیده است.

سفارش من به کسانی که این وصیت نامه را می خوانندبخصوص همسر و فرزندانم  این است که سعی کنید که یکی از افرادی باشید که همیشه سعی در زمینه سازی برای ظهور صاحب الامر دارند و بکوشید اول خود و بعد جامعه را پاک سازی کنید و دعا کنید که این انقلاب به انقلاب جهانی آقا امام زمان متصل شود.پس اگر می خواهید دعاهایتان مستجاب شود به جهاد اکبر که همان خودسازی درونی است بپردازید.

ای برادر و خواهر مسلمان و همسر و فرزندان خردسالم بدانید که با شعار در خط امام بودن ولی در عمل دل امام را به درد آوردن،وظیفه انسانی و اسلامی ما نیست.

ای برادران و خواهران  ما که هنوز خود را نساخته ایم و تمام کارهایمان اشکال دارد چگونه می خواهیم دیگران را بسازیم و انقلابمان را به تمام جهان صادر کنیم.

در کارها از خود محوری و تفسیر کارها به میل خود بپرهیزیم و سعی در خودسازی داشته باشیم و خیال نکنیم با کمی فکری که داریم،فکرمان از همه بالاتر است و از همه خودساخته تر و خلاصه نظرمان بهتر است.

برادران گرامی و ملت شهید پرورو همسر و فرزندان گرامی همیشه از درگاه خداوند بخواهید که به شما توفیقی عنایت فرماید که بتوانید در خط امام عزیزمان و برای رضای خدا گام بردارید.

ای جوانانو فرزندان عزیزم نکند در رختخواب ذلت بمیرید که حسین (ع) در میدان نبرد شهید شد و مبادا در غفلت بمیرید که علی (ع) در محراب عبادت شهید شد و مبادا در حال بی تفاوتی بمیرید که علی اکبر در راه حسین و با هدف شهید شد.

و ای مادران و همسر مهربانم  مبادا از رفتن فرزندانتان به جبهه جلوگیری کنید که فردای قیامت در محضر خدا نمی توانید جواب زینب را بدهید که تحمل ۷۲ شهید را نمود همه مثل خاندان وهب جوانانتان را به جبهه های نبرد بفرستید و حتی جسد او را هم تحویل نگیرید،زیرا مادر وهت فرمود:پسری را که در راه خدا داده ام پس نمی گیرم.

و از خواهران و همسر و دختران گرامی تقاضامندم که از فاطمه (س) یگانه سرور زنان سرمشق بگیرید و حجاب اسلامی خود را رعایت فرمایید.

امیدوارم روزی فرا رسد که همه ملت از زن و مرد و تا جوان و کودک به وظیفه اسلامی خود آشنا شوند و مرتکب گناه نشوند.

در آخر از همسر مهربان و گرامی خودم حلالیت می طلبم و امیدوارم از زحماتی که برای من کشید مزد آن را از زینب (س) بگیرد و امیدوارم همچون دیگر خانواده ی شهدا استوار و مقاوم بمانید و کاری نکنید که دشمنان را شاد کند

ای جوانان و فرزندان عزیز و ارجمند همانطور که امام فرمود:من چشم امیدم به شماست.

پس شما هم به ندای هل من ….حسین  زمان لبیک بگویید و به سوی جبهه ها حرکت کنید و نگذارید اسلام و قرآن و امام  بی یاور بماند و درصورت به شهادت رسیدن من تابع امام باشید و خود رابرای جهاد و شهادت در راه امام و اسلام آماده سازید و اگر امام صلاح دانستد و روزی  دستور جهاد برای زنان داد و بر دختران و همسر  خود نیز واجب می دانم خود را برای جهاد و شهادت آماده سازنندو تابع امام و اسلام باشند و به وجه از خط امام خمینی و ولایت فقیه خارج نشوید که همانا خارج شدن از اسلام و خط حسینی است…

پاییز ۱۳۵۹ منطقه علمیاتی جبهه حق عیله باطل/ جنوب کشور اسلامی

خدایا خدایا از عمر من بکاهو به عمر امام بیفزا ارمین یا رب العالمین..یا مهدی

        بسیجی اعزامی از آستارا اسدالله اسدی دارستانی

والسلام…

 

 این شهید بزرگوار بعدار سالها كار افتادگی براثر جانبازی 65 درصد و بعداز چهار سال بستری و زمین گیر شدن براثر جانبازی در12مهرماه 1388 بیمارستان آستارا شهید شد.

 

 

 

دوران دفاع مقدس هر لحظه اش خاطره بود,  ای خدا دلم برای همرزمانم, همبازیهای دوران کودکیم و نوجوانیم تنگ شده , دلم برای شهدا تنگ شده,  انگیزه ای که حقیر مهر سکوت را از لب باز کردم که ناگفته ها را بیان کنم و قلم را به دست گرفتم که نگارش ودل نوشته ها را رو کنم, فقط دل تنگی بود که ذهنم را مشغول کرده بودند, فشاری که نتوانستم کنترل کنم, نتوانستم تحمل کنم و آنچه را که در سینه داشتم صرفاً گوشه ای را با اشک نوشتم.

 

خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی وما رستگار.

لحظاتی قبل از شهادت /وصیت نامه شهید جانباز بسیجی هشت سال دفاع مقدس حاج اسدالله اسدی دارستانی

 


وصیت نام شهید جانباز هشت سال دفاع مقدس ایران حاج اسدالله اسدی دارستانی

سـتایش خدای را که ما را به دین خود هدایت نـمود و اگر مـا را هـــدایت نمی کردما هـدایت نمی شــدیم السلام علیک یاثارا… ای چراغ هدایت و کشتی نجات ، ای رهبر آزادگان ، ای آموزگار شهادت بر حران ای که زنـــده کردی اسلام را با خونت و 
با خون انــصار و اصــحاب باوفایت ای که اسلام را تا ابــــد پایدار و بیمـه کردید . یا حسین(ع) دخیلم آقا جانم وقتی که ما به جبهه می رویم به این نیت می رویم که انتقام آن سیلی که آن نامردان برروی مادر شیعیان زده برای انتقام آن بازوی ورم کرده و گرفتن انتقام آن سینه ســــوراخ شده می رویم . سخت است شنیدن این مصیبتها خدایا به ما نیرویی و توانی عنایت کـن تا بتوانیم بـرای یـاری دینت بکار ببندیم . خدایا به ما توفیق اطاعت و فــرمانبرداری به این رهبر و انقـــلاب عنایت بفرما.خـــــدایا توفیق شناخت خودت آنطور که شـــــهداء شناختند به ما عطا فرما و شهداء را از ما راضـی بفرمــا و ما را به آنها ملحق بفرما .خدایا عملی ندارم که بخواهم به آن ببالم ، جز معصیت چیزی ندارم و الله اگر تو کمک نمی کردی و تو یاریم نمی کردی به اینجا نمی آمدم و اگر تو ستــارالعــیوبی را بر می داشــتی میدانم کـه هیچ کدام از مردم پیش من نمی آمدند ، هیچ بلکه از من فرار می کردند حتی پدر و مادرم  شادروان من . خدایا به رحمت و مهربانیت ببخش آن گناهانی راکه مانع از رسیدن بنده به تو می شود .خدایا تا روز شهادت و مرگم مرا تابع و مدافع ولایت فقیه و جمهوری اسلامی ایران  قرار بده خدایا تا انقلاب مهدی از نهضت خمینی محافظت بفرما و خدایا خانواده و فرزندان مرا در مسیر انقلاب و ولایت فقیه و اسلام فرار بده و نگذار منحرف شوند و خدایا ما را به خیل شهدا اسلام مفختر فرما الهی العفو… 

بر روی قبرم فقط و فقط بنویسید (شهید جانباز بسیجی  ) که میدانم بر سر قبرم رهبر و بسیجان می آیند. 

جانباز بسیجی حاج اسدالله اسدی دارستانی  24/6/1379

 

 

لا لا لا لاگل ناز م

 صدای سبز آمدم توی گوشمان

  مخدی بیا  لا لا ی می خونه جاسوس ابلیس

لا لا لا لا گل لاله

زیرآسمون پر ستاره ایران

چشمان مردم پرخوابه

توی خونه اشون، آروم آروم

با لا لایی  موسوی جون می خوابه

لا لا لا لا گل نارنج

هوا شده پر ازعطر سبز فتنه

توی   خاک پاک ایران

جاسوس   ابلیس  لای برگها

داره لالایی می خونه

لا لا لالا گل پونه

صدای نااهل   توی  کوچه

 داره لالایی می خونه برای مردم ایرون

برای گلهای توی  ایرون

لا لا لا لا گل باغها

موسوی  جون رفته به خواب حالا

آسمون ایران ابری امروز

مثل کاغذ بی خط امروز

کبوتران در حال پرواز ،از راه دور تهران

مثل نقطه روی کلمات  امروز

شعرم جاری می شود روی هر خط

می سازند آسمان دلم را زیباترامروز  و غمگین تردیروز  …..

 

شرم دارم از گفتنش که بگویم  سید تنها به رنگ سبز نیست

هیچ دانی مادر سادات کیست

سبز یعنی عاشق مولا شدن

 سبز یعنی ذوب ولایت شدن

با حسین و فاطمه در کربلا

عاشق سبز م نه این سبز ریا

عاشق سبز مولایم ته سبز بین عباس

سبز هم بازیچه شد مهدی بیا

 

قسمتی از سروده  شهید جانباز حاج اسدالله اسدی دارستانی  ( در فتنه سبز ۱۳۸۸)ق

توضیح : شهید جانباز بسیجی حاج اسدالله اسدی دارستانی  در اولین رو زهای شروع تجاوز توسط عراق به لبیک امام آری گفت ..ایشان جزو پنچ نفر هستند که اولین بار از شهرستان آستارا بعنوان بسیجی به جبهه های حق علیه باطل اعزام شدند  و بعداز بارها مجروحیت بعداز سه سال حضور متناوب در جبهه های حق علیه باطل ذر سال ۱۳۶۳ جانباز ۶۵ درصد کار افتاده شد ولی همچنان در پشت جبهه ها فعالیت می نمود بعنوان بسیج فعال  تا روز شهادت فعالیت داشت ایشان بعداز سه سال بیماری و کار افتادگی بر اثر جانبازی که سه سال کلا زمین شده بود و اکثرا در بیمارستانم بستری بود در ۱۲ مهر ماه ۱۳۸۸ در اثر جانبازی ندای الله را لبیک و به دیار حق شتافت ….و اروزیش تاسیس موسسه جایزه صلح جهانی بود همانند جایزه نوبل  چون متعقد بود جایزه نوبل بر ضد مسلمانان کار کرده  و می کند و همیشه می گفت ایران هیچ وقت متجاوز نبود ما ملت صلح طلب بودیم و هستیم و ما برای دفاع به جبه رفتیم و تاریخ بهترین گواه است و همیشه فعالیتهای خیریه و فعالیت مدافع حقو ق بشری  و محیط زیستی  زیست انجام می داد…و عاشق امام و رهبر بود… و می گفت موسوی نخست وزیر امام فردی بزرگ و انقلابی است ..این افراد نفوذی بودند که ایشان را ابرویش را بردند موسوی فرزند انقلاب است و به انقلاب خیانت نمی کند…

——————————

برادران و خواهران ایرانی من بندگیتان کجاست؟

بعضی دنبال جاه و مقام میروند،اشتباه است!

جاه و مقام در این دنیای یکروزه چیست که انسان شب و روز جان بکند؟!

آنقدر کار کنید که به خاطر خدا باشد .

و به مستضعفین کمک کنید.

صلح خوب است ما ایرانیان صلح طلب هستیم ودر این زمان صلح و سازش ننگ است،جواب جنگ جنگ است.

برادران خواهران ایرانی به ولای علی قسم،به جان حسین و رزمندگان و به لحظه ای از عمر امام خمینی ،آنقدر به جبهه خواهیم رفت و جنگ خواهیم کرد که امام تنها نماند؛

و آنقدر به جبهه میروم که قطعه قطعه گردم و آنوقت است که رستگار خواهم شد.

بار خدایا اگر من شهید شدم- شهید راه خودت- بگذار به صورتی که جنازه ام را پور کنند یعنی مثل خاک ،تا باد جنازه ی پودر شده ی مرا ببرد تا زمین را اشغال نکند…" خدیا مرا شهدا و جانبازان خط امام و حضرت ابوالفضل قرار بده …

بعداز چند سال کار افتادگی و بیماری وخانه نشینی در اثر جراحالت جانبازی  و بارها بستر یو.. در بیمارستان آستارا در تاریخ  12 مهر ماه ۱۳۸۸  دنیا را ودا گفت وپیکر مطهر ایشان پس از چند سال چشم انتظاری به آغوش   شهدا بازگشت…

وصیت نامه جانباز شهید بسیجی هشت سال دفاع مقدس حاج اسدالله اسدی دارستانی

———————————————

 

وصیت نامه شهید جانباز حاج اسدالله اسدی دارستانی اولین بار موقع اعزام به جبه در پاییز ۱۳۵۹  به جبهه های حق  علیه باطل

 بنام الله کوبنده کخ ستمگران

ای را که نظر لطف و کرمش مردم ایران را در برگرفت و این چنین آنان را از خواب دو هزار و پانصد ساله بیدار کرد و مشت های آنان را گره کرده و قدم هایشان را استوار کرده و با بر کندن خزانه دو هزار و پانصد سال ظلم و نابرابری خورشید اسلام را از پشت ابرهای سیاه الحاد و مادیت و دنیا دوستی برابر اینان نمایان کرد تا آنها بوسیله اسلام خود و خدای خود را بشناسند و در نتیجه این شناخت به وی نزدیک گردند و این نزدیکی باعث عشقی شود که برای رسیدن به معشوق از هیچ وسیله ای نترسند و این چنین خود با آغوش باز به استقبال شهادت بروند بار پروردگارا تو هزاران هزار مرتبه شکر می گویم برای این که زندگی مرا در این دوره از زمان قرار دادی تا بتوانم ترا بجویم و به هدفم برسم.خدایا شکر که شیطان و نفس اماره مرا از من دور کردی که مرا در ادامه راه حسین نفریبند.ای دنیا به قول مولا علی ما ترا سه طلاقه کرده ایم و به سوی دیار عاشقان خواهیم شتافت حتی اگر با دادن هستی مان باشد در این جا لازم می دانم این را بگویم که دنیا بداند که جز در سایه مکتب اسلام آن مدینه فاضله خیال های سال های سال بوجود نخواهد آمد دنیا بداند تا اصلی به نام شهادت در اسلام وجود دارد هیچگاه مسلمان ذلیل نخواهد بود آخرین سرحد مشکلات و ناملایمات و تهدیدها مرگ است وقتی ما مسلمانان مرگ را شیرین و شروع زندگی راحت ابدی بدانیم دیگر از هیچ کس و هیچ سلاحی نخواهیم ترسید و علت پیروزی ما همین روحیه شهادت طلبی است به قول شاعر:

مرگ اگر مرد است گونزد من آی،تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ

 

 خدا را شکر می کنم بعنوان یک  مسلمان پیروخط اما م   جزو اولین نفرات  اعزام به جبهه هستم  و وقتی     می بینم من جزو ۵ نفر اعزامی به جبه از آستارا هستم  هزاران بار  خدا را شکر می کنم که   مرا  مورد لطف خود قرار داده تا در راه   اسلام و وطن و امام شهید شوم …. به  همسر خوب و مهربانم    تقدیر و تشکر م یکنم  و توصیه دمی کنم اگر من شهید  شدم خدا را شکر کند و گریه نکند و فرزندانم را پیرو خط امام و اسلام تربیت کند  و به فرزند ارشدم  ساسان اسدی  توصیه می کنم    وقتی به سن قاونی رسیدی  و در خود حس کردی می توانی  سلاح برداری   از خط و راه اما م دفاع و به بردار و خواهرانت نیز    راه اسلام و جهاد  را نشان بده و هیچ وقت    به سخنان دشمنان اسلام و امام گوش نده و کوش بفرمان امام   باش  و اگر من شهید شدهم افتخار کنید و اگر نیاز شد   شما هم راه مرا ادامه بدهید  و از اسلام و امام  و وطن دفاع کنید که این دنیا گذرا می باشد و ما همه مهمان هستیم و اما م خمینی تنها ناجی جهان و ایران است ..

 خدا را شکر کنید به پدرتان عنایت کرده تا در راهش جهاد کنم..انشا الله این انقلاب را به رهبری امام جهانی کنیم…وصیت نامه شهید جانباز بسیجی حاج اسدالله اسدی دارستانی

 خدا یا خدایا  تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار

  بسیجی اسدالله  اسدی دارستانی  …منطقه عملیاتی …..

 

 

در رثای شهید اسدالله اسدی دارستانی  شیرمردی از  دارستان / گیلان

اسدی در راه حق فانی شد

شیر در معرکه قربانی شد

اسدالله به گلواژه خون

حافظ حرمت قرآنی شد

سوزوسازوسخن وذکر

رمز جمعیت عرفانی شد

نور پر زد در همه جای آفاق شهید

شب در این حادثه زندانی شد

او که از خیل سبکبالان بود

رفت در اوج خدا فانی شد

گر چه از داغ غمش چشم همه

فصل طولانی و بارانی شد

از کرامت اسدالله شهید

رفت در جنت و مهمانی شد

 شعر از اسماعیل اسدی دارستانی

 

 بنام نامی نام آفرین نامها

تـــا کـرب‌وبـلا مـی‌رفـت آن بـــــال کـه بـگـشـودنـد

از آن هـمـه خـــون صـحـرا شـد بـاغ شقـــایـق‌هـا

در معرکه می‌رفتند با نغمه‌ی یا زهرا(سلام‌الله‌علیها)

دیدند گلستان را در شعله چو ابراهیم(علیه‌السلام)


گـــفـتـــــنـد خـــداونـــدا آمـــــاده‌ی ایـن راهـــیـــم

هــرکس که سعادت داشت بر جبهه ارادت داشت

ایــن خـانـه مصفا بـود تـــا بـوی شـهـــادت داشت

در شـعـلـه و شـور عـشـق پـــروانـه‌صـفـت بـودنـد
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بررسی كلی موضع اعلامیه جهانی حقوق بشر در مورد آزادی عقیده و بیان

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-03:43 ب.ظ

بررسی كلی موضع اعلامیه جهانی حقوق بشر در مورد آزادی عقیده و بیان

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:49 ب.ظ

امر به معروف دارای مراحل و مراتب است كه از مرتبه ی ضعیف تر شروع، و به مرحله ی شدیدتر ختم می گردد. چنانچه با مرتبه ضعیف بتوان امر به معروف نمود و از منكر جلوگیری كرد، نبایستی متوسل به مرتبه شدیدتر شد واما در خصوص بر رسی كلی موضع اعلامیه حقوق بشر در مورد آزادی عقیده و بیان ..حقوق بشر اسلامی و....
اادارستانی نویسنده و محقق و پژوهشگر اسلامی  و فعال حقوق بشر astarao@yahoo.com
بررسی كلی موضع اعلامیه جهانی حقوق بشر در مورد آزادی عقیده و بیان

«اعلامیه جهانی حقوق بشر»، در چند ماده به اهمیت «آزادی عقیده و بیان» تأكید دارد. در این جا لازم است چند نكته در ارتباط با كل این اعلامیه، كه آزادی های گوناگون را بیان نموده است. متذكر شویم:
1ـ این اعلامیه برای «انسان» نوشته شده است. باید دید كه از دیدگاه غرب، این «انسان» چه انسانی است. اگر معنای این لفظ روشن شود، آن گاه ارزش و اعتبار حقوق و مزایایی كه برای این انسان در نظر گرفته شده است، روشن می گردد. با بررسی این اعلامیه كاملا روشن می گردد كه به بشر در این اعلامیه با دید مادی نگریسته شده است.

 تمام ارزش های معنوی و اخلاقی او، در نظر گرفته نشده است. و تنها نیازهای مادی انسان بدون توجه به نیازهای معنوی و ارزشهای اخلاقی مورد توجه قرار گرفته است كه با این نگرش هر نوع آزادی كه در این اعلامیه بیان شده، آن نوع خاص است كه آن اهداف مادی را تأمین نماید. در حالیكه از نظر اسلام، انسان دارای كرامت و ارزش ذاتی است.

قرآن كریم می فرماید: «وَ لَقَدْ كَرَّمَنا بَنی آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّیِباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلی كَثیر مِمَّنْ خَلَقْنا تفضیلا.» یعنی: «ما فرزندان آدم را كرامت بخشیدیم، و آنها را به خشكی و دریا سوار كردیم (و جهان جسم و جان را مسخر انسان ساختیم) و از هر غذای لذیذ و پاكیزه آنها را روزی دادیم و بر بسیاری از مخلوقات خود برتری و فضیلت كامل بخشیدیم.»[1]

بنابراین، از نظر قرآن كریم، نه تنها انسان دارای كرامت ذاتی است بلكه بر بسیاری از مخلوقات برتری داده شده است، از این رو، همه چیز در همین امور مادی خلاصه نمی شود به عبارت دیگر انسان دارای دو بعد مادی و معنوی است كه ارضای تمایلات مادی او نباید در ضدیت با ارزش های معنوی باشد. آزادی بی حد و حصر در بُعد بیان و... چنانچه در راستای آن «كرامت نفسانی» باشد، مطلوبیت خواهد داشت.

2ـ این اعلامیه به صورت احساسی و همراه با ترحم و عواطف نگاشته شده است. به عبارت دیگر اهداف آرمانی برای انسان لحاظ شده است، مثل همزیستی مسالمت آمیز، صلح، آزادی و عدالت كه فی حد نفسه اموری مطلوب به نظر می رسد، ولی استفاده از احساسات فطری بشری، بر آورنده نیاز حقیقی انسان ها نخواهد بود.

از سوی دیگر چنانچه یك نظام حقوقی والا به صورت نوشته تنظیم گردد, تنها تا اندازه ای از بعد تئوری، مشكل حل شده است، ولی در بعد عمل، از دو جهت دارای مشكل است: 1) تبعیض؛ 2) عدم آمادگی اجتماعی.

آزادی عقیده و بیان، در عمل به صورت تبعیض آمیز اجرا می گردد و همه انسان ها به طور مساوی از آن بهره مند نیستند. بنگاه های تبلیغاتی و رسانه های گروهی غرب، با استفاده از بهترین وسایل، تمام ارزش های مطلوب خود را، به عنوان آزادی بیان ارائه می دهند، ولی صدایی از ارزش های مطلوب سایر ملل به جایی نمی رسد.

3ـ به لحاظ تاریخی، می بایستی نگاهی به، اعلامیه جهانی حقوق بشر افكنده شود. در برهه ای از تاریخ، یعنی قرون وسطی، هیچ حقی برای انسان ها قائل نبودند. حتی بیان مطالب علمی و دستاوردهای تحقیقاتی، كفر تلقی می شد.

آزادی بیان به هیچ نحو رعایت نمی شد. به تدریج شورش ها و انقلاب ها به وجود آمد و مردم از قید و حصار كلیسا آزاد گشتند ولی این بار، دچار نوعی افراط در آزادی ها شدند. به عبارت دیگر آزادی های مطلق و بی حد و حصر، بازتاب دوره های سخت قرون وسطی بوده است كه باید گفت كه هر دو روش خطاست و هیچ كدام از آن دو نمی تواند بیان گر كرامت انسان باشد. یكی راه تفریط و دیگری راه افراط را پیموده است.

4ـ نكته مهم و در خور توجه، مسأله «جدایی دین از سیاست» است. این اندیشه كه در قرون اخیر، از سوی غرب نشأت گرفته، تمام تعالیم آسمانی را مورد هدف قرار داده و «دین» را از حالت جهانی بودن، به یك سری توصیه های اخلاقی صرف تبدیل نموده اند. سیاستمداران دنیا طلب، این اندیشه را رواج داده و دین و مذهب را به كناری نهاده اند.

بدیهی است كه از نظر اینان كه بی توجه به عقاید دینی هستند، آزادی مطلق در ابعاد گوناگون را مطرح ساختند. از نظر آنان، كه «سكولار» می اندیشند «سكولار» زندگی می كنند، چه اهمیتی دارد كه این آزادی غربی، تمام ارزش های دینی و اخلاقی را مورد هدف قرار بدهد یا نه؟

از نظر اسلام، دین در عینیت جامعه و عاملی برای بهبود تمام رفتارهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است و تنها در امور عبادی خلاصه نمی شود. از این رو، «آزادی های مطلق» به گونه ای كه اهداف عالیه و تعالیم آسمانی را مورد استهزاء و بی توجهی قرار دهد، نمی تواند از نظر اسلام امری مطلوب باشد، بلكه این آزادی باید در چارچوب صحیح قرار گرفته تا هدف خلقت كه استكمال و تعالی انسان و رسیدن به سوی «تقرب الهی» است، تأمین گردد.

اعلامیه جهانی حقوق بشر و آزادی عقیده و بیان
در این فصل، مواردی از «اعلامیه جهانی حقوق بشر» كه متضمن آزادی بیان و عقیده است را متذكر می شویم و نیز دو ماده دیگر كه در ارتباط با بحث ماست، یادآور می شویم، در پایان به بررسی این مواد می پردازیم:
ماده 18 اعلامیه جهانی حقوق بشر

«هر كس حق دارد كه از آزادی فكر، وجدان و مذهب بهره مند شود. این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و همچنین متضمن آزادی اظهار عقیده و ایمان می باشد و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هر كس می تواند از این حقوق، منفرداً یا مجتمعاً، به طور خصوصی یا به طور عمومی برخوردار باشد».

ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر
«هر كس حق آزادی عقیده و بیان دارد. حق مزبور شامل آن است كه از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در كسب اطلاعات و افكار و در اخذ و انتشار آن، به تمام وسایل ممكن و بدون ملاحظات مرزی، آزاد باشد».
ماده 29 اعلامیه جهانی حقوق بشر[2]

«هر كس در مقابل آن جامعه ای وظیفه دارد كه رشد آزاد و كامل شخصیت او را میسّر سازد.[3] هر كس در اجرای قانون و استفاده از آزادی های خود فقط تابع محدودیت هایی است كه به وسیله قانون منحصراً به منظور تأمین شناسایی و مراعات حقوق و آزادی های دیگران و برای رعایت مقتضیات صحیح اخلاقی و نظم عمومی و رفاه همگانی، در شرایط یك جامعه دموكراتیك وضع گردیده است. این حقوق و آزادی ها در هیچ موردی نمی تواند بر خلاف مقاصد و اصول ملل متحد اجرا گردد.

ماده 30 اعلامیه جهانی حقوق بشر
«هیچ یك از مقررات اعلامیه حاضر نباید طوری تفسیر شود كه متضمّن حقی برای دولتی یا جمعیتی یا فردی باشد كه به موجب آن بتوانند هر یك از حقوق و آزادی های مندرج در این اعلامیه را از بین ببرند و یا در آن راه فعالیتی بكنند».[4]

با اندك توجه در مواد این اعلامیه، معلوم می شود كه از نظر تدوین كنندگان این اعلامیه، این مطلب دور نبوده كه این آزادی ها كه در اعلامیه جهانی حقوق بشر بیان شده است. مورد سوء استفاده واقع خواهد شد و در واقع عده ای از این آزادی برای «سلب آزادی» سود خواهند جست. از این رو در مواد 29 و 30 اعلامیه جهانی حقوق بشر، محدودیت هایی برای آن بیان داشته است كه به موارد آن به طور كلی اشاره می شود:

1ـ این «آزادی» در مقابل تكلیف است، همانند یك ترازو كه دارای دو كفه است كه باید به موازات یكدیگر باشد. چنانچه یكی از كفه ها، بیش از حد به یك طرف متمایل شود، یعنی «آزادی ها» بی حد و حصر باشد و یا «تكلیف» فوق العاده باشد، این روش متضمن اهداف تدوین كنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر نیست.

2ـ این «آزادی» می بایستی به وسیله قانون محدود گردد. چون اگر محدودیت معقول در مقابل این آزادی مطلق وجود نداشته باشد وسیله ای برای تضییع حقوق دیگران خواهد شد. لذا اعلامیه تأكید دارد كه آزادی می بایستی به وسیله قانون محدود گرد.

3ـ از نظر تدوین كنندگان اعلامیه، آزادی مندرج در اعلامیه، نبایستی عاملی در مقابل نظام اجتماعی و مصلحت عمومی باشد چه در این صورت فقط یك شخص یا گروهی از آزادی، آن هم به نحو مطلق و بی حد و حصر آن بهره مند هستند و اكثریت جامعه فقط از شعار گوش خراش آزادی بهره می برند! ولی از محتوای آزادی و حقیقت آن خبری نیست.

4ـ آزادی مندرج در اعلامیه، نبایستی برخلاف مقاصد و اصول ملل متحد باشد. چه بسا، حاكمان یك كشور یا كشورهایی، آزادی را برای كشور خود می خواهند و بقیه كشورها در ذلت و خواری و فقدان كامل از  نعمت های الهی، به سر می برند; از این رو، ماده 29 اعلامیه، تأكید دارد كه آزادی مطرح شده برای تمام ملل جهان بوده است و استفاده از آن به نحوی كه متضمن اضرار و نابودی آزادی دیگر ملل باشد، مورد نظر تدوین كنندگان اعلامیه نیست.

اعلامیه حقوق بشر از نظر اسلام و آزادی عقیده و بیان
در ابتدا، مواردی از اعلامیه حقوق بشر اسلامی كه مورد نظر ماست، می آوریم، آنگاه خواهیم دید كه تدوین كنندگان مسلمان، با چه مبنا و ملاكی، به آزادی بیان و عقیده نگریسته اند.
ماده بیست و دوم اعلامیه حقوق بشر اسلامی:

الف: هر انسانی حق دارد نظر خود را به هر شكلی كه مقایر با اصول شرعی نباشد آزادانه بیان دارد.

ب: هر انسانی حق دارد برای خیر و نهی ازمنكر بر طبق ضوابط شریعت اسلامی دعوت كند.

ج: تبلیغات یك ضرورت حیاتی برای جامعه است و سوء استفاده و سوء استعمال آن و حمله به مقدسات و كرامت انبیاء یا به كارگیری هر چیزی كه منجر به ایجاد اختلال در ارزشها یا متشتت شدن جامعه یا زیان یا متلاشی شدن اعتقاد شود، ممنوع است.

د: بر انگیختن احساسات قومی یا مذهبی و یا هر چیزی كه منجر به برانگیختن هر نوع حس تبعیض نژادی گردد، جایز نیست.

ماده 17 اعلامیه حقوق بشر از نظر اسلام
الف) واجب است برای دولت و جامعه، از بین بردن آراء و عقاید بی اساس و ناشی از هواها و بدعت های بی اصل در جوامع اسلامی و، در صورت امكان از غیر جوامع اسلامی به وسیله بیان حكمت و موعظه نیكو و بحث و تحلیل و انتقاد با بهترین طرق واقعیابی. اگر اصحاب آراء عقاید باطله و بی اساس دست از انحراف كشیدند كه جامعه در مسیر تكامل قرار می گیرد، ولی اگر اعتنایی به منطق و حكمت و دیگر توجیهات درست نكردند برای دولت و جامعه واجب است كه از ترویج آن آراء و عقاید فاسد، برای سالم نگهداشتن معنویات و ذهنیات سالم مردم جامعه، جلوگیری كند با طرقی كه مناسب اصول انسانی و اسلامی باشد.

ماده 24 اعلامیه حقوق بشر از نظر اسلام
الف) همه حقوق و آزادی های مقرر در این اعلامیه مشروط به احكام شرع اسلامی است.

ب) در جوامعی كه مردم آنها به اسلام معتقد نیستند، ازنظر حقوق و تكالیف، ملزم اند  به آنچه كه خود را به آن ملتزم می دانند. این حكم ناشی از قاعده ی معروف در اسلام است كه می گوید: «اَلْزِمُوهُم بِما اِلْزِمُوا بِه اَنْفُسهم» (آنان را به آنچه كه خود را بدان ملتزم كرده اند الزام نمایید.)[5]

ماده 45 اعلامیه حقوق بشر از نظر اسلام
شریعت اسلام تنها مرجع تفسیر و توضیح همه مواد این اعلامیه است.

تبصره 1. بدان جهت كه آراء عقاید فقهی در اسلام ممكن است در پاره ای از مواد این اعلامیه یا بعضی از بندهای آن مورد اختلاف باشد. لذا لازم است كشورهای اسلامی، سازمانی برای بحث و تحقیق درباره ی موارد اختلافات تشكیل دهد و از طریق برگزاری كنگره ها و سمینارها و دیگر اشكال تحقیق و بررسی، تا آنجا كه می توانند ما بین عقاید فقهی مربوط، اتفاق نظر یا تقریب وجود بیاورند.

تبصره 2. واجب است مقایسه ها و تطبیق های مستمر مابین حقوق بشر از دیدگاه غرب و حقوق بشر از دیدگاه اسلام و تعیین موارد اتفاق و اختلاف ما بین این دو نظام حقوقی.

1ـ آزادی بیان در راستای امر به معروف و نهی از منكر:
با توجه به ماده 22، بند الف و ب، روشن می شود كه آزادی بیان فی حد نفسه مطلوب نیست; یعنی «آزادی بیان» نه از آن جهت كه «آزادی» است، بلكه از آن جهت كه در راستای اهداف عالیه واقع می شود مورد نظر اسلام است. همان طور كه پیشتر گفتیم دید غرب به «انسان» با دید اسلام به «انسان» با یكدیگر دارای تفاوت ماهوی هستند. یكی یك سونگر و دیگری همه جانبه نگر، یك مادی نگر و دیگری ملاحظه مادیات به همراه معنویات، و در یك كلام، دنیا در راستای سعادت اخروی، مورد توجه اسلام است (اَلدُّنْیا مَزْرَعَةُ الاخِرَة).

حال كه معلوم شد «آزادی بیان» برای اهداف عالیه و قرب الهی باید به كار برده شود، می گوییم كه این «آزادی بیان» در راستای آن اهداف، صرفاً به عنوان یك امر مباح صرف نمی باشد، بلكه امر تكلیفی و الزامی نیز هست. چه آن كه امر مباح جایز الترك است ولی امر تكلیفی لازم الاتیان.

البته تكلیف در مقابل حق است، تكلیف در آن صورت خواسته می شود كه حقی داده شده باشد كه در بند الف ماده 22، به این مهم توجه شده است: «این تكلیف، به اضافه شرط قدرت و علم به خیرو معروف و...است.»; بنابراین انسانی كه دارای قدرت، علم و توانایی هایی دیگر است كه از «آزادی بیان» در جهت رشد و ترقی جامعه استفاده نماید، البته از آنجایی كه دولت در صدد است و توانایی او در مقام عمل زیاد می باشد، تكلیف او در امر به معروف و نهی از منكر فزن تر است. ولی، این بدان معنی نیست كه این وظیفه تنها متوجه دولت باشد، بلكه همگان در این امر، مسئولیت دارند.

2ـ آزادی بیان در راستای تبلیغ:
اهمیت ارزش های اخلاقی، برای یك انسان، كمتر از امور مادی نیست و همواره می بایستی موازنه ای بین آن برقرار باشد، بنابراین; تبلیغ، یعنی استفاده از «آزادی بیان» به عنوان احیاء كننده معنویات، اخلاق و ارزش های متعالی ضرورت پیدا می كند.

حال كه ضرورت آن ثابت شد، باید گفت این ضرورت انحصاراً در تحت قدرت یك فرد، یا گروهی خاص نیست بلكه عموم افراد می بایستی در آن مشاركت داشته باشند، دولت، مردم، احزاب و گروه ها و... به گونه ای كه آن هدف متعالی در سایه تلاش های همگانی حاصل گردد. از این رو، تبلیغ و استفاده از «آزادی بیان» برای مقابله با مقدسات و ارزش های والا ممنوع خواهد بود.

البته مراد از ارزش ها، تنها ارزش های دینی نیست بلكه آن ارزش های ملی و مردمی كه ضدیتی با اسلام ندارد هم مورد نظر است، چه این كه این ارزش ها هم در ایجاد وحدت جامعه مؤثر است و در مقابل سوء استفاده از آزادی بیان و هجمه به ارزش های مادی، موجب تفرقه و چند دستگی جامعه خواهد شد و ایجاد اختلاف در ضدّیت كامل با تكامل و استكمال جامعه بشری است.

در یك كلام، «آزادی بیان» وقتی مطلوب است كه عقاید دینی مردم را مورد تبلیغات مسموم قرار ندهد. این نكته نیز قابل اهمیت است كه وجود مقدسات همچون خدا، پیامبر، قرآن، ولایت و... بدین معنی نیست كه اصلا در آن بحث و بررسی و كنكاش صورت نگیرد، چه این كه ، از نظر اسلام، در اصول دین تقلید روا نباشد و هر فرد مكلف به تحصیل علم و براهین متّقن است. كتاب های زیادی در كلام، فلسفه، عقاید تدوین شده است كه در پی اثبات معاد، ولایت و رسالت است. بنابراین; راه برای تحقیق و رسیدن به واقع، برای هر كسی باز است و همین، از نظر اسلام مورد خواست و طلب است.

آن چیزی كه مورد خدمت است، این است كه شخص با استفاده از قدرت بیان، مطلب ناحق را، در قالب الفاظ شیرین، آن هم برای عموم عرضه نماید و اساس دین را در اذهان مردم مورد خدشه و تزلزل قرار دهد، در حالی كه این مباحث می بایستی برای اهل آن، در مراكز علمی بیان گردد، در آن صورت است كه هرگونه شك و تردید، در اصول دین، بی پاسخ نخواهد ماند.

3ـ آزادی بیان در راستای تحكیم روابط اجتماعی:
امروزه، بر خلاف گذشته، مردم مجبورند در كنار یكدیگر، در شهرها و مراكز پرجمعیت زندگی را سپری نمایند، اندك تشابه و علاقه های مشترك، آنها را كنار هم جمع نموده است. هر كسی از یك قوم و قبیله ای و از یك نژاد متفاوت می باشد. از نظر تدوین كنندگان اعلامیه حقوق بشر اسلام، آزادی بیان بایستی در راستای تحكیم این علاقه های ملی باشد. بنابراین استفاده از آزادی بیان در جهت تفرقه و از بین بردن وحدت ملی، مصداق بارز سوء استفاده از «آزادی بیان» است.

4ـ آزادی بیان در راستای تحكیم اصول شرعی:
با توجه به ماده 22، اعلامیه حقوق بشر از نظر اسلام، آزادی بیان نبایستی با اصول شرعی تعارض داشته باشد. از نظر تدوین كنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر، كه به دین و ارزش های اخلاقی توجهی ندارند، فرقی نمی كند كه این «آزادی بیان» در ضدیت با تعالیم دینی هست یا نه. طبیعی است آنهایی كه سكولار می اندیشند و قائل به جدایی دین از سیاست هستند، دین را به امور عبادی و زندگی فردی خلاصه نمایند و در زندگی اجتماعی آنها، اثری از دیانت نمی توان یافت. آنچه كه برای آنها اصل است، رسیدن به اهداف مادی و ارضاء خواسته های شهوانی است، در حالی كه از نظر اسلام، «آزادی بیان» نبایستی اصول شرعیه را مورد خدشه قرار دهد.

بند ب، از ماده 22، اعلامیه حقوق بشر اسلامی، تأكید می كند «نهی از منكر» نه تنها وظیفه دولت، بلكه وظیفه عموم افراد است. می بایستی از آراء و عقاید بی اساس و ناشی از هواها و بدعت های بی اصل، جلوگیری نمود.

البته همان طور كه در فقه آمده است، امر به معروف دارای مراحل و مراتب است كه از مرتبه ی ضعیف تر شروع، و به مرحله ی شدیدتر ختم می گردد. چنانچه با مرتبه ضعیف بتوان امر به معروف نمود و از منكر جلوگیری كرد، نبایستی متوسل به مرتبه شدیدتر شد. از این رو، در بند ب، از ماده 22 به این مهم توجه شده است كه در ابتدا باید از «بیان حكمت و موعظه نیكو و بحث و انتقاد با بهترین طرق واقعیابی» سود جست. چنان چه از منكر جلوگیری شد و اصحاب آراء باطله دست از انحراف كشیدند، هدف حاصل شده است، ولی اگر اعتنایی به منطق و حكمت و توجیهات راستین ننمایند، بایستی با استفاده از مراتب شدید، از این افراد جلوگیری آید.

آنچه كه مهم است این است كه اگر «آزادی بیان» برای ترویج عقاید باطله باشد، مذموم است و باید از آن جلوگیری می شود و البته بایستی در مرحله اول، از «بیان» سود جست كه عبارت باشد از «جدال احسن».
هدف از این اقدامات در بند ب ماده 22 بیان شده است: «برای سالم نگهداشتن معنویات و ذهنیات سالم مردم جامعه».

ماده 24، و ماده 25 از اعلامیه بشر اسلامی، تأكیدی بر آنچه گذشت، می باشد یعنی; ملاك جامعه، همان «شریعت و دین» است و از «آزادی بیان» و تبلیغ، در راستای این هدف متعالی، ترویج می شود.

كتابنامه
1 ـ قرآن كریم

2 ـ اخوان زنجانی، داریوش «نكاتی درباره مسئولیت». مجله اطلاعات سیاسی ـ اقتصادی، سال 73، ش 81، ص48.
3 ـ بهرامی احمدی، حمید «سوء استفاده از حق». (تهران مؤسسه اطلاعات، 1366).
4 ـ بوشهری، جعفر «حقوق سیاسی» (تهران، دانشكده علوم اداری و مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران، 1344.)
5 ـ جعفری تبریزی، محمدتقی «تحقیق در دو نظام حقوق جهانی بشر از دیدگاه اسلام و غرب و تطبیق آن دو با یكدیگر» (تهران، دفتر خدمات حقوقی بین المللی جمهوری اسلامی ایران، 1370).
6 ـ دفتر همكاری حوزه و دانشگاه «گفتارهای حقوقی» (قم، قدس، 1371.)
7 ـ دوبنوا، آلن «دموكراسی، حاكمیت مردم و پلورالیسم» (ترجمه بزرگ نادرزاده، مجله اطلاعات سیاسی ـ اقتصادی، سال 1372، ش 74،  73، ص24.)
8 ـ ریكو، پل «قدرت دولت و آزادی» (ترجمه كمال اطهاری، مجله اطلاعات سیاسی ـ اقتصادی، سال 1371، ش 76، 75، ص 51.)
9 ـ رحیمی، مصطفی «قدرت و رسالت مطبوعات» (مجله اطلاعات سیاسی ـ اقتصادی، سال 1373، ش 80، 79، ص 26.)
10 ـ شفایی «اسلام و حكومت» (قم، دفتر انتشارات اسلامی، 1376).
11 ـ شعبانی، قاسم «حقوق اساسی و ساختار حكومت جمهوری اسلامی ایران» (تهران، مؤسسه اطلاعات، 1373.)
12 ـ طباطبایی مؤتمنی، منوچهر «آزادی های عمومی و حقوق بشر» (تهران، دانشگاه تهران، 1370.)
13 ـ عالیخانی، محمد «حقوق اساسی» (زنجان، دستان، 1373).
14 ـ عمید، حسن «فرهنگ عمید» (تهران، امیركبیر، چاپ سوم، 1360).
15 ـ غدیری، حسن رضا «نگاهی كوتاه به نظام سیاسی اسلام» (قم، كانون نشر اندیشه های اسلامی، 1373.)
16 ـ قربانی، زین العابدین «اسلام و حقوق بشر» (تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ دوم، 1366.)
17 ـ قاضی، ابوالفضل «حقوق اساسی و نهادهای سیاسی» (تهران، دانشگاه تهران، 1348.)
18 ـ قاضی ابوالفضل «بایسته های حقوق اساسی» (تهران، یلدا، 1373.)
19 ـ كرنستون، موریس «تحلیل نوین از آزادی» (ترجمه جلال الدین اعلم، تهران، امیركبیر، چاپ سوم، 1370.)
20 ـ كاظمی، سیدعلی اصغر «دموكراسی و پراگماتیسم» (مجله اطلاعات سیاسی ـ اقتصادی، سال دهم 1375)، ش 108، 107، ص 12.
21 ـ لاریجانی، محمدجواد «حكومت، مباحثی در مشروعیت و كارآمدی» (تهران، سروش، 1373.)
22 ـ مهرپور، حسین «دیدگاه های جدید در مسائل حقوقی» (تهران، مؤسسه اطلاعات، 1372.)
23 ـ مرویت، جان «تفكر انتقادی چیست؟» (ترجمه حمید عضدانلو، مجله اطلاعات سیاسی ـ اقتصادی، سال1372، ش 74، 73، ص 51.)
24 ـ نویمان، فرانتس «آزادی و قدرت و قانون» (ترجمه عزت الله فولادوند، تهران، خوارزمی، 1373


DARDNEWS.IR


حقوق بشر

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:48 ب.ظ

عدالت

حقوق بشر حقوقی بنیادین و انتقال ناپذیر است که برای حیات نوع بشر اساسی تلقی می‌شود.

تاکنون تعریف چندان دقیقی از حقوق بشر که مورد پذیرش عمومی باشد ارائه نشده و این امر خود مشکلی مهم برای تنظیم بین المللی آن بوده‌است. تعریف مذکور در بالا می‌تواند تصویری کلی ومبهم از ماهیت این حقوق به دست دهد. در هر صورت در نوشته‌های حقوقی معاصر حقوق بشر به نحو فزاینده‌ای در سه مقوله جداگانه تقسیم شده‌است:

 • حقوق نسل اول: حقوق مدنی و سیاسی
 • حقوق نسل دوم: حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی
 • حقوق نسل سوم: حقوق جمعی و گروهی

در حال حاضر حقوق بشر یکی از مهم‌ترین موضوعات در حقوق بین الملل معاصر است، حساسیت بسیاری نسبت به رعایت آن وجود دارد و اسناد جهانشمول متعددی بر مدون کردن این حقوق کوشیده‌اند، در بسیاری از کشورها نهادها و کمیته‌هایی برای پیگیری این موضوع در نظر گرفته شده و یا حتی وزارتخانه‌ای با عنوان حقوق بشر تأسیس شده‌است. و نهایتا در سازمان ملل نیز تلاش‌های مستمر کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل متحد منجر به ایجاد شورای حقوق بشر به عنوان یکی از ارکان سازمان ملل متحد گردیده‌است، شورایی که در جایگاهی هم طراز با شورای امنیت این سازمان و اختیارات اجرایی گسترده تری از سلف خود (کمیسیون حقوق بشر) یکی از دو اهرم اصلی اجرای تصمیمات ملل متحد می‌باشد. رعایت کامل حقوق بشر از نگرانی‌های همیشگی سازمان‌های جهانی است، لویزا آریور رییس کمیساریار عالی حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفته است: «هیچ کشوری در جهان حقوق بشر را بطور کامل رعایت نمی‌کند.»

ولی چرا برای محیط زیست حقوقی قائل نیستیم؟

DARDNEWS.IRمنشور کوروش

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:48 ب.ظ

منشور کوروش

استوانهٔ کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده‌است.

نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.[۱] این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

پیداسازی منشور کوروش
در سال ۱۲۵۹ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی گروه بریتانیایی در محوطهٔ باستانی بابل در بین‌النهرین (میان‌رودان)، هرمزد رسام، باستان‌شناس بریتانیایی آسوری‌تبار، استوانهٔ گلی‌ای را یافت که شامل نوشته‌هایی به خط میخی بود.

جنس این استوانه کوروش از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش‌های تخریب‌شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. بررسی‌های بعدی نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ پس از شکست دادن نبونید و تصرف کشور بابل، نوشته شده‌است.

این اثر در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک) در شهر بابل قرار داده شده بود. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه‌ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. از سوی دیگر، در سال ۱۳۷۵ آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را متعلق به نبونید پادشاه بابل می‌دانستند، در حقیقت پاره‌ای از استوانهٔ کوروش بزرگ، از سطرهای ۳۶ تا ۴۳ است.

پس از این آگاهی، این پاره از لوح استوانه‌ای که در دانشگاه ییل (Yale) در آمریکا نگهداری می‌شد، به موزه بریتانیا در لندن انتقال داده شد و به استوانهٔ اصلی پیوست گردید. پژوهش‌های زبان‌شناسی روی دو قطعه استخوان فسیل شدهٔ اسب که در موزهٔ شهر ممنوعه در چین نگهداری می‌شوند، منجر به شناسایی نسخهٔ چینی منشور کورش شد. قدمت این استخوان‌ها به دورهٔ سلطنت هخامنشیان بازمی‌گردد.

 

ساخت منشور کوروش
کوروش بزرگ، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسلهٔ هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست و ادیان بومی را آزاد اعلام کرد. برای جلب محبت مردم میانرودان (بین‌النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت.

او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورهای وی روی یک لوح استوانه‌ای سفالین نگاشته شد و در معبد مردوک قرار گرفت.

استوانه کوروش
استوانه کوروش، استوانه ناقص از جنس خاک رس است که با ۳۵ خط حکاکی شده به زبان آکدی توسط هرمزد رسام در حفاری منطقه معبد مردوک در سال ۱۸۷۹ در بابل کشف گردید. تکه دوم که شامل خط‌های ۳۶ تا ۴۵ می‌شود، در کلکسیون بابلی دانشگاه ییل توسط برگر پیدا شد. حکاکی کلی گرچه در آخر ناکامل ماند، شامل ۴۵ خط شد که سه سطر اول تقریباً به طور کامل شکسته‌اند(قابل خواندن نیستند).
متن حاوی روایتی از فتح بابل توسط کورش در ۵۳۹ پ. م. است و با گفتاری از مردوخ ایزد بابلی در مورد جنایت‌های نبونعید، آخرین پادشاه کلدانی، آغاز می‌شود (سطرهای ۴-۸). در ادامه روایتی از جستجوی مردوخ برای یافتن پادشاه شایسته، انتساب کورش به حکمرانی تمام جهان، و عاملیت او در فتح بابل بدون جنگ آورده می‌شود (سطرهای ۹-۱۹).

سپس کورش، با لحن اول شخص، القاب و نسب خود را برمی‌شمرد (سطرهای ۲۰-۲۲) و اعلام می‌کند که صلح کشور را تضمین کرده (سطرهای ۲۲-۲۶) که به موجب آن او و پسرش کمبوجیه مشمول رحمت مردوخ شده‌اند (سطرهای ۲۶-۳۰). او بازسازی معبد، که در دوران زمامداری نبونعید به فراموشی سپرده شده بود، و اجازه‌اش به تبعیدشدگان مبنی بر بازگشت به میهن‌شان را توصیف می‌کند (سطرهای ۳۰-۳۶). در پایان پادشاه بازسازی دفاع شهر بابل را توصیف کرده (سطرهای ۳۶-۴۳) و گزارش می‌کند که به هنگام بازسازی کتیبه‌ای از آشوربانیپال را دید.(سطرهای ۴۳-۴۵)
در حقیقت متن توسط کاهنان مردوخ با تقلیدی از متون کهن نئو-آشوری، به ویژه کتیبه‌های آشوربانیپال نوشته‌شده در بابل، نوشته‌شده‌است. بنابراین، استوانه ساختی به شیوه معمول کتیبه‌های میانرودان دارد و به‌عنوان پی دیوارهای بابل برای یادبود بازسازی‌های کورش در آنجا گذاشته‌شده‌است.

 

نخستین بیانیه حقوق بشر
از طرف بسیاری این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می‌شود در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

موزه بریتانیا یا بریتیش میوزیوم این سند را نخستین بیانیه حقوق بشر می خواندو همینطور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در جریان سفر به تهران، رسما از استوانه کورش به عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر یاد کرد و آن را مایه افتخار ایرانیان دانست.

در این لوح استوانه‌ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش و شرح مختصر فتح بابل، می‌گوید که تمام دستاوردهایش را با کمک و رضایت مردوک خدای بابلی به انجام رسانده‌است. وی سپس بیان می‌کند که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و سومر و دیگر کشورها به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها برگردانده‌است. پس از آن، کوروش بزرگ می‌گوید که چگونه نیایشگاه‌های ویران‌شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه‌های بابل بودند به میهن‌شان برگردانده‌است. در این نوشته اشارهٔ مستقیمی به آزادی قوم یهود از اسارت بابلیان نشده، اما با مطالعه و پژوهش منابع تاریخی مشخص شده‌است که آزادی یهودیان بخشی از سیاست کوروش پس از فتح بابل بوده‌است.

----------

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اعلامیه جهانی حقوق بشر

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-03:43 ب.ظ

فعال حقوق بشر

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:47 ب.ظ

فعال حقوق بشر کیست؟ اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس و فعال حقوق بشر و محیط زیست

بحث حقوق بشر ..قرن بیستم خاصه بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از اهداف سازمان ملل متحد پیشبرد و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث ن‍ژاد، جنس، زبان مذهب و … اعلام شد

 

وَإِن كَانَ طَآئِفَةٌ مِّنكُمْ آمَنُواْ بِالَّذِی أُرْسِلْتُ بِهِ وَطَآئِفَةٌ لَّمْ یْؤْمِنُواْ فَاصْبِرُواْ حَتَّى یَحْكُمَ اللّهُ بَیْنَنَا وَهُوَ خَیْرُ الْحَاكِمِینَ ﴿87 اعراف ﴾

( شعیب بمومنان گفت )اگر به آنچه من از طرف خدا مامور بتبلیغ آن شده ام گروهی ایمان آوردند و گروهی ایمان نیاورده و بخصومت برخاستند شما مومنان که ایمان آورده اید صبر پیشه کنید تا خدا میان ما و آنها داوری کند او بهترین دادخواهانست

(ج18 فرهنگ قرآن ، ص250)

گـاهــﮯ نـدانـسـتـﮧ از یــک نـفـر بـتـﮯ درســت مــیـکـنـﮯ

آنــقـدر بـزرگ کـﮧ از دســت ابـراهـیـم نـیـز کــارـﮯ بـر نـمـﮯ آیـد

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری

آن است که بعد از هر زمین خوردن

دوباره برخیزی

من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.
نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت
و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.

 کوروش بزرگ

آستارا نیوز  اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر : اگرچه تبعات ناگوار دو جنگ جهانی و هراس از تکرار آن ملل متحد را به دور هم گرد آورد تا اهرمهایی هرچند ضعیف برای پیشگیری از جنگ طراحی کنند، اما دغدغه ای که از آن زمان به بعد و حتی قبل از آن هم همواره وجود داشته و دارد، تنها توسل به زور و قدرت نمایی دولتها در قبال یکدیگر نبود، بلکه گردنکشی حاکمیت ها در قبال افراد تحت حاکمیتشان نیز مهم می نمود. از اینرو دولتها با اکراه برای تضمین حقوق افراد تحت حاکمیتشان ناگزیر به پذیرش حداقل هایی تحت عنوان حقوق مدنی و سیاسی و یا حقوق اجتماعی و اقتصادی و بعدها منع شکنجه، حقوق زنان و یا حقوق کودکان و امثالهم طی کنوانسیونهای متعدد بین المللی شدند. این سازوکارها برای آن بود که دولتها ملزم به تایید حقوق طبیعی افراد تحت حاکمیتشان شوند به گونه ای که نتوانند هرطور که خواستند با آنها رفتار کنند. هرچند دولتهایی که اساسا اعتقادی به این مهم نداشتند، به این تعهدات تن نداده و به کنوانسیون مربوطه نپیوستند و یا بیکار ننشسته و تا جایی که در توان داشتند، در زمان تدوین و تنظیم این حداقل ها به بهانه هایی چون شرایط متفاوت مذهبی و فرهنگی برای کاهش تعهداتشان در قبال افراد تحت حاکمیتشان تلاش کردند و یا با اعمال حق شرط عدم تعهد خود را نسبت به ماده و موادی پیشاپیش اعلام کردند. نهایتاً اینکه در مواردی برای جلوگیری از شکایت سایر دول و یا اتباع خود، تن به سازوکارهای اجرایی مثل پروتکل اول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ندادند.

این رویه را به خوبی می توان در پذیرش و قبولی اعلامیه جهانی حقوق بشر و سپس در پیوستن و تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل اول آن و نیز حق شرط هایی که به این کنوانسیون و یا سایر کنوانسیونها از جمله کنوانسیون حقوق کودک وارد شده است، به خوبی مشاهده کرد. میزان گرایش دولتها از پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا سایر کنوانسیونها که جنبه الزام آوری داشتند، رفته رفته کاهش می یابد. هرچند اعلامیه هزاره به عنوان معیار مشترک به طور رسمی مورد تاکید قرار می گیرد و با اقبال و پذیرش تمامی کشورها همراه است اما به واقع و در عمل، وقتی اصول آن، جنبه لازم الاجرایی پیدا می کند، نه تنها دولتهای غیرمردمی، تن به آن نمی دهند بلکه در مناسبات سیاسی نیز دولتها هرگز دوستان خود را متهم به نقض حقوق بشر نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند نقض حقوق بشر را در کشورهای غیردوست خود رصد کرده و جار بزنند و نباید نادیده گرفت ایرانیان از زمان باستان قانون مدون داشتند و دارنند و اولین منشور حقوق بشر جهانی توسط ایرانیان بدست كورش كبیر نگاشته شده است و ایرانیان اولین مدافعان حقوق بشر در عالم هستی هستند

خیلی ها فكر می كنند فعال حقوق بشر نباید برای احقاق حق مردم از خشونت یا جنگ حرفی بزند و این در صورتیكه یك اصل قانون اساسی كشور امر به معروف و نهی ازمنكر است یعنی اگر كسی حقوق دیگر مردم را خواست از بین ببرد و با زبان نتوانستی جلوی ظلم را بگیریی می توانی با اعمال زور از حقوق مظلوم دفاع نمود  نمونه بارز مدافعان حقوق بشر در تاریخ اسلام می باشد كه امام حسین برای اجرای امربه معروف و نهی ازمنكر ( همان حقوق بشر ) تسلیم نشد و دراین راه شهید شد و موارد زیادی در تاریخ اسلام می باشد.

اما صرفنظر از عملکرد دولتها در مورد مقوله حقوق بشر که هم مخاطب آنند و هم ناقض آن،‌امروزه به نظر می رسد دفاع از حقوق بشر بیش از آنکه مورد حمایت و یا ترویج قرار بگیرد، اغلب به یک ژست بدل گشته است. امروزه همه دولتمردان دم از حقوق بشر می زنند – البته به مفهومی که خود می خواهند و قبول دارند- و اساساً اکنون هیچ حکومتی نمی تواند صراحتاً حقوق بشری افراد تحت حاکمیت خود را به رسمیت نشناسد بلکه با دستاویزهایی چون نسبت گرایی و شرایط خاص مذهبی و قومی و فرهنگی، نقض این حقوق را توجیه می کنند. به زعم آنها حقوق بشر محدوده جغرافیایی دارد، در حالی که در حقوق بشر، فرد به عنوان جهان شمول بودن مورد نظر قرار می گیرد. با این وصف، نقض حق حیات همان اندازه برای یک کودک مسلمان افغانستانی نارواست که برای یک کودک مسیحی یا یهودی در فلسطین و سرزمینهای اشغالی نارواست. به عبارت دیگر، حقوق بنیادین بشری که ملهم از حقوق طبیعی است یعنی فطرت بشر ایجاب می کند، فارغ از درج در معاهدات و یا فارغ از پذیرش دولت یا دولتهایی لازم الاتباع هستند.

از عملکرد دولتها که بگذریم نوبت به افرادی می رسد که حقوق بشر برایشان ابزاری شده جهت شناساندن خود به جامعه داخلی و جهانی. این اقلیت حظ بسیاری از مطرح شدن به عنوان فعال حقوق بشر می برند. اینان بی آنکه عملکرد یک مدافع حقوق بشر را داشته باشند، به صرف شرکت در کارگاه های آموزشی در مورد حقوق بشر، کنفرانس ها و همایش و یا حتی تحصیل در این رشته، خود را فعال حقوق بشر نامیده و بهتر بگوییم دوست دارند با این وصف نامیده شوند. بعضاً عضویت در گروه، دسته و یا اجزای سازمانی صنفی که متعلق به آنند را حق خود دانسته و گاه با استفاده از منابع مالی صنف، خود در چندین کارگاه آموزشی و امثالهم نیز شرکت می کنند، بی آنکه مفاهیم آموخته شده را در مقام یک فعال حقوق بشر آموزش داده یا ترویج کنند.

این در حالیست که عده ای دیگر در لباس وکیل، دانشجو، استاد و مدافع حقوق بشر  و حتی کارگر به خاطر دغدغه هایی که برای ترویج و احقاق حقوق بشری دارند، همواره به عنوان یک فرد مخالف و یا به زبان امروزی برهم زننده امنیت و امثالهم تحت فشارند. هرچند بسیار تکرار شده که حقوق بشر سیاسی نیست و نباید آنرا سیاسی کرد اما به واقع مگر می شود مطالباتی که افراد از حاکمیت دارند و نسبت به نقض آن معترضند مثل حقوق برابر زن و مرد، انتخابات آزاد و امثالهم از نظر هر حاکمیتی، سیاسی تلقی نشود؟ اقدامات این افراد بی آنکه خود بخواهند و به واقع چنین باشد، «امنیتی» تلقی شده و با همین انگ در تعقیب و به کیفر رساندن آنها حداقل حقوق مندرج در دادرسی عادلانه که برای متهم اعلام شده است نسبت به این عده نقض می شود. شاید از اینروست که در سال 1998 سازمان ملل ناگزیر برای شناساندن و تفکیک «مدافع حقوق بشر» از «مخالف سیاسی» مبادرت به صدور قطعنامه کرد و از آن تاریخ فعالین حقوق بشر بعنوان یك  مسئله حقوقی شناخته شدند و در راستای مدافع حقوق بشر فرد مصون می باشد واین زمان می برد تا این در جهان فرهنگ شود.

سازمان ملل متحد طی این اعلامیه عبارت «مدافع حقوق بشر» را در مورد کسانی که برای حمایت و اجرای حقوق بشر کمک می کنند، به کار برد؛ به گونه ای که حقوق بشر تماماً برای همگی آحاد بشر محقق شود. این افراد می توانند از اقشار مختلف جامعه و با سطح معلومات متفاوتی از قبیل کارمند، محصل، پزشک، معلم، کارگر، وکیل دادگستری، کاسب، قاضی و امثالهم باشند. مطابق این اعلامیه، هرکس که بخواهد می تواند مدافع حقوق بشر باشد. بدیهی است که ذکر هرکس که می خواهد به منزله آن نیست که فقط بخواهد بلکه عملکرد و اقداماتش نیز باید در جهت ترویج حقوق بشر باشد و این اقدامات می تواند در مورد کلیه مصادیق مندرج در هر چهار نسل حقوق بشر باشد.

این اعلامیه، حقوقی نیز برای مدافعان حقوق بشر برشمرده است که می توان به حق دسترسی به اطلاعات مربوط به حقوق بشر، انتقاد و ارائه پیشنهاد به سازمان ها و ارگانهای مربوطه، حضور در محاکم، حق ارتباط با سازمانهای غیردولتی و امثالهم اشاره کرد.

مدافعان حقوق بشر در کشورهای ناقض این حقوق، تحت فشار حاکمیت اند. آنها در قالب فعالین سیاسی و یا امنیتی تحت تعقیب قرار می گیرند و گاه ارتباط با یک رسانه خارجی و حتی سازمانهای غیردولتی خارجی، گزگی به دست حاکمیت داده تا آزادی و امنیت آنها سلب شود. از اینرو آنهایی که جان سالم به در می برند، گاه جلای وطن کرده و برای آزادی عمل خود در مکانی غیر از کشور خود اقامت می کنند.

عده ای بعداز اینكه انترنت به جهان آمد بخصوص ایران  از طریق فضای مجازی سایت و وبلاگ به فعالیت مدافع حقوق بشر پرداختند  و بعنوان شهروند خبرنگار معروف هستند و من اولین كسی بودم كه بعنوان وبلاگ نویس مدافع حقوقبشر و میحط زیست  در فضای مجازی فعالیت كردم و كمتر كسی در جهان است كه نام مرا بعنوان فعال حقوق بشر و محیط زیست نشناخته باشد و بابت این فعالیت وبلاگ نویسی تاوان  زیادی دادم و می دهم..

صرفنظر از آنکه عمل و شغل وکیل دادگستری خواسته و ناخواسته به عنوان مدافع حقوق مردم و یکی از تضمینات دادرسی منصفانه و چه بسا عادلانه، نوعی فعالیت حقوق بشری محسوب می شود، قابل ذکر است که در میان این صنف، بعضاً این تفکر و تصور وجود دارد که حتماً باید برای گرفتن حق موکل به ابزارهای رسانه ای متوسل شد. شکی نیست که گاهی نقض دادرسی عادلانه به قدری مشهود و زننده می نماید که وکیل ناگزیر از توسل به این ابزارهاست، با این وجود، در برخی موارد که لزومی به استفاده از این ابزار، ضروری به نظر نمی رسد، نه تنها زحمات یک وکیل را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه برعکس به ضرر موکل نیز منتهی می شود. این در حالیست که عده ای دیگر از همین صنف، داوطلبانه بدون جاروجنجال و تبلیغات و با تجربه ای که کسب کرده اند، تنها به منافع موکل خود فکر کرده و برای حصول آن، لحظه ای دست از کار نکشیده اند. این عده با آنکه کار و تلاششان کاملاً مصداق فعال حقوق بشر است، نه حظی از مطرح شدن به عنوان حقوق بشر می برند و نه از اینکه به این عنوان شناخته نشوند، نگرانند. اما چه مردم عادی و چه حتی اقلیتی در این صنف، «فعال حقوق بشر» بودن را به شناخته شدن در رسانه ها، آن هم به واسطه پیگیری های پرونده هایی خاص موسوم به امنیتی و یا هر پرونده ای که مجال مطرح شدن آنها را داشته باشند، می دانند. شاید از اینروست که اگر با وصف فعال حقوق بشر مورد خطاب و توجه قرار نگیرند، ناراضی خواهند بود.

شخصاً شاهد نقض حقوق زیادی در پرونده های خانوادگی، ثبتی، حقوقی های ساده و دشوار و حتی چک بلامحل و امثالهم در دادگاه ها و غیردادگاهها بوده ام که هر کدام می توانست به اندازه هر پرونده امنیتی حرفی برای گفتن داشته باشد. حال باید پرسید تا چه اندازه با نگاه نقادانه به این قبیل پرونده ها نیز نگریسته ایم؟! آیا کرامت ذاتی انسان، تنها در آن محاکم نقض می شود؟ آیا حق دفاع به واسطه تبصره ماده 128 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نقض شده و یا در دادگاههای انتظامی و اداری نیز چنین است؟ آیا آزادی بیان را برای هر رسانه ای قبول داریم و یا تنها برای رسانه های همسو با تفکرات و عقاید خودمان؟ به عنوان یک وکیل دادگستری که خواسته و ناخواسته حداقل در حیطه دادرسی عادلانه، کاری حقوق بشری انجام می دهیم، تا چه اندازه در معرفی و شناساندن نسل های حقوق بشری به مردم کوشا بوده ایم؟ آیا به جز حق حیات، آزادی بیان و عقیده و مذهب و امثالهم، از حق بر محیط زیست سالم، حق بر صلح و توسعه نیز سخنی به میان آورده ایم؟ شاید بگویید که وکیل هستیم و تنها از دستمان همین قسم حوزه دادرسی عادلانه بر می آید. آری، چه اگر غیر از آن بود و یا جامعه به رشدی که برآمده از آگاهی نسبت به حقوق خود باشد، رسیده بود نسبت به حقمان بر محیط زیست هم همان اندازه صدایمان در می آمد که نسبت به سایر حقوق بشری مدعی هستیم. به عنوان فعال حقوق بشر، نباید تک بعدی به آن پرداخت، بلکه اصولاً باید همه جانبه و نسبت به تمامی مردم دنیا، همه حقوق را خواهان باشیم.

تعدادی از وکلای دادگستری با تمامی دشواریهایی که پرونده های امنیتی برایشان در پی خواهد داشت، دلسوزانه پیگیر دفاع از حقوق موکلین خود در این قبیل پرونده ها هستند. عده ای از آنها بی آنکه ادعایی داشته باشند، نه تنها چنین پرونده هایی را قبول می کنند بلکه در مقام یک وکیل که کارش دفاع از حقوق موکلش است، هرجا که حقوق متهمی را در معرض خطر ببینند به میدان آمده و برای دفاع از آن تلاش وافری می کنند. برای این عده، تفاوتی هم نمی کند که فرد متهم به ارتکاب جرایم امنیتی باشد یا کلاهبرداری و یا مواد مخدر و یا قتل عمد، آنها به رسالت خود به عنوان یک وکیل دادگستری می اندیشند .

به هر حال، همانطور که پیشتر دیدیم، از روند پیوستن حاکمیتها به کنوانسیونهای حقوق بشری، چنین بر می آید که اساساً آنها روی خوشی به حقوق بشر و تعهداتشان نسبت به افراد تحت حاکمیتشان نشان نمی دهند. همین امر است که فعالین حقوق بشر را وادار می کند که برای احقاق آن، همواره هشیار بوده و متذکر آن باشند. اگرچه فعالین حقوق بشر به موجب قطعنامه سازمان ملل حق دارند که با سازمانهای مختلف حقوق بشری غیردولتی در ارتباط بوده، برای انجام رسالتشان به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، اما این امر به دشواری صورت می گیرد؛ خاصه در حکومتهای خودکامه، فعالین حقوق بشر بهای سنگینی برای اهداف متعالی خود باید بپردازند.

در این وانفسا، وکلا مدافعان حقوق بشر  در جهان چون رزمنده ای بدون سنگر در برابر دشمنان خودی و  و غیره  که در میدان مین گرفتار آمده اند، برای حفظ حقوق موکلینشان و محروان جامعه ومردم چنان باید سنجیده گام بردارند که نه به خود آسیب برسانند و نه موجبات تضییع حقوق موکلینشان و مردم  را فراهم آورند. آری، می دانم که دست کم در سازوکارهای قضایی کشور ما، این مهم، بعضاً تکلیفی مالایطاق است. در کشور ما وکیل و مدافعان حقوق بشر ( مدافع حقوق بشر مطابق  قانون اساسی طبق اصل ... بعنوان امر به معروف و نهی از منكر شناخته می شود اما در عمل اجرا نمی شود و این اصل ق ا كشور بیشتر نادیده یا تفسیر لاغیر انگاشته  می شود ) از مصونیت لازمه برخوردار نیست، هر لحظه که می خواهد برای حقوق موکل  و مردم خود فریاد بزندو دفاع كند ، باید نیم نگاهی هم به آینده شغلی و موقعیت خود داشته باشد وگرنه سالم از میدان مین بیرون نخواهد آمد. از اینرو وکلایی  و مدافعان حقوق بشر که به واقع بدون ادعایی و جار و جنجالی حتی حاضرند آینده شغلی و زندگی وسر نوشت  خود را نیز به خطر بیندازند که حقی از موکلشان و مردم تضییع نشود را باید ستود.

اسماعیل اسدی دارستانی  کارشناس حقوق بشرو اولین وبلاگ نویس  حقوق بشر و محیط زیست  جهانیastarao@yahoo.com

 dardnews.ir-astaranews.com

اعلامیه جهانی حقوق بشر

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:47 ب.ظ

اعلامیه جهانی حقوق بشر


این «اعلامیه جهانی حقوق بشر» را به عنوان یک استانده ی مشترک و دستاورد تمامی ملل و ممالک اعلان میکند تا هر انسان و هر عضو جامعه با به خاطرسپاری این «اعلامیه»، به جد در راه یادگیری و آموزش آن در جهت ارتقای حرمت برای چنین حقوق و آزادیهایی بکوشد و برای اقدامهای پیشبرنده در سطح ملی و بین المللی تلاش کند تا [همواره] بازشناسی مؤثر و دیده بانی جهانی [این حقوق ] را چه در میان مردمان «ممالک عضو» و چه در میان مردمان قلمروهای زیر فرمان آنها [تحصیل و] تأمین نماید.• ماده ی ۱

تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر برادرانه رفتار کنند.

• ماده ی ۲

همه انسانها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده ی دیگری، خاستگاه اجتماعی و ملی، [وضعیت] دارایی، [محل] تولد یا در هر جایگاهی که باشند، سزاوار تمامی حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه»اند. به علاوه، میان انسانها بر اساس جایگاه سیاسی، قلمروقضایی و وضعیت بین المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، فارغ از اینکه سرزمین وی مستقل، تحت قیمومت، غیرخودمختار یا تحت هرگونه محدودیت در حق حاکمیت خود باشد، هیچ تمایزی وجود ندارد.

• ماده ی ۳

هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.

• ماده ی ۴

هیچ احدی نباید در بردگی یا بندگی نگاه داشته شود: بردگی و داد و ستد بردگان از هر نوع و به هر شکلی باید باز داشته شده و ممنوع شود.

• ماده ی ۵

هیچ کس نمی بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد.

• ماده ی ۶

هر انسانی سزاوار و محق است تا همه جا در برابر قانون به عنوان یک شخص به رسمیت شناخته شود.

• ماده ی ۷

همه در برابر قانون برابرند و همگان سزاوار آن اند تا بدون هیچ تبعیضی به طور برابر در پناه قانون باشند. همه انسانها محق به پاسداری و حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این «اعلامیه» است. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به چنین تبعیضاتی شود، حفظ شوند.

• ماده ی ۸

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی مؤثر به مراجع دادرسی از طریق محاکم ذیصلاح ملی در برابر نقض حقوق اولیه ای است که قوانین اساسی یا قوانین عادی برای او برشمرده و به او ارزانی داشته اند.

• ماده ی ۹

هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خودسرانه قرار گیرد.

• ماده ی ۱۰

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.

• ماده ی ۱۱

۱. هر شخصی متهم به جرمی کیفری، سزاوار و محق است تا زمان احراز و اثبات جرم در برابر قانون، در محکمه ای علنی که تمامی حقوق وی در دفاع از خویشتن تضمین شده باشد، بیگناه تلقی شود.

۲. هیچ احدی به حسب ارتکاب هرگونه عمل یا ترک عملی که مطابق قوانین مملکتی یا بین المللی، در زمان وقوع آن، حاوی جرمی کیفری نباشد، نمیبایست مجرم محسوب گردد. همچنین نمی بایست مجازاتی شدیدتر از آنچه که در زمان وقوع جرم [در قانون] قابل اعمال بود، بر فرد تحمیل گردد.

• ماده ی ۱۲

هیچ احدی نمیبایست در قلمرو خصوصی، خانواده، محل زندگی یا مکاتبات شخصی، تحت مداخله [و مزاحمت] خودسرانه قرار گیرد. به همین سیاق شرافت و آبروی هیچکس نباید مورد تعرض قرار گیرد. هر کسی سزاوار و محق به حفاظت قضایی و قانونی در برابر چنین مداخلات و تعرضاتی است.

• ماده ی ۱۳

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابه جایی [حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر] و اقامت در [در هر نقطه ای] درون مرزهای مملکت است. ۲. هر انسانی محق به ترک هر کشوری، از جمله کشور خود، و بازگشت به کشور خویش است.

• ماده ی ۱۴

۱. هر انسانی سزاوار و محق به پناهجویی و برخورداری از پناهندگی در کشورهای پناه دهنده در برابر پیگرد قضایی است.

۲. چنین حقی در مواردی که پیگرد قضایی منشأیی غیرسیاسی داشته باشد و یا نتیجه ارتکاب عملی مغایر با اهداف و اصول «ملل متحد» باشد، ممکن است مورد استناد قرار نگیرد.

• ماده ی ۱۵

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن تابعیتی [ملیتی] است.

۲. هیچ احدی را نمی بایست خودسرانه از تابعیت [ملیت] خویش محروم کرد، و یا حق تغییر تابعیت [ملیت] را از وی دریغ نمود.

• ماده ی ۱۶

۱. مردان و زنان بالغ، بدون هیچ گونه محدودیتی به حیث نژاد، ملیت، یا دین حق دارند که با یکدیگر زناشویی کنند و خانواده ای بنیان نهند. همه سزاوار و محق به داشتن حقوقی برابر در زمان عقد زناشویی، در طول زمان زندگی مشترک و هنگام فسخ آن هستند.

۲. عقد ازدواج نمیبایست صورت بندد مگر تنها با آزادی و رضایت کامل همسران که خواهان ازدواجند.

۳. خانواده یک واحد گروهی طبیعی و زیربنایی برای جامعه است و سزاوار است تا به وسیله ی جامعه و «حکومت» نگاهداری شود.

• ماده ی ۱۷

۱. هر انسانی به تنهایی یا با شراکت با دیگران حق مالکیت دارد.

۲. هیچ کس را نمی بایست خودسرانه از حق مالکیت خویش محروم کرد.

• ماده ی ۱۸

هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.

• ماده ی ۱۹

هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

• ماده ی ۲۰

۱. هر انسانی محق به آزادی گردهمایی و تشکیل انجمنهای مسالمت آمیز است.

۲. هیچ کس نمی بایست مجبور به شرکت در هیچ انجمنی شود.

• ماده ی ۲۱

۱. هر شخصی حق دارد که در مدیریت دولت کشور خود، مستقیماً یا به واسطه انتخاب آزادانه نمایندگانی شرکت جوید.

۲. هر شخصی حق دسترسی برابر به خدمات عمومی در کشور خویش را دارد.

۳. اراده ی مردم میبایست اساس حاکمیت دولت باشد؛ چنین اراده ای می بایست در انتخاباتی حقیقی و ادواری اعمال گردد که مطابق حق رأی عمومی باشد که حقی جهانی و برابر برای همه است. رأی گیری از افراد می بایست به صورت مخفی یا به طریقه ای مشابه برگزار شود که آزادی رأی را تأمین کند.

• ماده ی ۲۲

هر کسی به عنوان عضوی از جامعه حق دارد از امنیت اجتماعی برخوردار بوده و از راه کوشش در سطح ملی و همیاری بین المللی با سازماندهی منابع هر مملکت، حقوق سلب ناپذیر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش را برای حفظ حیثیت و رشد آزادانه ی شخصیت خویش، به دست آورد.

• ماده ی ۲۳

۱. هر انسانی حق دارد که صاحب شغل بوده و آزادانه شغل خویش را انتخاب کند، شرایط کاری منصفانه مورد رضایت خویش را دارا باشد و سزاوار حمایت در برابر بیکاری است.

۲. هر انسانی سزاوار است تا بدون رواداشت هیچ تبعیضی برای کار برابر، مزد برابر دریافت نماید.

۳. هر کسی که کار می کند سزاوار دریافت پاداشی منصفانه و مطلوب برای تأمین خویش و خانواده ی خویش موافق با حیثیت و کرامت انسانی بوده و نیز میبایست در صورت نیاز از پشتیبانی های اجتماعی تکمیلی برخوردار گردد.

۴. هر شخصی حق دارد که برای حفاظت از منافع خود اتحادیه صنفی تشکیل دهد و یا به اتحادیه های صنفی بپیوندد.

• ماده ی ۲۴

هر انسانی سزاوار استراحت و اوقات فراغت، زمان محدود و قابل قبولی برای کار و مرخصی های دوره ای همراه با حقوق است.

• ماده ی ۲۵

۱. هر انسانی سزاوار یک زندگی با استانداردهای قابل قبول برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده اش، از جمله تأمین خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری است و همچنین حق دارد که در زمان های بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، سالمندی و فقدان منابع تأمین معاش، تحت هر شرایطی که از حدود اختیار وی خارج است، از تأمین اجتماعی بهره مند گردد.

۲. دوره ی مادری و دوره ی کودکی سزاوار توجه و مراقبت ویژه است. همه ی کودکان، اعم از آن که با پیوند زناشویی یا خارج از پیوند زناشویی به دنیا بیایند، می بایست از حمایت اجتماعی یکسان برخوردار شوند.

• ماده ی ۲۶

۱. آموزش و پرورش حق همگان است. آموزش و پرورش میبایست، دست کم در دروه های ابتدایی و پایه، رایگان در اختیار همگان قرار گیرد. آموزش ابتدایی می بایست اجباری باشد. آموزش فنی و حرفه ای نیز می بایست قابل دسترس برای همه مردم بوده و دستیابی به آموزش عالی به شکلی برابر برای تمامی افراد و بر پایه شایستگی های فردی صورت پذیرد.

۲. آموزش و پرورش می بایست در جهت رشد همه جانبه ی شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی باشد. آموزش و پرورش باید به گسترش حسن تفاهم، دگرپذیری [تسامح] و دوستی میان تمامی ملتها و گروههای نژادی یا دینی و نیز به برنامه های «ملل متحد» در راه حفظ صلح یاری رساند.

۳. پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود برتری دارند.

• ماده ی ۲۷

۱. هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع خویش همکاری کند، از گونه های مختلف هنرها برخوردار گردد و در پیشرفت علمی سهیم گشته و از منافع آن بهره مند شود.

۲. هر شخصی به عنوان آفرینشگر، حق حفاظت از منافع مادی و معنوی حاصل از تولیدات علمی، ادبی یا هنری خویش را داراست.

• ماده ی ۲۸

هر شخصی سزاوار نظمی اجتماعی و بین المللی است که در آن حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه» به تمامی تأمین و اجرائی گردد.

• ماده ی ۲۹

۱. هر فردی در برابر جامعه اش که تنها در آن رشد آزادانه و همه جانبه ی او میسر می گردد، مسئول است.

۲. در تحقق آزادی و حقوق فردی، هر کس می بایست تنها زیر محدودیت هایی قرار گیرد که به واسطه ی قانون فقط به قصد امنیت در جهت بازشناسی و مراعات حقوق و آزادی های دیگران وضع شده است تا اینکه پیش شرط های عادلانه ی اخلاقی، نظم عمومی و رفاه همگانی در یک جامعه مردمسالار تأمین گردد.

۳. این حقوق و آزادی ها شایسته نیست تا در هیچ موردی خلاف با هدف ها و اصول «ملل متحد» اعمال شوند.

• ماده ی ۳۰

در این «اعلامیه» هیچ چیز نباید به گونه ای برداشت شود که برای هیچ «حکومت»، گروه یا فردی متضمن حقی برای انجام عملی به قصد از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این «اعلامیه» باشد[۳].
dardnews.ir-astaranews.com
رو زنامه الكترونیكی ایران نیوز 1.. خبر گزاری جوانان ایران - آینا / دکتر محمدعلی اسلامی / مهندس محمدرضا اسلامی / مهندس سیامک آستارایی / سارا هالو /پپام هالو/كورش کبیر -/astarao@yahoo.comداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مصاحبه آستارا نیوز با دكتر شاپور مرحبا عضو هیات مدیره سازمان هدفمندی یارانه كشور

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-03:42 ب.ظ

تا آخرین نفس وقف مردم هستم و بعنوان یک سرباز در خدمت مردم و اسلام و انقلاب و ولایت خواهم بود و پاداشم را از خدا می خواهم چون این ماندگار است همانطور که در تاریخ دیده ایم آنچه را که دنیا پرستان بنا کرده اند فنا شده و آنچه را که دین داران و متقین بنا کرده اند تا ابد باقی و پایدار است. 

با سلام و خسته نباشید و آرزوی قبولی طاعات و عبادات جنابعالی  در ابتدا اگر مطلبی دارید بفرمایید؟

-با عرض سلام خدمت شما و مردم شریف شهرستان آستارا و لوندویل و حومه و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همشهریان عزیز و مومن و عرض تبریک به مناسبت حلول ماه شوال و عید سعید فطر؛در خدمت هستم و با تبریك روز خبرنگار به خبرنگاران پر تلاش  آستارا .

*اگر اجازه دهید میخواستم سوالاتم را در مورد شایعات اخیر و ارتباط جنابعالی با آیت الله هاشمی و آقای نوبخت شروع کنم.

-بفرمایید

*در سالهای اخیر و بخصوص بعد از انتخابات ریاست جمهوری 92 صحبت هایی در مورد ارتباط نزدیک شما با آیت الله هاشمی و حزب کارگزاران و آقای نوبخت مطرح شده،نظر شما در این مورد چیست؟

-در جواب این سوال باید عرض کنم که امام جعفر صادق (ع) می فرمایند: شیعیان ما کسانی هستند که با عمل خودشان به ما زینت می دهند نه اینکه خود را به ما وصل کرده و از ما زینت بگیرند.من نیز خود را به کسی وصل نمی کنم تا از آنها زینت بگیرم من هر کس را با ولایت می سنجم که ولایت اساس و ریشه اسلام است.ملت آستارا ملت بزرگی هستند و به علم و فرهنگ والایشان شهرت دارند عملکرد و خدمات ما در طول این 35 سال نظام انقلاب اسلامی زینت بخش ماست که مردمان این دیار نیز همواره با حمایت خویش بر خدمات اینجانب صحه گذاشته اند.من با سابقه پوشیدن لباس مقدس پاسداری و حضور متعدد خالصانه و داوطلبانه در بحبوحه انقلاب اسلامی و جبهه های جنگ و خانواده شهید بودن و افتخار درجه جانبازی ام و نیز سه دوره نمایندگی مردم شریف و فهیم شهرستان آستارا و لوندویل و حومه و نیز مشاور چندین وزیر در طی 23 سال گذشته و تجربه،مهارت و پاکدامنی خود و خانواده ام  چه کم دارم که از کسی زینت بگیرم،زینت من خدمت به مردم و اسلام و ولایت و پاکدامنی خود و خانواده ام است و بس.اگر در طول این مدت خلاف مرا ثابت کنند حاضرم ده برابر اندازه معمول مجازاتم کنند.مرا به این و آن وصل نکنند.من و خانواده ام بخاطر عملکردمان بعد از گذشت 35 سال خدمت آبرو داریم و این آبرو را با هیچ چیز عوض نمیکنم.خداوند متعال در آیه 13 سوره حجرات قرآن مجید میفرماید :

یا أیُّهَا النّاسُ إِنَّا خَلَقناکُم مَن ذَکَرٍ وَ أُنثَی وَ جَعَنَاکُم شُعُوباً وقَبَائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّهِ أَتقَاکُم إِنَّ اللهَ عَلیم خبیر

ای مردم! بی تردید ما همه افراد نوع شما را از یک مرد وزن (آدم وحوا) آفریدیم و شما را قبیله ای بزرگ و کوچک قرار دادیم تا همدیگر بشناسید مسلماً گرامی ترین شما نزدخدا پرهیزکارترین شماست همانا خداوند بسیار دانا وآگاه است.

در جواب کسانی که می گویند من با حزب کارگزاران ارتباط دارم باید این سوال را از آنها بپرسم که در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی این حزب از چه کسی حمایت کرد؟آیا از من حمایت کردند؟

من هیچگاه وجه المصالحه جریانهای چپ یا راست نبوده ام و همواره موضع ارشاد گونه و پدرانه ای نسبت به این دو جریان داشتم  چون بر این معتقدم که نماینده ملت باید صدای رسای مردم برای حل و فصل مشکلات مردم باشد نه صدای جریان یا حزب خاص!

خیلی ها را از اوایل انقلاب دیده ام که مسئولیت داشتند اما از مسیر انقلاب خارج شده و بی آبرو شدند.ما گوش به فرمان رهبر معظم انقلابمان هستیم،نه یک قدم جلوتر نه یک قدم عقب تر بلکه همراه و هم پای ولایت.که امام جعفر صادق (ع) فرمودند : ای تند روها به ما برگردید و ای کندروها به ما ملحق شوید.

*نظر جنابعالی در مورد دولت یازدهم و عملکردش بخصوص در استان گیلان چیست؟

شعار اعتدال شعار نیک و مبارکی است اما به شرط عمل به آن!من نیز امیدوارم دولت آقای روحانی و دولت آقای نوبخت در استان گیلان!! - بنا به سفارش امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر (به هنگام سپردن فرمانروایی مصر به مالک اشتر) که فرمودند: «مبادا که نکوکار و بدکردار در نزدت یکسان باشند، که آن رغبت نکوکار را به نیکی کم کند و بدکردار را به بدی وادار نماید.» - به وعده و شعارهای انتخاباتی شان عمل نمایند و در مورد انتصابات تعهد و تجارب و پیشینه افراد را ملاک قرار دهند و از دخیل کردن روابط خانوادگی و حرکت های جناحی در همه امور پرهیز کنند.

به فرموده ملا صدرا که : انسان مگر از زندگی چه می خواهد که در خدایی خدا یافت نمی شود به شیطان پناه می برد؟؟!

*جناب آقای مرحبا نظر شما در مورد حرفهای غیر منصفانه ای که عده ای معلوم الحال پیرامون شما در شهرستان آستارا شایعه کرده اند چیست؟

-در رابطه با شایعات باید عرض کنم که امیرالمومنین را در محراب به شهادت رساندند و بعد از شهادت عده ای گفتند مگر علی هم نماز می خواند یا به شهید بهشتی مظلوم چه تهمت هایی زدند،ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم.نامه و شبنامه نوشتن و تهمت و افترا زدن کار انسان های ناتوان و ضعیف است.از رسول اکرم (ص)پرسیدند بالاتر از حرمت خانه خدا چیست؟ آن حضرت فرمود حفظ حرمت و آبروی مسلمان.همان آقایان که چنین تهمت هایی زدند اگر راست می گویند رو در رو بیایند و ثابت کنند.آنوقت هست که معلوم خواهد شد چه کسی معتقد است و چه کسی نیست؟؟!چه کسی خود و خانواده اش متخلف است؟؟!چه کسی از خداوند و قبر و قیامت می ترسد و چه کسی بدنبال منافع شخصی و مسائل دنیوی و زراندوزی است؟؟؟؟!!به عالمی گفتند فلانی به این و آن تهمت می زند و غیبت می کند عالم گفت او مریض است و مستحق ترحم!واقعا انسان از آدمهایی که شعارشان گوش فلک را کر می کند ولی در عمل پایشان می لنگد تعجب میکند!عده ای چون نمی توانند با ما در انتخابات رقابت سالم داشته باشند در صدد تخریب و استفاده از افرادی برمی آیند که می توانند با صوت و لحن ما سخن بگویند تا شاید با این تخریب ها و عوام فریبی ها برای خود موقعیتی کسب کنند غافل از اینکه مردم آگاه و فهیم، ما و آنها را بخوبی می شناسند و می دانند که اینها عمروعاصانه وارد میدان می شوند و پایبند به هیچ چیزی نیستند!!

از خداوند منان می خواهم به همه ما تقوای سیاسی و نوشتاری و گفتاری و کرداری و ... عطا فرماید.

*در آخر اگر مطلبی دارید بفرمایید.

 از صدر اسلام تا کنون انسان های زیادی تقدیم اسلام شده است و این نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز حاصل زندانها،تبعیدها،جانبازی ها و شهادت ها بدست آمده که امام راحل  و عظیم الشان فرمودند: «حفظ این انقلاب از اوجب واجبات است.» ما باید از زحمات و رشادت های پاسداران سرافراز در جبهه جنگ و جبهه های متعدد و شهادت عزیزان و فرزندان این آب و خاک،خون دلهای مردم بزرگوار و حضور آنها در تمامی صحنه ها پاسداری کنیم و به آنها به نحو شایسته ای ارج نهیم تا انشالله این انقلاب به صاحب اصلی اش حضرت ولی عصر(عج) تحویل گردد.

مردم شریف و بزرگوار آستارا نیز در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی علی رغم بی مهری هایی که در حق اینجانب شد با اکثریت قاطع در آخرین شب پاسخ عملکرد ما را دادند و من از این ملت آگاه و شریف بی نهایت سپاسگزارم و همواره منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح میدهم.

اما بعضی ها ...؟!! طوری صحبت می کنند و مسئولیت می دهند که انگار اینها بر تمام علوم اشراف دارند و بس و دیگران علم و تجربه و تخصص و تعهد و مهارت گفتاری و نوشتاری و شنیداری ندارند ولی اینطور نیست!!!!

برخی فکر می کنند چاپلوسی و دروغ گفتن زرنگی است و آنهایی که از این صفات رذیله برخوردار نیستند چیزی نمی فهمند و ساده لوح اند ولی غافل از اینکه باید بدانند در وهله اول،مسئولیت ها برای دین و خدمت به مردم است و بس.

به شیخ بهایی بعد از چندین چله ندا داده شد که ای شیخ برو و به مردم خدمت کن

و یا پروین اعتصامی که چه زیبا گفته : «خرم آن کس که در این محنت گاه / خاطری را سبب تسکین است»

بنده تا آخرین نفس وقف مردم هستم و بعنوان یک سرباز در خدمت مردم و اسلام و انقلاب و ولایت خواهم بود و پاداشم را از خدا می خواهم چون این ماندگار است چنانکه در تاریخ دیده ایم آنچه را که دنیا پرستان بنا کرده اند فنا شده و آنچه را که دین داران و متقین بنا کرده اند تا ابد باقی و پایدار است.

در انتها از خداوند منان برای همه خدمتگذاران نظام اسلامی آرزوی موفقیت،سربلندی و سرافرازی مسئلت دارم.

زندگی نامه دكتر شاپور مرحبا  سه دوره نماینده استارا از جانبازان هشت سال دفاع مقدس

شاپور مرحبا در سال 1336 در روستای ویرمونی از توابع شهرستان آستارا در خانواده ای متدین و مذهبی دیده به جهان گشود.پدرش حاج محمد باقر کشاورزی زحمتکش و از معتمدان و ریش سفیدان محل بود.

وی از همان کودکی عاشق کتاب و مکتب بود و همواره به همراه پدر و سایر برادرانش در اعیاد و برنامه های اسلامی و مذهبی بخصوص مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) شرکت می کرد.

در نوجوانی و با گسترش موج انقلاب اسلامی ایران،فرمان حضرت امام خمینی(ره) را لبیک گفت و به همراه برادران و سایر هم رزمانش به روشهای مختلف به مخالفت با رژیم منحوس پهلوی پرداخت.

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و فرمان رهبر کبیر انقلاب،حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایشان به همراه برادران و یاران انقلابی اش اولین کسانی بودند که این نهاد را در شهرستان آستارا تاسیس نموده و بنیانگذاری کردند.

مرحبای جوان در آن دوران با همرزمانش در پاکسازی شهرستان آستارا و سایر شهرهای منطقه از وجود گروهک های تروریستی و معاند نقش اصلی را ایفا نمودند.

برادر بزرگترش شهید یوسف مرحبا ، فارغ التحصیل رشته فقه و مبانی اسلام از دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد و از فعالان سیاسی و پیروان امام خمینی(ره) بودند که به عنوان قائم مقام سپاه و فرمانده عملیات این نهاد فعالیت می کردند.ایشان پس از چندی با توجه به تجارب انقلابی قبل و پس از انقلاب و تحصیلات حقوقی اش به عنوان جانشین رییس دادگاه انقلاب و نماینده حاکم شرع آستارا منصوب و همزمان با این مسئولیت ها به جبهه های حق علیه باطل اعزام شدند.سرانجام یوسف عزیز که مورد کینه گروهک منافقین قرار گرفته بود در یکم شهریور ماه سال 1360 پس از چندین سوء قصد نافرجام توسط منافقان کوردل ناجوانمردانه ترور و به درجه رفیع شهادت نایل گشت.

                                       

                                              معلم شهید یوسف مرحبا

لازم به توضیح است که شهید یوسف مرحبا نویسنده چندین کتاب از جمله کتاب قرآن در اسلام و اصول اعتقادات و نیز مترجم کتاب ادب و ادباء جرجی زیدان بودند که بعد از شهادت به چاپ رسیدند.

 

                
                      از راست به چپ : شاپور مرحبا - پاسدار شهید هاشم سهراب نژاد            
 

منافقان پس از به شهادت رساندن یوسف مرحبا به دنبال ترور دیگر یاران انقلابی وی بودند که پس از چندین مرحله درگیری با نیروهای سپاه،سرانجام یک هفته بعد از شهادت آن شهید بزرگوار،شاپور مرحبا را که پس از شنیدن خبر شهادت برادر بزرگوارش برای شناسایی عوامل ترور به تازگی از جبهه های جنگ(سرپل ذهاب) به آستارا برگشته بود در کمینی خصمانه اقدام به ترور وی کردند که در پی این اقدام شوم و نافرجام ایشان از ناحیه کلیه چپ،طحال و دندانهای جلو بشدت مجروح و به درجه جانبازی نایل شدند.

پس از آرام تر شدن نسبی اوضاع و نیز دستگیری و اعدام عاملین ترور،شاپور مرحبا که آرزوهای بزرگی را برای خدمت به مردم شهرش در سر می پروراند در انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی بنا به احساس تکلیف شرعی به عنوان جوانترین کاندیدا در سطح کشور برای تصدی کرسی مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد.

در آن دوره بدلیل شرایط خاص آستارا و نیز جوسازی و تخریب عده ای خاص و معلوم الحال علیه ایشان،انتخابات به دور دوم کشیده شد و سرانجام در دور دوم با اختلاف بسیار ناچیز از رسیدن به کرسی مجلس باز ماندند.

بعد از انتخابات شاپور مرحبا که از شایستگی و لیاقت بسیاری در امور اجرایی برخوردار بود از سوی استاندار وقت گیلان - مهندس تابش - به ترتیب به سمت های شهردار لشت نشاء ، شهردار رضوانشهر و معاون شهرداری رشت منصوب و در این مدت منشاء خدمات فراوانی برای شهرهای مذکور شدند.

ایشان در سال 1370 پس از کسب تجارب ارزشمند مدیریتی و اجرایی بار دیگر در انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند وبا رای قاطع مردم آستارا به مجلس شورای اسلامی راه یافتند.

 -------------------
مشاهیر و چهر های ماندگار آستارا و لوندویل :

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:43 ب.ظ

مشاهیر و چهر های ماندگار آستارا و لوندویل :

 

دکتر امین کیوان پدر شیلات ایران

   دکتر بهزاد بهزادی نویسنده مترجم و پژوهشگر زبان آذری

   نیما یوشیج پدر شعر نو که چندین سال در دبیرستان تاریخی حکیم نظامی تدریس می کرده است.

   سرهنگ جلیل بزرگمهر وی وکیل مدافع دکتر مصدق بود.

   پروفسور مصطفی عسکریان مدرک دکتری سوربن (دانشگاه) فرانسه عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی

   اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق وروز نامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی  و مستند ساز ودرجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی

   دکتر حسن پوربابایی دکترای جنگلداری از دانشگاه تربیت مدرس و رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان

   بهروز نعمت الهی محقق و نویسندهٔ کتاب تاریخ جامع آستارا و حکام نمین، دو دیوان شعر فارسی و آذری از وی به جا مانده‌است.

   حجت السلام دکتر رضا برنجکار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران.

   مهندس یونس ابراهیمی پدر کیوی و مرکبات ایران. محقق و نویسنده کتاب و مقالات متعدد در امور کشاورزی در ایران.

   عزیز ناطقی نویسنده، دبیر ریاضیات و نویسنده چندین کتاب راهنمای آموزش ریاضیات.

   جمشید ملکی محقق و نویسنده تاریخ آستارا.

   دکتر شیرین بزرگمهر فرزند سرهنگ جلیل بزرگمهر، نویسنده و دکترای سینما تئاتر. از اساتید دانشگاههای هنر ایران.

  مرحوم  آرمان سیف اللهی آذر نمین خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و ترجمه چند کتاب از روسی به فارسی و ی بهمراه اسماعیل اسدی دارستانی درخصوص حیات وحش و نجات واحیای تالاب آق و تالاب استیل نقش اصلی را داشتند / ااد فعال حقوق بشر و میحط زیست می گوید /  من در خصوص حقوق بشر و محیط زیست  فعالیت می كردم و تالاب استیل را قدیمی و آق را كم ارزش می دانستم  ولی استاد آرمان مطالعات علمی خود را دراختیار من گذشتند و قدمت تالاب آق وو اهمیت كشور یو بین المللی آق را بمن مدتها شرح و توضیح با هم برای احیای تالاب فعالیت می كردیم و بعداز مرگ ایشان من پی گیر شدم و با اطلاع رسانی و نامه نگار یو وبلاگ نویسی و فعالیت گسترده  موفق شدم آروزی آرمان كه احیای تالاب آق بود را به ثمر برسان حالا آقایون رجال سیاسی و روسا بگویند ما این كاررا كردیم در صورتیكه استاآرمان سیف الهی تالاب را احیا كرد من هم بعنوان شاگرد وی در روز نامه نگاری و فعالیت محیط زیست ادامه دادم موفق به شناساندن تالاب آق و امسال هم احیا شد.. بیاد آرمان ..

   مرحوم اشرف حریری محقق و نویسنده کتاب تاریخ آموزش و پرورش آستارا در دو جلد.

   اسداله عبدالهیان نویسنده کتاب زیارت کعبه، آمال مسلمین و تفسیر آیات قرآنی در مثنوی

مهندس داوود عدالت : نویسنده و محقق باستان ایران  و محقق و معلم

دکتر عسگر غنی / سردار بازنشسته موشکی وزارت دفاع از دانشمندان و نخبگان  موشکی و هسته ای  ایران

 شهید معلم و استاد  دانشگاه یوسف مرحبا نویسنده و استاد  دانشگاه

چهره‌های مشهور سیاسی

  دكتر شاپور مرحبا سه ۳ دوره نماینده شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی (دوره چهارم – پنجم و هفتم). نویسنده چندین کتاب در مورد عملکرد و دستاوردهای پس از انقلاب برای رشد و شکوفایی آستارا- جانباز  و بردار شهید

مهندس فرهاد محسنی ریس شورای شهر استارا و چهاره دوره شورا /  و از تاثیر گذاران سیاسی و مودب  استارا

   اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و محیط زیست وبلاگ نویس جهانی و مستند سازو درجه دار بازنشسته ارتش وچهر ه سیاسی و عضو  ستاد انتخاباتی دكتر احمد ی نزاد 1388/ و مسئول تبلیغات ستاد روحانی درآستارا  و عضو شورای راهبردی  شهرستان /

   دکتر صفر نعیمی جانباز و از چهرهای ماندگار هشت سال دفاع مقدس معروف به سردار سازندگی آستارا نماینده دوره نهم مجلس

   فرهاد دلق پوش نماینده دوره هشتم آستارا و از چهرهای فرهنگی کشورو معاون وزیر صنعت و معدن وتجارت كشور 

   اسماعیل آهنی سیاستمدار واز هنرمندان ایران، نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه گیلان (آستارا)

   ابراهیم نبوی فعال سیاسی، نویسنده و هجونویس

 مهندس میثم ضارب نیا  استاد  دانشگاه و نویسنده و فعال سیاسی

 بهمن پریان : چهار دوره ریس شورای شهرستان استاراو چهاره دوره ریس دفتر نمایندگان مجلس و دستیار ویزه نماینده استارا 

فرداد پور امن : چهار دوره عضو شورای شهر لوندویل و ریس شورای شهر لوندویل و شهردار فعلی لوندویل و از چهر های شناخته شده اصلاح طلب گیلان

علی پور واجد ….از مدیران بازشسته ارشد وزارت کشور

سردار بازنشسته سپاه و تاجر معرف آستارا  جلیل کریم نزاد  تاثیر گذار در انتخابات آستارا

استا د محمد صادق برنجی چی  فوق لیسانس - معلم بازنشسته - ریس ستاد خاتمی در استارا  و ریس ستاد عارف در استارا  و ریس ستاداصلاح طلب های مستقل استارا - مدیر مسئول طریقت نو ( گیلان ) جانباز هشت دسال دفاع مقدس

دکتر بیژن خالقوردی پور : تاثیر گذار در انتخابات آستارا ُ ریس اداره بازرگانی ُ معلم و استاد دانشگاه آستارا

علی پویا / معلم  و جانباز هشت سال دفاع مقدس / فعال سیاسی

فرهاد مسعود پی / معلم بازنشسته / از فعالان سیاسی مطرح  آستارا

حسن زحمتکش معلم بازنشسته یک دوره نماینده / از فعالان سیاسی و اصلاح طلب کشوری /

علی حیدر جویند/ استاد دانشگاه و ریس شورای بخش لوندویل/ ازفعالان مطرح سیاسی شهرستان

حسین زر خواه / پیمانکار / ازفعالان سیاسی لوندویل

 دکتر حیدرنیا / پزشک / از فعالان سیاسی تاثیر گذار

مهندس نیماسیفی نزاد / خبرنگار و وبلاگ نویس / فعالان سیاسی آستارا

فرهاد آهنی / فوف لیسانس ریس ستاد كروبی در سال 1388 و ریس ستاد انتخاباتی روحانی در سال 1392 /از جوانان فعال سیاسی شناخته شده  استانی .

دكتر كیوان اسد پور - پزشك و از ایثارگران هشت سال دفاع مقدس - شاخص نیروهای ارزسی و اصولگرا آستارا و تالش - مدیر كل اسبق هلال احمر كشور - 5 سال فرماندار بندر استارا - از فعالان سیاسی ارزسی و اصولگرا گیلان- تحلیل گر و نویسنده مسایل روز سیاسی و اجتماعی  كشور

مافی - بخشدار بخش مر كزی و بخشدار لوندویل و از چهر های سیاسی متعادل و تاثیر گذار در انتخابات آستارا

چهره‌های مشهور هنری و اهل قلم استارا

   طوفان هل عطایی آهنگساز و خواننده مقیم لس آنجلس

   مرحوم سروش خلیلی هنرپیشه ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون

   نیما رهایی هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون استانی گیلان(شبکه باران)

   منصور بنی مجیدی معلم بازنشسته و شاعر پر آوازه ملی تاکنون ۶ کتاب شعر ایشان چاپ شده‌است.

   اکبر اکسیر شاعر، طنز پرداز معروف ملی، معلم بازنشسته و تاکنون چندین کتاب ایشان چاپ شده‌است.

   داریوش ملک زاده : شاعر طنز پرداز و روز نامه نگار و استاد دانشگاه

مجید جوهری نویسنده و خبرنگار و ریس انجمن تاتر آستارا

تابان هاشم نیا  نویسنده و از رو زنامه نگاران پیسكوت استارا

طاهر خیامی : طنز نویس و از روز نامه نگاران پیسكوت استارا

فرشاد فاضلی مقدم بازیگر سینمای کشور و کارگردان و فیلم ساز و مستند ساز ملی

اسماعیل اسدی دارستانی مستند ساز ، مدیر مسئول و موسس  روزنامه های الکترونیکی استارا نیوزastaranews.com /astaranews1.ir و ایران نیوز irannews1.com روزنامه های شناخته شده بین المللی از سال ۱۳۷۷  خبری و تفسیر خبر و تحلیلی و حقوق بشر و محیط زیستی/ فعال حقوق بشر و محیط زیست / نویسنده و محقق  تاكنون پنج كتاب ایشان چاپ  شده است از جمله داستانهای آسمانی ایران ، سرگذشت تالشات / بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست  كه دو كتاب اخیر وی مرجع  بین المللی شده است و چهار كتاب دیگر در مراحل انتشار است./اولنی وبلاگ نویس ایرانی

 

خانم فریبا  غزنوی   هنرمند و استاد نقاش  شناخته ملی

 رسول علی نزاد نویسنده طنز و روزنامه نگار

بابک مجیدی کارگردان و فیلم ساز و مستندساز بین الملی

نیما رهایی  بازیگر معروف سینما ملی

چهره‌های مشهور ورزشی

   پایان رافت فوتبالیست اسبق باشگاه پرسپولیس تهران و باشگاه فوتبال ملوان بندرانزلی

   نیما مجیدی قهرمان جهان و کاپیتان تیم ملی کیک بوکسینگ جمهوری اسلامی ایران

   کاویان داداش زاده دارنده اولین مدال طلای شطرنج آسیا

   پیمان آلفته قهرمان کاراته بین المللی

 کیهان فیهم زاده کشتی گیر ملی و داور و مربی کشتی کشوری

چهر های  مشهور مذهبی و خیرین  آستارا :

مرحوم شیخ قابیل روحانی مبارز علیه طاغوت و از روحانیون با اخلاق و داشمند آستارا

  مرحوم شیخ جلیل محسن نزاد : هیات امنا مسجد جعفر صادق ، از خیرین  آستارا ، معتمدین معرف آستارا و لوندویل ، از افراد معروف مذهبی  منطقه

دکتر بیزن حیات دخت  معلم بازنشسته و دندانپزشک  و از خیرین معروف منطقه و ریس و وموسس  موسسه خیریه منطقه

 دكتر بیژن خالقوردی پور  معلم  و استاد دانشگاه  از خیرین  و فعالان مذهبی معروف منطقه

حاج كریم زاده معلم بازنشسته و از خیرین و فعالاین مذهبی آستارا 

 مرحوم رحیم خان محمدی از اهالی روستای سیبلی از خیرین قدیم آستارا كه قبل از انقلاب  وفات یافتند كمك های وی به در راه ماندگان در راه لوندویل و به استارا بخصوص برف و سیل و.. معروف است و در زمان اشغال ایران توسط  مزدوران حزب توده برعلیه اشغالگران جنگ چریكی می كرد  و جان مردم را نجات می داد و بارها مجروه شده بود ...

دكتر كیوان اسد پور- از خیرین معروف تالش و استارا

چهره‌های مشهور نظامی

   سرلشگر شهید آزده  خلبان ایوب حسین نژادی

   شهید جانباز سردار حاج اسدالله اسدی دارستانی شاعر و موسس موسسه جایزه صلح سبز جهانی از سرداران هشت سال دفاع مقدس که اولین بسیجی اعزامی از آستارا برای هشت سال

مهندس کیهان هاشم نیا : مدیر کل بنیاد  شهید گیلان و/ معاون بنیاد شهید کشور / استاندار گیلان / جانباز ۷۰ درصد قطع نخایی/

 شهید میر حسن خان تالشان / سالار ملی /حاکم معروف ایالات تالشان جنک پار تیزانی با متجاوزین روس  که تا باکو نیروهای  متجاوز روس را راند   بدستور دولت روسیه و با دسیسه فتعلی شاه خاین در تهران به شهادت رسید

 شهیده سارا آستارایی(تالشان ) قهرمان ملی جنگ جهانی دوم/  بانویی آستارایی که در جریان تجاوز مزدوران روس و فداییان شهیده سارا آستارایی (تالشان ) بهمراه عده ای ازشیرزنان آستارایی  در بیرون راندن ارتش متجاوز روس و فداییان  در راه  فاع از ایران در  تا آخرین نفس با مزدروان روس جنگید و بالای دویست روس و فدایی مزودر را به هلاکت رساند.

سردار بازنشسته  مهندس علیرضا نعمتی  از سرداران و جانبازان هشت سال دفاع مقدس ، فرمانده سپاه آستارا ، استاد دانشگاه …

شهید کلاه چرمینه تالشان / سپه سالار دولت صفوی  ایران  /فرمانده لشکر شاه اسمعیل صفوی با دولت متجاوز  عثمانی که بشهادت رسید
شهید سید سعید سید تقویی سردار جانباز شهید هشت سال دفاع مقدس
سردار جانباز بازنشسته سپاه  سید عبدالعظیم سید تقویی
شهید سردار یوسف مرحیا از شهدای شاخص گیلان - نویسنده چند جلد كتاب - معلم - از مبارزین زمان طاغوت - ریس دادگاه انقلاب آستارا -
شهید ناصر وفادار - از شهدای سربازوظیفه هشت سال دفاع مقدس وسرباز شهید  شاخص هشت سال دفاع مقدس

نشریات فعال

 • هفته نامه پیام آستارا دریابیان / مهدی حسین نژادی
   
 • ماهنامه کشکول پروین ساسانیان / بهمن  کاظم زاده
 • هفته نامه تارک خزر/ رسول  علی نزاد
 • دو هفته نامه آوای آستارا  حسین محبوب مقدم 
 • طریقت نو: استاد محمد صادق برنجچی
 • سحر خیزان / عزیزی
 • دو هفته نامه خط آخر رنجکش / داوود ملک زاده
 • روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز astaranews.com/DARDNEWS.IR 
 • خبر گزاری ایسنا رامین   بشرویه
 • خبر گزاری ایرنا حسن فاخری / یوسف هدایتی
 • خبر گزاری شبستان / پیمان ناصری ناصری
 • خبر گزاری فارس ااد
 • خبر گزاری تسنیم  / بهمن کاظم زاده
 • خبرنگار صدا وسیما - استارا كامبیز بابایی
 • خبرنگار شبكه باران - استارا - عزت الله برجی
 • پایگاه خبری و تحلیلی استارا خبر - محسن شبستانی 
    
  Astara montage.png از دوستان آستارا و لوندویل در صورتیكه خود را محقق ثبت بعنوان مشاهیر و چهر های ماندار می دانند .. لطفا  مدارك و شواهد  و اسناد را به آستارا ص پ 1178 یا به ایمیل  استارا نیوز ارسال نمایند  كه بعداز داروی و تایید از سوی شورای داروان  چهر های ماندگار آستارا نیوز و درد نیوز اسامی آنها در سایت درج گردد

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

برداشت میوه پاییزی ازگیل از باغ های آستارا آغاز شد

تاریخ:چهارشنبه 28 آبان 1393-02:01 ق.ظ

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستارا از آغاز برداشت ازگیل باغ های این شهرستان خبر داد.

ایرج شیارکار عصر گفت: امسال 82 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت درختان ازگیل رفته است.

وی اضافه کرد: این میوه در روستاهای کوته کومه ، ویرمونی ، خانه های آسیاب ، کشفی ، دگیرمانکیشی ، دمیراوغلی کش ، بهارستان و چلوند کشت و تولید می شود.

به گفته شیارکار برداشت میوه پاییزی ازگیل تا پایان آذرماه در شهرستان آستارا ادامه دارد.

وی بازار خرید و فروش ازگیل را در فصل پاییز مطلوب و رضایت کننده خواند و اظهار کرد: هر کیلو ازگیل با توجه به کیفیت آن به صورت میانگین به مبلغ 12 هزار ریال در باغ های شهرستان خرید و فروش می شود.

وی پیش بینی کرد امسال در مجموع 656 تن ازگیل از باغ های این شهرستان برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه ازگیل به صورت معمول در مناطق کوهپایه ای شهرستان توسط کشاورزان منطقه برداشت می شود ، اظهار کرد: امسال پیش بینی می شود درآمد حاصل از فروش ازگیل برای کشاورزان منطقه هفت میلیارد و 872 میلیون ریال باشد.

 733 باغدار شهرستان آستارا در زمینه کشت و تولید انواع میوه ها فعالیت می کنند.

شهرستان 85 هزار نفری آستارا در 200 کیلومتری رشت مرکز استان گیلان واقع شده و یکی از مناطق مهم تولید محصول کیوی و ازگیل به شمار می رود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

روحانی پس‌فردا نیاز به حکم حکومتی دارد

تاریخ:سه شنبه 27 آبان 1393-11:53 ب.ظ

روند دور شدن روحانی از رأی مردم

چهارمین وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت علوم آرایی کمتر از تمامی وزاری پیشنهادی پیشین به دست آورد تا روند دور شدن گزینه های انتخابی رییس جمهور با نظر نمایندگان مردم بیش از پیش مشخص شود.

 حسن روحانی تا کنون 4 وزیر برای وزارت علوم پیشنهاد داده و دو سرپرست نیز برای این وزارتخانه انتخاب کرده است.

روند دور شدن روحانی از رأی مردم

از میان وزرای پیشنهادی، رضا فرجی دانا در پنجم آبان ماه 92 با ۱۵۹ موافق، ۷۰ مخالف و ۳۲ ممتنع از مجلس رای اعتماد گرفت اما کمتر از ده ماه بعد، مخالفان او در میان نمایندگان مردم به بیش از دو برابر افزایش یافت تا در نهایت 29 مرداد 93 او با 110 مخالف، 145 موافق و 15 ممتنع استیضاح و برکنار شود.

به جز فرجی دانا، سه وزیر پیشنهادی دیگر روحانی، در جلب نظر نمایندگان مردم، روند نزولی را طی کرده اند به گونه ای که آرای موافق با وزرای پیشنهادی روحانی از 105 به 79 و سپس به 70 تنزل یافته است.

روحانی امروز در مجلس تاکید کرد که "برخلاف آنچه که برخی از رسانه‌ها شایع می‌کنند، من در انتخاب وزیر تحت فشار هیچ گروه سیاسی و یا هیچ شخصی نبوده و نه هستم و نه من کسی هستم که فشارپذیر باشم و بخواهم به خاطر نظر گروهی انتخابی را انجام دهم".

با این وجود آنچه مسلم است اینکه رییس جمهور چه تحت فشار باشد و چه نباشد، اگر رویه انتخاب وزرای پیشنهادی را به شکل فعلی یعنی انتخاب وزرا از میان افراد منتسب به اصلاح طلبان تندرو که سابقه فعالیت در جریان فتنه را نیز داشته اند، ادامه دهد، احتمالا باز هم باید منتظر کاهش آرای موافق نمایندگان مجلس به عنوان منتخبان و معتمدان مردم باشد.

میزان رای اعتماد نمایندگان مردم به وزرای پیشنهادی روحانی

وزیر پیشنهادی

موافق

مخالف

ممتنع

جعفر میلی منفرد

105

165

15

محمود نیلی

79

160

7

فخرالدین دانش آشتیانی

70

171

13

پرده‌برداری از نقش غنچه در فتنه

غنچه قوامی که چندی پیش هنگام دیدار تیم ملی والیبال کشورمان در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی بازداشت شد، با جوسازی رسانه‌های غربی همچنان سوژه این رسانه هاست.

 در یکی از آخرین موارد، می توان به در دست گرفتن بنر "غنچه را آزاد کنید" در استادیومی در ایتالیا اشاره کرد. این جوسازی ها در غرب در حالی است که به تصریح دادسرای انقلاب تهران، پرونده غنچه قوامی ارتباطی به موضوع حضور بانوان در ورزشگاه ندارد و او به دلیل اقدامات خود علیه نظام و نیز شرکت در راهپیمایی های فتنه 88 در بازداشت است و دستگیری او در حاشیه مسابقه والیبال اتفاقی بوده است.

حمایت از یک زندانی سیاسی در لیگ والیبال ایتالیا+تصویر


گفتنی است پرونده اتهامی غنچه قوامی امروز به دادگاه انقلاب رفت و دادسرای انقلاب نیز با صدور اطلاعیه ای از ارتباط او با فتنه 88 پرده برداشت.

دادسرای تهران اعلام کرد غنچه قوامی ضمن ارتباط با دست‌اندرکاران و مرتبطان شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله شبکه‌ بی‌بی‌سی فارسی و اپوزیسیون خارج از کشور، در تجمعات و راهپیمایی‌های ضدنظام حضور داشته است.
 
در این اطلاعیه آمده است:
 
در پی بازداشت فردی به نام غنچه قوامی از سوی دادسرای عمومی تهران و تشکیل پرونده برای نامبرده و انعکاس سوء این موضوع در رسانه‌های معاند، این دادستانی با اعلام این‌که مطالب منتشره برخلاف محتویات پرونده می‌باشد، در راستای تنویر افکار عمومی، بخشی از اقدامات متهم را به شرح زیر اعلام می‌نماید:
 
1- در تاریخ 30 خرداد متهم که واجد سابقه‌ بازداشت قبلی بوده، به طور اتفاقی توسط ماموران پلیس مستقر در ورزشگاه، بازداشت می‌گردد؛‌ وی پس از بازداشت، مبادرت به عکس‌برداری از مقر پلیس و افراد حاضر در آن جا می‌نماید.
 
نامبرده در همان روز بدون قید آزاد می‌شود و در تاریخ ۳۱ خرداد که جهت دریافت اوراق هویتی خود مراجعه نموده بود، این بار از وی یک دستگاه تلفن همراه کشف می‌شود که حاوی تصاویر و فیلم‌های متعدد مرتبط با عوامل جریان فتنه بوده است.
 
2- در تاریخ ۸ تیر امسال با احضار متهم و برخی تحقیقات صورت گرفته، معلوم گردید نامبرده در فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام مشارکت داشته و ضمن ارتباط با دست‌اندرکاران و مرتبطین شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله شبکه‌ بی‌بی‌سی فارسی و اپوزیسیون خارج از کشور، در تجمعات و راهپیمایی‌های ضد نظام حضور داشته است.
 
3- با تحقیقات مقدماتی و صدور کیفرخواست برای متهم، پرونده‌ به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شد و پس از ارجاع به یکی از شعب و نقض بخشی از قرار صادره از سوی دادسرا، پرونده جهت رسیدگی مجدد به دادسرا اعاده گردید و با اظهارنظر بازپرس، معد اعاده به دادگاه شده است.
 
با توجه به مراتب فوق‌الذکر، دستگیری و تشکیل پرونده‌ی اتهامی برای غنچه قوامی، ارتباطی به موضوع حضور نامبرده در ورزشگاه آزادی و تماشای مسابقات والیبال نداشته و نامبرده صرفاً از جهت اتهامات منعکس در پرونده تحت تعقیب قرار گرفته است. ضمناً در این پرونده متهم دو وکیل دادگستری را برای دفاع از خود، معرفی نموده که وکلای مذکور و خانواده‌ متهم در چندین نوبت با وی ملاقات حضوری داشته‌اند.روحانی پس‌فردا نیاز به حکم حکومتی دارد

"با اتمام فرصت سه ماهه رئیس‌جمهور از دو روز دیگر، هرگونه دخل تصرف سرپرستی در وزارت علوم، غیر قانونی شده و فقط "حکم حکومتی از جانب ولی فقیه" امکان دخل و تصرف در این وزارتخانه را شرعی و قانونی می‌کند.
 پس از اینکه رضا فرجی‌دانا در روز 29 مرداد ماه سال جاری توسط نمایندگان مجلس استیضاح شد، رئیس جمهور 2 گزینه دیگر را به مجلس معرفی کرد.

در مورد اولین گزینه، نمایندگان مجلس به نیلی احمدآبادی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری رای اعتماد نداد و سپس رئیس جمهور، فخرالدین دانش‌ آشتیانی را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی کرد.

امروز نیز، نمایندگان مجلس به دانش آشتیانی رای اعتماد ندادند. دانش آشتیانی امروز از مجموع 257 رای اخذه‌شده، 70 رای موافق، 171 رای مخالف و 16 رای ممتنع، نتوانست وزیر علوم شود.

با این حساب و با توجه به اتمام فرصت سه ماهه رئیس‌جمهور برای معرفی و اخذ رای اعتماد برای وزیر پیشنهادی علوم، طبق نظر صریح شورای نگهبان، هر گونه دخل و تصرف در این وزارتخانه غیرقانونی و خلاف شرع می‌شود.

رضا فرجی دانا روز 29 مرداد ماه سال جاری استیضاح شد و امروز 27 آبان ماه است و دولت تنها برای اخذ رای اعتماد برای وزیر جدید علوم، 2 روز مهلت دارد که بعید است در این مهلت دو روزه، امکان معرفی وزیر پیشنهادی جدید و اخذ رای اعتماد باشد لذا کار به بیش از سه ماه می‌رسد.

بر همین اساس، با اتمام فرصت سه ماهه رئیس‌جمهور از دو روز دیگر، هرگونه دخل تصرف سرپرست در وزارت علوم، غیر قانونی شده و فقط "حکم حکومتی از جانب ولی فقیه" امکان دخل و تصرف در این وزارتخانه را شرعی و قانونی می‌کند.
اظهارات حافظی درباره قراردادهای فامیلی مدیران ارشد شهرداری

رحمت‌الله حافظی در جلسه علنی امروز شورا نسبت به عملکرد یکی از شرکت‌های تابعه شهرداری تذکر داد و گفت: این شرکت قراردادهای بسیاری با فامیل درجه یک مدیرعامل خود دارد، می‌خواهم بدانم چرا به این مسئله رسیدگی نشده و از عقد این قراردادها ممانعت به عمل نیامده است.
 
وی در ادامه گفت: از وزیر کشور می‌خواهیم ظرف 24 ساعت آینده جلسه کمیته اضطرار آلودگی آب را تشکیل دهد. همچنین به شهروندان توصیه می‌کنیم برای مصارف آشامیدنی خود از آب معدنی استفاده کنند.
 
وی در پایان گفت: به دستگاه‌های مسئول نیز توصیه می‌کنم به جای موضع‌گیری در برابر این موضوع نسبت به برنامه‌ریزی جهت رفع مشکل اقدام کنند.
 
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با اشاره به کیفیت آب شرب در شهر تهران، گفت: در 24 ساعت آینده برای رسیدگی به وضعیت آب شرب کمیته اضطرار آلودکی آب تشکیل شود.
 
رحمت اله حافظی در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران، نسبت به قراردادهای یکی از شرکت های تابعه شهرداری تهران تذکر داد و گفت: یکی از شرکت های تابعه قراردادهای فامیلی با افراد درجه یک مدیران ارشد شهرداری تهران دارد. تذکر از این منظر است که چرا با این قراردادها مقابله نشده و ممانعت از عقد قراردادها به عمل نیامده است به استناد تبصره یک ماده یک قانون منع مداخله کارکنان دولت این قراردادها غیرقانونی است.
 
وی در ادامه با توجه به مشکلات موجود در کیفیت آب شرب شهر تهران، از وزیر کشور درخواست کرد تا در 24 ساعت آینده کمیته اضطرار آلودگی آب تشکیل شود، گفت: آلودگی هوا قابل رویت است و همه آن را می بینند اما آلودگی آب قابل مشاهده نیست از این رو هرچه سریعتر این جلسه تشکیل شود و توصیه من به شهروندان این است که از آب معدنی استفاده کنند و از آب لوله کشی شهری استفاده نکند.
 
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران همچنین در توصیه ای به دستگاه های مسئول تاکید کرد:  بجای اینکه موضع گیری علیه این موضوع کنند نسبت به برنامه ریزی برای حل مشکل اقدام کنند.


کوچک‌زاده: آقای آشنا حرفهای گنده‌تر از دهانت می‌زنی

مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران امروز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در تذکر آئین‌نامه‌ای با استناد به بند 2 تبصره 55 آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: طبق آئین‌نامه رسیدگی به عملکرد بودجه سالانه مجلس حداکثر تا پایان شهریور سال بعد باید جهت اطلاع نمایندگان چاپ شود اما من تا به حال ندیده‌ام که در ادوار گذشته این کار صورت گرفته باشد.
 
وی افزود: من تصور می‌کردم آقای تاجگردون که به دنبال ریاست کمیسیون برنامه و بودجه است می‌خواهد مقررات را رعایت کند اما امسال نیز عملکرد بودجه سالانه مجلس برای نمایندگان قرائت نشد.
 
کوچک‌زاده در تذکر دوم خود از رئیس مجلس خواست شأن مجلس را رعایت کند و در این باره ادامه داد: من این موضوع را قبل از رأی‌گیری برای آقای دانش‌آشتیانی طرح نکردم تا نمایندگان نظرات کارشناسی خود را اعلام کنند.
 
وی ادامه داد: شایسته نیست که آقای رئیس‌جمهور مشاور خود را مهار نکند؛ این مشاور قبل از هر رأی‌گیری برای وزرای پیشنهادی دسته گل به آب می‌دهد.
 
نماینده مردم تهران در مجلس خطاب به حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور عنوان کرد: آقای آشنا لباسی که پوشیده‌ای در قد و قواره‌ات نیست، برای همین حرف‌های گنده‌تر از دهانت می‌زنی.
 
در ادامه ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه را برعهده داشت تذکر اول کوچک‌زاده را وارد دانست و گفت: در آئین‌نامه داخلی مجلس بر ارائه گزارش عملکرد سالانه بودجه تأکید شده است چرا که دولت را در اصلاح بودجه سال بعد کمک می‌کند.


افشای هویت 2 جلاد داعش +تصاویر

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: در شهر محل تولد این جوان هیچ کس فکر نمی کرد این جوان روزی به جلاد تبدیل شود زیرا او یک نوجوان بی آزار و محبوب بود. او در پیتزا فروشی کار می کرد.
  به تازگی فیلمی از سر بریدن 15 نفر از اعضای ارتش سوریه به دست داعش منتشر شد. در این فیلم، 15 عضو داعش در کنار 15 اسیر از ارتش سوریه قرار می گیرند و هماهنگ با یکدیگر، سر اسیران را می برند.یکی از جلادان داعش، صورت خود را پوشانده اند اما بقیه صورتشان مشخص است. حالا معلوم شده دو نفر از این جلادان، شهروندان فرانسوی و انگلیسی هستند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: وزیر کشور فرانسه اعلام کرد این احتمال جدی وجود دارد که یکی از شهروندان فرانسه به نام "مکسیم هوشار" در سربریدن اعضای ارتش سوریه مشارکت داشته است.

"مکسیم هوشار" متولد 1992 در شمال غرب فرانسه است. او در سال 2012 به کشور آفریقایی موریتانی و سپس در آگوست 2013 هم به سوریه رفت.
 
هوشار قبل از این از شهر رقه پایتخت داعش از طریق اسکایپ با شبکه تلویزیونی فرانسوی "بی اف ام تی وی" مصاحبه و از اقدام خود در پیوستن به داعش دفاع کرده بود.
وی در 17 سالگی مسلمان شد و از طریق مشاهده فیلم های منتشر شده در اینترنت، دارای افکار افراط گرایانه شد.
 
او در مصاحبه اش گفته بود در مکانی به همراه 40 نفر دیگر از اعضای داعش زندگی می کند و هدف هر یک از آنها شهادت است و این پاداش بزرگ آنهاست.
 
خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: در شهر محل تولد این جوان یعنی "بوسک ان روموا" هیچ کس فکر نمی کرد این جوان روزی به جلاد تبدیل شود زیرا او یک نوجوان بی آزار و محبوب بود. او در پیتزا فروشی کار می کرد.
 
"باتیست" 21 ساله دوست هوشار هم گفت که او به سرعت با استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی برای خود هویت ایجاد کرد.
 
به نظر می رسد یک انگلیسی هم در میان جلادان داعش حضور دارد.
 
"احمد المثنی" شهروند انگلیسی گفت که پسرش ناصر 20 ساله در میان جلادان داعش حضور داشته و توانسته وی را شناسایی کند.

المثنی مشغول تحصیل در رشته پزشکی در ولز بریتانیا بود که با سفر به سوریه، به داعش پیوست.
 
گفته می شود تاکنون 3 هزار نفر از شهروندان اروپایی به سوریه و عراق رفته اند تا در گروه های افراط گرای اسلامی حضور داشته اند.

سربریدن افسران و خلبانان ارتش شوریه به دست اعضای داعش
سربریدن افسران و خلبانان ارتش شوریه به دست اعضای داعش
"مکسیم هوشار" جلاد فرانسوی داعش
المثنی جلاد انگلیسی
المثنی جلاد انگلیسی

دانشگاه محل تحصیل پزشکی المثنی در ولز بریتانیا
دانشگاه محل تحصیل پزشکی المثنی در ولز بریتانیاظریف "ایستادگی" یا "توافق" را پیروزی ملی خواند

رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران پس از ورود به وین در فرودگاه این شهر در جمع خبرنگاران افزود: "ما وارد مرحله آخر مذاکرات شدیم. فکر می‌کنم همانطور که از ابتدا گفتیم در صورتی که طرف مقابل اراده سیاسی برای رسیدن به راه‌حل داشته باشد، پیشنهادهای متعددی برای اینکه اطمینان حاصل شود، برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است، وجود دارد و مطرح شده است."

ظریف اضافه کرد: "این پیشنهادها می تواند یک راه‌حل و یا راه حل‌های متعدد بسیار مناسبی را ارائه دهد‌. لذا هنوز این امکان هست در صورتی که طرف مقابل، اراده سیاسی را برای اتخاذ تصمیم سخت داشته باشد به توافق دستی یافت، برای اینکه ارائه خط قرمزهای بی معنا که برای خوشامد گروه‌های فشار است، کمکی نه به حل مشکل می کند و نه کمکی به عدم اشاعه."

وزیر امور خارجه اظهار داشت: "ما با این هدف به وین آمده‌ایم که انشاء الله با تلاش تا روز آخر به نتیجه مناسب که منافع مردم ایران در آن لحاظ شده باشد و حقوق‌شان محترم شمرده شده باشد، اگر نگرانی مشروعی هم جامعه بین‌المللی دارد، رفع شده باشد، به این راه حل برسیم."

 ظریف گفت: "همه مردم ایران در دلشان امیدشان سربلندی کشور از این مذاکرات بوده است‌. یقین دارم حتی منتقدین ما را از دعای خیرشان محروم نکرده‌اند و امیدوارم این روش ادامه داشته باشد."

وی تصریح کرد: "اطمینان می‌دهم اگر بتوانیم به راه‌حلی برسیم که منافع کشور و مردم را لحاظ کند به توافق می‌رسیم. اگر بر اثر زیاده‌خواهی طرف مقابل، راه‌حل به دست نیاید، دنیا متوجه خواهد شد که جمهوری اسلامی ایران به دنبال راه‌حل، تفاهم و تعامل سازنده است و از حقوق و عزت و سربلندی کشور دست برنمی‌دارد."

وزیر امور خارجه اظهار داشت: "آنچه برای این هفته لازم است این است که با اعتماد به نفس‌، همه گروه‌ها و افراد کاری کنند که با نشان دادن همدلی و وحدت ملی نتیجه هر چه باشد چه توافق باشد و چه ایستادگی در برابر زیاده خواهی، روز سوم آذر انشاالله پیروزی ملی در رسیدن به اهدافی باشد که از این مذاکرات به دنبال آن بودیم؛ توافق در صورتی که توافق امکان پذیر باشد و نشان دادن عزم ایران برای پیگیری حقوقش بر اساس اصول تعامل و همکاری و مقاومت در برابر زیاده خواهی."
مجلس به دانش‌آشتیانی برای وزارت علوم اعتماد نکرد/ قفل ساختمان شهرک غرب این بار هم باز نشد


ادامه مطلب


این 7 نفر در 20 سالگی چه می‌کردند؟
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کدورت دولت و مجلس را می‌بینند؟

تاریخ:سه شنبه 27 آبان 1393-11:53 ب.ظ

کدورت دولت و مجلس را می‌بینند؟

رهبر انقلاب به دولت گفتند: «مسئله فتنه و فتنه‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همانگونه که در جلسه رأی اعتماد خود بر فاصله‌گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند» و حالا پایبند بودن مجلس بر یکی از خطوط قرمز نظام این روزها با واژه «لج‌بازی» تعبیر می‌شود.

«مساله مذاکرات در سطح کلان نظام مطرح می‌شود و در حد تعدادی از نمایندگان، رسانه ها و دلواپسان نیست بلکه در حد کسانی است که هدایت، طراحی و اجرای آن را بر عهده دارند»

این سخنان نه اشتباه لفظی ست ونه از زبان اپوزیسیون نظام مطرح شده است. بلکه حسام الدین اشنا؛ مشاور فرهنگی رئیس جمهور -نه برای اولین بار- با این ادبیات نمایندگان مردم در مجلس را مورد خطاب قرار داده است.

در ماجرای طول و دراز انتخاب وزیر برای وزارتخانه مهم و حساس علوم، و در این روزها که چهارمین وزیر پیشنهادی دولت در انتظار رای اعتماد مجلس به سر می برد، بحث اختلاف بین دولت و مجلس بیش از پیش بر سر زبان ها افتاده است. فارغ از اینکه در نهایت این اختلاف نظر به کجا می انجامد، سوال این است که حق را باید به کدام یک از این نهادها داد؟ آیا مجلسی ها تلاش روحانی برای معرفی وزیر را عامدانه نادیده می گیرند و بحث فتنه را بهانه ای برای لجبازی با دولت قرار داده اند یا روحانی به دغدغه مجلس و ویژگی های مد نظر نمایندگان برای وزرا بی توجهی می کند و دنبال نمایش عدم همراهی مجلس با دولت است؟ و اینکه دراین بین چه کسی بر آتش این اختلاف می دمد؟

اوایل شهریور ماه امسال در دیدار حضرت آقا با رئیس جمهور و هیئت دولت سخن واضح و مبرهنی درباره رای اعتماد به وزرا گفته شد که با یادآوری آن می توان بخش مهمی از دلایل نمایندگان برای عدم اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت را دریافت. در آن مجلس رهبر انقلاب در خلال توصیه های خود به دولتی ها گفتند: « مسئله فتنه و فتنه گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همانگونه که در جلسه رأی اعتماد خود بر فاصله گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند» و این «همچنان» پایبند بودن مجلس بر یکی از خطوط قرمز نظام است که این روزها به واژه «لجبازی» تعبیر می شود و مجلس به خاطر آن، متهم به عدم همراهی میشود.

آنها که در صحبت هایشان چندان منصفانه موضع نمیگیرند، علت این اختلاف را به تفاوت جناحی و سیاسی مجلس و دولت ربط می دهند و آگاهانه یا ناآگاهانه اکثریت اصولگرای مجلس را مقابل رای مردم به دولت اصلاح طلب قرار می دهند. درحالی که اکثریت همین مجلس اصولگرا، در آغاز به کار دولت یازدهم و زمانی که روحانی کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد با رویکرد مثبت و با ابراز رضایت از تعجیل رئیس جمهور در این امر به کلیت کابینه رای اعتماد دادند. حتی یکی از وزراء عضو شورای مرکزی حزب مشارکت بود، ولی به دلیل اطمینانی که نسبت به وفاداریش به نظام وجود داشت، رای اعتماد گرفت. حالا بهتر نیست بپرسیم که درطول این یک سال و نیم چه رفتاری از دولت سرزده که رویکردها از آن فضای مثبت فاصله گرفته است؟

اگر به ابتدای این نوشته برگردیم یکی از دلایل پیدایش این فاصله مشخص می شود. معمولا مشاورها مسیر را برای مشاوره گیرنده هموار می کنند. اما یک نگاه ساده به سخنان مشاور آقای رئیس جمهور، می تواند سرچشمه کدورت روابط مجلس و دولت را بر سر انتخاب وزیر علوم مشخص کند. در جریان استیضاح دکتر فرجی دانا، آقای آشنا نمایندگان را غیرمستقل خواند و البته شاید تسامح مجلس در دادن پاسخی درخور به این سخنان بود که قبل از جلسه رای اعتماد نیلی احمد آبادی، آشنا در صفحه گوگل پلاسش بنویسد: «نمایندگان محترم مجلس فردا انتخابی راه گشا را در پیش رو دارند؛ این عزیزان می توانند: میانِ رفتن زیر بار سلطه گفتمانی اقلیت مطلق پایداری و استقلال مجلس از افراط گرایان یکی را انتخاب کنند. میان راهبرد همراهی یا عدم همراهی قوا یکی را انتخاب کنند. میان خواسته دانشگاهیان و خواسته های باج خواهان یکی را انتخاب کنند. آقای دکتر نیلی احمد آبادی وزیر پیشنهادی ریاست جمهوری نه اهل فتنه است نه بی تجربه و نه ناشناخته او یک جرم بیشتر ندارد؛ دانشگاه را برای دانشگاهیان می خواهد نه برای سیاستمداران»

و گویی در جلسه فردای مجلس هرکس به نیلی احمدی آبادی رای ندهد چاره ای ندارد جز اینکه «اقلیت مطلق پایداری»، «غیرهمراه»،«افراط گرا» و «باج خواه» یا "کسانی که دانشگاه را برای خود میخواهند" باشد. اگر چه مجلس تحت تاثیر این سخنان قرارن گرفت و دست آخر نیلی رای نیاورد.

به واقع توهین به نمایندگان در آستانه تصمیمات مهم مجلس چه دلیلی می تواند داشته باشد جز برآشفتن مجلس و فراهم کردن بستری برای بروز یک اشتباه احتمالی و دستاویز قرار دادن آن اشتباه احتمالی برای نمایش مظلومیت دولت؟ و چرا در هیچ کدام ازاین موارد رئیس جمهور در برابر سخنان مشاور خود موضع نگرفت؟ البته نه تنها عدم موضع گیری رئیس جمهور بلکه رفتار خود وی نیز با مجلس چیزی جدای از رفتار آقای مشاور را نمی رساند. چه آن زمان که علیه نظارت قانونی مجلس بر دولت موضع گیری می کند و چه آن موقع که نسبت به کارت های زرد مجلس به وزرایش واکنشی نشان نمی دهد.

حتی اعضای دولت هم نشان داده اند که مانند برخی از حامیان افراطی دولت یازدهم به جای جستجوی علت اختلافات مجلس و دولت در بین رفتار و گفتار خودشان، مجلس را به چشم طیف اصولگرای دشمن خود نگاه می کنند والا چه توجیهی در کنایه سخنگوی دولت است که می گوید نمایندگان سوال بپرسند؛ اما مردم درانتخابات آتی رضایت یا عدم رضایت خود را اعلام می کنند!

با همه این اوصاف آیا باز هم باید مجلس را مقصر کدورت ایجاد شده بدانیم؟ حامیان دولت یازدهم به حق، رای خود به مشی سیاسی اصلاح طلبی را اکثریت می دانند و مخالفین نیز در برابر این اکثریت تمکین کرده اند. پس طبیعی است که این توقع وجود داشته باشد که دولتی ها نیز در برابر خواسته اکثریت اصولگرای مجلس -که همین مردم آنها را به بهارستان فرستاده اند- تمکین کنند و به جای ربط دادن دلایل کدورت ایجاد شده به حزب و جناح، کمی به رفتار خود و نگاه دوقطبی شان به جامعه سیاسی نگاه کنند و در کنار همه اینها سخنان رهبری راجع به خطوط قرمز نظام را از لابه لای متون نوشته شده و خوانده نشده به متن رفتار و گفتار عملی خویش بیاورند و به عبارت ساده تر اول یک سوزن به خودشان بزنند و بعد یک جوالدوز به مجلس!
تفویض اختیارات قوه قضائیه به وزارت دادگستری ایراد قانون اساسی دارد


ادامه مطلب


اخلاص جوانان ایرانی

نسل جوان چه در حماسه جاودانه عاشورا و چه پس از آن و تاکنون همواره نقشی ‏بی‌نظیر و تعیین کننده داشته‌اند تا آنجا که گاهی مورد حیرت دوست و دشمن واقع ‏شده‌اند‎ .‎

جوانان مومن، بی‌باک و مخلصی که در راه اندیشه‌های حضرت حسین بن علی ‏‏(ع) به امیال نفسانی و خواهش‌های جوانی پشت پا زده و با اخلاص کامل و ایمان ‏سرشار پا به عرصه «لبیک یا حسین» نهادند و در طول 14 قرن سوگواری با مدد ‏از همین عشق و ارادت لحظه‌ای از با حسین بودن غافل نشدند و سرافرازانه به ‏عاشورایی بودن خویش بالیده‌اند و سرافرازانه از تقدیم هر آنچه در توان داشته‌اند ‏برای رضای محبوبشان یعنی حضرت ثارالله دریغ نکرده‌اند‎.‎

محرم امسال نیز سندی روشن و نزدیک از این ارادت و شوریدگی جوانان بود؛ ‏ارادتی به وسعت دل‌های کربلایی و زلالی اشکی که در این دهه بر غربت ‏سیدالشهدا از چشمها جاری شد‎.‎

این جوانان با حضور در تکایا، حسینیه‌ها و هیئت‌های مذهبی و مراسم‌های مختلف ‏توسل و عرض ارادت به شهدای کربلا روح و روان خویش را با ذکر زیارت ‏عاشورا و یاحسین یاحسین معطر کردند و با آن جوانان مومن، امسال  در اوج ‏دلدادگی به سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) با حضور پرشور شهید جاودانه ‏پیمان بستند که: «انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم الی یوم القیامه».‏

این جوانان که دانش آموزان مکتب سرخ عاشورا هستند از خدا درخواست کردند ‏که‎ : ‎‏«اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیَایَ مَحْیَا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَمَاتِی مَمَاتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» ‏یعنی زندگی و مرگشان حسینی و عاشورایی باشد‎ .‎

زمزمه‌گران صبح‌های جمعه و ندبه در این روزها به نجوا با پروردگار خویش از ‏امید زمین و زمان نیز غافل نشدند و به نجوا نشستند که: «فَأَسْأَلُ اللَّهَ الَّذِی أَکْرَمَ ‏مَقَامَکَ وَ أَکْرَمَنِی (بِکَ) أَنْ یَرْزُقَنِی طَلَبَ ثَارِکَ مَعَ إِمَامٍ مَنْصُورٍ مِنْ أَهْلِ بَیْتِ مُحَمَّدٍ ‏صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ»  یعنی از سربازانی مقتدایی باشند که انتقام مظلومیت ‏کربلاییان را باز ستاند‎.‎

جوانانی که در همه مراحل عزاداری‌ها از سینه زنی تا پذیرایی ، از مداحی تا ‏سرودن شعر، از نصب تابلوها و تصاویر تا بر پا کردن تکایا و هرکاری که رنگ ‏کربلا داشت شرکت فعال داشتند به گونه‌ای که چه بسا بدون وجود و حضور این ‏عزیزان، بسیاری از کارهای هیئت‌ها بر زمین  می‌ماند . روح بی‌آلایش و  ‏اخلاص فراوان این جوانان، خود باعث شده بود تا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ‏آنها  را به این محافل و مراسم دعوت کند‎ .‎

امسال این سرمستی به اوج خود رسید و در حالی که در بسیاری از مناطق کشور ‏سرمای زمستان زودتر خودنمایی کرده بود اما نتوانست این گرما و حرارت عشق ‏به حسین بن علی (ع) را کم کند و  اجتماعات میلیونی جوانان عاشق عاشورا ‏سندی تابناک و درخشان از نسلی بود که همواره به فردایی روشن و پاک ‏امیدوارمان می‌کنند.‏

‎ ‎نسلی که با وجود تهاجمات فرهنگی دشمنان اسلام، با استمداد از روح بلند ‏سیدالشهدا و شهدای کربلا همواره به حبل المتین عاشورا و عروه الوثقای کربلا ‏چنگ می‌زنند چرا که تنها راه فلاح و نجات را در این توسلات و ارتباطات ‏می‌دانند.‏

پس شایسته است به خاطر وجود این جوانان پاک و مخلص،  سجده شکر و سپاس ‏به در گاه حق به جای آوریم و به این جوانمردان عاشورایی افتخار کنیم‎ .‎

 
جماعتی که به «پاشایی» هم رحم نکرد

انتشار خبر فوت خواننده محبوب کشورمان «مرتضی پاشایی» از مهمترین مطالبی بود که در 48 ساعت گذشته مورد توجه ‏کاربران ایرانی در فضای مجازی قرار گرفته است و کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی با انتشار گسترده تصاویر ‏همراه با تک بیت‌هایی از ترانه‌های ماندگار این خواننده جوان کشورمان یاد وی را گرامی می‌دارند‎.‎

اما طبق روال گذشته جریان سازهای سیاسی که هر از چند گاهی سعی می‌کنند با موج سواری و سوء استفاده از وقایع و ‏احساسات عمومی مردم به اهداف خاص سیاسی خود برسند نسبت به این رویداد تأسف انگیز فرهنگی کشور نیز بی‌تفاوت ‏نبودند و بی‌کار ننشستند. گویا این قصه سر دراز دارد.‏

در سال‌های اخیر و عموماً بعد از فتنه 88 رسانه‌های بیگانه و روشنفکرنماهای داخلی از هیچ تلاشی برای احیای خود ‏فروگذار نکردند از این رو با تمسک جستن به هر مناسبت مذهبی، ملی و فرهنگی در پی رسیدن به اغراض سیاسی خود بر می‌آیند؛ که ‏در جریان فتنه 88 و در اغتشاشات روزهای قدس و عاشورا شاهد آن بودیم‎.‎

عده ای که همواره با وقوع هر فاجعه طبیعی مانند زلزله، هر آسیب اجتماعی یا مرگ هر چهره مشهور از هیچ تلاشی در ‏راستای اهداف سیاسی خود فروگذار نمی‌کنند.

 

«لاشخورهای وطن فروش» عنوانی است که کاربران ایرانی در فضای ‏مجازی به این دسته از روشنفکرنماها داده‌اند! ‏‎

و اما این عده از فرصت طلبان با فوت خواننده جوان کشورمان و در واکنش به تجمعاتی که از سوی طرفداران وی در چند ‏شهر کشورمان برگزار شد این طور نوشتند:‏‎ ‎

 


ادعاهای مضحکی که نشاندهنده تلاش برای تنفس مصنوعی به یک جریان مرده را داشت، آن هم با موج سواری بروی ‏احساسات مردم:‏‎ ‎


تصویری از پیام تسلیت آلن ایر سخنگوی فارسی زبان دستگاه دیپلماسی آمریکا را مشاهده می‌کنید که با «انا لله و انا الیه ‏راجعون» آغاز شده است:‏‎ ‎

 

گویا قرار است هر زمان مردم ایران برای بیان احساس مشترکشان دور هم جمع می‌شوند عده‌ای معلوم الحال نیز اظهار ‏عقیده کنند؛ همان عده‌ای که سال‌ها و کیلومترهاست از احساسات واقعی مردم ایران فاصله دارند‎.

مردم ایران در میادین شهر به یاد درگذشت خواننده محبوب کشورشان شمع روشن می‌کنند بی‌توجه به مغرضان سیاسی که ‏خیلی علاقه داشتند در این بین بازهم آتشی از جنس فتنه 88 در خیابان‌های این شهر به راه بیافتد‎.

رادیو زمانه طی مطلبی مدعی شد عده‌ای در تجمعاتی که به یاد «مرتضی پاشایی» برگزار شده است بازداشت شده‌اند!‏

رسانه‌هایی که طبق روال همیشگی خود سعی دارند از هر نوع تجمع برداشت سیاسی خود را داشته باشند، خواه فوت یک خواننده ‏باشد یا تجمع برای یک آسیب اجتماعی؛ برای آنها فرقی ندارد:‏‎ ‎

 

تلاش‌هایی که واکنش پدر مرحوم مرتضی پاشایی را به همراه داشت و وی در مصاحبه‌ای گفت که «پسرم عاشق نظام ‏جمهوری اسلامی بود.» «من و خانواده‌ام همه تا پای جان برای انقلاب جانمان را می‌دهیم.» پدر مرحوم پاشایی با اشاره به ‏سوء استفاده برخی افراد افزود: «عده‌ای که در این شرایط سعی دارند سوءاستفاده کرده و پسر من را بدنام کنند می‌گویم؛ ‏نکنید. خواهش می‌کنم بگذارید روح مرتضی در آرامش باشد.» و به این ترتیب یکی دیگر از پروژه‌های ننگین رسانه‌های ‏ضد انقلاب خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کردند با شکست روبرو شد‎.‎

 

 

  ضایعه درگذشت این هنرمند کشورمان را به تمامی اهالی موسیقی و طرفداران وی تسلیت می‌گوید؛ روحش شاد و یادش گرامی.

 
جسد شادی سرخیل سالم از آب گرفته شد

جزئیات پیدا شدن جسد قایقران تیم ملی
جسد شادی سرخیل سالم از آب گرفته شد

رئیس جمعیت هلال احمر انزلی گفت: جسد شادی سرخیل پس از 10 روز از غرق شدن کاملاً سالم از مرداب گرفته و به پزشکی قانونی انزلی انتقال داده شد.

اکبر صبربخش دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در انزلی با تسلیت به خانواده مرحومه شادی سرخیل دختر 21 ساله عضو هیئت قایقرانی انزلی که 10 روز پیش حین تمرین در مرداب انزلی به دلیل واژگونی قایقش غرق شده بود، اظهار کرد: جسد شادی سرخیل کاملاً سالم از مرداب گرفته شد.

وی درباره چگونگی پیدا شدن جسد شادی سرخیل تصریح کرد: ساعت 14.5 دقیقه امروز توسط تعدادی از نیروهای محلی به ما اطلاع داده شد که جسد روی آب آمده است و ما در ساعت 14:35 دقیقه به محل پیدا شدن جسد رسیدیم.

فرمانده عملیات یافتن جسد سرخیل ادامه داد: جسد شادی سرخیل حدود یک‌هزار و 200 متری محل واژگونی قایقش جنب رستوران نیلوفر آبی مرداب انزلی پیدا شد.

وی با بیان اینکه این مکان چندین بار توسط غواص گشت‌زنی شده بود، افزود: مواج شدن دریا در مسیر مخالف آب و فشار آب به جسد، او را بالا آورد.

صبربخش با بیان اینکه جسد شادی سرخیل پس از 10 روز کاملا سالم از آب گرفته شد، خاطرنشان کرد: به دلیل سردی آب جسد سالم مانده بود.

وی با اشاره به اینکه جسد شادی سرخیل به پزشکی قانونی تحویل داده شد، یادآور شد: صبح فردا چهارشنبه با نظر پزشک قانونی کالبدشکافی صورت می‌گیرد تا دلیل مرگ سرخیل مشخص شود.

به گفته این مسئول، مراسم تشییع جسد شادی پس از نتیجه کالبدشکافی پزشکی قانونی انزلی توسط خانواده‌اش برگزار و به خاک سپرده می‌شود.
فرمانده انتظامی گیلان: آموزش پلیس گیلان به‌روز باشد

فرمانده انتظامی گیلان گفت: آموزش پلیس گیلان با توجه به پیچیدگی و تنوع ماموریت‌ها باید به‌روز باشد و متفاوت از گذشته انجام شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ابراهیم قائدرحمتی امشب در جمع معاونان و پلیس‌های تخصصی گیلان با تاکید بر دقت در عملکرد مجموعه انتظامی استان اظهار کرد: بررسی دقیق عملکرد موجب برطرف شدن نقاط ضعف پلیس می‌شود.

وی نتیجه نهایی عملکرد پلیس را خدمت‌رسانی بهتر به مردم عنوان کرد و افزود: مجموعه نیروی انتظامی با توجه به پیچیدگی و تنوع ماموریت‌ها باید به‌روز باشد و آموزش‌ها متفاوت از گذشته انجام شود.

قائدرحمتی با بیان اینکه پلیس نباید خود را بدون عیب و نقص بداند، تصریح کرد: انتقادپذیری، آموزش، مشورت با دیگران و نیاز به پیشرفت در تمام مراحل از اصول رسیدن به اهداف است.

فرمانده انتظامی گیلان خدمت به مردم را نعمتی ویژه و توفیق الهی خواند و بیان کرد: خدمت در عرصه امنیت عبادت است و به این دلیل به‌خوبی انجام می‌شود.

وی افزایش امنیت را در گرو ارتقای فرهنگ جامعه عنوان کرد و یادآور شد: ارتقای فرهنگ مردم از طریق آموزش همگانی یکی از اولویت‌های پلیس در رسیدن به امنیت پایدار است.

*سارق قطعات خودروی رشت دستگیر شد

فرمانده انتظامی رشت نیز در جلسه مذکور از دستگیری سارق قطعات خودرو با 34 فقره سرقت در این شهرستان خبر داد و گفت: پلیس با توجه به افزایش وقوع سرقت قطعات خودرو این موضوع را پیگیری کرد.

رحیم شعبانی با بیان اینکه ماموران کلانتری 11 حین گشت‌زنی در حوزه استحفاظی خود متوجه شخصی شدند که به صورت مشکوک در حال باز کردن در یک خودرو بود، اظهار کرد: ماموران در یک عملیات غافلگیرانه شخص مذکور را دستگیر کردند و برای تحقیقات بیشتر به مقر انتظامی انتقال داده شد.

وی ادامه داد: سارق مذکور در بازجویی تخصصی ماموران به سرقت قطعات خودرو اعتراف کرد و مالخر نیز شناسایی و دستگیر شد

شعبانی با اشاره به اینکه سارق قطعات خودروی رشت پس از تشکیل پرونده با دستور قضایی روانه زندان شد، بیان کرد: وجود اسناد و مدارک در داخل خودرو، واگذاری خودرو به تعمیرکاران ناشناس، پارک در مناطق تاریک و خلوت و رعایت نکردن موارد ایمنی از جمله قفل ضد سرقت از مواردی است که مردم باید به این موضوع‌ها توجه بیشتری داشته باشند.


فتح قدس شریف نزدیک است


چهره افغان‌ها در تلویزیون اصلاح می‌شود +عکس

حراج شماره تلفن هنرمندان +تصاویر


مدل ریش مردان در گذر زمان +تصاویر


به آتش کشیدن پرچم آمریکا در آتن

ن

برنامه‌ریزی برای جشن توافق هسته‌ای در 4 آذر!


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نمایندگان گیلانی در دیدار با رییس دومای روسیه-تصویر

تاریخ:سه شنبه 27 آبان 1393-06:49 ب.ظ
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چرا رنگ تاکسی‌ها «زرد» است؟!

تاریخ:سه شنبه 27 آبان 1393-06:38 ب.ظ

در بسیاری از کشورهای جهان تاکسی های زرد رنگ در شهرها تردد می کنند و برخی از این شهر ها در انتخاب رنگ زرد برای تاکسی هایشان تاریخچه مشترکی را دارند. شاید برای بسیاری از ما هر از گاهی این سوال به ذهن خطور کند که چرا رنگ زرد برای تاکسی ها در بسیاری از کشورها معمول شده و در واقع فلسفه انتخاب رنگ زرد برای تاکسی ها چیست؟

در سال 1908 میلادی «آلبرت راک ول»، مدیر و موسس شرکت حمل ونقل «New Departure» در شهر «بریستول» در ایالت «کنکتیکت» آمریکا به منظور ارزیابی سیستم تاکسیرانی اروپا عازم این قاره شد با این امید که شاید بتواند سیستم مشابهی را در شهر واشنگتن دی سی نیز راه اندازی کند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فکر ادغام هواپیما با قطار تحقق می یابد!! + عکس

تاریخ:سه شنبه 27 آبان 1393-06:37 ب.ظ

محققان سوئیسی طرح مفهومی ارائه کرده اند که شامل ادغام سفرهای هوایی  با انعطاف پذیری حمل و نقل ریلی است.

صفهای طولانی در فرودگاه های شلوغ و پر تردد جهان یکی از مشکلات مهم سفرهای هوایی محسوب می شود، اما تلفیق سفرهای هوایی - ریلی می تواند این مشکلات را تا حد زیادی بر طرف کند.

محققان شرکت EPFL از سال 2009 میلادی در حال کار بر روی پروژه مفهومی Clip-Air هستند که شامل سوار شدن به هواپیما بدون نیاز به حضور در ترمینال فرودگاه است!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

تاریخ:سه شنبه 27 آبان 1393-06:36 ب.ظ

خیلی از ماها از نام ویندوزهای قبلی توضیحاتی شنیده ایم ولی قدیمی ها یک ضرب المثل جالب دارند که می گویند: «شنیدن کی بود مانند دیدن».

در آمار کثرت استفاده کاربران از سیستم عامل ویندوز شکی نیست اما هر چه باشد کاربران 28 سال با رابط گرفیکی آن دست و پنجه نرم می کنند و هر موقع ویندوزی جدید ارائه می شد کاربران یا آن را دوست داشتند یا دوست نداشتند طی این مدت در کل این سیستم عامل تغییر زیادی از لحاظ رابط کاربری نمی کرد. اما بپردازیم به نسخه های متفاوت سیستم عامل شرکت مایکروسافت.

Windows 1

تصویری که می بینید اولین نسخه تجاری ویندوز می باشد که در سال 1985 عرضه شده است. خیلی از شما کاربران دریچه شاید این گزارشی را که می خوانید سن تان آنقدری نباشد که با این سیستم عامل کار کنید.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

این هم تصویری از ویندوز 2

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

این سیستم عامل دست خوش تغییراتی بود که در سال 1990 منتشر شد. برای اولین بار می توانستید پنجره ها را کمینه کرده و در آیکون کوچکی داشته باشید. همین Alt + Tab که الان برای پرش میان پنجره ها استفاده می کنید، از همین ویندوز شروع شده است.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

Windows 95

برای بسیاری از کاربران، اولین کار پس از روشن کردن کامپیوتر ویندوزی شان فشردن دکمه Start است، منوی استارت اولین بار در ویندوز ۹۵ ظاهر شد. همچنین اصطلاحاتی چون مرور (Explore)، نوار وظیفه (Task Bar) و دسکتاپ نیز در ویندوز ۹۵ معرفی گردیدند.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

Windows 98

در تصویر زیر که محیطی کلی از ویندوز 98 هست چیز جدیدی برای مشاهده وجود ندارد. تقریبا هیچ تغییری نمی توان در رابط کاربری ویندوز نسبت به نسخه قبلی یافت. ویندوز 98 بیشتر از آن که نسخه جدیدی از ویندوز باشد، یک به روزرسانی جزئی روی ویندوز 95 بود.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

Windows 2000

این نسخه از سیستم عامل برخی ویژگی های جدید را در رابط کاربری خود به همراه آورد. چیزهایی چون شفافیت و افکت های سایه دار همگی در ویندوز 2000 معرفی گردیدند، با این حال ویندوز 2000 بهترین نبود.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

Windows ME

ویندوز ME در سال 2000 منتشر و کاربران خانگی و معمولی را هدف قرار داد. در این نسخه امکانات شبکه و چندرسانه ای (Movie Maker, Media Player 7) ارتقاء یافته بود. ویندوز ME آخرین سیستم عامل مایکروسافت با کد ویندوز ۹۵ بود پس از آن مایکروسافت هسته ویندوز را در XP تغییر داد.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

Windows XP

از این پس از ویندوز XP می شد به عنوان یک سیستم عامل یاد برد. در کل رابط کاربری در مقایسه با ویندوز 2000 تغییر عمده ای نکرده بود، ولی ظاهر و رابط کاربری و بصری آن بسیار متفاوت بود می شود گفت مایکروسافت عالی عمل کرده بود.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

Windows Vista

مایکروسافت پس از عرضه ویندوز ویستا با مشکلات اساسی مواجه شد. اما اگر صادق باشیم، ویستا آن قدرها هم بد نبود. سیستم عامل جدید با خود یک رابط کاربری نو به نام Aero را آورد و طراحی منوی استارت نیز کاملا متحول شده بود.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

Windows 7

سه سال پس از ویندوز ویستا، ویندوز ۷ منتشر شد و ناگهان تمام کمی و کاستی ها و مشکلات ویندوز ویستا را از خاطر کاربران پاک نمود. رابط کاربری Aero همچنان وجود داشت، اما ویژگی های جدیدی همچون Aero snap، Aero peek، Taskbar grouping، آیکون های بزرگ تر روی نوار وظیفه و پشتیبانی از صفحات چند لمسی، ویندوز ۷ را به آن چه امروز می بینیم تبدیل نمودند و آن قدر میان ما کاربران محبوب شد تا لقب محبوبیت گرفت.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

Windows 8

بزرگترین تغییر اعمال شده روی این ویندوز، استفاده از رابط گرافیکی جدیدی بود که جایگزین کلید استارت سنتی ویندوز شده بود. این ویژگی جدید که مترو نام دارد، در بردارنده ی اپلکیشن هایی برای نمایش تصاویر، ویدئو، ایمیل وموزیک است و صرفا برای استفاده در ابزارهایی با صفحه ی نمایش لمسی ایجاد شده است. بعد از نصب این ویندوز مشکل اکثر کاربران و سردرگمی آن ها دکمه استارت بود و می توان این ویندوز را پنجره ای رو به دنیای تبلت ها دانست.

اولین ویندوز چه شکلی بود؟ + عکس

شاید بگویید پس ویندوز 8.1 چی؟؟

باید بگوییم این ویندوز تازه عرضه شده است و باید منتظر بمانیم و ببینیم این ویندوز از دید کاربران چه امتیازی می گیرد.

این بود حاصل تلاش 28 ساله مایکروسافت در ویندوز که ما آن را در قالب متن و تصویر به گزارش کشیدیم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


 • تعداد صفحات :8
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 • 7  
 • ...  


Admin Logo
themebox Logo